بالا بودن کراتینین و اوره

عوارض بالا رفتن کراتینین و اوره

کراتینین و اوره دو ماده زائد در خون هستند که باید توسط کلیه ها دفع شوند. چون این دو ماده فقط توسط کلیه ها قادر به دفع می باشند، می توان گفت که دفع یا عدم دفع این دو ماده توسط کلیه ها از طرفی عملکرد و یا عدم کارائی و سلامت کلیه ها را نشان می دهد.

معمولا بعد از ۵۰ سالگی مقدار این دو ماده هر ۱۰ سال مقداری از مقدار طبیعی بالاتر می رود، که نشان دهنده کاهش عمل کلیه ها می باشد که با افزایش سن بطور طبیعی به علت کاهش عمل کلیه ها می باشد و لذا اهمیت خاصی نباید به آن داده شود. کراتینین و اوره با آزمایش خون قابل اندازه گیری می باشد.

اوره و کراتنین دو ماده سمی در خون هستند که بدنبال سوخت و ساز مواد غذائی در بدن به وجود می آید. این دو ماده سمی فقط از طرق کلیه ها دفع می شوند.

مقدار طبیعی کراتینین و اوره

مقدار طبیعی کراتینین خون در مردان ۰٫۸-۱٫۲ mg/dl (در برخی موارد تا ۱٫۵ mg/dl ) و در زنان ۰٫۶-۰٫۹ mg/dl می باشد. مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۱۵-۴۵ mg/dl و در کودکان ۱۰-۴۰ mg/dl می باشد. اگر کراتینین و اوره از این مقدار بالا رود نشان دهنده بیماری کلیه می باشد.

مقدار کراتینین و اوره وقتی که عملکرد و کارائی دو کلیه از ۳۰ درصد پایین بیاید، در خون بالا می رود و بنابراین می توان نتیجه گرفت مقدار کراتینین و اوره تا زمانیکه کلیه ها تا ۳۰ درصد کار کنند، طبیعی است، در حالیکه عملا” اختلال در عملکرد کلیه ها” وجود دارد.

بنابراین باید برای بررسی عملکرد دقیق کلیه ها در صورت ضرورت، از اسکن ایزوتوپ کلیه ها استفاده کرد که آزمایش بسیار دقیقی است و کار کلیه ها را جداگانه بررسی می کند. افراد مسنی هستند که کراتین آنها بیشتر از حد طبیعی است که جای نگرانی نخواهد بود و پدیده طبیعی است.

ولی این افراد محدودیت در خوردن گوشت، نمک وجود دارد و اگر دیابت  و یا فشارخون دارند باید کنترل شود. اگرچه بسیاری از مردان در این سن مبتلا به هیچگونه بیماری نیستند. بسیاری از مردانی که کراتینین بین ۲-۳ دارند، بدون هیچگونه بیماری و با کنترل مصرف گوشت و نمک، زندگی و فعالیت روزانه خود را انجام می دهند.

عدم دفع کراتینین و اوره

 در مواقعی که کلیه ها بعلت بیماری دچار کم کاری شوند، دیگر قادر نخواهند بود که اوره و کراتنین را کاملاً از خون دفع کنند و در نتیجه مقدار این دو ماده در خون بالا میروند. بیماری های کلیوی متعددی هستند که اگر کلیه ها به آنها مبتلا شوند، قادر نیستند که اوره و کراتنین را دفع کنند و میزان آنها در خون بالا میرود، و از طرفی بعضی بیماری ها هستند که باعث می شود کلیه ها کاملاً کار خود را از دست بدهند و در اینصورت در چنین وضعیتی کلیه ها قادر به دفع این دو ماده سمی نخواهند بود و در نتیجه مقدار آنها در خون بالا میرود و بیمار نیاز به دیالیز و نهایتاً پیوند کلیه پیدا می کند.

درمان کیست کلیه

بالا رفتن سریع کراتینین و اوره

در بررسی عملکرد کلیه، اندازه گیری کراتینین خون ارزش بیشتری نسبت به اوره دارد. افزایش کراتینین و اوره بر حسب ضایعه به کلیه تقسیم بندی می شود.

# دسته اول آسیب به کلیه

آسیب کلیه ها که از طریق خون باعث ضایعه کلیه ها می شود. برای مثال فردی که دچار خونریزی شدید می شود، بدنبال آن دچار کاهش فشارخون شده و چنانچه بمدت ۱۰ دقیقه کاهش فشار خون ادامه دار شود، کلیه ها از کار می افتند.  مصرف بعضی داروها نیز اثر سمی روی کلیه ها دارد و باعث از کار افتادن کلیه ها می شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

# دسته دوم آسیب به کلیه

دسته دوم بیماریهای خود کلیه ها می باشد که باعث بالا رفتن کراتینین و اوره می شود. این بیماری ها مثل عفونت های کلیه، سنگ های متعدد دو طرفه کلیه ها و یا بیماری کیستیک کلیه ها که می توانند باعث نارسائی کلیه (ESRD) شوند و فرد مجبور به پیوند کلیه شود.

# دسته سوم آسیب به کلیه

دسته سوم بعد از کلیه می باشد. معمولا” اگر حالب ها که لوله های برنده ادرار به مثانه هستند، دچار انسداد شوند و این انسداد طولانی شود، کلیه ها دچار نارسائی خواهند شد. مثلا” سنگ های دو طرفه حالب ها که باعث انسداد شده باشد و گاهی بدون سرو صدا این اتفاق رخ می دهد. یا تنگی های مادرزادی محل کلیه به حالب ها که بیشتر در بچه ها دیده می شود و مورد دیگر برگشت ادرار به کلیه ها است که اگر اصلاح نشود باعث نارسائی کلیه می شود.

یکی دیگر از این موردها، بزرگی پروستات می باشد که ۱۰ درصد موارد باعث نارسائی کلیه و بالا رفتن سریع کراتینین و اوره می شود.

کمبود کراتینین خون

در مواقعی وجود دارد که ممکن است مقدار کراتنین  از میزان طبیعی که در بالا ذکر گردید، پایین بیاید، این حالت بخصوص در خانمهای حامله دیده می شود، چون در حاملگی بخصوص در سه ماهه دوم و سوم کار کلیه ها در خانم های حامله دو برابر می شود و کلیه ها نیز بزرگ می شوند. وقتی عملکرد و کار کلیه افزایش یابد در نتیجه کراتنین زیادتری از کلیه ها دفع می شود و گاهی کراتنین به میزان ۸/۰ تا ۶/۰ می رسد و ۶ هفته بعد از زایمان کار کلیه ها به حالت طبیعی بر می گردد. در کودکان هم مقدار کراتنین نسبت به افراد بالغ و بزرگترها پایین تر می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۴۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴۹ ساله و مرد اخیرا آزمایش دادم کراتین خونم ۱/۱۴بود به نظرتون مشکل خاصی دارم ؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۴۹( 2 ماه پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربرمحمدمهدی چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۰( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب خدمت آقای دکترپسرمن ۴/۵ماه است باسونوگرافی تشخیص هیدرونفریزگرید۱بالگنچه ۷ داده شده است براش عکس رنگی نوشتن امامن ازعوارض عکس رنگی میترسم میخوام بدونم ایااین انسدادبه خودی خودقابل درمان است یانمیشه بدون عکس رنگی درمان بشه تواینترنت خوندم قبل ازسه سالگی به خودی درمان میشه آیاواقعیت داره باتشکرفراوان
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۰( 3 ماه پیش)
   در يك سالگي سونوگرافي انجام شود
 • تصویر کاربرعادل جمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۲۱:۱۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دليل وجود خون در ادرار با داشتن سابقه ي عفونت پرستات و بدون درد و سوزش كليه چيست
  و در ازمايش إدرار وجود كلسيم اكسالايت به مقدار كم و وجود پروتوئين در إدرار مشاهده ميشه
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۵ تیر ۱۳۹۷ ۲۱:۱۵( 3 ماه پیش)
   علت زياد است به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرنادر دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۰۲( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  راهای مطمعن شدن ازسلامت بچه وراهای درمان چگونه می باشند
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۹:۰۲( 4 ماه پیش)
   سوال شما نا مفهوم است ، اگر بچه مشكلي داشت موقع تولد متخصص اطفال مطرح مي كرد
 • تصویر کاربرشهید دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۴۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دختر بنده طبق دستور پزشک باید عمل بشه . ما این قضیه رو نمیتونیم هضم کنیم. سوالی که دارم اینه آیا ممکنه نحوه عمل بیمار من چگونه است . این خیلی برامون مشکل شده . ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۸:۴۷( 3 ماه پیش)
   بايد عمل شوند
 • تصویر کاربرامین چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 29 سالم و اوره و کراتین من به خاطر رژیم سنگین و کاهش وزن و همچنین خوردن قرص های امینو در مرز و هنوز مرز و رد نکرده ایا از عملکرد کلیه من کم شده
  مقدار اوره:45
  مقدار کراتین:1.4
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۵( 3 ماه پیش)
   خير
 • تصویر کاربرعلی جمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۴۳( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر من آزمایش دادم.کراتینینم بین ۱.۳۷تا ۱.۴۵ متغیر هستش.ازمایش سونو گرافی دادم.نوشته بود اکوژنیسته کورتکس کلیه ها افزایش یافته و افتراق کورتیکومدولری بارز شده.اقای دکتر میشه بگید چه مرضی کلیوی دارم.۲۳ سالمه خوب میشم تورو خدا جوابمو بدین.خیلی نگرانم شبا خوابم نمیبره.رفتم دکتر دارو داده ولی نمیگه چی شده.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۴۳( 4 ماه پیش)
   مشكلي نداريد گزارش سونوگرافي اشتباه است
 • تصویر کاربرسیده یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پارسال سنو دادم که گفتن کلیه چپم سنگ داره ( 9mm ) .
  تو این یک سال بعضی وقتا اذیت میشدم و درد های شدیدی سراغم میومد.
  چند روز پیش که دوباره سنو دادم گفت که سنوگراف قبلی اشتباه کرده و سنگ کلیه ندارم و به جاش یه کیست 15mm تو کلیه چپ دارم + رسوب تو هردو کلیه م.
  به نظر شما گرفتن روزه باعث تشدید مریضی نمیشه؟
  چه راه حلی برای درمان رسوبات و کیست کلیه م هست ؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۰۴( 4 ماه پیش)
   روزه به كيريد مانعي ندارد
 • تصویر کاربرارسلان یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۸:۳۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ایا داروی کلردیازپوکساید می تواند اختلال در ازمایش خون cBcوBunوcrوura ایجاد بکند سوالی دیگر سوزش در پا و شکم و کمر دو روز در میان می تواند علائم بیماری کلیه باشد.بنده استرس دارم باعث تپش قلبم میشود.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۸:۳۹( 5 ماه پیش)
   كلرديازپوكساد اثري ندارد و مواردي كه ذكر كرديد ارتباطي به كليه ندارد
 • تصویر کاربرم.اکبری چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ۲۱:۵۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کیستهای متعدد پاراپلویک باحداکثر ابعاد نورده ونه mmدرپلهای میانی وتحتانی کلیه چب.مرد37ساله سابقه خانوادگی دارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ۲۱:۵۸( 9 ماه پیش)
   اكثر افراد مبتلا هستند مهم نيست
درحال دریافت اطلاعات