هیدرونفروز کلیه

همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرآرمین سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۶( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترآیاخودارضایی یاداشتن رابطه جنسی میتوانددر دفع سنگ کلیه کمک کند؟.من طبق سونوگرافی که انجام دادم یه سنگ ۵میلیمتری درکالیس فوقانی کلیه راست ویک سنگ ۸میلیمتری درureterovesicaI junctionچپ دارم.آیاامکان دفع انهاوجودداردیابایدازسنگ شکن استفاده شودواگرازسنگ شکن استفاده شودازچه روشی استفاده میشود؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۶( 1 هفته پیش)

   باعث دفع سنگ نمي شود سنگ را هم بايد tul كنيد 

 • تصویر کاربرایمان یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  بنده عمو رادیکال نفروکتومی انجام داده متاسفانه جواب ازمایشات بدخیم تشخیص داده شده نتیجه از نظر شما چه چیزی هست.
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۷( 2 هفته پیش)
   طول عمر خوبي دارند
 • تصویر کاربرفاطمه یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۱( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .همسر من 45 سالشون هست و حدود 5 ماهه مشکل کلیوی دارند .همه جور ازمایش و سنوگرافی انجام دادند .تو ادرارشون خون هست .و بدنشون هم دچار کم خونی شدید شدند که باید قرص اهن و امپول تقویتی استفاده کنند .پزشکشون هنوز نظر قطعی ندادند و حرفی نمیزنند .جدیدا بهشون قرص سوپریمون 500 دادند .در ناحیه پهلوشون هم درد حس میکنند ایا ممکنه دچار سرطان کلیه شده باشند و از کجا مطمعن بشیم مشکل واقعیشون چیه
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۰۱( 2 هفته پیش)
   سونوگرافي كليه ها انجام شود
 • تصویر کاربرمحمدحسین پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند وقت پیش پدرم بدلیل بیماری قلبی تو بیمارستان بستری بود و برای قلبش استند گذاشتن و اونجا ما متوجه شدیم کراتنین خونش حدود ۴ هست که با دارو به ۳ کاهش دادن و عمل قلب (بالن) رو انجام دادن و گفتن بعد ۳ هفته حتما پیش متخصص کلیه بریم
  بعد از مراجعه به متخصص کلیه (بعد یک ماه) و گرفتن آزمایش مشخص شدن کراتنین حدود ۶.۵ و پتاسیم و شدیم و ... هم بسیار بالا بود که دکتر دیالیز رو تجویز کرد و الان حدود یک ماه هست که پدر دیالیز می شه هفته ای سه بار
  آزمایشی که به تازگی از ایشون گرفتیم و پیوست ارسال کردم هنوز سطح کراتنین رو بالا نشون می ده
  می خواستم لطف کنین راهنماییم کنین
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۳۱( 1 ماه پیش)
   دياليز بايد ادامه داشته باشد تا پيوند كليه شود
  2. تصویر کاربرمحمدحسینپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۹( 1 ماه پیش)
   ممنون. پیوند کلیه با توجه به فشار بالایی که داره و عمل قلب باز که ۱۰ سال پیش انجام داده و بالن که به تازگی گذاشته جواب می ده؟؟ سنش هم ۷۴ سال هست.
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲( 1 ماه پیش)
  4. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۴۲( 1 ماه پیش)
   خيًر با اين شرايط جواب نمي دهد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربرموسوی دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادرم 61 ساله هستند با سابقه سنگهای اسد اوریکی چند رئوزی ادرار خونی داشت که با مراجعه به سونو مشخص شد یک سنگ 17 میل در لگنچه کلیه راست وجود دارد و آزمایشاتی هم انجام دادیم
  دکتر براش آلپورنیول و سیترات پتاسیم تجویز کرده وگفت دوماه دیگر مراجعه کنید چند روز پیش با مصرف چند لیوان مایعات احساس کردند که سنگ حرکت کرده ودر قسمت انتهایی وپایین شکم مانده از آنجا الان دردی ندارد (هنگام حرکت سنگ درد کمی داشت ) الان به نظر حضرتعالی چه کنیم سابقا یک سنگ 9 میل از حالبشون رد ودفع شده بود
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 2 ماه پیش)
   بايد tul شود
 • تصویر کاربرحامد.ط سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۱۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده ١٢ سال است بدنسازي كار ميكنم و الان ٤ سال ميشه كه هيچ مكملي استفاده نميكنم ، قد ١٩٠ وزن ١٠٣ و عضلاني هستم ، در ازمايشي كه انجام دادم مقدار اوره ٣٠ ولي كراتين ١/٥٣ بود. و در سونوگرافي كليه ها كاملا طبيعي بود. خيلي نگران شدم بابت اين ازمايش لطفا منو ياري فرمائيد ، لازم به ذكر است مصرف اب بنده تقريبا كم است. با تشكر فراران
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۲۹( 9 ماه پیش)
   مصرف گوشت و نمك را كم كنيد
  2. تصویر کاربرحامد.طسه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ۰۱:۱۵( 9 ماه پیش)
   دكتر جلن مشكل خاصي نيست؟
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۱۷( 9 ماه پیش)
   نگران نباشيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرسیدحسین چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۲۹( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  با عرض سلام
  بنده 55 سال سن دارم و به علت بزرگی پروستات یک سال است که قرص فیناید 5 استفاده میکنم
  در آزمایش خون مقدار اوره 64.5 گزارش شده است ولی کراتین در دامنه مطلوب میباشد در ضمن فشار خون
  چربی وآنزیمهای کبدی وقند خون در دامنه مطلوب میباشد .
  لطفا بفرمایید آیا کلیه بنده مشکل دارد .با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۲۹( 9 ماه پیش)
   خير مشكل كليوي نداريد
 • تصویر کاربرهادی پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۰۳( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  من کراتین خونم 1.4 هستش و سونوگرافی کلیه نرمال است وزنم حدود 102 کیلو آیا کراتین خون من نرمال است؟
  1. تصویر کاربرهادییکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ۲۲:۴۵( 10 ماه پیش)
   باسلام و خسته نباشید
   کراتین خون بنده 1.4(رنج آزمایش 0.6 تا 1.6) و bun 18 و اسید اوریک 6.6 میباشد وزنم 102 کیلو و ورزش میکنم 33 سال هم دارم. لطفا بفرمایید که آزمایش بنده نرمال است و احتیاجی به سونوگرافی هست یا خیر؟ با تشکر
  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۰۳( 9 ماه پیش)
   با توجه به وزن شما طبيعي است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرفاطمه جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۹:۴۱( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،
  مادر من سنش ۵۹ سال است و دیابت دارد و نفروپاتی مزمن کلیوی هم دارد و همچنین بیماری انسداد عروق کرونر قلب
  از 3 سال قبل متوجه شدیم Cr-کراتینین مادرم بالاتر از حد نرمال است، معمولاً بین 1.3 تا 1.68 در نوسان است.
  مادرم به علت حملات درد قلبی (آنژین صدری) قرار بود یک ماه و نیم پیش آنژیوگرافی شود.
  ولی به دلیل اینکه تب و لرز داشت و در آزمایش خونش ESR / 1hr برابر ۱۱۵ بود (Normal 1-15) و همچنین CRPTitr برابر ۱۰۷ بود (۶ > Normal ) پزشکان گفتندکه ، مادرم احتمالاً در بدنش عفونت دارد و باید در خانه یک یا دو ماه آنتی بیوتیک (داکسی سایکلین و ریفامپین) بخورد تا عفونت خوب شود و بعد آن آنژیوگرافی شود.

  آقای دکتر فقط میخواستم بدونم بیماران مزمن کلیوی معمولاً با چه مقدار از Cr-کراتینین اجازه می‌یابند تا روی آنها آنژیوگرافی با ماده حاجب انجام شود و از نظر پزشکان کلیه ریسک خیلی بالایی ندارد؟

  ممنون از لطف و راهنمایی‌های شما.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۹:۴۱( 10 ماه پیش)
   با اين كراتينين آنژيوگرافي خطري ندارد
 • تصویر کاربرباسلام جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۲۳:۵۵( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عمل سنگ کلیه
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۲۳:۵۵( 10 ماه پیش)
   منظور شما از عمل سنگ كليه چيست
  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ۲۳:۵۵( 10 ماه پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات