سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی یک عمل تشخیصی است که به متخصص ارولوژی (urology ) کمک می کند  تا مثانه شما و لوله ای که جریان ادرار را از بدنتان خارج می کند(مجاری ادراری) را، مورد آزمایش قرار دهد.

یک لوله باریک (سیستوسکوپ) به همراه یک لنز وارد مجرای ادرار شما می شود و به سمت مثانه هدایت می شود.

مراکز انجام سیستوسکوپی

✅ سیستوسکوپی ممکن است در اتاق معاینه و به کمک بی حسی موضعی برای مجرای ادرار انجام می شود.

✅ در حالت دیگر این پروسه به صورت عمل سر پایی در کلینیک انجام می شود و به بیمار آرام بخش تزریق می شود.

✅ گزینه دیگر این است که این عمل در بیمارستان و با بی هوشی عمومی انجام شود.

نوع عمل سیستو سکوپی به تشخیص پزشک و شرایط بیمار و علت انجام آن وابسته است.

در سیستوسکوپی وسیله ای از راه مجرای ادرار وارد مثانه می شود. سیستوسکوپی اطلاعات با ارزشی از مجراری ادرار، پروستات و مثانه به پزشک می دهد.

تومور های مثانه از نوع مخملی شکل که با هیچ وسیله ای قابل تشخیص نیستند به راحتی بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند. بیمارانی که باید عمل پروستات شوند ، قبل از عمل حتما باید سیستوسکوپی شوند.التهاب های مثانه کاملا بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند.

چرا سیستوسکوپی انجام می شود؟

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر گذاشتند استفاده می شود. پزشک معالج شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد کند:

بررسی علل بروز نشانه ها و علائم:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

تشخیص یک پروستات بزرگ شده:

سیستوسکوپی می تواند تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را نشان دهد و در نتیجه بزرگی پروستات توسط آن مشخص می شود.

پزشک شما ممکن است از یک پروسه ثانوی به نام اورتروسکوپی به صورت همزمان به همراه سیستوسکوپی استفاده کند. اورتروسکوپی از یک اسکوپ کوچک تر برای آزمایش لوله هایی که ادرار را از کلیه شما به سمت مثانه منتقل می کنند استفاده خواهد کرد.

سیستوسکوپی

خطرات سیستوسکوپی چیست ؟

عوارض و مشکلات سیستوسکوپی می توانند شامل موارد زیر باشند:

عفونت

به شکلی بسیار نادر، سیستوسکوپی می تواند جرم هایی را وارد مجرای ادرار شما کرده که منجر به عفونت می شوند. برای جلوگیری از بروز عفونت، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید.

فاکتور های ریسکی برای ایجاد عفونت مجاری ادراری پس از سیستوسکوپی می تواند شامل سن بالا، سیگار کشیدن و آناتومی غیر نرمال مجرای ادراری شما باشد.

بیشتر بخوانید : عفونت بیضه

خون ریزی

سیستوسکوپی ممکن است منجر به وجود کمی خون در ادرار شما شود. خون ریزی شدید به ندرت در این حالت اتفاق می افتد.

درد

شما ممکن است در ناحیه شکم درد احساس کنید و یک حس سوزش در حین ادرار داشته باشید. این علائم عموما متعادل هستند و کم کم پس از پروسه درمانی ضعیف می شوند.

عوارض جانبی سیستوسکوپی

اگر هر کدام از موارد زیر را پس از انجام سیستوسکوپی تجربه کردید، خیلی سریع با پزشک خود تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین مرکز اورژانس خود مراجعه کنید:

 • ناتوانی در ادرار کردن پس از سیستوسکوپی
 • خون قرمز روشن و یا لخته های خون سنگین در داخل ادرار شما
 • درد شکم و حالت تهوع
 • تب و لرز
 • تب بیشتر از ۳۸٫۵ درجه سانتی گراد
 • درد و حس سوزش در حین ادرار کردن که تا بیش از ۲ روز طول می کشد

چگونه خودمان را آماده کنیم

ممکن است از شما خواسته شود تا:

 • آنتی بیوتیک مصرف کنید: پزشک معالج شما احتمالا تعدادی آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید، به خصوص اگر در مبارزه با عفونت ها با مشکل مواجه هستید.
 • مثانه خود را خالی نکنید: پزشک شما ممکن است قبل از این پروسه بخواهد یک آزمایش ادرار را انجام دهید. تا زمانی که به مطب دکتر نرسیده اید مثانه خود را خالی نکنید تا بتوانید نمونه ادرار در اختیار آن ها بگذارید.

برای مسکن ها و بی هوشی آماده باشید

از از یک مسکن درون وریدی (IV) یا بی هوشی عمومی در حین سیستوسکوپی استفاده می شود، برای دوره نقاهت و بهبود خود برنامه ریزی کنید. بهتر است از فردی بخواهید شما را بعد از انجام پروسه به خانه برساند، پس از رانندگی کردن خودداری کنید.

مراحل سیستوسکوپی

یک سیستوسکوپی ساده و سر پایی تا حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد. وقتی که این کار در داخل یک بیمارستان به کمک مسکن یا بی هوشی عمومی انجام می شود، ممکن است این زمان به ۳۰ دقیقه برسد.

سیستوسکوپی شما ممکن است شامل پروسه زیر باشد:

۱) تخلیه مثانه

از شما خواسته می شود مثانه خود را تخلیه کنید: سپس باید بر روی یک میز خاص بر روی پشت خود دراز بکشید. شما در حالتی قرار خواهید گرفت که پاهایتان به کمک بند هایی در بالا قرار می گیرند و زانوهایتان خم می شوند.

۲) بیهوشی یا بی حسی

ممکن است به مسکن و بی هوشی نیاز داشته باشید یا شاید هم خیر. اگر یک آرام بخش یا مسکن دریافت کردید، حس خواب آلودگی و ریلکس بودن در حین سیستوسکوپی خواهید داشت اما باز هم هوشیار خواهید بود. اما اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، از انجام پروسه درمانی مطلع نخواهید بود. هر دو نوع دارو به کمک رگ های درون دست شما وارد بدنتان می شوند.

۳) ورود سیستوسکوپ

پزشک معالج سیستوسکوپ را وارد بدن می کند: یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار شما مالیده می شود تا از بروز درد در حین وارد شدن سیستوسکوپ جلوگیری کند.

پس از صبر کردن به مدت چند دقیقه برای بی حس شدن، پزشک معالج با دقت سیستوسکوپ را از نوک آلت تناسلی، وارد مجرای ادرار شما می کند، در اینجا از کوچک ترین سیستوسکوپ ممکن استفاده می شود.

اسکوپ های بزرگ تر ممکن است برای گرفتن نمونه بافت های درون بدن یا وارد کردن ابزار های جراحی به مثانه مورد استفاده قرار گیرند.

سیستوسکوپ

۴) معاینه از طریق سیستوسکوپ

پزشک معالج مجرای ادرار و مثانه شما را آزمایش می کند: سیستوسکوپ دارای لنز در انتهای خود است که همچون یک تلسکوپ می تواند بخش درونی مجرای ادرار و مثانه را بزرگ کند. دکتر شما از یک دوربین فیلم برداری خاص در بالای لنز استفاده خواهد کرد تا بتواند تصاویر را بر روی یک صفحه ویدیویی نمایش دهد.

۵) تزریق محلول استریل به مثانه

مثانه شما پر می شود از یک محلول استریل: این محلول منجر به بزرگ شدن مثانه شده و به پزشک این امکان را می دهد تا بهتر به داخل این ارگان نگاه بیاندازد. وقتی که مثانه شما پر می شود ممکن است حس ادرار کردن داشته باشید. پس از اتمام پروسه می توانید مثانه خود را خالی کنید.

۶) نمونه برداری از بافت مثانه

نمونه های بافت مثانه ممکن است گرفته شوند: پزشک معالج ممکن است نمونه هایی از بافت بدن را برای آزمایش های خاص بگیرد و یا پروسه های خاصی را در حین سیستوسکوپی پیگیری کند.

سیستوسکوپی زنان

سیستوسکوپی در زنان تفاوت خاصی با مردان ندارد، در این عمل نیز سیستوسکوپ از راه مجرای ادراری در واژن وارد مثانه شده و بررسی های مورد نیاز پزشک صورت می گیرد.

سیستوسکوپی زنان

در زنان نیز بیماری های زیر از طریق سیستوسکوپی تشخیص داده می شود :

بررسی علل بروز نشانه ها و علائم:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

پس از سیستوسکوپی

ممکن است اجازه داده شود تا روتین معمولی و همیشگی زندگی خود را پس از این پروسه دنبال کنید. در صورتی که برای شما از آرامش بخش و یا بی هوشی عمومی استفاده شده بود، ممکن است از شما خواسته شود در یک اتاق باشید و منتظر بمانید تا تاثیرات دارو از بین برود و سپس می توانید مطب را ترک کنید.

همچنین ممکن است پس از انجام سیستوسکوپی، برخی عوارض جانبی خاص را تجربه کنید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون ریزی از مجرای ادرار که می تواند به رنگ صورتی روشن در داخل ادرار و یا دستمال توالت باشد.
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • نیاز بیشتر به ادرار کردن برای یک تا دو روز

تسکین درد سیستوسکوپی

شما می توانید برخی از این موارد ناراحت کننده را تا حدی تسکین دهید:

✅ یک پارچه تمیز، مرطوب و گرم را بر روی ناحیه بیرونی مجرای ادرار نگه دارید تا درد را کم کند. این کار را تا جایی که نیاز بود تکرار کنید.

✅ یک دوش آب گرم بگیرید. با این حال ممکن است پزشک معالج به شما اجازه رفتن به حمام را ندهد. در این مورد حتما با وی مشورت کنید.

✅ آب بنوشید. تخلیه کردن مثانه می تواند درد و ناراحتی آن را کم کند. سعی کنید در دو ساعت پس از عمل؛ هر ساعت ۵۰۰ میلی لیتر آب بنوشید.

در صورت داشتن نگرانی و مشکلات خاص پس از پروسه سیستوسکوپی حتما با پزشک خود در تماس باشید.

نتایج سیستوسکوپی

پزشک شما ممکن است بتواند بلافاصله پس از انجام این پروسه درمانی در مورد نتایج و خروجی آن با شما و همراهتان صحبت کند.

شاید هم پزشک شما بخواهد در این زمینه در یک جلسه و وقت ملاقات دیگر به بحث و گفت و گو بپردازد. اگر سیستوسکوپی شما به همراه تست بیوپسی برای سرطان مثانه بوده باشد، نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و پس از این که تست آزمایشگاه تکمیل شد، پزشک شما نتایج را در اختیارتان قرار می دهد.

قیمت سیستوسکوپی

همان طور که در بالا اشاره شد، بسته به نیاز بیمار، محل و نوع سیستوسکوپی می تواند متفاوت باشد. به همین علت بسته به نوع عمل هزینه آن متغیر خواهد بود.

دکتر هوشنگ قوامی بورد تخصصی جراحی کلیه ، مجاری ادرار و ناباروری مردان

21+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت آقای دکتر با درد بالای ناحیه شامگاهی و تکرار ادار و کندی ادار همراه با درد به پزشک مراجعه نمودم سونوگرافی و آزمایش دادند به شرح پیوست که یک ندول هیپواکو دیده شد با باقیمانده 380 سی سی ادرار با پیشنهاد چک PSA و انجام بیوپسی که دکتر گفتند نیازی نیست و قرص افلوکساسین 200 تجویز کردند در مرحله بعد هم دکتر همین قرص را تجویز کردند و گفتند بنظرم من کانون عفونت هست باز همان قرص را تجویز کردند ولی درد وتعداد دفعات زیاد به ادرار در شب و روز دارم با توجه به اینکه چندین ماه درگیر این موضوع هستم لطفاً راهنمایی بفرمایید. با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   چند سال سن داريد

  2. تصویر کاربر امید دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)
   با سلام و احترام
   44 سال
   وزن 94
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين و يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد دو هفته

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مدت دو روز است زمانی که ادرار می کنم اول هیچ عارضه ای ندارم ولی از اواسط ادرار حس می کنم یک شل خارجی جلوی ادرار م را می گیرد و فشار ادرار م کم شده و در پایان به صورت قطره ای می شود و برای تخلیه کامل حتما باید عمل استبرا را انجام دهم ، ضمنا حدود یک هفته است که از تمرینات کیگل جهت لگن و ورزش های مخصوص عضلات کمر استفاده می کنم ، محبت می کنید راهنمایی کرده که آیا این تمرینات در بوجود آمدن این حالت تاثیر داشته و بفرمایید درمان دارد ، ممنون از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 8 ماه پیش)

   كيگل خوب است ولي روزي يك عدد كپسول تامسولوزين هم ميل كنيد

 • تصویر کاربر کرمعلی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. لطفا فایل پیوست را که مربوط به بیمار 85 ساله است و از تکرر و سوزش ادرار رنج می برد مشاهده و اعلام نظر فرمایید. با سپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   حجم مثانه كم مي باشد و علت تكرار ادرار هم حجم كم مثانه مي باشد

 • تصویر کاربر تقوی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.خانمی ۳۸ ساله هستم سه ماه پیش بادیدن خون درادرارمراجعه کردم باازمایش گفتندعفونت ادراری وسفکسیم تجویزکردنددوباره بادیدن خون مراجعه کردم دوباره سفکسیم تجویزشدماه پیش رفتم دردوسوزش داشتم بعدسونوگرافی وسی تی اسکن کلیه ومثانه گفتند سالم وسنگ نداردم.دوروزپیش بعدادرارخون آمدمراجعه کردم گفتند بایدسیتوتیروسکوپی باید انجام بدی لطفا نظرشما؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر ماریا پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر یه سوال دیگه
  من خانم ۳۳ ساله یک سال پیش سرطان مثانه در ابتدا کار بود شدم وجراحی کردم والان تحت درمان ب ث ژ هستم قبلا هر ماه الان ۲ ماه درمیان ب ث ژمیزنم از شما پرسیدم فرمودین کاملا خوب میشم ولی خیلی از اوقات ادرار من تیره هست و سوزش دارم و تکرر دارم وخودم چندروز سفکسیم ۴۰۰ میخورم بهتر میشم ولی باز در طول ماه دچار سوزش میشم،
  شما فرمودین کاملا خوب میشم ولی چرا ادرارم تیره و دچار تکرر و سوزش هستم
  تا چند سال باید تحت درمان باشم ؟
  اقدام به بارداری باعث ضعف بدن و عود بیماریم نمیشه ؟
  متشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 9 ماه پیش)

   بارداري مشكلي ايجاد نمي كند

 • تصویر کاربر زانیار چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم من ۲۵ سالمه و حدود ۶ سال هست وقتی میرم دستشویی ومیام بیرون بعد سه دقیقه دوتکه ادرار میاد بیرون نمی دونم چکارکنم زندگیمو خراب کرد مثل مرده ی متحرک شدم همیشه خونم نه رفیقی نه چیزی هیچی..موقع حمام کردنم هر چند دقیقه احساس ادارر دارم که موقع ادرار کمی ادرار میکنم وبازم بعد چند دقیقه ادرارم میاد حموم هم اذیت میشم و تموم صبحا هم وقتی آلتمو فشار میدم یک تکه ادرار میاد بیرون موقعی هم که مدفوع میکنم بعد اومدم بیرون احساس دستشویی ادرار دارم پروستاتم ۱۰ سی سی و حجم مثانم ۳۶۰ بعد یه بار تخلیه هم ۱۰ سی سی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد.د چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. چند وقتی هست که مخصوصا وقت خواب ها مخصوصا وقتی بصورت افقی هستم نمیدونم چرا هر ۵ دقیقه یکبار احساس سوزش و ادرار شدید میکنم و وقتی میرم توالت اولا یکم دیر میاد و بصورت هشتی میاد و خیلی کم و دوباره که بخوابم زود به زود احساس پر بودن مثانه دارم و مدام میرم دستشویی. ضمنا وقتی کل روز شرپا باشم و تحرک داشته باشم این مشکل نیست و بعد از یه نصفه روز احساس ادرار دارم و کامل هم تخلیه میشود و وقتهای خواب چون افقی میشم لین مشکلات رو دارم و البته همراه با سوزش شدید . دیگه کلافه شدم. لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 10 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر M جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر شما برای التهاب پروستات که با دارو انتی بیوتیک درمان نشده چه درمانی را پیشنهاد میدهید شاک ویو یا دارو و ایا شاک ویو در مطب شما انجام میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)

   شاك ويو و در مطب ندارم

 • تصویر کاربر جمشید دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام برای این ازمایش کشت ادرار واسپرم چه انتی بیوتیکی مناسب است 54 سال سوزش ادرار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 11 ماه پیش)
   • سيپروفلوكساسين هر ١٢ ساعت نوع ٢٥٠ ميلي گرم
 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ختنمی هستم 27 ساله سه سال هست که ازمایش ادرار دادم و عفونت داشتم و اون زمان به دلیل حاملگی نتونستم انتی بیوتیک کامی استفاده کنم و طی حاملگی یکی دوبار بی اختیاری داشتم ماه های اخر و بعد زایمان پیگی نشدم از زکان بارداریم 2 سال میگذره که دو سه ماهی یکبار ازمایش میدم عفونت دارم خون هم داخل ازمایش نشون میده هردفه انتی بیوتیک ک استفاده میکنم یک ماهی خوب میشم باز برمیگرده عفونتم و سوزش شدید میگیرم و جدیدن لباسم بوی ادرار میگیره انگار ک یکی دو قطره میاد اونم .بعد از د فع ادرار نیم ساعت بعد احساس میکنم مجاری ادراریم یه چی توش تکون میخوره یا نشت داره این حسو دارم (vcug) برام تجویز کردن مشکلی نداشتن عکسام خیلی کلافه شدم سنو از کلیه و مثانه هم گرفتم مشکلی نداشتم خواهش میکنم کمکم کنید تمام ازمایشاتم هم یه باکتری دیده شده باکتریشم باعث ایجاد سنگ شاخ گوزنی کلیه میشه .
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 10 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر