اختلال نعوظ در بیماری­های سیستمیک

اختلالات عصبی موجب اختلال جنسی شده که شامل سکته مغزی، اختلالات دژنراتیو عصبی (الزایمر، پارکینسون) و مولتیپل اسکلروز (MS) می­باشد. ۸۵% افراد مبتلا به عوارض عروق مغزی و ۷۵% افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروز و بیماران مبتلا به اختلال ایمنی بدن دچار اختلال جنسی می­شوند. بیماری COPD (بیماری ریوی انسدادی مزمن)، بیماری کبد، اختلالات خواب ناشی از توقف تنفسی موجب اختلال جنسی می­گردد.

 آسیب (TRUMA)

 آسیب­های پرینه، آلت، و ۵۰% کسانی که دچار شکستگی لگن شده­اند مبتلا به اختلال جنسی می­شوند که آسیب شریان آلت علت اصلی آن می­باشد. با ترمیم تنگی­های خلفی مجرا نیز اختلال جنسی ایجاد می­شود که علت آن قطع فیبرهای عصبی اتونوم مجاور مجرای خلفی می­باشد.  یک مطالعه بین ۷۷ مرد که مبتلا به شکستگی لگن بودند، نشان داد که کاهش نعوظ در افرادی که جابجایی استخوان پوبیس داشتند در مقایسه با افرادی که فقط شکستگی لگن داشتند بیشتر است.

این مطالعه نشان داد که ضایعه­ی عصب کاورنوز(آلت) هنگام جابجایی استخوان باعث افزایش بیش از حد اختلال جنسی می­شود. مطالعه اخیر در یکی از کشورهای اروپایی در ۳۶ فرد مبتلا به تنگی خلفی مجرا ثانوی به شکستگی لگن، مشخص نمود که ۱۸ مورد (۷۲%) دچار اختلال جنسی شده­اند در حالی که ترمیم تنگی مجرا در آنها انجام نشده است.

در ۱۳ مورد اختلال جنسی از نوع نروژنیک(عصبی) بوده که با تزریق دارو به داخل آلت و سونوگرافی داپلر سالم بودن عروق را نشان داد و در ۵ مورد اختلال جنسی از نوع عروقی با جراحی عروق درمان صورت گرفت.

در یورتروپلاستی (ترمیم مجرا) تنگی خلفی مجرا در مقایسه با ترمیم تنگی مجرای قدامی درصد بیشتری از اختلال جنسی را دربرمی­گیرد، به طوری که در ۱۶۸ بیمار که تحت عمل جراحی ترمیم تنگی مجرای قدامی قرار گرفتند، فقط یک بیمار به اختلال جنسی دچار شد. جراحی رادیکال پروستاتکتومی با اختلال جنسی همراه بوده که احتمال می­رود علت آن اختلال نروژنیک یا بیمای عروقی کورپورا باشد، و نیز جراحی لگن که برای کانسر مثانه و رکتوم انجام می­گیرد موجب اختلال جنسی می­شود. شبکه عصبی ساکرال که عصب کاورنوز از آن منشعب می­شود ممکن است در انجام دو جراحی فوق آسیب ببیند.  طبق یک مطالعه در کشورهای اسکاندیناوی ۶۰ مرد که در مسابقه ۴۵۰ کیلومتر دوچرخه سواری شرکت کرده بودند بعد از پایان مسابقه در ۲۲% اختلال جنسی و بی حسی آلت مشاهده شده که علت آن فشار روی اعصاب پودندال و کاورنوز بود.

 داروها

بیمارانی که درمان با داروهای ضد فشار خون بالا در آنها انجام می­گیرد دچار اختلال جنسی می­شوند. مطالعات نشان می­دهد پاتوفیزیولوژی(علت) فشار خون روی عروق نیز در ایجاد این اختلال موثر است. داروهایی که برای درمان فشار خون استفاده می­شوند شامل، دیورتیک­ها، بتابلوکرها و بلوکرهای کانال کلسیم می­باشند. طبق یک گزارش شیوع اختلال جنسی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا بعد از ۲۴ ماه درمان یا دارو ۱۷% و در یک گروه دیگر بعد از ۴۸ ماه در حدود ۱۱ الی ۱۸% بوده است. محققین عقیده دارند که اختلال جنسی ناگهانی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا ارتباطی به دارو نداشته و ممکن است به علت عدم کنترل فشار خون بالا باشد. سایمتیدین و استروژن­ها با اثر آنتی اندروژنیک، باعث اختلال جنسی می­شوند. دیگوکسین با اثر روی ممبران سلولی مانع از شل شدن عضله صاف کاورنوز گردیده و در نتیجه اختلال جنسی به وجود می­آید. (با اثر انقباضی روی عضله صاف) علت عدم شلی عضله صاف، نفوذ زیاد کلسیم به داخل سلول به وسیله دیگوکسین است.

در ادامه شما را به دیدن ویدیو 👇 درمان ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ  👇 دعوت می کنم.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضاشاکری جمعه ۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  چندوقته زود انزال شدم
  رفتم دارو گیاهی گرفتم به نام confido
  بعداز 18روز مصرف هیچ تاثیری نداشت.الان که 4روزه قطع کردم آلتم حالت نعوظ پیدا نمیکنه.
  کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه جحت درمان زود انزالي ميل كنيد
 • تصویر کاربر G.h: سلام یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  G.h:
  سلام جناب دکتر قوامی
  من به خاطر زود انزالی حدود یک هفته هست روزی یک عدد قرص فاروکستین 20 استفاده میکنم
  مقداری درد ماهیچه در پا ها دارم که قابل تحمل است آیا این عوارض باا دادمه مصرف دارو از بین میره یا باید دارو را قطع کنم .
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   دارو راقطع كنيد
 • تصویر کاربر ملکی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مصرف کلومیپرامین جهت درمان زودانزالی چقدر و تا چند ماه باید ادامه داشته باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   به مدت سه ماه
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب،بنده مشکل زود انزالی دارم و کپسول فلوکستین 10بمدت یکماه استفاده کردم ولی تغییری نکردم ومشکلم همچنان وجود دارد،سوالم اینه که مصرف این کپسول رو ادامه بدم یا اینکه دوز دارو را افزایش بدم،با سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   درمان سه ماه است
 • تصویر کاربر على دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخير
  مردى ٥٧ ساله هستم٨ساله مشكل نامنظم بودن ضربان قلب داشتم با پيس وقرص بهتر شدم وحدود ٤ ساله كه پروستات دارم معمولاً روى ٦ ميباشد دو بار تيكه بردارى كردن اول ١١ تيكه و دفعه دوم ٩ تيكه كه در مرحله دوم تا يك سال بعد از نعوذ در اسپرم خون مشا هده مى كردم و الان حدود ١ سال است كه نعوذم خيلى كم شده و حتى بعضى مواقع در حين نعوذ توانم را دست مى دهم كه اين از نظر روحى مرا اذيت مى كند حتى بعضى وقتها قرص سيلدنافيل ٥٠ ميلى مصرف ميكنم ولى كمكى نميشود لطفاً راهنماى كنيد ايا رايى براى درمان ميباشد و اگر نه خودم را با اين مسعله وقف بدم با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   راهي نيست جنبه عصبي دارد
 • تصویر کاربر جايل سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام من ٥٤ساله هستم ٤سالميشه جراح راديكال پروستات انجام دادم اوايل بطور كلي نعوظ نداشتم اما چند وقت ميشه كه كمي بهبود پيدا كردم ميخواستم بپرسم براي بهبودي كامل درماني هست يانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   يك ساعت قبل از نزديكي قرص وياگرا ميل كنيد
 • تصویر کاربر پدرام جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشين آقاي دكتر من تازه ازدواج كردم متاسفانه در حين سكس با همسرم آلت من كامل نعوض نميشود يعني وفتي دخول انجام ميشود آلت من آرام آرام كوچكتر ميشود و نميدانم چهار هايي انجام بدهم و همسرم هم از اين موضوع خيلي ناراحت هستش كه تو من رو دوست نداري كمكم كنين تو رو خدا ٢٥ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   مشكل شما فكري - ذهني است چون هيچ دليل ديگري ندارد و فعلا يك ساعت قبل از نزديكي يك عددقرص تادالاقيل ميلل كنيد
 • تصویر کاربر افشین یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند ماهی هس که مشکل جنسی دارم وقتی نزدیکی میکنم آلتم بلند نمیشود وخیلی عذاب میکشم مثلا وقتی ی فیلم سوپر میبنم آلتم عکسعمل نشون میده ولی به محض اینکه وایمیسم سریع باز شل میشه و نمیتونم نعوظ داشته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۲ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر جوان هستيد مشكل شما بطور قطع جنبه فكري - ذهني دارد ، فعلا يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد
 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما وتشکر از زحماتتون.
  جناب دکتر من هنگام آمیزش جنسی نعوظ دارم اما زود آلتم از حالت نعوظ خارج میشه و در نتیجه رابطه جنسی من و همسرم کامل نمیشه، از طرفی ما تمایل زیادی به پدر مادر شدن داریم.
  خواهشمندم من رو راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   براي قادر بودن به بچه دار شدن أزمايش اسپرم بدهيد و علت مشكل نعوظ فكري است
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  بنده 21 سالمه ومشکل زود انزالی و نعوظ کامل دارم اگر امکان دارد تا حد ممکن راهنمایی بفرماییید ممنون از پاسخگوییتون
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   قرص پاروكستين روزي يك عدد به مدت دو ماه ميل كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر