بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر پرنیا دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دوسال پیش با درد پهلو پیش دکتر رفتم پس از سونو فهمیدم کیست کلیه دارم . بعصی دکترا میگن پلی کیستیک هست بعضی میگن کیست ساده .. البته ۸ سالی هست خون در ادرار هم دارم که آزمایش دادم چیزی نبود . دکترم گف آزمایش ژنتیک بده هنوز جوابش نیونده من از کیست کلیه که میگن احتمال نارسایی کلیه داره میترسم . میخام اگه درمانی داره به اونجا نرسه .عکس سونو رو هم میفرستم البته سی تی هم دادم ..ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام صد در صد مشخص نيست كليه پلي كيستيك باشد و أگر هم باشد درماني ندارد

 • تصویر کاربر سوری پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام مرد ۳۰ساله هستم حدود ۲ساله که هر ۶ ماه یک بار یک سنگ دفع میکنم البته با هزار بدبختی و تحمل درد بسیار زیاد آخرین بار نتونستم دیگه سنگ رو دفع کنم مجبور شدم جراحی کنم چون سنگ حدود ۹ میلی متر بود الان هم حدود یک هفته است که درد کلیه و مثانه و پشت و پهلو سمت راست زیر دنده رو دارم دقیقا مثل دفعه پیش در حالبم گیر کرده خواستم از شما خواهش کنم یه راهکار واسه دفع سنگ بهم ارائه بدین ممنوم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و مايعات بسيار نوشيده شود مصرف گوشت و نمك كم شود

 • تصویر کاربر M جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیز، مردی 43سااه هستم با درد پهلو جندروز قبل به دکتر مراجعه کردم که بعد از سونوگرافی مشخص شد که سنگی در ابعاد 6*12میلیمتر در قسمت بالایی کلیه دارم که دکتر گفت باید سنگ شکن بشی. با مراجعه به دکتر دیگری با دستور وی سیتی اسکن کردم که در این عکس ابعاد سنگ 6*7 بود و دکتر گفت که اگه تا یک هفته دیگه دفع نشد باید سنگ شکن بشه. نظر شما چیه؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام تا يك ماه اگر دفع نشد سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر صدیقه جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام آیا تخلیه کیست کلیه چپ به صورت سونوگرافی با سوزن خوب هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام دوباره عود مي كند

 • تصویر کاربر فرجی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من۲۴سن دارم از بچگی یک داشتم اون یدونه کلیه دچار تنگی حالب شد و کلیه ام از کار افتاد و الان ۲ساله دارم دیالیز میشم همه آزمایشات بدنم خوب بود رفتم سونوگرافی گفت دارای کیست کلیه ۴۶mms میباشد نگرانم میخوام پیوند کلیه انجام بدم برای کیست کلیه چکار باید کنم رفتم پیش چند دکتر گفت مهم نیست چون میخوام پیوند کلیه انجام بدی میخوام نظر شمارو بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اصلا اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 222 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترشوهرم چندین کیست دوکی شکل درانتهای کلیه چپ داره که احتمال داده شده پری نفریک...میشه راهنمایی کنیدکه آیاخطرناک هست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام كيست هاي كليه خطري ندارند

 • تصویر کاربر عادل جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 363 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر راستش حدودا ۳ ساله کراتین من رو ۲.۷ مونده اما بعد یک مسافرت یک هفته ای ک همش غذاهای رستوران بوده شده ۳.۸۸ میخواستم بدون این دائمیه یا موقت؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام أگر مصرف گوشت و نمك را كم كنيد ممكن است كمتر شود

 • تصویر کاربر آتوسا پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 264 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر.
  مادرم۴۲سال سن داره.مدتی از سمت کلیه راستش احساس درد داشت سونوگرافی کرد متوجه شدیم یک عدد کیست پاراپلویک به اندازه ۱۸mm درداخل کلیه سمت راستش هست.
  راه درمان چیه؟!!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   اندازه كيست كوچك است و نيازي به درمان ندارد درد پهلو ايشان ارتباطي به كليه ندارد

 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من مادر زادی تک کلیه هستم و کلیه سمت چپ ندارم و کلیه سمت راستم سالم هستش ،دیروز در سمت چپ احساس درد کردم بعد از مراجعه به دکتر سونوگرافی کرد و گفت چند کیست متعدد در سمت چپت همان قسمت که کلیه نداری وجود داره ،میخواستم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر ناهید دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سوزش ادرار و خون در ادرار داشتم سونو انجام دادم هیدرویورنفروز mild در کلیه راست رویت شد و کیست پاراپلویک 13mm در کلیه راست رویت شد میشه لطفا نظرتون رو بگین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   سي تي اسكن بدون تزريق انجام دهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر