بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر لیلاعسکری جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  پدرم ۶۷سالش هست هیچ دردی نداشته خیلی اتفاقی سونوداده گفتن یه توده توکلیه چپش هست نمونه ازش گرفتن جوابش گفته تومورکارسینوماداره ولی پخش نشده سایزشم زده تونمونه زده سه دهم دردودهم درسه دهم سانتی متردرمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
   فقط غده بايد در أورده شود
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من دختر حدود 3 ساله هست بعد از سنگ شکن وآنالیز سنگ مشخص گردد از نوع مگنزیوم امونیوم فسفات می باشد قبل از مشخص شدن نوع سنگ دکتر ش بهش داروی محلول سیترات پتاسیم منیزیوم براش تجویز کرد آیا این دارو روی این سنگ اثر بخشی دارد؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
   بله موثر است
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  با سلام دختری۲۵ ساله هستم که کلیه راست هیدرونفروز گرید۱,و در کلیه چپ هیدرونفروزید گرید۲مشهود است و حالبهای دیلاته نیستند,لطفا راهنماییم کنید,باید دارو مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   ٦ ماه بعد اسكن dtpa و dmsa انجام دهيد اگر بدتر شده بود كليه چپ بايد عمل شود
 • تصویر کاربر عبدالله یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  باسلام دکتر آزمایش خون دادم کراتینم شده 1.3آیا خطرناک است یا نه ؟ چه چیزی بخوریم کراتین پایین بیاید یا اگه دارودارد ما را راهنمایی کنیدمتشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   طبيعي است چيزي لازم نيست
 • تصویر کاربر غلامرضا شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  اقایی هستم 49 ساله سابقه بیماری فشارخون دارم. روزانه قرص متورال و آملودپین مصرف میکنم. به علت پهلو درد و سوزش ادرار به بیمارستان مراجعه کردم. بعد از ازمایش خون و ادرار کراتین خونم 1.5 بوده است که پزشک اوژانس هشدار به کم کاری کلیه داده. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   خطرناك نيست

 • تصویر کاربر بردیا شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . مادرمن بنا به دلایل زیادی دچار افزایش کراتین خون شدن الان کراتین ایشان 4/7 .
  اوره 29 . اسید اوریک 3/8 . کلسیم 11/3. وکلا تمام فاکتورهای ادراری بهم ریخته است . درحال حاضر دوبار به مدت 2 و ۴ ساعت دیالیز شده اند والان هم دربیمارستان بستری هستند ولی شدیدا بیحال ودچار اختلال حواس شده وزمان را گم کرده اند . الان تحت درمانند . میخواستم بدانم این وضعیت ایشان به حالت طبیعی برمیگردد یا اینکه به همین شکل باقی می مانند . سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 5 سال پیش)

   بستگي به علت بيماري ايشان دارد

 • تصویر کاربر الیاس سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  دو سال پیش متوجه شدم کلیه راستم هیدرونفوتیک شدید داره . کلیه چپم سالمه . گفتن بایستی درش بیارم . اما یی از پزشکان با DJ و لیزر راه خروجی را که حدود 7میلیمتری دهانه کلیه بود بازکرد اما راهی برای درمان بافت خراب شده کلیه ها اعلام نکرد بفرمائید چکارکنم اون کلیه ام اسیب نبینه و این کلیه هم وضعش بهتر بشه . کارکرد کلیه راست 20درصد.دوباره سونوگرفتم بازهم سنگ 9میلی داره . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   كليه بايد خارج شود
 • تصویر کاربر علی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  چندشب پیش ازدردکلیه ازخواب بیدارشدم بهداز دوساعت معده ام به هم ریخت وفقط برگردان می کردم اونم هیچی فقط مایع تلخ وزرد رنگ به دکتر مراجه نمودم سرم وامپول زد چندساعتی خوب بودم ولی درد کلیه چپم حدود چند روزی است که خفیف است دردکلیه تا به حال نداشته او ولی دیابت دارم ممکن است دردکلیه باشد یا دیابتم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   سونوگرافي از كليه ها انجام مي شود
 • تصویر کاربر پرويز یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام 46 ساله هستم . اخيرا متوجه شدم به سرطان كليه پيشرفته مبتلا شدم تصوير گزارش سي تي اسكن رو ميفرستم خدمتتون آقاي دكتر سيم فروش پيشنهاد جراحي در بيمارستان لبافي نژاد دادن بنظرتون اميدي براي درمان هست ؟چقدر ؟ ضمنا گزارش سي تي اسكن ريه هم درگير نشدن ريه رو نشون داده . اگر واقعا اميدي به درمان نيست لطف كنيد بگيد كه مشكلات طاقت فرساي جراحي و شيمي درماني و ... و هزينه هاشو بيخود متحمل نشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   خارج كردن سرطان اولين اقدام درماني مي باشد و چون ريه سالم است طول عمر قابل قبولا خواهيد داشت
 • تصویر کاربر رمضان یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر بزرگوار وبا آرزوی سالی پربار برای همه
  تاحالا آزمایش زیادی دادم اما مشکل خاصی نبوده تا اینکه در آخرین آزمایشی که در تاریخ 1396/12/22 انجام دادم متوجه شدم مقدار اوره وکراتین خونم بالاتر از نرماله ،میخوام بدونم مشکل کجاست لطفا راهنمایی بفرمایید...با تشکر
  اوره حدود 43
  کراتین حدود 1.17
  عکس آزمایش رو پیوست نمودم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ فروردین ۹۷( 6 سال پیش)
   مقدار اوره و كراتينين شما طبيعي است نرمال أن اوره ٤٢ و كراتنين ٨/. ت ٤/. مي باشد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر