بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

شایع‌ترین غده‌ای که در مردان دچار بزرگی و سرطان می‌شود غده پروستات است. بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار متفاوت است.

با انجام آزمایش PSA که سالیانه مردان برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌دهند ۳۸۰۰۰ سرطان در مراحل اولیه در آمریکا تشخیص داده می‌شود، که خوشبختانه با اطلاع رسانی در ایران اکثریت مردان بالای ۵۰ سال با انجام این آزمایش از وجود یا عدم وجود سرطان پروستات آگاه می شوند.

پروستات خوش خیم (هیپرپلازی) غده‌ای است که قسمت اعظم بخش خلفی پیشابراه را در برمی‌گیرد و این غده زیر مثانه قرار گرفته است.

این غده توسط پرده‌ای ضخیم به نام فاسیای دنون ویلر از رکتوم (روده) جدا می‌گردد. دو عضله به نام عضلات لواتور آنی در دو طرف این غده قرار دارند. خونرسانی پروستات به وسیله شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی که در لگن وجود دارد صورت می‌گیرد. درناژ وریدی از طریق ورید دورسال به ورید ایلیاک داخلی بوده و عصب دهی آن از شبکه عصبی لگنی است.

تقسیم بندی پروستات خوش خیم

پروستات به سه ناحیه مجزا تقسیم می‌شود: هر قسمت از پروستات به یک بیماری مبتلا می‌شود. وزن طبیعی پروستات ۲۰ گرم می‌باشد. علت مشکلات ادراری انسدادی و تحریکی مثانه ناشی از قرار گرفتن در زیر مثانه است که با بزرگ شدن روی پیشابراه خلفی فشار وارد شده و باعث انسداد مجرای خلفی می‌گردد، در نتیجه مثانه موقع انقباض برای خروج ادرار در مسیر خود با انسداد مواجه می‌گردد .مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید به شرح زیر است:

 • کاهش فشار ادرار
 • ادرار قطره قطره
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • زور زدن برای خروج ادرار
 • قطع و وصل و تکرر ادرار

دفع ادرار

بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار ممکن است خفیف، متوسط و یا شدید باشد. در این صورت بر حسب کم و یا شدید بودن علائم، بیمار باید برای درمان خوراکی و یا جراحی به دکتر مراجعه کند.

در مواقعی که علائم بیمار در بزرگی خوش خیم پروستات بسیار شدید می‌باشد، مثلا تکرر ادرار هر دو ساعت ۳ تا ۴ بار، شب ادراری بیش از یک بار، کاهش فشار ادرار بسیار کاهش یافته باشد و یا عدم تخلیه کامل صورت نگرفته باشد و سوزش ادرار شدید همراه با زور زدن طولانی مدت برای تخلیه ادرار داشته باشد، بیمار باید جراحی شود.

جراحی متداول که هم اکنون در دنیا به میزان ۹۷-۹۵ درصد صورت می‌گیرد، به روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد در این روش با جریان الکتریسیته با وسیله‌ای که از راه مجرا در روی پروستات قرار می‌گیرد، پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد.

بنابراین توجه کنید که از هر ۱۰۰ نفر ۳ تا ۵ نفر عمل جراحی باز می‌شوند. عمل رزکسیون پروستات عملی بسیار سخت بوده و باید در دست جراحان با تجربه انجام گیرد، شرط اصلی این عمل این است که پروستات کاملا خارج شود زیرا اگر کاملا خارج نشود، مجددا به علت عود، غده چند ماه بعد بیمار دچار علائم قبل از عمل می‌گردد.

جراحی پروستات

عمل جراحی ممنوع!

سه علتی که باعث می شود که تمام بیماران پروستات خوش خیم با روش رزکسیون پروستات (TUR-P)تحت عمل جراحی قرار نگیرند شامل موارد زیر است:

۱- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات سنگ مثانه وجود داشته باشد. در اینصورت به علت وجود سنگ باید عمل جراحی باز انجام شود.

۲- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات ، تومور مثانه هم وجود داشته باشد.

۳- اگر بیمار قادر نباشد روی تخت ژینکولوژی به علت آرتروز زانوها قرار گیرد.

۴- در مواقعی که بزرگی خوش خیم پروستات بیش از ۱۰۰ تا ۸۰ گرم باشد، بنابراین عمل جراحی باز انجام میگیرد.

منشاء سرطان پروستات از ناحیه محیطی و بزرگی خوش خیم پروستات از منطقه ترانزیشنال می‌باشد. الزاما وجود علائم انسدادی ادراری و یا تحریکی مثانه (سوزش و تکرر ادرار) به معنی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا بزرگی آن نمی‌باشد. ممکن است فردی دچار عفونت و یا التهاب پروستات شود و دقیقا دارای علائم ذکر شده باشد.

لذا جراح باید متوجه این نکته باشد و بیمار مورد نظر جراحی نشود. معمولا بزرگی خوش خیم پروستات به ندرت ممکن است زیر ۴۰ سال به وجود آید و علائم به قدری شدید باشد که نیاز به عمل جراحی پیدا کند. التهاب یا عفونت پروستات در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد که با تشخیص جراح حاذق چنانچه درمان دارویی صورت گیرد علائم بهبود می‌یابد. معمولا افرادی که باید مورد عمل جراحی پروستات قرار گیرند بالای ۴۵-۴۰ ساله می‌باشند و علائم ذکر شده را به مدت طولانی داشته‌اند. اگرچه قابل ذکر است که بیماری بزرگی خوش خیم پروستات معمولا مخصوص مردان بالای ۵۰ سال است ولی ندرتا ممکن است در بیماران ۴۵-۴۰ ساله عمل جراحی به علت شدت علائم انجام گیرد.

محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات

همانطور که ذکر شد محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات خوش خیم در دنیا روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد، اگرچه در ایران بعضی از جراحان از انجام این عمل خودداری می‌کنند و علاقه زیادی به عمل باز دارند، در عمل باز، مثانه باز می‌شود که در این صورت سوند فولی پیشابراه حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید باقی بماند، لوله داخل مثانه و اطراف مثانه معمولا سه روز بعد خارج می گردد و معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری خواهد بود. در عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P)  بعد از خارج کردن پروستات سوند حداکثر به مدت دو روز در پیشابراه (مجرا) گذاشته می‌شود و روز دوم خارج و بیمار مرخص می‌گردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جمال دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر گفتید بایدمراجعه کنید رفتم دکتر گفتند باقیمانده ی ادرارت زیاده( 180cc)اما درمان قطعی نداره باقرص ودارو رفع نمیشه باید باهاش بسازی گفتن تو بزرگی پرستات داری بهم دارو دادن اونای که دفعه ی قبل اسمش رو براتون نوشتم سه ماه مصرف میکنم اما خوب نشدم بلکه با خوردنشون هم منیم برگشت داده میشود وتخلیه نمیشه نمیدونم چیکارکنم واقعا ازدست این ادرار دارم سخت عذاب میکشم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   به اينجانب مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشید
  بنده سوزش ادرار دارم وبه دکتر هم مراجعه کردم و ایشون با توجه به علایم گفتن التهاب مزمن پروستاته برای یه ماه فوسفومایسین و تامسولوسین دادن که در هفته ی آخر باخوردن تامسولوسین ادرار بدون درد میامد
  الان باید چه کنم؟؟
  سیستوسکوپی نیاز است؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر حداد جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  psaمن ۷است . بیوپسی کردم ، جواب خوش خیم بود . الآن فیتوپروست مصرف میکنم . چه توصیه میفر مایند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   درمان درست است

 • تصویر کاربر ارمان جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید. بنده درگیر مشکل پروستاتیت هستم. بنده تا ۴۸ ساعت بعد از سکس، سوزش نوک آلت دارم. در موقع خودارضایی مشکلی ندارم. آیا مشکل از پروستات هست ؟ مشکل آلرژی یا پوستی میتواند مطرح باشد؟ ممنون از شما
  1. تصویر کاربر ارمان جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   اما بعد از خودارضایی هیچ علائم خاصی ندارم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   التهاب پروستات است

  3. تصویر کاربر ارمان جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   برای رفعش باید چیکار کنم؟ فقط سوزش بعد از سکس اذیتم میکنه. به جز آنتی بیوتیک دارویی هست؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مصعب جمعه ۳ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام من 27سالمه مشکل پروستات دارم آزمایش پروستات گرفته ام زیره چهاربود سه نوع قرص برام نوشته به مدت سه ماه مصرف کنم یک ماه گذشته هیچ تاثیری نداشه این داروهارو مصرف کردم یوریناسین 5,فینوپروست5,تامسولوسین0.4 وقتی مصرف میکنم هنگام نزدیکی منی بیرون نمیاد برگشت داده میشه آیا به مصرف این داروها ادامه بدم یا احتیاج به جراحی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   جراحي لازم نيست كپسول تامسولوزين را قطع كنيد

 • تصویر کاربر Mn پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.پدر بنده به تازگی آزمایش psaدادند که عدد آن 47است و سونوگرافی نیز بزرگی پروستات را با عدد 45 تایید کردند.لطف میکنید بفرمایید مشکل خاصی هست و قدم بعدی برای درمان چیست؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر شاهین سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من حدود یک سال هستش که سوزش ادرار دارم کلی دکتر رفتم ولی درمان نشدم سيستوسکوپي کردم چیزی تشخیص ندادن قرص های زیادی هم مثل تزاروسين و تاوانکس و سيپرو و فنازو و ...مصرف کردم ولی درمان نشدم در نهایت دکتر تشخیص التهاب مزمن پروستات دادن میخواستم دبدونم من باید چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 8 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ، روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقاي دكتر قوامي عزيز..باز هم مزاحم اوقات شريف شما شدم....بنده 27 سال سن دارم ...قبلا در مني خود خون ديدم كه خداروشكر ١بار بيشتر نبود و مدتي خوب شده بودم....اما الان مدتيس در اب مني خود خون مشاهده ميكنم البته اينم بگم خود ارضايي بيش از حد داشتم در طول ماه به اين قضيه مربوط است؟؟زير شكم كمي درد دارم اما قابل تحمل و خيلي كم است.سوزش در ادرار.خون در ادرار.درد در بيضه و.....هيچ علامت ديگه اي ندارم....اين مشكل حل ميشود و طبيعيست؟؟؟نشانه سرطان خون يا پروستات نيست؟؟واقعا به حدي ترسيدم كه خواب و خوراك ندارم...اين مشكل حل ميشود؟قرص يا دارويي نياز است؟؟اگر راهنماييم كنين يه دنيا ممنون ميشم.شرايط حضور در مطب را ندارم اما هزينه مشاوره يا هر چيز ديگر را پرداخت ميكنم.خيلي ممنون بابت كمك شما دكتر قوامي و تشكر فراوان...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 9 ماه پیش)

   اصلا نگران نباشيد مشكلي نداريد

 • تصویر کاربر آکام پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من جوانی هستم 30 ساله که تقریبا 2بار در هفته خودارضای دارم و حالا مدتی است که از مجرای اداری سوزش دارم و درد کم و قابل تحمل دارم و فکر میکنم ادار هم به صورت کامل تخلیه نمیشه به نظر شما مشکلم چیه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 9 ماه پیش)

   ترك خود ارضايي

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. بنده ۲۹ سالمه و مجردم. مدت زیادیه که دچار علائمی مثل تکرر ادرار، احتباس ادرار، قطره قطره اومدن ادرار پس از تخلیه شدم که با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مربوطه و مشاهده ی ۲۰ سی سی رزیدو، التهاب پروستات تشخیص داده شد. با گذشت سه ماه و با مصرف داروهایی مثل تامسولوسین، سلکوکسیب، افلوکساسین و لووفلوکساسین علائم تا حدود زیادی برطرف شده اما همچنان نیاز به دستشویی در فواصل زمانی کوتاه دارم. طوریکه پس از تخلیه ادرار، حس میکنم دوباره، سه باره و... بایستی مراجعه کنم. در صورتی که مایعاتی هم در طول روز به مصرف میکنم خیلی کم و ادرار آور هم نیست. حالا سوال من اینجاست که بایستی درمان آنتی بیوتیکی رو تا چند وقت ادامه بدم؟! پیشنهاد شما چیه؟ خیلی ممنون از شما دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 9 ماه پیش)

   أنتي بيوتيك دو هفته و روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر