علت بزرگ شدن پروستات چیست و چگونه درمان می شود؟

برای بسیاری از عزیزان سوال پیش می آید که پروستات چیست و چرا بزرگ شدن پروستات به این اندازه برای جامعه سلامت کشور مهم است.

پروستات چیست؟

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و در کنار مجرای ادراری قرار دارد و موقع انزال جنسی مایعی سفید رنگ ترشح می کند که تقریبا یک سوم حجم منی را این مایع قلیایی تشکیل می دهد.

مایع ترشح شده از پروستات وظیفه حمل اسپرم ها به سمت تخمک را دارد و همچنین منبع تغذیه اسپرم ها نیز هست.

اندازه طبیعی پروستات

پروستات در سنین کودکی تا پیش از بلوغ اندازه کوچکی دارد و در هنگام بلوغ شروع به رشد کرده و معمولا در حدود ۲۰ سالگی به اندازه ای ثابت می رسد. محدوده اندازه طبیعی پروستات در مردان بالغ از لحاظ حجمی ۳۰ cc سی سی یا همان ۳۰ سانتی متر مکعب یا به زبان ساده به اندازه یک گردو است.

پس از ۴۰ سالگی معمولا پروستات شروع به بزرگ شدن کرده و به اندازه یک توپ گلف می رسد.

محدوده وزنی پروستات در منابع مختلف اعداد متفاوتی ذکر شده است. ولی می توان گفت پروستات بالغ در جوانی بین ۷ تا ۲۰ گرم وزن دارد. این محدوده وزنی در میان سالی به ۶۰ گرم می رسد.

اندازه نرمال پروستات چقدر است؟

محاسبه اندازه پروستات

هنگام تصویر برداری از پروستات می توان طول و عرض و ارتفاع آن را در تصویر حاصله از MRI به دست آورد.

حجم پروستات = طول * عرض * ارتفاع * ۰٫۵۲

همان طور که بالاتر گفته شد، متناسب با سن، حجم پروستات ممکن است افزایش پیدا کند و حجم بیش از ۳۰ سانتیمتر مکعب، بزرگی پروستات محسوب می شود.

بزرگ شدن پروستات چیست؟

بعد از ۴۰ سالگی به دلایل مختلفی در مردان شاهد بزرگ شدن پروستات هستیم که می تواند بر مسیر ادرار و همچنین باروری مردان موثر باشد.

هیپرپلازی و رشد خوش­خیم پروستات را بزرگ شدن پروستات یا BPH می گویند. این بیماری در بین مردان بالای ۴۰ سال بسیار شایع است. این افزایش در اندازه پروستات خوش­خیم می باشد. در ادامه با این بیماری بیشتر آشنا می شوید.

علائم ادراری بزرگ شدن پروستات

✅ تند تند ادرار کردن یا تکرر ادرار

✅ شروع ادرار کردن با ناراحتی

✅ کاهش فشار ادرار

✅ عدم توانایی در ادرار

✅ عدم کنترل ادرار

✅ شب بیدار شدن برای ادرار

افراد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته مبتلا به همین علائم ادراری هستند، بنابراین پزشک باید دقت کافی داشته باشد که این دو بیماری را از هم تشخیص بدهد.

علت بزرگ شدن پروستات

علت بزرگ شدن پروستات تاکنون مشخص نشده ولی عوامل زیر در بزرگ شدن آن دخیل هستند:

✳ سابقه فامیلی

✳ چاقی

✳ بیماری دیابت

✳ عدم فعالیت

تکرر ادرار

علائم بزرگ شدن پروستات و سرطان پروستات

☑ تکرر ادرار

☑ شب ادراری

☑ برای تخلیه ادرار به سرعت به توالت رفتن

بی اختیاری ادرار

☑ شروع شدن ادرار با تاخیر صورت می گیرد.

☑ قطع و وصل شدن جریان ادرار

☑ کم شدن فشار ادرار

☑ زور زدن برای خروج ادرار

☑ احساس عدم تخلیه کامل مثانه

☑ ادرار قطره قطره

☑ درد مثانه یا درد موقع ادرار کردن

وقتی پروستات بزرگ می شود، راه خروجی ادرار از مثانه که گردن مثانه می­ باشد بسته می­ شود و باعث علائمی نظیر شکم درد یا احساس دائم پری مثانه، تکرر ادرار و بند آمدن ادرار می ­شود. هیپرپلازی خوش­خیم پروستات یک بیماری پیشرونده می ­باشد و اگر درمان نشود ادرار از مثانه کامل خارج نمی­ شود و ادرار باقیمانده باعث عفونت ادراری می ­شود.

چرا پروستات بزرگ می ­شود؟

بیماری پروستات، بیماری مردان بعد از ۴۰ سالگی است. دو عدد ماده در پروستات وجود دارد که با بالا رفتن سن مقدار آن­ها نیز افزایش می­ یابد. این دو ماده باعث می شوند که هورمون­ جنسی مردانه را که  تستوسترون می باشد آن را به استروژن و DHT تبدیل کند و در نتیجه باعث بزرگی پروستات شوند.

پروستات از چند قسمت تشکیل شده است، به­ طوری که بزرگی خوش­خیم در یک قسمت از پروستات و سرطان پروستات در قسمت دیگر پروستات بوجود آید.

تشخیص بزرگی پروستات

پزشک با استفاده از موارد زیر می تواند بزرگ شدن پروستات را در بیمار تشخیص دهد:

✔ علائم ادراری در بیمار

✔ معاینه مقعدی از بیمار

✔ آزمایش ادرار

✔ انجام آزمایش PSA برای تشخیص سرطان

شدت علائم ادراری الزاماً ارتباطی با بزرگی پروستات ندارد. ممکن است یک پروستات کوچک علائم شدید ایجاد کند، در حالی­که برعکس یک پروستات بسیار بزرگ علائم ادراری شدید نداشته باشد، بنابراین شدت علائم ادراری در بیمار ارتباطی به برزگی پروستات ندارد.

بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات با توجه به شدت علائم ادراری تفاوت دارد. اگر علائم ادراری خفیف باشند، بیمار با تغییر روش زندگی روزانه، می تواند علائم خود را تا حد زیادی کاهش پیدا دهد.

اگر بیمار مبتلا به علائم ادراری متوسط باشد با استفاده از دارو تا ۴۰ درصد بهبودی حاصل می ­شود. یعنی ۴۰ نفر از ۱۰۰ نفر و اگر علائم شدید باشد روش درمانی جراحی می­ باشد.

تغییر روش زندگی روزانه شامل کاهش وزن، ورزش و ممانعت از خوردن کافئین می ­باشد. داروهایی که برای درمان متوسط استفاده می ­شوند شامل امنیک و فنتراید می ­باشند.

حدود ۲۱۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به بزرگی خوش­خیم پروستات هستند. علائم ادراری معمولاً بعد از ۴۰ سالگی ظاهر می­ شوند. بیش از نیمی از افراد بالا ۵۰ سال به این بیماری مبتلا هستند. بعد از ۸۰ سالگی بیش از ۹۰ درصد مردان مبتلا به این بیماری هستند.

چه بیمارهایی با برزگی پروستات اشتباه گرفته می شوند؟

✳ فلج عصبی مثانه

✳ بیماری مثانه مثل سرطان مثانه

✳ بیماری مجرا مثل سنگ مجرا، تنگی مجرا

✳ عفونت ادراری

✳ بیماری التهاب و عفونت پروستات

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

6+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 49سالمه حدود 6ماه درگیر التهاب پروستات هستم وانواع آزمایشات خون ادرار منی را دادم الان نه سوزش ادرار دارم ونه ادرارم زیاد در مثانه میماند فقط منی ام کاملا خونی است وگاهی لخته های خون همراه آن خارج میشه در ضمن فاصله دو نزدیکی من حدود یک ماه بوده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   خون در مني خود به خود خوب مي شود و گاهي تا دو ممكن است تا دو طول كشد
 • تصویر کاربر اصغر یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  بنده مرد متاهل 42 ساله از 2 سال پیش بیضه هایم شروع به سنگینی و از حدود 18 ماه پیش دردناک شدند که از 15 ماه پیش درد به ناحیه میاندوراه رسید و تا اکنون ماندگار شد. به ارولوژ مراجعه نمودم آزمایش نوشتند. سونوگرافی حجم پروستات را با عدد 32 نشان می داد و ادرار بدون عفونت. تعداد 40 عدد قرص کوتریموکسازول تجویز نمودند که خوب نشد و در نوبت بعد 40 عدد دیگر تکرار شد و باز درد خوب نشد. پس از آن به ارولوژ دیگری مراجعه نمودم که 2 یا 3 نوع آنتی بیوتیک تجویز کردند که مجدد درد خوب نشد. البته ماساژ پروستات از داخل مقعد توسط همسر را نیز تجویز نمودند که به دلیل صعوبت و خجالت انجام ندادم. نصف قرص ترازوسین / پرازوسین در اولین مصرف به دلیل افت شدید فشار مرا راهی بیمارستان نمودند که قطع کردند. درمان های سنتی نیز تا اینجا کارساز نبوده است. مهندس راه و ساختمان هستم و کار با رایانه جزء بزرگی از زندگی کاری بنده است که فلج شده است. تقاضا دارم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶( 1 سال پیش)
   اين دستورات را انجام دهيد تا بهبودي حاصل شود ١- روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در آب گرم بنشينيد به مدت ده روز ٢- از خوردن الكل و غذاهاي تند خوداري كنيد ٣- ادرار خود را زود تخليه كنيد ٤- شياف ديكلوفناك ١٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت استعمال كنيد ٥- عمل جنسي داشته باشيد
 • تصویر کاربر Re چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ اقای دکتر
  ۸ ماه پیش بر اثر عفونت ادراری psa به ۱۵ رسید
  بعد از ۵ یا ۶ دوره انتی بیوتیک تراپی به ۸ کاهش یافت
  خدمت شما مراجعه کردم و پس از سیستوسکپی و سونو رکتال نظر شما نسبت به بد خیمی منفی بود اما پس از سیستوسکپی به ۱۳ رسید دو باره انتی بیوتیک و ناپروکسن مصرف کردم تا به ۱۰ کاهش یافت اما پس از اتمام دارو و در ازمایش جدید مقدار psa 11 نظرتون رو بفرمایید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   عمل نزديكي داشته باشيد ، در آب گرم به مدت طولاني بنشينيد و شياف ديكلوفناك روزي يك عدد و٤ هفته آنتي بيوتك مصرف كنيد و سپس آزمايش را دوباره چك كنيد
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام : اقای دکتر بنده 53 سال دارم و اندازه پروستاتم از حد معمول سنم بزرگتر است psa قبلا حدود یک و زیر یک بود ولی الان حدود 2 ماه پیش عمل فتق انجام دادم ولی هنوز درد در ناحیه عمل دارم و ازمایش psa انجام دادم عدد 5 را نشان داده . میخواستم بدونم افزایش ای عدد ناشی از صدمه خوردن به پروستات بوده یا احتمال سرطان پروستات است ؟. ازمایش قبلی مربوط به 8 ماه پیش میباشد که عدد زیر یک بوده . ممنون میشوم راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   درد بعد از عمل طبيعي است دو هفته آنتي بيوتيك ميل كنيد و دوباره psa را چك كنيد اگر پايين نيامده بود بايد نمونه برداري از پروستات انجام شود
 • تصویر کاربر قادر چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،من 33 سالم هست و جواب ازمایش psa من 1.8 هست بقیه ازمایشات خونی مثل قند،چربی، کلیه،کبدی نرمال هست.ایا این میزان بلالاست،؟در ضمن صبح ها گاهی وقت که که قهوه و چایی زیاد می خورم بیشتر دستشویی می رم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   اين آزمايش بايد بعد از ٥٠ سالگي انجام شود مورد ديگر هم طبيعي است
 • تصویر کاربر شهناز پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام،همسرم پروستات داره البته در آزمایش آخر به0/99رسیده دکتر رابطه جنسی سه بار درهفته رو توصیه کرده می خواستم بدونم ریختن مایع منی در واژن برای زن ضرری نداره یا خوده رابطه جنسی ممنون میشم جواب سوالم رو بدید،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   خير ممنوعيتي ندارد
 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من 46 سالمه و حدود 4 ساله از همسرم جدا شدم و رابطه جنسی منظمی ندارم چند ماهی بود که مشکل خروج ادرار داشتم در حد خیلی کم‌ چند روز پیش هنگام ادرار خون لخته با ادرار رنگی ازم خارج شد بیش از حد نگرانم کرد بعد 1 روز دیگه خونی دیده نشد ولی اطراف مقعدم‌ درد میکنه و پاهام‌شروع به درد خفیف و خستگی خفیف کرده من پدرم بر اثر سرطان پروستات فوت شدن در سن 72 سالگی لطفا راهنماییم کنین من‌ قطعا سرطان دارم‌ ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   اولين اقدام درماني انجام سيستوسكوپي مي باشد كه مثانه با دستگاه ديده شود
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض شد آقای دکتر،بنده ۳۷ سالمه ،تقریبآ یک ساله که درگیر سوزش وخارش اطراف مقعد هستم که اخیرآ دو ماهی که به زیر بیضه ها وکشاله رانم کشیده شده و در ای قسمتها جوش میزنم پوست این ناحیه ملتهب وقرمز میشه و خیلی سوزشو خارش داره و خیلی تو این نواحی تعریق دارم،میخواستم بدونم آیا این نشانه ها می‌تونه مربوط به التهاب مزمن پروستات باشه ،چون دقیقأ این نشانه‌ها از وقتی شروع شده که من بعد از ادرار،چند قطره بی اختیار ازم خارج میشه ومن دائمأ خودمو سفت نگه میدارم،و اخیرأ موقع انزال اون حس سابقه ندارم،ناگفته نماند که بنده متاهلم واهل هیچ مواد وسیگاری نیستم،به دکتر پوستم که مراجعه کردم گفتن که علتش عصبی وبه خاطر اظطراب و استرس ،میخواستم نظر شمارو هم بدونم،باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   به متخصص پوست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر Ali شنبه ۲ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام
  من عفونت پروستات دارم
  آیا میتوانم به ورزش بدنسازی برم یا خطرناکه نباید برم
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر عفونت است اول بايد درمان شود
  2. تصویر کاربر Ali سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   در حال درمان شدن هستم دکتر جان
   آیا میتوانم برم
   ممنونتم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   بله اشكالي ندارد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  میخواستم بدونم عمل پروستات باعث ناباروری و یا ایجاد اختلال در روابط جنسی زوجین مشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   بله مي شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر