نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

به زوجی نابارور اطلاق می‎گردد که در ضمن فعالیت جنسی (هفته‎ای 2 تا 3 بار) در سال اول بچه‎دار نشوند. در این صورت بعد از یک سال بررسی ناباروری زوجین برای مشخص شدن فرد دارای مشکل باید صورت گیرد.

در سال اول ازدواج ممکن است در 30 درصد موارد به طور طبیعی حاملگی صورت نگیرد، در بررسی ناباروری زوجین ابتدا مرد به فاصله 1-2 هفته باید دو آزمایش نطفه انجام دهد.

تشخیص ناباروری زوجین با آزمایش اسپرم

اصولا آزمایش اسپرم باید در آزمایشگاه انجام شود و یا نمونه را ظرف 15 دقیقه از منزل به آزمایشگاه برساند. معمولا یک زوج نابارور به طور مساوی در ایجاد ناباروری زوجین مقصر و نقش دارند، و لذا شروع بررسی ناباروری با انجام دادن دو آزمایش اسپرم توسط مرد باید صورت گیرد. در آزمایش انجام شده پزشک به سه قسمت مهم آزمایش که تعداد، حرکت و شکل نطفه‎ها می‎باشد باید توجه کند.

تعداد اسپرم طبیعی 15 میلیون، حرکت سریع 30 درصد و شکل نطفه‎های طبیعی باید 4 درصد باشد. اگر دو آزمایش انجام شده اعداد و ارقام فوق را نشان ندهد، باید علت یا عوامل غیر طبیعی شدن آزمایش را بررسی نمود، که معمولا علت شایع وجود واریکوسل می‎باشد، که در قسمت دیگری راجع به آن بحث خواهد شد، هر چه زمان ناباروری زوجین طولانی‎تر شود شانس موفقیت و باروری کمتر می‎شود. زمانی که ریسک فاکتورهای سن بالای 35 در زن و 45 سال در مرد وجود داشته باشد باید بررسی‎های تشخیصی سریعا صورت گیرد به خصوص اگر جراحی اوروژنتیال یا سرطان، واریکوسل، عفوت بیضه و عدم نزول بیضه وجود داشته باشد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

رابطه پزشک با زوجین

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان 3-4 دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

لذا همکارانی که با ویزیت 100 بیمار در مطب درگیر هستند، انتظار نمی‎رود این زوجین نابارور با یک آینده‎ای روشن و مشخص شده مطب را ترک کنند. در یک زوج جوان سالم در یک دوره قاعدگی 25-20 درصد شانس حاملگی وجود دارد. احتمال حاملگی در 6 ماه اول 80 درصد و در سال اول 84 درصد و در سال دوم ازدواج 94 درصد است. ناباروری زوجین شایع‎ترین مشکل آن ها در دنیا می‎باشد به طوری که 15-13 درصد از آن رنج می‎برند. شیوع در کشورهای پیشرفته و غیر پیشرفته تفاوت دارد. در انگلیس شیوع ناباروری 1 زوج در 6 زوج می‎باشد. 30 درصد زوجین به طور طبیعی در سال اول بچه‎دار نمی‎شوند که زن و مرد به طور مساوی مقصرند.

باروری

سه عامل مهم باروری

برای بچه دار شدن عوامل زیر مهم هستند:

بیضه ها

بیضه‎ها مرکز نطفه (اسپرم)‎ سازی می‎باشند، در صورتیکه بیضه‎ها سالم و طبیعی باشند یعنی در گذشته به هیچ نوع بیماری دچار نشده باشند و یا بیماری ژنتیک در فرد وجود نداشته باشد،

غذه هیپوتالاموس و هیپوفیز

و دو عامل دیگر دو غده مهم به نام هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز می‎باشند، که با ترشح هورمون‎‎های LH و FSH و تاثیر و تحریک بر روی سلول‎ های بیضه نطفه‎ سازی صورت می‎گیرد. در بعضی افراد نابارور ممکن است این دو غده به علت اشکالات ژنتیکی یا بیماری این دو هورمون را ترشح نکنند و در نتیجه نطفه‎سازی صورت نمی‎گیرد.

LH باعث ترشح هورمون جنسی تستوسترون از بیضه می‎شود، که علاوه بر نقش آن در عمل جنسی در نطفه‎سازی موثر می‎باشد. تولید اسپرم از اسپرماتوگونیا تا زمانی که به حالت اسپرماتوزوای بالغ برسد 60 روز به طول می‎انجامد.

هر گونه اختلال در محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه که منجر به عدم ترشح LH و FSH و اختلال در عملکرد سلول‎های سرتولی و سلول‎های لیدیگ شود، منجر به ناباروری در مردان می‎گردد. بنابراین برای بررسی یک فرد مبتلا به ناباروری باید موارد فوق را از طریق آزمایشگاه بررسی کرد.

اگر یک فرد نابارور که دو آزمایش اسپرم دارد، و هر دو آزمایش نشان می‎دهد تعداد یا حرکت و یا شکل نطفه مشکل دارد و فرد مبتلا به واریکوسل می‎باشد، درجه و شانس موفقیت حاملگی بعد از عمل واریکوسلکتومی بستگی به شدت اختلال در آزمایش دارد و اگر تعداد اسپرم فرد نابارور در آزمایش زیر 10 میلیون باشد، این فرد بعد از عمل واریکوسل 40-30 درصد شانس حاملگی همسر خود را خواهد داشت و چنانچه هیچگونه نطفه‎ای (آزواسپرمی) در آزمایش وجود نداشته باشد، شانسی نخواهد داشت. بنابراین موفقیت حاملگی به عمل واریکوسل خلاصه نمی شود و زوجین را نباید فقط با این عمل امیدوار نمود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام بنده آزمایش اسپرم دادم طی سه مرحله اسپرم سالم من صفر نشون داده وبعد سونوگرافی بیضه رفتم هیچی مشکلی نداشت به نظر شما دلیل اینکه اسپرم سالم ندارم چی هست راه درمانی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   با روش ميكروتسه در مركز باروري امكان درمان وجود دارد

 • تصویر کاربر بهروز69 چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده 31 سال سن دارم و مشکل آزواسپرمی دارم.3 با آزمایش اسپرم دادم و هیچ اسپرمی رویت نشد.آزمایش هورمون دادم و مشکلی نداشت. نمونه برداری بیضه کردم و اسپرمی یافت نشد و در جواب پاتولوژی قید شد که :
  Spermatocytic ARREST 80%
  Normal Spermatogenesis With Sloughing 10%
  Germ CELL Aplasia 10%
  برادر من هم آزواسپرم هست و نمونه برداری انجام داد و اسپرمی یافت نکردن. در ادامه من آزمایش زنتیک Y Micro deletion دادم ولی خوشبختانه حذف کروموزومی نداشتم و ازمایش ژنتیک نرمال داشتم. یک دوره ویتامین C و E به همراه 30 عدد آمپول HMG تزریق کردم ولی باز هم اسپرمم صفر بود. به پزشک دیگری مراجعه کردم و برام یک دوره 2 ماهه ویتامین C و E و فولیک اسید به همراه 10 عدد آمپول HCG تجویز کردند و گفتن بعد 2 ماه عمل میکروتسه انجام بدم.
  خواستم بپرسم به نظر شما امیدی به پیدا شدن اسپرم وجود داره و عمل میکرو تسه هم انجام بدم یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   ميكروتسه انجام دهيد

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من اسپرم ندارم تولید نمیشه دو بار رفتم آزمایش هم دادم تو آزمایش میگه اسپرم وجود نداره تولید نمیشه من چیکار کنم باردار نمیشیم کمک کنید آیا داروی کجا داره درمان بیشیم تو رو خدا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   به مركز ناباروري مراجعه كنيد با روش ميكروتسه بچه دار مي شويد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   به مركز ناباروري مراجعه كنيد با روش ميكروتسه بچه دار مي شويد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام ٢٠ سالمه مدتی خودارضایی کردم و دچار زودانزالی شدم چکار کنم که مشکل زودانزالی ام برطرف شود آیا در باروری و نازایی تاثیری دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   روي باروري اثري ندارد،، روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید حجم مایع منی من خیلی خیلی کمه به طوری که از آلتم بیاد بیرون ولی از تو آلتم مشاهده میشه چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر ابراهیم شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  بنده دارای یک فرزند دختر ۶ ساله هستم .بعد از ۶ سال اقدام به بارداری کردیم که بعد از یک دوره iui و چند دوره اقدام طبیعی خانمم باردار هم شد ولی متاسفانه سه ماهه سقط شد ...با توجه به پیوست ازمایش و جنسیتی که میخواهیم آیا احتیاجی به دارو تقویتی یا راه حل خاصی هست یا نه ؟و تا چه حدی مجدد صبر کنیم به صورت طبیعی و یا روشهای دیگه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   جنسيت راه حلي ندارد و نيازي به فاصله زماني ندارد

 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید، همسر من دوماه پیش عمل واریکوسل به روش میکروسرجری انجام داد، گرید دو و سه دوطرفه، منم چکاپ شدم مشکلی نداشتم،دکتر ایشون هم با دارو و امپول گفت اقدام رو شروع کنید به صورت شب در میون، اما مشکلی که هست عدم انزالِ، بیشتر از یکبار در هر دوهفته نمیتونه انجام بده حتی با قرصی که قبل از نزدیکی مصرف میکنه وسط اقدام به اصطلاح میخوابه و دیگه هم نمی تونه انجام بده، حالا برای رسیدن به بارداری چیکار باید بکنیم ؟ به عمل iui فکر کنیم یا صبر کنیم ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   فعلا صبر كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنند 

 • تصویر کاربر سیدقائم جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ۳۴سال هستم یه دختر چهارسال دارم الان نزدیک دوسال هستش اقدام به بارداری کردیم نشد ازمایش اسپرم دادم ۱۵بود الان به ۴رسیده قسمت سمت چپم بالای بیضه درد دارم شب ها بیشتر سوزش ادرار هم باهاش دارم قرص سیپروفکت ۵۰۰ و تامسولوسین ایرانی خوردم فایده ای نداشت باید چکاری کنم چه چیزی مصرف کنم که رفع بشه ؟؟؟ سونو رفتم مشکلی نداشتم کشت ادرار هم دادم مشکلی نبود!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دکتر بنده آقایی ۳۴ساله هستم متاهل آزمایش اسپرمم صفر بوده که تشخیص سونوگرافی واریکوسل ۳انورالسالوا۵بوده که عمل کردم آیا امکان بازگشت اسپرم وجود دارد در ضمن دکترمم هیچ داروی تجویز نکرد فقط گفتن ۳ماه بعد آزمایش اسپرم بدم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   اميد كم است

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز آزمایش اسپرمم صفر بود که سونو گرافی تشخیص واریکوسل ۳ انورالسالوا۵ بود عمل کردم ایا امکان برگشت اسپرم وجود دارد درضمن دکتر هیچ دارویی تجویز نکردن با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)

   برگشت اسپرم نادر است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر