همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

21+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر zahra شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادرم دو هفته پیش عمل tul انجام دادن و بعد از اون مدادم درد و تهوع و استفراغ داشتن بعد از دو هفته متوجه شدیم انسداد حالب پیدا کردن درمان این مشکل چی هست و آیا از عوارض عمل بوده تا قبل همچین مشکلاتی نداشتن حتی با وجود داشتن سنگ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   تنگي بعد از عمل مي باشد

 • تصویر کاربر Banoo شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  علت بزرگ شدن کلیه ها؟ و اینکه هیدرونفروز گرید i درسونوگرافی کلیه ها درهردوسمت.ممنون میشم ازتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   هيدرونفروز درجه يك اشكالي ندارد و سونوگرافي بايد انجام شود. ،، علت هاي بزرگ شدن كليه ها متعدد و زياد است

 • تصویر کاربر سویلای شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من خانمی ۳۴ ساله هستم. قبلا در هر دو کلیه سنگ داشتم و سابقه فامیلی داریم . سابقه عفونت ادراری و سیستیت هم دارم . یه هفته پیش درد در پهلوها داشتم و نیز سمت راست بالای آپاندیس نزدیک پهلو و ناحیه اپاندیس و شکم که درد به ران راستم میزد . و هر ازگاهی چند قطره ریزش ادرار داشتم. و ترشحات . ازمایش و اسکن و سونو انجام دادم . و یک هفته سیپروفلوکساسین و ایندومتاسین و قطره سنکن و کپسول گشاد کننده حالب خوردم. هر از گاهی درد پهلو دارم اکثرا به صورت تیز و تیر کشنده است . ایا باز سنگ دارم یا هیدورنفروز
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)

   سنگ در حالب است كه بايد دفع شود

 • تصویر کاربر فرزاد پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر
  من قبلا سابقه سنگ ریزه را داشتم اما چند روز پیش درد ناکهانی کلیه سمت چپم را گرفته ولکن هم نیست.سنوگرافی همه چیزا را نرمال زده ولی سمت چپ را هیدرویورترونفروز خفیف تشخیص داده لطفا راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   ممكن است سنگ حالب داشته باشيد

 • تصویر کاربر واحد پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیزفردی هستم ۴۸ساله کلیه هام سنگ ساز هستندسال گذشته اواخر ماه رمصان بدلیل گیرکردن سنگ ۸میلی درلوله حالب مجبوربه عمل ازطریق لیزرشدم بعداز مدتی دوباره سونو دادم چون دوباره سنگ در کلیه هام بود سنگ شکن کردم دکترها هم بم گفتن که دیگه نباید روزه بگیری ولی امسال روزه گرفتم وبعد از چندماهی دوباره سنگ ۱۰میلی در کلیه سمت چپم گیرکرد وبه تازه گی مثل سال قبل عمل لیزر کردم وازسنگ کلیه نمونه برداری که کردم سنگ اسیدی هست دکتر جان بااین روند من باید هرسال این مراحل راطی کنم ودردبکشم الان پس از عمل قرص ر‌ وا تینکس مصرف میکنم چه تدبیری برای رهایی ازاین مشکل و این کلیه ها هست که من بعد سنگ ساز نشوند یا حداقل بدون عمل دفع شوندیاهردستورخاصی مبنی براینکه بااین روندکلیه هایم را ازدست ندهم پیشنهادمیفرماییدباتشکروسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي سه ليتر مايعات ميل كنيد و مصرف گوشت و نمك محدود شود

 • تصویر کاربر سپید پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود برشما. من به علت کرونا میخواستم ببینم میتونم ازراه دور سنوگرافی وازمایش خونم روبفرستم دکتر ببینن. من یک ماه پیش یه درد مختصر در کلیه ها داشتم. هر ازگاهی ادرارم هم موقع دستشویی کم وزیاد میشد قطع نمیشد.جواب سونو گفت مقداری ادرار به داخل کلیه ها برمیگرده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر ميلاد پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ارادت اقاي دكتر
  جواب ازمايش رو ميخواستم ببينيد اقاي دكتر ميدونم كه سنگ دارم و نوع سنگم هم از كلسيم و اسيد اوريك هستش و هميشه دفع ميكنم چون كليه من سنگ ساز هستش و اين سونو به غير از ٦ ميل و ١١ ميل يك عدد در حالب داشتم كه هشت ميل بود و دفع كردم حالا موضوع اصلي اينه تو سونو مورد ديگه ايي هم هست كه ميخواستم نظري راجب هيدرونفروز بديد كه منو نگران كرده باز زحمت بكشيد و ازمايش رو ببينيد ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   سي تي اسكن بدون تزريق انجام دهيد

  2. تصویر کاربر ميلاد جمعه ۳ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام مجدد سي تي اسكن براي چي آقاي دكتر ؟
   از چي سي تي اسكن كنم؟
   ميشه يكم كامل تر توضيح بديد راجبه اين موضوع!
   تو ازمايش سونو گرافي چيزه خاصي مشاهده فرموديد؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   ct  اسكن شكم براي بررسي وجود سنگ در حالب

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر yaser یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من اوایل تیر ماه مزاحمتون شدم در خصوص درد بیضه سمت راست که به شکمم هم سرایت میکرد و خدمتتون گفتم که هیچ تغییر ظاهری هم ندارم و قرص ناپروکسن ۲۵۰ هر هشت ساعت قرار بود مصرف کنم به مدت ۱۰ روز من اشتباه کردم و هر ۱۲ ساعت مصرف کردم و در این مدت ۱۰ روز هیچ دردی نداشتم و خوب بودم به غیر از دو روز پیش و امروز که به صورت لحظه ای یه درد خیلی خفیفی میومد و فکرمو مشغول کرد که انگار خوبه خوب نشده .ضمنا شما فرموده بودین تو آب گرم ماساژ بدم که در طول روز من یک بار میتونستم این کار بکنم چون سر کار میرم و وقت نمیشد . لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم .
  1. تصویر کاربر yaser سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   پاسخی داده نشد !؟
  2. تصویر کاربر yaser چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   ۷۲ سلعت تموم شد چرا پاسخ نمیدین !؟
  3. تصویر کاربر yaser پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر من منتظر جواب شما هستم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   أب گرم حتما بايد نشسته شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پرنسا جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هیدرونفروز خفیف کلیه گرید یک در دو طرف با حجم مثانه ۲۰سی سی.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   به اورولوژيست بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نوزاد۱۴روزه گفتن احتمال وجود آب درکلیه هاشه.عکس سونوگرافیش روفرستادم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   بايد ويزيت شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر