آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به 30 درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال 1971 متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت 2 تا 3 روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت 1 تا 2 روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند 48 ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح 1 تا 3 هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا 2 تا 21 روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در 40 درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر کامران سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام من 36 سال سن دارم و یک توده سفت حدود دو ماه است بر روی پوسته بیضه از داخل درومده و انگار کم کم داره بزرگ میشه. درد هم نداره. نکته اینه که بر روی خود بیضه نیست بلکه داخل پوسته حفاظتی بیضه هست. خواستم ببینم چجوری هست وضعیت آیا خطرناکه؟ آیا نیاز به جراحی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام جراحي شود 

 • تصویر کاربر هاشم سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکتر خسته نباشید. من مدت پیش هم‌مزاحمتون شدم تو بیضه ام‌ کیست اسپرماتوسل بود که گفتید قرص آلفن xlو اینکه در آب گرم بشینم .که کیست کامل رفع شد ...مشکلی که الان دارم اینکه مدتی هس در قسمت مثانه یا پروستات ی سوز ریزی دارم که در آلت تناسلی ام هم ی تیری کشیده میشه مشکل ادرار ندارم .فقط اینکه موقعی که راه میرم سوز نیس هم اینکه میشنیم حس سوزش و داغی میکنم .میخاستم بهم بگید چیکار کنم تا رفع شه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازومكس ده روز ميل كنيد و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر Hashem سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من مدت پیش هم مزاحمتون شدم واسه کیست اسپرماتوسل که گفتید قرص آلفن xl و در آب گرم بشینم که کیسته کلا رفع شد
  آقای دکتر من مدتی هس در سمت مثانه یا پروستات نمیدونم کدومش هس .فقط همی قسمت کمی حالت سوز میاد و میره و حس داغی گاهی دارم .درد خاصی ندارم فقط ی کوچولو داره اذیتم میکنه که چه مشکلی هس .هنگامی که راه میرم خیلی خبری ازش نیس همین که دراز میکشم حس سوز ریزی در سمت مثانه یا پروستات هس که گاهی آلت تناسلی ام هم ی تیری میکشه..میشه لطفا راهنمایی کنید چه قرصی بخورم چیکار کنم رفع شه کاملا .
  ممنون میشم پاسخ بدید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسين ٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر سهیل سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام دکتر...وقت بخیر ..من ۳۱سال دارم مجردم حدود ۱۰سال که یک توده گرد اندازه یه فندق روی بیضه راستم در آمده ک چسبیده به بیضه و انگار توی یه کیسه و داخلش سفت میباشد.متوجه ش شدم و رفتم آزمایش دادم و سنو دادم ب من گفتن ک تجمع منی و نیازی بعمل ندارن همون ده سال پیش اینو گفتن . و این توده هیچ گونه درد و مشکلی تا الان برای من نداشته ..میخاستم بدونم این غده خطرناکه یا نه .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۸ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام خطري ندارد و عمل لازم ندارد

 • تصویر کاربر ميلاد دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير جناب دكتر
  يه چند روزيه درد بيضه كم وزياد دارم بعضي موقع ها احساس سنگيني كمي ميكنم روي بيضه . سونو كردم تشخيص دادن كيست ساده اپيديديم دارم
  براي رفع اين درد عمل جراحي نياز يا با دارويي حل ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام نه درمان جراحي دارد و نه دارويي روزي يك عدد قرص ألفن xl  صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر Hashem دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.
  من به تازگی متوجه شدم دربیضه راستم قسمت بالا یک چیزی مانند نخود هست که سفت هس و وقتی دستش میزنم ی کوچولو درد داره و ثابت نیس دستش میزنم حرکت میکنم لیز میخوره .و اینکه سایز بیضه ها اصلا تغییر نکرده و نرمال هس .
  طبق مطالبی که تو سایت شما خوندم کیست اسپرماتوسل هس میخاستم ببینم آیا درمان نیاز هس چیکارش کنم میشه لطفا بگید بهم .
  و اینکه من ورزش فوتسال میکنم آیا مشکلی پیش میاد که ورزش کنم .
  لطفا پاسخ دهید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام زايده اسپرماتوسل است عمل جراحي ندارد روزي يك عدد قرص ألفنxl صد ميلي گرم ده روز ميل كنيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود 

 • تصویر کاربر حجی شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مدت چند سال است که توده ای اندازه نخود در کیسه بیضه سمت راست و بالای،بیضه به صورت چسبیده به پوست کیسه بیضه احساس میکردم که با اطلاعاتی که حضرتعالی اینجا میفرمایید کیست بیضه به نظر میرسید و نیاز به درمان خاصی نبود. ولی درعرض هفته اخیر به یکباره بزرگ شده و بزرگتر از خود بیضه شده و عفونی هم شده و سر باز کرده است و عفونتش تخلیه شده و خود کیست بزرگ شده است. بفرمایید درمان چیست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص تاوانكس ٥٠٠ ميلي گرم دو هفته ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .
  من 29 ساله هستم و به مدت تقریبا 2 سال سمت راست بیضه هام یک توده ی تقریبا بزرگ در اومده خواستم ببینم این توده مشکلی ندارم هیچ درد و مشکلی ندارم راه درمانی نداره خواستم بینم مشکلی نداره ممنون میشم جواب بدین .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي از بيضه ها انجام شود اگر طبيعي بود نيازي به درمان ندارد

 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  کیست بیضه چندسال پیش مشاهده کردم در کیسه سمت چپ بیضه چپ و بالای آن که در حال حاضر بسیار بزرگ و حتی بزرگتر از خود بیضه شده است. احساس سنگینی، بدونه درد، گاهن با فشار زیاد درد نشانه های آن هستند.
  دستور بفرمایید برای درمان چه اقدامی انجام شود
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)

   با سلام  اگر درد دارد بايد عمل كنيد

 • تصویر کاربر amir یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 386 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روز بخیر من ۱۴ سالمه و یه مشکلی دارم که مثلا هر ماه ۲ روز اینجوریم ک درد توی لگن و توی کشاله رانم دارم و وقتی دست به بیضه سمت چپم میزنه دردم میگیره و کشاله و پامم دردش بیشتر میشه. فکر کنم حدود دوماه متوجه شدم که یچیزی توی بیضه چپم و احساس میکنم مثل یه نخی کوچیکه که یکطرفش به بیضه وصله و بقیه اش آویزان خیلی خطرناکه این توده؟یا خیر؟؟؟
  قبلا هم سوزش ادرار داشتم گفتید توی آب بشینین که خوب شدم
  ولی این مشکلو دارم لطفا بگین چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ألفن ايكس ال بعد از غذا ده روز ميل كنيد در أب گرم هم نشسته شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر