نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

به زوجی نابارور اطلاق می‎گردد که در ضمن فعالیت جنسی (هفته‎ای ۲ تا ۳ بار) در سال اول بچه‎دار نشوند. در این صورت بعد از یک سال بررسی ناباروری زوجین برای مشخص شدن فرد دارای مشکل باید صورت گیرد.

در سال اول ازدواج ممکن است در ۳۰ درصد موارد به طور طبیعی حاملگی صورت نگیرد، در بررسی ناباروری زوجین ابتدا مرد به فاصله ۱-۲ هفته باید دو آزمایش نطفه انجام دهد.

تشخیص ناباروری زوجین با آزمایش اسپرم

اصولا آزمایش اسپرم باید در آزمایشگاه انجام شود و یا نمونه را ظرف ۱۵ دقیقه از منزل به آزمایشگاه برساند. معمولا یک زوج نابارور به طور مساوی در ایجاد ناباروری زوجین مقصر و نقش دارند، و لذا شروع بررسی ناباروری با انجام دادن دو آزمایش اسپرم توسط مرد باید صورت گیرد. در آزمایش انجام شده پزشک به سه قسمت مهم آزمایش که تعداد، حرکت و شکل نطفه‎ها می‎باشد باید توجه کند.

تعداد اسپرم طبیعی ۱۵ میلیون، حرکت سریع ۳۰ درصد و شکل نطفه‎های طبیعی باید ۴ درصد باشد. اگر دو آزمایش انجام شده اعداد و ارقام فوق را نشان ندهد، باید علت یا عوامل غیر طبیعی شدن آزمایش را بررسی نمود، که معمولا علت شایع وجود واریکوسل می‎باشد، که در قسمت دیگری راجع به آن بحث خواهد شد، هر چه زمان ناباروری زوجین طولانی‎تر شود شانس موفقیت و باروری کمتر می‎شود. زمانی که ریسک فاکتورهای سن بالای ۳۵ در زن و ۴۵ سال در مرد وجود داشته باشد باید بررسی‎های تشخیصی سریعا صورت گیرد به خصوص اگر جراحی اوروژنتیال یا سرطان، واریکوسل، عفوت بیضه و عدم نزول بیضه وجود داشته باشد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

رابطه پزشک با زوجین

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان ۳-۴ دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

لذا همکارانی که با ویزیت ۱۰۰ بیمار در مطب درگیر هستند، انتظار نمی‎رود این زوجین نابارور با یک آینده‎ای روشن و مشخص شده مطب را ترک کنند. در یک زوج جوان سالم در یک دوره قاعدگی ۲۵-۲۰ درصد شانس حاملگی وجود دارد. احتمال حاملگی در ۶ ماه اول ۸۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ازدواج ۹۴ درصد است. ناباروری زوجین شایع‎ترین مشکل آن ها در دنیا می‎باشد به طوری که ۱۵-۱۳ درصد از آن رنج می‎برند. شیوع در کشورهای پیشرفته و غیر پیشرفته تفاوت دارد. در انگلیس شیوع ناباروری ۱ زوج در ۶ زوج می‎باشد. ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی در سال اول بچه‎دار نمی‎شوند که زن و مرد به طور مساوی مقصرند.

باروری

سه عامل مهم باروری

برای بچه دار شدن عوامل زیر مهم هستند:

بیضه ها

بیضه‎ها مرکز نطفه (اسپرم)‎ سازی می‎باشند، در صورتیکه بیضه‎ها سالم و طبیعی باشند یعنی در گذشته به هیچ نوع بیماری دچار نشده باشند و یا بیماری ژنتیک در فرد وجود نداشته باشد،

غذه هیپوتالاموس و هیپوفیز

و دو عامل دیگر دو غده مهم به نام هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز می‎باشند، که با ترشح هورمون‎‎های LH و FSH و تاثیر و تحریک بر روی سلول‎های بیضه نطفه‎سازی صورت می‎گیرد. در بعضی افراد نابارور ممکن است این دو غده به علت اشکالات ژنتیکی یا بیماری این دو هورمون را ترشح نکنند و در نتیجه نطفه‎سازی صورت نمی‎گیرد.

LH باعث ترشح هورمون جنسی تستوسترون از بیضه می‎شود، که علاوه بر نقش آن در عمل جنسی در نطفه‎سازی موثر می‎باشد. تولید اسپرم از اسپرماتوگونیا تا زمانی که به حالت اسپرماتوزوای بالغ برسد ۶۰ روز به طول می‎انجامد. هر گونه اختلال در محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه که منجر به عدم ترشح LH و FSH و اختلال در عملکرد سلول‎های سرتولی و سلول‎های لیدیگ شود، منجر به ناباروری در مردان می‎گردد. بنابراین برای بررسی یک فرد مبتلا به ناباروری باید موارد فوق را از طریق آزمایشگاه بررسی کرد.

اگر یک فرد نابارور که دارای دو آزمایش اسپرم دارد، و هر دو آزمایش نشان می‎دهد تعداد یا حرکت و یا شکل نطفه مشکل دارد و فرد مبتلا به واریکوسل می‎باشد، درجه و شانس موفقیت حاملگی بعد از عمل واریکوسلکتومی بستگی به شدت اختلال در آزمایش دارد و اگر تعداد اسپرم فرد نابارور در آزمایش زیر ۱۰ میلیون باشد، این فرد بعد از عمل واریکوسل ۴۰-۳۰ درصد شانس حاملگی همسر خود را خواهد داشت و چنانچه هیچگونه نطفه‎ای (آزواسپرمی) در آزمایش وجود نداشته باشد، شانسی نخواهد داشت. بنابراین موفقیت حاملگی به عمل واریکوسل خلاصه نمی شود و زوجین را نباید فقط با این عمل امیدوار نمود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سالار چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  توآزمایش اسپرم من میزان اسپرم که عدد45میلیون رازده Low,آیاآزمایش من مشکلی داره یانه نرماله؟سوال دومم چراهمیشه توآزمایش ادرارمن قندوجودداره،بااینکه من توآزمایشات قندخون ندارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   حركت اسپرم كم است

 • تصویر کاربر زینب شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر آزمایش زیر متعلق به نامزدم هستش خواستم بدونم ایا با این شرایط ایشون به طور طبیعی میتونن بچه دار بشن اخه به گفته خودشون 11سال پیش واریکوسل داشتن و عمل کردن و سونوگرافیشونم سالم بوده و هیچگونه واریکوسلی نشون نداده ممنون میشم راهنمایمون کنید در ضمن این ازمایش دقیقا 72 ساعت بعد از اخرین انزالشون بوده
  semenph:8
  sperm count density:23.7
  semen volume:5.5
  progressiv a+b:26.8
  motile a+b+c:67.4
  normal morphology:36.2
  rapid progressive:11
  slow progressive::16
  none progressive:41
  immotil:32.6
  germ cell:0
  wbc:0
  rbc:0
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   حركت اسپرم كم مي باشد

  2. تصویر کاربر زینب شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ینی امکانش هست بطور طبیعی بچه داربشیم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اعظم جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ، آیا هیچ راهی برای فرزنددار شدن پسرم که در دوران بیماری اوریون عدم استراحت داشته وجود دارد ؟ باتوجه به سه بار آی وی اف شدن . آیا باز هم به آی وی اف ادامه بدهد یا هیچ امیدی نیست .دکتر گفته می تواند از اسپرم و جنین آماده کسی دیگر استفاده کند .خواهشمندم بنده را که خیلی نگران پسرم هستم راهنمایی بفرمائید. کاملاً ناامیدم شما را به خدا کمکم کنید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   أي و اف تكرار شود

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بزرگوار.وقتتون بخیر.ممنون از اینکه پاسخ سوالات رو میدید.اگر کسی هیچ اسپرمی نداشته باشد آیا در از طریق اسپرم اهدایی میتواند صاحب فرزند شود؟ چون زندگیشون در حال انفجار هست.شرایطش چیه. آیا در مطب شما انجام میشود یا محل خاصی وجود دارد؟. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله مي شود نه در مطب من

 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من چهارسال هست ازدواج کردم و طی این چهار سال بدون جلوگیری اقدام ب بچه دار شدن کردم ولی متاسفانه نشد پیش هزارتا دکترم رفتم ولی جواب نگرفتم تر خدا اگه کمکی از دستتون برمیاد انجام بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم بدهيد

 • تصویر کاربر سولماز جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر این آزمایش اسپرم هسمرم. برای بچه دار شدن داریم اقدام می کنیکم. می خاستم ببینم آزمایششون مشکلی نداره برای باروری. نیاز به دارو دارن آیا؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر تقی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقتتون بخیر.من از یه جایی خونده بودم که رگی که مولد سلول جنسی هست از پشت گوش رد میشه و با حجامت این موضع میتوان ناباروری را درمان کرد.ایا درسته برا کسی که سلولی در بیضه اش برا تولید اسپرم وجود نداره این امکان باشه که با حجامت درمان شه؟.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)

   خير اثري ندارد

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  برای مشکل نعوظ رفتم دکتر آزمایش انجام دادم گفتن مشکلی تو آزمایشاتت نیست و نرمال هستش
  بیشتر پیگیری کردم و سونوگرافی بیضه انجام دادم متوجه شدم واریکوسل نوع 2 هر دو طرف رو دارم خواستم بپرسم چکار باید بکنم آیا امکان ناباروری برام وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 11 ماه پیش)
   أزمايش اسپرم بدهيد
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با اسپرم صفر امکان باروری وجود داره.؟از بیضه ها نمونه برداری شده دکتر گفته امکان باروری وجود ندارد.ایا واقعا هیچ راهی برای باروری وجود ندارد؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   امكان ندارد
 • تصویر کاربر توحید دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیضه سمت چپ ندارم ایا پچه دار میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   اگر بيضه طبيعي باشد بله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر