بالا بودن کراتینین و اوره

عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احیا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام:
  احتراماً به عرض می رساند پسرم 2 سال و 7 ماهش است که آزمایش خون رو برای عمل آدنوتنیتکتومی می خواستن و بعد از جواب ازمایش مشخص شد مقدار کراتنین 1.01 است و دکتر اضهار داشتند این مقدار برای این بچه با این سن زیاد است و میباست متخصص کلیه اظهار نظر نمی یاید .لازم به ذکر است عمل آدنوتنیتکتومی انجام شد . عکس جواب آزمایش پیوست می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   توسط متخصص نفرولوژيست ويزيت شوند 

 • تصویر کاربر احیا شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام:
  احتراماً به عرض می رساند پسرم 2 سال و 7 ماهش است که آزمایش خون رو برای عمل آدنوتنیتکتومی می خواستن و بعد از جواب ازمایش مشخص شد مقدار کراتنین 1.01 است و دکتر اضهار داشتند این مقدار برای این بچه با این سن زیاد است و میباست متخصص کلیه اظهار نظر نمی یاید .لازم به ذکر است عمل آدنوتنیتکتومی انجام شد . عکس جواب آزمایش پیوست می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد جناب دكتر
  من 44 ساله هستم . ورزش منظم مي كنم ميزان اوره و كراتين در آزمايش خون من به ترتيب 41 و 1.34 بوده مي خواستم بدونم اين اعداد در چه وضعيتي نشون ميده كليه منو . ضمن اينكه مدت كوتاهي به خاطر ورزش پودر پروتيين ، گلوتامين و BCAA مصرف كردم . ادامه مصرف آنها مشكلي برام ايجاد نمي كنه ؟ ممنون بابت مشاوره تون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   أزمايشات طبيعي است و خوردن بلامانع نيست 

  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   ممنون آقاي دكتر بابت جواب . قسمت دوم پاسخ را متوجه نشدم .« خوردن بلامانع نيست » يعني نبايد مصرف كنم ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   بلامانع است

  4. تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)
   متشكرم .پايدار و سربلند باشيد.
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   خواهش مي كنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد جناب دكتر
  من 44 ساله هستم . ورزش منظم مي كنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید جناب اقای دکتر قوامی مردی هستم 53 ساله در اخرین ازمایشم کراتین خونم 4.9 است این عدد حدودا 10 ساله ثابت مانده و هیچگونه عوارضی ندارم فقط در زمان دفع ادرار ازاد و روان ادرار نمیکنم ولی سوزش هم ندارم هیچگونه بیماری قند چربی یا فشار خون هم ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانم ممنون از وقتی که میگزارید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   مصرف نمك و گوشت محدود شود و روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد 

 • تصویر کاربر حدیث چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام من یه فرزند ۲سالو ۴ ماه دارم که مادر زاد یک کلیه داره الان تو آزمایش اوره بالا تر از حد معموله به نظرتون چه مشکلی داره تورو خدا راهنمایی کنید دارم دیوانه می شم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   اشكالي ندارد نگران نباشيد 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواسته نباشید بنده چند ساله به نارسایی کلیه هستم چند روز پیش ازمایش دادم کراتین خونم ۶ بود ممنون میشم منو راهنمایی کنید گروه خونی من aمنفی از چه گروهی خونی میتونم واسه پیوند بگیرم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)

   بايد پيوند كليه شويد و قبل ا ز. پيوند كليه دياليز شويد 

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پدرم کراتین خونشبسیاربالاست دکترابهمون گفتن بایددیالیزبشه ولی فعلا نه وحتی داخل دستش فیستول هم قرارادادیم آزمایش جدیدک دادکراتینش۴/۹۷بودالان وقتش نشده که دیالیزانجام بده پس ماکی وچطوربایدبفهمیم ک ببریمش برای دیالیز؟مگه الان کراتین خیلی بالانیس؟!!!چرانمیگن ببریم دیالیزومارابلاتکلیف گذاشتن😕ممنون میشم اگ جوابم رابدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   زير نظر پزشك نفرولوژيست باشد ايشان زمان را مشخص مي كنند

 • تصویر کاربر سیروس شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام به استاد وهمشهری اهوازی عزیزم من هشت ماه پیش سیتی انژیو قلب انجام دادم که در اثر ماده حاجب کراتینین به ۱/۹۰ رسید پس از گرفتن رژیم وقطع بعضی از داروها پس ااز شش ماه به ۱/۲۵ رسید والان بعد از دوماه دیکه به ۱/۴۵ رفته وبی یو ان ۱۴ وازمایشات دیکه طبیعی هستن کراتنین رندوم اره ۷۰ وهیچ دفعی ندارم وتری کلیسیرید به دلیل قطع فنو فیبرات به ۴۴۷ رسیده قبلا۱۷۰ بود ارادتمند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   كاهش مصرف نمك و گوشت و كنترل كلسترول

 • تصویر کاربر نگار شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 33 هفته بارداری هستم چندروز فشارم بالا بود ولی ورم ندارم ، آزمایش دفع پروتیین 24 ساعته انجام دادم کراتینم 816 و پروتیینم 120( تو رنج نرمال آزمایشگاهن) ولی عدد urine volume بالاتر از رنج طبیعیه یعنی 2/400
  بچه اولم رو هم 8 ماهه به دنیا آوردم
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   به پزشك نفرولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات