هیدرونفروز کلیه

همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدي چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دخترم ٦/٥ ماهست.از جنيني مشكل كليه سمت رأست داشته.زير نظر دكتر اتوكش بوده.الان بعد از ٦/٥ اسكن دي ام اس آ انجام داديم و كليه رأست ١٦٪؜ كار ميكنه بهم گفتن كليه از بين رفته و حكم ي كيسه آب داره ضخامت پارانشيم كليه ٢ ميليمتر هستش.هيدرونفروز گريد ٣
  لطفا راهنماييم كنيد ميشه كاري براش كرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   كليه بايد خارج شود 

 • تصویر کاربر حميد شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دكتر عزيز.دختر من ماه قبل بدنيا آمد -هنگام تولد از زائده كنار گوش راست مشكوك به كليه سمت راست شدند طي همانروز (روز سوم) بعد از سونوگرافي مشخص شد هيدرونفروز كليه سمت راست دارد (Mild to moderate hydronephroseis is seen in rt jidney Ap diameter of pelvis=7.5 mm) و بعد از مراجه به دكتر متخصص گفتند بايست هر شب سفالكسين بخورد .روز گذشته (بعد از 40 روز ) مجددا" همان سونوگرافي تكرار شد و نتيجه سونوگرافي كاملا عادي بود .
  ميخواستم ببينم ايا واقعا خوب شده ؟ و آيا به دادن شربت سفالكسين ادامه بدهم .؟
  خيلي متشكرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   خوب شده

  2. تصویر کاربر حميد دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   با عرض سلام و تشكر فراوان
   فقط يك سوال امروز به دكتر زنگ زدم گفتم ايشان ميگويند اگر بچه قبل از سونوگرافي شير خورد ه باشد جوابش غلط است .آيا ميشود جواب سونو غلط باشد
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   يك بار ديگر سونوگرافي شوند 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر صدرالله یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید.
  سلام
  من سنگ کلیه به اندازه 13 میلمیری داشتم که حرکت کرده بوداومد داخل حالب و آخر حالب گیر کرده بود و باعث ورم شدید کلیه شده بود بعد از مراجعه به بیمارستان tul انجام دادند و دبل جی گذاشتند الان بعد از سه هفته از گذاشتن دبل جی در کلیه رفتم سنوگرافی گرفتم میگند هنوز کلیه ورم داره و حالب دیلاته شده است سنگی هم داخل کلیه ، حالب و مثانه دیده نشده است.خواهشمند است نظر بدهید علت ورم کلیه و دیلاته شدن حالب چیست ؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   با گذشت زمان ورم حالب و كليه به حالت طبيعي بر مي گردد 

  2. تصویر کاربر صدرالله یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   قربانت آقای دکتر خدا خیرت بده
  3. تصویر کاربر صدرالله شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)
   سلام دکتر جان خسته نباشید
   ببخشید دوباره مزاحمتون شدم دکتر من بعد TUL رفتم سنگ شکن برون اندامی ، خود دکتری که TUL انجام داده بود گفت باید برید سنگ شکن برون اندامی رفتم انجام دادم ولی سنگی ندیدم دفع بشه الان یه چند روزی هست که یک طرف باسنم که طرف همان کلیه ای که سنگ داشت درد میکنه دکتر جان مشکل کجاست.چکار کنم؟ تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   بهتر است عكس رنگي كلهه بگيريد يا ivp

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرسا شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم 45سالشونه یامشکل کمبود آهن و عفونت ادراری شدید به بیمارستان مراجعه کردیم وبا توجه به سابقه قبلی داشتن سنگ کلیه متوجه شدیم کلیه سمت راستشون دچار هیدرونفروز شده ویک سنگ هشت میلی درحالب راست قرارگرفته و دچار تنگی حالب هستند وفنر درحالبشون قرار گرفته بدلیل تنگی حالب با گذاشتن فنر هم نتونستن سنگ شکن کنن وگفتن بعد از یک ماه مراجعه کنید برای سنگ شکن و درآوردن فنر
  مادرم بدلیل قرار گرفتن در دوره نتونست مراجعه کنه میخواستم بپرسم آیا ضرر داره واسه کلیه هاشون اگه فنر ۴۰روز درحالبشون بمونه ؟
  آیا ادرار دفع میشه باوجود فنر یا حتما سنگ باید دفع بشعه؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   ادرار دفغ ميشه و اگر تا چند ماه فنر بماند ايرادي ندارد 

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.میخواستم بدونم ایا در بارداری نگه داشتن طولانی مدت ادرار روی جنین تاثیر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 1 ماه پیش)

   متوجه سوال شما نشدم 

 • تصویر کاربر آرمین سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترآیاخودارضایی یاداشتن رابطه جنسی میتوانددر دفع سنگ کلیه کمک کند؟.من طبق سونوگرافی که انجام دادم یه سنگ ۵میلیمتری درکالیس فوقانی کلیه راست ویک سنگ ۸میلیمتری درureterovesicaI junctionچپ دارم.آیاامکان دفع انهاوجودداردیابایدازسنگ شکن استفاده شودواگرازسنگ شکن استفاده شودازچه روشی استفاده میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)

   باعث دفع سنگ نمي شود سنگ را هم بايد tul كنيد 

 • تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  بنده عمو رادیکال نفروکتومی انجام داده متاسفانه جواب ازمایشات بدخیم تشخیص داده شده نتیجه از نظر شما چه چیزی هست.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   طول عمر خوبي دارند
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .همسر من 45 سالشون هست و حدود 5 ماهه مشکل کلیوی دارند .همه جور ازمایش و سنوگرافی انجام دادند .تو ادرارشون خون هست .و بدنشون هم دچار کم خونی شدید شدند که باید قرص اهن و امپول تقویتی استفاده کنند .پزشکشون هنوز نظر قطعی ندادند و حرفی نمیزنند .جدیدا بهشون قرص سوپریمون 500 دادند .در ناحیه پهلوشون هم درد حس میکنند ایا ممکنه دچار سرطان کلیه شده باشند و از کجا مطمعن بشیم مشکل واقعیشون چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   سونوگرافي كليه ها انجام شود
 • تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند وقت پیش پدرم بدلیل بیماری قلبی تو بیمارستان بستری بود و برای قلبش استند گذاشتن و اونجا ما متوجه شدیم کراتنین خونش حدود ۴ هست که با دارو به ۳ کاهش دادن و عمل قلب (بالن) رو انجام دادن و گفتن بعد ۳ هفته حتما پیش متخصص کلیه بریم
  بعد از مراجعه به متخصص کلیه (بعد یک ماه) و گرفتن آزمایش مشخص شدن کراتنین حدود ۶.۵ و پتاسیم و شدیم و ... هم بسیار بالا بود که دکتر دیالیز رو تجویز کرد و الان حدود یک ماه هست که پدر دیالیز می شه هفته ای سه بار
  آزمایشی که به تازگی از ایشون گرفتیم و پیوست ارسال کردم هنوز سطح کراتنین رو بالا نشون می ده
  می خواستم لطف کنین راهنماییم کنین
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   دياليز بايد ادامه داشته باشد تا پيوند كليه شود
  2. تصویر کاربر محمدحسین پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   ممنون. پیوند کلیه با توجه به فشار بالایی که داره و عمل قلب باز که ۱۰ سال پیش انجام داده و بالن که به تازگی گذاشته جواب می ده؟؟ سنش هم ۷۴ سال هست.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   خيًر با اين شرايط جواب نمي دهد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادرم 61 ساله هستند با سابقه سنگهای اسد اوریکی چند رئوزی ادرار خونی داشت که با مراجعه به سونو مشخص شد یک سنگ 17 میل در لگنچه کلیه راست وجود دارد و آزمایشاتی هم انجام دادیم
  دکتر براش آلپورنیول و سیترات پتاسیم تجویز کرده وگفت دوماه دیگر مراجعه کنید چند روز پیش با مصرف چند لیوان مایعات احساس کردند که سنگ حرکت کرده ودر قسمت انتهایی وپایین شکم مانده از آنجا الان دردی ندارد (هنگام حرکت سنگ درد کمی داشت ) الان به نظر حضرتعالی چه کنیم سابقا یک سنگ 9 میل از حالبشون رد ودفع شده بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   بايد tul شود
درحال دریافت اطلاعات