همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر A.C دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام . وقت بخیر . من حدود چند سالی هست که هر چند وقت یکبار این حالت برام پیش میاد ، اینطوری که هر وقت دستشویی دارم تا زمانی که خودم رو برسونم به توالت کلیه سمت راستم درد خیلی زیادی میگیره طوری که تا حدود نیم ساعت بعد هم ادامه داره و اونقدر شدید هست که حالت تهوع به من دست میده . سونوگرافی انجام دادم و سنگ کلیه نبوده
  میتونه چه علت دیگه ای داشته باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 روز پیش)

   نمي دانمم

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب، بنده مدت چهارسال قبل دچار عارضه ی قلبی شدم و اورژانس اومد منزل کارای اولیه رو انجام دادن رفتم سرویس بهداشتی و موقع ادرار یچیزای سفید دقیقا مث روغن جامد البته سفید شیری بود با سفید مث اب یادر واقع بی رنگ و درموقع اومدن این مواد کلیه چپم انگار ک داخلش هوا باشه همونجور قاروقور کرد و بعد ا نموقع دچار تکرر ادرار هستم و ادرارم بزور میاد وقتیم ک تمام میشه ادرارم بازم سنگینی داشتن ادرار گم نمیشه برا پروستات سه سال قبل ازمایش دادم برا کلیه هامم همینطور اما نرمال بود ولی بعدش متوجه شدم ک دقیقا دو بند انگشت بالای استخوان لگنم احساس میکنم ی غده وجود داره و وقتی ک ادرارمو خالی نمیکنم بالاست و فقط موقعی ک دراز کشیده ام متوجه اش میشملطفا راهنماییم کنید خیلی خیلی برام مهم شده الانم ک نوک مجاری ادرار یاهمون التم دچار چسبندگی میشه و باید بادستم بکشم تا باز بشه، باتشکر خاص از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشيد يه سوال ديگه داشتم،با توجه به اشعه ي زياد سي تي اسكن ميشه بجاش ام ار اي انجام داد؟براي تشخيص سنگ كليه،با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   خير

 • تصویر کاربر سروش جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما
  حدود۶ماه پیش با علامت تب لرز وسنوگرافی متوجه وجود سنگ به ابعاد۱۲در۶میل در حالب راست گشتم وبعد از عمل سنگ شکن برون اندامی و سنو مجدد نتیجه این بود که سنگی وجود نداری اما با تب لرزدر چند روز گذشته سنوگرافی جدید انجام دادم که نشاندهنده وجود ۱۰میلیمتر سنگ ریزه در لگنچه راستم است .نحوه دفع این سنگها چگونه است وآیا باید سنگ شکن بشود یا با دارو و فعالیت دفع میشود؟با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   خود به خود دفع مي شوند

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر با عرض معذرت من یه مدتیه چون خانمم رفته شهرستان خود ارضایی میکنم بعد از این کار درد شدید سمت راستمو میگیره بعضی وقتا هم دردش به بیضه میزنه بعد یه مقدار حالت تهوع و بی اشتها هم میشم دردش جوریه که فقط با ژلوفون آروم میشه اما ادامه داره الان حدود ۳ روزه درد میکنه منم همش از ژلوفن استفاده میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   به اورلوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ویهان جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من هفته 27 بارداری هستم.امروز رفتم واسه سونوی رشد جنین که گفتن fullness در لگنچه کلیه چپ با دیامتر در حدود 7.5 مشهود است.کنترل پس از تولد توصیه میشود.این یعنی چی من خیلی نگرانم خواهش میکنم جوابم رو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   ممكن است بعد از تولد تا يك سال پيكيري لازم باشد

 • تصویر کاربر رویا جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید..بنده اختلال وسواس جبری دارم یک ماه و نیم قبل بنا به توصیه روانپزشکم و با تجویز ایشون شروع به مصرف قرص سرترالین پنجاه کردم ..بعد از بیست و پنج روز و مصرف بیست و پنج عدد از این دارو ازمایش خون دادم کراتینین بنده که همواره ۰.۷۶ الی ۰.۷۸ بود ناگهان به عدد ۰.۹۹ رسید..بسیار دچار دلشوره شدم که مبادا اسیب کلیوی پیدا کرده باشم..دارو رو بلافاصله قطع کردم و دو روز بعد ازمایش ادرار بیست چهار ساعته دادم که شکر خدا کاملا نرمال بود..یک هفته بعد مجددا ازمایش خون دادم کراتینینم برگشت به همون عدد همیشگی ۰.۷۸ ...پرسشم از حضور شما اینه..ایا جای نگرانی وجود داره یا بخاطر مصرف قرص ضد وسواس که سروتونین رو افزایش میده فقط در نتیجه ازمایشم تاثیر گذرا داشته...ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   طبيعي است  نگران نباشيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   طبيعي است  نگران نباشيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   طبيعي است  نگران نباشيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ریسی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من پسر از بدو تولد مشکل رفلاکس کلیه داشت و زمان یکسالگی ازمایش گغتن تقریبا خوب شده ولی انتی بیوتیک مصرف کنه چند وقت پیش سونو گرافی کردم گفتن سمت راست کلیه یکم تورم داره نگران شدم الان ما دوباره باید ازمایش وی سی یو جی انجام بدیم از کحا بفهمیم که خوب شده یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   انجام شود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر دخترم 8 سال دارد طی آزمایش ها و سونوگرافی وعکس دکتر گفته که یکی از کیه ها بزرگ میباشد چه باید کرد و چه درمانی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سونوگرافي از كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر دخترم 8 سال دارد طی آزمایش ها و سونوگرافی وعکس دکتر گفته که یکی از کیه ها بزرگ میباشد چه باید کرد و چه درمانی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   جواب دادم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر