عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

كراتين كليه چيست ؟

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

کراتینین نرمال

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

دکتر هوشنگ قوامی : ” کراتینین بالا نشانه بیماری کلیه می باشد.”

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند.

كراتين بالا در كليه

بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند.

وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

52+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهيل چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسرم نزديك به ٣ سالش هست آزمايشش اوره رو ٥٣ زده اين چى ميتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)
   1. به نفرولوژيست مراجعه شود
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یه ماه پیش ازمایش دادم تو ازمایش کراتین خون نوشته 1/5 ک مال من 1/9 ک دکتر گفت اوره بالاست گوشت کم بخور ایا این عدد خیلی بالاست یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 2 روز پیش)

   زياد بالا نيست

 • تصویر کاربر R.N جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اگر در آقای ۷۰ ساله که در اثر مصرف یک دوره امپرازول ومزالازین کراتینین خون بالا رفته باشد بدون سابقه بیماری کلیوی .البته افزایش جزئی آقا نیاز به قطع یا تعویض داروی بیمار هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 1 هفته پیش)

   امپرازول اثري روي كراتينين ندارد و اگر كم بالا رفته اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر قوامی. آقایی هستم ۴۳ ساله با وزن ۹۵کیلو. مدتیه که کراتینینم ۱.۷ و ۱.۸,هستش و بقیه ازمایشاتم نرماله ممنون میشم که راهنمایی کنید و دارویی تجویز کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   مصرف نمك و گوشت را كم كنيد

 • تصویر کاربر ايمان شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من دچاربيماري واسكوليت وگنرشدم كه اينبيماري باعث نارسايي كليه شد ودرحدود١/٥سال دياليزميشم ميخواستم بدونم باپيوندكليه مشكلم حل خواهدشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 3 هفته پیش)

   بله حل مي شود

 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب و سلام پسرم22ساله وقد174 وزن68 با کراتین خون به ترتیب1/7و1/4و1/2 وبار اخر1/4 که دیروز بود در ضمن بخاطره سرماخوردگی قرص ایبو پروفن مصرف میکرد در ضمن ورزش بدنسازی هم کار میکرد از کراتین وپروتئین مصرف میکرد.در ضمن سیتی اسکن که گرفتن کلیه ها سالم بودن ممنون میشم راهنمایم کنن باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است پروتيين كمتر مصرف كنند

 • تصویر کاربر صابری یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من 72 سال دارم.30 سال دیابت دارم و کنترل است.15 سال فشار خون دارم با 2تا انلاپریل5 و 1/5 عدد امیلودیپین و یک عدد فروزماید کنترل است.کراتنین من شش ماه قبل 1/4 بود بعد شد 1/6 حالا شد 1/9 و اوره خون120 است.لطفا راهنمایی فرمایید چگونه کراتنین را پایین بیارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   با رژيم غذايي مصرف گوشت كم

 • تصویر کاربر اعتمادی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر.پدرم آقا۶۰ساله با کلسیم ۱۱.۸وکراتین۴.۶واوره ۱۰۰بادرداستخوانی شدیددرکمروقفسه سینه..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   كلييه ها كم كار شده اند بايد به نفرولوژيست مراجعه كنند

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   كلييه ها كم كار شده اند بايد به نفرولوژيست مراجعه كنند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یاوری پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  خانمی44 ساله ام که 20سال پیش دچار عفونت کلیه شدم و چند روز در بیمارستان بستری و درمان شدم
  در حال حاضر آزمایش و سونو گرافی کلیه دادم که عکساش در پیوست فرستادم.
  ضمنا به تازگی خشکی وخارش پوست، احساس لرز و استرس هم دارم گاهی اوقات.آزمایش قند105 و چربی217 هم تا حدودی بالاتر از حد مجازه.
  آقای دکتر بنظر شما مشکل و بیماری من چیست؟درمان آن چیست؟(آیا کلیه م رو از دست دادم یا امیدی بهش هست؟)
  دکترم برام اسکن کلیه تجویز کرده.بنظر شما با توجه به عوارض احتمالی اسکن بر روی کلیه آیا این اسکن رو انجام بدم؟آیا اسکن فایده ای دارد؟؟باید سریع انجام بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   مشكلي نداريد،،نگران نباشيد

 • تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر
  بنده نزدیک به ده روزه تکرر ادرار دارم البته بیشتر شبا خیلی اذیتم
  سونگرافی انجام دادم کلیه هام سنگ ریزه داره و دکتر گفت این سوزش و تکرر ادرارت مال سنگه و عفونت کرده
  برام قرص اکسی بوتینین واسه سوزش و سیفیکسیم 400 واسه عفونت تجویز کرده و گفت با مایعات دفع میشه سنگ
  ولی الان سه چهار روزه تغییری نکردم و گرفتگی خفیفی پهلوهام و بالای باسنم داره آیا این قرصا رو ادامه بدم ؟تکرر ادرارم مال سنگه؟چه راهی و قرصی واسه درمان سوزش وتکرر ادرارم پیشنهاد میکنین که راحت شم ازین درد ؟ (آزمایش و سونوگزافی هم فرستادم)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص توزيكر ميل كنيد

  2. تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   داروهای قبلی رو هم مصرف کنم یا نه اقای دکتر؟این قرص توزیکر رو چند روز استفاده کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   قرص وزيكر را تا ده روز ميل كنند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر