قرص دفع سنگ کلیه رواتینکس (Rowatinex)

کپسول رواتینکس یکی از قوی ترین داروی سنگ شکن کلیه، حاوی اسیدهای چربی می باشد که به حل شدن، خرد شدن و دفع سنگ های کلیه و مجاری ادراری کمک می کند. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی این دارو بدانید، پرداخته ایم.


قبل از شروع به مصرف این دارو، تمامی مطالب این نوشتار را به دقت مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال دیگر، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

این دارو برای شما تجویز شده است، از دادن آن به دیگران خودداری کنید. حتی در صورتی که آن ها علائمی یکسان با علائم شما داشته باشند، این دارو می تواند به آنها آسیب برساند.

در صورت شدید شدن هر کدام از عوارض جانبی و یا مشاهده هر گونه عارضه جانبی که در این بروشور بیان نشده، لطفا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

موارد استفاده از رواتینکس

رواتینکس موجب کاهش درد مجاری ادراری و کلیوی و بهبود عملکرد این دستگاه می گردد. در ادامه به کارکرد این قرص اشاره می کنیم:

قرص رواتینکس، قویترین قرص دفع سنگ کلیه

رواتینکس حاوی روغن هایی ضروری است که به حل شدن، شکسته شدن و دفع سنگ های کلیوی و مجاری ادرار کمک می کنند. مصرف این دارو اسپاسم های عضلانی را برطرف می کند و به همین ترتیب درد کلیوی و کولیک های ادراری را کاهش می دهد. همچنین، رواتینکس برای رهایش عوارض مرتبط با عفونت های خفیف مجاری ادراری استفاده می شود.

سنگ کلیه

قبل از مصرف رواتینکس

در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از مواد فعال یا دیگر مواد سازنده رواتینکس از مصرف آن خودداری کنید.

 این دارو برای بیماران مبتلا به درد شدید (رنال کولیک)، بیمارانی که تولید و دفع آن ها کم است و  کسانیکه عفونت شدید مجاری ادراری دارند، مناسب نمی باشد. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

در صورتیکه به تازگی داروهایی دیگر از جمله داروهای بدون نسخه مصرف کرده و یا در حال مصرف آنها هستید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. از جمله این داروها می توان به مصرف داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد های خوراکی مانند وارفارین و آسپرین) اشاره کرد. کپسول رواتینکس باید نیم ساعت قبل از مصرف وعده غذایی و با معده خالی مصرف شود.

اگر باردار هستید قبل از مصرف هر گونه دارو حتما به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید. باید در شیردهی یا اوایل بارداری از مصرف رواتینکس (سه ماهه اول) خودداری شود. هیچ گونه عوارض خطرناکی تاکنون گزارش نشده است اما این خطر همچنان ناشناخته است.

رواتینکس موجب خواب آلودگی نمی شود در نتیجه مصرف آن قبل از رانندگی و استفاده از ماشین آلات برقی پرخطر هیچ ممانعتی ایجاد نمی کند.

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

مواد تشکیل دهنده مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

رواتینکس حاوی گلیسرین (گلیسرول) است که مقادیر بالای آن مضر می باشند. این مورد می تواند سردرد، ناراحتی گوارشی و اسهال ایجاد کند. از آنجایی که رواتینکس حاوی سدیم اتیل هیدروکسی بنزوات (E215) و سدیم پروپیل هیدروکسی بنزوات (E217) است می تواند سبب بروز واکنش های حساسیتی شود.

دارو

چگونگی مصرف رواتینکس

رواتينکس باید همواره به گونه ای مصرف شود که پزشک توصیه نموده است. در صورت عدم اطمینان، از دکتر خود سوال کنید. رواتینکس باید فقط به صورت بلع کامل کپسول مصرف شود ( از جویدن یا گاز زدن کپسول خودداری کنید) .

مقدار مصرف معمول برای افراد بالغ

فرد باید 3 تا 4 بار در روز، یک کپسول را  نیم ساعت قبل از وعده غذایی مصرف کند.

مصرف بیش از حد این دارو

مصرف بیش از حد رواتینکس می تواند سبب ناراحتی گوارشی (تحریک پذیری معده) شود. در صورت مصرف بیش از حد کپسول های رواتینکس، فورا با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

فراموش کردن مصرف دارو

نباید جهت جبران وعده مصرفی فراموش شده، مقدار مصرف دو برابر شود. باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. پس از آن باید به روال مصرف قبلی بازگشت.

قطع مصرف رواتینکس

مصرف داروی رواتینکس (قرص سنگ شکن کلیه) نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. در صورت داشتن سوالات بیشتر در ارتباط با این محصول، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

رواتینکس

عوارض جانبی رواتینکس (داروی حل کننده سنگ کلیه)

هر چند که همه افراد به آنها دچار نمی شوند اما رواتینکس نیز همانند تمامی داروها، می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. عوارض جانبی کپسول Rowatinex که اغلب گزارش شده اند، عبارتند از:

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ درد معده

❇ احساس خستگی

❇ تهوع 

در زیر لیستی از عوارض جانبی که ممکن است بعد از استفاده از کپسول Rowatinex  رخ دهند، آمده است. این یک لیست جامع نیست. 

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ معده درد و درد شکم

❇ خفگی

❇ تهوع

❇ استفراغ

کپسول Rowatinex همچنین ممکن است عوارض جانبی که در اینجا ذکر نشده است را ایجاد کند.

رواتینکس

چگونگی نگهداری رواتینکس سنگ کلیه

✔ کپسول ها را به دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.

✔ این دارو را در دمای بالاتر از 25 درجه قرار ندهید.

✔ دارو را در جای خشک نگهداری کنید.

✔ دارو را پس از تاریخ انقضای نوشته شده بر روی برچسب مصرف نکنید.

 کپسول های رواتینکس زرد رنگ، نرم، ژلاتینی و به شکل گرد می باشند. این کپسول ها دارای مقاومت معده ای هستند یعنی دارو را فقط در روده و نه معده آزاد می کنند. 

سنگ کلیه از کجا می آید؟

سنگ کلیه وقتی ایجاد می شود که مواد خاصی مانند کلسیم و اسید اوریک بتوانند در کلیه های شما بلور ایجاد کنند. بلورها بزرگتر شده و به “سنگ” تبدیل می شوند. حدود 80 تا 85 درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است. بقیه سنگهای اسید اوریک هستند که در افرادی با سطح pH ادرار کم ایجاد می شوند.

بعد از تشکیل سنگ در کلیه ها، حالب را پایین آورده و جریان ادرار را مسدود می کنند. در نتیجه درد شدید، از جمله درد پهلو (درد در یک طرف بدن بین معده و پشت)، گاهی اوقات همراه با خون در ادرار، حالت تهوع و استفراغ همراه است. وقتی سنگها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند، ممکن است باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند.

علائم دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در داخل کلیه شما حرکت نکند یا به حالب شما منتقل نشود، علائمی ایجاد نمی کند. اگر در حالب قرار گیرد، ممکن است جریان ادرار را مسدود کرده و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود، که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها
 • دردی که به زیر شکم و کشاله ران منتقل می شود
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار قرمز یا قهوه ای
 • ادرار با بوی بد
 • نیاز مداوم به دفع ادرار، ادرار بیشتر از حد معمول
 • تهوع و استفراغ
 • عفونت، تب و لرز

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارامش جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشین همسرم یه سنگ 10میل داشتن در حالب که با عمل وگذاشتن دبل جی دست آخر سنگ شکن نیمی از آن خارج شد و5,میل در کلیه مانده 60روزم پتاسیم سولفات .بوره ارمنی .خار شتر.هیدروکلرتیازید استفاده کردیم امروز سونو دادیم همون اندازه هست ولی دفع نشده میشه راهنمایی کنین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام اگر سنگ در كليه مي باشد كاري لازم نيست انجام دهيد ولي اگر در حالب باشد بايد روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد

 • تصویر کاربر حسنی جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.فشارخون همسرم علیرغم خوردن قرص والزومیکس 14روی10بود که دکتر همزمان گفتن ازقرص اسپیرونولاکتون 3تاصبح و3تاعصر استفاده کنند وآلدسترونشونم پنج برابرحدمعمول بودکه درmriیه غده خوش خیم یکسانتی روی آدرنالشون گزارش شد.حال سوال اینجاست پس ازمصرف ده روزازقرص اسپیرونولاکتون کراتنین وبیوان واوره شون بالارفت وپتاسیمشون قبلا دو وخورده ای وپایین بود به بالای پنج رسید وآلدسترونشون به یکبرابر حدمجازرسید،گفتن داروروقطع کنند،آیا این قرص بدلیل اینکه باACE inhibitor قرص والزومیکس استفاده شده عملکردکلیه روخراب کرده ?کراتنین خون بالای سه شده.الانم حدودا یه هفته بعدازقطع مصرف اسپیرونولاکتون فشارشون بالا نیست وبعضا یازده روهفت ونیم هست.ممنون میشم نظرتونو اعلام فرمایید.باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   بالا رفتن كراتينين احتمالا ارتباطي به دارو ندارد

 • تصویر کاربر فرهادی چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر من در کلیه چپم دو عدد سنگ ۷ میل و ۵ میل دارم ودر لایه تحتانی هستن تقریبا درد کلیه چپم ذوق ذوق همیشه دارم داروی سنکل هم استفاده میکنم آیابرای خورد شدن و راحتتر دفع کردن این دو سنگ قرص رواتینکس اثر بخش هستش ؟؟ اگر هست چطور مصرف کنم
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام قرص رواتينكس هيچ اثري ندارد

 • تصویر کاربر رسول دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام بنده نزدیگ به۴۰ سال است دچار سنگ کلیه هستم هر دو کلیه من سنگ ساز است کلیه سمت راست سنگ کلسیمی ورنگ سیاهتولید میکند ودر سال ممکن است ۳ یا ۴ سنگ دفع کند با قطر ۴ تا ۵ میلیمتر ولی کلیه سمت چپ سنگ اسید اوریک ورنگ گل بهی و سایزهای ۳ تا ۷ میل تولید میکند و در هرما یک تا دو سنگ دفع میکند که بسیار اذیت کننده ونگران کننده است لطفا برای بهبودی و یا ویزیت راهنمایی بفرمایید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روز سه ليتر مايعات نوشيده شود و مصرف گوشت كم شود و مصرف نمك روزانه بيشتر از سه گرم نشود

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام تازه سونگرافی گفته سنگ کلیه 12mm در کلیه دارم با عنایت به سنم ۵۵سال چندین کیست آبکی جداره و یک عدد داخلی و جداره دارم به سفارش پزشکی دارم قرص رواتینکس میخورم جناب دکتر آیا سنگ آب یا شکسته میشود یا خیر موچکرررم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام بايد سنگ شكن شود

 • تصویر کاربر ali جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام
  ايا موقع حركت سنگ كليه استفاده از قرص رواتينكس مانعي ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام خير مانعي ندارد

 • تصویر کاربر آریا جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام بنده سنم 19 سال از سن 13سالگی 3 سنگ 3 یا 4 میل درکلیه راست و چپ دارم در هر دو کلیه سنگ تحتاتی وجود داره حدود 5سال میگزره ولی سنگ هنوز حرکت یا تکون نخوردن بزرگم نشدن ولی 13 سالگیم یک سنگ دفع شد ایا با این دارو کمک میکنه یا خیر جواب ازامایش همچیش طبیعی بود فقط گلبول سفید و قرمز نوشته بود. 1-0. وph5..... خوردن 2 قاشق کره بادم زمینی و 100 گرم سینه مرغ و جو دوسر در روز مشکلی واسم پیش نمیاره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سنگ درمان دارويي ندارد و كره بادام و جو دو سر و مرغ بلامانع است

  2. تصویر کاربر آریا جمعه ۲۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ممنون از پاسخ شما؛ بهترین اب برای مصرف روزانه افراد سنگ کلیه دارن آب شیر یا آب جوشیده یا آب معدنی یا تصویه شده کدومش بهتره... اب معدنی ویا اب شیر باعث افزایش اندازه سنگ کلیه میشه؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام أب شير خوب است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  با سونو گرافی که انجام شد کیله سمت چپ م سنگ 9 میل دارم که بیشتر اوقات درد داره
  آیا با دارو حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   بايد سنگ شكني شود

 • تصویر کاربر معلم چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باسلام وادب ، هنگام فعالیت سرگیجه همراه با خستگی مفرط دارم . آزمایش دادم ، گفتند کراتین شما بالاست اما هیچ دارویی تجویز نکردند لطفا راهنمایی کنید ح
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام مصرف گوشت و نمك را محدود كنيد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام سنوگرافی گرفته ام ، کلیه چپ 11م کلیه راست دوتا4م لطفاً راهنمایی کنید،آیا سنگ‌ها بادارو دفع می گردد یاباید سنگ شکن کنم،ممنون اگرکمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام بدون دارو دفع مي شوند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر