آیا دیدن خون در منی خطرناک است؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا گویند. شایع‌ترین علت خون در منی ، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی  در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

۱- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

۲- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

۳- سرطان پروستات

۴- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای ۴۰-۵۰ سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای ۴۰ یا ۵۰ سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

چه زمانی دیدن  خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر ۱۰ نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در ۴ نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر ۵ نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، ۴ نفر دچار این بیماری هستند.

علل خون در منی

علل خون در منی

اعمالی که برای درمان مشکلات ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی ۹۰۰ بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط ۵/۳ درصد از ۹۰۰ نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علائم دیدن خون در منی

۱۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره ۱ یا ۲ ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

درمان خون در منی

درمان خون در منی

درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود. اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

44+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر ،
  ببخشید همسر من 44 ساله هستن و در چند ماه گذشته بی اختیاری مایع منی داشتند و الان در مایع منی خون دیدن، ایا خطرناک می باشد؟ و چه پیگیریهایی لازم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من حدود 34 سال سن دارم ،چندین سال پیش خونریزی کلیه داشتم که خوب شد، ولی دوباره دیشب که رفتم دستشویی بعد ادرارکامل کمی خون در ادارارم بود ولی بعد دوبار که ادرار کردم اصلان خونی نبود،
  صبح که بیدار شدم دیدم متحتلم شدم و در منی خون وجود داشت، میخواهم بدونم آیا خطرناک است، چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر ارش یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من مجرد۳۲ .متاسفانه مدتی سوزش ادار داشتم و بعد متوجه شدم در مایع منی قطره های خون داره نگران شدم .بعد از نزدیکی کمی سوزش دارم خواستم بدونم مشکل هست جدی ؟تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   مشكل جدي نداريد

 • تصویر کاربر Erfan جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام .ببخشید اقا دکتر من ۱۶ سالمه این بار دومه ک هنگام احتلام خون از منی خودم میبینم ایا خطرناک است یا نیاز ب درمان دارد خواهش میکنم ب سوالم پاسخ بدهید با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من تعویض دریچه میترال داشتم در کودکی و وارفارین مصرف میکنم و مدت دو سال است که بیماری آرتریت روماتوئید دارم و دارو مصرف میکنم در دوهفته گذشته متأسفانه در منی خودم خون دیدم که در دفعه دوم خیلی زیاد بود محبت میفرمایید راهنمایی کنید من چه کاری باید انجام بدهم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درماني ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام مسعود هستم 40 ساله
  تقریبا در مرداد سال96 در هنگام رابطه جنسی خون در منی مشاهده نمودم بعد از مراجه به پزشک در چند مرحله و با تجویز دارو و انتی بیوتیک مراتب بهبود پیدا کرد و اینکه در چند وقت گذشته در اردیبهشت 98 دوباره وجود خون در منی مشاهده شد البته رنگ خون خیلی کدر بود . به پزشک مراجعه و قرص فکتیو و قرص دیگری برای درمان تجویز و در حال مصرف دارو هستم . لطفا راهنمایی فرمایید راه درمان چیست و ایا خطری به همراه خواهد داشت ..ممنونم منتطر پاسخ شما هستم. اگر اطلاعات دیگری لازم هست اعلام تا در اختیار قرار گیرند.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   خطري نيست خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر نوید جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر بنده نزدیک به ۲ماه سوزش ادرار دارم ورابطه جنسی زیادی دارم الت تناسلیمم در حالت عادی یک مقدار ازداخل درد میکند ولی در حالت غیر عادی صبحا درد بیشتره و اینکه امروز خود ارضایی داشتم یه لکه خون دیدم داخل منی دلیلش اینها چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین یا دارویی معرفی کنین در ضمن کیست هیداتیک در کبدمم داشتم که ۱۰ ماه پیش عمل کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر نوید جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر بنده نزدیک به ۲ماه سوزش ادرار دارم ورابطه جنسی زیادی دارم الت تناسلیمم در حالت عادی یک مقدار ازداخل درد میکند ولی در حالت غیر عادی صبحا درد بیشتره و اینکه امروز خود ارضایی داشتم یه لکه خون دیدم داخل منی دلیلش اینها چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین یا دارویی معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  بنده دارای سن ۴۵ سال ، درمنی خودم باندازه سه قطره یا کمتر خون مشاهده کر م،واین ا لینبار بود، دارای سابقه واریکو سل هستمو تاکنون عمل نکردم، مش‌ل احساس پراداریرا هم دارم ،آخرین ازمایش و بررسی پروستات و مثانه ۶ ماه قبل بود و مش‌ل خاصی دیده نشد. ضمنا رابطه جنسی ام ماهی یک باراست. با تشکراز حضرتعالی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد تامسولوزين ميل كنيد و خون در مني مهم نيست

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دوسال پیش سابقه خون درموقع انزال داشتم که با مراجعه به متخصص ودارو مشکل حل شد.الان دوماه دوباره به این مشکل دچار شدم ولخته خون درموقع انزال کم و زیاد میشه با توجه به اینکه سنم ۴۳سال هست لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر