بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

شایع‌ترین غده‌ای که در مردان دچار بزرگی و سرطان می‌شود غده پروستات است. بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار متفاوت است.

با انجام آزمایش PSA که سالیانه مردان برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌دهند ۳۸۰۰۰ سرطان در مراحل اولیه در آمریکا تشخیص داده می‌شود، که خوشبختانه با اطلاع رسانی در ایران اکثریت مردان بالای ۵۰ سال با انجام این آزمایش از وجود یا عدم وجود سرطان پروستات آگاه می شوند.

پروستات خوش خیم (هیپرپلازی) غده‌ای است که قسمت اعظم بخش خلفی پیشابراه را در برمی‌گیرد و این غده زیر مثانه قرار گرفته است.

این غده توسط پرده‌ای ضخیم به نام فاسیای دنون ویلر از رکتوم (روده) جدا می‌گردد. دو عضله به نام عضلات لواتور آنی در دو طرف این غده قرار دارند. خونرسانی پروستات به وسیله شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی که در لگن وجود دارد صورت می‌گیرد. درناژ وریدی از طریق ورید دورسال به ورید ایلیاک داخلی بوده و عصب دهی آن از شبکه عصبی لگنی است.

تقسیم بندی پروستات خوش خیم

پروستات به سه ناحیه مجزا تقسیم می‌شود: هر قسمت از پروستات به یک بیماری مبتلا می‌شود. وزن طبیعی پروستات ۲۰ گرم می‌باشد. علت مشکلات ادراری انسدادی و تحریکی مثانه ناشی از قرار گرفتن در زیر مثانه است که با بزرگ شدن روی پیشابراه خلفی فشار وارد شده و باعث انسداد مجرای خلفی می‌گردد، در نتیجه مثانه موقع انقباض برای خروج ادرار در مسیر خود با انسداد مواجه می‌گردد .مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید به شرح زیر است:

 • کاهش فشار ادرار
 • ادرار قطره قطره
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • زور زدن برای خروج ادرار
 • قطع و وصل و تکرر ادرار

دفع ادرار

بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار ممکن است خفیف، متوسط و یا شدید باشد. در این صورت بر حسب کم و یا شدید بودن علائم، بیمار باید برای درمان خوراکی و یا جراحی به دکتر مراجعه کند.

در مواقعی که علائم بیمار در بزرگی خوش خیم پروستات بسیار شدید می‌باشد، مثلا تکرر ادرار هر دو ساعت ۳ تا ۴ بار، شب ادراری بیش از یک بار، کاهش فشار ادرار بسیار کاهش یافته باشد و یا عدم تخلیه کامل صورت نگرفته باشد و سوزش ادرار شدید همراه با زور زدن طولانی مدت برای تخلیه ادرار داشته باشد، بیمار باید جراحی شود.

جراحی متداول که هم اکنون در دنیا به میزان ۹۷-۹۵ درصد صورت می‌گیرد، به روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد در این روش با جریان الکتریسیته با وسیله‌ای که از راه مجرا در روی پروستات قرار می‌گیرد، پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد.

بنابراین توجه کنید که از هر ۱۰۰ نفر ۳ تا ۵ نفر عمل جراحی باز می‌شوند. عمل رزکسیون پروستات عملی بسیار سخت بوده و باید در دست جراحان با تجربه انجام گیرد، شرط اصلی این عمل این است که پروستات کاملا خارج شود زیرا اگر کاملا خارج نشود، مجددا به علت عود، غده چند ماه بعد بیمار دچار علائم قبل از عمل می‌گردد.

جراحی پروستات

عمل جراحی ممنوع!

سه علتی که باعث می شود که تمام بیماران پروستات خوش خیم با روش رزکسیون پروستات (TUR-P)تحت عمل جراحی قرار نگیرند شامل موارد زیر است:

۱- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات سنگ مثانه وجود داشته باشد. در اینصورت به علت وجود سنگ باید عمل جراحی باز انجام شود.

۲- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات ، تومور مثانه هم وجود داشته باشد.

۳- اگر بیمار قادر نباشد روی تخت ژینکولوژی به علت آرتروز زانوها قرار گیرد.

۴- در مواقعی که بزرگی خوش خیم پروستات بیش از ۱۰۰ تا ۸۰ گرم باشد، بنابراین عمل جراحی باز انجام میگیرد.

منشاء سرطان پروستات از ناحیه محیطی و بزرگی خوش خیم پروستات از منطقه ترانزیشنال می‌باشد. الزاما وجود علائم انسدادی ادراری و یا تحریکی مثانه (سوزش و تکرر ادرار) به معنی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا بزرگی آن نمی‌باشد. ممکن است فردی دچار عفونت و یا التهاب پروستات شود و دقیقا دارای علائم ذکر شده باشد.

لذا جراح باید متوجه این نکته باشد و بیمار مورد نظر جراحی نشود. معمولا بزرگی خوش خیم پروستات به ندرت ممکن است زیر ۴۰ سال به وجود آید و علائم به قدری شدید باشد که نیاز به عمل جراحی پیدا کند. التهاب یا عفونت پروستات در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد که با تشخیص جراح حاذق چنانچه درمان دارویی صورت گیرد علائم بهبود می‌یابد. معمولا افرادی که باید مورد عمل جراحی پروستات قرار گیرند بالای ۴۵-۴۰ ساله می‌باشند و علائم ذکر شده را به مدت طولانی داشته‌اند. اگرچه قابل ذکر است که بیماری بزرگی خوش خیم پروستات معمولا مخصوص مردان بالای ۵۰ سال است ولی ندرتا ممکن است در بیماران ۴۵-۴۰ ساله عمل جراحی به علت شدت علائم انجام گیرد.

محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات

همانطور که ذکر شد محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات خوش خیم در دنیا روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد، اگرچه در ایران بعضی از جراحان از انجام این عمل خودداری می‌کنند و علاقه زیادی به عمل باز دارند، در عمل باز، مثانه باز می‌شود که در این صورت سوند فولی پیشابراه حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید باقی بماند، لوله داخل مثانه و اطراف مثانه معمولا سه روز بعد خارج می گردد و معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری خواهد بود. در عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P)  بعد از خارج کردن پروستات سوند حداکثر به مدت دو روز در پیشابراه (مجرا) گذاشته می‌شود و روز دوم خارج و بیمار مرخص می‌گردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام نزدیک. 2ماه است کمر درد گرفتم و سوزش در ادرار دارم و دکتر رفتم ازمایش کلیه دادم و مثانه و عفونت همگی سالم هستش قرص دادند گفتن التهاب پرستات هستش چکاربکنم فقط سوزش در مجاری تناسلی دارم کم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   روزي دو با در آب گرم بنشينيد وعمل جنسي داشته باشيد
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  آقای دکتر به علت عفونت های مکرر مثانه که به همراه سوزش و خون ریزی بسیار زیاد بود و بعد از درمان عفونت بر میگشت و مثانه کامل تخلیه نمیشد و باید اخر ادرار را با زور زدن تخلیه میکردم. تست نوار عصب مثانه انجام دادم .بعد از تست مقداری ادرار در مثانه باقی ماند و پرستار با سوند مثانه را تخلیه کرد؛ زمانی که سوند را وارد میکردند من سوزش و درد بسیار شدید داشتم و مقاومت میکردم عضلات را هم سفت کرده بودم و ایشون به زور سوند را وارد کردند. در حال حاضر اخر ادرار را باید زور بزنم تا خارج شود و احساس التهاب کمی سوزش در مجاری ادرار دارم.ایا من مبتلا به تنگی مجرا شده ام و سوند گذاری باعث این مشگل شده است؟من بعد از خارج شدن سوند در ادرار خون ندیدم ایا سوند گذاری بدون خون ریزی هم باعث تنگی مجرا میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سيستوسكوپي كنيد اگر مجرا تنگ بود باز شود
  2. تصویر کاربر سارا شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام.
   تشخیص تنگی مجرا در ۲ ماه بعد از اسیب به مجرا فقط با سیستوسکوپی امکان پذیر است یا با عکس هم تشخیص داده میشود.
   ممنون.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  4. تصویر کاربر سارا شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   در ۲ ماه بعد از اسیب مجرا تنگی با عکس امکان پذیر است یا این که تنها راه تشخیص سیستوسکوپی است؟
   ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   فقط با سيستوسكوپي
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر طاهر دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  A
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سوال شما چيست
 • تصویر کاربر بهراد چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خون در مجاری ادرار نشانه چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   ممكن است التهاب باشد و يا غده
 • تصویر کاربر اسفندیار یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من۴۱سال سن دارم که سونوگرافی گرفتم اندازهپروستات۴۹بود ادرار فشاردادن احساس ادرار زیادادرارکردن وقتی دستشویی میرم که کم هست باید فشار بیرون کنم دکتر قرص پروستات آن به من داده لطفا راهنمایی کنید باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   شبي يك عدد كپسول آمنيك ميل كنند
 • تصویر کاربر صادقی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  پدرم 85 سال سن داره و مشکل پروستات داره ، به طوری که چند روزی در بیمارستان بستری شدند ، و الان هم سند بهشون وصله ، آیا در این سن میشه عمل جراحی انجام داد ؟ آیا در شهرستان ها هم عمل بسته انجام می شود ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر مشكل قلبي نداشته باشنند عمل انجام مي شود در مورد عمل بسته تجربه كافي را ندارند
 • تصویر کاربر سامان شنبه ۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد محترم
  پسری 30 ساله هستم، چند هفته پیش،دو مرتبه در یک روز رگه بسیار کوچکی خون در شروع ادرارم مشاهده کردم همراه با کمی درد در نوک آلت و پرینه، علادم دیگه تکرار نشد،الان هیچ مشکلی ندارم و فقط کمی سوزش و تکررادرار ، کم فشاری ادرار و درد خفیف نوک آلت دارم.
  دکتر رفتم و برام قرص تلترودین 2 نوشت که هیچ تاثیری نداشت.
  شش ماه پیش هم چکاپ کلی بدن و یکسال پیش هم سونوگرافی مثانه و کلیه انجام دادم و مشکلی نداشتم.
  میشه لطف کنید برای درمان، بنده و راهنمایی بفرمایید.
  بینهایت سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   مبتلا به پروستاتيت مزمن هستيد بايد معاينه شويد و شرح گرفته شود به مطب مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر شوهرم جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  شوهرم سی چهارساله است وامروز دوبار درادرارش خون دیده وکمی سوزش داشته است..علت چیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   براي تشخيص خون در ادرار بايد در مطب سيستوسكوپي شوند
 • تصویر کاربر حميد جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سنگ 5.5 ميلي متري در ناحيه uvjدارم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 1 سال پیش)
   جواب داده شد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بالای الت سمت راست قسمت آخره لگن ی چیزه گلوله ای درد میکنه و ورم کرده مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر