ناباروری زوجین

نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

به زوجی نابارور اطلاق می‎گردد که در ضمن فعالیت جنسی (هفته‎ای ۲ تا ۳ بار) در سال اول بچه‎دار نشوند. در این صورت بعد از یک سال بررسی ناباروری زوجین برای مشخص شدن فرد دارای مشکل باید صورت گیرد.

در سال اول ازدواج ممکن است در ۳۰ درصد موارد به طور طبیعی حاملگی صورت نگیرد، در بررسی ناباروری زوجین ابتدا مرد به فاصله ۱-۲ هفته باید دو آزمایش نطفه انجام دهد.

تشخیص ناباروری زوجین با آزمایش اسپرم

اصولا آزمایش اسپرم باید در آزمایشگاه انجام شود و یا نمونه را ظرف ۱۵ دقیقه از منزل به آزمایشگاه برساند. معمولا یک زوج نابارور به طور مساوی در ایجاد ناباروری زوجین مقصر و نقش دارند، و لذا شروع بررسی ناباروری با انجام دادن دو آزمایش اسپرم توسط مرد باید صورت گیرد. در آزمایش انجام شده پزشک به سه قسمت مهم آزمایش که تعداد، حرکت و شکل نطفه‎ها می‎باشد باید توجه کند.

تعداد اسپرم طبیعی ۱۵ میلیون، حرکت سریع ۳۰ درصد و شکل نطفه‎های طبیعی باید ۴ درصد باشد. اگر دو آزمایش انجام شده اعداد و ارقام فوق را نشان ندهد، باید علت یا عوامل غیر طبیعی شدن آزمایش را بررسی نمود، که معمولا علت شایع وجود واریکوسل می‎باشد، که در قسمت دیگری راجع به آن بحث خواهد شد، هر چه زمان ناباروری زوجین طولانی‎تر شود شانس موفقیت و باروری کمتر می‎شود. زمانی که ریسک فاکتورهای سن بالای ۳۵ در زن و ۴۵ سال در مرد وجود داشته باشد باید بررسی‎های تشخیصی سریعا صورت گیرد به خصوص اگر جراحی اوروژنتیال یا سرطان، واریکوسل، عفوت بیضه و عدم نزول بیضه وجود داشته باشد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

رابطه پزشک با زوجین

پزشک مسئول تشخیص، مشاوره و درمان ناباروری زوجین خواهد بود. زمانی که علت احتمالی وجود دارد با زوجین باید یک رابطه دوستانه و امیدوارکننده برقرار کرد.

بدون تردید ویزیت یک زوج نابارور با زمان ۳-۴ دقیقه حل نخواهد شد، نتیجه آن جمعیت کثیری از زوجین هستند، که هنوز در مطب‎ها سرگردان هستند، و مشکل و علت ناباروری زوجین نامشخص مانده است.

من هم مثل سایر همکاران اولین نکته‎ای که در برخورد با یک زوج نابارور به ذهنم خطور می‎کند، واریکوسل در فرد است، ولی همیشه این طور نیست. به هر حال گرفتن شرح حال دقیق گذشته و حال با امتحان بالینی مرد باید صورت گیرد که مستلزم صرف وقت توسط پزشک می‎باشد.

لذا همکارانی که با ویزیت ۱۰۰ بیمار در مطب درگیر هستند، انتظار نمی‎رود این زوجین نابارور با یک آینده‎ای روشن و مشخص شده مطب را ترک کنند. در یک زوج جوان سالم در یک دوره قاعدگی ۲۵-۲۰ درصد شانس حاملگی وجود دارد. احتمال حاملگی در ۶ ماه اول ۸۰ درصد و در سال اول ۸۴ درصد و در سال دوم ازدواج ۹۴ درصد است. ناباروری زوجین شایع‎ترین مشکل آن ها در دنیا می‎باشد به طوری که ۱۵-۱۳ درصد از آن رنج می‎برند. شیوع در کشورهای پیشرفته و غیر پیشرفته تفاوت دارد. در انگلیس شیوع ناباروری ۱ زوج در ۶ زوج می‎باشد. ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی در سال اول بچه‎دار نمی‎شوند که زن و مرد به طور مساوی مقصرند.

باروری

سه عامل مهم باروری

برای بچه دار شدن عوامل زیر مهم هستند:

بیضه ها

بیضه‎ها مرکز نطفه (اسپرم)‎ سازی می‎باشند، در صورتیکه بیضه‎ها سالم و طبیعی باشند یعنی در گذشته به هیچ نوع بیماری دچار نشده باشند و یا بیماری ژنتیک در فرد وجود نداشته باشد،

غذه هیپوتالاموس و هیپوفیز

و دو عامل دیگر دو غده مهم به نام هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز می‎باشند، که با ترشح هورمون‎‎های LH و FSH و تاثیر و تحریک بر روی سلول‎های بیضه نطفه‎سازی صورت می‎گیرد. در بعضی افراد نابارور ممکن است این دو غده به علت اشکالات ژنتیکی یا بیماری این دو هورمون را ترشح نکنند و در نتیجه نطفه‎سازی صورت نمی‎گیرد.

LH باعث ترشح هورمون جنسی تستوسترون از بیضه می‎شود، که علاوه بر نقش آن در عمل جنسی در نطفه‎سازی موثر می‎باشد. تولید اسپرم از اسپرماتوگونیا تا زمانی که به حالت اسپرماتوزوای بالغ برسد ۶۰ روز به طول می‎انجامد. هر گونه اختلال در محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه که منجر به عدم ترشح LH و FSH و اختلال در عملکرد سلول‎های سرتولی و سلول‎های لیدیگ شود، منجر به ناباروری در مردان می‎گردد. بنابراین برای بررسی یک فرد مبتلا به ناباروری باید موارد فوق را از طریق آزمایشگاه بررسی کرد.

اگر یک فرد نابارور که دارای دو آزمایش اسپرم دارد، و هر دو آزمایش نشان می‎دهد تعداد یا حرکت و یا شکل نطفه مشکل دارد و فرد مبتلا به واریکوسل می‎باشد، درجه و شانس موفقیت حاملگی بعد از عمل واریکوسلکتومی بستگی به شدت اختلال در آزمایش دارد و اگر تعداد اسپرم فرد نابارور در آزمایش زیر ۱۰ میلیون باشد، این فرد بعد از عمل واریکوسل ۴۰-۳۰ درصد شانس حاملگی همسر خود را خواهد داشت و چنانچه هیچگونه نطفه‎ای (آزواسپرمی) در آزمایش وجود نداشته باشد، شانسی نخواهد داشت. بنابراین موفقیت حاملگی به عمل واریکوسل خلاصه نمی شود و زوجین را نباید فقط با این عمل امیدوار نمود.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحمید پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  برای مشکل نعوظ رفتم دکتر آزمایش انجام دادم گفتن مشکلی تو آزمایشاتت نیست و نرمال هستش
  بیشتر پیگیری کردم و سونوگرافی بیضه انجام دادم متوجه شدم واریکوسل نوع 2 هر دو طرف رو دارم خواستم بپرسم چکار باید بکنم آیا امکان ناباروری برام وجود داره؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳( 1 ماه پیش)
   أزمايش اسپرم بدهيد
 • تصویر کاربرامیر پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۰۴( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با اسپرم صفر امکان باروری وجود داره.؟از بیضه ها نمونه برداری شده دکتر گفته امکان باروری وجود ندارد.ایا واقعا هیچ راهی برای باروری وجود ندارد؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۰۴( 3 ماه پیش)
   امكان ندارد
 • تصویر کاربرتوحید دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۲( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیضه سمت چپ ندارم ایا پچه دار میشم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۰۲( 3 ماه پیش)
   اگر بيضه طبيعي باشد بله
 • تصویر کاربرفریبا جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۲۰:۳۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکترهمسرمن آزواسپرمیه سه بارم بیوپسی انجام داده اسپرم نداشته تنهاراه گفتن اسپرم اهدایی قبول نمیکنه یاسلولهای بنیادی توروخداآقای دکترمانمیدونیم حالابایدکجابریم وچیکارکنیم زندگیم داره ازهم میپاشه سلولهای بنیادی کی بالینی میشه وکجابایدبریم توروخداکمکم کنید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۲۰:۳۹( 3 ماه پیش)
   هيچكونه راهي وجود ندارد
 • تصویر کاربرسید پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۰( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام متاهل هستم و 28 سال دارم و اخیرا آزمایش اسپرم دادم که کم بودن حجم و تعداد اسپرم را نشان میداد و به دکتر ارولوژیست مراجعه کردم که سونو گرفتن و گفتن واریکوسل ندارم اما بیضه سمت راست من کوچک است حالا میخواستم بدونم چکار باید بکنم ؟! البته من قبلا به مدت سه ما قرض فیناستراید یک میلی گرمی برای ریزش مو استفاده میکردم که الان سه ماه است دیگه نمیخورم .
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۰( 10 ماه پیش)
   تنها احتمال وجود واريكوسل مي باشد
 • تصویر کاربرفهیمه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ۰۰:۰۹( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید
  عذرمیخوام این آزمایشات همسرمه
  چندین دکتررفتیم که تشخیص نداشتن مادرزادی کیسه منی رودادن
  حالایه سوال ازخدمتتون داشتم یکی دوپزشک گفتن شایدبه روش آزمایشگاهی باروری انجام بشه ولی احتمالش کمه
  درضمن شوهرم میل جنسیش خیلی کمه آیابه همین دلیل نداشتن کیسه منیش مرتبط هست یاخیر؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ۰۰:۰۹( 10 ماه پیش)
   براي تشخيص قطعي سونوگرافي از راه مقعد انجام دهيد
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۳۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 32ساله و مجرد ، حدود 1 سال هست که به سرطان روده مبتلا شده ام . پارسال با جراحی ، توموری از روده بزرگم برداشتند و بعد از 20 روز مشکلی با انزال نداشتم . یک ماه پیش نیز تحت عمل جراحی دوم قرار گرفتم و اینبار هم روده بزرگم را جراحی کرده اند و هم یک تکه از روده کوچکم را جدا کردند و باقی شکم را برای دیدن وجود تومور های احتمالی دیگر گشتن .
  سوال اینجاست : از بعد از عمل دومم که یک ماه میگذرد ، نعوظ و ارضا دارم مثل همیشه ، اما هیچ منیی از من خارج نمیشود حتی یک قطره . دکتر مجاری ادراری برایم آزمایش ادرار بعد از ارضا رو نوشت تا ببینه مایع منی توی مثانه میریزه یا نه . جواب منفی بود . دکتر گفتند که توی این گشتن های شکم یک عصبی که فرمان خروج منی رو میدهد قطع شده و 6 ماه تا یک سال طول میکشه که عصب وصل بشه و اگر بعد از یک سال عصب وصل نشد به طور دائم عقیم میشم 50-50 هست . کسی از دوستان کیسی مثل من ندیده تا ببینم چطور میشه ؟ عصب وصل میشه یا نه ؟ و اینکه دکتر گفتند که اسپرم به خودی خود ساخته میشه و کاری به فرمان مغز نداره ، خب اگه هیچ جایی نمیریزه ، این اسپرم ها کجا جمع میشن و چه مشکلی به وجود میاره .
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ ۱۳:۳۶( 1 سال پیش)
   درست عصب تحريك مجاري دستگاه تناسلي قطع شده
 • تصویر کاربرعلیمراد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ۲۰:۳۱( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  من امروز ازمایش اسپرم دادم میزان اسپرم غیر طبیعی 90 درصد هست ایا راه درمانی برای کاهش درصد است؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ۲۰:۳۱( 1 سال پیش)
   با سلام ٩٠ درصد طبعي مي باشد .
 • تصویر کاربراکبر شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ۲۲:۲۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ۲۲:۲۷( 1 سال پیش)
   سوال چیست؟
 • تصویر کاربرامیر سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ۲۱:۵۴( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ازو هستم تو نمونه برداری هم تو ابن سینا چیزی نشون نداد دکترش اقای سعید آراسته بود و گفت بافت بیضت ضعیفه و واریکوسل چپمو هم عمل کرد و گفت بهتره اهدا جنین مراجعه کنی ایا با دوا ممکنه بیضم اسپرم تولید کنه به خاطر واریکوسل ؟من چطور مطمئن بشم اصلا اسپرم تولید میشه یا نه؟ اصلا دوا و قرص نتیجه ای داره؟ من ازمایشات هرمونیم همه نرمال بودن. به من گفتن با دوا با این شرایط نزدیک صفر جواب بگیری بیضت اسپرم تولید نمیکنه چون ازو هستی
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ۲۱:۵۴( 1 سال پیش)
   با سلام شانس شما بسيار كم است .
درحال دریافت اطلاعات