خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان نشانه چیست؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا (hematospermia) یا همو اسپرمیا (hemospermia) گویند. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

1- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

2- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

3- سرطان پروستات

4- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای 40-50 سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از 40 سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای 40 یا 50 سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

علت خون در منی

علت خون امدن از دستگاه تناسلی مردان عبارتند از:

وزیکولیت

التهاب غدد تولید کننده بیشتر مایعات در انزال (وزیکولهای منی)

کیست های وزیکول منی

کیسه های کوچک و پر از مایعات در وزیکول های منی

پروستاتیت

التهاب غده پروستات، جایی که اسپرم در آن ساخته می شود

جراحی اورولوژی اخیر

مانند نمونه برداری از پروستات، سیستوسکوپی یا وازکتومی

عفونت های مقاربتی

مانند تبخال دستگاه تناسلی، کلامیدیا، سوزاک یا تریکومونیاز

✅ ناهنجاری های عروقی

ناهنجاری های عروقی در سیستم باروری مردانه مانند کیست های عروقی

این مشکلات به طور کلی جدی نیستند و بسیاری از افراد بدون درمان یا پس از گذراندن دوره آنتی بیوتیک یا مسکن ضد التهاب به خودی خود بهتر می شوند.

اعمالی که برای درمان بی اختیاری ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی 900 بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط 5/3 درصد از 900 نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علت خون آمدن از دستگاه تناسلی مردان

خونریزی از دستگاه تناسلی مردان می‌تواند نشانه‌ای از آسیب عمومی به اندام‌های تناسلی یا نشانه‌ای از بیماری جدی‌تری باشد. در برخی موارد خونریزی از دستگاه تناسلی به خودی خود متوقف می‌شود، اما اگر ادامه یابد یا بدتر شود، باید برای بررسی وضعیت خود به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به یک اورولوژیست می‌تواند به شما کمک کند تا علت خونریزی از دستگاه تناسلی خود را دریابید و درمان مناسبی برای رفع خونریزی خود پیدا کنید.

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

علت خونریزی بعد از ارضا شدن در مردان

 • در اغلب موارد، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد.
 • و اگر علت روشن باشد، معمولا خطرناک نیست.
 • بر خلاف باور عموم نشانه ای از سرطان نیست.
 • یک عفونت خفیف ممکن است باعث ایجاد خون در اسپرم شود.
 • در مردان مسن، گاهی اوقات نشانه ای از غده پروستات بزرگ یا عفونت مجاری ادراری است.
مشاهده خون در منی مردان را دچار نگرانی و اضطرب می‌کند. این عارضه همیشه نشانه‌ای از یک مشکل جدی نیست.

علائم دیدن خون در منی

15 درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره 1 یا 2 ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

وجود خون در منی

چه زمانی دیدن خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر 10 نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در 4 نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر 5 نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، 4 نفر دچار این بیماری هستند.

درمان پروستاتیت با آنتی بیوتیک (التهاب پروستات)

درمان خون در منی

درمان ها علت شناخته شده را هدف قرار می دهند:

✔ از آنتی بیوتیک ها برای عفونت استفاده می شود.

✔ داروی ضد التهاب ممکن است برای برخی از انواع التهاب تجویز شود.

✔ اگر یک بیماری مقاربتی یا بیماری مانند فشار خون بالا یا بیماری کبدی در این امر نقش داشته باشد، پزشک در ابتدا آن بیماری را درمان می کند.

هنگامی که علت خون در منی به دلیل  اورولوژی اخیر، مانند نمونه برداری از پروستات باشد، معمولاً طی چند هفته به خودی خود ناپدید می شود. درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود.

اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام
  32 سالم هست
  من ماه 12 پارسال و 8 امسال به دلیل عفونت ادراری در بیمارستان بستری شدم،و بعد دوره درمان دو ماه انتی بیوتیک داشتم،در هر دو دفعه پروستات به شدت بالا رفته بود،بار اول 9 و بار دوم 8 بود،که در هر دو دفعه با تب و لرز در بیمارستان بستری شدم،دفعه اول خوب شدم،دوباره ماه 8 امسال مبتلا شدم،حالا بعد از دوماه درمان که چند روز اول در بیمارستان و انتی بیوتیک امیپینم بود،و حدود 51 روز استفاده از نیتروفرونتویین 100،بعد از 48 ساعت از قطع داروی نیتروفرونتویین،عفونت در ازمایش بسیار بالا گزارش شد،در طول این مدت مصرف نیتروفرونتویین،psa ازمایش دادم که پایبن و حدود 2/5 شده بود،و عفونت اصلا وجود نداشت،حالا بعد از قطع دارو دوباره همه چی از اول شروع شد.
  حساسیت شدید فاویسم هم دارم،که همه دارویی نمیتوانم بخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ميل كنيد به مدت دو هفته

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۴ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 438 مشاهده پرسش
  سلام و وقتتون به خیر
  اقای دکتر من مردی ۴۵ ساله هستم که مشکل واریکوسل از سالها قبل داشتم و بهبود پیدا کرده و مشکل خاصی برام ایجاد نکرده اما در اخرین نزدیکیم همین هفته، بعد انزال همراه منی خون از مجاری ادراری مشاهده کردم و خیلی زیاد بود و نکرانم کرده
  الانم سوزش دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدامی انجام بدم؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شويد

 • تصویر کاربر تیمورنژاد دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 359 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر پدر من ۶۳سال دارن دوسال هست که بزرگی پروستات داشتند وباعلایم خون درمنی تشخیص داده شد با قرص فینیستراید رفع میشه ولی دوباره بعد هر6یا5ماه باز این علایم خون درمنی دیده میشه البته هر سه ماه که قرص فینیسترایدو قطع میکنن دوباره خون درمنی میبینن ودکتر باز فینیستراید تجویز میکنن ایا این طبیعیه ؟یاباید نیاز به بررسی های بیستر بشه ،؟ایا فینیستراید مدام مصرف کردن ضرر نداره ؟؟؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر shayan شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  سلام جناب من ١٧ سالمه و امروز بار دومي بود ك درون اسپرم خودم رگه هاي خوني كمي ديدم خواستم بدونم اگه خطرناكه سريع تر دست ب درمان بزنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   خطري ندارد خود به خود خوب مي شود  نگران نباشيد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت جناب آقای دکتر قوامی من جوانی هستم 40 ساله که حدود 6 سال پیش به علت درد شدید به پزشک مراجعه کردم که اعلام نمودن شما واریکوسل دارید و باید عمل بشه که بعد از یک سال از عمل سمت چپ که عمل کردم متورم شد و بعضی مواقع هم درد میکنه ودرد به بیضه ها و داخل شکم وارد میشه و لازم به ذکر است که بعد از عمل چندین بار منی مقدار کمی خون داشت که زود خوب میشد ولی الان یک سالی هست که بیشتر این مورد رو میبینم و مقدار خون داخل منی بیشتر شده و چندین نوبت هم آزمایش اسپرم انجام دادم ولی پزشک چیز خاصی نگفت وچون من سنگ کلیه دارم وسنگ سازه کلیم فکر میکردم علتش مال داشتنه سنگ کلیه است ولی این موضوع داره نگرانم میکنه ممنون میشم اگر راهنمایی لازم رو بهم پیشنهاد کنید ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   خون در مني درماني ندارد و خود به خود خوب مي شود 

 • تصویر کاربر امير چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ، خسته نباشيد، بنده ٣٠ سالم هست و دوبار تاكنون متوجه خون در مني شدم، دفعه نخست حدود يكسال پيش بود كه به سرعت دكتر رفتم ( دكتر حبيب اله رجايي) و ايشون هم از طريق مقعد معاينه كردند و گفتند به دليل فعاليت جنسي زياد ديواره كيسه هات خشك شده و چيز مهمي نيست و يه دوره انتي بيوتيك نوشتن. امروز دوباره دچار خون در مني شدم و كاملا مايع مني حالت خوني داشت، توضيح اينكه بنده هيچگونه دردي هنگام ادرار يا فعاليت جنسي ندارم و همينطور اصلا حالت تكرر ادرار و ... ندارم و عادي هست. فقط يه مشكل اساسي كه دارم متاسفانه فعاليت جنسي من بسيار زياد هست كه تقريبا روزانه نياز به انزال دارم يا حتي روزي دو الي سه بار . ممنون ميشم راهنماييم كنيد كه ايا نياز به ازمايشات خاص ديگري هست. باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   خون در مني درماني ندارد و خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر و یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من الان چند وقته ک ارضا میشم منی حالت لختگی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من 15سالمه خیلی وقته که خون در منی دیده میشود نیاز به درمان دارد یا خطرناک هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   خود به خود خوب مي شود درمان ندارد

 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند روزی هستش که زیر شکمم ،بیضه ها ،رگی که بین مقعد و بیضه ها قرار داره درد میکنه متاهل هستم در منی هم خون دیده شده ۲۷ سالمه به چه دکتری مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   اورولوژيست

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  سلام علیکم دکتر سؤال من همراه نزدیکی میکنم اسپرم باخون می آید البته 6_7سال پیش هم همینجوری بودم بعضی وقتها کم رنگ وبعضی وقتها هم همرا باخون زیاد بوده مراجعه به پزشک متخصص و فوق تخصص هم کردم بعداز عکس گرفتن ام آرای آزمايشات ونمونه برداری آنها خوشبختانه گفتند مشکلی ندارم احتمالا اسرس باشد ولی الان مدتی است دوباره همينجوری هستم در ضمن دکتر حجم منی خیلی کم است لطفا مارا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   درماني ندارد خود به خود خوب مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر