همه چیز درباره هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه (HYDRONEPHROSIS) به وجود آب در کلیه گفته می شود، در این حالت لگنچه کلیه و کالیس های کلیه که درحدود ۸ تا ۱۲ عدد می باشند، گشاد می گردند.

معمولا علت، انسداد درمسیر ادرار از کلیه به مثانه میباشد و درنتیجه جمع شدن ادرار در کلیه باعث تورم و گشادی داخل کلیه شده و در نتیجه کلیه بزرگ می شود. اگر درمان صورت نگیرد در درازمدت  ضخامت کلیه کاهش می یابد، که به آن آتروفی کلیه گویند. هیدرونفروز کلیه یک یا دو کلیه را گرفتار می کند.

وقتی حالب ها هم دچار گشادی شوند به آن هیدرویورترونفروز گویند. بطور طبیعی وقتی ادرار از کلیه ها ساخته می شود و باید از طریق حالب ها وارد مثانه شود. وقتی انسداد یکطرفه یا دوطرفه در حالب به علت سنگ یا از عامل خارجی، ادرار در کلیه ها تجمع پیدا کرده و باعث هیدرونفروز می شود. اگر مثانه بطور مادرزادی نتواند ادرار را خارج کند، ادرار در مثانه افزایش می یابد و بطرف کلیه ها برمی گردد و باعث هیدرونفروز می شود.

اگر مردی دچار بزرگی پروستات باشد و باعث عدم خروج ادرار از مثانه شود، مثانه ضخیم شده و ادرار در مثانه تجمع می یابد و باعث هیدرونفروز کلیه می شود. یک بیماری شایع در بچه ها به نام برگشت ادرار به کلیه ها یا رفلکس ادرار وجود دارد که این برگشت ادرار به کلیه ها باعث هیدرونفروز کلیه می شود.

علائم و یافته های بالینی که توسط پزشک در بیمار یافت می شود:

 1. آیا انسداد کامل یا ناکامل است؟
 2. انسداد حاد و ناگهانی اتفاق افتاده یا مدت طولانی است؟
 3. انسداد یک طرفه است یا هر دو کلیه را گرفتار کرده است؟

هیدرونفروز کلیه اگر بطور ناگهانی با حمله ناگهانی پیش آید (انسداد به علت سنگ در حالب) درد شدید در پهلو بین دنده ها و بالای پا بوجود می آورد. این نوع و فرم از درد با اسم DIETL CRISIS نامیده می شود. برعکس هیدرونفروزی که مدت طولانی ایجاد شده و یا به آرامی در حال بوجود آمدن است، باعث ناراحتی و درد مبهم می شود و تهوع و استفراغ ممکن است بوجود آید.

اگر انسداد در مجرا یا گردن مثانه بوجود آید باعث اتساع مثانه و درد مثانه می شود. مانع سرراه جریان ادرار کلیه بطور شایع و زیادی باعث عفونت شده که می تواند منجر به تشکیل سنگ دیگری شود. چنانچه انسداد کامل باشد ممکن است باعث نارسائی و از بین رفتن کلیه شود. در این صورت اوره و کراتینین در خون بالا می رود و به هم خوردن سدیم و پتاسیم در خون ایجاد شده و باعث اسیدوز متابولیک می شود. درمعاینه بیمار ممکن است کلیه به دست پزشک بخورد و درلمس پهلو، درد ایجاد شود.

هیدرونفروز کلیه

علت های هیدرونفروز کلیه

ایجاد هیدرونفروز کلیه نتیجه اتفاق افتادن چندین مورد غیرطبیعی می باشد. هیدرونفروزی که بعلت تنگی حالب به لگنچه کلیه یا حالب به مثانه اتفاق می افتد، در دوران رشد جنین رخ می دهد. سایر مواردی که باعث هیدرونفروز بعلت تنگی حالب می شود، جراحی لگن است که ممکن است به حالب آسیب برسد.

فشار روی یک حالب یا دو حالب می تواند به علت فشار ورید یا شریان روی آنها باشد که موارد غیرطبیعی در دوران جنینی می باشد. بنابراین انسداد کامل یا ناقص در هر قسمتی از سیستم دستگاه ادراری ممکن است بوجود آید و از تنگی مجرای خروجی ادرار تا حفره های موجود در کلیه که کالیس نامیده می شود، اتفاق افتد.

هیدرونفروز کلیه نیز می تواند در بیماری رفلاکس ادرار که بیشتر در بچه ها دیده می شود، اتفاق افتد که ادرار از مثانه به کلیه ها موقع ادرار کردن برمی گردد. بزرگی پروستات با بستن مجرا و انقباضات غیرطبیعی مثانه به علت اختلال عصبی و جمع شدن مدفوع در روده باعث هیدرونفروز می شود.

تشخیص هیدرونفروز کلیه

تشخیص در دوره جنینی امکان پذیر می باشد با سونوگرافی در دوره جنینی انسدادهای مادرزادی مثل تنگی حالب به کلیه (UPJO) قابل تشخیص است. نیمی از هیدرونفروزهایی که در نوزاد تازه متولد شده همراه هستند، زودگذر بوده و بهبود می یابد. ۱۵% از هیدرونفروزها وقتی نوزاد بدنیا می آید، بهبود نمی یابد و همراه با انسداد نبوده و به آن (هیدرونفروز غیرانسدادی و غیرREFLUXING) گویند.

در این بچه ها هیدرونفروز خودبخودی بهبود می یابد و معمولا” در سن ۳ سالگی در ۳۵% بقیه که موقع قبل از تولد تشخیص داده می شوند، هیدرونفروز می تواند یک حالت غیرطبیعی باشد. به هرحال چه بعد ازتولد یا بطور تصادفی هیدرونفروز کلیه تشخیص داده شده باشد، برحسب شدت ضایعه کلیه باید تصمیم به ترمیم و برطرف کردن انسداد شد.

درمان کیست کلیه

درجه های هیدرونفروز کلیه

هیدرونفروز کلیه براساس یافته های سونوگرافی بدرجات زیر تقسیم بندی می شود:

 • درجه یا گرید صفر که هیچگونه گشادی در کالیس ها دیده نمی شود.
 • درجه یا گرید یک فقط گشادی لگنچه وجود دارد.
 • درجه دو یا گرید ۲ که گشادی لگنچه و کالیس ها بدون آسیب کلیه وجود دارد.
 • درجه یا گرید ۴ که گشادی شدید لگنچه و کالیس ها و نازک شدن ضخامت کلیه وجود دارد.

درمان هیدرونفروز کلیه

درمان هیدرونفروز کلیه باید بر اساس رفع انسداد باشد تا ادرار از کلیه وارد مثانه شود و باید توجه داشت که نوع درمان بر اساس اینکه انسداد حاد یا مزمن باشد تفاوت می کند. انسداد فوقانی معمولا با گذاشتن یک نفرستومی درمان می شود. انسدادهای طولانی مدت با گذاشتن DJS یاعمل تنگی حالب به لگنچه کلیه حل می شود. در مواردی که پروستات باعث هیدرونفروز شده باشد، بطور موقت باید در مثانه سوند گذاشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

13+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من درد شدید در ناحیه کلیه هام دارم که به قسمت پشت کمر و اطراف مثانه ام دارم، و تکرر ادرار دارم که همراه با خون هست و سوزش شدید موقع ادرار دارم،
  رفتم سونو دادم در جواب سونو نوشته
  هیدرویورترونفروز خفیف در کلیه چپ
  سنگی به قطر ۹ میلی متر در دیستال حالب چپ
  سنگریزه با قطر کمتر از ۳ میلی‌متر در کلیه چپ
  نظر شما برای درمان چیست ، سنگ سکنی کنم یا با دارو قابل دفع هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   بايد سنگ شكني كنيد

 • تصویر کاربر رازقی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بچه ۳۵ هفتگی میزان قطر AP کلیه راست ۱۲ میلیمتر وکلیه چپ۵ /۷میلیمتر است چقدر احتمال خطر وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   قضاوت بعد از تولد است

 • تصویر کاربر رستمی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود 10 است تحت نظر نفرولوژیست هستم به علت دفع پروتئین و تتگی خفیف دو طرفه البته کلیه هام ورم دارند در یکسال اخیر کراتین افزایش پیدا کرده 1.9 شده با مراجعه به ارولوژیست گفتن باید دبل جی بزارم میخواستم ببینم نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد عمل جراحي شويد

 • تصویر کاربر ابراهیمی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر. پسر من 4 سالش در ادرار 24 ساعته که از پسرم گرفته شده دفع creatinine در جواب آزمایش 229.آیا خطر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   خطر ندارد ولي از دكتر نفرولوژيست هم مشورت بگيريد

  2. تصویر کاربر ابراهیمی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   خیلی ممنون دفع پروتئین اش هم در ادرار 24 ساعته 10 بوده
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

     طبيعي است

  4. تصویر کاربر ابراهیمی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   خیلی ممنون از شما
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   تشكر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر داود پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نتیجه آزمایش سنگ کلیه من نوشته
  قهوه ای
  سخت
  کلسیم 49%
  اکسالیت 50%
  آمونیم 1%

  این جزو کدام دسته از سنگ ها می باشد و چه نوع مراقبت هایی نیاز دارد؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگزالات كلسيم است ، مايعات بايد زياد به خوريد

 • تصویر کاربر زینب سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  من۲۹ ساله هستم که درد پهلو و پشت کمر و شکم و کشاله ران دارم.
  که سونوگرافی انجام دادم که ضخامت پارانشیمی کلیه سمت راست ۱۳ میلیمتر و ضخامت کلیه چپ۱۸میلی است.کالیکتازی در پل فوقانی کلیه چپ و سنگریزه۳میلی ،و در کلیه راست هیدرویورترونفروزMild همراه با افزایش یورتریوم و سه سنگریزه با ابعاد بزرگترین۵ میلیمتر است.
  پس از دوبار تخلیه مثانه حجم رزیدوی حدود۶۳سی سی بود.
  آزمایش ادرار هم R.B.C عدد۲۰ بود وBlood هم+2
  میخواستم بپرسم مشکل خطرناک و حادی هست و باید داروی خاصی مصرف کنم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   یورتروسکوّپی حالب  راست باید انجام شود

 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  درد کلیه داشم سونو دادم جوابش اینه: هیدرونفروز خفیف کلیه راست همراه با اتساع پروگزیمال حالب راست به میزان 4/5 میلیمتر مشهود است.این اتساع تا 7 سانتیمتر ابتدایی حالب راست ادامه دارد و در این ناهیه یک سنگ به قطر 3/7 میلیمتر مشاهده می گردد.دکتر سوالم اینه نیاز به عمل دارم؟ اتساع پروگزیمال به میزان 4/5 یعنی چی؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد عمل كنيد و اتساع گشادياست

 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر سونو گرافی دادم جوابش اینه)(هیدرونفروز خفیف در سیستم پیلوکالیسی کلیه راست همراه با اتساع در حالب پروگزیمال دیده شد ادامه ی مسیر حالب در سونو گرافی قابل دید نبود به نظر عامل انسدادی در مسیر حالب قرار دارد. و در کالیس های میانی کلیه راست لیتیازی به طول 4م م مشهود است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   عمل tul انجام شود

 • تصویر کاربر حنیف دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من 38 سال سن و 76 کیلو وزن و مرد هستم.
  نتایج آزمایش خونم: BUN=18 و Creatinine=1.3 و clacium=10.6 و uric Acid=7.4 هست. نگران شدم. میخواستم بدونم نیاز به پیگیری و درمان خاصی دارم؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   نه درمان نه پيگيري لازم است

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر، من یک هفته پیش بدلیل علائمی از قبیل درد زیرشکم، تهوع، استفراغ و تب و لرز نزد یکی از پزشکان متخصص و جراح کلیه شهر بندرعباس مراجعه و پزشک محترم نیز پس از تجویز سی تی اسکن و سونوگرافی در عکس سی تی اسکن عنوان داشت من دارای سنگ کلیه سمت راست به اندازه 9میل (رنال کولیک راست)می باشم لذا پس از تشدید حالم و تداوم علائم ذکر شده هفته گذشته توسط پزشک مربوطه موردجراحی قرار گرفتم لذا پزشک عنوان داشت بدلیل عفونت بسیار قادر به تخلیه سنگ کلیه نگردیده است و نسبت به نصب استنت (سوند) بین کلیه و مثانه اقدام نموده تا به زعم دکتر مربوطه نسبت به تخلیه ادار اقدام گردد لذا پس از مطالعه دقیق گزارش سی تی اسکن قبل از عمل مشاهده کردم دچار هیدرونفروز خفیف کلیه سمت راست بوده ام که به تعبیر علم پزشکی ورم کلیه بوده است .سئوال بنده این است که به نظر شما آیا برابر گزارش سی تی اسکن که بشرح پیوست برای حضرتعالی ارسال شده ؛ پزشک دچار اشتباه در تشخیص سنگ کلیه نگردیده ؟و آیا با دارو درمانی مشکل بنده مرتفع نمی گردید ?ضمنا آزمایشات سونوگرافی و سی تی اسکن بعد از عمل هم وجود سنگ کلیه را تشخیص نداده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   كار پزشك درست انجام شده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر