10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

درد کلیه می تواند نتیجه عوامل بسیاری ازجمله عفونت ادراری و سنگ کلیه باشد. بهترین راه هنگام تجربه درد کلیه مراجعه به متخصص اورولوژی می باشد، با این حال روش هایی برای درمان خانگی درد کلیه وجود دارد.

اگر درد کلیه خفیف تا متوسط را تجربه می کنید، این لیست از درمان های خانگی برای تسکین درد کلیه مفید می باشد. در ادامه، شایع ترین علل درد کلیه و نحوه درمان در خانه را خواهید آموخت.

شایع ترین علل درد کلیه عبارتند از:

در ادامه در رابطه با این دلایل توضیحات مختصری را ارائه می کنیم.

عفونت مجاری ادراری

عفونت ادراری عفونی است که در هر قسمت از دستگاه ادراری – کلیه ها، مثانه، حالب و مجرای ادراری- رخ می دهد. شایع ترین علائم عفونت ادراری تکرر ادرار، احساس سوزش هنگام ادرار کردن، ادرار با رنگ تیره، خون در ادرار ، ناراحتی مثانه و درد کلیه می باشد.

عفونت کلیه

عفونت ادراری ممکن است در دستگاه ادراری تحتانی و فوقانی ایجاد شود. عفونت های دستگاه ادراری فوقانی، عفونت های کلیوی می باشند. علائم عفونت کلیه شامل درد در قسمت بالای شکم، تب یا لرز، حالت تهوع و استفراغ می باشد.

عفونت کلیه می تواند خیلی سریع جدی شود و معمولاً نتیجه یک عفونت مجاری ادراری یا مثانه درمان نشده می باشد. اگر علائم عفونت کلیه را تجربه کردید، با اورولوژیست خود تماس بگیرید.

عفونت کلیه

سنگ های کلیه

سنگ های کلیه نیز بسیار رایج می باشند. در حقیقت  از هر 10 نفر یک نفر در زندگی خود سنگ کلیه را تجربه می کند. سنگ های کلیه توده های معدنی سخت و سنگین هستند که به طور معمول در کلیه ها یا مجاری ادراری شکل می گیرند و باعث ایجاد درد شدید می شوند. 

حدود 90 درصد از سنگ ها خود به خود از طریق سیستم ادراری دفع می شوند، اما برخی از آن ها بسیار بزرگ هستند و برای برداشتن آن ها نیاز به عمل جراحی می باشد.

علائم سنگ کلیه به طور معمول شامل درد شدید در ناحیه کمر و پهلو و دردی که به پایین شکم و کشاله ران انتشار پیدا می کند، می باشد. علاوه بر این، ادرار به احتمال زیاد دردناک، همراه با تغییر رنگ و بو خواهد بود. همچنین ممکن است سنگ کلیه باعث تهوع و استفراغ شود.

عفونت مثانه

عفونت مثانه ناشی از وجود عفونت باکتریایی در مثانه است. عفونت مثانه می تواند به عنوان عفونت مجاری ادراری نیز شناخته شود زیرا مثانه شما بخشی از مجاری ادراری است. علائم عفونت مثانه شامل درد در هنگام ادرار کردن، ادرار ابری یا خونی، تکرر ادرار و گرفتگی یا درد در ناحیه کمر یا شکم می باشد.

درد در کلیه می تواند نشانه ای از سرطان کلیه، خونریزی در کلیه ها، بیماری کلیه پلی کیستیک یا لخته شدن خون در کلیه ها نیز باشد. اگر درد مداوم یا شدید دارید، یا اگر علائم عفونت کلیه را تجربه کرده اید، فورا به اورولوژیست خود مراجعه کنید.

عفونت مثانه

راه حل برای کاهش درد کلیه در خانه

حالا که متوجه شدیم چه عواملی می توانند باعث درد کلیه شوند، در ادامه به بیان راه هایی که می توانید از آن ها به عنوان درمان خانگی درد کلیه نام ببرید، می پردازیم.

درمان خانگی درد کلیه برای عفونت های دستگاه ادراری

از آنجا که شایع ترین علل ناراحتی کلیه (عفونت مجاری ادراری، عفونت مثانه و عفونت کلیه) در مجاری ادراری رخ می دهد، در اینجا چند روش درمانی برای تسکین درد کلیه مرتبط با مجاری ادراری آورده شده است:

1- بدنتان را هیدراته کنید

هیدراتاسیون برای تسکین درد کلیه مهم است زیرا آب به دفع باکتری ها از بدن کمک می کند. به علاوه، هیدراته بودن به طور کلی به پاکسازی مجاری ادراری کمک می کند و برای از بین بردن هرگونه عفونت احتمالی مفید است.

بسیاری از متخصصان قانون 8 × 8 را توصیه می کنند، یعنی شما باید روزانه 8 لیوان حاوی 8 اونس آب ( 250 میلی لیتر )بنوشید. با این وجود، میزان مصرف آب به شما و سلامتی شما بسیار وابسته است، بنابراین هنگام تعیین میزان مصرف روزانه آب، این مقاله را در نظر بگیرید.

2- آب زغال اخته بنوشید

اگرچه از نظر علمی اثبات نشده است، اما آب زغال اخته به عنوان درمانی برای عفونت های دستگاه ادراری شناخته شده است. آب زغال اخته ای را انتخاب کنید که حاوی شیرین کننده های مصنوعی نباشد. آب زغال اخته خالص همیشه بهترین راه است!

3- از پروبیوتیک ها استفاده کنید

پروبیوتیک ها برای شما مفید هستند، به خصوص در مورد مبارزه با باکتری ها و درد کلیه. مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند عملکرد کلیه را بهبود بخشیده و به دفع مواد زائد نیز کمک کنند.,

هیدراته کردن بدن برای سلامتی کلیه

4- آب جعفری بنوشید

اگرچه فکر نوشیدن آب جعفری به نظر جذاب نیست، اما می تواند ادرار را افزایش دهد و به دفع باکتری ها کمک کند. آب جعفری یک ادرار آور حاوی ماده مغذی است که می تواند به افزایش دفعات ادرار کمک کند.

همچنین می توانید جعفری را به صورت اسموتی مخلوط کنید تا نوشیدن آن قابل تحمل تر شود.

5- حمام آب گرم با نمک Epsom

حمام آب گرم با نمک Epsom به شما در تسکین درد شدید کلیه کمک خواهد کرد. گرچه که درد طولانی مدت را از بین نمی برد، اما می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.

6- از کمپرس گرم استفاده کنید

گرما درمانی می تواند برای کاهش درد کلیه بسیار مفید باشد. برای کاهش درد، کمپرس گرم را حدود 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

7- از ضد دردهای به جز آسپرین استفاده کنید

ضد دردها به جز آسپیرین مانند ایبوپروفن، موترین و ادویل می توانند به کاهش درد کلیه کمک کنند. اگر دچار تب به همراه ناراحتی کلیه هستید، برای تسکین درد از تیلنول استفاده کنید تا تب را از بین ببرید.

نکته: این داروها فقط باید زیر نظر پزشک مصرف شود و از مصرف خودسرانه شدیدا بپرهیزید

درد کلیه

درمان خانگی درد کلیه برای سنگ های کلیه

در حالی که بسیاری از درمان های فوق به کاهش درد سنگ کلیه نیز کمک می کنند، راه حل های خاص تری برای سنگ کلیه وجود دارد، مانند:

1- مرکبات را به آب خود اضافه کنید

آب لیمو حاوی سیترات است که به جلوگیری از تشکیل سنگ های کلسیمی و جدا شدن سنگ های موجود کمک می کند. اضافه کردن آب لیمو تازه به آب می تواند به دفع سنگ کلیه کمک کند.

به علاوه همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، هیدراته بودن با نوشیدن مقدار زیادی آب به رفع ناراحتی کلیه کمک می کند.

2- نوشیدنی های اسیدی را انتخاب کنید

آب ریحان، کرفس و انار برای مقابله با سنگ کلیه و کاهش درد کلیه نیز موثر هستند. هر کدام حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که باعث بهبود سلامت کلیه و دفع سموم از کلیه ها می شود.

برای انتخاب بهتر، قبل از نوشیدن آب ریحان، کرفس یا آب انار با متخصص ارولوژی خود مشورت کنید.

آیا درمان خانگی به تنهایی مفید است؟

تمام درد های کلیه با درمان های خانگی قابل درمان نیستند. در حالی که این روش ها ممکن است به تسکین یا در برخی موارد از بین بردن درد خفیف کلیه کمک کنند، از انتشار عفونت جلوگیری نمی کنند. 

در صورت عدم درمان، حتی عفونت مجاری ادراری نیز می تواند شدیدتر شود، به همین دلیل همیشه در صورت ایجاد هر نوع درد در کلیه ها، با متخصص اورولوژی خود تماس بگیرید.

بر اساس علائم شما، ممکن است مراجعه حضوری لازم نباشد. با متخصص اورولوژی صحبت کنید و در مورد نوع دردی که تجربه می کنید سؤال کنید. آن ها می توانند به شما بگویند که آیا درمان های خانگی موثر هستند یا باید حضوری مراجعه کنید.

مرجع: urologyspecialistsnc.com

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ...اقای دکتر دوسه روزیست که درد پلو وانگار هم دردکمر دارم بیشتر از سمت راست واز پشت بالای باسنم انگار که مابین نخاع ونافم است راه رفتنو برام مشکل می کند کار که می کنم نمی فهمم ولی موقع استراحت ویا نشستن درد دارد الان هم انگار غیراز درد مقداری شکمم باد کرده از ترس کرونا هم بیمارستان نمی تونم برم ...قبلا هم یک سنگ ریز داشتم دفع شد ...ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 روز پیش)

   هر ١٢ساعت يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  یکماهی هست که سمت چپ پهلوم و زیر شکمم به شدت درد میکنه و صبح ها که از خواب بلند میشم به حدی کمر درد و شکم درد دارم که نمیتونم از جام بلند شم سونوگرافی هم رفتم گفتن جفت کلیه هات سنگ ریزه پره و سنگ سازه نیاز به عمل نیست . برای این حجم از درد چیکار باید کرد و احتمال داره این درد از کلیه نباشه؟ رنگ ادرارم هم تغییر نکردهولی هردوساعت به شدت شکمم ورم میکنه و باید سریع تخلیه کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 روز پیش)

   درد از كليه ها نيست روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر ارشاد دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت دکتر عزیز.من سنگ کلیه داشتم۸میل کلیه چپ،یه سالی میشه خودم بالیموترش(سنگی)بعد۸روز بدون درد و سوزش دفعش کردم.بعد یه مدت درد ریزی زیر بغل وپهلوی سمت چپم شروع شد الان چندماهی میشه دردم زیاد شده،چون من تاالان دکتر نرفتم وبا گیاهان دارویی خودم رو خوب کردم.یه راهنمایی بکنید که دکتر نرم باچه قرصی دردم خوب میشه.۳۲سالمه.ممنون ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 3 روز پیش)

   سونوگرافي كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام. درد شدید کلیه دارم بخاطر سنگ ولی دفع نشده. سونو دادم گفتن سنگ 4 میل داری. ولی الان درد شدید پهلو دارم و درد در بیصه ها
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 روز پیش)

   بايد سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر دلکش شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  پهلوی سمت چپ درد دارد در راه رفتن مشکلی نیست فقط در نشستن و برخواستن مشکل دارم مهره های وسط کمر درد دارد تکرر ادرار ندارد ، ادرار بو نمیدهد ... سابقه دیسک کمر دارم مسکن ک مصرف میکنم دردی حس نمیکنم تا ۲۴ ساعت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

    

     درد مربوط به ديسك است مربوط به رشته تخصصي من نمي باشد

 • تصویر کاربر المیرا شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض احترام. مادرم ۵۰ سالش هست و چند ماهیه که پهلوهاش شبا درد می کنه و صبحا با درد پهلو بیدار میشه و میگه وقتی شب درد می کنه پا میشم میشینم بهتر میشم.
  لطف کنید بگین مشکل چیه و چکار می تونیم بکنیم. بخاطر کرونا و درآمد کم نمیتونه مراجعه حضوری داشته باشه به دکتر. البته یک سری رفته و آزمایشاتی داده و سالم بودن دارو تجویز شده که مشکلش حل نشده و حالا سونو نوشتن که نمیتونه ذره.
  خیلی ممنون میشم پاسخ بدین. خدا خیرتون بده که به این شکل پاسخگو هستین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   درد عضلاني پهلو ها مي باشد ،،. هر ٨ يك عدد قرص ناپروكسين ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنند ده روز

 • تصویر کاربر چکامه شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  خانومی ۳۸ساله و در حال گذراندن پروسه آی وی اف
  بعد از درد فراوان در پهلوی چپ متوجه سنگ کلیه شدم که حدود ۳میل هستش
  دو هفته هست که قرص سیستون و سنکل وپروترال طبق نظر پزشک مصرف می کنم ولی ظاهرا تاثیری نداشته به خاطر شرایطم‌دکتر گفتند که لاپاراسکوپی کنم ولی خودم به خاطر آلودگی بیمارستانها و کرونا راضی به انجام این کار نیستم اگر میشه لطف کنید و منو راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   بعد از دفع سنگ لاپاروسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر ماه شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشی مادرمن87سال سن دارن متاسفانه کلیه چپش خیلی دردمیکنه جوری که قادربه دستشویی رفتن نیست اینقدردردش شدیده هیچی نمیخوره هرچی هم قرص مسکن میخوره فایده نداره برای عمل هم مراجعه کردیم گفتن که چون سنش بالاس نمیتونه عمل کنه ممنون میشم راهنمایی کنیدثواب داره بخداشب و روز ازدردگریه میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   اگر قلب و ريه سالم باشد عمل بلامانع است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   اگر قلب و ريه سالم باشد عمل بلامانع است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهیا چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  سال گذشته پسرم چندین بارادرارش خونی بودبردیم متخصص اطفال سونو نوشت داخل سونو گفتن مشکوک به سنگ کلیه هست بردیمش بیمارستان کودکان تهران ازمایشات وسونو گرافی رودیدن گفتن احتمالا دفع شده اگر باز ادرارخون بودببرین سونو جدیدولی دیگه نبود تازمستان پارسال که سهل انگاری کردیم نبردیم دیشب ادرارش قهوه ای بود امشب از درد میپیچه به خودش سمت چپ زیر شکمش دردگرفته چکار بایدبکنیم؟؟؟عکس از ازمایشات وسونوهم میفرستم تورو خداجوابمو زودتر بدین تواین اوضاع کرونا میترسم ببرم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   سنگ در كليه است ممكن است سنگ در حالب هم باشد مايعات زياد خورده شود

  2. تصویر کاربر مهیا دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   , سلام آقای دکتر خسته نباشین امروز یه تیکه اندازع عدس مثل ذرات نمک که بهم میچسبن رنگش قهوه ای با ادرار دفع شد همون سنگ هستش به نظرتون قطره سنکل رو دارم استفاده میکنم براش
  3. تصویر کاربر مهیا دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   .۲۰۲۰۱۱۰۹_۰۹۳۰۳۰.jpg
  4. تصویر کاربر مهیا دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   ۲۰۲۰۱۱۰۹_۰۹۳۰۳۰.jpg
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   سنكل را ادامه دهيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سادات یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام.. 65 ساله هستم روماتیسم مفصلی دارم. فشارخون کنترل شده.. عمل لگن وفمور هر دوپا.. پروتز دارم و استنت قلب شدم.. یکماهی است که هردو طرف پهلوها درد میکنه هروقت هم ادرار دارم درد بیشتر میشه.. ممنونم از جوابتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر