نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

به زوجی نابارور اطلاق می‎گردد که در ضمن فعالیت جنسی (هفته‎ای ۲ تا ۳ بار) در سال اول بچه‎دار نشوند. در این صورت بعد از یک سال بررسی ناباروری زوجین برای مشخص شدن فرد دارای مشکل باید صورت گیرد.

در سال اول ازدواج ممکن است در ۳۰ درصد موارد به طور طبیعی حاملگی صورت نگیرد، در بررسی ناباروری زوجین ابتدا مرد به فاصله ۱-۲ هفته باید دو آزمایش نطفه انجام دهد.

تشخیص ناباروری زوجین با آزمایش اسپرم

اصولا آزمایش اسپرم باید در آزمایشگاه انجام شود و یا نمونه را ظرف ۱۵ دقیقه از منزل به آزمایشگاه برساند. معمولا یک زوج نابارور به طور مساوی در ایجاد ناباروری زوجین مقصر و نقش دارند، و لذا شروع بررسی ناباروری با انجام دادن دو آزمایش اسپرم توسط مرد باید صورت گیرد. در آزمایش انجام شده پزشک به سه قسمت مهم آزمایش که تعداد، حرکت و شکل نطفه‎ها می‎باشد باید توجه کند.

تعداد اسپرم طبیعی ۱۵ میلیون، حرکت سریع ۳۰ درصد و شکل نطفه‎های طبیعی باید ۴ درصد باشد. اگر دو آزمایش انجام شده اعداد و ارقام فوق را نشان ندهد، باید علت یا عوامل غیر طبیعی شدن آزمایش را بررسی نمود، که معمولا علت شایع وجود واریکوسل می‎باشد، که در قسمت دیگری راجع به آن بحث خواهد شد، هر چه زمان ناباروری زوجین طولانی‎تر شود شانس موفقیت و باروری کمتر می‎شود. زمانی که ریسک فاکتورهای سن بالای ۳۵ در زن و ۴۵ سال در مرد وجود داشته باشد باید بررسی‎های تشخیصی سریعا صورت گیرد به خصوص اگر جراحی اوروژنتیال یا سرطان، واریکوسل، عفوت بیضه و عدم نزول بیضه وجود داشته باشد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

رابطه پزشک با زوجین

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان ۳-۴ دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

لذا همکارانی که با ویزیت ۱۰۰ بیمار در مطب درگیر هستند، انتظار نمی‎رود این زوجین نابارور با یک آینده‎ای روشن و مشخص شده مطب را ترک کنند. در یک زوج جوان سالم در یک دوره قاعدگی ۲۵-۲۰ درصد شانس حاملگی وجود دارد. احتمال حاملگی در ۶ ماه اول ۸۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ازدواج ۹۴ درصد است. ناباروری زوجین شایع‎ترین مشکل آن ها در دنیا می‎باشد به طوری که ۱۵-۱۳ درصد از آن رنج می‎برند. شیوع در کشورهای پیشرفته و غیر پیشرفته تفاوت دارد. در انگلیس شیوع ناباروری ۱ زوج در ۶ زوج می‎باشد. ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی در سال اول بچه‎دار نمی‎شوند که زن و مرد به طور مساوی مقصرند.

باروری

سه عامل مهم باروری

برای بچه دار شدن عوامل زیر مهم هستند:

بیضه ها

بیضه‎ها مرکز نطفه (اسپرم)‎ سازی می‎باشند، در صورتیکه بیضه‎ها سالم و طبیعی باشند یعنی در گذشته به هیچ نوع بیماری دچار نشده باشند و یا بیماری ژنتیک در فرد وجود نداشته باشد،

غذه هیپوتالاموس و هیپوفیز

و دو عامل دیگر دو غده مهم به نام هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز می‎باشند، که با ترشح هورمون‎‎های LH و FSH و تاثیر و تحریک بر روی سلول‎ های بیضه نطفه‎ سازی صورت می‎گیرد. در بعضی افراد نابارور ممکن است این دو غده به علت اشکالات ژنتیکی یا بیماری این دو هورمون را ترشح نکنند و در نتیجه نطفه‎سازی صورت نمی‎گیرد.

LH باعث ترشح هورمون جنسی تستوسترون از بیضه می‎شود، که علاوه بر نقش آن در عمل جنسی در نطفه‎سازی موثر می‎باشد. تولید اسپرم از اسپرماتوگونیا تا زمانی که به حالت اسپرماتوزوای بالغ برسد ۶۰ روز به طول می‎انجامد.

هر گونه اختلال در محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه که منجر به عدم ترشح LH و FSH و اختلال در عملکرد سلول‎های سرتولی و سلول‎های لیدیگ شود، منجر به ناباروری در مردان می‎گردد. بنابراین برای بررسی یک فرد مبتلا به ناباروری باید موارد فوق را از طریق آزمایشگاه بررسی کرد.

اگر یک فرد نابارور که دو آزمایش اسپرم دارد، و هر دو آزمایش نشان می‎دهد تعداد یا حرکت و یا شکل نطفه مشکل دارد و فرد مبتلا به واریکوسل می‎باشد، درجه و شانس موفقیت حاملگی بعد از عمل واریکوسلکتومی بستگی به شدت اختلال در آزمایش دارد و اگر تعداد اسپرم فرد نابارور در آزمایش زیر ۱۰ میلیون باشد، این فرد بعد از عمل واریکوسل ۴۰-۳۰ درصد شانس حاملگی همسر خود را خواهد داشت و چنانچه هیچگونه نطفه‎ای (آزواسپرمی) در آزمایش وجود نداشته باشد، شانسی نخواهد داشت. بنابراین موفقیت حاملگی به عمل واریکوسل خلاصه نمی شود و زوجین را نباید فقط با این عمل امیدوار نمود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دارویی با روسی برای درمان کم تحرکی اسپرم من وجود دارد آزمایش عکسش رو فرستادم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   دارويي براي زياد كردن تحرك وجود ندارد

  2. تصویر کاربر مهدی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   پس چه کاری میتوان انجام داد آقای دکتر؟؟؟ چاره ای نداره؟من نمیتونم بچه دار بشم یعنی؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   شانس بچه دار شدن كم ميشود 

  4. تصویر کاربر مهدی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)
   پس کاری نمیشود کرد آقای دکتر بیخیال بشیم ..ممنون از جوابتون موفق باشید
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سهیلا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پنج سال هست که ازدواج کردیم شوهرم آزواسپرمه کلی هم قرص و آمپول تقویتی دادن که نشده الان دوساله هرجامیریم الکی دارو وآزمایش و آمپول مینویسن ولی هیچ فرقی نکرده میخواستم بدونم واقعادرمانی داره میشه با اسپرم خودش بچه دارشیم یانه ممنون میشم اگه کمکمون کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   راهي وجود ندارد

 • تصویر کاربر iinhosse پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دكتر من در انجام ازمايش اسپرم در سه مرحله كه بنده انجام دادم در يك مرحله تعداد اسپرم هاي من يك مليون بود و در مرحله بعد صفر بود تقريبا و بنده واريكوسل خفيف هم دارم و تنباكو يا همون قليون برازجوني هم مصرف ميكنم و مصرف ترشيجاتمم خيلي زياد هست ميخاستم بدونم من الان با ٢٦سال سن كه دارم از نظر شما چه كاري بايد انجام بدهم ؟با سپاس فراوان از جواب شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 3 ماه پیش)

   ترشحات طبيعي است  و از پروستات   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، ممنونم از زمانی که میگذارید
  جواب ازمایش همسرم هست بعد از دو دوره کامل مصرف فرص پروفرتیل هست . آیا بارداری برای ما امکان داره ؟
  احتمال موفقیت با ivf یا iui چند درصده ؟؟
  خیلی خیلی متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   آزمایش وجود نداشت

  2. تصویر کاربر ندا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر ، ممنونم از زمانی که میگذارید
   جواب ازمایش همسرم هست بعد از دو دوره کامل مصرف فرص پروفرتیل هست . آیا بارداری برای ما امکان داره ؟
   احتمال موفقیت با ivf یا iui چند درصده ؟؟
   خیلی خیلی متشکرم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   ۴۰ درصد شانس دارید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدمهدی شنبه ۹ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام خدمت جنابعالی. بنده 33 سال سن دارم، ساکن قم و حدود 8 سال هست که ازدواج کردم واز 3 سال پیش (سال 95) متوجه شدم که اسپرم من صفر هست . مشکل واریکوسل داشتم و خرداد 96 عمل کردم و هنوز تحرک اسپرم صفر می باشد. قرص دبل بول و اسیدفولیک 5 و پودر ویتامین C هم با نظر دکتر مصرف کردم ولی متاسفانه تا کنون تأثیر نداشته است و تجویز نهایی را IUI و IVF میدانند. میخواستم از جنابعالی خواهش کنم که بفرمایید که آیا امکان مصرف دارو و یا انجام کارخاصی و مصرف تغذیه مناسبی برای حل مشکل تحرک اسپرم جهت بارداری وجود دارد؟ چرا که واقعاً من و همسرم تحمل IVF را نداریم. پیشاپیش از لطف شما کمال تشکر و سپاسگزاری را می نمایم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   ماسفانه راهي ندارد

 • تصویر کاربر سینا یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده آزو غیرانسدادی هستم،یبار عمل تسه انجام دادم و منفی بود،تمام آزمایشات رو انجام دادم حتی ژنتیک و علت آزو مشخص نشد.راه درمانی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   خير نيست

 • تصویر کاربر مری سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر...
  ما یک ماه هست برای بارداری اقدام کردیم که‌متاسفانه موفق نبود.
  الان چیزی که منو نگران کرده اینه که مطلبی خوندم که قرص اتورواستاتین روی تولید اسپرم تاثیر میذاره...
  شوهر من حدودا دو ماه هست که هرشب اتورواستاتین ۲۰ میخوره.
  حالا اگر از امشب نخوره، بعد از چند روز میتونیم شروع کنیم اقدامو ؟ ینی میگم تا چند روز تاثیرش می‌مونه؟
  اخه شوهرم چون کارش اقماری هست، بهترین ماه برای اقدام از لحاظ روزای تخمک گذاری من این ماه هست...ممنون میشم جوابمو‌ بدید و از نگرانی در بیارین منو...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   اين دارو روي باروري اثري ندارد

 • تصویر کاربر سالار چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  توآزمایش اسپرم من میزان اسپرم که عدد45میلیون رازده Low,آیاآزمایش من مشکلی داره یانه نرماله؟سوال دومم چراهمیشه توآزمایش ادرارمن قندوجودداره،بااینکه من توآزمایشات قندخون ندارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   حركت اسپرم كم است

 • تصویر کاربر زینب شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر آزمایش زیر متعلق به نامزدم هستش خواستم بدونم ایا با این شرایط ایشون به طور طبیعی میتونن بچه دار بشن اخه به گفته خودشون 11سال پیش واریکوسل داشتن و عمل کردن و سونوگرافیشونم سالم بوده و هیچگونه واریکوسلی نشون نداده ممنون میشم راهنمایمون کنید در ضمن این ازمایش دقیقا 72 ساعت بعد از اخرین انزالشون بوده
  semenph:8
  sperm count density:23.7
  semen volume:5.5
  progressiv a+b:26.8
  motile a+b+c:67.4
  normal morphology:36.2
  rapid progressive:11
  slow progressive::16
  none progressive:41
  immotil:32.6
  germ cell:0
  wbc:0
  rbc:0
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)

   حركت اسپرم كم مي باشد

  2. تصویر کاربر زینب شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)
   ینی امکانش هست بطور طبیعی بچه داربشیم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اعظم جمعه ۴ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ، آیا هیچ راهی برای فرزنددار شدن پسرم که در دوران بیماری اوریون عدم استراحت داشته وجود دارد ؟ باتوجه به سه بار آی وی اف شدن . آیا باز هم به آی وی اف ادامه بدهد یا هیچ امیدی نیست .دکتر گفته می تواند از اسپرم و جنین آماده کسی دیگر استفاده کند .خواهشمندم بنده را که خیلی نگران پسرم هستم راهنمایی بفرمائید. کاملاً ناامیدم شما را به خدا کمکم کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 8 ماه پیش)

   أي و اف تكرار شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر