سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی یک پروسه خاص است که به متخصص ارولوژی (urology ) کمک می کند شما اجازه می دهد تا مثانه شما و لوله ای که جریان ادرار را از بدنتان خارج می کند مورد آزمایش قرار دهد. یک لوله باریک (سیستوسکوپ) به همراه یک لنز وارد مجرای ادرار شما می شود و به سمت مثانه هدایت می شود.

سیستوسکوپی ممکن است در یک اتاق آزمایش و به کمک بی حسی موضعی برای مجرای ادرار انجام می شود. این پروسه به صورت سر پایی انجام می شود و به کمک مسکن ها پیگیری خواهد شد. یک گزینه دیگر این است که در داخل بیمارستان و با بی هوشی عمومی سیستوسکوپی انجام می شود.

سیستوسکوپی یا آندوسوکپی وسیله ای از راه مجرای ادرار وارد مثانه می شود. سیستوسکوپی اطلاعات با ارزشی از مجراری ادرار، پروستات و مثانه به پزشک می دهد. تومور های مثانه از نوع مخملی شکل که با هیچ وسیله ای قابل تشخیص نیستند به راحتی بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستن. بیمارانی که باید عمل پروستات شوند ، قبل از عمل حتما باید سیستوسکوپی شوند.التهاب های مثانه کاملا بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند.

چرا سیستوسکوپی انجام می شود؟

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر گذاشتند استفاده می شود. پزشک معالج شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد کند:

 • بررسی علل بروز نشانه ها و علائم: از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.
 • تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد: از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.
 • درمان بیماری ها و مشکلات مثانه: ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.
 • تشخیص یک پروستات بزرگ شده: سیستوسکوپی می تواند تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را نشان دهد و در نتیجه بزرگی پروستات توسط آن مشخص می شود.
پزشک شما ممکن است از یک پروسه ثانوی به نام اورتروسکوپی به صورت همزمان به همراه سیستوسکوپی استفاده کند. اورتروسکوپی از یک اسکوپ کوچک تر برای آزمایش لوله هایی که ادرار را از کلیه شما به سمت مثانه منتقل می کنند استفاده خواهد کرد.

سیستوسکوپی

خطراتسیستوسکوپی چیست ؟

عوارض و مشکلات سیستوسکوپی می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت: به شکلی بسیار نادر، سیستوسکوپی می تواند جرم هایی را وارد مجرای ادرار شما کرده که منجر به عفونت می شوند. برای جلوگیری از بروز عفونت، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید. فاکتور های ریسکی برای ایجاد عفونت مجاری ادراری پس از سیستوسکوپی می تواند شامل سن بالا، سیگار کشیدن و آناتومی غیر نرمال مجرای ادراری شما باشد.
 • خون ریزی: سیستوسکوپی ممکن است منجر به وجود کمی خون در ادرار شما شود. خون ریزی شدید به ندرت در این حالت اتفاق می افتد.
 • درد: شما ممکن است در ناحیه شکم درد احساس کنید و یک حس سوزش در حین ادرار داشته باشید. این علائم عموما متعادل هستند و کم کم پس از پروسه درمانی ضعیف می شوند.

نشانه ها و علائم عوارض جانبی خاص و شدید سیستوسکوپی

اگر هر کدام از موارد زیر را پس از انجام سیستوسکوپی تجربه کردید، خیلی سریع با پزشک خود تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین مرکز اورژانس خود مراجعه کنید:

 • ناتوانی در ادرار کردن پس از سیستوسکوپی
 • خون قرمز روشن و یا لخته های خون سنگین در داخل ادرار شما
 • درد شکم و حالت تهوع
 • تب و لرز
 • تب بیشتر از ۳۸٫۵ درجه سانتی گراد
 • درد و حس سوزش در حین ادرار کردن که تا بیش از ۲ روز طول می کشد

چگونه خودمان را آماده کنیم

ممکن است از شما خواسته شود تا:

 • آنتی بیوتیک مصرف کنید: پزشک معالج شما احتمالا تعدادی آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید، به خصوص اگر در مبارزه با عفونت ها با مشکل مواجه هستید.
 • مثانه خود را خالی نکنید: پزشک شما ممکن است قبل از این پروسه بخواهد یک آزمایش ادرار را انجام دهید. تا زمانی که به مطب دکتر نرسیده اید مثانه خود را خالی نکنید تا بتوانید نمونه ادرار در اختیار آن ها بگذارید.

برای مسکن ها و بی هوشی آماده باشید

از از یک مسکن درون وریدی (IV) یا بی هوشی عمومی در حین سیستوسکوپی استفاده می شود، برای دوره نقاهت و بهبود خود برنامه ریزی کنید. بهتر است از فردی بخواهید شما را بعد از انجام پروسه به خانه برساند، پس از رانندگی کردن خودداری کنید.

انتظار چه چیزی را داشته باشیم

یک سیستوسکوپی ساده و سر پایی تا حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد. وقتی که این کار در داخل یک بیمارستان به کمک مسکن یا بی هوشی عمومی انجام می شود، ممکن است این زمان به ۳۰ دقیقه برسد.

سیستوسکوپی شما ممکن است شامل پروسه زیر باشد:

 • از شما خواسته می شود مثانه خود را تخلیه کنید: سپس باید بر روی یک میز خاص بر روی پشت خود دراز بکشید. شما در حالتی قرار خواهید گرفت که پاهایتان به کمک بند هایی در بالا قرار می گیرند و زانوهایتان خم می شوند.
 • ممکن است به مسکن و بی هوشی نیاز داشته باشید یا شاید هم خیر. اگر یک آرام بخش یا مسکن دریافت کردید، حس خواب آلودگی و ریلکس بودن در حین سیستوسکوپی خواهید داشت اما باز هم هوشیار خواهید بود. اما اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، از انجام پروسه درمانی مطلع نخواهید بود. هر دو نوع دارو به کمک رگ های درون دست شما وارد بدنتان می شوند.
 • پزشک معالج سیستوسکوپ را وارد بدن می کند: یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار شما مالیده می شود تا از بروز درد در حین وارد شدن سیستوسکوپ جلوگیری کند. پس از صبر کردن به مدت چند دقیقه برای بی حس شدن، پزشک معالج با دقت سیستوسکوپ را وارد مجرای ادرار شما می کند، در اینجا از کوچک ترین سیستوسکوپ ممکن استفاده می شود. اسکوپ های بزرگ تر ممکن است برای گرفتن نمونه بافت های درون بدن یا وارد کردن ابزار های جراحی به مثانه مورد استفاده قرار گیرند.
 • پزشک معالج مجرای ادرار و مثانه شما را آزمایش می کند: سیستوسکوپ دارای لنز در انتهای خود است که همچون یک تلسکوپ می تواند بخش درونی مجرای ادرار و مثانه را بزرگ کند. دکتر شما از یک دوربین فیلم برداری خاص در بالای لنز استفاده خواهد کرد تا بتواند تصاویر را بر روی یک صفحه ویدیویی نمایش دهد.
 • مثانه شما پر می شود از یک محلول استریل: این محلول منجر به بزرگ شدن مثانه شده و به پزشک این امکان را می دهد تا بهتر به داخل این ارگان نگاه بیاندازد. وقتی که مثانه شما پر می شود ممکن است حس ادرار کردن داشته باشید. پس از اتمام پروسه می توانید مثانه خود را خالی کنید.
 • نمونه های بافت مثانه ممکن است گرفته شوند: پزشک معالج ممکن است نمونه هایی از بافت بدن را برای آزمایش های خاص بگیرد و یا پروسه های خاصی را در حین سیستوسکوپی پیگیری کند.

پس از سیستوسکوپی

ممکن است اجازه داده شود تا روتین معمولی و همیشگی زندگی خود را پس از این پروسه دنبال کنید. در صورتی که برای شما از آرامش بخش و یا بی هوشی عمومی استفاده شده بود، ممکن است از شما خواسته شود در یک اتاق باشید و منتظر بمانید تا تاثیرات دارو از بین برود و سپس می توانید مطب را ترک کنید.

همچنین ممکن است پس از انجام سیستوسکوپی، برخی عوارض جانبی خاص را تجربه کنید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون ریزی از مجرای ادرار که می تواند به رنگ صورتی روشن در داخل ادرار و یا دستمال توالت باشد.
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • نیاز بیشتر به ادرار کردن برای یک تا دو روز

شما می توانید برخی از این موارد ناراحت کننده را تا حدی تسکین دهید:

 • یک پارچه تمیز، مرطوب و گرم را بر روی ناحیه بیرونی مجرای ادرار نگه دارید تا درد را کم کند. این کار را تا جایی که نیاز بود تکرار کنید.
 • یک دوش آب گرم بگیرید. با این حال ممکن است پزشک معالج به شما اجازه رفتن به حمام را ندهد. در این مورد حتما با وی مشورت کنید.
 • آب بنوشید. تخلیه کردن مثانه می تواند درد و ناراحتی آن را کم کند. سعی کنید روزانه ۴۷۳ میلی متر آب را در هر ساعت بنوشید و این کار را قطعا دو ساعت پس از سیستوسکوپی نیز انجام دهید.

در صورت داشتن نگرانی و مشکلات خاص پس از پروسه سیستوسکوپی حتما با پزشک خود در تماس باشید.

نتایج سیستوسکوپی

پزشک شما ممکن است بتواند بلافاصله پس از انجام این پروسه درمانی در مورد نتایج و خروجی آن با شما و همراهتان صحبت کند.

شاید هم پزشک شما بخواهید در این زمینه در یک جلسه و وقت ملاقات دیگر به بحث و گفت و گو بپردازد. اگر سیستوسکوپی شما به همراه تست بیوپسی برای سرطان مثانه بوده باشد، نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و پس از این که تست آزمایشگاه تکمیل شد، پزشک شما نتایج را در اختیارتان قرار می دهد.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامتین دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  22 سالمه دیشب موقع خود ارضایی میخاستم ارگاسم چندگانه داشته باشم و موفق هم شدم حدود 4 بار ارگاسم شدم و برای بار پنجم که میخاستم انزال شم ، مایع منی کمی دفع شد و حس میکنم مقداری در مجرای ادرارم باقی مونده .. چون موقع ادرار کردن براحتی ادرار دفع نمیشه...چیکار کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر رامتین پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   ؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   خود ارضايي را ترك كن

  3. تصویر کاربر رامتین جمعه ۳ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   برای دفع ادرارم چکار کنم؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ده روز ميل كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کیمیا شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من سوزش ادرار و سوزش در مقعد دارم امروز سونو کردم سنگ نداشتم .. دقیقا یک سال پیش هم همینطوری بودم که دکتر زنان تشخیص اندومتریوز رو دادند ..... سوزش بعد از ادرار دارم . خیلی حس بدی ..... چیکار کنم اقای دکتر ...ی حس گزگز تو کل قسمت تناسلی دارم . ی حس ناخوشایند .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   التهاب مثانه باعث سوزش ادرار شده ، روزي دو بار در أب گرم نشسته شود و عمل جنسي نداشته باشيد

 • تصویر کاربر ali سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام یک سوال در مورد فشار کم ادرارم در اول صبح بعد از خواب پرسیدم جواب ندادید دکتر ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   كپسول تامسولوزين يك عدد روزانه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  حدود 8 ماه پیش به الت تناسلی ام ضربه وارد شد و تا دو روز به حالت نعوظ نمیرسید بعد از دو روز قرص اس دی اف 100 خوردم خوب شد و به نعوظ رسید
  بعد از اون بدون قرص به نعوظ میرسه
  بعد از اون احساس میکنم میل جنسی ام کم شده و نعوظ رسیدن سخت تر شده
  ایا ممکنه رگی قطع شده باشه یا روحی هست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   جنبه روحي است

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پدر من 80 سال سن دارد و با وجود هورمون درمانی با آمپول میکرورلین PSA بالای 100 و Gleason Score=9 دارد و دارای کم خونی شدید است. به نظر شما وضع وخیمی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله وخيم است

 • تصویر کاربر سید پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  از ادرار خون اومد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود وشب خوش و عرض ادب
  ۳۶ سالم هست ورزش میکنم
  ۶ ماه هست مشروب نخوردم
  دخانیات مصرف نمیکنم
  سعی میکنم سالم زندگی کنم
  ۲۰ روز پیش آخرین رابطم با دوستم بوده و فکر میکنم مشگلی هم از لحاظ سلامت نبوده
  شبها کلا دیر میخوابم شاید تا ۴ صبح
  آب متوسط میخورم روزانه
  عصر ها کافی میخورم
  هیچ دارویی استفاده نمیکنم
  چند روز هست احساس تغییر رنگ در ادرار و متمایل به نارنجی دارم و موقع ادرار احساس کمی سوزش حس میکنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید و اگر لازم هست پیش چه دکتر و چه چکابی باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   مايعات زياد به خوريد

 • تصویر کاربر جعفر شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. ۴۷ سال دارم. هایپرپلازی خوش خیم پروستات دارم. بدلیل کار نزدیک بازار اکثرا با تاکسی موتوری رفت و آمد میکنم. یک دوره که رفت و آمد زیاد داشتم التهاب پروستات و درد بیضه و پا گرفتم بعد از مدتی خوب شد. الان که دوباره با تاکسی موتوری زیاد رفت و آمد میکنم التهاب و عفونت پروستات گرفتم. در حالیکه رابطه جنسی مشکوک یا عدم رعایت نظافت نداشتم. آیا ارتباطی بین ترک موتور نشستن و مشکل پروستات هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   بله وجود دارد

 • تصویر کاربر امار پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من همسرم ۴۴ سال دارند و۲ بار در مایع منی خون مشاهده کردند قبلا روش پیشگیری iudبوده الان نزدیک به ۲ ماه است که پیشگیری طبیعی دارم ودر این مدت متوجه این مشکل شده ابتدا به صورت یک رگه خون بوده و دفعه دوم به صورت نقطه ای آیا احتیاج به درمان خاصی است درد و مشکلی ندارند ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   درماني ندارد خود به خوب مي شوند

 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بیست ساله هستم هنگام ارضا شدن از ناف تا سر التم میسوزد وهیچ مایعی بیرون نمی اید به دکتر مراجعه کردم گفت هیدروسل داری ولی عمل نمیخواد ازمایش ترانس رکتال دادم گفت چیزی نیس خیلی تاثیر بدی روی من گذاشته لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر