علائم عفونت مثانه چیست؟

عفونت مثانه، التهاب ناگهانی مثانه است که بیشتر اوقات علت آن عفونی و میکروبی می‌باشد. درمان عفونت مثانه چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است.


عفونت مثانه چیست؟

عفونت ادراری (uti) تلقی می‌گردد. عارضه بعضی داروها یا عکس‌العمل به بعضی داروها می‌تواند علت آن باشد. عفونت مثانه بیشتر به علت کوتاه بودن مجرا در خانم‌ها اتفاق می‌افتد. میکروبی که به طور شایع باعث این بیماری می‌شود، اشرشیا کلی (Ecoli) نام دارد.

درمان این بیماری چون به علت میکروب در بدن می باشد، داروی خوراکی آنتی بیوتیک است. در مواقعی که التهاب یا سیستیت مثانه بدون دخالت میکروب به وجود می‌آید، تصمیم‌گیری درمان بر اساس علت‌های زمینه‌ای در بیمار صورت می گیرد. علائم عفونت مثانه به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و معمولا ناراحت کننده و آزاردهنده است.

علائم عفونت مثانه

 • تمایل به تخلیه ادرار با عجله و سریع، حتی در زمانی که مثانه خالی از ادرار می‌باشد و به آن URGENCY می‌گویند.
 • احساس درد و سوزش ادرار تحت عنوان DYSURIA
 • ادرار بسیار بدبو
 • ادرار کدر
 • احساس یا فشار، پری مثانه، اسپاسم و درد در پشت و شکم
 • تب بسیار پایین (low grade fever)
 • وجود خون در ادرار

سیستم دستگاه ادراری شامل: کلیه‌ها، حالب‌‌‌ها، مثانه و مجرا می‌باشد.

نقش و وظیفه کلیه‌ها گرفتن مواد زائد خون و ورود آنها به داخل ادرار است، سپس ادرار از حالب‌ها وارد مثانه شده، وقتی ادرار در مثانه ذخیره شد و ذخیره ادرار به حدی رسید که فرد احساس ادرار کردن پیدا کرد، مغز دستور انقباض مثانه و خروج ادرار از مجرا را صادر می‌کند.

شایع ترین علت های عفونت مثانه

شایع‌ترین علت عفونت مثانه میکروب عفونی می‌باشد و باکتری ایجاد کننده آن اشرشیاکلی می‌باشد. وقتی میکروب یا باکتری از راه مجرا وارد مثانه شد، به جدار مثانه می‌چسبد و شروع به تکثیر نموده و تعداد آن زیاد می‌شود و این موجب التهاب بافت پوشاننده مثانه می‌شود و گاهی ممکن است عفونت مثانه کلیه را گرفتار کند. اگر چه شایع‌ترین و رایج‌ترین عفونت مثانه، عفونت‌ها می‌باشد، چندین فاکتور مساعدکننده عفونت مثانه باعث التهاب مثانه می‌شوند که شامل:

1- بعضی داروها مثل سنیکلوفسفاماید

3- اشعه درمانی لگن

4- استفاده طولانی مدت از سوند در مجرا

5- حساسیت به بعضی ترکیبات مثل ژل‌ها یا محلول‌ها در ناحیه تناسلی

6- عوارض بعضی بیماری‌های پزشکی مثل دیابت، سنگ‌های کلیه و بزرگی بزرگی پروستات.

هر زن در طول زندگی خود یکبار به این بیماری مبتلا می‌شود.

دلایل موثر در ایجاد عفونت مثانه

عوامل و ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد عفونت مثانه شامل موارد ذیل می‌باشند. بنابراین این عوامل شانس ابتلا به این بیماری را زیادتر می‌کند.

 • فعالیت جنسی متعدد
 • عمل جراحی سیستم دستگاه ادراری
 • سوند فولی مجرا به مدت طولانی
 • حاملگی
 • دیابت
 • وضعیتی که سیستم دفاعی بدن را مختل کند نظیر HIV
 • استفاده از داروهای ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت طولانی
 • بزرگی پروستات
 • سنگ کلیه
 • اختلالات و ناهنجاری‌های مادرزادی موقع تولد
 • یائسگی، چون در یائسگی هورمون استروژن کاهش می‌یابد و باعث تغییراتی در سیستم دستگاه ادراری شده و مستعد به عفونت می‌شود.

درمان عفونت مثانه

تشخیص عفونت مثانه

پزشک در مورد علائم و شرایط پزشکی شما سوال می‌کند. شروع علائم عفونت مثانه باید دقیقا گفته شود و هر چیزی که باعث بدتر شدن آن شده باید به پزشک گفته شود. اگر چنانچه حامله هستید یا دارویی مصرف می‌کنید ذکر شود. آزمایشات لازم برای تشخیص، آزمایش کامل ادرار برای وجود خون در آزمایش و کشت ادرار برای تایید عفونت باید انجام شود.

برای بررسی التهاب مثانه و دیدن سطح مخاط مثانه سیستوسکوپی باید انجام شود. سونوگرافی به منظور وجود التهاب و یا عوامل دیگری در مثانه که  باعث عفونت مثانه شده باید صورت گیرد.

آیا دیورتیکول مثانه خطرناک است؟

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه استفاده و تجویز داروی ضد میکروب (آنتی بیوتیک) به مدت 3 تا 10 روز می‌باشد. معمولا 1 تا 3 روز بعد از مصرف دارو، علائم عفونت مثانه از بین می‌رود ولی باید دارو در تمام دوره 3 تا 10 روزه مصرف شود. باید اطمینان خاطر پیدا کرد که عفونت کاملا ریشه‌کن شده و عود نمی‌کند، لذا دو روز بعد از اتمام دارو، مجددا آزمایش کشت ادرار برای تایید از بین رفتن عفونت انجام شود.

برای برطرف کردن سوزش ادرار، استفاده از داروی فنازوپیریدین بلامانع می‌باشد که به مدت دو روز باید تجویز شود. برای راحت شدن از علائم این بیماری تا زمانی که دارو اثر خود را نمایان کند، باید مایعات فراوان خورده شود و در آب گرم نشسته شود، گذاشتن پارچه گرم روی شکم کمک کننده است و‌ از خوردن کافئین، نوشابه‌های اسیدی، غذاهای تند و الکل خودداری شود.

بیشتر این بیماران با یک دوره درمان با دارو بهبود می‌یابند ولی چنانچه علائم عفونت کلیه ظاهر شد، مجددا باید مراجعه صورت گیرد. علائم عفونت کلیه، شامل تب و لرز، درد پهلو، تهوع و استفراغ می‌باشد.

بیشتر این بیماران با دارو بهبود می‌یابند. عفونت کلیه بسیار نادر است مگر این که درمان عفونت مثانه انجام نشده باشد. زنانی که قاعدگی آنها قطع شده یا سیستم دفاعی ناحیه تناسلی(ژنیتال) آنها از بین رفته یا کاهش یافته باشد و یا بیماری زمینه‌ای مثل دیابت و سنگ کلیه داشته باشند بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

درمان عفونت ادراری در زنان با مترونیدازول

به نظر شما بهترین دارو برای عفونت ادراری در زنان چیست؟

هرکسی ممکن است دچار عفونت مثانه شود، اما زنان بیشتر از مردان مستعد هستند. مجرای ادراری زنان نسبت به مردان به راست روده نزدیک تر است. این بدین معنی است که باکتری مسافت کوتاه تری را باید طی کند.

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک پر مصرف است که در درمان عفونت ادراری و پیشگیری عفونت های متنوعی که عامل بیماری زای آنها یک باکتری بی هوازی یا پروتوزوآ باشد تجویز می شود.

این باکتری ها معمولاً در فضای داخلی و بسته ی بدن که اکسیژن وجود ندارد (مانند لثه، حفره لگنی و شکمی مانند روده ها) ایجاد عفونت می کنند.

قرص عفونت ادراری | عوارض و نحوه مصرف

جلوگیری از عفونت مثانه

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت مثانه فرد باید چند نکته را رعایت کند، خوردن مایعات فراوان، تخلیه ادرار زودتر انجام شود. رعایت بهداشت شخصی، حمام روزانه و تمیز کردن ناحیه تناسلی(ژنیتال) خارجی هر روز.

دلایل عفونت ادراری در مردان

با افزایش سن خطر ابتلا به عفونت ادراری افزایش می‌یابد، مخصوصاً پس از 50 سالگی که در مردان با سنین بالا ناشی از باکتری خاصی به نام اشریشیا کولی است، که بطور طبیعی در بدن یافت می‌شود. عفونت ادراری در مردان با سنین پایین معمولاً بر اثر بیمای های مراقبتی رخ می‌دهد. عفونت ادراری به علت وجود باکتری ایجاد می‌شود و هنگامی که باکتری از طریق مجرای پیشاب به مجرای ادراری وارد می‌شود و شروع به تکثیر یافتن می‌کند و شخص به عفونت ادراری مبتلا می شود.

علائم عفونت ادراری در مردان

علائمی که در برخی از موارد بروز می‌کنند عبارتند از:

 • درد همراه با تخلیه ادرار
 • تکرر ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن
 • جریان ادرار ضعیف یا نشت ادرار
 • احساس نیاز فوری برای تخلیه ادرار
 • خارج شدن مقدار کمی ادرار در هر بار تخلیه
 • وجود خون در ادرار

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر و عرض ادب
  مردی ۳۷ ساله هستم مدتی مخصوصا در فصول سرد تکرر ادرار ، بی اختیاری قطره ای ادرار که بیشتر در هنگام نشستن روی صندلی ماشین و غیره مشاهده می کنم ، بعضی مواقع سوزش پایین بیضه ها را دارم ، در هنگام خواب و ایستاده موارد فوق خیلی کم است و سوزش ادرار خیلی ندارم البته خیلی به یبوست هم دچار میشم ، سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 367 مشاهده پرسش
  عرض سلام وادب دارم.بااحترام به استحضارحضرتعالی میرسانم چندماه است که تکررادرار درشب واشکال دردفع ادرار(تاخیر،قطره قطره ،دفع باسختی)رادارم.درهمین مدت دردپهلو،کمرولگن دارم البته بعضی وقت هاکمتروبرخی اوقات بیشترمی باشد.به همین منظور سونوگرافی وآزمایش دادم که آزمایش ظاهرامشکلی نبودامادرسونوگرافی افزایش ضخامت جدارمثانه (4/4م.م)مشاهده شده است.ودرپل میانی کلیه راست کیست کورتیکال (12*12)م.م مشاهده شده است.پیوست تصویرسونوگرافی وآزمایش راارسال می نمایم.درضمن 49سال سن دارم.خواهشمندم راهنمایی فرمایید.صمیمانه سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   روزي يكعدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد طولاني مدت

  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   آقای دکترعرض سلام وادب دارم.باتوجه به موارذکرشده علت مشکل من مشخص است؟آیانیازبه آزمایشات وسونوگرافی بیشترمی باشد؟درضمن میزان مصرف ومدت تامسولوزین رابفرمایید.باتشکرفراوان ازشما
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   مشكل از پروستات است نيازي به سونوگرافي اضافه نداريد و كپسول را يك ماه ميل كنيد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   مشكل از پروستات است نيازي به سونوگرافي اضافه نداريد و كپسول را يك ماه ميل كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر یونس جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده مردی 41 ساله هستم و مدتی هست در مثانه و کلیه راست احساس درد میکنم. این درد مداوم نیست ..شاید روزی یکبار آنهم نزدیک صبح و اغلب بعد از تخلیه ادرارصورت میگیرد. مخصوصا اینکه یکبار بعد از مصرف داروی ضدفشارخون و ادرار آور « تریامترین » که موجب ادرار زیاد شد پس از ادرار درد شدیدی در ناحیه کلیه راست و مثانه احساس کردم.
  (لازم به ذکر است کلیه بنده سنگ ساز است و قبلا چندبار دچار سنگ کلیه شده بودم که دفع شده بود اما اخیراً مدت نسبتا طولانی هست که دفعی صورت نگرفته!)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سونوگرافي  از كليه و مثانه انجام شود

 • تصویر کاربر Zohreh پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  با سلام من دختری هستم ۲۲ ساله
  که ۹ سال پیش پیوند مثانه کردم از روده ی خودم
  و از روی شکم سوند میزنم بعد از این عمل متاسفانه من دیگر نتوانستم از پایین ادرار کنم در صورتی که حتما باید ادرار بکنم از مجرا میخواستم بدونم مشکل چیه که بعد از ۹ سال نتونستم ادرار کنم مشکلی داره مجرام باید عمل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   اين عمل براي چي انجام شده

  2. تصویر کاربر Zohreh چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)
   ادرار کامل تخلیه نمیشد برمیگشت سمت کلیه ها
   و مثانه عصبی داشتم حالا دلیل اینکه نمیتونم از پایین ادرار کنم نمیدونم برای چیه آقای دکتر
   ممنون میشم اگر راهنماییم کنید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   جواب دادم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مدتی هست که تکرر ادرار دارم به طوری که شبا چندین بار برای دستشویی رفتن بیدار میشم از 5 دفه بیشتر و در طول روز هم زیاد به دستشویی میرم مشکلم چیه؟
  21 سالم هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر روح جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  حدود ۱۰. وز عفونت ادرار دارم از قرص فنازوپیدرین و سیپروفلاکسیسین استفاده کردم به محض قطع کردن دوباره رنگ و بوی ادرارم مشمئز کننده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   مايعات زياد خورده شود

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  با سلام دختری ۲۸ ساله هستم از ۲ سال پیش به بیماری میلیت یا التهاب نخاع دچار شدم. ابتدا بی اختیاری شدید ادار و مدفوع بودم اما با درمان بی اختیاری برطرف شد اما با بروز بیماری در بدنم درد شدیدی در قسمت آلت تناسلی دارم چندین بار به دکتر زنان مراجعه کردم با معاینه و انجام سونوگرافی مشخص شد مشکل زنان ندارم و گفتن ممکن هست درد از مثانه باشه التهاب یا نوعی عفونت باشه با توجه به اینکه درد در این قسمت خیلی آزار دهنده هست تشخیص شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   به من مربوط نمي شود

 • تصویر کاربر س.ح پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 730 مشاهده پرسش
  سلام .خسته نباشيد.جناب دكتر محلول پتاسيم وسيترات براي درمان ضخامت مثانه كودكان مفيد است؟آيا با ترازوسين تداخل دارد؟ممنونم از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مفيد نيست

 • تصویر کاربر Ali شنبه ۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  اقای دکتر بهم‌گفتید التهاب پروستات دارم چیکار‌کنم خوب بشوم....؟؟؟هر دارویی مصرف میکنم خوب نمیشوم؟
  ببخشید اقای دکتر وقتی رابطه جنسی دارم سوزش وتکرار ادرار ندارم ب مدت چندساعت بعد از رابطه جنسی ایا خوب است یا بد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   بايد مراجعه شود

 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر بنده دچار سرطان مثانه گريد 3 شده بود كه به تشخيص دكتر ايشان عمل جراحي راديكال مثانه را انجام دادند. متاسفانه 4 روز بعد از عمل جراحي ايشان به كما رفتن و فوت كردند. هيچگونه سابقه بيماري قلبي و ريوي نيز نداشتند. از دكتر ايشان ( دكتر رازي بيمارستان ايرانمهر) سوال كردم و ايشان يكي از علتها را سپسيس عنوان كردند . واقعا" من نميتونم بفهمم چي شد و بيمارستان و دكتر هم علت دقيقي به من نميگويند. خواهشمندم شما راهنمايي كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   يا سپسيس ويا سكته قلبي است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر