بزرگی خوش خیم پروستات چیست؟

شایع‌ترین غده‌ای که در مردان دچار بزرگی و سرطان می‌شود غده پروستات است. بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار متفاوت است.

با انجام آزمایش PSA که سالیانه مردان برای تشخیص سرطان پروستات انجام می‌دهند 38000 سرطان در مراحل اولیه در آمریکا تشخیص داده می‌شود، که خوشبختانه با اطلاع رسانی در ایران اکثریت مردان بالای 50 سال با انجام این آزمایش از وجود یا عدم وجود سرطان پروستات آگاه می شوند.

پروستات خوش خیم (هیپرپلازی) غده‌ای است که قسمت اعظم بخش خلفی پیشابراه را در برمی‌گیرد و این غده زیر مثانه قرار گرفته است.

این غده توسط پرده‌ای ضخیم به نام فاسیای دنون ویلر از رکتوم (روده) جدا می‌گردد. دو عضله به نام عضلات لواتور آنی در دو طرف این غده قرار دارند. خونرسانی پروستات به وسیله شاخه‌ای از شریان ایلیاک داخلی که در لگن وجود دارد صورت می‌گیرد. درناژ وریدی از طریق ورید دورسال به ورید ایلیاک داخلی بوده و عصب دهی آن از شبکه عصبی لگنی است.

تقسیم بندی پروستات خوش خیم

پروستات به سه ناحیه مجزا تقسیم می‌شود: هر قسمت از پروستات به یک بیماری مبتلا می‌شود. وزن طبیعی پروستات 20 گرم می‌باشد. علت مشکلات ادراری انسدادی و تحریکی مثانه ناشی از قرار گرفتن در زیر مثانه است که با بزرگ شدن روی پیشابراه خلفی فشار وارد شده و باعث انسداد مجرای خلفی می‌گردد، در نتیجه مثانه موقع انقباض برای خروج ادرار در مسیر خود با انسداد مواجه می‌گردد .مشکلاتی که برای فرد به وجود می آید به شرح زیر است:

 • کاهش فشار ادرار
 • ادرار قطره قطره
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • زور زدن برای خروج ادرار
 • قطع و وصل و تکرر ادرار

دفع ادرار

بر حسب اینکه بزرگی خوش خیم پروستات چقدر باشد و چه میزانی روی مجرا فشار بیاورد، علائم بیمار ممکن است خفیف، متوسط و یا شدید باشد. در این صورت بر حسب کم و یا شدید بودن علائم، بیمار باید برای درمان خوراکی و یا جراحی به دکتر مراجعه کند.

در مواقعی که علائم بیمار در بزرگی خوش خیم پروستات بسیار شدید می‌باشد، مثلا تکرر ادرار هر دو ساعت 3 تا 4 بار، شب ادراری بیش از یک بار، کاهش فشار ادرار بسیار کاهش یافته باشد و یا عدم تخلیه کامل صورت نگرفته باشد و سوزش ادرار شدید همراه با زور زدن طولانی مدت برای تخلیه ادرار داشته باشد، بیمار باید جراحی شود.

جراحی متداول که هم اکنون در دنیا به میزان 97-95 درصد صورت می‌گیرد، به روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد در این روش با جریان الکتریسیته با وسیله‌ای که از راه مجرا در روی پروستات قرار می‌گیرد، پروستات قطعه قطعه خارج می‌گردد.

بنابراین توجه کنید که از هر 100 نفر 3 تا 5 نفر عمل جراحی باز می‌شوند. عمل رزکسیون پروستات عملی بسیار سخت بوده و باید در دست جراحان با تجربه انجام گیرد، شرط اصلی این عمل این است که پروستات کاملا خارج شود زیرا اگر کاملا خارج نشود، مجددا به علت عود، غده چند ماه بعد بیمار دچار علائم قبل از عمل می‌گردد.

جراحی پروستات

عمل جراحی ممنوع!

سه علتی که باعث می شود که تمام بیماران پروستات خوش خیم با روش رزکسیون پروستات (TUR-P)تحت عمل جراحی قرار نگیرند شامل موارد زیر است:

1- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات سنگ مثانه وجود داشته باشد. در اینصورت به علت وجود سنگ باید عمل جراحی باز انجام شود.

2- اگر همراه با بزرگی خوش خیم پروستات ، تومور مثانه هم وجود داشته باشد.

3- اگر بیمار قادر نباشد روی تخت ژینکولوژی به علت آرتروز زانوها قرار گیرد.

4- در مواقعی که بزرگی خوش خیم پروستات بیش از 100 تا 80 گرم باشد، بنابراین عمل جراحی باز انجام میگیرد.

منشاء سرطان پروستات از ناحیه محیطی و بزرگی خوش خیم پروستات از منطقه ترانزیشنال می‌باشد. الزاما وجود علائم انسدادی ادراری و یا تحریکی مثانه (سوزش و تکرر ادرار) به معنی هیپرپلازی خوش خیم پروستات و یا بزرگی آن نمی‌باشد. ممکن است فردی دچار عفونت و یا التهاب پروستات شود و دقیقا دارای علائم ذکر شده باشد.

لذا جراح باید متوجه این نکته باشد و بیمار مورد نظر جراحی نشود. معمولا بزرگی خوش خیم پروستات به ندرت ممکن است زیر 40 سال به وجود آید و علائم به قدری شدید باشد که نیاز به عمل جراحی پیدا کند. التهاب یا عفونت پروستات در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد که با تشخیص جراح حاذق چنانچه درمان دارویی صورت گیرد علائم بهبود می‌یابد. معمولا افرادی که باید مورد عمل جراحی پروستات قرار گیرند بالای 45-40 ساله می‌باشند و علائم ذکر شده را به مدت طولانی داشته‌اند. اگرچه قابل ذکر است که بیماری بزرگی خوش خیم پروستات معمولا مخصوص مردان بالای 50 سال است ولی ندرتا ممکن است در بیماران 45-40 ساله عمل جراحی به علت شدت علائم انجام گیرد.

محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات

همانطور که ذکر شد محبوب‌ترین عمل جراحی پروستات خوش خیم در دنیا روش رزکسیون پروستات (TUR-P) می‌باشد، اگرچه در ایران بعضی از جراحان از انجام این عمل خودداری می‌کنند و علاقه زیادی به عمل باز دارند، در عمل باز، مثانه باز می‌شود که در این صورت سوند فولی پیشابراه حداقل به مدت یک هفته در مجرا باید باقی بماند، لوله داخل مثانه و اطراف مثانه معمولا سه روز بعد خارج می گردد و معمولا بیمار یک هفته در بیمارستان بستری خواهد بود. در عمل جراحی رزکسیون پروستات (TUR-P)  بعد از خارج کردن پروستات سوند حداکثر به مدت دو روز در پیشابراه (مجرا) گذاشته می‌شود و روز دوم خارج و بیمار مرخص می‌گردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  با درود و سپاس فراوان از پاسخگویی جنابعالی و آرزوی تندرستی و موفقیت در همه مراحل زندگی
  بنده 52 ساله معلم از یزد هستم . دو سال پیش بعد از جراحی دیسک کمر بعد از گشیدن لوله سوند دچار عفونت ادراری شدید شدم که حتی بخاطر این بستری هم گردیم و پارسال همین موقع هم دوباره ان بیماری سراغم امد که ارولوژیست محترم با سونوگرافی فرمودند پروستاتیت هست که قرص افلوکساسین ، امنیک ، ویسول ، فنوزوپرادین و پروستاتان برام تجویز نمودند که بعد از 1 ماهی خوب شدم . البته 4 تا امپول جنتامیسین هم زدم . الان دوباره 3 روزی هست که احساس می کنم مشکلم داره بر می گرده وشبها تو خواب بیدارم می کنه و دوباره یک ساعت بعد ار تخلیه ادرار که خیلی هم نیست دومرتبه احساس تخلیه به من دست می ده و کمی هم درد در ناحیه شرمگاهی دارم ولی روز مشکلی ندارم ولی شبها بخصوص نزدیک صبح خیلی اذیتم می کند . برخی مواقع خیلی از این بابت دچار استرس و ترس میشم میگم شاید سرطان پروستات باشه.
  الان هم بخاطر عدم دسترسی به پزشکم دیروز تا حالا همون داروهای پارسالی شروع به مصرف کردم. آقای دکتر خواهشا از انجاییکه بخاطر کرونا قرنطینه خانگی هستم و مطب پزشکان محترم هم تعطیل هست راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو ها را ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد به مدت ده روز

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید آقای دکتر.چند وقت پیش در خصوص پروستیتات ویزیت شدم و عرض کردم خدمتتون که مدت ۱ سال پیش دچار عفونت اداری شدم و بیضیه چپم درد داشت و در ناحیه استخوان دنبالچه معمولا درد مستمر دارم و بعد از عملیات جنسی معمولا درد و تکرر ادرار تشدید میشه که فرمودید وزیکر ۱۰ میلی گرم میل کنید.نکته ای که هست بنده این قرص را تهیه اما چون کبدم چرب و گرید ۲ بوده و سنگ کلیه هم دارم آیا دارو را مصرف کنم ضمنا مدت یک هفته هست که دچار مشکل بی حسی و کردی در کف دست و انگشتان بیشتر دست راست هستم. ممنون از پاسختان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   روي كبد و. سنگ كليه اثري ندارد مصرف كنيد

 • تصویر کاربر محرم پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر وقت شما بخير.
  يك سري تصاوير از آزمايش و سونوگرافي پدرم را كه 72 سال دارد،براي شما ارسال مى كنم لطفاً ما را براي بهترين درمان راهنمايي فرماييد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 426 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من پدرم ۷۵ سالشونه و ۴ ساله که سرطان پروستات متاستاز دارند . تا الان با یک یری داروها و از جمله قرص اکستندی psa مهار شده بود و مشکل خاصی هم نداشتند در حال حاضر سه ماهه که psa شروع به بالارقتن کرده و الان ۳۰ هستش . و دکتر میگه باید شیمی درمانی را شروع کنید .
  می خواستم بپرسم قبل از شروع شیمی درمانی آیا میشه آمپول دیفرلین رو استفاده کرد تا شیمی درمانی رو به تعویق بندازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   بله مدت كوتاه اشكالي نداره

 • تصویر کاربر جاوید دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند روز موضوع سوال شماره ۲۵۳۹۵ جواب داده بودی کپسول امونیک وشیاف آینده متاسین استفاده کنم میخواستم بفهم چند روز استفاده کنم بعد قرص تاوانکس ۷۵۰که استفاده میکردم بازم بخورم یا خیر ممنون از جوابتون دکتر ا خیلی زانوی پای راست به شدت درد دارد به نظرم باد کرده است که برای نشستن وبلند شدن خیلی اذیت می‌شوم آیا راهی غیر ازاین داروهای که گفتید دارد ؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   يك ماه مصرف شود و تاوانكس لازم نيست

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  باسلام مردی 54 ساله هستم اخیرا پس از آزمایش وسونوگرافی مشخص شد پروستات ومثانه ام دارای برجستگی مختصری هست ضمن اینکه دو عدد سنگریزه به ابعاد 2 و2/5 دردو کلیه ام وجود دارد @ ادرارم به یکباره تخلیه نمی شود پس از نوشیدن آب یا چای چندین مرتبه احساس رفتن به دستشویی دارم ضمن اینکه دررابطه جنسی ام نیز افتادگی آلت وعدم نعوظ پایدار دارم وانزال زود رس دارم که مر رنج می دهد خواهشمندم راهنمایی وتجویز دارویی را لطف کنید ممنون ومتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادلافيل ميل كنيد و براي تكرار ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادلافيل ميل كنيد و براي تكرار ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادلافيل ميل كنيد و براي تكرار ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادلافيل ميل كنيد و براي تكرار ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادلافيل ميل كنيد و براي تكرار ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ميلي گرم ميل كنيد ده روز

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 352 مشاهده پرسش
  سلام
  حدود سه سال پیش سوزش و تکرر ادرار داشتم به پزشک مراجعه کردم. سونوگرافی و آزمایش هم انجام دادم کلیه ها و مثانه و پروستات نرمال بودند دارو تجویز کردند اما مشکل بر طرف نشد.بعد از چند ماه دوباره به پزشک مراجعه کردم سونوگرافی انجام شد مشخص شد مثانه نسبتاَ ضخیم و نامنظم هست و کلیه ها و پروستات نرمال هست دارو تجویز کردند و چند ماهی هم هر ماه به پزشک مراجعه کردم ولی نتیجه نداد. در این مدت به چندتا پزشک مراجعه کردم . این بار در سونوگرافی مشخص شد علاوه بر مثانه پروستات هم مقداری بزرگ شده. پزشک مربوطه گفتند شما پروستاتیت دارید یعنی عفونت پروستات. و باید هشت ماه تحت درمان باشید. داروهم پروستاباریج و ترازوکیم تجویز کردند.
  الان چهار ماه است که تحت درمان ایشان هستم. اما تغییر چشمگیری حاصل نشده.
  هر دو ساعت تکرر ادرار دارم، گاهی دو سه روز درد مثانه دارم و گاهی سوزش ادرار و گاهی بوی خاص هنگام ادرار، گاهی پرادرار، و گاهی هم چند روز انگار که اصلا این بیماری رو ندارم و مایعات هم خیلی کم مصرف میکنم در زمستان شاید در روز دو لیوان آب بیشتر مصرف نکنم و گاهی جرات نمیکنم یک لیوان آب بخورم باید چندین بار دستشویی برم. خیلی هم عصبی هستم. لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   دارو ها را قطع كنيد و روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد و سيتولوژي ادرار انجام شود 

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده 50 سالمه حجم پروستاتم بزرگ شده با تجویز پزشک کپسول امنیک مصرف میکنم و متاسفانه ازقبل و الان انزال زودرس دارم و بشدت استرسی هستم خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر: من 44 سالمه و دو بار در طول دو هفته( جای مختلف) آزمایش pas انجام دادم. psa یکبار 3.34 بود با F.PSA 0.36 , و نسبت 11% بود و سری دوم PSA:3,24 بود با F PSA 0.54 و نسبت 16.7% همچنین سونو معمولی کردم سایز پروستات 35X31X36 با حجم 21 بود . ولی مدت یک ماه است که هنگام تمام شدن ادرار بعضی وقتها احساس کمی درد در آلت تناسلی دارم .. آیا مشکلی هست ؟ من سنگ کلیه دارم و سابقه سنگ شکنی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   أزمايش طبيعي است و درد بيضه مهم نيست

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. بیش از 20 ساله که موقع قبل از خواب باید چندبار برم دستشویی تا بتونم راحت بخوابم هربارم که دستشویی میرم ولو به اندازه چند قطره ادرار تخلیه می کنم. البته وقتی خوابیدم در طول خواب مثلا 7 ساعتی اغلب مواقع 1  بار بین خواب بیدار میشم و ادرار می کنم. در طی مراجعه به ارولوژ در خلال این سال ها, چندبار تست پروستات دادم که مشکلی نبود و اغلب پزشکان می گفتند که علت مشکل ادراری هنگام خوابت, نوشیدن مایعات قبل استراحته( البته من معمولا مایعات زیاداستفاده می کنم). 2 ماه پیش, سنگ کلیه 5.5 میلی متری رو به شکل طبیعی دفع کردم و هفته پیش, پس از دادن سونوگرافی شکم و لگن, متخصص سونوگرافی,بزرگی اندازه پروستات(52cc) تشخیص داد. می خواستم ببینم که باید چه کار کنم؟ آیا جای نگرانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر