سنگ مجاری ادراری چیست؟

سنگ مجاری ادراری (URETHRAL STONE) در کشورهای پیشرفته بخصوص در خاور دور و نزدیک به طور قابل توجهی شایع و فراوان گزارش شده است. به نظر می رسد که شیوع سنگ مجرا در بچه ها و در کشورهای پیشرفته بیشتر دیده می شود.

بروز سنگ مجرای ادراری در زنان به ندرت اتفاق می افتد.

انواع سنگ مجاری ادراری

بیشتر سنگ های مجرا در کشورهای پیشرفته سنگ های عفونی، اسیداوریکی و کلسیم اوگزالات و یا سیستین هستند.

قسمت مجرائی که در جلو و قسمتی در خلف و عقب قرار گرفته، شایع ترین محل سنگهای مجرا می باشند. مجرای خلف یا عقب جایی است که پروستات قرار دارد و مجرا از بین پروستات رد می شود.

بند آمدن ادرار بعلت سنگ مجاری ادراری ، به شکل مکرر و یا گاهگاهی و گاهی بدون بندآمدن ادرار گزارش شده است. سنگهای مجرا در  رادیولوسنت هستند بنابراین در ۴۰ درصد موارد در عکس دیده می شوند.

سنگهای مجرا نسبتا” شایع و در بچه ها گزارش شده است، بخصوص در کشورهای پیشرفته به علت شیوع بالای تشکیل سنگ مثانه. طبق یک گزارش ارائه شده در یک گروه از افراد مبتلا به سنگ مجرا ۷۸ درصد مبتلا به بندآمدن ادرار شده اند.

سنگ مثانه

تشخیص و درمان سنگ مجاری ادراری

درمان سنگ مجاری ادراری ، بستگی به اندازه سنگ، شکل و محل قرار گرفتن سنگ در مجرا دارد. ولی همه عقیده به این موارد ندارند و هرکس طبق سلیقه خود عمل می کند. سنگهای خلف یا عقب مجرا زیاد دیده نمی شود. فقدان سنگ در مجرای زنان به علت گزارشهای متعددی است که در گذشته ارائه شده است.

تشخیص ابتدایی با رادیوگرافی می باشد که متاسفانه درصد کمی سنگ مجاری ادراری را نشان می دهد. در صورت عدم دیدن سنگ در عکس، از دستگاه سیستوسکوپی استفاده می کنیم. این دستگاه را وارد مجرا کرده و با دیدن مجرا محل سنگ را مشخص می کنیم. معمولا” سنگهایی که در قسمت جلو مجرا (مجرا در آلت) قرار دارند با تزریق مواد ژله مانند که به آن لوبریکنت گفته می شود، مکیده می شود و سنگ خارج می گردد.

سنگهای خلفی را نیز با تزریق ماده ژله مانند و وارد کردن سوند به آرامی وارد مثانه می کنیم. در هر شرایطی که سنگ در مجرای قدامی یا خلفی باشد و با ژل خارج نشود با پنوموهیدرولیک سنگ را خرد می کنیم.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ارادت محضر شما جناب آقایی دکتر قوامی
  خداقوت
  سن:43سال
  1-گاها در هنگام ادرار در مسیر خروج احساس سوزش خفیف دارم
  2-در هنگام خروج منی برام بهتره که بادست آلت تناسلی را بگیرم
  3-درهنگام ادار دست کم دو یا سه دفعه قطع و وصل میشه البته شدت خروج مناسب هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   شبي يك عدد قرص ترازوسين دو ميليگرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر آرمین شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. جوانی 24 ساله.به مدت 11 ماهه که مشکل درد و باریک آمدن هنگام دفع ادرار دارم. این مشکل را درست بعد از به هوش آمدنم برای عمل واریکوسل در 11 ماه قبل دارم. چندین بار پیش دکترم رفتم و همچنین نظر دکترهای مختلف رو پرسیدم و مشکلم حل نشده. من یه ماه قبل به شما پیام دادم و فرمودید کپسول امنیک مصرف کنم . دوباره پیش دکترم رفتم همینو داده و تقریبا" 8 روز گذشته و هیچ تغییری حاصل نشده. خواهش میکنم به 3 سوال زیر پاسخ بدهید:
  1- آیا عمل واریکوسل به روش میکروسرجری باعث تنگی مجرا خواهد شد؟
  2-به نظرتان علامت باریک آمدن و درد هنگام ادرار به غیر از تنگی مجرا و بزرگی پروستات و اسپاسم مثانه، منشا دیگری میتواند داشته باشد؟( من تاکید کنم که تکرر ادرار ندارم و ابعاد پروستات و جواب آزمایشات خون و کشت ادرار سالم بوده. سیتوسکوپی نکردم و از آن به دلیل امکان بدتر شدن اوضاع واهمه دارم)
  3- عکسی از قسمت کشاله ران و نزدیک بیضه پیوست کردم . این فرم رو درست بعد عمل در دوطرف پام بوجود آمده. به دکترم نشونش دادم منتهی ایشان کلا" همه چی را انکار میکنند. این نشانه چه میتواند باشد؟
  با تشکر. منتظر پاسختان خواهم ماند.
  1. تصویر کاربر آرمین چهارشنبه ۲۱ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   پاسخ نمیدهید؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   ١- باعث تنگي مجرا نمي شود ٢- منشا ديگري ندارد ٣- از عكس چيزي متوجه نشدم

  3. تصویر کاربر آرمین شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   این عکس در واقع از قسمتی از کشاله نزدیک بیضه گرفته شده که درست بعد عمل واریکوسل بوجود اومدن. گفتم شاید مربوط به غدد لنفاوی باشد و با تنگی مجرای من ارتباطی داشته باشد. اگر تنگی مجرا عمل نشود عوارض دارد؟ توی این 11 ماهه که این مشکل رو دارم، نتایج نرمال بوده
   با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   شما تنگی مجرا ندارید التهاب پروستات دارید

    

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده درهنگام خروج ادرار درمجاری آن احساس سوزش خفیف دارم و همچنین درابتدا مقداری دفع ادرار و پس از گذشت لحظاتی مابقی آن دفع میشود شروع این موضوع حدودا یک هفته میباشد لازم به ذکر است اینجانب ۴ ماه پیش عمل مینی بای پس معده انجام داده ام لطفا بنده را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد. وروزي يك عدد گپسول امنيك ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما اقای دکتر من ۳۱سالمه متاهل چند شب پیش بنده نصفه شب که میخاستم برم دسشویی ادرارم بند و یوبوستم داشتم و مجبور شدیم شبونه بریم دکتر که اونجا بهم سوند زدن وبازم ادرار ازم خارج نشد، بعد انجام ازمایش کشت ادرار و سونو از کلیه پزشک گفت مشکلی نداری، ولی من شبا مرتب هر ۱۵دقیقه یبار تا وقتی خابم ببره حس میکنم تو مجرام ادرار هست و باید برم دسشویی، الان سه روزه دکتر برام قرص ویسول ۵، امنیک ۴/ و لینوکین ۵۰۰تجویز کرده ولی هنوز هم مرتب باید برم دسشویی بخصوص شبا،،،دکتر گفتن اگه اینارو بخوری خوب نشدی باید از مجرات عکس برداری کنیم، میخاستم نظره شمارم بدونم ایا میتونه مشکل از جای دیگه ای هم باش . ممنون میشم راهنمایی کنید دوبارهم بدکتر ارولوژیست مراجعه کردم خاهشا ی راهکار جلوم بزارین خیلی دارم اذیت میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   • التهاب پروستات داريد درمان دارويي را كه تجويز شده تا يك ماه ادامه دهيد
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای. دکتر ی مدت تو ادرارم خون دیدم گره لنفی کشاله رانم زده بالا درد داره دکتر میگه سرطلان پروستاته خیلی. میترسم آقای دکتر لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید دومین باره پیام میدم. دکتر طبق عکس یک خودتون ک خط کش رامحکم فشار دهیدبعد اندازه گیری.دوتا سوال دارم.
  {1::من وزنم71وقدم 180چاق نیستم اما بازم امکان داره که مقداری چربی زیرشکمم باشه که باعث خطادر اندازه گیری بشه؟ (منظورچربی اون ناحیه درصورت وجود، ربطی به عدد وزن نداره الزاما)؟{2:من دربقیه عکسا دو نقطه سبزو آبی مشخص کردم. ازنقطه سبزتا نوک آلت،حدود 8.5تا9سانته.اماوقتی از آبی باخط کش فشار میدم وسپس تانوک اندازه میگیرم، حدوده 10.5تا11سانت میشه!کدام درسته؟اندازه از سبز یا آبی؟ممنونم اگه به ترتیب جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   ١٠/٥ تا ١١ صحيح است

  2. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر این اندازه، حالا هم از عکس و هم از مقدار، برای ازدواج طبیعیه و مشکلی نیست؟ طبق نگاه شما به عنوان متخصص!
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله براي ازدواج كافي است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آرمین جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام . وقت شما بخیر. جوانی 24 ساله هستم. تقریبا" نزدیک به 7 سال میشود که عمل خودارضایی انجام میدادم. البته در حال ترک آن هستم. در تاریخ 98/4/20 عمل واریکوسل انجام دادم. بعد از آن علائم و مشکلات زیر را دارم:
  1.حساس شدن و کمی خشکی و ترک روی کلاهک الت تناسلی به همراه تورم حلقه گونه در قسمت ابتدایی کلاهک و پوست مطابق عکس. گفتنی است حالت خواب رفتگی و باقی ماندن اثر رگ ها مانند خواب رفتگی دست ها در صورت بدفرم نشستن روی کلاهک نیز وجود دارد که این مشکل را قبلا" نداشتم.
  2.گشاد شدن سر آلت
  3.دفع ادرار با درد حتی بعد از گذشت این مدت تقریبا" یکسال بعد عمل. این دفع به همراه کمی زور زدن و با تاخیر اندک در شروع بوده و هر چه بیشتر زور زده میشود حجم ادرار بیشتری (شاید به خاطر گشاد شدن رگ و سر کلاهک) خارج میشود. حالت قطع و وصل یه جورایی میتوان گفت که دارم . این درد هنگام ادرار دقیقا" بعد عمل جراحی واریکوسل بوجود آمده و یا شاید هم به خاطر همان خودارضایی شدیدی که چن روز قبل جراحی داشتم ولی همچنان این درد خفیف فقط هنگام دفع را دارم.
  تکرار ادرار در شبانه روز نرمال بوده و رنگ طبیعی دارد و تا کنون خونی دیده نشده. سابقه آبسه مقعد به دلیل عفونت ناشی از عمل هم داشتم که با تجویز دارو بهبود پیدا کردم.
  دآقای دکتر خواهشا" راهکاری چیزی برای رفع مشکلاتم پیش پایم بزارید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   عزيزم تمام اين سوالات را نمي شود جواب داد به اورلوژيست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر آرمین جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر خواهشا" به یک مورد حداقل پاسخ بدید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   كپسول امنيك روزي يك عدد ميل شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  مدتی است که گاهی در پایان ادرار دو الی سه قطره خون میبینم البته این قضیه با تکرار منظم نیست و ممکن است دو هفته نباشد دوباره اتفاق بیفتد و گاهی اوقات چند روز بعد دوباره اتفاق میفتد و بدون هیچگونه درد و سوزش است
  سونوگرافی انجام داده ام مشکلی وجود نداشت جز سطح مخاطی مضرس و نامنظم است
  عکس برداری از مثانه vcug انجام شده و مشکلی دیده نشده است الان دکتر میگه باید سیستوسکوپی انجام بدی ولی با توجه به vcug که باعث عفونت و درد و سوزش شدید شد هرگز به انجام چنین کاری نیستم خواهش میکنم اگر راه دیگه ای وجود دارد بنده را راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد و روزي دو بار در أب گرم هر بار ١٥ دقيقه نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ و خسته نباشید من یه مشکل داشتم که شما را بهم معرفی کردند و گفتند که شما خیلی خوب هستید لطفا خواهشششش میکنم یه جواب کامل بهم بدید چون واقعا خداشاهده نیازمند یه راه حل خوب هستم و هر جا رفتم بخاطر کرونا تعطیله لفا کمکم کنیددددددد😭😭😭
  من برون ریزی منی دارم و هر موقع دستشویی میرم به همراه ادرار مایع لزج مثل منی بیرون میاد و بعد از ادرار مقداری بیرون ریزی دارم چیکار کنم؟ دکتر طب سنتی گفتند که برون ریزی ناشی از شدت سردی بدنه و راه حل دادند بد هم نبود ولی خیلی سخته و اینکه دست به دامنتونم کمکم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   نزديكي داشته باشيد و هر ١٢ساعت يك عدد كپسول داكسي سيكليين ميل كنيد

 • تصویر کاربر زانیار شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 25ساله هستم پسر هستم ومجردم من شش ساله که هر وقت میرم دستشویی وقتی بلند میشم میام بیرون بعد دودقیقه یک الی دو تکه ادرار میاد بیرون.وصبحا که بلند میشم التمو فشار میدم یه تکه ادار میاد بیرون و بعضی وقتا بعد نیم ساعت که کلا زندگیم نابود شده که نمی تونم کارای روزمره رو انجام بدم وهمیشه خونم...لطفا اگه قرص فرمودید چند روز مصرف کنم وچه شرکتی باشه.
  ازمایشم وسنوگرافی دادم هیچ مشکلی نداشتم.یبار قرص وزیکر ۱۰ فرمودید ولی پیدا نکردم سولیفناسین بهم گفتن داروخانه (گفتن همونه)مصرف کردم خوب نشدم...اگه لازمه میام تهران فقط خوب بشم هر کاری لازمه لطفا کمکم کنید شش ساله داروشیمیایی وگیاهی میخورم...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك كنيد

  2. تصویر کاربر زانیار چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   دکتر ببیخشید چه وقت بخورم وچند ماه مصرف کنم.لازم نیست بیام تهران یا قرص ویزکر ۱۰ مصرف کنم
  3. تصویر کاربر زانیار پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)
   و چند میلی گرم استفاده کنم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 5 ماه پیش)

   كپسول امنيك روزي يك عدد ميل كنيد به مدت يك ماه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر