بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

شایع‌ترین غده‌ای که در مردان دچار بزرگی و سرطان می‌شود غده پروستات است. بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار متفاوت است.

با انجام آزمایش PSA که سالیانه مردان برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌دهند ۳۸۰۰۰ سرطان در مراحل اولیه در آمریکا تشخیص داده می‌شود، که خوشبختانه با اطلاع رسانی در ایران اکثریت مردان بالای ۵۰ سال با انجام این آزمایش از وجود یا عدم وجود سرطان پروستات آگاه می شوند.

پروستات خوش خیم (هیپرپلازی) غده‌ای است که قسمت اعظم بخش خلفی پیشابراه را در برمی‌گیرد و این غده زیر مثانه قرار گرفته است.

این غده توسط پرده‌ای ضخیم به نام فاسیای دنون ویلر از رکتوم (روده) جدا می‌گردد. دو عضله به نام عضلات لواتور آنی در دو طرف این غده قرار دارند. خونرسانی پروستات به وسیله شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی که در لگن وجود دارد صورت می‌گیرد. درناژ وریدی از طریق ورید دورسال به ورید ایلیاک داخلی بوده و عصب دهی آن از شبکه عصبی لگنی است.

تقسیم بندی پروستات خوش خیم

پروستات به سه ناحیه مجزا تقسیم می‌شود: هر قسمت از پروستات به یک بیماری مبتلا می‌شود. وزن طبیعی پروستات ۲۰ گرم می‌باشد. علت مشکلات ادراری انسدادی و تحریکی مثانه ناشی از قرار گرفتن در زیر مثانه است که با بزرگ شدن روی پیشابراه خلفی فشار وارد شده و باعث انسداد مجرای خلفی می‌گردد، در نتیجه مثانه موقع انقباض برای خروج ادرار در مسیر خود با انسداد مواجه می‌گردد .مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید به شرح زیر است:

 • کاهش فشار ادرار
 • ادرار قطره قطره
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • زور زدن برای خروج ادرار
 • قطع و وصل و تکرر ادرار

دفع ادرار

بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار ممکن است خفیف، متوسط و یا شدید باشد. در این صورت بر حسب کم و یا شدید بودن علائم، بیمار باید برای درمان خوراکی و یا جراحی به دکتر مراجعه کند.

در مواقعی که علائم بیمار در بزرگی خوش خیم پروستات بسیار شدید می‌باشد، مثلا تکرر ادرار هر دو ساعت ۳ تا ۴ بار، شب ادراری بیش از یک بار، کاهش فشار ادرار بسیار کاهش یافته باشد و یا عدم تخلیه کامل صورت نگرفته باشد و سوزش ادرار شدید همراه با زور زدن طولانی مدت برای تخلیه ادرار داشته باشد، بیمار باید جراحی شود.

جراحی متداول که هم اکنون در دنیا به میزان ۹۷-۹۵ درصد صورت می‌گیرد، به روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد در این روش با جریان الکتریسیته با وسیله‌ای که از راه مجرا در روی پروستات قرار می‌گیرد، پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد.

بنابراین توجه کنید که از هر ۱۰۰ نفر ۳ تا ۵ نفر عمل جراحی باز می‌شوند. عمل رزکسیون پروستات عملی بسیار سخت بوده و باید در دست جراحان با تجربه انجام گیرد، شرط اصلی این عمل این است که پروستات کاملا خارج شود زیرا اگر کاملا خارج نشود، مجددا به علت عود، غده چند ماه بعد بیمار دچار علائم قبل از عمل می‌گردد.

جراحی پروستات

عمل جراحی ممنوع!

سه علتی که باعث می شود که تمام بیماران پروستات خوش خیم با روش رزکسیون پروستات (TUR-P)تحت عمل جراحی قرار نگیرند شامل موارد زیر است:

۱- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات سنگ مثانه وجود داشته باشد. در اینصورت به علت وجود سنگ باید عمل جراحی باز انجام شود.

۲- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات ، تومور مثانه هم وجود داشته باشد.

۳- اگر بیمار قادر نباشد روی تخت ژینکولوژی به علت آرتروز زانوها قرار گیرد.

۴- در مواقعی که بزرگی خوش خیم پروستات بیش از ۱۰۰ تا ۸۰ گرم باشد، بنابراین عمل جراحی باز انجام میگیرد.

منشاء سرطان پروستات از ناحیه محیطی و بزرگی خوش خیم پروستات از منطقه ترانزیشنال می‌باشد. الزاما وجود علائم انسدادی ادراری و یا تحریکی مثانه (سوزش و تکرر ادرار) به معنی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا بزرگی آن نمی‌باشد. ممکن است فردی دچار عفونت و یا التهاب پروستات شود و دقیقا دارای علائم ذکر شده باشد.

لذا جراح باید متوجه این نکته باشد و بیمار مورد نظر جراحی نشود. معمولا بزرگی خوش خیم پروستات به ندرت ممکن است زیر ۴۰ سال به وجود آید و علائم به قدری شدید باشد که نیاز به عمل جراحی پیدا کند. التهاب یا عفونت پروستات در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد که با تشخیص جراح حاذق چنانچه درمان دارویی صورت گیرد علائم بهبود می‌یابد. معمولا افرادی که باید مورد عمل جراحی پروستات قرار گیرند بالای ۴۵-۴۰ ساله می‌باشند و علائم ذکر شده را به مدت طولانی داشته‌اند. اگرچه قابل ذکر است که بیماری بزرگی خوش خیم پروستات معمولا مخصوص مردان بالای ۵۰ سال است ولی ندرتا ممکن است در بیماران ۴۵-۴۰ ساله عمل جراحی به علت شدت علائم انجام گیرد.

محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات

همانطور که ذکر شد محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات خوش خیم در دنیا روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد، اگرچه در ایران بعضی از جراحان از انجام این عمل خودداری می‌کنند و علاقه زیادی به عمل باز دارند، در عمل باز، مثانه باز می‌شود که در این صورت سوند فولی پیشابراه حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید باقی بماند، لوله داخل مثانه و اطراف مثانه معمولا سه روز بعد خارج می گردد و معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری خواهد بود. در عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P)  بعد از خارج کردن پروستات سوند حداکثر به مدت دو روز در پیشابراه (مجرا) گذاشته می‌شود و روز دوم خارج و بیمار مرخص می‌گردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهراد چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با اهداء سلام و خسته نباشید حور ارجمند جناب آقای دکتر قوامی بزرگوار
  بنده حدود 5 سال قبل دچار سوزش و یک حالتی شبیه سرماخوردگی شدم و بدنبال مدوای بیماری متوجه شدم دچار التهاب پروستات شده ام با مصرف آنتی بیوتیک و کپسول تامسولوسین حدود 95 درصد بهبهودی حاصل شد اما در بعضی اوقات یک مسیری از داخل آلتم و بیشتر سمت چپ یک احساس ناخوشایند دارم.
  آیا نیاز مجدد به درمان دارم لطفا بفرمایید چکار کنم؟
  مشکلی که از آن زمان تاکنون برایم باقی مانده است اینست که فشار خروج منی بسیار ضعیف شده است بطوریکه اصلا جهش ندارد و خیلی از آن بایتسی با مالش دست خارج گردد لطفا بفرمایید برای این مشکل چه دارویی مصرف کنم. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   شبي يك عدد كپسول آمنيك ميل كنيد و شياف ايندومتاسين روزي يك عدد استعمال كنيد و روزي دو بار در آب گرم بنشينينيد
 • تصویر کاربر تقیه دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من دختری 25ساله خون تودارارم هست وسنووعکس گرفتم مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر تقیه یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   پ اقای دکترجواب ندادید
  2. تصویر کاربر تقیه یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   پ اقای دکترجواب ندادید
  3. تصویر کاربر تقیه یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   پ اقای دکترجواب ندادید
  4. تصویر کاربر تقیه یکشنبه ۲ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   پ اقای دکترجواب ندادید
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   اين بيماري مادرزادي است درمان ندارد نگران نباشيد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من 51 سالم است 5سال است که در فصول سرد سال دچار تکرر ادار می شوم ولی در فصول گرم مشکلی ندارم دکتر که رفتم بعد آزمایش سونو گرافی که ابعاد پروستات را 52در 32در 34 اعلام کردند و مقدار psa هم حئود 2/1 بود دکتر گفت که مثانه تحریک پذیر دارم و داروئی هم نداد و گفت که از سرما دوری کن و مشکل خاصی نیست در این 5 سال مقدار psa همیشه حدود 15/2 بود .
  اما هفته پیش که به درخواست خودم همراه با آزمایشات دیگر دکتر آزمایش psa هم نوشت در جواب آزمایشگاه مقدار psa برابر 15 بود آقای دکتر لطفا راهنمائی بفرمائید مقدار psa برابر 15 نشانه چیست؟ آیا می تواند نشانه بیماری جدی باشد؟ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   ٣ هفته آنتي بيوتيك مصرف كنيد مجددا تكرار كنيد اگر پايين نيامد بايد نمونه برداري از پروستات بايد انجام شود
 • تصویر کاربر مهدیه چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام میشه زود جوابم و بدین من عفونت واژن داشتم با ددارو الان بهتر شدم سوزش ندارم ولی در قسمت مجاری ادرارم هم سوزش و هم دردمثل تیر کشیدن دارم نافمم تیر میکشه و زیر شکم بعضی وقتها مثل شور بخوره قلقلک اینطوری میشه مشکلم چیه؟انتی بیوتیک دارم برای عفونت واژنم میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام التهاب مثانه داريد به سايت براي اين موضوع مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. علت وجود منی در زمان انزال در اسپرم چیه؟
  واسه تشخیص بیماری و درمان به کجا باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام منظور شما چيست .
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ایا عفونت اورکیت باعث احتباس دایمی ادرار میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   جواب خير مي باشد
 • تصویر کاربر محمدرضاجمادی دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من با توجه به ارسال آزمایشات و با توجه ۵۳سالگی و عدم ادرار شبانه با بزرگی پروستات و تخلیه کامل بیشتر اوقات میخواستم بدانم آیا ارثی میتواند باشد. درحد امکان اس داده شود تا در صورت نیاز ویزیت گردم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام بزرگي خوش خيم بروستات ارثي نمي بشد .
 • تصویر کاربر ساراکیومرثی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخداقوت ،پدرم سرطان پروستات داره ،دکتر میگه عمل بشه ،البته مطالبی که شما نوشتید رو موندم احتمالا نیازی به عمل نباشه ،جواب بیوپسی وسونوگرافی و ازمایش و....رو هم دارم الانم اوردم یه دکتر دیگه ببینم تو تبریز ،لطفا کمک و همراهی کنید سنش 68 است PSA 435 هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر PSA435 باشد برسی بسیار باید صورت گیرد و اگر این مقدار نباشد تصمیم چیز دیگری خواهد بود
 • تصویر کاربر پرهام یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام
  چند سالی هست بعد از اتمام ادرار چند قطره خون میبینم.تو ازمایش ادرار خون دیده نسد و دکتر هم رفتم و گفت زخم مجرای ادرار داری
  این مدت خیلی بیشتر شده و تقریبا هر بار خون میبینم بعد از اتمام ادرار
  میخواستم اول راه درمانشو بپرسم و بعد بدونم برای بچه دار شدن مشکلی بوجود نمیاد؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام مشكلي براي بچه دار شدن بوجود نمي آورد . ولي براي خون آخر ادرار بايد براي انجام سيستوسكوپي مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر اسماعیل یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 39 سالمه نه ساله پروستاتیت باکتریال مزمن دارم البته یه ساله صدرد صد متوجه شدم من کارشناس ازمایشگاهم بعد از ماساژ پروستات وکشت ترشحات استافیلوکوک اپیدرمیدیس رشد میکنه انواع انتی بیوتیکا رو مصرف کردم که فقط تاوانکس پارسال جواب داد بعد از چند ماه علایم خیلی شدید تر شروع شد اتتی بیوتیکایی مثل سیپرو افلو وموکسی فلوکساسین داکسی ازیترو کلیندامایسن وحتی زیر نظر دکتر عفونی ونکومایسین وریدی ده روز مصرف کردم که حتی حالم خیلی بدتر شد بعد از درمان تو دید مستقیم از ترشحات پروستات پراز باکتری وگلبول سفید وقارچ هست سیستوسکوپی بیوپسی التهاب پروستاتو نشون دادن نشستن تو ابگرم شیاف ایندومتاسین کمکی بهم نکرد شکایت اصلیم سوزش حین انزال شدید است که با خوردن تامسولوسین برطرف میشه ولی همراه با انزال کا ملا بی لذ ت هست از وقتی که برای من میزارید کمال تشکر را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   خوردن ويتامين E در بهبودى موثر است و به جاى تامسولوزين از قرص پرازوسين يك ميلى گرم هر ١٢ ساعت يك عدد ميل شود و زياد به بيمارى فكر نكنيد
  2. تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ببخشید مجدد مزاحم میشم این عفونت اصلا از بین نمی ره واگه دائم بمونه اشکالی ایجاد نمی کنه و تشخیص شما از بیماری من چیست انشاله همیشه سلامت باشید اقای دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   مشكل شما پروستاتيت مزمن مي باشد ،اگر أرامش فكري ، اضطراب ،استرس و هيجانات اضطرابي از خود دور كنيد زودتر درمان ميشويد .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر