درمان سرطان کلیه در صورت تشخیص زودهنگام

سرطان کلیه اگرچه یک بیماری جدی و خطرناک است، چنانچه در مراحل زودرس و اولیه اقدام درمانی صورت گیرد، بهبودی حاصل خواهد شد.


سرطان کلیه چیست؟

وقتی سرطان کلیه تشخیص داده می شود، با انجام بعضی دستورات علائم از بین خواهد رفت و در حین درمان احساس بهتر شدن ایجاد می شود. بیشتر افرادی که مبتلا به سرطان کلیه می شوند در سنین بالا هستند(معمولا پنجاه و هفتاد ساله). در این افراد سرطان اغلب به صورت یک توده و غده در کلیه ظاهر می شود، اما بعضی اوقات به صورت چند غده در کلیه شروع می شود و ممکن است در هر دو کلیه بوجود آید.

به این غده علاوه بر اصطلاح فوق سرطان هیپرنفروما، آدنوکارسینومای کلیه یا سرطان سلول کلیه گفته می شود. پزشکان راه های درمانی مختلفی برای درمان سرطان کلیه دارند. شما باید بیشتر در مورد بیماری خود بدانید و با پزشک خود هم یاری کنید تا یک درمان مناسب و خوب انتخاب کنید.

محققین به طور قطع نمی دانند سرطان کلیه به چه علت به وجود می آید. پزشکان می دانند که بیشتر سرطان‌ های کلیه موقعی بوجود می آید که یک عیبی در ژن و ژنتیک فرد وجود دارد ولی هیچ کس نمی تواند بگوید که چرا این اتفاق می افتد.

سرطانی که در میزراه یا لگنچه کلیه (قسمتی از کلیه می باشد که ادرار را جمع آوری می کند و به طرف میزراه به جلو میراند) به وجود می آید، کاملا با سرطان کلیه فرق دارد. هر چیزی که باعث شود که فرد شانس بیشتری پیدا کند که به یک بیماری مبتلا شود، به آن ریسک فاکتور می گویند.

داشتن ریسک فاکتور به معنای این نیست که شما سرطان می گیرید و نداشتن ریسک فاکتور نیز به معنای این نیست که شما سرطان نمی گیرید. چنانچه در معرض خطر و دارای ریسک فاکتور هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

عکس سرطان کلیه
این عکس مربوط به سرطان کلیه چپ در فرد ۵۵ ساله است که سرطان و قسمتی از کلیه خارج گردیده.

عوامل مساعد کننده ابتلا به این بیماری

1- استعمال دخانیات

2- چاقی بیش از حد

3- مصرف بعضی داروهای مسکن مثل:آسپرین،بروفن، استامینوفن به مدت طولانی

4- بعضی وضعیتهای خاص ژنتیکی مثل سرطان یا پیلری کلیه و سرطان دو طرفه کلیه VON HIPPEL

5-در معرض قرار گرفتن بعضی مواد مضر مثل CADMIUM

 درد کلیه

علائم سرطان کلیه

در مراحل اولیه و زودرس این سرطان علائمی ندارد ولی وقتی پیشرفت کرده و جدی می شود دارای علائم زیر خواهد بود:

 • وجود یک غده یا توده درپهلو
 • وجود خون در آزمایش یا ادرار خونی
 • درد پهلو یا پشت
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • بی اشتهایی
 • تب
 • افزایش کلسیم خون
 • فشار خون بالا

علت درد کلیه هنگام برخاستن از خواب چیست؟

تشخیص سرطان کلیه

پزشک شما مایل است بیشتر در مورد علائم شما بداند، تا بتواند بفهمد بیماری در چه وضعیتی است، لذا در ابتدا شما را مورد معاینه بالینی قرار می دهد و از شما سوالاتی می پرسد:

 • چه موقع متوجه اولین علامت خود شدید؟
 • هرگز درد داشته اید؟
 • آیا چیزی باعث بدتر شدن یا بهتر شدن شما شده است؟
 • آیا در فامیل کسانی را می شناسید که سرطان کلیه داشته باشند؟
 • آزمایش کامل ادرار
 • تست های خون
 • آزمایشاتی که وضعیت کار کبد را نشان می دهند
 • سونوگرافی ، برای تشخیص توده یا سرطان در بدن
 • سی تی اسکن که بسیار دقیق و جزئیات سرطان را نشان می دهد

وقتی که نتایج نشان می دهد، که شما مبتلا به سرطان کلیه هستید، پزشک باید بررسی کند که تومور چقدر به جاهای دیگر نفوذ کرده، سپس شما می توانید تصمیم بگیرید که بهترین درمان شما کدام است.

وقتی صحبت از دست اندازی و نفوذ تومور می شود، منظور اینست که سرطان چقدر بزرگ است و آیا سرطان به قسمتهای دیگر بدن دست اندازی یا همان متاستاز کرده است ؟ برای دست یابی به دست اندازی سرطان میتوان از رادیوگرافی های زیر کمک گرفت:

1- سی تی اسکن

2- عکس سینه

3- MRI شکم

4- اسکن استخوان

درمان کیست کلیه

درمان سرطان کلیه

چند راه وجود دارد، که پزشکان می توانند درمان سرطان کلیه را انجام دهند. بهترین راه برای انتخاب درمان بستگی به وضعیت سرطان و دست اندازی آن به اطراف و وضعیت سلامتی و جسمانی شما می باشد و همینطور بستگی به عوارض درمان دارد. به هر حال انتخاب درمان شامل:

 • عمل جراحی سرطان کلیه که تمام سرطان خارج می شود.
 • استفاده از بعضی داروها که مقاومت شما برای مبارزه با سرطان را بالا ببرد.
 • استفاده از بعضی درمان ها که نیازهای سرطان را هدف قرار دهد، مثل پروتئین و عروق خونی سرطان
 • از بین بردن تومور با امواج خنک کننده
 • بسیاری از انواع سرطان ها با اشعه یا شیمی درمانی یا هردو درمان می شوند که معمولا این روش درمانی مناسب نبوده ولی بعضی پزشکان هنوز با استفاده از این روش و از بین بردن علائم بیمار در صورتی که سایر درمان ها موثر قرار نگیرد به آن اکتفا می کنند. درمان موثر و رایج که جنبه درمانی دارد درآوردن کلیه سرطانی (نفرکتومی) می باشد، در صورتی که متاستازهای دوردست (ریه ،کبد، استخوان) وجود نداشته باشد.

شیمی درمانی سرطان کلیه

دارو درمانی های هدف مند بر ناهنجاری های خاص موجود در سلول های سرطانی تمرکز دارند. با مسدود کردن این ناهنجاری ها، دارو درمانی هدف مند می تواند باعث مرگ سلول های سرطانی شود. پزشک شما ممکن است دستور آزمایش سلول های سرطانی شما را تجویز کند تا ببیند کدام داروهای هدف مند به احتمال زیاد موثر واقع خواهند شد.

پرتودرمانی

در پرتو درمانی از پرتوهای پرقدرت انرژی با منابعی مانند اشعه ایکس و پروتون ها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. از پرتو درمانی گاها برای کنترل یا کاهش علائم سرطان کلیوی که در دیگر مناطق بدن مانند استخوان ها و مغز گسترش یافته است استفاده می شود.

پرتودرمانی برای درمان سرطان کلیه

پیشگیری از ابتلا به سرطان کلیه

انجام اقداماتی برای بهبود و ارتقا سلامتی ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کلیه کمک کند. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، سعی کنید:

1- از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

اگر سیگار می کشید، حتما ترک کنید. گزینه های بسیاری برای ترک سیگار و دیگر محصولات دخانیاتی وجود دارد، از جمله برنامه های حمایتی، انواع داروها و استفاده از محصولات جایگزین نیکوتین.

به پزشک خود بگویید که قصد ترک کردن استعمال دخانیات را دارید و گزینه های موجود برای این کار را با هم مورد بررسی قرار دهید.

2- وزن سالم و ایده آل خود را حفظ کنید.

برای به دست آوردن و حفظ یک وزن سالم و ایده آل  تلاش کنید. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، تعداد کالری ای که هر روز مصرف می کنید را کاهش دهید و سعی کنید بیشتر روزهای هفته از نظر جسمی فعال باشید. از پزشک خود در مورد سایر راهکارهای کاهش وزن و حفظ وزن ایده آل پرس و جو کنید تا اطلاعات مفیدی را در این رابطه در اختیار شما قرار دهد.

3- کنترل کردن فشار خون بالا

در قرار ملاقات بعدی حتما از پزشک خود بخواهید تا فشار خون شما را بررسی کند. اگر فشار خون شما بالا بود، می توانید در مورد گزینه های چگونگی کاهش فشار خون با پزشک خود مشورت کنید.

ایجاد تغییر در سبک زندگی مانند ورزش کردن، کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. در برخی از موارد ممکن است برای کاهش فشار خون، فرد نیاز به مصرف دارو داشته باشد. در مورد انتخاب بهترین گزینه با پزشک خود مشورت کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حسنی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  باسلام
  فرزند پسر سه ساله ای دارم دارای upjoکلیه چپ و اخیرا توده ای زیرپوست در پهلوی چپ رویت شده دکتر نجفی سمنانی در بیرجندنوبت عمل داده، بفرمایید هنوز صبر کنیم یا زودتر عمل لاپراسکوپی بشه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   عمل كنند

 • تصویر کاربر بهار شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1646 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی 54 ساله هستم. کلیه من پلی کیستیک ارثی و حاوی سنگهای شاخه گوزنی بود جدیدا گرفتگی هایی در عضلات و رگها ی انگشتان پا و ساق پا پیدا میکنم. در سونو دیروزم توده کلسیفیکاسیونی دیده شده. مقاله مربوط به موضوع تجمع کلسیم در مکانی غیر استخوان و راه درمان آنرا خواندم و بسیار امیدوار شدم که درمان یابم. با توجه به اینکه از دی ماه 98 متوجه کم کاری شدید تیروییدم شدم امیدوارم شما آژمایشات و سونو مرا نگاه کنید. گاهی موقع خواب به نظرم میرسد خستگی و درد که نداشته ام از پاهایم یواش یواش خارج میشود مثل خستگی زمانی که خانه تکانی میکنیم در مصرف مواد غذایی مثل چربی و قند و حتی نشاسته ها محتاطم. اما چند سال است ماست و پنیر و شیر حتی پر چرب زیادتر از قبل مصرف میکنم گفتم پوکی استخوان نگیرم ولی انگار برعکس سنگهای کوچکم در سال 92 الان بزرگتر و بیشتر شده و دچار گرفتگی کاه به گاه رگی در دست یا پا میشوم. ممنون میشم راهنمایی کنید . من اصفهانم ولی لازم باشد با وجود ترس از کرونا اگر بتوانم حضوری مراجعه خواهم کرد. ایا همین کلسیمهای اضافه بجای استخوان من داره در عروق و کلیه و آندومتر جاسازی میکند من سالهاست مشکل معده هم دارم و جدیدا رفلکس معده زیاد شده و دکترگفتند اسید معده ات زیاد است. راهنمایی و ویزیتم میکنید؟ چه چیزی مصرف کنم. ممنون و تشکر بسیار لطف کنید بی پاسخ نمانم . با تشکر از شما و مقاله اتان. آیا دارویی برای تغییر رویه جذب کلسیم و ورود آنها به استخوان معرفی میکنید. ممنون میشم و لطف میکنید اگر پاسخ داده راهنمایی کنید تا تاثیرات و عواقب سنگها و این مشکل کلسیم رفع شود . با تشکر فراوان از جناب دکتر قوامی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   فكر نمي كنيد حضورا ويزيت شويد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 281 مشاهده پرسش
  باسلام .من پروین از بوشهر جم هستم هفته قبل به مطب شما مراجعه کردم برا خون ریزی مثانه وپرستاد وشما داروی omnic 0.4mg تجویز کردید دارو که استفاده می کنم درده معده وحالت نفس تنگی ایجاد میشه مصرف دارو صبح وشب می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   فقط شب يك عدد 

 • تصویر کاربر وحیده جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، مادر من با 63 سال سن حدود یکماه هست که دچار بی اختیاری ادرار شده و سونو که انجام داده نشون میده حجم ادرار زیاد است و با دوبار تخلیه باز هم 500 سیسی ادرار دارد. آیا راه درمانی برای ایشان وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   بايد سوند گذاشته شود

 • تصویر کاربر Man سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من دادم سنگ را تجزیه ادرای و ۸۵ درصد ان اوره و الباقی اگزالات و کلسیم بوده ایا هم نباید گوشت قرمز بخورم و هم گوشت سفید؟؟؟ و دیگر چه چیزهایی نباید بخورم و یا کمتر مصرف کنم؟؟ درود بر شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   نمك محدود شود ،، مايعات سه ليتر در روز خورده شود ،، گوشت روزانه بيشتر از صد گرم خورده نشود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   نمك محدود شود ،، مايعات سه ليتر در روز خورده شود ،، گوشت روزانه بيشتر از صد گرم خورده نشود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  من خانمی ۳۰ ساله هستم که دو سه روزی هست که دچار بی اختیاری ادرارشده قبل از توالت کمی ادرار بی اختیار می آید وبعد در توالت کمی ادرار می رود کامل مثانه ام خالی نمیشود دل دردهم دارم لطف کنید جواب دهید که چه کارکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. پدر من ۶۵ سالشونه، هفته گذشته دوبار در ادرارشون لخته خون دیدن و خود به خود قطع شد. نتیجه سونوگرافی و سی تی اسکن رو خدمتتون میگذارم. ممنون میشم بگید تشخیصتون چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   سي تي اسكن چيزي نبود و بايد سيستوسكوپي شوند

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 898 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکترقوامی و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر دو روزی هست که من در ناحیه مثانه احساس کشیدگی عضله و گاهی در برخی قسمت های لگن و اطراف مقعد احساس درد میکنم. این درد بعد از ارضا شدن شروع شد. گاهی هم نواحی کشاله ران احساس درد خفیف دارم. مشکلی در ادرار کردن سوزش و چیزهای دیگه ندارم. فقط احساس کشیدگی و درد گاهی اوقات. ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایین. ۲6 ساله هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۳ مهر ۹۹( 3 سال پیش)
   اقای دکتر من جهت اطمینان آزمایش PSA هم دادم
   Total PSA: 0.8
   Free PSA: 0.15
   طبیعی هستش؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   طبيعي مي باشد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام : چهل و چهار سال دارم چند ماهی است که درد مثانه دارم گاهی درد میزنه به کلیه هام رفتم سونوگرافی پروستات 31. 33 34 م م. و حجم 17 سی سی ضخامت جدار مثانه 4/8 م م قرص پروستاتان روزی سه تا می‌خورم باز هم درد دارم چکار کنم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود هر بار ١٥ دقيقه ده روز

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 232 مشاهده پرسش
  با سلام
  سال 95 عمل سنگ شکن کرده ام
  بهمن ماه سال 98 سنگ کوچکی دفع کرده ام که با آزمایش مشخص شد 55% کلسیم و 45% اگزالات هست
  از اردیبهشت 99 دچار درد در قسمت انتهای کمر و شکم شدم
  در سونو سنگی به ابعاد تقریبی 5 الی 6 میلی متر در قسمت لگنچه ی کلیه چپ دیده شد
  اندازه های کلیه طبیعی اما احتمال کلیه ی نعل اسبی در سونوگرافی داده شد
  دکتر یک قوطی اوراسیترا ( 2 عدد در روز) تجویز کردن که مصرف کردم و دفعه بعد قرص آلیترال 10 (دو عدد در روز) تجویز کردن و مصرف کردم
  هر دوره قرص 90 عدد بودن
  اما سنگ کلیه دفع نشد و درد ها همچنان ادامه دارند
  در آخرین ویزیت دکتر 10 عدد قرص تامسولوسین پیوسه رهش (پروترال 4/0) دادن که مصرف کردم و در زمان مصرف هیچ گونه دردی نداشتم
  بعد از چند روز از تمام شدن قرص ها درد هایم شروع شده و اداردم با فشار و کمی درد همراه هست
  و احساس درد شدید در قسمت انتهای کمر و دور شکم دارم
  چه باید بکنم دکتر جان؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   درد كمر ارتباطي به من ندارد براي ادرار كپسول امنيك روزي يك عدد ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر