سنگ مجاری ادراری چیست؟

سنگ مجاری ادراری (URETHRAL STONE) در کشورهای پیشرفته بخصوص در خاور دور و نزدیک به طور قابل توجهی شایع و فراوان گزارش شده است. به نظر می رسد که شیوع سنگ مجرا در بچه ها و در کشورهای پیشرفته بیشتر دیده می شود.

بروز سنگ مجرای ادراری در زنان به ندرت اتفاق می افتد.

انواع سنگ مجاری ادراری

بیشتر سنگ های مجرا در کشورهای پیشرفته سنگ های عفونی، اسیداوریکی و کلسیم اوگزالات و یا سیستین هستند.

قسمت مجرائی که در جلو و قسمتی در خلف و عقب قرار گرفته، شایع ترین محل سنگهای مجرا می باشند. مجرای خلف یا عقب جایی است که پروستات قرار دارد و مجرا از بین پروستات رد می شود.

بند آمدن ادرار بعلت سنگ مجاری ادراری ، به شکل مکرر و یا گاهگاهی و گاهی بدون بندآمدن ادرار گزارش شده است. سنگهای مجرا در  رادیولوسنت هستند بنابراین در 40 درصد موارد در عکس دیده می شوند.

سنگهای مجرا نسبتا” شایع و در بچه ها گزارش شده است، بخصوص در کشورهای پیشرفته به علت شیوع بالای تشکیل سنگ مثانه. طبق یک گزارش ارائه شده در یک گروه از افراد مبتلا به سنگ مجرا 78 درصد مبتلا به بندآمدن ادرار شده اند.

سنگ مثانه

تشخیص و درمان سنگ مجاری ادراری

درمان سنگ مجاری ادراری ، بستگی به اندازه سنگ، شکل و محل قرار گرفتن سنگ در مجرا دارد. ولی همه عقیده به این موارد ندارند و هرکس طبق سلیقه خود عمل می کند. سنگهای خلف یا عقب مجرا زیاد دیده نمی شود. فقدان سنگ در مجرای زنان به علت گزارشهای متعددی است که در گذشته ارائه شده است.

تشخیص ابتدایی با رادیوگرافی می باشد که متاسفانه درصد کمی سنگ مجاری ادراری را نشان می دهد. در صورت عدم دیدن سنگ در عکس، از دستگاه سیستوسکوپی استفاده می کنیم. این دستگاه را وارد مجرا کرده و با دیدن مجرا محل سنگ را مشخص می کنیم. معمولا” سنگهایی که در قسمت جلو مجرا (مجرا در آلت) قرار دارند با تزریق مواد ژله مانند که به آن لوبریکنت گفته می شود، مکیده می شود و سنگ خارج می گردد.

سنگهای خلفی را نیز با تزریق ماده ژله مانند و وارد کردن سوند به آرامی وارد مثانه می کنیم. در هر شرایطی که سنگ در مجرای قدامی یا خلفی باشد و با ژل خارج نشود با پنوموهیدرولیک سنگ را خرد می کنیم.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مقدم چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باسلام،60سال دارم،حدود2ماهه دچار اختلال دفع ادرار شده ام،مراجعه برای دفع در24ساعت5یا6باراست،اماجهش وقدرت دفع ضعیف است،واحساس میکنم کامل تخلیه نشده،ودر10دقیقه اول بعد از هرتخلیه،ممکنه قطراتی از ادرار باقیمانده درمجرا،بی اختار دفع شود،قرص پروستاتان روزی 2عددوترازوسین شبی نصف،اثری نداشته،رهنمودجنابعالی موجب امتنان است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   شبي يك عدد كپسول امنيك ميل شود

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر بنده چند وقته که دچار ترشح از مجرا شدم که به پزشک مراجعه کردم دو تا قرص آمنیک و سیپروفلوکساسین به مدت دو ماه داده که مصرف کنم حدود پنج هفته هست که در حال مصرف هستم جناب دکتر سوالم اينه که قسمت زیرین نوک آلتم جای ختنه گاه از وقتی که ترشح گرفتم حالت درد و سوختی داره دردش مثل درد سوختگی یا زخمه ميخواستم علتش رو بدونم راه درمانش چيه
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   دارو ها قطع شود و براي ألت به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.شرمنده دوباره مزاحم میشم.آیا جراحی پلاستیک نمیتونه کمکی بهم کنه؟.اگر جوابتون منفی هست یعنی هیچ راهی ندارد.لطفا یکم برام توضیح بدید.متاسفانه با شرایط روحی به وجود امده نمیتونم کنار بیام.سوالم این بود....سلام آقای دکتر.شرمنده مزاحم میشم.یه قسمت کوچکی از پوست کلاهک الت تناسلیم تقریبا ابتدای کلاهک بر اثر خودارضایی کندشده.حدود چند سالی میشه.علایمی نداره.ولی مشخصه که یه لایه از پوست از بین رفته و تا حالا پوستی جایگزین قسمت از دست رفته نشده.الان یکم محلی که پوست از دست داده یکم محلش بزرگتر شده .تقریبا اندازه سه دانه برنج کنار هم دچار پوست کندگی شده.ایا درمان داره؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.شرمنده مزاحم میشم.یه قسمت کوچکی از پوست کلاهک الت تناسلیم تقریبا ابتدای کلاهک بر اثر خودارضایی کندشده.حدود چند سالی میشه.علایمی نداره.ولی مشخصه که یه لایه از پوست از بین رفته و تا حالا پوستی جایگزین قسمت از دست رفته نشده.الان یکم محلی که پوست از دست داده یکم محلش بزرگتر شده .تقریبا اندازه سه دانه برنج کنار هم دچار پوست کندگی شده.ایا درمان داره؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درماني نداره

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درماني نداره

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درماني نداره

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درماني نداره

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   درماني نداره

  6. تصویر کاربر آرمین جمعه ۲۵ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)
   ببخشید اقای دکتر.ایا جراحی پلاستیک نمیتونه کمکی بهم کنه؟.اگر جوابم منفی هست تکلیفم چیه؟با تشکر
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   ممكنه

  8. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   ممكنه

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  من دفع سنگ با ورزش و اب را توانستم انجام دهم
  سوال من اینست که ایا سنگ کامل دفع میشود یا تکه تکه میشود و بعد دفع میگردد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   كامل دفع مي شود

 • تصویر کاربر متشکر جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برادرم 16.5 ساله هس و آلتش در نعوظ حدود 11 و در عادی 5 تا 7 یا 8 هست راهی برای بزرگ کردنش هس؟ آیا بازم رشد میکنه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   هيچ راهي نيست

 • تصویر کاربر مهدیزاده دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  آقای دکتر بنده آقای ۳۰ ساله هستم که الآن یک ماه هست که از درد کلیه به خود میپیچم. دکترا گفتند سنگ ۴.۵ میلیمتری دارم. ولی اصلا این سنگ انگار قصد دفع شدن ندارد. دردش را هیچ مسکنی آرام نمیکند.خون هم در ادرارم مشاهده میکنم. ممنون میشم درمان فوری برایم بنویسید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   tul كنيد

 • تصویر کاربر مهسان چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام
  من به دختر 25 ساله هستم و مجرد
  مدت طولانی هست تقریبا یکی 2سال که گاها دچار سوزش ادرار میشم و در طول روز این سوزش به همراه من هست و گاهی انقد سوزش زیاد هست که هنگام ادرار در پایان ادرار درد شدیدی دارم ... چند دفعه آزمایش دادم هیچگونه عفونتی وجود نداشته... خیلی نگرانم و این موضوع خیلی اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید 30 ساله هستم و دو سه مرتبه خون در منی مشاهده شده که اولین بار به صورت یکنواخت تر بوده ولی در مرتبه های بعدی ابتدا سفید و در انتها لخته هایی دیده شده ..... سوزش ادرار و خون در ادرار و درد انزال وجود ندارد سابقه بیماری نداشته و پدر نیز نداشته .... رابطه جنسی هم نداشته ام از جهت عفونت و بیماری های مقاربتی ..... ممنون میشم راهنمایی کنین و اینکه یه ترسی دارم که چی شده ..... و به خاطر تابو بودن این مسائل خجالت میکشم حضوری به دکتر مراجعه کنم ......،اگه نیاز به مصرف انتی بیوتیک هست برای احتیاط ممنون،میشم معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر . مدتی دچار تنگی مجاری بودم که با تحقیق در اینترنت چند ساعتی با وازلین سوندی را در آلت قرار دادم که متاسفانه پس از آن موقع ادرار درد و سوزشی شدید در2سانت مانده به انتهای آلت احساس می کنم که باعث بند آمدن ادرارم می شود و باید با زور و درد شدید ادرار کنم در ضمن پس از ادرار هم تا 2بار دست کشیدن برای خارج شدن کامل ادرار دچار درد می شود. لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   عكس از مجرا گرفته شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر