آیا دیدن خون در منی خطرناک است؟

وجود خون در منی یا خونی شدن کامل منی را هماتواسپرمیا گویند. شایع‌ترین علت خون در منی ، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد.

اگرچه اغلب به عنوان یک علامت کم اهمیت به آن توجه می‌گردد ولی خون در انزال یا منی  در مردانی که به آن مبتلا هستند، اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد . این وضعیت بسیار شایع است و دفعات متعددی بدون توجه خاص بیمار پیش می آید.شیوع این بیماری هنوز مشخص نشده است. شایع‌ترین علت خون در منی، بیوپسی (نمونه برداری) پروستات می‌باشد. سرطان، عفونت، آبنورمالیتی یا غیر طبیعی بودن آناتومیکال، سنگ‌ها و التهاب در بسیاری از قسمت‌های سیستم دستگاه ادراری از نیز عواملوجود خون در منی می‌باشد.

عوامل کم اهمیت و نادر بیماری خون در منی

۱- بزرگی خوش خیم پروستات (BPH)

۲- عفونت پروستات (پروستاتیت)، عفونت مجرا و اپی دیدیم

۳- سرطان پروستات

۴- سرطان کیسه منی و بیضه‌ها

هنگامی که بیماری خون در منی در افراد بالای ۴۰-۵۰ سال به وجود آید و زیاد طولانی نشود، بررسی این مشکل به صورت آزمایش ادرار، معاینه پروستات از راه مقعد و انجام آزمایش PSA می‌باشد، اما اگر بیماری طولانی شود (بیشتر از دو ماه بدون وجود علت نامشخص) نیاز به بررسی بیشتر لازم است.

وجود خون در منی باعث اضطراب بیمار می‌شود و همیشه نشانه مسئله مهم پزشکی در افراد جوان‌تر از ۴۰ سال نیست، به خصوص اگر علائم و یا ریسک فاکتور یا بیماری زمینه‌ای در بیمار وجود نداشته باشد، این بیماری اغلب خودبخود بهبود می‌یابد، حتی اگر اقدام درمانی صورت نگیرد. اگر در افراد بالای ۴۰ یا ۵۰ سال به وجود آید نیاز به بررسی و درمان آن الزامی است.

چه زمانی دیدن  خون در منی خطرناک است و به درمان نیاز دارد؟

 1. چنانچه این بیماری به دفعات در فرد به وجود آمده باشد.
 2. دارای علائم ادراری و هنگام انزال درد وجود داشته باشد.
 3. شانس وجود سرطان در بیمار یا اختلالات انعقادی و یا سایر موارد پزشکی وجود داشته باشد.
 4. عفونت یا التهاب که نیز از علل دیگر و نسبتا شایع این بیماری می‌باشند.

التهاب و یا عفونت در هر کدام از غدد تناسلی یا لوله‌ها (Ducts) که موادی تولید می کنند که باعث حرکت نطفه ها و منی داخل مجرا می شود منجر به دیدن خون در منی می شود. این غدد عبارتند از:

 • پروستات (غده‌ای است که قسمت زیادی از ترشح منی را تشکیل می‌دهد)
 • مجرا (لوله خروجی ادرار)
 • کیسه‌های منی (که ترشحات منی را با ترشحات خود زیاد می‌کند)

از هر ۱۰ نفر مبتلا به خون در منی علت ابتلا به این بیماری در ۴ نفر التهاب یا عفونت غدد تناسلی می‌باشد. از هر ۵ نفر که نمونه‌برداری پروستات می‌شوند، ۴ نفر دچار این بیماری هستند.

علل خون در منی

 

علل خون در منی

اعمالی که برای درمان مشکلات ادراری به کار می‌روند، باعث خونریزی می‌شود و معمولا چند هفته بعد از درمان خونریزی قطع می‌شود. استمناء (خود ارضائی)، ضربه به غدد تناسلی، اشعه درمانی لگن و وازکتومی باعث دیدن خون در منی می‌شود.

در یک بررسی انجام شده بر روی ۹۰۰ بیمار مبتلا به خون در منی (هماتواسپرمیا) فقط ۵/۳ درصد از ۹۰۰ نفر مبتلا به سرطان بوده‌اند، که بیشتر این سرطان‌ها در پروستات بوده است. فشار خون بالا، بیماری خونی لوسمی، بیماری کبدی نیز عوامل دیگر خون در منی می‌باشند. تمام ساختمان‌ها و غدد درگیر در انزال از عروق ظریف تشکیل شده و برای مثال خروج منی از پروستات به علت ضربه ، منجر به پارگی عروق پروستات شده و منی را خونی می کند.

علائم دیدن خون در منی

۱۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری (خون در منی)، حتما به دلایل ذکر شده نمی‌باشد و بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری بعد از یک دوره ۱ یا ۲ ماهه خوب می‌شوند. افراد مبتلا به  این بیماری باید به علائم درد و سوزش ادرار، احساس پری مثانه، اشکال در خالی کردن مثانه، انزال دردناک، ترشح مجرا، تب و لرز، توجه خاصی باید صورت‌ گیرد. بیماران مبتلا به این بیماری که قبلا سابقه این بیماری را داشته‌اند و بیماری آن ها طولانی شده، معمولا با علائم تب و لرز، کاهش وزن و درد استخوان همراه مواجه می شوند. در افراد جوان نیازی به انجام هیچ گونه بررسی نمی‌باشد، و بیماری خودبخود بهبود می‌یابد.

چند علت دیگر، منی خونی شامل عدم عمل جنسی به مدت طولانی، قطع عمل جنسی به هنگام فعالیت جنسی، عمل جنسی متعدد و فراوان و یا انجام استمناء می‌باشد.

درمان خون در منی

درمان خون در منی

درمان خون در منی ضروری می‌باشد و باید با توجه به علت تشخیص داده شده درمان انجام شود. اگر عفونت سیستم دستگاه ادراری قطعی باشد، درمان دارویی با آنتی بیوتیک ضروری است. اگر به وجود عفونت شک برده شود، اگرچه تایید هم نشود یک دوره دو هفته‌ای آنتی بیوتیک باید تجویز شود. گذاشتن سوند در مجرا، دستکاری مجرا یا درمان علائم ادراری با دستگاه که ممکن است باعث خون در منی شود معمولا بعد از چند هفته خود به خود بهبود می‌یابد. معمولا در چنین مواردی بعد از ده بار عمل جنسی، بیماری هماتواسپرمیا بهبود می‌یابد.

بیماری‌های زمینه‌ای در فرد که باعث انزال خونی می‌شود، باید قبل از درمان اصلی درمان شوند.

در بسیاری از بیماران که پاسخ خوبی به درمان داده اند، نیازی به پیگیری بیماری وجود ندارد. در بیمارانی که هماتواسپرمیا عود کند یا بیماری طولانی شود و یا همراه با علائم باشد و علت بیماری مشخص نشده باشد، پیگیری بیمار به مدت سه تا شش ماه برای بررسی مجدد علائم الزامی است.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

18+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عیدتون مبارک شرمنده مزاحمتون میشم من امروزدرحالت خودارضایی به جای آب منی کلاخون بیرون اومدوادامه داردوقتی ادرارمیکنم قطع میشودبعدازاتمام ادراردوباره شروع به خونریزی میکندلخته خون هم میادممنون میشم منوراهنمایی بفرمائید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من۴۸ سالمه حدود ۴ سال پیش وازکتومی کردم واز پریروز که در خواب انزال صورت گرفت در مایع منی خون دیدم ابتدا فکر کردم شاید برای مجاری ادرار هست ولی با کمی دقت متوجه شدم مال مایع منی هست وببخشید برای اطمینان یکبار خود ارضایی کردم وخون در منی مشاهده کردم البته اون مواردی که فرمودید مثل درد در مجرای ادراد ویا هنگام نعوذ و... رو ندارم ..آیا این مورد خطر ناک هست وباید به پزشک مراجعه کنم؟یا خودش خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   خطرناك نيست خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت ۲۰ روز است که همراه منی خون می آید.در ضمن بعد از آن درد خفیفی در قسمت بالایی آلتم احساس میکنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر خورشید سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .همسرمن نزدیک به یک ماهه که منی خونی داره دکترم رفتیم داروم مصرف کرده ولی خوب نمیشه .درد شدید ناحیه شکمی.لاغر شدن بیش از حد ودرد استخوانیم داره .خیلی براش میترسم میشه بگید مشکلش چیه؟؟ چیکار کنیم خوب شه .ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۶ فروردین ۹۸( 6 ماه پیش)

   خون در مني خطرناك نيست و خود به خود خوب مي شود و موارد ديگر به من ارتباطي ندارد

 • تصویر کاربر رسول شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بعد از نزدکی بایک فشاری منی خارج شد انگارقلزت ان بعد ان چند قطره خون خارج شد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   زود گذر است مهم نيست

  2. تصویر کاربر رسول سه شنبه ۲۱ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حضور جناب دکتر قوامی
  من 57 ساله هستم و بیماری ندارم و وضعیت سلامتی خوبی دارم ولی به خاطر ناراحتی معده قرص نولپازا 20 روزی 2 عدد و دایمیتیکون بعد از غذا مصرف میکنم . منتها 3 هفته است موقع انزال خون مشاهده میکنم . آزمایش تجویز نشده و قرص سیپروفلاکساسین 500 هر 12 ساعت یک عدد با تجویز پزشک 7 روز است مصرف میکنم ولی باز هم مثل ابتدا ( شاید اندکی کمتر ) خون در منی وجود دارد و بهبود نداشته ام . توصیه جناب دکتر چیست ؟ ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   درمان لازم نيست خود به خود خوب ميشود

 • تصویر کاربر سامان جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام اقای دکتر من حدود ۶-۷ سال هست که سالی یکی دو بار دچار منی خونی میشم و بعد ۱ ماه خود به خود از بین میره چند بار هم پیش دکتر رفتم و سونوگرافی پروستات و مثانه و بیضه انجام دادم که مشکل خاصی وجود نداشت فقط واریکوسل گرید ۱ و میکرولیزیاتیس بیضه نشون داده میخواستم ببینم دلیل چی میتونه باشه ممنون از جوابگوییتون
  1. تصویر کاربر سامان یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   در ضمن ۲۹ سالمه و متاهل هستم
  2. تصویر کاربر سامان یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)
   ضمنا ۲۹ سالمه و متاهل هستم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   عل

   ت مشخص نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید همسر من ۳۱سال دارد وبرای اولین بار موقع ارضا شدن در منی اش خون دیده شده می خواستم بدون ما دو ماه در حال اقدام به بارداری هستیم ولی هنوز باردار نشدم ایا میتونه مشکل از منی همسرم باشه آیا اگر باردار شم مشکی برای جنین پیش میاد به نظر شما بازهم اقدام به بارداری کنیم یا نه. لطفا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)

   مشكلي پيش نمي أيد

 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید آقای دکتر همسر من بعد از نزدیکی در منی خود خون دیده است و ما می خواهیم که اقدام به بارداری بکنیم وجود خون در منی همسر من را نگران کرده است آیا این خون باعث بارداری سالم می شود آیا ممکن هست ناباروری بیاورد .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)

   باعث ناباروري نمي شود وخود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر Sajiiii دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر امید وارم حالتون خوب باشه من ۲۱ سالمه مجرد هستم و در مایع منی خودم یک بار لکه خون کوچیک دیدم بسیار نگران شدم از این موضوع ولی فردای همان روز باز با عرض پوزش دست ب خود ارضایی زدم ک ببینم بازم اون لکه خون رو میبنم یا نه ولی این دفعه چیزی مشاهده نکردم احساس درد یا چیزی هم ندارم خودارضایی هم زیاد ندارم .. حالا میخاستم ازتون بپرسم ببینم من مشکلی دارم یا نه باید ب پزشک مراجعه کنم؟؟؟ ممنونم دکتر راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)

   بيماري نيست خود به خود خوب مي شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 8 ماه پیش)

   بيماري نيست خود به خود خوب مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر