انواع سنگ کلیه و تشخیص آن

سنگ کلیه یکی از بیماری های رایجی است که مردم در سراسر دنیا به آن مبتلا می شوند. در این مقاله توضیحات کاملی درباره ی انواع سنگ کلیه ، تشخیص و درمان کلیه آورده شده است.


سنگ کلیه چیست و چگونه تشکیل می شود؟

سنگ های سیستم دستگاه ادراری یا همان سنگ کلیه زمانی تشکیل می شوند که حجم ادرار کم شود و مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار افزایش یابد. خوردن مایعات کم و در نتیجه کاهش مایعات بدن شانس ابتلا به سنگ ها را افزایش می دهد.

1 نفر از 20 نفر در طول زندگی خود مبتلا به سنگ کلیه و یا سنگ های سیستم ادراری می شود. در بعضی شرایط پزشکی نظیر نقرس در فرد و بعضی داروها، شانس بیمار برای ابتلا به سنگ کلیه بالا می برد. سنگ کلیه اگر زود درمان شود، ضایعه ای به کلیه نمی رساند.

خوردن غذای کم نمک، پروتئین های حیوانی، کلسیم و اگزالات مانع از تشکیل سنگ کلیه می شود.

انواع سنگ کلیه

بطور کلی انواع سنگ های کلیه به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند. اما برای ارائه ی مطالب بیشتر در پایین این موارد هر کدام را توضیح دادیم.

 • سنگهای اسیداوریکی: با کم خوردن پروتئین های حیوانی شانس ابتلا به سنگ اسید اوریکی کاهش می یابد.
 • سنگ های فسفات کلسیم: کم خوردن نمک ، پروتئین، کلسیم باعث کاهش شانس سنگ سازی می شود.
 • سنگ های اگزالات کلسیم: خوردن کمتر نمک، پروتئین؛ اگزالات باعث کاهش سنگ فوق می شود.
 • سنگ های استروویتی
 • سنگ های سیستئینی

دانستن انواع سنگ کلیه در شناخت علت بروز آن ها مفید بوده و به کمک این اطلاعات می توان از بروز موارد بیشتر پیشگیری کرد. افراد در صورت امکان باید سنگ های دفع شده را جمع آوری کرده و جهت انجام آزمایش، در هنگام مراجعه به پزشک با خود به همراه ببرند. انواع سنگ های کلیوی شامل موارد زیر می شوند:

انواع سنگ کلیه

1- سنگ های کلسیمی

اغلب سنگ های کلیوی از جنس کلسیم بوده و معمولا به صورت کلسیم اگزالات شکل می گیرند. اگزالات یک ماده شیمیایی است که روزانه توسط کبد ساخته شده یا از طریق رژیم غذایی جذب می شود. برخی میوه ها و سبزیجات همانند آجیل یا شکلات حاوی مقادیر فراوانی از اگزالات هستند.

عوامل تغذیه ای، مصرف مقادیر بالای ویتامین D، جراحی بای پس گوارشی و برخی اختلالات متابولیک می توانند غلظت کلسیم یا اگزالات را در ادرار افزایش دهند.

سنگ های کلیوی همچنین می توانند به صورت فسفات کلسیم نیز تشکیل شوند. این نوع سنگ در بیماری های متابولیک همچون اسیدوز توبولار شیوع بیشتری دارد. این نوع سنگ کلیه می تواند با مصرف برخی دارو های مخصوص درمان میگرن یا صرع همچون توپیرامات ارتباط داشته باشد.

2- سنگ های استروویتی

سنگ های استروویتی در پاسخ به یک عفونت ادراری شکل می گیرند. این سنگ ها می توانند به سرعت رشد کرده و اندازه نسبتا بزرگی پیدا کنند. گاهی اوقات، سنگ های استروویتی علائم اندک و معدودی دارند.

3- سنگ های اسید اوریکی

سنگ های اسید اوریکی می توانند در افرادی شکل گیرند که به دلایل زیر آب زیادی از دست می دهند:

 • اسهال یا سو جذب مزمن
 • مصرف رژیم غذایی پر پروتئین
 • دیابت یا سندرم متابولیک

علاوه بر این موارد، عوامل ژنتیکی خاص نیز می توانند خطر ابتلا به سنگ های اسید اوریکی را افزایش دهند.

4- سنگ های سیستئینی

این سنگ ها در افراد مبتلا به یک اختلال ژنتیکی به نام سیستئینوری تشکیل می شوند. این اختلال سبب دفع بیش از حد آمینو اسید ها توسط کلیه ها می شود.

عکس کلیه

عکس کلیه

تشخیص سنگ کلیه

بیمارانی که مبتلا به سنگ های ادراری هستند، ممکن است به علت درد پهلو (کولیک کلیوی)، تهوع، استفراع و گاهی اوقات تب مراجعه کنند و ممکن است بدون هیچگونه علامتی باشند. برای تشخیص بیماری، بررسی استاندارد قابل قبول، گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار الزامی باشد.

تشخیص کلینیکی به گرفتن عکس امکان پذیر می باشد. چنانچه سونوگرافی در دسترس باشد، باید به عنوان اولین قدم تشخیصی مورد استفاده قرار گیرد. اگر درد تسکین یابد، ارزیابی های تصویری نباید به تاخیر افتد.

سونوگرافی در حدود 85 تا 100 درصد دقیق می باشد. عکس ساده 70 تا80 درصد اختصاصی می باشد. سی تی اسکن بدون تزریق برای تشخیص وجود سنگ استاندارد بوده و جایگزین عکس رنگی تزریقی شده.

قرص دفع سنگ کلیه رواتینکس (Rowatinex)

اگر سی تی اسکن بدون تزریق ، سنگ نشان نداد، باید به فکر علت دیگری برای درد بیمار شد و علت آن بررسی شود. سی تی اسکن در مقایسه با عکس رنگی 100 درصد دقیق تر می باشد. سی تی اسکن با ماده حاجب سنگ های بزرگتر از 3 میلی لیتر را 100 درصد تشخیص می دهد. تجزیه و آنالیز سنگ در تمام بیماران باید انجام شود.

عکس رادیوگرافی سنگ کلیه

اندازه سنگ های کلیوی و میزنای ها

اندازه سنگ های کلیوی می تواند از چند میلی متر (همانند یک دانه شن) تا چند سانتی متر متغیر باشد. اندازه و محل سنگ نیز به تعیین بهترین روش درمان سنگ، امکان دفع شدن یا نشدن و پیشگیری احتمالی از بروز سنگ های بیشتر کمک کند.

سنگ های کلیوی معمولا سخت بوده و لبه هایی دندانه دار دارند. در حالی که لبه برخی از سنگ ها دندانه دار است، برخی دیگر دارای لبه صاف تری هستند.

اندازه سنگ ها به ترتیب 5 میلی متر، 5 تا 10 میلی متر، 10 تا 20 میلی متر و بیشتر از 20 میلی متر طبقه بندی می شوند. طول میزراه (حالب) بر حسب قد افراد تفاوت دارد، ولی در مورد 25 سانتی متر اتفاق نظر وجود دارد.

حالب بخشی از سیستم مجاری ادرار بوده که به شکل یک لوله باریک از جنس فیبر های عضلانی صاف می باشد. حالب دارای طول 25 تا 30 سانتی متر و قطر 3 تا 4 میلی متر است. وظیفه این لوله انتقال ادرار از کلیه ها به مثانه می باشد.

از آنجایی که این بخش دارای بافت عضلانی است، مقداری توانایی منقبض و منبسط شدن را نیز دارد. سنگ های کلیوی که قطر 5 میلی متر یا کمتر دارند می توانند از میزنای عبور کنند.

سنگ های کلیوی 6 تا 7 میلی متری یا بزرگتر امکان عبور از میزراه را نداشته و باید به روش دیگری برداشته شوند. نوع و اندازه سنگ های کلیوی می توانند تعیین کننده نوع و روش های درمانی باشند.

وقتی سنگ در کلیه تشکیل شد، 90 درصد امکان دفع آن از میزراه (حالب) وجود دارد. در هنگام دفع سنگ از حالب، درد شدید پهلو (کولیک کلیوی) ایجاد می شود، که تنها راه تسکین درد تزریق مورفین می باشد.

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه بر اساس رنگ

در جدول زیر سعی شده است که رنگ برخی از سنگ های کلیه با جزئیات آورده شود.

نوع سنگ کلیهمیزان فراوانیشرایط تشکیلرنگحساسیت به پرتوجزئیات
کلسیم اکسالات80 درصدهنگام اسیدی شدن ادرار (کاهش pH)سیاه یا قهوه ای روشنپرتو را به خود جذب می کند.

مقداری از اکسالات موجود در ادرار توسط بدن ساخته می شود. کلسیم و اکسالات موجود در رژیم غذایی با اینکه در تشکیل سنگ های کلسیم اکسالاتی نقش دارند اما تنها عوامل بروز این سنگ ها نیستند. اکسالات غذایی در بسیاری از سبزیجات، میوه ها و آجیل ها یافت می شود. کلسیم ناشی از استخوان نیز می تواند در تشکیل سنگ های کلیوی نقش داشته باشد.

کلسیم فسفات5 تا 10 درصدهنگام قلیایی شدن ادرار (افزایش pH)سفید تیرهپرتو را به خود جذب می کند.

این نوع سنگ معمولا در ادرار قلیایی مخصوصا در صورت حضور باکتری پروتئوس به وجود می آید.

اسید اوریکی5 تا 10 درصدهنگام اسیدی بودن مداوم ادرارزرد یا قهوه ای مایل به قرمزپرتو را از خود عبور می دهد.

رژیم های غذایی سرشار از پروتئین های حیوانی و پورین ها از عوامل بروز این سنگ ها هستند. پورین ها موادی هستند که به طور طبیعی در همه مواد غذایی مخصوصا گوشت، ماهی و صدف یافت می شوند.

استروویتی10 تا 15 درصدوجود عفونت در کلیهسفید تیرهپرتو را به خود جذب می کند.

پیشگیری از سنگ های استروویتی به عدم ابتلا به عفونت بستگی دارد. تحقیقات تاکنون ارتباطی بین رژیم غذایی و تشکیل سنگ های استروویتی یافت نکرده اند.

سیستئینی1 تا 2 درصداختلال ژنتیکی نادرصورتی یا زردپرتو را به خود جذب می کند.

سیستئین یک آمینو اسید است که از طریق کلیه ها به داخل ادرار وارد شده و کریستال تشکیل می دهند. آمینو اسید یکی از واحد های تشکیل دهنده پروتئین ها است.

زانتینبسیار نادرقرمز آجریپرتو را از خود عبور می دهد.

مشخصات سنگ کلیه با عکس رادیوگرافی

با گرفتن عکس ساده شکم، سنگ در کلیه، میزراه، مثانه و گاهی در مجرای ادرار دیده می شود. بر حسب مواد تشکیل دهنده سنگ، ممکن است سنگ در عکس به خوبی دیده نشود و یا اصلا دیده نشود.

سنگ هایی که در عکس ها دیده می شوند

 • سنگ های اوگزالات کلسیم دهیدرات
 • کلسیم فسفات
 • کلسیم اوگزالات منو هیدرات

سنگ هایی که بطور ضعیف در عکس دیده می شوند

 • مگنزیم- آمونیوم- فسفات
 • آپتات
 • سیستین

سنگ هایی که در عکس دیده نمی شوند

 • سنگ های اسید اوریک
 • اورات آمونیوم
 • گزانتین
 • سنگ های ایجاد شده بعلت بعضی داروها

عکس سنگ کلیه

علت و عوامل ایجاد کننده سنگ کلیه

 • عفونت
 • عوامل غیر عفونی
 • اختلالات ژنتیک
 • بعضی داروها
 • بیماری های هیپرپاراتیروئیدیسم، نفروکلسیوز، بیماریهای گوارشی (کرون،سوء تغذیه،برداشتن قسمتی از روده و هیپراوگزالوریا)
 • تنگی محل اتصال حالب به لگنچه (حفره ای در کلیه که ادرار در آن جمع می شود)
 • تنگی حالب
 • برگشت ادرار به کلیه ها
 • کلیه های نعل اسبی
 • اسیدوز کلیوی

سنگ هایی که در زمینه اختلال ژنتیک بوجود می آیند، سیستین و گزانتین می باشند. سنگ های عفونی مثل سنگ آمونیوم اورات و غیرعفونی مثل اوگزالات کلسیم هستند. جنبه های متابولیک در تشکیل سنگ های سیستم دستگاه ادراری (سنگ کلیه) بسیار با اهمیت می باشد.

سنگ های کلیه

چه کسانی در معرض و شانس ابتلا به انواع سنگ کلیه هستند؟

وضعیت شانس و ریسک تشکیل سنگ کلیه موضوع مهمی است؛ چون احتمال عود و رشد سنگ وجود دارد و درمان داروئی لازم الاجرا می باشد. 50 درصد افراد مستعد سنگ سازی، یک بار در طول عمر خود مبتلا به عود سنگ می شوند. بیماری عود سنگ سیستم ادراری(سنگ کلیه)در بیش از 10 درصد بیماران مشاهده می شود.

بچه ها و افراد جوانی که دچار سنگ سیستم ادراری می شوند، در معرض شانس ابتلا به عود سنگ می باشند. سنگ هایی که در زمینه عفونت مثل سنگ های اسید اوریکی و سنگ های ارثی بوجود می آیند؛ شانس عود در آنها بالا می باشد.

علائم سنگ کلیه

سنگ کلیه در ابتدا هیچ علائمی ندارد تا زمانیکه سنگ در کلیه شما حرکت کند. در این مرحله، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:

 • درد شدید در اطرف و پشت دنده
 • دردی که به پایین شکم و کشاله ران منتشر می شود
 • درد در ادرار کردن
 • قرمز یا قهوه ای بودن ادرار
 • ادرار بدبو
 • تهوع و استفراغ
 • نیاز به ادرار کردن مداوم
 • ادرار بیش از حد معمول
 • تب و لرز در صورت وجود عفونت
 • ادرار کردن به مقدار کم

چه عواملی خطر ابتلا به انواع سنگ کلیه را افزایش می دهد؟

سدیم در نمک و فلفل وجود دارد. نمک در سوپ، کنسرو، غذاهای بسته بندی شده و  FAST FOOD سبزیجات و گوشت وجود دارد. شیوع و شانس سنگ کلیه در دنیا رو به افزایش است. تغییر در رژیم غذایی ممکن است، کلید اصلی در جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه باشد.

شیوع و شانس این سنگ ها از سال 1964 تا 1972 دو برابر شده است. با سن، نژاد شیوع و شانس ابتلا به سنگ کلیه تفاوت می کند. سن شیوع سنگ های کلیه 30-50 سالگی می باشد. تشکیل سنگ به فاکتورهای محیطی و ژنتیکی ارتباط دارد.

فاکتورهای محیطی شامل رژیم غذایی، آب و هوا هستند. غذاهای ذرت دار شانس ابتلا به سنگ کلیه را بالا می برد. افزایش درجه حرارت محیط باعث تشکیل سنگ کلیه می شود.

افزایش سنگ در سنین بالا کاهش می یابد. دیابت، چاقی، فشار خون، نارسایی مزمن کلیه و بیماری های قلبی عوامل مساعد کننده هستند. سنگ کلیه بر حسب اندازه، محل، مشخصات رادیولوژیکی، علت و اتیولوژی، ترکیب سنگ و شانس عود و برگشت سنگ تقسیم بندی می شوند.

مصرف بیش از حد پروتئین حیوانی همچون گوشت قرمز، ماکیان، تخم مرغ و غذا های دریایی می تواند سطح اسید اوریک موجود در بدن را افزایش داده و به بروز سنگ کلیوی منجر شود. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین همچنین مقدار سیترات را نیز کاهش می دهد.

نوشیدنی های مفید برای درمان و رفع سنگ کلیه

سیترات یک ماده شیمیایی در ادرار است که به پیشگیری از تشکیل سنگ ها کمک می کند. در صورتی که فرد مستعد ابتلا به سنگ کلیوی باشد باید مصرف گوشت خود را کاهش دهد.

 

مواد غذایی و سنگ کلیه

تجزیه سنگ برای بار دوم در موارد ذیل انجام می شود

 • عود سنگ در حالیکه بیمار تحت درمان برای پیشگیری می باشد
 • عود سریع و زودرس بعد از درمان و از بین بردن سنگ سیستم دستگاه ادراری
 • عود سنگ سیستم ادراری بعد از یک مدت طولانی

درمان درد پهلو در بیماران مبتلا به سنگ ادراری

تسکین درد، اولین قدم درمان درد کلیه می باشد. داروهای ضد درد و التهاب(NSAIDS) در بیماران با درد پهلو موثر می باشد. این دسته داروها دارای اثر ضد درد بهتری نسبت به مواد مخدر می باشند، در کوتاه مدت بیماری که این داروها را استفاده می کند، نیازی به استفاده از داروی دیگری نخواهد داشت.

برای سنگ هایی که در میزراه (حالب) هستند و انتظار می رود که خود به خود دفع شوند، شیاف یا قرص NSAID مثل (دیکلوفناک) ممکن است التهاب را کاهش داده و مانع از عود شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام بنده بعد از سونو متوجه شدم که یک سنگ دوازده میلیمیتری در کلیه سمت چپ دارم، سوال بنده این هست که آیا امکان دفع وجود دارد یا خیر؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام خير دفع نمي شود بايد سنگ شكن كنيد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام
  چند روز پیش دوعددشن کلیه دفع کردم بعداز آزمایش مشخص شد 70 درصد آمونیوم اورات هست. راه حل ودرمان قطعی لطفآ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام روزانه سه ليتر مايعات ميل شود و روزانه بيشتر از صد گرم گوشت مصرف نشود و نمك روزانه بيشتر از سه گرم نباشد

 • تصویر کاربر نسرین جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  .تشکر فراوان از امکان مشاورهای که به من و امثال من میدهید. پهلو و مهرهای ۵و۶ کمر من خیلی حساس است وقتی بر اثر گرما و تعرق کمر من یه حالت رطوبت گونه به خود میگیره با وزیدن یه نسیم ملایم حتی در تابستان دوچار چاییدگیی شدید میشود و بعد از یکی دو روز انچنان درد پهلوی به من وارد مشیود که قدرت حرکت را از دست میدهم با هر قدمی که بر می دارم گویی یکی از اعضای داخلی بدن من کنده میشود از یه وسیله گرمایش مثل اتوی داغ (باید اتو داغ باشد)درد پهلو را برای چند وقت (تا یه رطوبطی شدن دیگر ) تسکین میدهم امادرد کمر من هرگز تسکین پیدا نمیکنه قبلا با خوردن سیپرو فلوکساسین ۵۰۰ کمی کمرم خوب میشد الان حدود یک سال هست که درد تسکن پذیر نیست .مشکل من چیست آقای دکتر محبت بفرمایید پاسخ دهید سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   هر ٨ يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد و بايد به ارتوبد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر، بنده آزمایش رو خدمتتون ارسال کردم، و بنده از 2 سال پیش متوجه سنگ در کلیه هایم شدم و تا الان حدود 20 عدد دفع کردم که بزرگترین آنها 15 میل بوده، در حال حاضر هم درد در ناحیه شصت پای راست و مچ پای چپ دارم وخیلی وقت هم هست که گوشت قرمز و حبوبات استفاده نمیکنم و در کل رعایت تغذیه ممنوعه برای این مشکل را میکنم، ممنون میشم راهکار و دارویی تجویز کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص ألوپرينول دو ماه ميل كنيد و روزانه سه ليتر مايعات ميل شود و مصرف نمك محدود شود

 • تصویر کاربر حسینی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  دخترم ۱۳ ساله اش هست و درد پهلو و زیر شکم داشت که بعد از آزمایش و سونوگرافی تشخیص لیپیاز ۳ میلی داده شد و اینکه در ادرارش خون دیده شد بعد از آزمایش و قبلا هم لیپیاز داشت که دفع شد خواستم بپرسم چطور دفع میشود و مشخصا کلیه اش سنگ ساز برای جلوگیری از سنگ‌ساز بودند چه کار باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام براي دفع سنگ در كليه دارو وجود ندارد و هيچ راهي براي جلوگيري تشكيل سنگ وجود ندارد جز خوردن زياد مايعات و مصرف كم گوشت

 • تصویر کاربر حسن پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر بنده 69 سال سن دارد. دیابت، فشار ندارد. اندازه پروستات ایشان 65 سی سی و PSA عدد 1.5 بود که قبلا با شما مشورت کردم و فرمودین عمل نیازی نیست. چند مدت به دلیل عوارض، کپسول امنیک قطع کردیم و مشکلی هم وجود نداشت. به دلیل اضطراب و افسردگی که پدرم داشت دکتر کپسول فلوکستین، قرص آلپروزولام تجویز کرد که یکی دو روز بعد دچار حبس ادرار شد که سوند گذاشتیم و تخلیه شد و متوجه نشدیم دلیل حبس ادرار مصرف این داروها بوده یا چیز دیگه؟؟ بعد از اون مقدار ادرار ایشان خیلی کم شده با این که مایعات نسبتا زیاد استفاده میکنه، حدودا دو ماه پیش اوره 34و کراتینین 0.9 بود ولی دو سه روز پیش که حبس ادراری داشت اگه آزمایش درست بوده، اوره 95 و کراتینین 2.6 شده. مشکل یبوست و کمی اشتها و اضطراب هم داره کلا. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید که دلیل و راه حل کمی ادرار و بالا رفتن اوره و کراتنین چیه؟؟
  1. تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   آزمایش رو دوباره تکرار کردیم، کراتینین 1.2 و اوره 78 بود، مجددا اما ادراری از ایشان خار نشده
  2. تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   آزمایش خون را تکرار کردیم، کراتینی 1.2 و اوره 78 بود، اما همچنان ادارری وجود ندارد.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام بايد عمل كنند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر سلام
  من ۳۵ سال سن دارم چند روز کلیه سمت چپم درد گرفته ازمایش خون دادم میگن کراتینم ۲ و اوره خونم ۸/۱ هسته.جسارتا برای درمانش چکار باید بکنم؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   مصرف گوشت و نمك كم شود و أزمايش دو باره تكرار شود

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  حدود دو سال و اندی است در گیر درد ملایم و ناراحتی در سمت چپ پایین شکم هستم.کارمندم و کار سنگین بدنی ندارم.
  درد و ناراحتیم نه اونقدر زیاده که غیر قابل تحمل باشه و نه اونقدر کمه که بشه نادیده گرفتش ولی هست و ذهنم رو هم درگیر کرده.
  همون اوایل شروع مشکل یعنی دو سال و نیم قبل، آزمایشات مختلف خون و ادرار و پروستات و حتی ام آر آی ستون فقرات و سیتی کامل شکم انجام دادم که عارضه خاصی نشون نداد. احتمال فتق هم با دو مرحله سونو رد شد. تغییرات مزاجی مثل یبوست یا خون در مدفوع و اسهال هم نداشتم.

  در زمان خواب مشکلی ندارم و نیازی به مصرف مسکن نداشتم و ندارم. موضع درد وناراحتی در پایین و سمت چپ شکم هست و همینطور زیر شکم و به طرف پهلو و پشت که زیر دنده و سمت کلیه هم حالت درد ملایم و حالت کشیده شدن داره. با نشستن زیاد بیش از یک ساعت پشت و کمر سمت چپ بیشتر اذیت میشه که با تغییر حالت بدنی و ایستادن و راه رفتن، درد و ناراحتی خیلی کمتر میشه. این حالات تقریبا همه روزه وجود داره و فقط دو سه روز در ماه خیلی کم میشه ولی اغلب روزها وجود داره.
  روی پهلوی چپ که میخوابم حدود پنج دقیقه بعد باید تغییر حالت بدم بدلیل تشدید درد و ناراحتی.
  سوال مشخصم اینه که ایا سنگ کلیه یا عوارض دیگر در کلیه چپ میتونه این ناراحتیها رو بدنبال داشته باشه؟ اونم حدود دو سال و اندی؟
  اگه بنا به تشخیص بعضی پزشکان که گفتند عضله هست، در صورتیکه مشکل عضلانی بود، اینقدر طول میکشید و بعد از دو سال ،عضله آسیب دیده ریکاوری و خوب نمیشد؟ حادثه و سانحه هم نداشتم که ضربه سخت به شکم یا پهلو وارد شده باشه.
  ضمنا ماه رمضان با روزه همان درد و علایم در قسمت پهلو و پشت و نه پایین شکم ، تشدید شد و رفتم سونو که وجود سنگ 4 میلیمتر در کلیه مشخص شد. و روزه رو کنار گذاشتم.
  ضمنا برای دفع این سنگ آیا از همون روشهای معمول سنتی (آب زیاد ، عرقیات و فعالیت بدنی )کمک بگیرم ؟ دارویی نیاز نیست؟
  ممنون میشم نظرتون و راهنماییتون رو در مورد سوال اصلی و احتمال ارتباط درد در ناحیه شکم و با مشخصاتی که عرض کردم با مشکل کلیه بفرمایید.اصلا درد و ناراحتی در اون بخش شکم میتونه مرتبط با سنگ کلیه یا هر ناراحتی دیگه در کلیه باشه؟
  تصویر نتیجه سونو و تصویری از ناحیه ناراحتی در شکم پیوست و ارسال شد
  پیروز باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سنگ كليه خود به خود دفع مي شود و مشكل شما احتمالا التهاب پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده. روز و. روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده.روز

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام
  قبل از 6 ماه، سنگ در حالب 5 مم با LTU عمل كردم، قبل از خارج کردن لوله سونوگرافی انجام دادم و نشان داد که سنگ 4 مم در کالیس فوقانی کلیه دارم. دکتر گفت که خود به خود دفع میشه، ولی دفع نشده، از چند روز احساس درد خیلی محدود در نقطه مشخص از حالب دارم. ویکم ادرارم کدر داره، سؤالم این است که ممکنه این سنگ به حالب رسید وچه باید کار کنم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)

   اگر به حالب رسيد روزي يك عدد كپسول امنيك ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر مبین سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  در مورد کلیه و توده سوال داشتم جواب سونوگرافی رو براتون ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)

   سونوگرافي كليه ها طبيعي مي باشد

درحال دریافت اطلاعات