عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  همسرم کارتین بالا واوره بالا دارن سونو انجام دادن کلیه هاش کوچک شدن و تحت درمان هستن ولی نه کراتش پایین میاد نه اورش راه درمان باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 روز پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر امین شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من۷۵ سالشه و دیابت داره و انسولین تزریق می کنه ده سال پیش عمل بای پس قلب کرده و ۹سال پیش پای راستش از زیر زانو قطع کردند روز پیش برای آنژیو هسته ای قلب رفته بود که در آنجا متوجه شدند کراتین خونش ۱.۷ به خاطر همین آنژیو نکردند تا دکتر متخصص کلیه جواب بدهند ماه پیش ۱.۳ بوده حالا نمیدانیم چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 4 روز پیش)

   اين عدد زياد بالا نيست بايد أنژيو انجام دهند

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مدتی بود کراتین خونم به خاطر بالا رفتن قند خونم بالا رفته بود 3/5بود بعد از بستری شدن تا 1/0 پایین اومد بعد از چهار ما ه سنگ کلیه با لیزر شکوندم حالا کراتینم به1/3رسیده اوره هم لب مرزه لطفا رانماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  پدر خانمم سکته قلبی کرده بعد ای اف قلب بالا نیومد بعد آنژیو مجبور به گذاشتن باطری شدیم حالا اوره خون ۵.۹۵ و کراتنین 2.07شده چکار باید انجام بدیم؟ احتمال داره از قرص هاش باشه؟ باید چیکار کنیم خدایی نکرده مشکل ساز نباشه یک وقتی؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   به پزشك نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسری هستم ۲۲ساله کراتین خونم ۱.۵۰ و اوره ۳۵ هستش آیا من دچار کم کاری کلیه شدم در ضمن فشار خون لب مرز دارم؟درمان چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   درمان رژيم غذايي است

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض ادب و احترام خدمت اقای دکتر مادر من 65 سالشه دیالیز میشه در بدنش احساس گرمای زیاد میکنه علتش چی هست چی بخوره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   به علت اوره است

 • تصویر کاربر Seid سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پدرم قبل عید درد شکم شدید گرفت که بپشتش میزنه بردیم بیمارستان سنگ کیسه صفرا تشخیص دادن بخاطر بالا بودن کراتینین خون عمل نکردن با سه دفعه دیالیز از شش وخوردهای به سه وخوردهای رسید دکتر مرخص کرد تا بعد عید وضعیتش نرمال تر بشه عمل کنند بعد عید رفیم سونوگرافی گرفتن کبدش مشکوک شدن ام ار ای بدون تزریق نوشتن وگفت احتیاج به بستری در بیمارستان نداره سوالی که داشتم یکی اینکه درد معده که به پشتش میزنه زیادی دار چیزی هم از ترس درد نمیخوره ضعیف شده دکترش داروی خاصی برای درد نداده چه دارویی شما پشنهاد میدید احتیاجی به بستری با سن زیاد (۸۲سالشه) وضعیفی ودرد داره یا باید تحمل کنه تا جواب ام ار ای بیاد ...
  ببخشید مزاحمتون شدم ممنون از وقتی که گذاشتید
  خدا خیرتون بده اگه میشه زودتر جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   بايد صبر كنند

 • تصویر کاربر Taranom سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،کموتراپی تاثیری بربالارفتن کراتینین خون دارد،متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   خير

 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید اقای دکتر ازمایش ادرار 24ساعتم رو که گرفتم
  تو برگه آزمایش حداکثر کراتین رو زده بود 2واحد ولی برای من3.82واحد بود و اوریک اسید واگزالات ادار 24ساعته هم خیلی بالا بود در صورتی که ازمایش ادرار و خون نرمال و عادی بود البته تو سونوگرافی متوجه سنگ3mmشدند
  الان خیلی نگرانم که ممکنه خطرناک باشه یا ناشی از سنگه
  چون پیش دو دکتر که رفتم یکیشون دارو نوشت و گفت چیزی خاصی نیست و بعد چند روز مصرف دارو که علایم فرقی نکرد و پیش دمتری دیگه رفتم گفتند خیلی میتونه جدی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من سنگ ۹میلیمتری در کلیه چپ داشتم،سنگ شکن کردم٫ولی سنگ ریزه داخل حالب گیر کرد که دکتر لوله دبل جی گذاشت، دو هفته بعد لوله برداشته شد ودوباره سنگ شکن کردم،یک ماه گذشته اما همچنان تنوع دارم،پس از آزمایش اوره ۵۳ و کراتین ۱/۵ رو نشون می‌دهد،خطرناکه؟حل میشه مشکلم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   بل حل مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر