همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

6+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر.پسرم دوران بارداری تنگی لگنچه داشت.بعد تولد سونو گرفتم ازش .کلیه راست ۳.۵ شده و کلیه چپ ۵.۵ شده.پیش پزشک ارولوژی بردم گفت سه ماه دیگه بیارمش.امروز بچه بی حال شده واکثرا گیجه.و هر یک ساعت خورده ایی ادرار میکنه!شیر هم میخوره.این علایمش از کلیه اش هست؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   اورولوژيست اطفال او را ويزيت كند

 • تصویر کاربر باقری پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  کلیه چپ بنده در انتهای کالیس چپ سنگ 4 میلیمتری و حالب میانی سنگ 9 میلیمتری وجود دارد دکتر مراجعه کردم دو هفته قرص سیستون و آمنیک و سلکسیب مصرف کردم سنگ از حالب مقدار کمی تکان خورده حال باتوجه به شراسط فعلی چه اقدامی باید صورت بگیرد سنک شکن نیاز هست لطفا راهنمایی کنید .سپاس 1398/05/07
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سنگ شكن

 • تصویر کاربر کیمیا چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر
  من الان هفته ۱۹ بارداری هستم جنسیت جنین پسر.در سونوگرافی مشخص شد که کلیه سمت چپ جنین تشکیل نشده.امکان سقط قانونی هم وجود نداشت.خیلی نگرانم میخواستم بدونم تو اینده مشکلی جدی براش پیش میاد یا همین یه کلیه جواب میده.؟
  ایا امکان داره که اشتباه شده باشه نیاز به سونو دیگری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر. 38 سال دارم در سال93 کلیه چپم رو به دلیل عفونت و از بین رفتن کلی کلیه از دست دادم، بعد از جراحی تا مدتها درد در پهلوی چپ داشتم و حالا به مدت تقریبا سه سال دقیقا قسمتهاي بخيه شده ورم قابل توجهی دارم که درد زیادی هم دارم یکی دوبار به دکتر مراجعه کردم اماگفتن مشکل خاصی وجود ندارد اما من کماکان دردهاي شدید دارم و احساس سوزش از داخل هم دارم گویی که پوستم از داخل در حال ذوب شدنه، با وجود استفاده از مسکن های قوی باز هم درد و سوزش دارم، لطفا راهنماييم کنید، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   من چيزي به نظرم نمي رسد

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بعدانجام دادن سنو جوابش. پیلکتازی دو طرفه در کلیه ها دیده شده. قطر AP لگنچه کلیه راست ۴/۵ و کلیه چپ ۵/۵.
  میخواستم بدونم این بزرگی لگنچه تا به دنیا اومدن پسرم خودش به حالت نرمال برمیگرده خوب میشه یانه؟
  اگه خوب نشه بعد بدنیا اومدن باید تحت درمان قرار بگیره ؟
  و اینکه این مشکل کلیه تا کی همراهش خواهد بود . کلا در مان میشه یا برای همیشه باید مشکل کلیه داشته باشه ؟
  ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   خوب مي شود

 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم53سالشه سه سال پیش یکی از کلیه هایش را به دلیل تومورواز بین رفتن کلیه تخلیه کرد وخوب شد وهرسال هم ازمایش کامل میداد هیج مشکلی نبود ولی الان چند روزه جای کلیه که تخلیه شده خیلی درد میکنه وازمایش که داد مشخص شده در ادرارش خون وعفونت است به نظر شما دلیلش چیست ؟.متشکرم که برای مردم وقت گرانبهایتان را میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي انجام شود

 • تصویر کاربر اتابک پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من دیروز با درد ناگهانی شدید در پهلو بعد از دوساعت به دکتر مراجعه و با ازمایش ادرار و وجود خون تشخیص اولیه سنگ کلیه و با سنوگرافی تشخیص سنگ در حالب وهیدرویورترونفروز خفیف تا متوسط شدم
  و وجود کیست۳۲میلی متری در کلیه چپ
  تمامی این عوارض در کلیه چپ بوده و کلیه راست سالم میباشد
  حال برای کیست چه باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   كيست درماني لازم ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   كيست درماني لازم ندارد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب.حدود 40 روز هست که بنده در انتهای حالب نزدیک مثانه سنگ 5 میلی دارم. الان مشکل خاص و درد ندارم. آیا صبر کنم سنگ خود بخود دفع شود یا باید از روش TUL جهت خارج کردن سنگ اقدام کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   tul شويد

 • تصویر کاربر مشکین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر
  ببخشیدسؤالم این بودکه یه دکتری به دوستم گفته که بچه ۳سال به بالا حتما بایدسونوبشه که چک کنن کلیه بچه رو،حتمابایدچکاپ بشه وقتی مشکلی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   لازم نيست

 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  كاليكتازي چيست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بيماري ريه است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر