همه چیز درباره آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی (Azoospermia) یا بی نطفگی یکی از انواع بیماری های ناباروری در مردان است که به دلیل کمبود تعداد سلول های جنسی آقایان موسوم به اسپرم در مایع منی است که فرد قادر به باروری نیست. بی نطفگی روش های درمان مختلفی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

azoospermia چیست؟

آزواسپرمی بیماری است که مانع داشتن اسپرم در مایع منی آقایان می شود و علت اصلی ناباروری مردانه است. ناباروری مانع از باردار شدن یک زن پس از یک سال رابطه جنسی منظم بدون محافظت می شود، به این معنی است که هیچ روش کنترل تولد مانند قرص های کنترل تولد، دیافراگم ها، کاندوم ها یا روش ریتم استفاده نشده است.

علل آزواسپرمی یا اسپرم صفر

آزواسپرمی در صورتی که جریان اسپرم مسدود شده و نتواند بدن را ترک کند (به علت انسداد) رخ می دهد. اسپرم صفر ممکن است به علت مشکل تولید اسپرم (علتی غیر از انسداد) نیز باشد.

آزواسپرمی انسدادی

 •  شرایط ژنتیکی، مانند عدم وجود دو طرفه مادرزادی وازو دفران، ممکن است بر روی انتقال اسپرم تاثیر بگذارد.
 •  عفونت، در سیستم تولید مثل مردانه، مانند بیضه ها یا پروستات، ممکن است بر باروری مردان تأثیر بگذارد.
 • تروما، نیز ممکن است سبب ایجاد بی نطفگی شود. آسیب قبلی یا جراحی ستون فقرات، لگن، شکم یا ارگان های جنسی مردانه ممکن است باعث آسیب به سیستم تولید مثل مردانه شود. این امر ممکن است شامل جراحی بر فتق اینگوینال (کشاله ران) نیز باشد. تروما ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد یا باعث انسداد در جریان یا حمل اسپرم شود.
 • واریکوسل، بیماری است که سبب اتساع وریدهای اسکروتوم می شود.

آزواسپرمی غیر انسدادی

 • داروها، مانند استروئید ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب یا سرطان ممکن است روی باروری مردان تاثیرگذار باشد.
 • سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از مواد مخدر ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم شود.
 • شرایط ژنتیکی، ممکن است بر روی تولید اسپرم یا رشد اندام های تولید مثل تاثیر بگذارد، مانند: سندرم کلاین فلتر و سندرم کالمن.
 • سطح غیر طبیعی هورمون ها، ممکن است ناشی از اختلالات بیضه ها باشد و بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
 • تابش اشعه، برای درمان سرطان ممکن است بر تولید اسپرم تاثیر بگذارد.
 • انزال رتروگراد، بیماری است که باعث ورود مایع منی به مثانه به جای خروج از بدن می شود. این حالت معمولا به علت اشکال در گردن مثانه ایجاد می شود و ممکن است به علت آسیب نخاعی، دارو یا دیابت باشد.
برای مطالعه بیشتر:  اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال چیست؟ درمان عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی چگونه انجام می شود؟ برای دانستن این مطلب بر روی لینک زیر کلیک کنید.

سایر علل بی نطفگی، شامل آفت کش ها، فلزات سنگین، گرما و بیضه ی نزول نکرده (بیضه هایی که از شکم به داخل اسکروتوم منتقل نشده اند)، هر کدام از این عوامل می توانند تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهند.

علائم آزواسپرمی

 • ناتوانی باردار شدن شریک
 • افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان
 • ترشح شفاف، آبکی یا سفید از آلت تناسلی
 • احساس توده یا تورم بر روی اسکروتوم که شبیه به یک کیسه کرم می باشد (واریکوسل)
 • استرس یا فشار عاطفی از ناتوانی در داشتن بچه
 • بیضه های کوچک، نرم و یا عدم وجود بیضه
 • وریدهای بزرگ، پیچ خورده و قابل دید بر روی اسکروتوم (واریکوسل)

تشخیص آزواسپرمی

پزشک سوالاتی در مورد شیوه زندگی، مصرف سیگار و الکل، داروهای مصرفی و مدت زمان تلاش شما برای داشتن بچه را خواهد پرسید. او ممکن است در مورد زمان بندی و تعداد فعالیت های جنسی و هر گونه مشکل میل جنسی نیز سوال بپرسد.

ِّبی نطفگی

برای تشخیص ممکن است به تست های زیر نیاز داشته باشید:

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال نشانه هایی از عدم تعادل هورمون ها مانند افزایش چربی بدن، موی بدن و بافت پستان می باشد. اندازه و شکل بیضه ها نیز مورد معاینه قرار می گیرد. همچنین پزشک معاینه مقعد برای بررسی پروستات و سایر قسمت های سیستم تولید مثل انجام می دهد.

بیوپسی

یک روش برای نمونه برداری از بیضه است. پزشک ممکن است نمونه را با یک سوزن یا از طریق یک برش کوچک در اسکروتوم بردارد. این روش توانایی بیضه ها برای تولید اسپرم طبیعی را تعیین می کند.

آزمایش خون

ممکن است برای بررسی سلامت کلی شما انجام شود.

آزمایش ژنتیک

برای بررسی ژن های غیرطبیعی ممکن است آزمایش ژنتیکی انجام شود. ژن های غیر طبیعی ممکن است باعث اشکال در تولید اسپرم، انتقال اسپرم یا تشکیل اندام های تولید مثل مردانه شوند.

ام آر آی

ممکن است تصویری از غده هیپوفیز برای بررسی علل دیگر ناباروری گرفته شود. ممکن است برای عکس های واضح تر از رنگ کنتراست استفاده شود. اگر سابقه واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست دارید، به پزشک اطلاع دهید. با اجسام فلزی وارد اتاق ام آر آی نشوید زیرا فلز می تواند باعث آسیب جدی شود. اگر هرگونه فلز در بدن خود دارید به پزشک گزارش دهید.

ونوگرافی اسپرماتیک

یک تست است که موقعیت ورید های داخل اسکروتوم را بررسی کرده و نشان می دهد. ممکن است برای بررسی واریکوسل مورد استفاده قرار گیرد.

سونوگرافی اسکروتال یا ترانس رکتال

این سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی برای پیدا کردن توده و سایر تغییرات در بیضه ها و اسکروتوم می باشد. ممکن است برای بررسی واریکوسل یا هر بخش از دست رفته سیستم تولید مثل استفاده شود.

آنالیز اسپرم

یک تست برای بررسی باروری می باشد. این کار با گرفتن نمونه از مایع منی انجام می شود.

آزمایش ادرار بعد از انزال

در این آزمایش، ادرار پس از انزال جمع آوری و بررسی می شود. وجود اسپرم در ادرار می تواند نشانه ای از انسداد یا مشکلات انزال باشد.

درمان صفر بودن اسپرم

درمان بستگی به علت زمینه ای آزواسپرمی دارد. ممکن است به هر یک از موارد زیر نیاز داشته باشید:

داروی بی نطفگی

ممکن است برای درمان عفونت سیستم تولید مثل استفاده شوند. از هورمون ها نیز ممکن است برای درمان اختلال هورمونی استفاده شود.

آمبولیزاسیون زیر پوستی

روشی است که می تواند برای درمان واریکوسل استفاده شود. انسداد در وریدهای متسع یافته ایجاد می شود که جریان خون را متوقف می کند.

استخراج اسپرم

یک روش برای حذف اسپرم از بیضه ها یا اپیدیدیم در صورت وجود انسداد است. اسپرمی که برداشته شده ممکن است ذخیره یا برای بارور کردن تخمک زن استفاده شود.

 جراحی آزواسپرمی

ممکن است لازم باشد جراحی برای درمان واریکوسل یا ترمیم وازودفران های مسدود شده نیاز باشد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سینا دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در ابتدای خروج , منی سفید رنگ است اما قطره‌های آخرش زرد رنگ است.چگونه بدون مراجعه به دکتر مشکل حل میشود.لطفا داروهای حل کننده مشکل را معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   اشكالي ندارد
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،میخواهم خودم رابه طوردائم عقیم کنم،ولی بااستفاده از قرص یاکپسول،ومیخواهم هرچه زودتر جواب بگیرم،لطفا راهنمایی کنید ازچه دارویی استفاده کنم ممنون میشم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با دارو امكان نداره
 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید میخواستم بدونم بنده از زمانی که یادم میاد بیضه هام نسبت به کوچکترین ضربه حساسند و دچار درد میشم ایا این امر طبیعه هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر
  من جوانی ۳۶ ساله هستم که مدت ۱۲ سال هست که ازدواج کردم ولی متاسفانه هنوز بچه دار نشدم سال ۸۵ دکتر رفتم طبق آزمایشات مشخص شد من اصلا نطفه ندارم من در دوران نوجوانی خیلی خود انزالی میکردم و حتی نزدیکی متاسفانه با حیوانات بدون کاندوم هر دو بیضه هام کوچیک هست حتی بعصی وقتا موقع خواب حس میکنم اصلا نیستن یه رگی از پای راستم که حس میکنم به بیضه هام وصله هر از گاهی احساس درد میکنم من زیاد میشینم تحرک ندادم کارم پشت میزی هست بعضی وقتها موقع نشتن و بلند شدن یهو این رگ پای راست که گفتم خدمتتون میگیره انگار که گوتاه میشه نمیتونم بلند شم درد شدیدی داره باید نیم ساعت دراز بکشم پامو انقدر اروم اروم حرکت بدم تا ول کنه مشکل زود انزالی هم دارم حجم منی خیلی کمه بیضه هام هم خیلی وقتا درد میکنه یه بار هم عمل از بیضه کردم گفتن رگش گرفته ولی متاسفانه هنوز مشکل ناباروری دارم دارو گیاهی هم رفتم دوسال دارو خوردم بازم متاسفانه فعلا خبری نیست اقا دکتر لطفا کمک کنید ببخشید که طولانی شد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام به آقای دکتر خسته نباشی در زمان نزدیکی آب منی من به صورت کامل خالی نمیشود بعداز نزدیکی که ادرار میکنم آب منی هم قاطی داره توش اگر امکان دارد کمک کنید این مشکل را حل کنم اکثر مواقعه بعداز نزدیکی آب منی کامل خالی نمیشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   همسرتان بيشتر شما را تحريك كند
 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من یه دو ماهی است دردی در روی بیضه چپ خود دارم و دکتر برای من سونگرافی نوشت و بعد از انجام سنوگرافی همه چیز نرمال بود فقط در سمت چپ هیدروسل خفیف داشتم آقای دکتر این درد به نظر خود از رگ های بالای بیضه ام هست و به شکم هم میزند و درد در ناحیه کشاله ران هم دارم بعضی وقتا هم به سمت راست کشیده میشود درد شدید نیست ولی موجب ازار من دکتر تشخیص عفونت پرستات را داده است یه دوره قرص هم بهم داد که کمکی نکرد سوزش ادار ندارم مشکل در انزال هم ندارم و در موقع همبستری دردی هم ندارم
  لطفا کمک کنید با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   شما التهاب پروستات داريد اين دستورات را انجام دهيد ١- روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم بنشينيد به مدت ده روز ٢- ادرار را زود تخليه كنيد ٣- روزي يك بار شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ١٠٠ ميلي گرم ٤- عمل جنسي داشته باشيد
 • تصویر کاربر محمدقاسمی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر
  اینجانب مدت 4 سال ازدواج کردم ودوسال است اقدام به بارداری کردیم امانتیجه نگرفتم رفتم آزمایش دادم اماتعداداسپرمهای موجودصفربودحجم منی 3میل وعددقلیایی 7.4 بوددکترآیادرمانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   نمونه برداري از بيضه بايد انجام شود
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر عرض میرسانم من نزدیک به چهار سال داروی ضد افسردگی(ایمی پرامین و آلپرازولام نیم) مصرف می کنم متأسفانه سه سال هست که ازدواج کردم و مشکل از من هست اسپرم بی حرکت و فاقد مورفولوژی هستن و تعداد اسپرم هم زیر پانزده هزار است من چکار کنم که مشکلم حل بشه داروهای ضد افسردگی رو اگه نخورم مشکلم حل میشود و چقد طول درمان دارد زندگیم تحت تاثیر همین موضوع قرار گرفته یک راهنمایی جامع و کامل بگین ممنون و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   معاينه شويد براي وجود واريكوسل
  2. تصویر کاربر محمود جمعه ۲۲ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام شبتتون بخیر جناب دکتر دو سال پیش مشهد عکس گرفتم معاینه شدم مشکل واریکوسل نداشتم ولی من به دکتر اونجا نگفتم ک این دو قلم دارو رو مصرف میکنم الآن نمیخورم فقط یک سوال احتمال دارد مشکل من بخاطر مصرف طولانی مدت ایمی پرامین و آلپرازولام نیم باشد؟؟ خیلی ممنون میشم که راهنمایی ام کنین خیلی سرگردانم دکتر جان
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   هرگز ارتباطي به اين دو دارو ندارد
  4. تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   خیلی سپاسگزارم جناب دکتر من چکار کنم لطفاً ی راهنمایی برای بار آخر بفرمایید اصلا نمیدونم دلیلش چیه تو فامیل هم سابقه نداریم آیا امیدی هست ک با تجویز دارو مشکلم حل شود از لطف شما بی نهایت ممنونم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   توسط اورولوژيست معاينه شويد اگر واريكوسل وجود داشت عمل كنيد اميدي خواهد بود
  6. تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   خیلی سپاسگزارم انشاءالله
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرام پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بیضه سمت راست من درد میکنه دکتر ارولوژی رفتم میگه چیزی نیست ولی درد میکنه اسپرم من سرعتش کم هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   از كار سنگين خودداري شود وعمل جنسي داشته باشيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك بگذاريد
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۸ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  زمانی که منی رو نگه داشتم از خارج شدن درد در ناحیه کنار ران(بین ران و الت)سمت چپ داشتم که بعضی مواقع این درد خفیف به بیضه هامم میزد یعنی بیضه هامم دردی داشتن ولی االان بعد یه هفته نزدیک کشاله ران راستم بعضی مواقع درد خفیف لحظه ای داره و درد در ناحیه دیگه ای ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   شياف ديكلوفناك روزي يك عدد به مدت يك هفته استعمال كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر