همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

12+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  درد کلیه داشم سونو دادم جوابش اینه: هیدرونفروز خفیف کلیه راست همراه با اتساع پروگزیمال حالب راست به میزان 4/5 میلیمتر مشهود است.این اتساع تا 7 سانتیمتر ابتدایی حالب راست ادامه دارد و در این ناهیه یک سنگ به قطر 3/7 میلیمتر مشاهده می گردد.دکتر سوالم اینه نیاز به عمل دارم؟ اتساع پروگزیمال به میزان 4/5 یعنی چی؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 روز پیش)

   بايد عمل كنيد و اتساع گشادياست

 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر سونو گرافی دادم جوابش اینه)(هیدرونفروز خفیف در سیستم پیلوکالیسی کلیه راست همراه با اتساع در حالب پروگزیمال دیده شد ادامه ی مسیر حالب در سونو گرافی قابل دید نبود به نظر عامل انسدادی در مسیر حالب قرار دارد. و در کالیس های میانی کلیه راست لیتیازی به طول 4م م مشهود است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل tul انجام شود

 • تصویر کاربر حنیف دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من 38 سال سن و 76 کیلو وزن و مرد هستم.
  نتایج آزمایش خونم: BUN=18 و Creatinine=1.3 و clacium=10.6 و uric Acid=7.4 هست. نگران شدم. میخواستم بدونم نیاز به پیگیری و درمان خاصی دارم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   نه درمان نه پيگيري لازم است

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر، من یک هفته پیش بدلیل علائمی از قبیل درد زیرشکم، تهوع، استفراغ و تب و لرز نزد یکی از پزشکان متخصص و جراح کلیه شهر بندرعباس مراجعه و پزشک محترم نیز پس از تجویز سی تی اسکن و سونوگرافی در عکس سی تی اسکن عنوان داشت من دارای سنگ کلیه سمت راست به اندازه 9میل (رنال کولیک راست)می باشم لذا پس از تشدید حالم و تداوم علائم ذکر شده هفته گذشته توسط پزشک مربوطه موردجراحی قرار گرفتم لذا پزشک عنوان داشت بدلیل عفونت بسیار قادر به تخلیه سنگ کلیه نگردیده است و نسبت به نصب استنت (سوند) بین کلیه و مثانه اقدام نموده تا به زعم دکتر مربوطه نسبت به تخلیه ادار اقدام گردد لذا پس از مطالعه دقیق گزارش سی تی اسکن قبل از عمل مشاهده کردم دچار هیدرونفروز خفیف کلیه سمت راست بوده ام که به تعبیر علم پزشکی ورم کلیه بوده است .سئوال بنده این است که به نظر شما آیا برابر گزارش سی تی اسکن که بشرح پیوست برای حضرتعالی ارسال شده ؛ پزشک دچار اشتباه در تشخیص سنگ کلیه نگردیده ؟و آیا با دارو درمانی مشکل بنده مرتفع نمی گردید ?ضمنا آزمایشات سونوگرافی و سی تی اسکن بعد از عمل هم وجود سنگ کلیه را تشخیص نداده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   كار پزشك درست انجام شده

 • تصویر کاربر میکائیل جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام .بنده بطور مادرزادی کلیه راستم در لگن قرار دارد.وهر تقریبا هر یک سال ب علت تخلیه نشدن درد شدید میگره ک با مراجعه ب بیمارستان و تجویز یک سرم خوب میشود.تقریبا 3سال هست ک این مشکله بوجود امده است و کلیه بنده درشکل اندازه طبیعی قرار دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   كاري نمي شود كرد

 • تصویر کاربر navid شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشيد خدمت اقاي دكتر خانوم بنده سونو انومالي انجام دادن همه چي اكي بود فقط درقسمت كليه اينطور توضيح داده
  در تمام كليه ها كامل بودن كودكيني جنين مشاهده شده است و قطر AP از كليكس در هر دو كليه مشاهده مي شود كه حدود 4 ميلي متر سونوگرافي از جنس آفت بالا مي باشد.
  ممنون وتشكر فراون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است بعد از تولد هم سونوگرافي انجام شود

 • تصویر کاربر عیسی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بند0 50سال سن دارم کراتین خونم در آزمایش1.33بوده در دوماه قبل1.27بود آیا مشکل دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر نصر جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ارزیابی سونوگرافی دستگاه ادراری: کلیه چپ از نظر اندازه ، شکل و مداوم نرمال است. کلیه راست كوچك است و اكوژنیت خفیفی را افزایش می دهد. دارای یک پارانشیم نازک و چند کیست ساده با حداکثر قطر 3 میلی متر است. کلیه راست: 27 11 11 10 10 میلی متر ، 1.6 سی سی کلیه سمت چپ: 55 19 19 18 18 میلی متر ، 9.8 سی سی ضخامت پارانشیمی کلیه در حد چپ در حد طبیعی است. پارانشیم کلیه راست: 3.4 میلی متر پارانشیم کلیه در سمت چپ: 9.3 میلی متر هیچ سنگی در کلیه ها تشخیص داده نمی شود. نه پیرئکتازی و نه سلیکتازی حضور ندارند. قطر 1 میلی متر Anteroposterior (AP) لگن راست کلیه: 1.1 میلی متر قطر آنترپوستوریور (AP) لگن کلیه سمت چپ: قسمتهای قابل دسترسی سونوگرافیک مجرای ادرار از ویژگیهای عادی برخوردار است. مثانه ادرار دارای ویژگی های طبیعی است (ضخامت دیواره: 1.2 میلی متر). نه سنگ و نه ضایعه دیواره ای در مثانه مشخص نمی شود. برداشت: کلیه راست کوچک حاوی چند کیست ساده تشخیص اول: جوشهای کلیوی یک طرفه دیسپلاستیک
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   ممكن است ديسپلاستيك باشد

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دخترم یکسال و چهارماهشه برگشت ادرار داره چهار ماه پیش ap لگنچه ۱۸ میل بود که شربت سفالکسین و قرص یوریناسین هرشب
  یک چهارم مصرف کرده الان ap ۱۳ میل شده بازم لازمه داروها مصرف بشه ؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   اسكن ايزوتوپ از كليه ها انجام دهد

 • تصویر کاربر راحله یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتربمن 18 هفته رفتم سونو آنومالی نوشته شده تو سونو ک اتساع خفیف لگنچه چپ دیده می‌شود الان من چیکارکنم خوب نمیشه؟ جنینم مشکل داره؟ ب متخصص نوزاد مراجعه کنم؟ توروخدا راهنماییم کنین خیلی نگرانم بچم پسره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش)

   نگران نباشيد تا موقع تولد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر