همه چیز درباره ی بیماری سوزاک (علائم، تشخیص، عوارض و درمان)

سوزاک یک بیماری مقاربتی (STD) نسبتا شایع است. این عفونت معمولا نواحی مرطوب و گرم بدن را درگیر می کند. در این نوشتار به بررسی علائم آن در زنان و مردان، عوارض آن و همچنین درمان بیبماری سوزاک میپردازیم.


دانستنی های سوزاک

سوزاک یک بیماری شایع و منتقل شونده از راه جنسی است که گاهی اوقات با نام گنوره نیز شناخته می شود. این بیماری هر ساله ده ها هزار زن و مرد را در ایران به خود مبتلا می کند.

به طور جهانی، هر ساله نزدیک به ۷۸ میلیون مورد جدید ابتلا به سوزاک تشخیص داده می شود. با این حال، تمامی موارد ابتلا تشخیص و گزارش داده نمی شوند.

سوزاک به آسانی درمان شده اما می تواند عوارضی جدی و گاهی دائمی را ایجاد کند. بیماری التهابی لگن هنگامی ایجاد می شود که عفونت سوزاک رحم یا لوله های فالوپ را در زنان آلوده می کند. جدی ترین عارضه مرتبط با بیماری التهابی لگن، ناباروری است. عوارض سوزاک در مردان شامل اپی دیدیمیت و نا باروری هستند. اپی دیدیمیت، التهاب لوله اسپرم بر می باشد.

حقایقی کوتاه درباره ی بیماری سوزاک

❇ سوزاک توسط یک باکتری به نام نایسریا گنورآ ایجاد می شود.

❇ سوزاک می تواند در حین زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود.

❇ امکان دارد فرد به صورت همزمان به سوزاک و کلامیدیا دچار شود.

❇ در صورت عدم درمان، سوزاک می تواند خطر ابتلای اکتسابی فرد به ویروس ایدز را افزایش دهد.

علائم

امکان دارد در عین فعال بودن عفونت سوزاک، علائمی وجود نداشته باشند. علائم می توانند در هر زمانی از روز اول تا چهاردهم قرار گیری در معرض عفونت بروز دهند. مردان و زنان علائم را با اندکی تفاوت تجربه می کنند. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

سوزاک در مردان

علائم بیماری سوزاک در مردان

✳ ترشحات ادراری سفید، زرد یا سبز که بیانگر عفونت هستند.

✳ التهاب و تورم پوست آلت تناسلی

✳ درد در بیضه یا کیسه آن

✳ ادرار مکرر و دردناک

✳ خارش، درد، خونریزی و ترشحات مقعدی و یا درد در هنگام دفع مدفوع

✳ خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی

✳ درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.

✳ قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

سوزاک در زنان

علائم بیماری سوزاک در زنان

✳ درد در هنگام مقاربت جنسی

✳ تب

✳ ترشحات زرد یا سبز رنگ از واژن

✳ تورم در ناحیه فرج

✳ خونریزی در بین عادات ماهیانه

✳ خونریزی های شدید ماهیانه

✳ خونریزی پس از مقاربت

✳ ادرار مکرر یا دردناک

✳ گلو درد، خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی

✳ درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.

✳ قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

 علائم سوزاک مقعدی

علائم سوزاک مقعدی شامل موارد زیر می شوند:

✳خارش، خونریزی یا درد در هنگام دفع مدفوع

✳ترشحات مقعدی

‼ نکته: احساس خارش یا سوزن در چشم ها می تواند نشانه ای از ورم ملتحمه یا کنژکتیویت باشد. در صورتی که منی یا دیگر مایعات آلوده با چشم ها تماس پیدا کنند، امکان دارد فرد به کنژکتیویت مبتلا شود.

درمان سوزاک

روش تشخیص و درمان

آنتی بیوتیک ها بخشی از درمان سوزاک را تشکیل می دهند.

پس از ظاهر شدن علائم، پزشک می تواند علاوه بر انجام آزمایش جهت تشخیص دیگر بیماری ها، انجام آزمایش سوزاک را توصیه کند. آزمایش سوزاک می تواند با استفاده از یک نمونه ادرار یا برداشت یک سواب (مانند گوش پاک کن) از ناحیه عفونی انجام شود. نمونه های سواب معمولا از آلت تناسلی مردانه، دهانه رحم، میزراه، مقعد و گلو گرفته می شوند.

کیت های خانگی نیز برای زنان در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به سواب های واژینال اشاره کرد. این کیت ها به یک آزمایشگاه ارسال شده و نتایج مستقیما به بیمار گزارش داده می شود. در صورتی که جواب این آزمایش برای عفونت سوزاک مثبت باشد، فرد و شریک جنسی او نیاز دارند تا تحت درمان قرار گیرند. این درمان معمولا شامل موارد زیر می شود:

آنتی بیوتیک ها

پزشکان اغلب هر دوی داروهای تزریقی (سفتریاکسون) و خوراکی (آزیترومایسین) را برای بیمار تجویز خواهند کرد.

اجتناب از داشتن مقاربت جنسی

تا زمانی که درمان پایان نیافته است خطر ابتلا به علائم و انتشار عفونت وجود دارد.

تکرار آزمایش در برخی موارد

همواره جهت اطمینان از موثر بودن درمان نیازی به انجام دوباره آزمایش نیست. با این حال، مرکز کنترل بیماری ها انجام دوباره آزمایش را به برخی بیماران توصیه می کند. پزشک در ارتباط با الزامی بودن این مورد تصمیم گیری می کند. انجام دوباره آزمایش باید ۷ روز پس از درمان صورت گیرد.

در صورتی که یک زن باردار بوده و به سوزاک ابتلا داشته باشد، به نوزاد یک پماد چشمی داده می شود تا از انتقال سوزاک به او جلوگیری شود. با این حال، در صورت ابتلا به عفونت چشمی امکان دارد به مصرف آنتی بیوتیک ها نیاز باشد.

عوامل ایجادکننده سوزاک

سوزاک یک عفونت است که به وسیله باکتری نایسریا گونورآ ایجاد می شود. این باکتری تنها مجاری تناسلی را تحت تاثیر قرار نداده و می تواند غشاهای مخاطی دهان، گلو، چشم ها و مقعد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

این عفونت از طریق ارتباط جنسی با فردی مبتلا منتقل شده و می تواند آلت تناسلی مردانه، واژن، مقعد و دهان را آلوده کند. مردان جهت انتقال یا ابتلا به سوزاک نیازی به انزال منی ندارند. سوزاک می تواند در حین زایمان از یک مادر آلوده به نوزاد او منتقل شود. با اینکه تمامی افراد فعال از نظر جنسی در معرض خطر ابتلا به سوزاک قرار دارند اما بالا ترین میزان ابتلا در نوجوانان، بالغین جوان و آمریکاییان آفریقایی تبار وجود دارد.

استفاده از کاندوم

پیشگیری

راه های بسیاری جهت پیشگیری از ابتلا یا انتقال سوزاک وجود دارد. این راه ها شامل موارد زیر می شوند:

⚜ اجتناب از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به سوزاک

⚜ استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی از راه واژن یا مقعد

⚜ استفاده از کاندوم ها یا پوشش های دهانی در ارتباط جنسی دهانی

⚜ مبتلا نبودن و داشتن تنها یک شریک جنسی و همچنین داشتن یک شریک جنسی که خود شریک جنسی متعدد نداشته و آلوده نمی باشد.

⚜ در صورتی که فرد یا شریک جنسی او در معرض سوزاک قرار گرفته باشند و یا هر گونه علائم سوزاک را تجربه کرده باشند، باید با پزشک خود صحبت کنند.

عوارض بیماری سوزاک

عوارض احتمالی جدی و متعددی وجود دارند که نیاز به یک تشخیص و درمان زود هنگام (در صورت بروز علائم) را پر رنگ می کنند.

عوارض بیماری سوزاک در زنان

✔ بیماری التهابی لگن. بیماری است که می تواند سبب ایجاد آبسه شود.

✔ درد مزمن لگن

✔ ناباروری

✔ حاملگی خارج از رحم

عوارض سوزاک  

عوارض بیماری سوزاک در مردان

✔ اپی دیدیمیت. التهاب اپی دیدیم که تولید اسپرم ها را کنترل می کند.

✔ ناباروری

هنگامی که سوزاک درمان نمی شود، هر دوی زنان و مردان در معرض خطر ابتلا به یک عفونت منتقل شونده و کشنده سوزاک قرار می گیرند. این نوع عفونت اغلب توسط موارد زیر شناخته می شود:

☑ تب

☑ آرتریت (التهاب مفاصل)

☑ التهاب لوزه و گلو

☑ درماتیت (التهاب پوست)

افراد مبتلا به سوزاک همچنین در معرض خطر بالا تری جهت ابتلا به ویروس ایدز قرار دارند و همچنین در صورت داشتن ابتلا به ایدز، در معرض خطر انتشار آن به همراه سوزاک هستند.

عوارض بیشتری از عفونت سوزاک می توانند در حین زایمان در زنان باردار بروز دهند. در این زنان امکان انتقال عفونت به نوزاد وجود دارد. سوزاکی که به کودک منتقل می شود می تواند سبب عفونت مفصل، کوری، یا یک عفونت خونی کشنده شود.

علاوه بر این موارد، زنان آلوده در صورت عدم درمان، در معرض خطر بالای درد زودرس زایمان یا مرده زایی هستند.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

6+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سراج یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام

  شرح مشکل:
  حدود 4 ماه پیش یک رابطه جنسی محافظت نشده داشتم که منجر به سوزاک و التهاب مجرای تناسلی شد که مجبور به سیستسکوپی شدم (طی این مدت به زمان بسیار طولانی مدتی بیوتیک مصرف کردم) و دکتر گفته برای شش ماه باید روزانه دوبار سوند یکبار مصرف بزنم از همان ابتدای رابطه یک سوزش خفیف در سمت چپ محل تلاقی کلاهک و پوست ختنه گاه داشتم که بعد از عمل به سمت راست هم سرایت کرده تیر کشیدن التهاب کلاهک آلت احساس سوزش و گهگاه خارش دارم ناگفته نماند از دو ماه پیش متوجه شدم در سمت چپ ختنه گاه سه عدد دانه بسیار ریز سفید رنگ وجود داره که وقتی پوست رو میکشم فقط دانه های خیلی ریز دیده میشن ولی در حالت عادی کمی برجسته هستن که طی دو ماه اصلا تغییر نکردن
  در خصوص آزمایش ها و سونوگرافی هم بگم کلیه ها مثانه و پروستات سالم بودن

  سوال ها:
  ۱_علت تیر کشیدن و سوزش اطراف کلاهک و بدنه آلت ممکن است مربوط به عوارض سوند گذاری روزانه باشد؟ جای نگرانی دارد؟
  ۲_سه عدد دانه سفید روی پوست ختنه گاه که طی دو ماه با تغییرات کمی مواجهه بوده ممکن است زگیل یا تبخال تناسلی باشد ؟
  ۳_بدلیل ترس زیاد از زگیل تناسلی حتی از پوست های زائد ختنه هم میترسم بعد از ۴ ماه از او ارتباط ممکن است زگیل در بیاد و یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   مربوط به سوند گذاري است سوند زدن را قطع كنيد دانه هاي سفيد زگيل نيستند

  2. تصویر کاربر سراج جمعه ۱۳ دی ۹۸( 2 هفته پیش)
   ممنون از راهنماییتون ، خدا عمرتون بده
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   تشكر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر جوانی 28 ساله هستم و مجرد و تا به حال هیچ گونه رابطه پر خطری نداشتم دقیقا یک سال پیش احساس در در کلیه ها و همزمان احساس سوزش شدید در مجاری ادرا احساس شد پس از دو یا سه روز و گذارندن لحظات تب و اظطراب و تپش قلب کمی اوضاع بهتر شد از سوزش مجاری ادراری کاسته شد ولی همچنان کلیه درد داشتم و موقع دفع ادرار دچار سختی در دفع شدم به فوق تخصص مجاری ادرا و کلیه مراجعه کردم چند نوبت و کاملا شرح دادم ایشان چکاپ کلی و سونوگرافی کلیه و مثانه از من خواستند و جواب ایشان این بود که همه چی نرماله و تنها کلیه ها کمی شن دارند احتمالا به خاطر دفع شن دچار مشکل هستم و تمام دردها و مشکلات من ناشی از استرس و نگرانی ذهنی است و من مشکلی ندارم و من روزها رو میگذاراندم اما همچنان در طول روز نه با شدت زیاد ولی مدام احساس میکردم که عملکرد کلیه و مثانه و سیستم ادرار طبیعی نیست و مثل سابق نیست و از لحاظ اخلاقی و روحی هم کاملا تغییر کرده بودم و احساس افسردگی میکردم و همیشه یک نگرانی ذهنی داشتم که منشا را پیدا نمیکردم و همچون گذشته شاداب نبودم لاصه ماه ها را گذراندم و علایمی داشتم از کلیه درد و خارش الت تناسلی و مشکل دفع ادرار در وقت صبح و احساس تیر کشیدن استخوان لحظه ای در پا ها و دست ها اما نه به شدت روزهای اول و کاملا تخفیف یافته تا اینکه تقریبا یک سال از روز های ابتدایی گذشته دوباره درد کلیه و خارش الت تناسلی و تپش قلب و استرس شدت گرفته و زیاد شده و تشدید پیدا کرده در بیضه ها هم اظاف شده چند روز پیش دوباره به دکتر مراجعه کردم اما اینبار به متخصصی دیگر و مشکلات را شرح دادم و ایشان نیز چکاپ کلی و سونوگرافی کلیه و مثانه تجویز کردند و انجام دادم اینبار دکتر فرمودند در چکاپ کلی همه چی خوبه فقط کمبود ویتامین دی احساس میشه و در سونو کلیه و مثانه دکتر گفتند کاملا کلیه ها سالم و بدون سنگ و مثانه هم بدون و اندازه پروستات هم طبیعی هست الان یک هفته ای گذشته و من از لحاظ روحی کاملا بهبود پیدا کردم و احساس شادابی میکنم کلیه ها دیگر درد ندارند دیگر دردی در بیضه احساس نمیکنم و خارش الت تناسلی نیز از بین رفته ولی همچنان صبح ها در دفع ادرار مشکل دارم و کمی احساس سوزش در الت تناسلی هنگام دفع ادرار و بعد از ان دارم میخواستم نظرتون رو بدونم و احساس میکنید چه دلیلی دارد این مشکلات و منشا در کجا بوده و اینکه اگر مشکلی و یا بیماری جنسی خاصی داشته باشم و یا بیصه ها مشکلی داشته باشند و بیماری مثل سوزاک در ازمایش ادراری که گرفتند و یا در ازمایش مدفوع و خون قابل مشاهده میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)
   • التهاب پعروستات است روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربر soll شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام: من 41 سالمه و مجرد هستم، به ندرت خود ارضایی میکنم آنهم بهاین دلیل که شنیدم اگه این کار را نکنی منی در بیضه فاسد میشه، حدود یک هفته پیش خود ارضایی کردم، اول دو قطره منی اومد بعد منی خونی به طوری که خون بیشتر از منی معلوم میشه، بعد از اون سه بار این کار را تکرار کردم هر دو روز یک بار و همچنان همانگونه است. لطفا بفرمایید نیاز به مراجعه به پزشک هست؟ در ضمن مدتی است قرص فلوکستین 20 استفاده میکنم، آیا میتونه تاثیر داشته باشه؟ از لطف شما ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   قرص اثري ندارد ،،،. خون در مني درمان ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر قوامی و ممنون از این پیج که جهت خدمت به ما قرار داده اید
  چهار پنج روزی هست که موقعی که زمان ادرارم میرسه نمیتوانم نگهدارم و فورا باید به دستشویی برسم و دفع کنم که در زمانی که تا به دستشویی برسم و رفع حاجت کنم در مجرای ادرارم سوزش شدیدی احساس میکنم که همین سوزش وادارم میکند که هر چه سریعتر به دستشویی برسم و در اکثر مواقع بعد از ادرار یکی دو دقیقه مجددا سوزش به سراغم میاید و دوباره باید ادرار داشته باشم منتها خیلی کم در حد دویست الی سیصد سی سی . ممنون میشوم منو از این نگرانی نجات دهید . و آیا به سوزاک دچار شدم ؟ و راه چاره اش رو چه دستوری میفرمایید . با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد و قرص فنازوپيريدين هر ٨ ساعت يك عدد 

 • تصویر کاربر ابوذر چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.مدت ۲ سال هست که به تشخیص پزشکان دچار بیماری سوزاک شده ام اما متاسفانه علیرغم مصرف انواع انتی بیوتیکها مجددا بیماری عود کرده و احساس میکنم که لگن سمت چپم هم در گیر شده.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   كپسول داكسي سيكلين هر ١٢ ساعت يك عدد ميل شود

 • تصویر کاربر Jeyhom شنبه ۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر با عرض معذرت
  اینجانب از یک هفته پیش دچار مشکل انزال خشک شده ام بدون هیچگونه سابقه درمان پروستات یا هر مورد دیگر سن اینجانب 57سال میباشد البته لازم به ذکر است حدود دوسال است که به علت مشکل نعوظ از داروی سیلدنافیل استفاده میکنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   علت جنبه روحي ،، رواني و ذهني دارد زود گذر است

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر ۲۲سالمه من چند سالی میشه نعوظ صبحگاهی ندارم و موقعی ک استرس دارم کمی التم نرمه و شدیدا بابت این موضوع استرس دارم دکتر رفتم برام پاروکستین نوشت با تادالافیل موقعی ک مصرف میکنم هیچ مشکلی تو رابطه ندارم خواستم بدونم دلیل نداشتن نعوظ صبحگاهیم چیه مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   استرس و اضطراب

 • تصویر کاربر رضائی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترمن 63سال دارم یک باردیگر قبلا درتاریخ 13مرداد این سوال پرسیدم ولی جوابی ازسوی شما دریافت نکردم بعد عمل جماع منی خارج نمیشود راه چاره ودرمان چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  مدتیه الت تناسلیم بعد از خروج منی ورم میکنه و قرمز میشه بدنبالش خارش شدید دارم یکم که میگذره یا مایع ازش اطراف قرمزی بیرون میاد بعد که خشک میشه شبیه پوست ازش جدا میشه و شبیه قارج گل میزنه ممنون میشم راهنمای کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  منظورم این بود که بعد از سه ما مصرف پاروکسیدین برای طولانی تر شدن زمان به بیشتر از ۵ دقیقه چه دارویی و به چه صورت باید مصرف کرد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   دارويي نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر