علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

برای بسیاری از عزیزان سوال پیش می آید که پروستات چیست و چرا بزرگ شدن پروستات به این اندازه برای جامعه سلامت کشور مهم است. پروستات مایعی ترشح می کند که باعث تغذیه و محافظت اسپرم می شود. در طول انزال، پروستات این مایع را به مجرای ادرار فشار می دهد و با اسپرم به عنوان اسپرم دفع می شود.

پروستات چیست؟

پروستات غده ای به اندازه ی گردو است که بین مثانه و آلت تناسلی قرار گرفته است. پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.

مایع ترشح شده از پروستات وظیفه حمل اسپرم ها به سمت تخمک را دارد و همچنین منبع تغذیه اسپرم ها نیز هست.

پروستات چیست

پروستات کجاست؟

پروستات در شکم، جلوی راست روده و مابین آلت تناسلی و مثانه قرار دارد. مجرای ادراری، لوله ای است که اسپرم را از بیضه و ادرار را از مثانه و از طریق آلت تناسلی بیرون می آورد و همچنین از پروستات عبور می کند. این غده در باروری مردان نقش دارد و مایع پروستات را که بخشی از مایع منی است ، می سازد و ترشح می کند.

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

بعد از 40 سالگی به دلایل مختلفی در مردان شاهد بزرگ شدن پروستات هستیم که می تواند بر مسیر ادرار و همچنین باروری مردان موثر باشد.

هیپرپلازی و رشد خوش­خیم پروستات را بزرگ شدن پروستات یا BPH می گویند. این بیماری در بین مردان بالای 40 سال بسیار شایع است. این افزایش در اندازه پروستات خوش­خیم می باشد. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

علت بزرگ شدن پروستات تاکنون مشخص نشده ولی دلیل مبتلا شدن به پروستات در آن دخیل هستند:

✳ سابقه فامیلی

✳ چاقی

✳ بیماری دیابت

✳ عدم فعالیت

درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. زمانی که بیماری تظاهر به درد و ناراحتی می کند و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می کند در واقع همان درد پروستات است. در این مواقع دفع مدفوع همراه با درد است و درد در بیضه‌ها منتقل می شود.

اندازه طبیعی پروستات

پروستات در سنین کودکی تا پیش از بلوغ اندازه کوچکی دارد و در هنگام بلوغ شروع به رشد کرده و معمولا در حدود 20 سالگی به اندازه ای ثابت می رسد. محدوده اندازه طبیعی پروستات در مردان بالغ از لحاظ حجمی 30 cc سی سی یا همان 30 سانتی متر مکعب یا به زبان ساده به اندازه یک گردو است.

پس از 40 سالگی معمولا پروستات شروع به بزرگ شدن کرده و به اندازه یک توپ گلف می رسد.

محدوده وزنی پروستات در منابع مختلف اعداد متفاوتی ذکر شده است. ولی می توان گفت پروستات بالغ در جوانی بین 7 تا 20 گرم وزن دارد. این محدوده وزنی در میان سالی به 60 گرم می رسد.

اندازه نرمال پروستات چقدر است؟

محاسبه اندازه پروستات

هنگام تصویر برداری از پروستات می توان طول و عرض و ارتفاع آن را در تصویر حاصله از MRI به دست آورد.

حجم پروستات = طول * عرض * ارتفاع * 0.52

همان طور که بالاتر گفته شد، متناسب با سن، حجم پروستات ممکن است افزایش پیدا کند و حجم بیش از 30 سانتیمتر مکعب، بزرگی پروستات محسوب می شود.

هیدروسل نیز یکی از اختلالاتی است که ممکن است باعث ناباروری گردد. برای آگاهی بیشتر درباره این بیماری روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل چیست؟

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات

✅ تند تند ادرار کردن یا تکرر ادرار

✅ شروع ادرار کردن با ناراحتی

✅ کاهش فشار ادرار

✅ عدم توانایی در ادرار

✅ عدم کنترل ادرار

✅ شب بیدار شدن برای ادرار

افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته مبتلا به همین علائم ادراری هستند، بنابراین پزشک باید دقت کافی داشته باشد که این دو بیماری را از هم تشخیص بدهد.

تکرر ادرار

علائم خطرناک پروستات

☑ تکرر ادرار

☑ شب ادراری

☑ برای تخلیه ادرار به سرعت به توالت رفتن

بی اختیاری ادرار

☑ شروع شدن ادرار با تاخیر صورت می گیرد.

☑ قطع و وصل شدن جریان ادرار

☑ کم شدن فشار ادرار

☑ زور زدن برای خروج ادرار

☑ احساس عدم تخلیه کامل مثانه

☑ ادرار قطره قطره

☑ درد مثانه یا درد موقع ادرار کردن

در بعضی موارد، سرطان پروستات موجب ایجاد خون در ادرار مردان می گردد. خون در ادرار نشان دهنده عوامل دیگری نیز میباشد. برای اطلاع از این موضوع بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

علت خون در ادرار مردان

وقتی پروستات بزرگ می شود، راه خروجی ادرار از مثانه که گردن مثانه می­ باشد بسته می­ شود و باعث علائمی نظیر شکم درد یا احساس دائم پری مثانه، تکرر ادرار و بند آمدن ادرار می ­شود. هیپرپلازی خوش­خیم پروستات یک بیماری پیشرونده می ­باشد و اگر درمان نشود ادرار از مثانه کامل خارج نمی­ شود و ادرار باقیمانده باعث عفونت ادراری می ­شود.

دلایل مبتلا شدن به پروستات

بیماری پروستات، بیماری مردان بعد از 40 سالگی است. دو عدد ماده در پروستات وجود دارد که با بالا رفتن سن مقدار آن­ها نیز افزایش می­ یابد. این دو ماده باعث می شوند که هورمون­ جنسی مردانه را که  تستوسترون می باشد آن را به استروژن و DHT تبدیل کند و در نتیجه باعث بزرگی پروستات شوند.

پروستات از چند قسمت تشکیل شده است، به­ طوری که بزرگی خوش­خیم در یک قسمت از پروستات و سرطان پروستات در قسمت دیگر پروستات بوجود آید.

تشخیص بزرگی پروستات

پزشک با استفاده از موارد زیر می تواند بزرگ شدن پروستات را در بیمار تشخیص دهد:

✔ علائم ادراری در بیمار

✔ معاینه مقعدی از بیمار

✔ آزمایش ادرار

✔ انجام آزمایش PSA  برای تشخیص سرطان

شدت علائم ادراری الزاماً ارتباطی با بزرگی پروستات ندارد. ممکن است یک پروستات کوچک علائم شدید ایجاد کند، در حالی­که برعکس یک پروستات بسیار بزرگ علائم ادراری شدید نداشته باشد، بنابراین شدت علائم ادراری در بیمار ارتباطی به برزگی پروستات ندارد.

بزرگی پروستات

آزمایشات پروستات

معاینه رکتال دیجیتال (DRE): پزشک انگشت خود را به راست روده وارد کرده و پروستات را احساس می کند. این معاینه می تواند گاهی اوقات بزرگ شدن پروستات، توده ها یا ندول های سرطان پروستات یا حساسیت به لمس ناشی از پروستاتیت را تشخیص دهد.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): پروستات پروتئینی به نام PSA تولید می کند که با آزمایش خون قابل اندازه گیری است. اگر PSA زیاد باشد، احتمال سرطان پروستات بیشتر است، اما بزرگ شدن پروستات نیز می تواند باعث PSA بالا شود.

سونوگرافی پروستات (سونوگرافی ترانس رکتال): یک پروب سونوگرافی به راست روده وارد می شود و آن را به پروستات نزدیک می کند. سونوگرافی اغلب با نمونه برداری برای آزمایش سرطان پروستات انجام می شود.

بیوپسی پروستات: سوزنی به پروستات وارد می شود و اندکی از بافت خارج می شود تا سرطان پروستات بررسی شود. این کار معمولاً از طریق راست روده انجام می شود.

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

وقتی مرد به حدود 25 سالگی می رسد، پروستات او رشد می کند. این رشد طبیعی، هیپرپلازی خوش خیم پروستات نامیده می شود و شایعترین علت بزرگ شدن پروستات است و یک بیماری خوش خیم است که منجر به سرطان پروستات نمی شود.

یکی از علت های بزرگ شدن پروستات در جوانان می تواند تغییر هورمون جنسی مردانه باشد. بر اساس مطالعات علت بزرگی پروستات در مردان جوان می تواند علل اولیه مثل علل ژنتیکی، هر گونه سابقه ناهنجاری های بیضه یا برخی تغییرات هورمونی غیر طبیعی باشد. بزرگی پروستات تاثیری در کاهش توان جنسی ندارد و فعالیت جنسی هم تاثیری در کوچک یا بزرگ شدن پروستات ندارد.

برخی از علائم بزرگ شدن پروستات در جوانان شامل موارد زیر است:

 • بیدار شدن از خواب در شب برای دفع ادرار
 • باریک آمدن ادرار
 • تکرر ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل ادرار
 • قطع و وصل شدن ادرار

دلایل بزرگ شدن پروستات در جوانی

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات با توجه به شدت علائم ادراری تفاوت دارد. اگر علائم ادراری خفیف باشند، بیمار با تغییر روش زندگی روزانه، می تواند علائم خود را تا حد زیادی کاهش پیدا دهد.

اگر بیمار مبتلا به علائم ادراری متوسط باشد با استفاده از دارو تا 40 درصد بهبودی حاصل می ­شود. یعنی 40 نفر از 100 نفر و اگر علائم شدید باشد روش درمانی جراحی می­ باشد.

تغییر روش زندگی روزانه شامل کاهش وزن، ورزش و ممانعت از خوردن کافئین می ­باشد. داروهایی که برای درمان متوسط استفاده می ­شوند شامل امنیک و فنتراید می ­باشند.

حدود 210 میلیون نفر در دنیا مبتلا به بزرگی خوش­خیم پروستات هستند. علائم ادراری معمولاً بعد از 40 سالگی ظاهر می­ شوند. بیش از نیمی از افراد بالا 50 سال به این بیماری مبتلا هستند. بعد از 80 سالگی بیش از 90 درصد مردان مبتلا به این بیماری هستند.

درمان پروستات بزرگ شده عبار اند از:

✔ آلفا بلاکرها: آلفا بلاکرها در مردان با علائم بزرگ شدن پروستات، عضلات اطراف مجرای ادرار را شل می کنند. سپس ادرار آزادتر خارج می شود.

✔ مهار کننده های آلفا ردوکتاز: این داروها سطح یک نوع تستوسترون (DHT) را کاهش می دهند. وقتی DHT کمتری وجود داشته باشد، پروستات کوچک می شود و جریان ادرار را بهبود می بخشد.

✔ جراحی برای بزرگ شدن پروستات: معمولاً داروها علائم بزرگ شدن پروستات را برطرف می کنند، اما برخی از مردان برای بهبود علائم و جلوگیری از عوارض به جراحی نیاز دارند.

درمان سرطان پروستات

سرطان پروستات بر خلاف بسیاری از سرطان­ ها از سرعت کمی برخوردار است. اگر سرطان پروستات به کندی رشد کند و محدود به پروستات باشد، ممکن است نیازی به درمان نباشد و برعکس در مواردی که سرعت رشد آن سریع باشد، نیاز به درمان الزامی می باشد و باید هر چه سریعتر انجام شود. در این حالت درمان سرطان پروستات با جراحی باز انجام می شود که نتیجه ی آن معمولا بسیار موفقیت آمیز است.

✔ پروستاتکتومی: جراحی سرطان پروستات که پروستاتکتومی نامیده می شود، پروستات را با هدف از بین بردن تمام سرطان ها خارج می کند.

✔ پرتودرمانی: پرتودهی سلولهای سرطانی پروستات را از بین می برد در حالی که آسیب سلولهای سالم را به حداقل می رساند.

✔ کاشت بذر رادیواکتیو: بجای تابش پرتوی از خارج بدن به پروستات، می توان بذرهای رادیواکتیو را در پروستات کاشت تا سلولهای سرطانی را از بین ببرد.

✔ کرایوتراپی: کرایوتراپی شامل از بین بردن سلولهای سرطانی پروستات با انجماد آنها است.

✔ هورمون درمانی: سلولهای سرطانی پروستات در پاسخ به هورمون ها رشد می کنند. هورمون درمانی به جلوگیری از این اثر کمک می کند.

✔ شیمی درمانی: وقتی سرطان پروستات پیشرفت کند، شیمی درمانی ممکن است به کاهش شیوع سرطان کمک کند.

✔ آزمایشات بالینی: از طریق آزمایشات بالینی سرطان پروستات، محققان اثرات داروهای جدید را بر روی گروهی از داوطلبان مبتلا به سرطان پروستات آزمایش می کنند.

✔ پروستاتیت حاد و مزمن: بسته به نوع پروستاتیت ، درمان شامل آنتی بیوتیک ، سایر داروها و یا جراحی است.

درمان سرطان پروستات

جلوگیری از بزرگ شدن پروستات

در صورت رعایت موارد زیر می توانید خطر ابتلا به بزرگ شدن پروستات را کاهش دهید:

یک رژیم غذایی سالم و پر از میوه و سبزیجات انتخاب کنید. از انواع میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ها و مواد مغذی بسیاری هستند که می توانند به سلامتی شما کمک کنند.

بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. ورزش سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، به شما در حفظ وزن کمک می کند و روحیه شما را بهبود می بخشد. سعی کنید بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

وزن سالم داشته باشید. اگر وزن فعلی شما سالم است، با انتخاب رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر روزهای هفته برای حفظ آن تلاش کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن در تهیه برنامه ای برای کاهش وزن سالم از پزشک خود کمک بخواهید.

چه بیمارهایی با برزگی پروستات اشتباه گرفته می شوند؟

✳ فلج عصبی مثانه

✳ بیماری مثانه مثل سرطان مثانه

✳ بیماری مجرا مثل سنگ مجرا، تنگی مجرا

✳ عفونت ادراری

✳ بیماری التهاب و عفونت پروستات

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر محمدرسول پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من 16 سال دارم و چند ماه که شب ها همش میرم دستشویی یا بعضی موقعه ها تا صبح نگه میدارم و مثانه ام سنگین میشه یا شب ها ۳ بار تقریبا بلند میشم میرم دستشویی آیا ربطی به پروستات داره یا اگه راه حلی داره که دیگه این چیزا تکرار نشه و شب ها نرم برای ادار چیه مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر الکساندرویچ دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 328 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من ۴۶ سالمه ، سابقه سنگ کلیه دارم و چندین بار سنگهایی رو به بزرگی مثلا هسته زیتون و بطور طبیعی دفع کردم که هیچ وقت هم سونوگرافی نشونشون نداده احتمالا چون تو حالب بوده، تقریبا با درد سنگ کلیه آشنا هستم ، ولی الان حدود دو هفته است تکرر ادرار دارم ، درد دایمی ولی نسبت به درد کلیه قابل تحمل دارم یه احساس دردی در مقعد احساس میکنم مثل وقتی که روی یه جای سفت و سرد به مدت زیاد نشسته باشم ، در حال حاضر در ایران نیستم ولی امکان رفتن پیش پزشک و ندارم .خودم احساس میکنم ممکنه از تورم پروستات باشه ، چون با سنگ دردش فرق داره .
  لطفا راهنمایی بفرمایید دردش چون دایمی هست اذیتم میکنه.
  ممنونم
  1. تصویر کاربر الکساندرویچ یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   ببخشید پاسخ به سوال من نمیدید ؟
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  مدتی است که شبها درد شدیدی در ناحیه چپ زیر ناف احساس میکنم وقتی درد شروع میشود دچار نفخ معده شده وضربان قلبم نیز بالا می رود خواهشمندم راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   سوال شما مربوط به رشته تخصصي من نمي باشد به متخصص گوارش مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 350 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید .
  جناب آقای دکتر من پروستاتم یک و نیم برابر حد مجاز شده و ۵۲ سال دارم.
  قرص پروستاتان برام تجویز شده .این قرص تاثیر گذاراست؟
  ممنون از راهنمایی تون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   اين دارو اثري ندارد اگر علايمي نداريد دارو نيازي نيست

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با سلام
  در سونوگرافی اندازه پروستات ۳۹.۳۹.۴۱ ودر آزمایش psa 14.7 شده آیا نیاز به نمونه برداری می باشد یاخیر ضمنا قرص افلوکسیر وپروستاتان وکپسول تامسولوسین مصرف می کنم لطفا راهنمایی فرمایید اگر چنانچه ضرورت دارددر مرحله بعد تصاویر سونو وآزمایشها راخدمتتان ارسال می نمایم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   نمونه برداري پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام.68سالمه حجم پروستات51وپی اس آ1.5میباشد.دکترم کپسول امنیک وقرص فیناستراید تجویز کرده.10روزه که این قرصهارامیخورم ادرارکمی بهترشده خواستم بدونم فیناسترایدراتاکی ادامه بدم چون دکتربرای یکماه داده اگر بعدازتمام شدن فیناستراید وامنیک راادامه بدم اشکال نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   هر دو دارو يك سال بايد ميل شود

 • تصویر کاربر طاهری شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 331 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من ۸۰ سالش مشکل پروستات داره درد داره میکشه هیچی نمی تون بخوره دکتر گفته احتمالن تومره و مشکل قلبی داره نمی شه عمل کرد چیکار باید بکنیم ممنون میشم راهنمایی بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   سوند زده شود

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر..۳۷ سالمه بچه ندارم میخوام برا بچه دار شدن اقدام کنم... اما درد در زیر مثانه، کشاله، و دو طرف شکم دارم.... راستش الان حداقل ۶ ساله که پیش دکترای مختلفی رفتم جواب نگرفتم.. تا یه احساس سرما میکنم سری لوله ادراریم شروع به خارش و سوزش و ترشح چرک میکنه... طی این ۶ سال فقط انتی بیوتیک تجویز کردن و بدنم به اونا دیگه واکنش نشون می ده... اخرین سونویی که امروز 1399/10/13 انجام دادم رو و چند تا دیگه از ازمایشات و... رو انجام دادم رو براتون فرستادم پدری بفرمایید راهنماییم کنید ممنونم. لفطا به تاریخ های ازمایشات توجه بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   • روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   • روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 315 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  بنده 48 سالمه . چند وقتی هست که تکرر ادرار به خصوص در شب ها دارم . سونوگرافی انجام دادم . احتمال سیستیت حاد را داده و همچنین ابعاد پروستات 34*32*42 و حجم 27 سی سی و حاوی اکوژن نامنظم بزرگ در لوّپ چپ پروستات . آزمایش ادرار و کشت ادرار دادم مشکلی از لحاظ عفونت و باکتری و خون در ادرار مشاهده نشد . الان گاها و بعد از نزدیکی درد در ناحیه بالای تناسلی دارم . نظر شما را میخواستم بدونم . ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر سینا جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام دکتر قوامی عزیز.خداقوت.
  30 سالمه واز زیر بیست خودارضایی میکنم مرتب چندسالی است تقریبا هرروز یایه روز درمیان خودارضایی میکنم وگاهی اوقات چند ساعت طول میکشه. یعنی وقتی کامل برانگیخته میشم چند ثانیه میزارم التم شل شه بعد دوباره میمالمش. میدونم اشتباهه اما متاسفانه بخاطر لذت بیشتر.حالا چند ماهیه آلتم نغوظ کامل نداره وزودهم نغوظم ازبین میره وزودانزالم شدم. نمیدوونم چکارکنم. حدود یک ماهیم هست بعد فعالیت شدید مثل فوتبال در ناحیه مثانه واطراف یعنی زیرشکم بشدت درد دارم تاحدی که نمیتونم راه برم چندساعتی بعد اروم میشم وهمیشه احساس سنگینی دارم تومثانه ام وحس میکنم کامل؟خالی نمیشه تکرر ادرارم دارم . رفتم پیش متخصص داخلی سونوگرافی دادم .پیوست فرستادم براتون جوابشو. گفت مشکل خاصی نداری فقط کبدت چرب شده وپروستاتت بزرگ شده کمی. نگرانم کرده. لطفا راهنماییم کنید بعد چندروز اینبار هنوز درد دارم .ایا احساس پربودن مثانه وبحث عدم نغوظ کاملم ربطی به پروستات داره؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ،،. روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز ،، و روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر