بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

شایع‌ترین غده‌ای که در مردان دچار بزرگی و سرطان می‌شود غده پروستات است. بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار متفاوت است.

با انجام آزمایش PSA که سالیانه مردان برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌دهند 38000 سرطان در مراحل اولیه در آمریکا تشخیص داده می‌شود، که خوشبختانه با اطلاع رسانی در ایران اکثریت مردان بالای 50 سال با انجام این آزمایش از وجود یا عدم وجود سرطان پروستات آگاه می شوند.

پروستات خوش خیم (هیپرپلازی) غده‌ای است که قسمت اعظم بخش خلفی پیشابراه را در برمی‌گیرد و این غده زیر مثانه قرار گرفته است.

این غده توسط پرده‌ای ضخیم به نام فاسیای دنون ویلر از رکتوم (روده) جدا می‌گردد. دو عضله به نام عضلات لواتور آنی در دو طرف این غده قرار دارند. خونرسانی پروستات به وسیله شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی که در لگن وجود دارد صورت می‌گیرد. درناژ وریدی از طریق ورید دورسال به ورید ایلیاک داخلی بوده و عصب دهی آن از شبکه عصبی لگنی است.

تقسیم بندی پروستات خوش خیم

پروستات به سه ناحیه مجزا تقسیم می‌شود: هر قسمت از پروستات به یک بیماری مبتلا می‌شود. وزن طبیعی پروستات 20 گرم می‌باشد. علت مشکلات ادراری انسدادی و تحریکی مثانه ناشی از قرار گرفتن در زیر مثانه است که با بزرگ شدن روی پیشابراه خلفی فشار وارد شده و باعث انسداد مجرای خلفی می‌گردد، در نتیجه مثانه موقع انقباض برای خروج ادرار در مسیر خود با انسداد مواجه می‌گردد .مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید به شرح زیر است:

 • کاهش فشار ادرار
 • ادرار قطره قطره
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • زور زدن برای خروج ادرار
 • قطع و وصل و تکرر ادرار

دفع ادرار

بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار ممکن است خفیف، متوسط و یا شدید باشد. در این صورت بر حسب کم و یا شدید بودن علائم، بیمار باید برای درمان خوراکی و یا جراحی به دکتر مراجعه کند.

در مواقعی که علائم بیمار در بزرگی خوش خیم پروستات بسیار شدید می‌باشد، مثلا تکرر ادرار هر دو ساعت 3 تا 4 بار، شب ادراری بیش از یک بار، کاهش فشار ادرار بسیار کاهش یافته باشد و یا عدم تخلیه کامل صورت نگرفته باشد و سوزش ادرار شدید همراه با زور زدن طولانی مدت برای تخلیه ادرار داشته باشد، بیمار باید جراحی شود.

جراحی متداول که هم اکنون در دنیا به میزان 97-95 درصد صورت می‌گیرد، به روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد در این روش با جریان الکتریسیته با وسیله‌ای که از راه مجرا در روی پروستات قرار می‌گیرد، پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد.

بنابراین توجه کنید که از هر 100 نفر 3 تا 5 نفر عمل جراحی باز می‌شوند. عمل رزکسیون پروستات عملی بسیار سخت بوده و باید در دست جراحان با تجربه انجام گیرد، شرط اصلی این عمل این است که پروستات کاملا خارج شود زیرا اگر کاملا خارج نشود، مجددا به علت عود، غده چند ماه بعد بیمار دچار علائم قبل از عمل می‌گردد.

جراحی پروستات

عمل جراحی ممنوع!

سه علتی که باعث می شود که تمام بیماران پروستات خوش خیم با روش رزکسیون پروستات (TUR-P)تحت عمل جراحی قرار نگیرند شامل موارد زیر است:

1- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات سنگ مثانه وجود داشته باشد. در اینصورت به علت وجود سنگ باید عمل جراحی باز انجام شود.

2- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات ، تومور مثانه هم وجود داشته باشد.

3- اگر بیمار قادر نباشد روی تخت ژینکولوژی به علت آرتروز زانوها قرار گیرد.

4- در مواقعی که بزرگی خوش خیم پروستات بیش از 100 تا 80 گرم باشد، بنابراین عمل جراحی باز انجام میگیرد.

منشاء سرطان پروستات از ناحیه محیطی و بزرگی خوش خیم پروستات از منطقه ترانزیشنال می‌باشد. الزاما وجود علائم انسدادی ادراری و یا تحریکی مثانه (سوزش و تکرر ادرار) به معنی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا بزرگی آن نمی‌باشد. ممکن است فردی دچار عفونت و یا التهاب پروستات شود و دقیقا دارای علائم ذکر شده باشد.

لذا جراح باید متوجه این نکته باشد و بیمار مورد نظر جراحی نشود. معمولا بزرگی خوش خیم پروستات به ندرت ممکن است زیر 40 سال به وجود آید و علائم به قدری شدید باشد که نیاز به عمل جراحی پیدا کند. التهاب یا عفونت پروستات در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد که با تشخیص جراح حاذق چنانچه درمان دارویی صورت گیرد علائم بهبود می‌یابد. معمولا افرادی که باید مورد عمل جراحی پروستات قرار گیرند بالای 45-40 ساله می‌باشند و علائم ذکر شده را به مدت طولانی داشته‌اند. اگرچه قابل ذکر است که بیماری بزرگی خوش خیم پروستات معمولا مخصوص مردان بالای 50 سال است ولی ندرتا ممکن است در بیماران 45-40 ساله عمل جراحی به علت شدت علائم انجام گیرد.

محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات

همانطور که ذکر شد محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات خوش خیم در دنیا روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد، اگرچه در ایران بعضی از جراحان از انجام این عمل خودداری می‌کنند و علاقه زیادی به عمل باز دارند، در عمل باز، مثانه باز می‌شود که در این صورت سوند فولی پیشابراه حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید باقی بماند، لوله داخل مثانه و اطراف مثانه معمولا سه روز بعد خارج می گردد و معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری خواهد بود. در عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P)  بعد از خارج کردن پروستات سوند حداکثر به مدت دو روز در پیشابراه (مجرا) گذاشته می‌شود و روز دوم خارج و بیمار مرخص می‌گردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سالار پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام
  ضمن تشکر از آقای دکتر برای راهنمایی
  و اما بعد: من 65سال دارم و دارای قد 172سانت و وزن 74 کیلوگرم و بدون بیماری زمینه ای بعرض می رسانم: اخیرا به مدت 2هفته مهره های 3تا 5 کمر و استخوان خاجی لگنم به شدت درد داشت که پس از نشستن چند روز متوالی در لگن آبگرم بهتر شدم ضمنا حدود هفت سال است که رابطه جدی نزدیکی نداشته ام و درگذشته هم زود انزالی داشتم و اخیرا هم متوجه شدم که نعوظ خیلی کمی دارم ضمنا شب بی اختیاری وشب ادراری و قطره ای شدن ندارم لیکن بنظرم فشار و دبی ادرارم کم شده است و و نهایتا اقدام به انجام آزمایش پی اس آی و سونو شکم و لگن در تاریخ 28 دیماه جاری کردم که نتایج آنرا به استحضار می رسانم
  حجم پروستات: 36
  PSA(total): 0.68
  PSAfree:0.24
  Semial vesicles: طبیعی
  حجم مثانه پُر: 200 سی سی
  حجم مثانه بعداز تخلیه ادرار :10سی سی
  لطفا بنده راهنمایی فرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه و روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر۴۲ سالمه.دوسه هفته پیش چند روز سوزش ادار خفیف داشتم یکمم هم زیر دلم دردداشتم .ازمایش دادم تو سونوگرافی پروستاتم ۴۱ بود .دکتر برام سیپرو فلوکساسین .داکسی سیکلین پروترال ۰/۴ نوشت
  .الان حدود ۷ روز دارم استفاده میکنم .سوزشم یکم کم شده ولی بعضی وقتها درد دارم .مقعد هم بعضی وقتها درد میگیره .خودم فرق زیادی ندیدم .عکس برای شما ارسال کردم بنظرتون مشکلم حاد هست و نیاز به عمل دارم .ایا بنظرتون قرص برای التهاب پروستات نیاز نیست مصرف کنم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 417 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام، بنده 51 سال دارم، البته دیابت کنترل شده دارم(بین 110 تا 180) به مدت 12 سال. مدت 2 هفته است که کمی حالت تکرر ادرار پیدا کردم. یعنی در زمان هایی احساس می کنم کمی مایع از من خارج می شود ولی در حد یک قطره است. از سه چهار روز پیش بیضه راستم دچار درد خفیفی است که در ران و کمرم هم مقداری درد احساس می کنم. لطفا اظهار نظر بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   التهاب پروستات است ،، روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر رحمت دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  در حال ادارار احساس سوزش در الت تناسلی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد استعمال كنيد ده روز

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد استعمال كنيد ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آرین سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید جناب پروفسور قوامی
  مشکلی داشتم که حدودا 15 سال با من است و به دکترهای زیادی مراجعه کردم ، ازمایش های متفاوت دادم و تشخییص های متفاوت دادن بهم اما هیچکدوم مشکلم رو حل نکرد .
  من پسر 32 ساله مجرد هستم ، سالها سابقه خودارضایی داشتم حتی روزی چندبار اما الان شکرخدا حدودا چند ماه است ترک کردم
  - جناب دکتر دردی در ناحیه بیضه چپم و مخصوصا پشت اون احساس میکنم
  - بعداز مدتی سر و پا ایستادن درد در ناحیه بیضه شروع میشه
  - بیضه ها خیلی شل و افتاده و بزرگ هستند
  - دایما بعد توالت فک میکنم هنوز ادرار دارم و همراه ادرار کمی مایع چسبنده خارج میشه
  - اما درد اصلی مربوط به وقتیکه به مدت 15 روز منی ازم خارج نمیشه اون موقع یه درد فلج کننده از ناحیه کلیه ها تا بیضه و مثانه منو میگیره و وقتی که منی خارج میشه درد خوب میشه ، منی به همراه ادرار طی یک روز با درد خارج میشه

  به متخصص های زیادی مراجعه کردم هرکدوم تشخیصی دادن از عفونت پروستات تا اینکه گفتن یک رگ بنده بزرگتر از حد نرمال است و باعث انباشت منی میشه و سر راه رو میبنده برای همین باید هفته ای سه بار اونو خالی کنم .
  اما به نظر خودم تلفیقی از هر دوتاست یه عفونت بیضه یا مثانه و انباشته شدن منی
  و اینو بگم مایع منی از حد معمول مقدارش خیلی بیشتره .

  جناب پروفسور ازتون استدعا دارم منو کمک کنید و دارویی رو بهم معرفی کنید که راحت و بدون برقراری رابطه جنسی مایع منی همراه ادرار ازم خارج بشه .

  ممنونم واسه وقتیکه گذاشتید ممنونم جناب پروفسور
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دوهفته و روزي يك شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز نگران و استرس نداشته باشيد

 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خسته نباشید.
  من 24 ساعت بعد از نزدیکی سوزش در کل مسیر آلت تا مقعد دارم. ماه پیش هم سونو کلی بودم گفتن یک شن 3 میلی دارم و پروستات مختصر بزرگتر از نرمال(حجم 30 میلی و 42*40*33)

  موقع نزدیکی مشکل و سوزشی ندارم. موقع ادرار هم سوزش یا مورد نیست. فقط بعد از چند ساعت از نزدیکی این اتفاق میافته و تا 24 ساعت هست.

  لطف می کند بفرمایید چه کنم. الان 2 هفته است این مورد وجود دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر esi پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام من تقریبا دو ماه پیش کلیه درد شدیدی گرفتم ،، رفتم پیش متخصص که تشخیص اولیه سنگ کلیه بود ولی بعد از سونو گرافی گفتن که پرستات از اندازه واقعی بزرگتر است ،،، یه سری دارو داد ،، که بعد از یه چند روز فهمیدم که منی خارج نمیشه ،،، در ضمن قبل این قضیه هیچ مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  8. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  9. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  10. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  11. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد و مايعات فراوان خورده شود تا سنگ دفع شود

  12. نمایش سایر 10 پاسخ
 • تصویر کاربر مهراد جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام ۲۲ سالمه. دو ماه پیش سوزش ادرار و درد زیادی نوک آلت داشتم. آزمایش ادرار نرمال بود و سونوگرافی از مثانه و کلیه هم همینطور. درد نوک آلت بهتر شد.۱۰ روز سلکسیب و ۲۰ روز پروترال مصرف کردم.درد کمی هم در پرینه داشتم.به نظر رو به بهبود بود. اما انگار بعد از خود ارضایی بدتر شد و دوباره سوزش هنگام ادرار(بیشتر نوک آلت) و هنگام برانگیختگی و انزال و بعد از انزال دارم. و درد متغیری در پرینه و کشاله راست. آیا التهاب پروتسات است؟لازم به آنتی‌بیوتیک است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر مهراد پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   بعد از ادرار هم حس می‌کنم مقدار خیلی کمی از ادرار در مجرا باقی می‌ماند و کلا بعد از انزال تا مدتی سوزش بیشتر می‌شود.
   نمی‌دانم مرتبط است یا خیر ولی به فیستول مقعدی هم دچار هستم.
  2. تصویر کاربر مهراد جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش)
   بعد از ادرار هم مقدار خیلی کمی حس می‌کنم در مجرا باقی می‌ماند. نمی‌دانم مرتبط است اما فیستول مقعدی هم دارم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد يك هفته و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهراد چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام ۲۲ سالمه. حدود ۲ ماه پیش سوزش ادرار، و درد زیاد نقطه‌ای در مجرای آلت داشتم. آزمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه و مثانه هم نرمال بود. ۱۰ روز قرص سلکسیب و ۲۰ روز پروترال مصرف کردم. درد نقطه‌ای طی چند هفته به شدت کاهش یافت اما هنوز هنگام ادرار و گاهی انزال سوزش دارم که مقدار سوزش هم کم و زیاد می‌شود و درد متغیری هم در کشاله‌ی راست و بالاتر از مقعد دارم.
  آیا پروستاتیت دارم؟ممنون می‌شم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   ورم پروستات مي باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   ورم پروستات مي باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   ورم پروستات مي باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام 38 سالمه و هنگام خروج منی درد دارم البته چندساله که خودش میاد وبعد مدتی خوب میشه تازگی رفتم دکتر گفتن التهاب پروستاته تاوانکس 500روزی 1عدد و دایکسی سایکلین 100 روزی 2عدد وتامسولوسین04 روزی 1عدد به مدت 20 روز تجویز کردن خیلی زود خوب شدم اما الان بعد دوماه دوباره داره شروع میشه. همین داروهارو مصرف کنم؟ ایا سکس با همسر بدون کاندوم هم باعث التهاب پروستات میشه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو لازم نيست و كاندوم ارتباطي به التهاب پروستات ندارد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر