عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

✔ به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

✔ انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

✔ انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

✅ بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

✅ الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

✅ آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

✅ دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

✅شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

✅ عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

لوله های مختلفی که اسپرم را حمل می کنند ممکن است به دلایل مختلف مسدود شوند، برخی از عوامل شامل: آسیب ناخواسته ناشی از جراحی، عفونت های قبلی، ضربه یا رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک یا شرایط ارثی مشابه. انسداد می تواند در هر سطح از بیضه، در لوله هایی که بیضه را تخلیه می کنند، در اپیدیدیم، در مجاری انزال یا مجرای ادرار رخ دهد.

در بعضی از مردان، اپیدیدیم مسدود می شود و از ورود اسپرم به مجاری دفع و داخل لوله انزال جلوگیری می کند. انسداد می تواند در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد شود. اگر مردی از یک طرف انسداد اپیدیدمی داشته باشد ، ممکن است از تعداد اسپرم کمتری برخوردار باشد. اگر مردی از هر دو طرف انسداد اپیدیدیمی داشته باشد، منجر به آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) می شود.

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و باعث ناباروری شود.

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

علت خالی شدن آب کمر

کاهش سطح تستوسترون یکی از علت های کم بودن مایع منی هنگام انزال است. مردان وقتی با تغییر در مقدار منی خود مواجه می شوند، این موضوع برایشان نگران کننده است. باید توجه داشته باشید ه این موضوع تاثیری در به ارگاسم رسیدن و انزال در مردان ندارد. خالی شدن آب کمر ممکن است به دلیل به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. البته این مشکل دلیل قطعی ندارد و بهتر است توسط متخصص اورولوژی بررسی شود.

درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم اگر تخلیه نشود برای بدن مضر نیست. بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی در میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد.

عوارض جلوگیری از انزال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لذت جنسی شما و همسرتان را کاهش داده است
 • ایجاد استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا روابط به دلیل زندگی نامناسب جنسی
 • ناتوانی در باردار شدن شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر بیژن دوشنبه ۳ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۷۹ ساله ۷ سال پیش برای از بین بردن چسبندگی مجرای ادرار سیستوسکپی انجام دادم از ان موقع منی خارج نمیشود و روی نعوظ هم تاثیر گذاشته ایا قابل معالجه هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ بهمن ۱( 1 سال پیش)

   با سلام عدم خروج مني درمان ندارد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من موقع رابطه جنسی در بعضی مواقع ارضاع نمیشم جوری که وسط رابط یکم صب میدیم باز دوباره رابطی داریم تا ارضاع شم ولی بعضی موقع ها ارضاع نمیشم در ضمن کلا دیر ارضا میشم ممنون میشم راهنمایی کنسد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز بعد از ناهار ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام.هنگام ارضاشدن و درمرحله آخر منی کامل خارج نمیشه و باعث دلزدگی ازسکس میشود ۵۰ ساله ام و حدود دوساله که این مشکلودارم.۷سال قبل وازکتومی کردم و کمی مشکل دیسک‌کمر دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل شود

 • تصویر کاربر انوش سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  بعد از عمل رکتورم روده انزال ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۰ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام اعصاب قطع شده درماني ندارد

 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۳۵ ساله هستم چند ساله دیابت ۲ دارم دارو مصرف میکنم متاسفانه حدود ۲ سال به دلیل مشکلات و استرس درمان و قرص هامو ول کردم ولی دوباره رفتم دکتر قرص هامو شروع کردم (سینو یپا و دیابزید۶۰) حدود یک سال هست مشکل شل بودن آلت دارم آب منی بعضی وقتها میاد بعضی وقتها نمیاد
  ولی بیشتر نمیاد یا کم میاد خیلی اذیتم میکنه مخصوصا شل بودن آلت ممنون میشم جوابم رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در آب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۵ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  باسلام مدتیست وقتی نزدیکی میکنم ارضا میشوم ولی منی خارج نمیشود سنم ۶۰سال میباشد ممنون میشوم مراراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام  هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم يك ماه ميل شود

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۵ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب
  من 3سالمه تقریبا 15 سال قبل دوتا عمل جراحی کردم یکی واریکوسل حاد و خارج کردن یک بیضه، و بلافاصله بعد این عمل عمل شکم بخاطر تومور، بعدشم چند دوره شیمی درمانی.... از اون موقع به بعد دیگه منی خارج نمیشه ،آیا با همین قرص ایمی پرامین میشه حلش کرد یانه؟ واصلا امیدی به بچه دار شدن هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام خروج مني درماني ندارد ولي شانس بچه دار شدن را خواهيد داشت 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ دی ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من خود ارضایی می کردم وچند باری جلوی منی خودمو گرفتم حالا وقتی که به ارضا می رسم منی من نمی یاد
  اقای دکتر من چطور می تونم این مشکل و برطرف کنم
  باتشکر از شما به من کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين  ١٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکتر من از اون روزی که انزال نشدم بیضع ها وحس می کنم کلیه ومثانه ام درد میکنه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلامروزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد قرص ألفن xl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

  4. تصویر کاربر محمد شنبه ۳ دی ۱( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکتر من می خواهم سایز الت تناسلیم بزرک تر بشود وزود انزالی هم دارم چه باید بکنم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ دی ۱( 1 سال پیش)

   با سلام براي سايز ألت درماني وجود ندارد براي زود انزالي روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۹ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک ماه پیش به شما پیام دادم راجب انزال معکوس شما فرمودید قرص ایمی پرامین ۱۰میل یک ماه مصرف کنم منم مصرف کردم الان یک ماه شده نمیگم فایده نداشته بعضی اوقات در حد یکی دو قطره اسپرم خارج میشه بعضی وقتها هم هیچی اول اصلا اسپرم نداشتم ولی الان در حد یکی دو قطره اونم گه گاهی شما چه دستوری برای ادامه درمان میفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ آذر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام تنها درمان با قرص ايمي پرامين است قرص را دوباره مصرف كنيد

    

 • تصویر کاربر یاسر شنبه ۵ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام.....حدود سه ماه پیش در مورد انزال بدون ارگاسم باهاتون مشورت کردم...پرسش ۹۶۱۱۰ و با کد رهگیری1cj5B96110 درباره اینکه در رابطه جنسی لذت اخر ندارم و حس ادرار کردن بهم دست میده و با وجود تخلیه ادرار قبل از رابطه باز هم قبل از ارضا شدن ادرار دارم ...مشکل نعوظ و تخلیه منی ندارم همه چیز عادیه ..در ازمایشات و تست های هورمونی هم مشکلی نبود و بعد از تجویز دارو ( امپول اسپکتینو مایسین و تستوسترون و چند نوع قرص )هیچ نتیجه ای نگرفتم ...فرمودید قرص سیتالوپرام ۲۰ میلی استفاده کنم ..بعد چند دوره استفاده نتیجه مطلوب حاصل نشده علت چیه؟برای درمان راهنماییم کنید...با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ آذر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام  عدم اورگاسم  به علت مشكلات فكري ،،ذهني و روحي رواني است  اضطراب و استرس نداشته باشيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر