قرص دفع سنگ کلیه رواتینکس (Rowatinex)

کپسول رواتینکس یکی از قوی ترین داروی سنگ شکن کلیه، حاوی اسیدهای چربی می باشد که به حل شدن، خرد شدن و دفع سنگ های کلیه و مجاری ادراری کمک می کند. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی این دارو بدانید، پرداخته ایم.


قبل از شروع به مصرف این دارو، تمامی مطالب این نوشتار را به دقت مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال دیگر، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

این دارو برای شما تجویز شده است، از دادن آن به دیگران خودداری کنید. حتی در صورتی که آن ها علائمی یکسان با علائم شما داشته باشند، این دارو می تواند به آنها آسیب برساند.

در صورت شدید شدن هر کدام از عوارض جانبی و یا مشاهده هر گونه عارضه جانبی که در این بروشور بیان نشده، لطفا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

موارد استفاده از رواتینکس

رواتینکس موجب کاهش درد مجاری ادراری و کلیوی و بهبود عملکرد این دستگاه می گردد. در ادامه به کارکرد این قرص اشاره می کنیم:

قرص رواتینکس، قویترین قرص دفع سنگ کلیه

رواتینکس حاوی روغن هایی ضروری است که به حل شدن، شکسته شدن و دفع سنگ های کلیوی و مجاری ادرار کمک می کنند. مصرف این دارو اسپاسم های عضلانی را برطرف می کند و به همین ترتیب درد کلیوی و کولیک های ادراری را کاهش می دهد. همچنین، رواتینکس برای رهایش عوارض مرتبط با عفونت های خفیف مجاری ادراری استفاده می شود.

سنگ کلیه

قبل از مصرف رواتینکس

در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از مواد فعال یا دیگر مواد سازنده رواتینکس از مصرف آن خودداری کنید.

 این دارو برای بیماران مبتلا به درد شدید (رنال کولیک)، بیمارانی که تولید و دفع آن ها کم است و  کسانیکه عفونت شدید مجاری ادراری دارند، مناسب نمی باشد. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

در صورتیکه به تازگی داروهایی دیگر از جمله داروهای بدون نسخه مصرف کرده و یا در حال مصرف آنها هستید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. از جمله این داروها می توان به مصرف داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد های خوراکی مانند وارفارین و آسپرین) اشاره کرد. کپسول رواتینکس باید نیم ساعت قبل از مصرف وعده غذایی و با معده خالی مصرف شود.

اگر باردار هستید قبل از مصرف هر گونه دارو حتما به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید. باید در شیردهی یا اوایل بارداری از مصرف رواتینکس (سه ماهه اول) خودداری شود. هیچ گونه عوارض خطرناکی تاکنون گزارش نشده است اما این خطر همچنان ناشناخته است.

رواتینکس موجب خواب آلودگی نمی شود در نتیجه مصرف آن قبل از رانندگی و استفاده از ماشین آلات برقی پرخطر هیچ ممانعتی ایجاد نمی کند.

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

مواد تشکیل دهنده مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

رواتینکس حاوی گلیسرین (گلیسرول) است که مقادیر بالای آن مضر می باشند. این مورد می تواند سردرد، ناراحتی گوارشی و اسهال ایجاد کند. از آنجایی که رواتینکس حاوی سدیم اتیل هیدروکسی بنزوات (E215) و سدیم پروپیل هیدروکسی بنزوات (E217) است می تواند سبب بروز واکنش های حساسیتی شود.

دارو

چگونگی مصرف رواتینکس

رواتينکس باید همواره به گونه ای مصرف شود که پزشک توصیه نموده است. در صورت عدم اطمینان، از دکتر خود سوال کنید. رواتینکس باید فقط به صورت بلع کامل کپسول مصرف شود ( از جویدن یا گاز زدن کپسول خودداری کنید) .

مقدار مصرف معمول برای افراد بالغ

فرد باید 3 تا 4 بار در روز، یک کپسول را  نیم ساعت قبل از وعده غذایی مصرف کند.

مصرف بیش از حد این دارو

مصرف بیش از حد رواتینکس می تواند سبب ناراحتی گوارشی (تحریک پذیری معده) شود. در صورت مصرف بیش از حد کپسول های رواتینکس، فورا با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

فراموش کردن مصرف دارو

نباید جهت جبران وعده مصرفی فراموش شده، مقدار مصرف دو برابر شود. باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. پس از آن باید به روال مصرف قبلی بازگشت.

قطع مصرف رواتینکس

مصرف داروی رواتینکس (قرص سنگ شکن کلیه) نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. در صورت داشتن سوالات بیشتر در ارتباط با این محصول، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

رواتینکس

عوارض جانبی رواتینکس (داروی حل کننده سنگ کلیه)

هر چند که همه افراد به آنها دچار نمی شوند اما رواتینکس نیز همانند تمامی داروها، می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. عوارض جانبی کپسول Rowatinex که اغلب گزارش شده اند، عبارتند از:

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ درد معده

❇ احساس خستگی

❇ تهوع 

در زیر لیستی از عوارض جانبی که ممکن است بعد از استفاده از کپسول Rowatinex  رخ دهند، آمده است. این یک لیست جامع نیست. 

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ معده درد و درد شکم

❇ خفگی

❇ تهوع

❇ استفراغ

کپسول Rowatinex همچنین ممکن است عوارض جانبی که در اینجا ذکر نشده است را ایجاد کند.

رواتینکس

چگونگی نگهداری رواتینکس سنگ کلیه

✔ کپسول ها را به دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.

✔ این دارو را در دمای بالاتر از 25 درجه قرار ندهید.

✔ دارو را در جای خشک نگهداری کنید.

✔ دارو را پس از تاریخ انقضای نوشته شده بر روی برچسب مصرف نکنید.

 کپسول های رواتینکس زرد رنگ، نرم، ژلاتینی و به شکل گرد می باشند. این کپسول ها دارای مقاومت معده ای هستند یعنی دارو را فقط در روده و نه معده آزاد می کنند. 

سنگ کلیه از کجا می آید؟

سنگ کلیه وقتی ایجاد می شود که مواد خاصی مانند کلسیم و اسید اوریک بتوانند در کلیه های شما بلور ایجاد کنند. بلورها بزرگتر شده و به “سنگ” تبدیل می شوند. حدود 80 تا 85 درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است. بقیه سنگهای اسید اوریک هستند که در افرادی با سطح pH ادرار کم ایجاد می شوند.

بعد از تشکیل سنگ در کلیه ها، حالب را پایین آورده و جریان ادرار را مسدود می کنند. در نتیجه درد شدید، از جمله درد پهلو (درد در یک طرف بدن بین معده و پشت)، گاهی اوقات همراه با خون در ادرار، حالت تهوع و استفراغ همراه است. وقتی سنگها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند، ممکن است باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند.

علائم دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در داخل کلیه شما حرکت نکند یا به حالب شما منتقل نشود، علائمی ایجاد نمی کند. اگر در حالب قرار گیرد، ممکن است جریان ادرار را مسدود کرده و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود، که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها
 • دردی که به زیر شکم و کشاله ران منتقل می شود
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار قرمز یا قهوه ای
 • ادرار با بوی بد
 • نیاز مداوم به دفع ادرار، ادرار بیشتر از حد معمول
 • تهوع و استفراغ
 • عفونت، تب و لرز

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سید جمعه ۲۰ بهمن ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر
  کلیه راست خانمم ۳۱میل سنگدارد آیا بارواتینکس سنگش دفع مشود اگر می‌شود چگونه استفاده کند واگرنمیشود راهکاری چیست اغلب پزشكان میگن باید عمل بشودسنگ شکن هم جواب نداده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ بهمن ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام بايد عمل كنند 

 • تصویر کاربر رسول جمعه ۲۰ بهمن ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باعرض سلام .آقای دکتر من داخل کلیه راستم ۴سنگ ۴میلیمتریوکلیه چپم یه سنگ ۵میلیمتری دارم.سنگم رنگش یکم سیاهه پروستاتم سالم هست‌ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ بهمن ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام روزانه سه ليتر مايعات خورده شود و مصرف گوشت ونمك محدود شود سنگ ها دفع مي شوند

 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر ناگهانی دچار درد در سمت چپ کمر دقیق پشت دندهای پایینی شدم اول فکر کردم گرفتی عضلات هست ولی خوب نشد سونو دادم در کلیه سمت راست سنگ دو میل مشخص شد ولی کلیه سمت چپ هیچ چیزی نبود. ایا این درد در سمت چپ بدن به کلیه مربوطه
  نه سوزش ادار دارم نه حالت توهه نه هیچ مشکلی فقط درد دارم خیلی زیاد
  به دکتر مراجعه کردم قطره سنکل داد و قرص لیتورکس خوردم یک روز درد گم شد دوباره بعد یک هفته شروع شده خیلی بدتر از قبل درد رونده به جاو پهلو گاهیی هم به پایین پهلو میزنه ول میکنه
  اگر صاف دراز بکشم درد کم میشه از چیه دکتر از کلیه یا چیز دیگ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ بهمن ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام ممكن است التهاب پروستات باشد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر گلرو سه شنبه ۳ بهمن ۲( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با عرض سلام.پسری۲۸ ساله هستم سونو از کلیه دادم یه سنگ ۵میل در سمت راست کلیه و سه تا دو سه و ۴ میل در سمت چب کلیه دارم به پزشک مراجعه کردم یه قرص پروترال داد شبی یه دونه بخورم سنگ سنت راست حرکت کرده بود درد داشتم .۶ تا قرص رو استفاده کردم فعلآ نتیجه ای نداده برای دفع سنگ
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳ بهمن ۲( 4 هفته پیش)

   با سلام تا يك ماه طول طول مي كشد سنگ دفع شود دارو را ادامه دهيد

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲ بهمن ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . خانم و ۵۸ ساله هستم چند سال قبل یک سنگ دفع کردم ولی ماه گذشته در آزمایش ادرار خون دیده شد و در سونو گرافی سنگ ۳.۸میلی در اینفاندیبولوم کالیس فوقانی کلیه چپ دیده شد . برای دفع سنگ چه کار کنم ؟ چند لیوان آب در روز بخورم ؟ برایم اوروسیترا تجویز شده ، آیا بخورم ؟ یا رو اتینکس بهتر است ؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲ بهمن ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام ساعتي يك ليوان أب ميل شود سيترات بهتر است

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۹ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام حدود یک ماه قبل خونریزی در ادرار بدون هیچ دردی داشتم به توصیه پزشک عمومی محلول اورتیکا مصرف میکردم که پس از دو هفته با درد شدید به سونو گرافی مراجعه و مشخص شده دو سنگ 11 و 8 میل در کلیه سمت چپ و یک سنگ 8 میل در مثانه دارم ولی پزشک محترم فقط داروی خوراکی مسکن و کپسول پروترال دادند و فتند یک هفته مصرف کنید اگر دفع نشد بیایید تا سنگ شکن کنم حقیقتا چون هیچ داروی سنگ شکنی تجویز نکردند اعتماد نکردم پزشک دیگری رواتینیکس و سیستون تجویز کردند آیا مصرف همزمان این دو دارو مشکلی ندارد ضمنا یک شب در میان 1 عدد قرص آسپرین 80 مصرف میکنم به دلیل حمله قلبی که قبلاً داشتم و گرفتگی عروق قلب
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ دی ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام مصرف دو دارو با هم اشكالي ندارد ادامه دهيد و توسط اورولوژيست بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۵ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام یک هفته پیش با درد در پشت پهلو چپ به بیمارستان مراجعه کردم که بعد از سی تی اسکن تشخیص وجود چند سنگ به ابعاد 3و4میلیمتری دادند و برای دوهفته کپسول پروترال0/4وقطره سنکل تجویز کردن
  آیا برای دفع سنگ کلیه کافی هست؟
  اگر خیر میتونم تحت نظر حضرتعالی باشم ؟میتونم این داروها رو با کپسول رواتینکس که در متن مقاله شما هست عوض کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام به جاي پروترال كپسول امنيك روزي يك عدد ميل شود سنكل را هم ادامه دهيد و روزي يك عدد رواتينكس ميل شود اين داروها زماني كه سنگ در حالب مي باشد بايد مصرف شود و اگر سنگ در كليه باشد مصرف أن بي اثر است

 • تصویر کاربر عارف سه شنبه ۲۱ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام
  سه میل سنگ کلیه دارم دو روز پیش سونوگرافی دادم
  هیچ درد و علائمی ندارم
  لطفا بفرمایید دقیقا چیکار کنم ( مایعات به اندازه کافی و پیاده روی انجام میدم )
  قرص یا شربتی یا هرچیزی که جنابعالی نیاز هست بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام سنگ كليه خود به خود دفع ميشه چيزي لازم نيست استفاده كنيد

  2. تصویر کاربر عارف چهارشنبه ۱۵ آذر ۲( 2 ماه پیش)
   جساراتا قطره سنگکل استفاده میکنم روزی سه بار ادامه بدم یا قطع کنم ؟
   بنظرتون موقع دفع درد خواهم داشت ؟
   و اینکه بغیر آب و پیاده روی و ورزش چی بخورم چی اصلا نخورم
   با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام سنكل را قطع كنيد دارو لازم نيست موقع دفع ممكن است با درد باشد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر قنبرزاده پنجشنبه ۹ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت جناب آقای دکتر قوامی خانم بنده دارای سنگ کلیه ۸و۹ میل و ۶و ۵ میل میباشد انواع جوشانده استفاده کرده
  قرص رواتینکس ۳۰ تایی آلمانی متاسفانه اثری نداشته لطفا راهنمایی فرمائید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام ممكن است دفع شوند در غير اينصورت بايد سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر بابک شنبه ۴ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام آیا سنگ ۲۰میل هم با قرص امکان افتادن دارد تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام خير اين سنگ دفع نمي شود و احتمال ضعيف وجود دارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر