عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

19+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ايدا شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود. من حدود شش ماهه ازدواج كردم همسرم با وجود اينكه خيلي منو دوست داشت تو اين شش ماه حدود پنج بار نزديكي داشتيم حدود يك ماه هم هست ك همسرم با وجود نزديكي ولي مايعي ازش خارج نميشه خيلي نگران اين وضعيتم به نظرتون بايد چكار كنيم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنند

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من به شدت استمناع ميكنم و از خروج منى با جلوگيرى ميكنم
  الان ٢ماه ميشه پاهام خيلى سست و سرد ميشه
  سوزن سوزن ميشه
  خيلى نگرانم كرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   ترك كنيد

 • تصویر کاربر S یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من ۵ ساله ازدواج کردم تو این مدت که با همسرم رابطه داشتم هیچوقت منی از بدنشون خارج نشده ولی ارضا میشن. من توی این مدت ازهیچ داروی جلوگیری استفاده نکردم.تا حالاهم به هیچ دکتری مراجعه نکردیم البته ایشون میگن قبلا خوب بودن ولی وقتی دستشون به سیم لخت برق میخوره دیگه منی ازبدنشون نیومد.میخوام بدونم امکان داره خوب شن و بچه دار شیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   جنبه فكري ،، ذهني دارد خوب مي شوند

 • تصویر کاربر مهتا سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من ۳۲ساله هستن حدود دوهفته قبل در زیر شکم و بیضه سمت راست احساس درد کرد سونوگرافی و آزمایش انجام داد واینطور که دکترشون گفتن دچار عفونت شدن ودارو مصرف میکنن(سلکوکسیب،پروترال،داکسیکیم،لووفلوکساسین) که دردشون کاملا از بین رفته به کفته خودشون تمام تمایلات جنسی رو دارن ونزدیکی میکنن ولی وسط رابطه یهو از حالت نعوظ خارج میشه وبعد هر کاری میکنن که به ارگاسم برسن و مایع منی خارج بشه فایده نداره وایشون مشکل زخم معده هم دارن دارو مصرف میکنن(ایمی پرامین،فاموتیدین،سرترالین،پنتوپرازول)واینکه بخاطر مصرف قرص هاست که اینطوری هستن ویا مشکل چیز دیگری است ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص وياگرا ميل شود

  2. تصویر کاربر مهتا دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   آقای دکتر تا چند وقت باید قرص رو میل کنن
  3. تصویر کاربر مهتا دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)
   تا چه مدت باید قرص رو میل کنن
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   تا يك ماه

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Ebrahim:
  سلام من ۱۴ سالمه من یک ماه که بعضی وقت ها که خود ارضایی میکنم در هنگام خود ارضایی که وقتی منی میخواد خارج شود کلاهک آلت تناسلی را بگیرید و نگذاریم از بدن خارج شود چه عواملی دارد؟؟
  البته بعد از انجام این کار بعد از 2الا۳ دقیقه بعد رفتم دستشویی ادرارم را خالی کردم اما بی رنگ بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   عواملي ندارد

 • تصویر کاربر Sara سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر عزیز..همسرم هنگام نزدیکی برای بار اول آب منی شون زیاد میاد..ولی بار دوم بعد از نیم ساعت یا یک ساعت ک دوباره نعوظ ایجاد میشه..بعد از زمان طولانی آب منی شون نمیاد..ممکنه دلیلش رو بگین..و همچنین راهکارشو..ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من گاهی اوقات درد مثانه میگیرم و اسهال شدید بعضی دکترا بهم گفتن سندروم دارم بعضیا گفتن ن.واقعا نمیدونم باید چکار کنم اخه گاهی اوقات رودهام درد میگیرن و باد شکم هم زیاد تخلیه میکنم وقتی تخلیه بشه درد کمتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۲۳ سالم ونامزدم ۳۶ سالش چندباری که در دوران نامزدی باهم رابطه بدون دخل داشتیم باوجود اینک بیشتر یک ساعت طول کشید من چندین بارارضا شدم همسرم حتی یبارم ارضانشده . بنظرتون مشکل کجاست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه كنند

 • تصویر کاربر پرویز جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، سن ۶۰ سال ، مرد ، دچار بیماری قلبی ، و پروستات bph , و دیابت ۲ , دارویها مصرفی atrovastatin 10 و اسپرین بچه۸۰ , متورال ۵۰ نصف قرص ، و تامسولوسین ۰٫۴ ، و متفورمین ۵۰۰ ، و finide ۵ بطور روزانه مصرف میکنم
  مشکلم اینه که هنگام نزدیکی حتی با کمک تیافیل no erection و یا ضعیف و در نیمه راه finished ,و یا انزال بدون مایع منی، نارضایتی ایجاد کرده است، از رهنمایتان ممنون هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   خارج نشدن مني مربوط به تمسولوزين است و براي نعوظ قرص تادالافيل يك ساعت قبل از رابطه ميل كنيد

 • تصویر کاربر Mr.metalhead جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من ۱۷ سالمه و۳ ماه هست که پس از خود ارضایی هیچ مایع منی از من خارج نمیشه در بسیاری از جواب هاتون دیدم که نوشتید زود گذره اما مطمئن نیستم که برای من هم زود گذره اگر هست میشه توضیح بدید که چرا این اتفاق اصلا پیش میاد و خطری هم داره؟؟؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   خود ارضايي را ترك كنيد خو ب مي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر