قرص دفع سنگ کلیه رواتینکس (Rowatinex)

کپسول رواتینکس یکی از قوی ترین داروی سنگ شکن کلیه، حاوی اسیدهای چربی می باشد که به حل شدن، خرد شدن و دفع سنگ های کلیه و مجاری ادراری کمک می کند. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی این دارو بدانید، پرداخته ایم.


قبل از شروع به مصرف این دارو، تمامی مطالب این نوشتار را به دقت مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال دیگر، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

این دارو برای شما تجویز شده است، از دادن آن به دیگران خودداری کنید. حتی در صورتی که آن ها علائمی یکسان با علائم شما داشته باشند، این دارو می تواند به آنها آسیب برساند.

در صورت شدید شدن هر کدام از عوارض جانبی و یا مشاهده هر گونه عارضه جانبی که در این بروشور بیان نشده، لطفا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

موارد استفاده از رواتینکس

رواتینکس موجب کاهش درد مجاری ادراری و کلیوی و بهبود عملکرد این دستگاه می گردد. در ادامه به کارکرد این قرص اشاره می کنیم:

قرص رواتینکس، قویترین قرص دفع سنگ کلیه

رواتینکس حاوی روغن هایی ضروری است که به حل شدن، شکسته شدن و دفع سنگ های کلیوی و مجاری ادرار کمک می کنند. مصرف این دارو اسپاسم های عضلانی را برطرف می کند و به همین ترتیب درد کلیوی و کولیک های ادراری را کاهش می دهد. همچنین، رواتینکس برای رهایش عوارض مرتبط با عفونت های خفیف مجاری ادراری استفاده می شود.

سنگ کلیه

قبل از مصرف رواتینکس

در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از مواد فعال یا دیگر مواد سازنده رواتینکس از مصرف آن خودداری کنید.

 این دارو برای بیماران مبتلا به درد شدید (رنال کولیک)، بیمارانی که تولید و دفع آن ها کم است و  کسانیکه عفونت شدید مجاری ادراری دارند، مناسب نمی باشد. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

در صورتیکه به تازگی داروهایی دیگر از جمله داروهای بدون نسخه مصرف کرده و یا در حال مصرف آنها هستید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. از جمله این داروها می توان به مصرف داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد های خوراکی مانند وارفارین و آسپرین) اشاره کرد. کپسول رواتینکس باید نیم ساعت قبل از مصرف وعده غذایی و با معده خالی مصرف شود.

اگر باردار هستید قبل از مصرف هر گونه دارو حتما به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید. باید در شیردهی یا اوایل بارداری از مصرف رواتینکس (سه ماهه اول) خودداری شود. هیچ گونه عوارض خطرناکی تاکنون گزارش نشده است اما این خطر همچنان ناشناخته است.

رواتینکس موجب خواب آلودگی نمی شود در نتیجه مصرف آن قبل از رانندگی و استفاده از ماشین آلات برقی پرخطر هیچ ممانعتی ایجاد نمی کند.

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

مواد تشکیل دهنده مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

رواتینکس حاوی گلیسرین (گلیسرول) است که مقادیر بالای آن مضر می باشند. این مورد می تواند سردرد، ناراحتی گوارشی و اسهال ایجاد کند. از آنجایی که رواتینکس حاوی سدیم اتیل هیدروکسی بنزوات (E215) و سدیم پروپیل هیدروکسی بنزوات (E217) است می تواند سبب بروز واکنش های حساسیتی شود.

دارو

چگونگی مصرف رواتینکس

رواتينکس باید همواره به گونه ای مصرف شود که پزشک توصیه نموده است. در صورت عدم اطمینان، از دکتر خود سوال کنید. رواتینکس باید فقط به صورت بلع کامل کپسول مصرف شود ( از جویدن یا گاز زدن کپسول خودداری کنید) .

مقدار مصرف معمول برای افراد بالغ

فرد باید 3 تا 4 بار در روز، یک کپسول را  نیم ساعت قبل از وعده غذایی مصرف کند.

مصرف بیش از حد این دارو

مصرف بیش از حد رواتینکس می تواند سبب ناراحتی گوارشی (تحریک پذیری معده) شود. در صورت مصرف بیش از حد کپسول های رواتینکس، فورا با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

فراموش کردن مصرف دارو

نباید جهت جبران وعده مصرفی فراموش شده، مقدار مصرف دو برابر شود. باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. پس از آن باید به روال مصرف قبلی بازگشت.

قطع مصرف رواتینکس

مصرف داروی رواتینکس (قرص سنگ شکن کلیه) نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. در صورت داشتن سوالات بیشتر در ارتباط با این محصول، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

رواتینکس

عوارض جانبی رواتینکس (داروی حل کننده سنگ کلیه)

هر چند که همه افراد به آنها دچار نمی شوند اما رواتینکس نیز همانند تمامی داروها، می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. عوارض جانبی کپسول Rowatinex که اغلب گزارش شده اند، عبارتند از:

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ درد معده

❇ احساس خستگی

❇ تهوع 

در زیر لیستی از عوارض جانبی که ممکن است بعد از استفاده از کپسول Rowatinex  رخ دهند، آمده است. این یک لیست جامع نیست. 

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ معده درد و درد شکم

❇ خفگی

❇ تهوع

❇ استفراغ

کپسول Rowatinex همچنین ممکن است عوارض جانبی که در اینجا ذکر نشده است را ایجاد کند.

رواتینکس

چگونگی نگهداری رواتینکس سنگ کلیه

✔ کپسول ها را به دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.

✔ این دارو را در دمای بالاتر از 25 درجه قرار ندهید.

✔ دارو را در جای خشک نگهداری کنید.

✔ دارو را پس از تاریخ انقضای نوشته شده بر روی برچسب مصرف نکنید.

 کپسول های رواتینکس زرد رنگ، نرم، ژلاتینی و به شکل گرد می باشند. این کپسول ها دارای مقاومت معده ای هستند یعنی دارو را فقط در روده و نه معده آزاد می کنند. 

سنگ کلیه از کجا می آید؟

سنگ کلیه وقتی ایجاد می شود که مواد خاصی مانند کلسیم و اسید اوریک بتوانند در کلیه های شما بلور ایجاد کنند. بلورها بزرگتر شده و به “سنگ” تبدیل می شوند. حدود 80 تا 85 درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است. بقیه سنگهای اسید اوریک هستند که در افرادی با سطح pH ادرار کم ایجاد می شوند.

بعد از تشکیل سنگ در کلیه ها، حالب را پایین آورده و جریان ادرار را مسدود می کنند. در نتیجه درد شدید، از جمله درد پهلو (درد در یک طرف بدن بین معده و پشت)، گاهی اوقات همراه با خون در ادرار، حالت تهوع و استفراغ همراه است. وقتی سنگها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند، ممکن است باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند.

علائم دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در داخل کلیه شما حرکت نکند یا به حالب شما منتقل نشود، علائمی ایجاد نمی کند. اگر در حالب قرار گیرد، ممکن است جریان ادرار را مسدود کرده و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود، که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها
 • دردی که به زیر شکم و کشاله ران منتقل می شود
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار قرمز یا قهوه ای
 • ادرار با بوی بد
 • نیاز مداوم به دفع ادرار، ادرار بیشتر از حد معمول
 • تهوع و استفراغ
 • عفونت، تب و لرز

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من ۵میل سنگ دارم و ورم کلیه دوهفتست هنوز دفع نکردم قرصام هیمالیا و قطره سنکل هست چکار کنم دوتر جان
  1. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۹ خرداد ۳( 2 هفته پیش)
   سلام سنگ کلیه ۵میل سونو رو هم پیوست کردم
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ خرداد ۳( 2 هفته پیش)

   با سلام سنگ در كليه مي باشد خود به خود دفع مي شود نيازي به مصرف دارو نيست مايعات فراوان ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حبیب شنبه ۱۹ خرداد ۳( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم ۶۸سالشونه دچار بزرگی پروستات هستند. دوسنگ ۸و۱۲میلی متر درسونوی یک هفته قبل در مثانه دیده شده است .کلیه ها ابعاد واکوژنیسیته نرمال دارند.حجم اولیه مثانه ۴۵ccوبعد از تخلیه ۲۰ccباقی مانده اداری دیده شده.ابعاد پروستات بزرگتر از حد طبیعی واکوژنیسیته آن کمی کاهش یافته ،ابعاد آن۶۱cc. دوماه قبل جراحی قلب باز انجام داده اند ولی بعد از جراحی قلب دفعات تکرر ادرار کاهش یافته والان هرسه ساعت یکبار تقریبا ۱۰۰ccدفع ادرار دارند .دکتر اورولوژیست میگن که باید جراحی باز وتخلیه کامل انجام شود چون تا بحال چند بار تحت درمان عفونت ادراری قرار گرفته اند وبعد از قطع آنتی بیوتیک،مجدد دچار عفونت ادراری ناشی از احتباس ادراری بخاطر بزرگی پروستات شده اند،میخوام بدونم امکانش هست چند ماه عمل را دیر تر انجام دهند ویا راه حل دیگری وجود دارد که مدتی جراحی نکنند یا نه بدخیم میشود؟ جراحی با بخار آب مناسب هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۹ خرداد ۳( 2 هفته پیش)

    

   با سلام ٦ ماه بعد از عمل قلب بايد عمل پروستات انجام شود و فعلا شبي يك عدد كپسول امنيك ميل كنند

 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر دخترم ۹ سالشه سنگ کلیه داره ولی نه تو سونوگرافی نشان داده نه ام آر ای خونریزی داخله ادرارش هست باید چه دارویی مصرف کنه که دفع بشه راحت خیلی درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام CT اسكن شكم انجام شود

 • تصویر کاربر آرزو جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما من دیروز رفتم سونو و گفته( سنگ کلیه سه میلی متری در کالیس تحتانی کلیه راست دیده می شود) و هیچ دردی و چیزی خاصی ندارم و دارو های خاصی مصرف می کنم( امپاگلیفلوزین ۱۰ ازتیمایب ۱۰ رزوواستاتین ۴۰ فنوفیبرات ۱۰۰ آلوپورینول ۳۰۰) و کبد چرب گرید دو دارم( توی سونو نوشته اکوژنیسته کبد افزایش یافته به طوری که اکوی پورتال محو شده و مطرح گر کبد چرب گرید دو می‌باشد) چه دارویی معرفی می کنید؟ که با این دارو ها تداخل نداشته باشه؟
  1. تصویر کاربر آرزو شنبه ۱۵ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خدمت شما من دیروز رفتم سونو و گفته( سنگ کلیه سه میلی متری در کالیس تحتانی کلیه راست دیده می شود) و هیچ دردی و چیزی خاصی ندارم و دارو های خاصی مصرف می کنم( امپاگلیفلوزین ۱۰ ازتیمایب ۱۰ رزوواستاتین ۴۰ فنوفیبرات ۱۰۰ آلوپورینول ۳۰۰) و کبد چرب گرید دو دارم( توی سونو نوشته اکوژنیسته کبد افزایش یافته به طوری که اکوی پورتال محو شده و مطرح گر کبد چرب گرید دو می‌باشد) چه دارویی معرفی می کنید؟ که با این دارو ها تداخل نداشته باشه؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۳( 1 ماه پیش)

   با سلام داروي ديگري لازم نيست رژيم غذايي رعايت شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام من درد در قسمت پهلو و بالای کمر داشتم سوتو کردم یه سنگ ۳/۵ میلی لیتر در کلیه چپ بود دکتر رواتینکس نوشت روزی ۳ عدد من روزی ۲ عدد مصرف میکنم میخواستم بپرسم کافی هست گفت مایعات زیاد فقط بخور دفه میشه مشکلی نیست ولی من استرس زیاد دارم دفع میشه یا نه چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام مايعات زياد ميل كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر سلام.
  ۳ روزی هست دردی در ناحیه کمر و کشاله ران و قسمت پشت زانو احساس میکنم.
  در آزمایشات سونوگرافی دو سنگ به اندازه های ۳ و ۵ میل درناحیه حالب دیده شده.
  وقتی در آب گرم قرار میدهم درد کمتر میشود.
  آیا این سنگها میتواند سبب ایجاد این عارضه باشد؟
  آیا داروی خاصی برای التیام این درد هست؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر عبادی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام. جناب دکتر آیا استفاده از قرصهای تقویت قوای جنسی تاثیری در تشکیل سنگ کلیه یا تشدید اونها داره؟
  سوال دوم اینکه من برای اولین بار یهویی دچار درد شدیدوعجیبی بالای مثانه و پهلو وپشتم سمت راست کمرم شدم.ادرامم خونی وقهوه ای شده. سونوگرفتم گفتن سنگِ ریزی مشاهده شده.
  دکتر فقط قطره سنکل و کپسول تامسوور بهم داد.
  لطفا راهنماییم کنید.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   با سلام به احتمال زياد سنگ وجود دارد دارو ها را ادامه دهيد و مايعات زياد ميل شود

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر سنگه 7میل دارم انتها حالب نزدیگ به مثانه فقط سوزش ادار دارم با درد خفیف‌ دارو سنگل وشربت اورتیگا مصرف میکنم وهندونه پخته وآبشو مصرف میکنم قرص رواتینگس وسیستون هم ی دور استفاده کردم اگه دارو دیگه هست لطفا بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ اسفند ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام مايعات زياد ميل كنيد و روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل شود اگر بعد از يك هفته دفع نشد بايد سنگ شكن شود

 • تصویر کاربر هستی جمعه ۱۱ اسفند ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام پدرم کلیه سنگ ساز دارند الان یک سنگ ۹میل درکلیه چپ که حرکت کرد وتا راه مجرا آمد و جلوی ادرار رابست سوند گذاشتند سنگ به مثانه برگشته و چون مشکل قلبی دارند گفتند ریسک عمل بالاست آیا با قرص پودر و دفع می‌شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ اسفند ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام قرص و پودر وجود ندارد مايعات فراوان خورده شود 

 • تصویر کاربر سید جمعه ۲۰ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  کلیه راست خانمم ۳۱میل سنگدارد آیا بارواتینکس سنگش دفع مشود اگر می‌شود چگونه استفاده کند واگرنمیشود راهکاری چیست اغلب پزشكان میگن باید عمل بشودسنگ شکن هم جواب نداده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام بايد عمل كنند 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر