قرص دفع سنگ کلیه رواتینکس (Rowatinex)

کپسول رواتینکس یکی از قوی ترین داروی سنگ شکن کلیه، حاوی اسیدهای چربی می باشد که به حل شدن، خرد شدن و دفع سنگ های کلیه و مجاری ادراری کمک می کند. در این مقاله به بررسی هر آنچه که باید درباره ی این دارو بدانید، پرداخته ایم.


قبل از شروع به مصرف این دارو، تمامی مطالب این نوشتار را به دقت مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال دیگر، از پزشک یا داروساز خود سوال کنید.

این دارو برای شما تجویز شده است، از دادن آن به دیگران خودداری کنید. حتی در صورتی که آن ها علائمی یکسان با علائم شما داشته باشند، این دارو می تواند به آنها آسیب برساند.

در صورت شدید شدن هر کدام از عوارض جانبی و یا مشاهده هر گونه عارضه جانبی که در این بروشور بیان نشده، لطفا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

موارد استفاده از رواتینکس

رواتینکس موجب کاهش درد مجاری ادراری و کلیوی و بهبود عملکرد این دستگاه می گردد. در ادامه به کارکرد این قرص اشاره می کنیم:

قرص رواتینکس، قویترین قرص دفع سنگ کلیه

رواتینکس حاوی روغن هایی ضروری است که به حل شدن، شکسته شدن و دفع سنگ های کلیوی و مجاری ادرار کمک می کنند. مصرف این دارو اسپاسم های عضلانی را برطرف می کند و به همین ترتیب درد کلیوی و کولیک های ادراری را کاهش می دهد. همچنین، رواتینکس برای رهایش عوارض مرتبط با عفونت های خفیف مجاری ادراری استفاده می شود.

سنگ کلیه

قبل از مصرف رواتینکس

در صورت داشتن حساسیت به هر کدام از مواد فعال یا دیگر مواد سازنده رواتینکس از مصرف آن خودداری کنید.

 این دارو برای بیماران مبتلا به درد شدید (رنال کولیک)، بیمارانی که تولید و دفع آن ها کم است و  کسانیکه عفونت شدید مجاری ادراری دارند، مناسب نمی باشد. کودکان و نوجوانان زیر 18 سال باید از مصرف این دارو خودداری کنند.

در صورتیکه به تازگی داروهایی دیگر از جمله داروهای بدون نسخه مصرف کرده و یا در حال مصرف آنها هستید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. از جمله این داروها می توان به مصرف داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد های خوراکی مانند وارفارین و آسپرین) اشاره کرد. کپسول رواتینکس باید نیم ساعت قبل از مصرف وعده غذایی و با معده خالی مصرف شود.

اگر باردار هستید قبل از مصرف هر گونه دارو حتما به پزشک و یا داروساز خود اطلاع دهید. باید در شیردهی یا اوایل بارداری از مصرف رواتینکس (سه ماهه اول) خودداری شود. هیچ گونه عوارض خطرناکی تاکنون گزارش نشده است اما این خطر همچنان ناشناخته است.

رواتینکس موجب خواب آلودگی نمی شود در نتیجه مصرف آن قبل از رانندگی و استفاده از ماشین آلات برقی پرخطر هیچ ممانعتی ایجاد نمی کند.

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

مواد تشکیل دهنده مسکن قوی برای درد سنگ کلیه

رواتینکس حاوی گلیسرین (گلیسرول) است که مقادیر بالای آن مضر می باشند. این مورد می تواند سردرد، ناراحتی گوارشی و اسهال ایجاد کند. از آنجایی که رواتینکس حاوی سدیم اتیل هیدروکسی بنزوات (E215) و سدیم پروپیل هیدروکسی بنزوات (E217) است می تواند سبب بروز واکنش های حساسیتی شود.

دارو

چگونگی مصرف رواتینکس

رواتينکس باید همواره به گونه ای مصرف شود که پزشک توصیه نموده است. در صورت عدم اطمینان، از دکتر خود سوال کنید. رواتینکس باید فقط به صورت بلع کامل کپسول مصرف شود ( از جویدن یا گاز زدن کپسول خودداری کنید) .

مقدار مصرف معمول برای افراد بالغ

فرد باید 3 تا 4 بار در روز، یک کپسول را  نیم ساعت قبل از وعده غذایی مصرف کند.

مصرف بیش از حد این دارو

مصرف بیش از حد رواتینکس می تواند سبب ناراحتی گوارشی (تحریک پذیری معده) شود. در صورت مصرف بیش از حد کپسول های رواتینکس، فورا با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

فراموش کردن مصرف دارو

نباید جهت جبران وعده مصرفی فراموش شده، مقدار مصرف دو برابر شود. باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. پس از آن باید به روال مصرف قبلی بازگشت.

قطع مصرف رواتینکس

مصرف داروی رواتینکس (قرص سنگ شکن کلیه) نباید بدون مشورت با پزشک قطع شود. در صورت داشتن سوالات بیشتر در ارتباط با این محصول، از پزشک یا داروساز خود سوال بپرسید.

رواتینکس

عوارض جانبی رواتینکس (داروی حل کننده سنگ کلیه)

هر چند که همه افراد به آنها دچار نمی شوند اما رواتینکس نیز همانند تمامی داروها، می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی شود. عوارض جانبی کپسول Rowatinex که اغلب گزارش شده اند، عبارتند از:

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ درد معده

❇ احساس خستگی

❇ تهوع 

در زیر لیستی از عوارض جانبی که ممکن است بعد از استفاده از کپسول Rowatinex  رخ دهند، آمده است. این یک لیست جامع نیست. 

❇ ضعف عضلانی

❇ سرگیجه

❇ اسهال

❇ معده درد و درد شکم

❇ خفگی

❇ تهوع

❇ استفراغ

کپسول Rowatinex همچنین ممکن است عوارض جانبی که در اینجا ذکر نشده است را ایجاد کند.

رواتینکس

چگونگی نگهداری رواتینکس سنگ کلیه

✔ کپسول ها را به دور از دید و دسترس کودکان قرار دهید.

✔ این دارو را در دمای بالاتر از 25 درجه قرار ندهید.

✔ دارو را در جای خشک نگهداری کنید.

✔ دارو را پس از تاریخ انقضای نوشته شده بر روی برچسب مصرف نکنید.

 کپسول های رواتینکس زرد رنگ، نرم، ژلاتینی و به شکل گرد می باشند. این کپسول ها دارای مقاومت معده ای هستند یعنی دارو را فقط در روده و نه معده آزاد می کنند. 

سنگ کلیه از کجا می آید؟

سنگ کلیه وقتی ایجاد می شود که مواد خاصی مانند کلسیم و اسید اوریک بتوانند در کلیه های شما بلور ایجاد کنند. بلورها بزرگتر شده و به “سنگ” تبدیل می شوند. حدود 80 تا 85 درصد سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است. بقیه سنگهای اسید اوریک هستند که در افرادی با سطح pH ادرار کم ایجاد می شوند.

بعد از تشکیل سنگ در کلیه ها، حالب را پایین آورده و جریان ادرار را مسدود می کنند. در نتیجه درد شدید، از جمله درد پهلو (درد در یک طرف بدن بین معده و پشت)، گاهی اوقات همراه با خون در ادرار، حالت تهوع و استفراغ همراه است. وقتی سنگها از حالب به سمت مثانه عبور می کنند، ممکن است باعث تکرر ادرار، فشار مثانه یا درد در کشاله ران شوند.

علائم دفع سنگ کلیه

سنگ کلیه معمولاً تا زمانی که در داخل کلیه شما حرکت نکند یا به حالب شما منتقل نشود، علائمی ایجاد نمی کند. اگر در حالب قرار گیرد، ممکن است جریان ادرار را مسدود کرده و باعث تورم کلیه و اسپاسم حالب شود، که می تواند بسیار دردناک باشد. در آن مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید در پهلو و پشت، زیر دنده ها
 • دردی که به زیر شکم و کشاله ران منتقل می شود
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن

علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ادرار قرمز یا قهوه ای
 • ادرار با بوی بد
 • نیاز مداوم به دفع ادرار، ادرار بیشتر از حد معمول
 • تهوع و استفراغ
 • عفونت، تب و لرز

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باسلام
  ببخشید دکتر سنگ 14 میلی درکلیه راست دارم
  وسنگ کوچکی درکلیه چپ آیا با دارو دفع می شود یاعمل انجام دهم درضمن 4 قوطی قرص سیستون استفاده کردم نتیجه نگرفتم لطفا راهنمائی فرمائید با تشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 5 روز پیش)

   با سلام بايد سنگ ١٤ ميلي را سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سنگ ۵ میلی توی حالب داشتم که به گفته دکترم حالبم مثل نوزاد هستش و توی حالب تا نصفه به سختی استنت قراردادن. اما همچنان من هر دو کلیه سنگ ۵ میل دارم گه نمیتونم دفع کنم ایا سنگ شکن میشه؟ یا این دارویی که فرمودین. دردش داره میکشه منو
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام بايد tul كنيد به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جوادزاده چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر من قرص رواتینکس به سختی پیدا کردم سنگ 4میل در سمت چپ دارم لطفا دستور مصرف رواتینکس را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام رواتينكس اثري ندارد روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و مايعات فراوان نوشيده شود

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر در سونوگراعی گفتند سنگ ۱۳ م م و سی تی هم سنگ به ابعاد ۱۱*۲۰ گزارش دادند ' بفرمایید چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام بايد از سنگ شكن  استفاده كنيد

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من یه سنگ ۷ میل از کلیه راست به سمت مثانه حرکت کرده و دو سوم راه رو رفته،یه سنگ ۴ میل هم در کلیه چپ دارم،سونوگرافی رو ضمیمه کردم.درد زیادی دارم که به بیضه سمت راست میزنه.تامسولوسین و شیاف دیفلوکناک تجویز شده است.امنیک یا راواتینکس هم مصرف کنم؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و هر ١٢ ساعت يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي استعمال كنيد و مايعات زياد نوشيده شود

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام، دو هفته پیش درد بسیار شدید در ناحیه مثانه داشتم اونروز دردم برطرف شد در این مدت ادرارم خونی یا قهو ه ای پررنگ بود، امروز درد بسیار شدید همراه با تیر کشیدن در ناحیه آلت تناسلی بهم دست داد و ادرارم هم خونیه
  سونوگرافی دادم اثری از سنگ در مثانه نبود فقط در کلیه راستم سنگ 4 میلی مشاهده شد
  آقای دکتر سابقه نارسایی کلیوی در خانواده هم دارم. لطفاً بفرمایید من چکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام بايد سيستوسكوپي كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام بايد سيستوسكوپي كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر من سه سنگ در کلیه دارم یکی راست یکی چپ و یکی میانی هرکدام سنگ ها درسمت چپ ۸.۵ میلی در راست و میانی ۴ میلی و ۳ میلی هست این چند روزه شکم سمت چپ خیلی بشدت درد میکنه . بنظرتون کدوم قرص بهتر هست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲ مهر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر بنده سنگ کلیه دارم اونم از نوع شاخ گوزنی میخوام سنگ شکن نرم آیا داروی رواتینکس برای سنگ من جواب میده من سه تا سنگ به ابعدا ۱۵ میلی و ۸/5و ۸ میلی هست وباید کجا این قرص را تهیه کنو
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 4 هفته پیش)

   قرص رواتينكس اثري ندارد

 • تصویر کاربر روح جمعه ۲۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر سونوگرافی دادم نوشته بود فولنس در کلیه راست مشهود هست به نفع سنگ حالب می باشد رنگ ادرارم زرد خیلی پررنگ هست درد کمی دارم چه قرصی استفاده کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد و مايعات فراوان بنوشيد

 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سنگ به انداز ۱۱میلی حدودا در حالب دارم چندین بار داروی گیاهی وچند بار هم رفتم متخصص داروی شیمیایی مصرف کردم والان هم داروی گیاهی مصرف میکم وهروز هم مداوم تناب و مایعات مصرف میکنم هر از گاهی هم خون در ادار میبینم رفتن سونوگرافی سنگ یه امده پایین چیکار کنم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر