آیا التهاب پروستات مزمن خطرناک است؟

پروستاتیت، التهاب پروستات است. می‌تواند ناگهانی و حاد باشد و یا طولانی مدت یا مزمن. ضمنا می‌تواند به علت میکروب و عفونی باشد.

پروستاتیت چیست؟

التهاب پروستات که همان پروستاتیت خوانده می شود،می تواند به صورت حاد و مزمن ظاهر شود که نوع مزمن آن به دو فرم دیده می‌شود. یکی پروستاتیت عفونی مزمن که به علت عفونت میکروبی مداوم و پایدار ایجاد می‌شود. نوع دوم سندروم مزمن درد لگنی یا به عبارتی به نام CPPS می‌باشد.

علت نوع دوم التهاب پروستات مزمن هنوز کاملا مشخص نشده است. التهاب پروستات مزمن معمولا باعث درد در ناحیه تحتانی لگن ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند سخت باشد و با آنتی بیوتیک و سایر داروها صورت گیرد.

 غده پروستات فقط در مردان دیده می‌شود و زیر گردن مثانه قرار گرفته است. این غده چنانچه بزرگ شود مجرای خلفی را مسدود می‌کند و باعث علائم ادراری می‌شود. غده پروستات ترشحات انزال را افزایش می‌دهد و 20 تا 30 درصد حجم منی از ترشحات پروستات است و ترشحات آن در سرعت و فعال کردن نطفه‌ها دخالت دارد.

تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات مزمن

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس علائم است که بیمار حداقل سه ماه باید این علائم را داشته باشد. در التهاب پروستات حاد علائم معمولا ظاهر می‌شود و سریعا ناپدید می‌گردد.

انواع التهاب پروستات مزمن

1.پروستاتیت عفونی مزمن

2.پروستاتیت مزمن/ سندرم درد لگنی مزمن (CPPS)

التهاب پروستات مزمن در بین مردان بسیار شایع است. تقریبا دو مرد از ده مرد در طول عمر و زندگی خود مبتلا به پروستاتیت مزمن دارای سندرم مزمن درد لگنی (CPPS) هستند. از هر 10 نفر، 1 نفر به پروستاتیت مزمن مبتلا می‌باشند که دارای پروستاتیت عفونی است.

ناحیه درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت میکروبی پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. وقتی بیماری تظاهر کند، به صورت درد و ناراحتی در فرد مبتلا ایجاد می‌شود و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالاخره بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می‌شود. دفع مدفوع ممکن است همراه با درد باشد و درد در بیضه‌ها منتقل شود.

علائم التهاب پروستات مزمن

علائم ادراری به شکل تکرر ادرار و دفع ادرار همراه با درد از مشکلات این بیماری می‌باشد. علائم ممکن است به مدت طولانی تداوم پیدا کند. اگر چه ممکن است علائم گاهی ظاهر و گاهی از بین رود و از نظر شدت متفاوت است. این علائم به صورت سوزش و تکرر ادرار می‌باشد. این علائم شبیه علائم مربوط به پروستاتیت حاد می‌باشد. به هر حال درد در مردان مبتلا به پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد در مشاهدات بالینی کمتر است. برای مثال در پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد، بیمار تب ندارد یا پایین است و احتمال درد عمومی بدن و آلت کمتر است. وقتی پروستاتیت مزمن با دارو درمان شود، علائم عمومی از بین می‌رود. اگر چه دارو کاملا عفونت را از پروستات ریشه‌کن می‌کند ممکن است دوباره عفونت عود نماید.

علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

التهاب پروستات مزمن/ سندرم مزمن درد لگنی (CPPS)

پروستاتیت مزمن و CPPS عبارت از درد و ناراحتی مداوم در ناحیه پایین لگن است. این درد در آلت و اطراف مقعد است. برای تشخیص، این علائم از سه ماه قبل باید شروع شده باشد. علت این بیماری ناشناخته مانده ولی عللی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مزمن پروستات

 • عفونت پروستات با میکروبی که تاکنون مشخص نشده است.
 • مشکلات عصبی که پروستات را گرفتار می‌کند.
 • مشکلات سیستم دفاعی بدن
 • ورود ادرار به داخل پروستات هنگام زور زدن برای تخلیه ادرار

اصطلاح پروستاتیت مزمن به التهاب یا عفونت غده پروستات اطلاق می‌شود. علت واقعی پروستاتیت مزمن ناشناخته مانده است.

به همین علت بعضی پزشکان ترم و اصطلاح سندرم درد مزمن لگنی (CPPS) را به کار می برند.

علائم التهاب پروستات مزمن

— درد در ناحیه مقعد، آلت، پشت و بیضه‌ها، درد از نظر شدت روز به روز فرق می‌کند.

— علائم ادراری، درد موقع ادرار کردن، نیاز فوری به توالت رفتن برای تخلیه ادرار (urgency)

— کاهش فشار ادرار و زور زدن موقع ادرار کردن (hesitancy)

مشکلات جنسی، که به صورت اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و انزال دردناک می باشد.

— احساس خستگی و درد عمومی آلت

دارو برای التهاب پروستات

درمان التهاب پروستات مزمن

درمان پروستاتیت مزمن بسیار سخت می‌باشد، ولی در بیشتر افراد مبتلا علائم بعد از ماه‌ها فروکش می‌کند.

درمان پیشنهادی شامل دادن آنتی بیوتیک به مدت 4 هفته در صورتی که عفونت ادراری داشته‌اند یا حمله یا برگشت پروستاتیت در سال قبل وجود داشته باشد، ولی باید پزشک مطمئن باشد که عفونتی وجود داشته باشد. سایر داروهای تجویزی مسکن و ملین می‌باشند. پروستاتیت مزمن غیر میکروبی یک نوع دیگر از پروستاتیت است که باعث درد و التهاب در پروستات و قسمت سیستم تحتانی ادراری می‌شود. علائم این بیماری شبیه بیماری قبلی است. علت آن نامشخص است و یک مشکل در  حال پیشرفت می‌باشد. علائم بیماری باید در یک زمان و مدت طولانی تداوم داشته و وجود داشته باشد. هدف از درمان بهبود علائم است ولی استفاده از آنتی بیوتیک در این بیماری مورد بحث می‌باشد.

بسیاری عقیده دارند میکروب قابل شناسایی نمی‌باشد ولی آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. سایر مواردی که به درمان کمک می‌کند، خودداری از خوردن الکل، کافئین و مایعات اسیدی می‌باشد. یبوست باید با استفاده از ملین‌ها بهبود یابد. فعالیت آرام‌بخش نیز مفید است.

در آب گرم نشستن نیز به درمان کمک می‌کند. روی اجسام نرم باید نشست. از ماساژ هم می‌توان کمک گرفت.

بعضی بیماران به علت مصرف داروهای آزاردهنده طولانی مدت، دچار مشکلاتی به صورت اضطراب، افسردگی و ناامیدی می‌شوند. لذا گاهی لازم است از داروهای ضد افسردگی و پزشک روانپزشک استفاده کرد.

درد مزمن لگنی در مردان (Chronic pelvic pain in men)

اصطلاح پروستادی نیا (prostadynia) یا سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) به منظور درد مزمن لگن که دلیل روشنی برای آن معلوم و مشخص نیست به کار می‌رود. این درد همراه با علائم تحریکی مثانه (تکرر و سوزش ادرار) می‌باشد. درد ممکن است در ناحیه کشاله ران، ژنیتالیا، پرینه و نشیمنگاه وجود داشته باشد. این علائم بدون وجود میکروب در کشت ادرار به وجود می‌آید.

ممکن است در ترشحات پروستات افزایش سلول‌های سفید (WBC) یا میکروب در کشت ترشحات دیده شود.

اصطلاح پروستادی نیا (Prostadynia) در پزشکی کاربرد دارد و استفاده آن تشویق نمی‌شود.

اگر به دنبال بهترین روش درمان بیماری پروستات هستید، بر روی درمان پروستات کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 10831 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ۲۵ سال سن دارم و چند روزی هستش که بعد از ادرار چند قطره خون خارج میشه و داره بدتر میشه نسبتا و همچنین حس خارش در مجرا آلت تناسلی و مقعد هم حس میکنم
  و البته قبلا سابقه زیادی در نگهداری ادرار داشتم و چند روزیه که قلیون هم میکشم
  این علایم بیشتراحتمال پروستاتیت رو داره یا عفونت مثانه؟
  و اینکه احتمال بدخیمی هم داره تو این سن؟
  و اینکه بهترین آنتی بیوتیک و دارو ضد التهابی و درمان خانگی چی هستش؟
  پیشاپیش ممنون از وقتی که میگزارید
  سال نوتون هم مبارک
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   سرطان نيست و علت التهاب پروستات است ،، روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

 • تصویر کاربر کامران دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 407 مشاهده پرسش
  با سلام. به مدت ۴ سال است عفونت ادراری دارم. چندین بار آزمایش دادم که نشان دهنده عفونت بود ولی پروستات عفونت نداشت. ۴ ۵ بار دکتر رفتم و آنتی بیوتیک خوردم خوب نشد. چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   قرص  factive روزي يك عدد به مدت ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید،من سه ماه پیش با یک خودارضایی و حبس منی درد در ناحیه بیضه و اپیدیم شروع شد و با درد شدید بیضه راست که حتی نشستن و بلند شدن برام سخت شده بود،چنتا دکتر رفتم نتیجش این شد 30 عدد تاوناکس 500 و انتی بیوتیک داخل سرم و یه سرم هم که و چن دارو دیگه که عکس میفرستم ملاحضه بفرمایید الان دردم کم شده و ورم هم خیلی کمتر شده فقط گاهی اوقات درد وقتی نشستن طولانی دارم هست،دکتر ازمایش خون گرفتم و سونوگرافی همه چی سالمه،الان بخاطر این دردای موقت که گاهی اوقات هست و مقدار کم ورم و یمقداری سنگینی قسمت بالای ناف بالای معده و بار داشتن زبان ینی سفیدی زبان معده درست کار میکنه گاهی اوقات موقع یوبوست بیضه راست درد خیلی کم میگیره نفخ هم هست،دکتر گوارش رفتم یسری دارو داده ایناس الان چهار و پنج روز میگذره عکس میفرستم ببینید
  اسپرماتوسل 4,3 هم دارم که گفتن مشکلی نیست
  الان برای سنگینی معده که امکان داره برای انتی بیوتیک باشه یا بیضه چه کنم دکتر افسردگی گرفتم چندین دکتر رفتم سه ماه میگذره درد خفیف هنوز هست البته گاهی اوقات و سنگینی بالا معده حالت تهوع در صبح احساس سنگینی ولی گشنم میشه و غذا میخورم گاهی اوقات لرز و خستگی چیکار کنم دکتر؟ببین بیشتر سنگینی معده هست و دیگر هیچ ورزش بدنسازی هم که میرم درد بیضه کامل خوب میشه و رفع میشه و سنگینم ورزش میکنم مشکلی نبوده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   به متخصص گوارش هم مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام.دکتر،،تقریبا یکسال التهاب پروستات گرفته ام ،ازمایش ،سونگرافی و کلی مراحل طی کردم،،، خوب میشیم بعد مدتی دوباره برگشت داره،، بعد ادرار کردن سوزش نوک الت با درد خفیف مثانه و پروستات پیدا میکنم ک به کمر هم میخوره ولی بعد پنج دقیقه بعد ادرار بر طرف میشه،البت گاهی اینجوری میشیم دیگه نمیدونم از سرماس یا تحریک بدون انزاله،،،، به هرحال کش ادرار که چیزی نشان نمیده و psa هم ۱.۳ بوده که با مصرف دارو اخرین بار ۶. دهم شده بود،،،الان مشکل اینجاس چکار کنم دیگه برگشت نداشته باشه این مشکل،،اینو بگم گاهی ادرار میکنم دوشاخه میشه و اینو از چندین سال داشتم بدون اینکه پروستاتم دردی یا سوزش داشته باشم،،،لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   شبي يك عدد كپسول أمنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  اقای دکر من حدود ۴ ماه پیش خود ارضایی کردم ولی جلوی خروج منی رو گرفتم الان ۴ ماه است که درد آلت دارم پیش چند تا دکتر متخصص رفتم اوایل قرص پروترال خوردم با قرص آموکسی کلاو بهتر بودم ولی بعد از چند وقت از دوباره دردم سروع شد توروخوا کمکم کنید پیش چند تا دکتر متخصص هم رفتم ولی جواب نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   خمل 

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 5 سال پیش)

   عمل جنسي داشته باشيد و فقط روزي دو بار در أب گرم بنشينيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 ماه هست که مشکل پروستات دارم
  این مشکل با ابتلا به سوزاک و کلامدیا شروع شد که علی رغم 2 ماه استفاده از دارو مشکل به پروستات منتقل شد به مدت 3 ماه بعد از تشخیص پروستاتیت از آنتی بیوتیک های تاوانکس 500 یک ماه ، آزیترومایسین 500 یک ماه و سیپروفلوکساسین 250 یک ماه استفاده نمودم در حال حاضر فقط بعد از انجام رابطه جنسی به مدت یک تا دو روز علایم ادراری خفیف دارم و در صورت عدم انجام رابطه مشکلی مشاهده نمیشود با توجه به وضعیت متاهل بودن لطفا راهنمایی بفرمایید.لازم به ذکر است که همسر من در سلامت کامل به سر میبرد و در زمان ابتلا تا درمان سوزاک و کلامدیا به مدت دو ماه پیشگیری و احتیاط های لازم صورت گرفته است.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   زود گذر است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  چند ماهی هست تکرر ادرار سوزش نوک الت دارم
  قرص امنیک و ترازوسین میخورم بهتر شده بودم الان همین قرص میخورم
  دوباره درد الت و سوزش نوک الت ومثانه درد داره درد خیلی بده در حالت نعوظ درد بیشتر ادرارم کمی تیره شده و حجم کمتر حالا شما چه تجویز میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   تجويز من هم همين دارو مي باشد

  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام همینا قرص مصرف میکنم ولی این درد الت خیلی اذیت کننده شده
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   به  پزشك خود مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  با عرض سلام اقای دکتر psa پدرم 40و دکتر بعد از تجویز قرص منیزیم 250به تعداد 6عدد در روز اعلام داشتن که مشکوک به سرطان بدخیم است لطفا راهنمایی کنید و همچنین در مورد نحوه درمان نیز بفرماییید و ضمنا هنوز نمونه برداری نشده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   فورا نمونه برداري شوند

 • تصویر کاربر شاکی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 336 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. آیا عمل اینترنال یورترومی عوارضی دارد؟ مثلا اختلال نعوظ یا بی اختیاری ادرار؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 5 سال پیش)

   خير عوارضي ندارد

 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  34 سال سن دارم حدود2سال مشکل پروستات دارم.دکتر رفتم وسیستوسکپی انجام دادم تشخیص پزشک پروستاتیت بود قرص وزیکر وانتی بیوتیک تجویز کردن 2ماه مصرف کردم بهتر شدم ولی باز علایم برگشت.الان قرص یوراسپاسمد مصرف میکنم روزی 6 عدد به همراه روغن دانه کدو که خیلی تاثیر مثبت داره ودر سونگرافی سایز پروستاتم از28 گرم به 19 گرم رسیده البته15سیسی ادرارباقی میمونه وقتی قرص کم میکنم تمام علایم دوباره عود میکنه.درروز مشکلم خیلی خفیف وکم هست ولی شب موقع خواب تمام علاییم دوباره عود میکنه تکرر وسوزش ادرار میگیرم واحساس ناخوشایندی در مقعد دارموناخوداگاه از سوزش مجاری ادرارم دست یا پام پرش پیدامیکنه.
  لطفا راهنمایی فرمایید یا یه دستور داریویی برایم تجویز نمایید باتشکر ازلطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 5 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص  vesicare و دو عدد قرص فنازرپيريدينميل كنيد 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر