آیا التهاب پروستات مزمن خطرناک است؟

پروستاتیت، التهاب پروستات است. می‌تواند ناگهانی و حاد باشد و یا طولانی مدت یا مزمن. ضمنا می‌تواند به علت میکروب و عفونی باشد.

پروستاتیت چیست؟

التهاب پروستات که همان پروستاتیت خوانده می شود،می تواند به صورت حاد و مزمن ظاهر شود که نوع مزمن آن به دو فرم دیده می‌شود. یکی پروستاتیت عفونی مزمن که به علت عفونت میکروبی مداوم و پایدار ایجاد می‌شود. نوع دوم سندروم مزمن درد لگنی یا به عبارتی به نام CPPS می‌باشد.

علت نوع دوم التهاب پروستات مزمن هنوز کاملا مشخص نشده است. التهاب پروستات مزمن معمولا باعث درد در ناحیه تحتانی لگن ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند سخت باشد و با آنتی بیوتیک و سایر داروها صورت گیرد.

 غده پروستات فقط در مردان دیده می‌شود و زیر گردن مثانه قرار گرفته است. این غده چنانچه بزرگ شود مجرای خلفی را مسدود می‌کند و باعث علائم ادراری می‌شود. غده پروستات ترشحات انزال را افزایش می‌دهد و 20 تا 30 درصد حجم منی از ترشحات پروستات است و ترشحات آن در سرعت و فعال کردن نطفه‌ها دخالت دارد.

تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات مزمن

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس علائم است که بیمار حداقل سه ماه باید این علائم را داشته باشد. در التهاب پروستات حاد علائم معمولا ظاهر می‌شود و سریعا ناپدید می‌گردد.

انواع التهاب پروستات مزمن

1.پروستاتیت عفونی مزمن

2.پروستاتیت مزمن/ سندرم درد لگنی مزمن (CPPS)

التهاب پروستات مزمن در بین مردان بسیار شایع است. تقریبا دو مرد از ده مرد در طول عمر و زندگی خود مبتلا به پروستاتیت مزمن دارای سندرم مزمن درد لگنی (CPPS) هستند. از هر 10 نفر، 1 نفر به پروستاتیت مزمن مبتلا می‌باشند که دارای پروستاتیت عفونی است.

ناحیه درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت میکروبی پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. وقتی بیماری تظاهر کند، به صورت درد و ناراحتی در فرد مبتلا ایجاد می‌شود و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالاخره بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می‌شود. دفع مدفوع ممکن است همراه با درد باشد و درد در بیضه‌ها منتقل شود.

علائم التهاب پروستات مزمن

علائم ادراری به شکل تکرر ادرار و دفع ادرار همراه با درد از مشکلات این بیماری می‌باشد. علائم ممکن است به مدت طولانی تداوم پیدا کند. اگر چه ممکن است علائم گاهی ظاهر و گاهی از بین رود و از نظر شدت متفاوت است. این علائم به صورت سوزش و تکرر ادرار می‌باشد. این علائم شبیه علائم مربوط به پروستاتیت حاد می‌باشد. به هر حال درد در مردان مبتلا به پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد در مشاهدات بالینی کمتر است. برای مثال در پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد، بیمار تب ندارد یا پایین است و احتمال درد عمومی بدن و آلت کمتر است. وقتی پروستاتیت مزمن با دارو درمان شود، علائم عمومی از بین می‌رود. اگر چه دارو کاملا عفونت را از پروستات ریشه‌کن می‌کند ممکن است دوباره عفونت عود نماید.

علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

التهاب پروستات مزمن/ سندرم مزمن درد لگنی (CPPS)

پروستاتیت مزمن و CPPS عبارت از درد و ناراحتی مداوم در ناحیه پایین لگن است. این درد در آلت و اطراف مقعد است. برای تشخیص، این علائم از سه ماه قبل باید شروع شده باشد. علت این بیماری ناشناخته مانده ولی عللی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مزمن پروستات

 • عفونت پروستات با میکروبی که تاکنون مشخص نشده است.
 • مشکلات عصبی که پروستات را گرفتار می‌کند.
 • مشکلات سیستم دفاعی بدن
 • ورود ادرار به داخل پروستات هنگام زور زدن برای تخلیه ادرار

اصطلاح پروستاتیت مزمن به التهاب یا عفونت غده پروستات اطلاق می‌شود. علت واقعی پروستاتیت مزمن ناشناخته مانده است.

به همین علت بعضی پزشکان ترم و اصطلاح سندرم درد مزمن لگنی (CPPS) را به کار می برند.

علائم التهاب پروستات مزمن

— درد در ناحیه مقعد، آلت، پشت و بیضه‌ها، درد از نظر شدت روز به روز فرق می‌کند.

— علائم ادراری، درد موقع ادرار کردن، نیاز فوری به توالت رفتن برای تخلیه ادرار (urgency)

— کاهش فشار ادرار و زور زدن موقع ادرار کردن (hesitancy)

مشکلات جنسی، که به صورت اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و انزال دردناک می باشد.

— احساس خستگی و درد عمومی آلت

دارو برای التهاب پروستات

درمان التهاب پروستات مزمن

درمان پروستاتیت مزمن بسیار سخت می‌باشد، ولی در بیشتر افراد مبتلا علائم بعد از ماه‌ها فروکش می‌کند.

درمان پیشنهادی شامل دادن آنتی بیوتیک به مدت 4 هفته در صورتی که عفونت ادراری داشته‌اند یا حمله یا برگشت پروستاتیت در سال قبل وجود داشته باشد، ولی باید پزشک مطمئن باشد که عفونتی وجود داشته باشد. سایر داروهای تجویزی مسکن و ملین می‌باشند. پروستاتیت مزمن غیر میکروبی یک نوع دیگر از پروستاتیت است که باعث درد و التهاب در پروستات و قسمت سیستم تحتانی ادراری می‌شود. علائم این بیماری شبیه بیماری قبلی است. علت آن نامشخص است و یک مشکل در  حال پیشرفت می‌باشد. علائم بیماری باید در یک زمان و مدت طولانی تداوم داشته و وجود داشته باشد. هدف از درمان بهبود علائم است ولی استفاده از آنتی بیوتیک در این بیماری مورد بحث می‌باشد.

بسیاری عقیده دارند میکروب قابل شناسایی نمی‌باشد ولی آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. سایر مواردی که به درمان کمک می‌کند، خودداری از خوردن الکل، کافئین و مایعات اسیدی می‌باشد. یبوست باید با استفاده از ملین‌ها بهبود یابد. فعالیت آرام‌بخش نیز مفید است.

در آب گرم نشستن نیز به درمان کمک می‌کند. روی اجسام نرم باید نشست. از ماساژ هم می‌توان کمک گرفت.

بعضی بیماران به علت مصرف داروهای آزاردهنده طولانی مدت، دچار مشکلاتی به صورت اضطراب، افسردگی و ناامیدی می‌شوند. لذا گاهی لازم است از داروهای ضد افسردگی و پزشک روانپزشک استفاده کرد.

درد مزمن لگنی در مردان (Chronic pelvic pain in men)

اصطلاح پروستادی نیا (prostadynia) یا سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) به منظور درد مزمن لگن که دلیل روشنی برای آن معلوم و مشخص نیست به کار می‌رود. این درد همراه با علائم تحریکی مثانه (تکرر و سوزش ادرار) می‌باشد. درد ممکن است در ناحیه کشاله ران، ژنیتالیا، پرینه و نشیمنگاه وجود داشته باشد. این علائم بدون وجود میکروب در کشت ادرار به وجود می‌آید.

ممکن است در ترشحات پروستات افزایش سلول‌های سفید (WBC) یا میکروب در کشت ترشحات دیده شود.

اصطلاح پروستادی نیا (Prostadynia) در پزشکی کاربرد دارد و استفاده آن تشویق نمی‌شود.

اگر به دنبال بهترین روش درمان بیماری پروستات هستید، بر روی درمان پروستات کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  شرح حال بیمار : از سه سال قبل بیمار 71 ساله با psa 170 و بیوپسی تایید تشخیص بدخیمی پروستات داده شد که تا سه ماه قبل psa در حد یک بود بعد از آن افزایش تدریجی داشت و در حال حاضر به 60 رسیده است که در pet - scan متاستاز به کبد و طحال تایید شده است لطفا راهنمایی فرمایید چه کار باید بکنیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   شيمي درماني انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   شيمي درماني انجام شود

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   شيمي درماني انجام شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام.دکتر ،خسته نباشید بالای یکسال ونیم هست الهتاب پروستات گرفتم قرص و داروها زیاد خوردم اب گرم نشستم ولی عود میکنه،انواع پروستات که چک کردم باتوجه به علایم میشه بیماری پروستات CP / CPPS نزدیک هست ،،نوک الت درد خفیف دارم و تازگی هم عضله باسنم درد میگره و روده تحریک پذیر دارم و گاهی بیضه چپ ام درد میگره و دستشویی هم ک گاهی اوقات چند بار حتی شب ها میرم البت سوزش ادرار ندارم و گاهی اوقات انزال دردناک انم در مسیر الت دارم نه همیشه و اینکه گاهی ادرام که زیاد نیست دوشاخه میشه که عکس از مجرا اداری هم گرفتم کمی مادر ذاتی تنگ هست ولی ۳۶ سالمه تو این یکسال و اندی که التهاب گرفتمه اینجوری شدم ،، ازمایش و سونگرافی هم طبیعی هست هیچ گونه باکتری تشخیص داده نشد،،اما نمیدونم چرا هی عود میکنه،،،واقعا درمان قطعی داره واقعا تا الان کسی درمان قطعی شده،راه حل شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   عود زياد ديده مي شود ولي درمان قطعي دارد

 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام ..مدت طولانی دچار اختلال نعوظ وضعف شدید جنسی شدم ودیگر مثل سابق بدنم در تولید اسپرم یا همان منیع قدرت نداره و همه این هم از زمانی شروع شد که ساعت طولانی را در سایت های سکسی گذراندم وا باعث یک فشار طولانی روی پروستات وترشح بیش از اندازه ان هنگام دیدن فیلم ها شدم وتا پنج شش ساعت مداوم زمان برد بعد از ان این اختلال در من ایجاد شد الان هم با هیچ قرص تادافیل یا سیالیس یا قطره افرودیت درست نمیشم یعنی خون به التم میاد ولی با ترشح بیش از اندازه پروستات وخروج ان از نوک الت رفته رفته نعوظ وحجم و طول التم کم شده وکوچک میشود لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  پدرم ۶۲ سالشه و سرطان پروستات بدخیم داره که متاستاز شده آیا امکان درمانش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   هورمون تراپي انجام شود

 • تصویر کاربر فرشید شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب من کلیه هام چند تا لیتاز ۳تا۵ میلی داره و ودر سالهای گذشته دو بار دفع شن داشتم والآن حدود ده روز پیش تو خواب کلیه سمت چپم تیری کشید و از خواب بیدار شدم و رفتم دستشویی ،فکر کنم شن مشکی خیلی ریز دفع کردم و الآن حدود ده روز که آلتم از زیر تیر می کشه و درد داره .آزمایش عفونت ادرار هم دادم که عفونت ندارم اگه راهنمایی بفرمایید ممنون میشم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مايعات فراوان خورده شود و روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

 • تصویر کاربر نعیم پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من سوالم رو خدمتتون مطرح کردم
  الان مدارک پزشکی ام رو هم براتون ارسال میکنم همراه با سوالی که پرسیده بودم از خدمتتون
  با سلام خدمت جناب دکتر 
  بنده متاهل و ۳۲ سال سن دارم و مدت دو سال و نیم هست که دچار سوزش ادرار شدید هستم و هنگام ادرار کردن بسیار سوزش شدیدی دارم و به دکتر مراجعه کردم که برای من سونوگرافی نوشتن که چیزی مشخص نشد و بعد آن اون سیستوگرافی انجام دادن که فقط گفتن تنگی مجاری ادرار داری وبعد از ان برایم سیستوسکوپی انجام دادند که در این مرحله هم گفتن که التهاب مثانه دارم و دارو و آمپول تجویز کردن که یک دوره دو ماهه مصرف کردم ولی هیچ تاثیری در شرایط من نداشت و الان حدود دو ماه هست که بصورت غیر آزادی گاهی اوقات بدون هیچ تحریک جنسی حتی در هنگام کار کردن از بدنم منی خارج میشه
  خیلی نگرانم کرده این موضوع ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   كپسول داكسي سيكلين هر ١٢ساعت يك عدد ميل كنيد و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر ممد شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  باسلام،جناب دکتر من حدود دوسالی هس ک پس از سونوگرافی شکمی متوجه شدم پروستاتم بزرگه،تشخیص دکتر التهاب بود ولی با مصرف یک دوره انتی بیوتیک و دودوره فلوکساسین و یک دوره فلوکسیتین بهبود پیدا نکردم مجاری ادراری تنگی هم ندارم علاوه بر تکرر ادرار و گاهی خروج مایع سفید رنگ چسبناکی از مجاری دچار درد خفیف اما همیشگی در ناحیه تناسلی و انزال ب شدت زودرس ب حدی ک گاهی قبل از نعوذ کامل ب انزال میرسم شدم،و یکی دوبارهم دچار درد لگن پس از دفع شدم ایا چون با قرص خوب نشدم مشکوک ب سرطانم؟راه درمانی برای برگشت ب زندگی نرمال بدون جراحی دارم؟باتشکر از ب اختیار گذاشتن وقتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ممد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  باسلام،جناب دکتر من حدود دوسالی هس ک پس از سونوگرافی شکمی متوجه شدم پروستاتم بزرگه،تشخیص دکتر التهاب بود ولی با مصرف یک دوره انتی بیوتیک و دودوره فلوکساسین و یک دوره فلوکسیتین بهبود پیدا نکردم مجاری ادراری تنگی هم ندارم علاوه بر تکرر ادرار و گاهی خروج مایع سفید رنگ چسبناکی از مجاری دچار درد خفیف اما همیشگی در ناحیه تناسلی و انزال ب شدت زودرس ب حدی ک گاهی قبل از نعوذ کامل ب انزال میرسم شدم،و یکی دوبارهم دچار درد لگن پس از دفع شدم ایا چون با قرص خوب نشدم مشکوک ب سرطانم؟راه درمانی برای برگشت ب زندگی نرمال بدون جراحی دارم؟باتشکر از ب اختیار گذاشتن وقتتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   جواب دادم

  2. تصویر کاربر ممد شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   جناب دکتر من جوابتونو متوجه نشدم پرسش هارم مطالعه کردم،ایا نیاز ک خدمت خودتون برسم,ساکن شاهینشهرم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   جواب سوال طولاني است مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نعیم چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  بنده ۳۲ سال سن دارم و مدت دو سال و نیم هست که دچار سوزش ادرار شدید هستم و هنگام ادرار کردن بسیار سوزش شدیدی دارم و به دکتر مراجعه کردم که برای من سونوگرافی نوشتن که چیزی مشخص نشد و بعد آن اون سیستوگرافی انجام دادن که فقط گفتن تنگی مجاری ادرار داری وبعد از ان برایم سیستوسکوپی انجام دادند که در این مرحله هم گفتن که التهاب مثانه دارم و دارو و آمپول تجویز کردن که یک دوره دو ماهه مصرف کردم ولی هیچ تاثیری در شرایط من نداشت و الان حدود دو ماه هست که بصورت غیر آزادی گاهی اوقات بدون هیچ تحریک جنسی حتی در هنگام کار کردن از بدنم منی خارج میشه
  خیلی نگرانم کرده این موضوع ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   براي خروج مني ناراحت نباشيد مهم نيست براي سوزش ادرار سه بار سيتولوژي ادرار بدهيد

 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  بی اختیاری ادراروناتوانی درکنترل قبل ازرسیدن به دستشویی درسن بالای ۷۰به پروستات مربوط میشودیامشکل از سایرقسمتهای مجاری ادراراست بافینایدوتامسولوسین هم کنترل نمیشور
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   علت اصلي پروستات بوده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر