قرص دفع سنگ کلیه رواتینکس (Rowatinex)

کپسول رواتینکس یکی از قوی ترین داروی سنگ شکن کلیه، حاوی اسیدهای چربی می باشد که به حل شدن، خرد شدن و دفع سنگ های کلیه و مجاری ادراری کمک می کند. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی این دارو بدانید، پرداخته ایم.


قبل از شروع به مصرف این دارو، تمامی مطالب این نوشتار را به دقت مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال دیگر، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

این دارو برای شما تجویز شده است، از دادن آن به دیگران خودداری کنید. حتی در صورتی که آن ها علائمی یکسان با علائم شما داشته باشند، این دارو می تواند به آنها آسیب برساند.

در صورت شدید شدن هر کدام از عوارض جانبی و یا مشاهده هر گونه عارضه جانبی که در این بروشور بیان نشده، لطفا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

موارد استفاده از رواتینکس

رواتینکس موجب کاهش درد مجاری ادراری و کلیوی و بهبود عملکرد این دستگاه می گردد. در ادامه به کارکرد این قرص اشاره می کنیم:

قرص رواتینکس، قویترین قرص دفع سنگ کلیه

رواتینکس حاوی روغن هایی ضروری است که به حل شدن، شکسته شدن و دفع سنگ های کلیوی و مجاری ادرار کمک می کنند. مصرف این دارو اسپاسم های عضلانی را برطرف می کند و به همین ترتیب درد کلیوی و کولیک های ادراری را کاهش می دهد. همچنین، رواتینکس برای رهایش عوارض مرتبط با عفونت های خفیف مجاری ادراری استفاده می شود.

سنگ کلیه

قبل از مصرف رواتینکس

در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از مواد فعال یا دیگر مواد سازنده رواتینکس از مصرف آن خودداری کنید.

 این دارو برای بیماران مبتلا به درد شدید (رنال کولیک)، بیمارانی که تولید و دفع آن ها کم است و  کسانیکه عفونت شدید مجاری ادراری دارند، مناسب نمی باشد. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

در صورتیکه به تازگی داروهایی دیگر از جمله داروهای بدون نسخه مصرف کرده و یا در حال مصرف آنها هستید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. از جمله این داروها می توان به مصرف داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد های خوراکی مانند وارفارین و آسپرین) اشاره کرد. کپسول رواتینکس باید نیم ساعت قبل از مصرف وعده غذایی و با معده خالی مصرف شود.

اگر باردار هستید قبل از مصرف هر گونه دارو حتما به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید. باید در شیردهی یا اوایل بارداری از مصرف رواتینکس (سه ماهه اول) خودداری شود. هیچ گونه عوارض خطرناکی تاکنون گزارش نشده است اما این خطر همچنان ناشناخته است.

رواتینکس موجب خواب آلودگی نمی شود در نتیجه مصرف آن قبل از رانندگی و استفاده از ماشین آلات برقی پرخطر هیچ ممانعتی ایجاد نمی کند.

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

مواد تشکیل دهنده مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

رواتینکس حاوی گلیسرین (گلیسرول) است که مقادیر بالای آن مضر می باشند. این مورد می تواند سردرد، ناراحتی گوارشی و اسهال ایجاد کند. از آنجایی که رواتینکس حاوی سدیم اتیل هیدروکسی بنزوات (E215) و سدیم پروپیل هیدروکسی بنزوات (E217) است می تواند سبب بروز واکنش های حساسیتی شود.

دارو

چگونگی مصرف رواتینکس

رواتينکس باید همواره به گونه ای مصرف شود که پزشک توصیه نموده است. در صورت عدم اطمینان، از دکتر خود سوال کنید. رواتینکس باید فقط به صورت بلع کامل کپسول مصرف شود ( از جویدن یا گاز زدن کپسول خودداری کنید) .

مقدار مصرف معمول برای افراد بالغ

فرد باید 3 تا 4 بار در روز، یک کپسول را  نیم ساعت قبل از وعده غذایی مصرف کند.

مصرف بیش از حد این دارو

مصرف بیش از حد رواتینکس می تواند سبب ناراحتی گوارشی (تحریک پذیری معده) شود. در صورت مصرف بیش از حد کپسول های رواتینکس، فورا با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

فراموش کردن مصرف دارو

نباید جهت جبران وعده مصرفی فراموش شده، مقدار مصرف دو برابر شود. باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. پس از آن باید به روال مصرف قبلی بازگشت.

قطع مصرف رواتینکس

مصرف داروی رواتینکس (قرص سنگ شکن کلیه) نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. در صورت داشتن سوالات بیشتر در ارتباط با این محصول، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

رواتینکس

عوارض جانبی رواتینکس (داروی حل کننده سنگ کلیه)

هر چند که همه افراد به آنها دچار نمی شوند اما رواتینکس نیز همانند تمامی داروها، می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. عوارض جانبی کپسول Rowatinex که اغلب گزارش شده اند، عبارتند از:

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ درد معده

❇ احساس خستگی

❇ تهوع 

در زیر لیستی از عوارض جانبی که ممکن است بعد از استفاده از کپسول Rowatinex  رخ دهند، آمده است. این یک لیست جامع نیست. 

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ معده درد و درد شکم

❇ خفگی

❇ تهوع

❇ استفراغ

کپسول Rowatinex همچنین ممکن است عوارض جانبی که در اینجا ذکر نشده است را ایجاد کند.

رواتینکس

چگونگی نگهداری رواتینکس سنگ کلیه

✔ کپسول ها را به دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.

✔ این دارو را در دمای بالاتر از 25 درجه قرار ندهید.

✔ دارو را در جای خشک نگهداری کنید.

✔ دارو را پس از تاریخ انقضای نوشته شده بر روی برچسب مصرف نکنید.

 کپسول های رواتینکس زرد رنگ، نرم، ژلاتینی و به شکل گرد می باشند. این کپسول ها دارای مقاومت معده ای هستند یعنی دارو را فقط در روده و نه معده آزاد می کنند. 

سنگ کلیه از کجا می آید؟

سنگ کلیه وقتی ایجاد می شود که مواد خاصی مانند کلسیم و اسید اوریک بتوانند در کلیه های شما بلور ایجاد کنند. بلورها بزرگتر شده و به “سنگ” تبدیل می شوند. حدود 80 تا 85 درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است. بقیه سنگهای اسید اوریک هستند که در افرادی با سطح pH ادرار کم ایجاد می شوند.

بعد از تشکیل سنگ در کلیه ها، حالب را پایین آورده و جریان ادرار را مسدود می کنند. در نتیجه درد شدید، از جمله درد پهلو (درد در یک طرف بدن بین معده و پشت)، گاهی اوقات همراه با خون در ادرار، حالت تهوع و استفراغ همراه است. وقتی سنگها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند، ممکن است باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند.

علائم دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در داخل کلیه شما حرکت نکند یا به حالب شما منتقل نشود، علائمی ایجاد نمی کند. اگر در حالب قرار گیرد، ممکن است جریان ادرار را مسدود کرده و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود، که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها
 • دردی که به زیر شکم و کشاله ران منتقل می شود
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار قرمز یا قهوه ای
 • ادرار با بوی بد
 • نیاز مداوم به دفع ادرار، ادرار بیشتر از حد معمول
 • تهوع و استفراغ
 • عفونت، تب و لرز

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر شهریار شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  اقایی42ساله کلیه سنگ ساز با 5سنگ و سنگ درناحیه ساب موکوزال uvj درد چه کنم ارسال سونو ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام بايد توسط متخصص اورولوژي tul كنيد

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر خسته نباشی من کلیه درد داشتن وسونو گرفتم هر دو کلیه سنگ هایی با ۵.۶و۵.۵ میل از کلیه حرکت کردن و هر کدوم ۳ سانتیمتر از کلیه خارج شدن ایا کپسول رواتینکس کار سازه لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام رواتينكس كار ساز نيست روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيدو روزانه سه ليتر مايعات ميل گردد

 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید آقای دکتر به مدت سه ماه است توی سونو مشخص شد کلیه چپم ۵ میل سنگ داره در طول این مدت با مصرف داروهای گیاهی شروع به درمان کردم دیشب درد نسبتا شدیدی در پهلو داشتم به دکتر مراجعه کردم قرص دیکلوفناک ۱۰۰ قرص تاموسین ۰۴و هیدروکلروتیازید تجویز کردن آیا این قرصها رو مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام فقط قرص هيدروكلروتيازيد را قطع كنيد و ده روز بعد سونوگرافي كليه ها انجام شود 

 • تصویر کاربر جمشیدی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسرم ۱۹ سالشه. ۱ سنگ ۳×۵ در حالب چپ و ۲ سنگ ۳ و ۵ میلی در کلیه راستش داره. الان دکتر پروترال ۴ دهم تجویز کرده.چند روزه درد در هر دو طرف داره. آیا رواتنیکس برای این اندازه سنگ و در این سن تجویز میکنید. میخوام زودتر سنگها حل بشن و بیش از این درد نکشه. اگر جواب مثبته دزش رو چقدرتجویز میکنید.؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام رواتينكس اثري ندارد جهت تسكين درد هر ١٢ ساعت يك عدد شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر جمشیدی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  فرزند من ۱۹ سال داره و جدیدا دچار سنگ کلیه شده. دکتر براش قرص پروترال تجویز کرده میخوام براش قرص رواتنیکس بگیرم آیا با پروترال تداخل نمیکنه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام تداخلي ندارند

 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  در سونو گرافى كه سه ماه قبل دادم در كليه هايم شن ريزه ديده شده ، گاهى كليه سمت راستم تير مى كشه و گاهى هم ادرار به طور كامل دفع نمى شه ، يك دوره شربت اورتيكا مصرف كردم ولى همون علاعم را دارم لطفا منو راهنمايي كنيد از چه دارويي استفاده كنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام سنگ ريزه ها خود به خود دفع مي شوند براي ادرار روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر قاسمی شنبه ۳ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خانم سی و سه ساله هستم بعد از درد شدید پهلو و خون در ادرار و بیحالی رفتم سونو متوجه شدم کلیه سمت راستم 8میل و چپم 3میل سنگ وجود داره و پزشک قرص رواتینکس تجویز کردن هر دوازده ساعت یک عدد استفاده کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳ اردیبهشت ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام اين قرص اثري در دفع سنگ ندارد مايعات روزانه سه ليتر ميل كنيد سنگ ها دفع مي شوند

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام بیماری ۶۶ساله هستم در سونوگرافی مورخ ۱۱/۱/۱۴۰۱ درهر دو کلیه سنگ ریزه به قطر ۳ میلیمتر مشاهده شده است دکتر برایم قرص رواتونیکس تجویز نموده ایا نیاز به مصرف ان است یا خود دفع می شوند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام نيازي به مصرف دارو نمي باشد سنگ ها قابل دفع مي باشند

 • تصویر کاربر افشین دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده دو روز پیش درد شدیدی در پایین تنه و پهلوی چپم داشتم سونو انجام دادم یک سنگ در حالب و دو سنگ در کلیه مشخص شده سوزش و عدم ادرار داشتم،سرم و مسکن تزریق کردم، لطفا راهنمایی فرمائید، سونو و ویزیت پیوست میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام دارو ها را ميل كنيد و روزي سه ليتر مايعات نوشيده شود و مصرف نمك محدود شود 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید دکتر جان من کلیه های سنگساز دارم و تا به امروز خیلی سنگ دفع کردم اما متاسفانه یه سنگ ۸ میل که تو سونوگرافی مشخص شده بود بعد ۳ ماه وارد مجاری اداریم شده و بین لگن گیر کرده و تقریبا باعث انسداد ادرارم شده و خیلی دفع ادرارم سخت و کم شده قشنگ احساسش میکنم که کجا گیر کرده ولی تلاشم برای دفع کردنش بی نتیجه هست ممنون میشم راهنمایی کنیین آیا سنک شکن لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام ct اسكن شكم بدون تزريق براي تشخيص محل سنگ انجام شود و روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر