بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

شایع‌ترین غده‌ای که در مردان دچار بزرگی و سرطان می‌شود غده پروستات است. بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار متفاوت است.

با انجام آزمایش PSA که سالیانه مردان برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌دهند ۳۸۰۰۰ سرطان در مراحل اولیه در آمریکا تشخیص داده می‌شود، که خوشبختانه با اطلاع رسانی در ایران اکثریت مردان بالای ۵۰ سال با انجام این آزمایش از وجود یا عدم وجود سرطان پروستات آگاه می شوند.

پروستات خوش خیم (هیپرپلازی) غده‌ای است که قسمت اعظم بخش خلفی پیشابراه را در برمی‌گیرد و این غده زیر مثانه قرار گرفته است.

این غده توسط پرده‌ای ضخیم به نام فاسیای دنون ویلر از رکتوم (روده) جدا می‌گردد. دو عضله به نام عضلات لواتور آنی در دو طرف این غده قرار دارند. خونرسانی پروستات به وسیله شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی که در لگن وجود دارد صورت می‌گیرد. درناژ وریدی از طریق ورید دورسال به ورید ایلیاک داخلی بوده و عصب دهی آن از شبکه عصبی لگنی است.

تقسیم بندی پروستات خوش خیم

پروستات به سه ناحیه مجزا تقسیم می‌شود: هر قسمت از پروستات به یک بیماری مبتلا می‌شود. وزن طبیعی پروستات ۲۰ گرم می‌باشد. علت مشکلات ادراری انسدادی و تحریکی مثانه ناشی از قرار گرفتن در زیر مثانه است که با بزرگ شدن روی پیشابراه خلفی فشار وارد شده و باعث انسداد مجرای خلفی می‌گردد، در نتیجه مثانه موقع انقباض برای خروج ادرار در مسیر خود با انسداد مواجه می‌گردد .مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید به شرح زیر است:

 • کاهش فشار ادرار
 • ادرار قطره قطره
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • زور زدن برای خروج ادرار
 • قطع و وصل و تکرر ادرار

دفع ادرار

بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار ممکن است خفیف، متوسط و یا شدید باشد. در این صورت بر حسب کم و یا شدید بودن علائم، بیمار باید برای درمان خوراکی و یا جراحی به دکتر مراجعه کند.

در مواقعی که علائم بیمار در بزرگی خوش خیم پروستات بسیار شدید می‌باشد، مثلا تکرر ادرار هر دو ساعت ۳ تا ۴ بار، شب ادراری بیش از یک بار، کاهش فشار ادرار بسیار کاهش یافته باشد و یا عدم تخلیه کامل صورت نگرفته باشد و سوزش ادرار شدید همراه با زور زدن طولانی مدت برای تخلیه ادرار داشته باشد، بیمار باید جراحی شود.

جراحی متداول که هم اکنون در دنیا به میزان ۹۷-۹۵ درصد صورت می‌گیرد، به روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد در این روش با جریان الکتریسیته با وسیله‌ای که از راه مجرا در روی پروستات قرار می‌گیرد، پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد.

بنابراین توجه کنید که از هر ۱۰۰ نفر ۳ تا ۵ نفر عمل جراحی باز می‌شوند. عمل رزکسیون پروستات عملی بسیار سخت بوده و باید در دست جراحان با تجربه انجام گیرد، شرط اصلی این عمل این است که پروستات کاملا خارج شود زیرا اگر کاملا خارج نشود، مجددا به علت عود، غده چند ماه بعد بیمار دچار علائم قبل از عمل می‌گردد.

جراحی پروستات

عمل جراحی ممنوع!

سه علتی که باعث می شود که تمام بیماران پروستات خوش خیم با روش رزکسیون پروستات (TUR-P)تحت عمل جراحی قرار نگیرند شامل موارد زیر است:

۱- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات سنگ مثانه وجود داشته باشد. در اینصورت به علت وجود سنگ باید عمل جراحی باز انجام شود.

۲- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات ، تومور مثانه هم وجود داشته باشد.

۳- اگر بیمار قادر نباشد روی تخت ژینکولوژی به علت آرتروز زانوها قرار گیرد.

۴- در مواقعی که بزرگی خوش خیم پروستات بیش از ۱۰۰ تا ۸۰ گرم باشد، بنابراین عمل جراحی باز انجام میگیرد.

منشاء سرطان پروستات از ناحیه محیطی و بزرگی خوش خیم پروستات از منطقه ترانزیشنال می‌باشد. الزاما وجود علائم انسدادی ادراری و یا تحریکی مثانه (سوزش و تکرر ادرار) به معنی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا بزرگی آن نمی‌باشد. ممکن است فردی دچار عفونت و یا التهاب پروستات شود و دقیقا دارای علائم ذکر شده باشد.

لذا جراح باید متوجه این نکته باشد و بیمار مورد نظر جراحی نشود. معمولا بزرگی خوش خیم پروستات به ندرت ممکن است زیر ۴۰ سال به وجود آید و علائم به قدری شدید باشد که نیاز به عمل جراحی پیدا کند. التهاب یا عفونت پروستات در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد که با تشخیص جراح حاذق چنانچه درمان دارویی صورت گیرد علائم بهبود می‌یابد. معمولا افرادی که باید مورد عمل جراحی پروستات قرار گیرند بالای ۴۵-۴۰ ساله می‌باشند و علائم ذکر شده را به مدت طولانی داشته‌اند. اگرچه قابل ذکر است که بیماری بزرگی خوش خیم پروستات معمولا مخصوص مردان بالای ۵۰ سال است ولی ندرتا ممکن است در بیماران ۴۵-۴۰ ساله عمل جراحی به علت شدت علائم انجام گیرد.

محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات

همانطور که ذکر شد محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات خوش خیم در دنیا روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد، اگرچه در ایران بعضی از جراحان از انجام این عمل خودداری می‌کنند و علاقه زیادی به عمل باز دارند، در عمل باز، مثانه باز می‌شود که در این صورت سوند فولی پیشابراه حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید باقی بماند، لوله داخل مثانه و اطراف مثانه معمولا سه روز بعد خارج می گردد و معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری خواهد بود. در عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P)  بعد از خارج کردن پروستات سوند حداکثر به مدت دو روز در پیشابراه (مجرا) گذاشته می‌شود و روز دوم خارج و بیمار مرخص می‌گردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  به نام خدا
  سلام اقای دکتر خسته نباشید سال نوتون مبارک باشه
  من بیمارتون هستم صادقی قبلا مراجعه کرده بودم پیشتون گفتم سرباز هستم و مشکلم رو مطرح کردم قبلا عمل هرنی سمت چپ و هیدروسل بسیار بسیار خفیف سمت چپ عمل کردم ولی تصمیم عمل بسیار اشتباه بود چون قبلش مشکلی از لحاظ درد و احساس جنسی و نعوظ نداشتم ولی الان بعد عمل بد تر شدم به طوری که من اصلا واریکوسل نداشتم و بعد از این عمل ها واریکوسل هم گرفتم و الان بعد از ۹ ماه بیضه ام درد دارد و کشاله رانم تا باسنم حتی درد تیر میکشد و در ضمن من مادرزادی بیضه سمت راستم داخل شکمم بود و عمل کردم الان کوچیک تره و بالاتر از بیضه چپ هست و با این تفاسیر من نزد شما اومدم که درد بیضه ها و میاندوراه و مقعد که تجویز شما ویتامین e سیپروفلوکساسین ۲۵۰ و شیاف دیکلوفناک بود به مدت ۴ هفته استفاده کردم قرص رو و اب گرمم اگر میشد مینشستم چون سربازم تهران همیشه وقت نیست الان یه مقدار بسیار کمی بهترم ولی من چندین ماهه که الت و بیضه هایم را مثل یه گوشت بی مصرف و شل که هیچ حس و کنترلی روشون ندارم و دائما تیر میکشن و سوزش دارن تا خود مقعد و مخصوصا کشاله ران هایم .
  چند روز پیشم پیش نامزدم رفتم و تحریک شدم و رگ هایی که به بیضه وصل هستند در ناحیه کشاله رانم و زیر شکمم بسیار درد ناک شدن و احساس کردم زیر شکمم باد کرده یه مقدار و نعوظ سفت بدون لذتی دارم که بسیار هم حساس هست سریع ارضا میشم نمیدونم چم شده بعد این عمل ها خدا از دکترم نگذرد زندگیم را ۹ ماهه نابود کرده
  الان چن تا آزمایش پروستات و ادرار و ازمایش اسپرم چکاپ کامل سونوگرافی رو براتون میفرستم
  الانم همش این درد ها رو دارم مخصوصا سر پا می ایستم و دوس دارم ادرار کنم ولی ادراری ندارم یا اگر دارم بسیار کم مثل سوزش آلت و بیضه ها مخصوصا بیضه چپ که چند رگ درد ناک داخل بیضه چپ هست حتی تست هورمن تستسترونم دادم پایین بود ۱/۳۸ بود از رنج ۴ تا ۳۰
  خواهش میکنم ازمایشات رو میفرستم براتون با دقت ببینید در ضمن اون موقع که ازمایش ادرار و گرفتم قرص سیپروفلوکساسین و مترو نیدازول مصرف میکردم گفتم بگم که دقیق برسی کنید ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   سوال خود را كوتاه بيان كنيد
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر زیر آلت تناسلی من از روی بیضه تا بالا یک خط کبود از بچگی هست نمیدونم طبیعیه یا نه ؟؟
  یک سوال دیگه اینکه هنگامی که آلت در حالت معمولی هست به سمت پایین و متمایل به چپ انحراف داره آیا طبیعیه یا نه ؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   خط كبود طبيعي است و در خصوص كجي ألت كمتر از ٤٠ درجه باشد اشكالي ندارد
 • تصویر کاربر مسلم یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض خسته نباشید دکتر سوال من اینه من جوانی 27 ساله هستم وخود ارضایهای زیادی داشتم حدود دوسال بیش بعداز یک خودارضایی مایع من خونی شد وخیلی ترسیدم بعدا از چند روز دوباره مایع من قهوایی شد حالت خون مردگی وبعدم به حالت طبیعی رسید ودوباره سفید شد بعد این دوسال دوتا سه بار دیگر مایع من خونی شد البته الان متاهلم وخیلی کم خود ارضایی میکنم ولی به تازگی دوباره منی من خونی شد دکتر خواهشا راهنمایم کن جای نگرانی هست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   خود ارضايي را ترك كنيد ، مشكل فعلي شما التهاب پروستات است اين دستورات را انجام دهيد ١- روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته
   شود ٢- شياف ايندومتاسين ١٠٠ ميلي گرم استعمال شود ده روز ٣- عمل جنسي داشته باشيد نگران نباشيد بهبودي حاصل مي شود
 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعد از انجام عمل نزدیکی جنسی یکی دو قطره خون از آلت تناسلی ام خارج شد. بعد از چند ساعت هم در ادرارم خون وجود داشت البته در ابتدا و بعد مجددا رنگ آن حالت طبیعی پیدا کرد.دلیلش چیست؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   از سن شما بي اطلاع هستم قطرات خون و ادرار خوني ممكن است از پروستات باشد ولي حتما بايد سيستوسكوپي شويد تا تشخيص قطعي داده شود
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  متن سوالسلام وقتتون بخیر ببخشید مزاحم شدم من پسری 28 ساله ومجرد هستم بعضی وقتا حس سوزش ادرار دارم ولی تکرر ادرار نداذم رفتم پیش دکتر سونوگرافی گرفتم گفت هیپواکو به حجم 34سیسی است آزمایش ادرار گرفتم کمی باکتری داشت بنظرتون چیکار کنم خیلی ذهنم درگیره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   عمل جنسي داشته باشيد وروزي دو بار در آب گرم بنشينيد
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر من الان مدت دو هفتس به سختی ادرار دچار شدم یعنی همیشه احساس پری مثاه دارم و هر چقد خودم رو تخلیه میکنم بازم احساس ادرار دارم و جالبه هر بارم که میرم دستشویی ادرار میاد در صورتی که هیچ مایعاتیم مصرف نمیکنم خیلی ازار دهندس دکترم رفتم. قرص ترازوسین و باکلفن مصرف میکنم و تولرین ولی تا الان جواب نداده یک هفته هست ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   شبي يك عددكپسول آمنيك ميل كنيد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده چند روز پیش آزمایش psa دادم که عدد 0/26 در قسمت RESult قید شده است وضعیت psa من چگونه است آیا مراجعه حضوری نیاز است ؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   نيازي به مراجعه نيست
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام نزدیک. 2ماه است کمر درد گرفتم و سوزش در ادرار دارم و دکتر رفتم ازمایش کلیه دادم و مثانه و عفونت همگی سالم هستش قرص دادند گفتن التهاب پرستات هستش چکاربکنم فقط سوزش در مجاری تناسلی دارم کم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   روزي دو با در آب گرم بنشينيد وعمل جنسي داشته باشيد
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  آقای دکتر به علت عفونت های مکرر مثانه که به همراه سوزش و خون ریزی بسیار زیاد بود و بعد از درمان عفونت بر میگشت و مثانه کامل تخلیه نمیشد و باید اخر ادرار را با زور زدن تخلیه میکردم. تست نوار عصب مثانه انجام دادم .بعد از تست مقداری ادرار در مثانه باقی ماند و پرستار با سوند مثانه را تخلیه کرد؛ زمانی که سوند را وارد میکردند من سوزش و درد بسیار شدید داشتم و مقاومت میکردم عضلات را هم سفت کرده بودم و ایشون به زور سوند را وارد کردند. در حال حاضر اخر ادرار را باید زور بزنم تا خارج شود و احساس التهاب کمی سوزش در مجاری ادرار دارم.ایا من مبتلا به تنگی مجرا شده ام و سوند گذاری باعث این مشگل شده است؟من بعد از خارج شدن سوند در ادرار خون ندیدم ایا سوند گذاری بدون خون ریزی هم باعث تنگی مجرا میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سيستوسكوپي كنيد اگر مجرا تنگ بود باز شود
  2. تصویر کاربر سارا شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام.
   تشخیص تنگی مجرا در ۲ ماه بعد از اسیب به مجرا فقط با سیستوسکوپی امکان پذیر است یا با عکس هم تشخیص داده میشود.
   ممنون.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  4. تصویر کاربر سارا شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   در ۲ ماه بعد از اسیب مجرا تنگی با عکس امکان پذیر است یا این که تنها راه تشخیص سیستوسکوپی است؟
   ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   فقط با سيستوسكوپي
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر طاهر دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  A
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سوال شما چيست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر