نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

به زوجی نابارور اطلاق می‎گردد که در ضمن فعالیت جنسی (هفته‎ای 2 تا 3 بار) در سال اول بچه‎دار نشوند. در این صورت بعد از یک سال بررسی ناباروری زوجین برای مشخص شدن فرد دارای مشکل باید صورت گیرد.

در سال اول ازدواج ممکن است در 30 درصد موارد به طور طبیعی حاملگی صورت نگیرد، در بررسی ناباروری زوجین ابتدا مرد به فاصله 1-2 هفته باید دو آزمایش نطفه انجام دهد.

تشخیص ناباروری زوجین با آزمایش اسپرم

اصولا آزمایش اسپرم باید در آزمایشگاه انجام شود و یا نمونه را ظرف 15 دقیقه از منزل به آزمایشگاه برساند. معمولا یک زوج نابارور به طور مساوی در ایجاد ناباروری زوجین مقصر و نقش دارند، و لذا شروع بررسی ناباروری با انجام دادن دو آزمایش اسپرم توسط مرد باید صورت گیرد. در آزمایش انجام شده پزشک به سه قسمت مهم آزمایش که تعداد، حرکت و شکل نطفه‎ها می‎باشد باید توجه کند.

تعداد اسپرم طبیعی 15 میلیون، حرکت سریع 30 درصد و شکل نطفه‎های طبیعی باید 4 درصد باشد. اگر دو آزمایش انجام شده اعداد و ارقام فوق را نشان ندهد، باید علت یا عوامل غیر طبیعی شدن آزمایش را بررسی نمود، که معمولا علت شایع وجود واریکوسل می‎باشد، که در قسمت دیگری راجع به آن بحث خواهد شد، هر چه زمان ناباروری زوجین طولانی‎تر شود شانس موفقیت و باروری کمتر می‎شود. زمانی که ریسک فاکتورهای سن بالای 35 در زن و 45 سال در مرد وجود داشته باشد باید بررسی‎های تشخیصی سریعا صورت گیرد به خصوص اگر جراحی اوروژنتیال یا سرطان، واریکوسل، عفوت بیضه و عدم نزول بیضه وجود داشته باشد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

رابطه پزشک با زوجین

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان 3-4 دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

لذا همکارانی که با ویزیت 100 بیمار در مطب درگیر هستند، انتظار نمی‎رود این زوجین نابارور با یک آینده‎ای روشن و مشخص شده مطب را ترک کنند. در یک زوج جوان سالم در یک دوره قاعدگی 25-20 درصد شانس حاملگی وجود دارد. احتمال حاملگی در 6 ماه اول 80 درصد و در سال اول 84 درصد و در سال دوم ازدواج 94 درصد است. ناباروری زوجین شایع‎ترین مشکل آن ها در دنیا می‎باشد به طوری که 15-13 درصد از آن رنج می‎برند. شیوع در کشورهای پیشرفته و غیر پیشرفته تفاوت دارد. در انگلیس شیوع ناباروری 1 زوج در 6 زوج می‎باشد. 30 درصد زوجین به طور طبیعی در سال اول بچه‎دار نمی‎شوند که زن و مرد به طور مساوی مقصرند.

باروری

سه عامل مهم باروری

برای بچه دار شدن عوامل زیر مهم هستند:

بیضه ها

بیضه‎ها مرکز نطفه (اسپرم)‎ سازی می‎باشند، در صورتیکه بیضه‎ها سالم و طبیعی باشند یعنی در گذشته به هیچ نوع بیماری دچار نشده باشند و یا بیماری ژنتیک در فرد وجود نداشته باشد،

غذه هیپوتالاموس و هیپوفیز

و دو عامل دیگر دو غده مهم به نام هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز می‎باشند، که با ترشح هورمون‎‎های LH و FSH و تاثیر و تحریک بر روی سلول‎ های بیضه نطفه‎ سازی صورت می‎گیرد. در بعضی افراد نابارور ممکن است این دو غده به علت اشکالات ژنتیکی یا بیماری این دو هورمون را ترشح نکنند و در نتیجه نطفه‎سازی صورت نمی‎گیرد.

LH باعث ترشح هورمون جنسی تستوسترون از بیضه می‎شود، که علاوه بر نقش آن در عمل جنسی در نطفه‎سازی موثر می‎باشد. تولید اسپرم از اسپرماتوگونیا تا زمانی که به حالت اسپرماتوزوای بالغ برسد 60 روز به طول می‎انجامد.

هر گونه اختلال در محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه که منجر به عدم ترشح LH و FSH و اختلال در عملکرد سلول‎های سرتولی و سلول‎های لیدیگ شود، منجر به ناباروری در مردان می‎گردد. بنابراین برای بررسی یک فرد مبتلا به ناباروری باید موارد فوق را از طریق آزمایشگاه بررسی کرد.

اگر یک فرد نابارور که دو آزمایش اسپرم دارد، و هر دو آزمایش نشان می‎دهد تعداد یا حرکت و یا شکل نطفه مشکل دارد و فرد مبتلا به واریکوسل می‎باشد، درجه و شانس موفقیت حاملگی بعد از عمل واریکوسلکتومی بستگی به شدت اختلال در آزمایش دارد و اگر تعداد اسپرم فرد نابارور در آزمایش زیر 10 میلیون باشد، این فرد بعد از عمل واریکوسل 40-30 درصد شانس حاملگی همسر خود را خواهد داشت و چنانچه هیچگونه نطفه‎ای (آزواسپرمی) در آزمایش وجود نداشته باشد، شانسی نخواهد داشت. بنابراین موفقیت حاملگی به عمل واریکوسل خلاصه نمی شود و زوجین را نباید فقط با این عمل امیدوار نمود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دکتر بنده آقایی ۳۴ساله هستم متاهل آزمایش اسپرمم صفر بوده که تشخیص سونوگرافی واریکوسل ۳انورالسالوا۵بوده که عمل کردم آیا امکان بازگشت اسپرم وجود دارد در ضمن دکترمم هیچ داروی تجویز نکرد فقط گفتن ۳ماه بعد آزمایش اسپرم بدم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   اميد كم است

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز آزمایش اسپرمم صفر بود که سونو گرافی تشخیص واریکوسل ۳ انورالسالوا۵ بود عمل کردم ایا امکان برگشت اسپرم وجود دارد درضمن دکتر هیچ دارویی تجویز نکردن با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 6 روز پیش)

   برگشت اسپرم نادر است

 • تصویر کاربر ناشناس یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر آقای دکتر. من ۴۳ سالمه و مشکل کوچکی بیضه و نداشتن منی دارم، من سال ۹۰ وقتی ۳۴ سالم بود تحت نظر دکتر ناصر حقیقی زاده متخصص غدد مترشحه بودم،اسپرمم صفر بود و ریش هم اصلا نداشتم.بعد از آزمایش و معاینه گفتم مشکل کم کاری تیروئید دارم و نزدیک دو سال آمپول hcg وhmg رو هر روز تزریق میکردم . اسپرمم به بالای ۳۰ میلیون رسید و بیضه هام هم بزرگ شد و صورتم هم ریش در آورد. دیگه نتونستم درمان رو ادامه بدم و تزریق آمپول ها رو قطع کردم. دوباره منی صفر شد و بیضه هام هم کوچیک شدن . الان یکساله ازدواج کردم خواستم شما لطف کنید و راهنماییم کنید ببینم اگه دوباره دکتر برم بچه دار میشم یا نه؟
  در ضمن میل جنسیم هم کمه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   بله شانس بچه دار شدن را داريد و دكتر مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر ناشناس یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام آقای دکتر ببخشید در رابطه با سوال قبلیم که گفتم کم کاری تیروئید داشتم و شما فرمودید که شانس بچه دار شدن دارم. آیا بیام خدمت خودتون درمان میشم یا به دکتر قدیمم که ناصر حقیقی زاده در اصفهان بودن مراجعه کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 6 روز پیش)

   به پزشك خودتان مراجعه كنيد

   ن

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهرام شنبه ۸ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب 43 ساله و دارای یک فرزند بوده و بعد از 10 سال برای بچه دوم اقدام کردیم ولی موفق نشدیم. مشکل من تانل بالا 16 درصد و DFI بالا 34 درصد است که نتایج ازمایشات به پیوست ضمیمه شده است.
  البته بچه اول بطور طبیعی به دنیا اومد. برای حل مشکل چه راهی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   راهي وجود ندارد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سوال خسته نباشید. اقای دکتر حدود دو سالی هست که برای بچه دارشدن اقدام کردیم ولی موفق نشدیم. آزمایش اسپرم انجام دادم که تعداد وتحرک کمی داشتند(پیوست) و سونوگرافی هم تشخیص واریکوسل خفیف دو طرفه داده شده(پیوست) دکتر اول گفتند پس از جراحی 20 درصد احتمال بچه دار شدن هست و دکتر بعدی گفتند نیازی به جراحی نیست و برا مدت سه ماه روزی یک عدد ویتامین E و نصفی قرص کلومیفن و تزریق هفته ای یک آمپول پی دی گرگ5000واحد داشته باش و مجدد مراجعه کن. به نظر شما نیازی به جراحی هست و احتمال بچه دار شدن به روش طبیعی یا IUI و IVF وجود داره
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   با روش ivf شانس وجود دارد

 • تصویر کاربر Soshiant دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر تقریبا بعد ۱۰ ماه تلاش برای بارداری نتیجه ایی نگرفتم از طرفی آزمایش آنالیز اسپرم هم دادم که براتون عکسشو پیوست میکنم. در ضمن سال ۹۲ هم جراحی داشتم و یکی از بیضه هامو برداشتم. باتوجه به توضیحات و آزمایش ممنون میشم دلیل عدم بارداری و راه درمان آن را به طور کامل توضیح دهید.
  1. تصویر کاربر Soshiant چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   عکس آزمایش
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   اسپرم در أزمايش ديده نشد و أزواسپرميك هستيد درمان ندارد

  3. تصویر کاربر Soshiant جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   یعنی از بدو تولد آزواسپرمیک بودم؟
   ممکنه به خاطرجراحی که داشتم راه خروج اسپرم از بیضه ها بسته شده باشه؟
   در ضمن گاهی اوقات احساس درد در بیضه دارم.
  4. تصویر کاربر Soshiant جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)
   موسسه رویان هم نمیتونه کمکی کنه؟
   قبل انجام جراحی بیضه آزمایشام نرمال بوده
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   فعلا كه اسپرم صفر است درماني هم ندارد شايد مركز ناباروري يزد بتونه كاري كند

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سهیل پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام ، هنگام انزال چند قطره منی بیرون می آد و مایع منی بطور مشخص در ادرار دیده میشه ( و البته روزهای سرد خیلی بیشتر هست ) آزمایش دادم اسپرم در ادرار وجود داره و سوالم اینه که با چند قطره انزال امکان باروری وجود داره ؟ و سوال دوم با منی مشخص و قابل تشخیص در ادرار ، امکام بارداری بصورت مستقیم وجود داره ویا از روش پزشکی بایستی استفاده بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   امكان باروري وجود دارد

 • تصویر کاربر قادر جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،وقت بخیر آقای دکتر
  من۳۳ سال سن دارم و همسرم ۳۰سال،مدت ۲سال از ازدواج ما میگذرد ،واز یکسال پیش اقدام به تلاش برای بارداری کردیم اما تا کنون نتیجه ای حاصل نشده،ضمنا خانم بنده تنبلی تخمدان و مقداری کیست تخمدان هم دارند ،فایل آزمایش اسپرم رو براتون ارسال میکنم ،ممنون میشم نظرتون راجع به آزمایش اسپرم بنده بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   أزمايش كامل نيست

 • تصویر کاربر کیوان جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به نتایج ازمایش شانس بارداری همسرم چقدر است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 4 ماه پیش)

   شانس باروري دارند ولي درصد مشخص نيست

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  من پسری 32 ساله هستم که در سه ماهگی به علت حرکت بیضه به پشت کلیه و دیر متوجه شدن والدین بیضهسمت چپ فاسد شد وبرداشته شد درحال حاضر فاقد اسپرم هستم طبق آزمایشات زیادگفته شد آزواسپرمی هستم نمونه هم از بیضه گرفته شده است
  گفتن تنها راه اهدای جنین است
  آیا راهدیگری وجود دارد که من اسپرم دار شوم خودتون یک پدر هستید من هم دوست دارم و آرزودارم که فرزندم از خون خودم باشه لطفا کمکی یا راهنمایی بنمایید من بسیار بسار ناامید شدم
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 5 ماه پیش)

   راهي وجود ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر