آیا کیست بیضه ( اسپرماتوسل ) خطرناک است؟

اسپرماتوسل یک توده ی کیست مانند است که در اپيديديم رشد می کند. این توده غیرسرطانی است و معمولا موجب بروز درد نمی شود. در این مقاله به بررسی روش های درمانی اسپرماتوسل می پردازیم پس با ما همراه باشید. 

کیست بیضه چیست

اسپرماتوسل ها تحت عنوان کیست اسپرماتیک نیز شناخته می شوند. این موارد توده هایی خوش خیم، پر از مایع و اغلب بدون درد هستند که در نزدیکی بیضه ها پدیدار می شوند. اسپرماتوسل با اینکه در نزدیکی بالا و پشت بیضه تشکیل می شوند اما از آن ها جدا می باشد.

این کیست ها نرم و پر از مایعی سفید رنگ هستند که اغلب حاوی اسپرم است. این کیست ها اندازه های متفاوتی دارند. در صورتی که اسپرماتوسل ها دردناک شده یا بیش از حد بزرگ شوند، روش هایی برای رفع آن ها وجود دارد. اسپرماتوسل ها به طور کلی مشکل پزشکی جدی به شمار نمی روند. مجرای تناسلی در مردان وظیفه رشد، بلوغ و انتقال اسپرم ها را بر عهده دارد.

بروز مشکل در مجرای تناسلی مردانه می تواند سبب رشد یک توده شود. بروز یک توده در کیسه بیضه هم می تواند بدون مشکل بوده و هم نشانه ای از یک مشکل جدی تر باشد. جهت بررسی توده و تعیین بهترین شیوه درمانی به مجموعه ای از اقدامات نیاز است.

برای مثال، سرطانی بودن توده بیضه می تواند منشا نگرانی بوده و به اقدامات درمانی نیاز داشته باشد. دیگر توده ها همانند واریکوسل می توانند دردناک بوده یا به عملکرد جنسی فرد آسیب برسانند. در حالی که توده های اسپرماتوسل سرطانی نبوده و خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهند اما می توانند آزار دهنده باشند.

احساس سنگینی در بیضه - علائم کیست بیضه یا اسپرماتوسل

علائم کیست بیضه

اسپرماتوسل ها معمولا هیچ علامت و نشانه ای نداشته و امکان دارد در همان اندازه باقی بمانند. در صورت رشد کافی اسپرماتوسل فرد مبتلا می تواند موارد زیر را تجربه کند:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه
 • احساس پری در ناحیه پشتی و بالای بیضه

شیوع اسپرماتوسل

اسپرماتوسل اغلب نزدیک به ۳۰ درصد از مردان بالغ را مبتلا می کند. این توده ها معمولا حین معاینه های شخصی یا به وسیله آزمایش های تصویر برداری با اهداف دیگر شناسایی می شوند.

تشخیص کیست بیضه

اسپرماتوسل ها اغلب در معاینه های شخصی یا معاینه توسط پزشک شناسایی می شوند. افراد باید حداقل یک بار در ماه معاینه شخصی انجام دهند. پزشک می تواند نحوه صحیح انجام این تکنیک را به فرد آموزش دهد. در صورت شناسایی هر گونه تغییرات مشکوک همانند سفتی غیر عادی یا اندازه بزرگ تر باید با پزشک خود تماس گرفت. این تست همان تست تشخیص کیست اپیدیدیم است

چگونه می توان از ابتلای خود به اسپرماتوسل مطلع شد؟

اسپرماتوسل ها اغلب آسیب رسان نبوده و به همین دلیل علائمی ایجاد نمی کنند. تنها ممکن است در هنگام معاینه بیضه ها وجود یک توده احساس شود. همزمان با بزرگ شدن توده افراد در بیضه خود احساس سنگینی خواهند کرد. همچنین، امکان دارد تورم و وجود یک توده در پشت یا بالای بیضه احساس شود.

پزشک جهت اطمینان از وجود اسپرماتوسل و غیر سرطانی بودن توده انجام تعدادی از آزمایش ها را تجویز خواهد کرد. این آزمایش ها با معاینه فیزیکی شروع شده و پس از آن آزمایش ترانس ایلومیناسیون یا یک سونوگرافی را شامل می شوند.

معاینه بیضه برای تشخیض اسپرماتوسل

مراحل معاینه

اسپرماتوسل به دلیل عدم ایجاد علائم امکان دارد تنها در حین معاینه شخصی یا معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شود. هر گونه توده در کیسه بیضه باید توسط پزشک معاینه شده تا احتمال وجود یک بیماری جدی (مثلا سرطان بیضه) بررسی شود. همچنین، در صورت احساس درد یا تورم در کیسه بیضه باید با پزشک خود تماس گرفت. تعدادی از بیماری ها قادر به ایجاد درد بیضه بوده و برخی از آن ها نیازمند درمان فوری هستند.

نور توانایی عبور از اسپرماتوسل ها را دارد. با این تکنیک می توان یک کیست خوش خیم را از توده بدخیم تشخیص داد. سونوگرافی با امواج فراصوت روش بهتری جهت بررسی یک کیست است. در این آزمایش با استفاده از امواج صوتی تصاویری از اندام های بدن بدست می آید. سونوگرافی فراصوت نسبتا سریع، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه است.

پیشگیری از کیست بیضه

با اینکه اسپرماتوسل ها خوش خیم در نظر گرفته می شوند اما وجود هر گونه ناهنجاری در کیسه بیضه باید معاینه و بررسی شود. هر گونه ناهنجاری یا درد در ناحیه کشاله ران می تواند از پیچش بیضه منشا گرفته باشد. پیچ بیضه بیماری است که نیاز به مراقبت فوری در نزدیک ترین مرکز درمانی دارد. انجام چکاپ مستمر، بهترین راه پیشگیری از کیست بیضه است.

عوامل خطرزا کیست مردان

عوامل خطر شناخته شده ای از نظر ابتلا به کیست در بیضه وجود ندارند. به نظر می رسد مردانی که مادران آن ها در حین دوره بارداری با هدف پیشگیری از سقط یا دیگر عوارض بارداری از داروی دی ‌اتیل ‌استیل بسترول (DES) استفاده کرده اند از نظر ابتلا به این بیماری در معرض خطر بالا تری قرار دارند. مصرف این دارو به دلیل نگرانی در ارتباط با افزایش خطر نوع نادری از سرطان واژن در سال ۱۹۷۱ متوقف شد.

دی ‌اتیل ‌استیل بسترول - عامل خطرزا اسپرماتوسل

درمان اسپرماتوسل

از آنجایی که این کیست ها معمولا شناسایی نشده و اغلب دردی ایجاد نمی کنند، به ندرت نیازمند درمان هستند. مراقبت پایه برای اسپرماتوسل های بدون درد، مشاهده است. با این وجود، برخی مردان علائم دیگری از جمله بزرگی آزار دهنده کیست یا درد را تجربه می کنند. در هنگام نیاز به درمان، گزینه های متعددی وجود دارند.

درمان پزشکی

دارو های خوراکی ضد درد یا تورم می توانند جهت تسکین درد ناشی از اسپرماتوسل ها مصرف شوند. غیر از این موارد به هیچ درمان پزشکی دیگری نیاز نیست. هیچ دارویی جهت درمان یا پیشگیری از اسپرماتوسل وجود ندارد.

درمان های کم تهاجم

تخلیه و اسکلروتراپی دو روش درمانی هستند که اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرند. تخلیه شامل سوراخ کردن اسپرماتوسل با یک سوزن و خارج کردن محتویات آن می شود.

اسکلروتراپی شامل تزریق یک ماده تحریک کننده به درون کیسه اسپرماتوسل می شود. این فرایند سبب بهبود یا بسته شدن کیسه شده و احتمال تجمع مجدد مایع را کاهش می دهد. با اینکه چنین گزینه های درمانی موثر هستند اما به طور معمول توصیه و استفاده نمی شوند. در این فرایند ها خطر آسیب به اپی دیدیم (لوله ذخیره کننده اسپرم ها) وجود دارد که می تواند به نازایی منجر شود. از دیگر مشکلات رایج در این روش های درمانی امکان بازگشت مجدد اسپرماتوسل ها می باشد.

درمان جراحی

اسپرماتوسلکتومی یک درمان استاندارد برای اسپرماتوسل هایی است که علائم ایجاد می کنند. هدف جراحی برداشتن اسپرماتوسل از بافت اپی دیدیم و حفظ مجرای تناسلی است. این فرایند سرپایی اغلب با استفاده از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام شده و تقریبا یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات باید تمام یا بخشی از اپی دیدیم را نیز به همراه کیست برداشت.

درمان اسپرماتوسل با جراحی

مراقبت پس از درمان اسپرماتوسل

پس از انجام فرایند درمانی فرد به همراه یک پانسمان فشاری پر از گاز های نرم (همانند بیضه بند های ورزشی) از مرکز درمانی مرخص می شود. این بیضه بند به مدت ۱ تا ۲ هفته پس از جراحی پوشیده می شود. جهت کمک به کاهش تورم می توان به مدت ۲ تا ۳ روز از بسته های یخ استفاده کرد.

دارو های مسکن نیز به مدت ۱ تا ۲ روز پس از جراحی مصرف می شوند. بیمار می تواند ۴۸ ساعت پس از جراحی دوش بگیرد.

جلسه ملاقات مجدد با جراح ۱ تا ۳ هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود. بروز تورم در ناحیه کیسه بیضه طبیعی بوده و معمولا ۲ تا ۲۱ روز به طول می انجامد. بروز عوارض جانبی جراحی شایع نبوده اما این موارد می توانند شامل تب، عفونت، خونریزی (هماتوم کیسه بیضه) و تداوم درد شوند.

اسپرماتوسل در ۴۰ درصد بیماران امکان بازگشت دارد. در درمان جراحی احتمال انسداد اپی دیدیم نیز وجود دارد که در صورت بروز به مشکلات مرتبط با باروری منجر می شود. به دلیل موارد ذکر شده، در مردانی که تمایل به بچه دار شدن هستند باید از درمان جراحی صرف نظر کرد.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

11+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.
  همسرم نزدیک آلت تناسلیش یه برامدگی به وجود اومده ک دردناک هم هست تاحدی. میشه راهنماییم کنید ک احتمال داره ک چی باشه و به چه رکتری باید مراجعه کنیم؟از لوبیا بزرگتره اندازه ش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   به جراح عمومي مراجعه شود

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من کیست 28میلیمتردربیضہ راست دارم دوبارکیست داشتم عمل کردم وبیضہ چپ ندارم الان خیلی درددارم دکترمی کویدعمل کنی دستت بندمی شود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   عمل لازم نيست ،. استراحت كنيد و از قرص مسكن استفاده كنيد

 • تصویر کاربر arf13 دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من به صورت اتفاقی متوجه شدم یک چیز تغریبا گرد ولی فکر نکنم کاملا کرد روی بیضه راستم هستم اما روی سطح بیضه نیست و بایک چیزی به رگ های بقل بیضه است انگار با یک رگ یا نخی وصل شده اقای دکتر من ۳ تا سوال دارم اول اینکه ایا احتمال سرطان هست ۲ ایا خطرناک است ۳ ایا نیاز به مراجعه به مطب یا سونوگرافی است خیلی خیلی ممنون میشوم لطفا جواب بدین سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   سرطان نيست ،، خطرناك هم نيست،، به پزشك مراجعه كنيد 

  2. تصویر کاربر arf13 شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   اگر به پزشک مراجعه نکنم مشکلی پیش میاید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)

   خير مشكلي پيش نمي أيد

  4. تصویر کاربر arf13 شنبه ۵ بهمن ۹۸( 4 ماه پیش)
   خیلی حیلی ممنون اقای دکتر پس خیالم راحت باشد هیچ گونه مشکلی نیست
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 3 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Hasan یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 17 سال دارم الان حدود یک ماه است که در روی بیضه راست احساس می کنم یک جوش سفت وجود داره ( روی خود بیضه ) به نظرتان چیه می تواند سرطان باشد این موضوع خیلی نگرانم کرده
  1. تصویر کاربر Hasan پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   اقای دکتر لطفا جواب بده
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سرطان نيست با عمل جراحي خارج شود

  3. تصویر کاربر Hasan شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   اقای دکتر من دو سوال داشتم
   از روی کیسه بیضه لمس می کنم روی خود بیضه است به نظرم چند تا جوش کوچک نسبتا سفت است شاید حدود 7 تا در اینترنت خواندم سنگ ریزه است به نظرتان سنگ ریزه است یا چیز دیگه می تواند سرطانی باشد
   روی بیضه همان نسج بیضه است؟
   اقای دکتر من کبد چرب گرید 2 هم دارم
   خیلی نگرام لطف کنید به این دو مورد پاسخ دهید خیلی ممنون از شما
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگران نباشيذ سرطان نيست غدد چربي هستند 

  5. تصویر کاربر Hasan یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   اقای دکتر ببخشید خیلی سوال پرسیدم این اخرین سوال است از روی کیسه بیضه وقتی لمس می کنم ( روی خود بیضه) یک رگ سفت است و سینه راست من نسبت به سینه چپ یه مقداری بزرگه و گفتم کبد چرب هم دارم و هیچ دردی هم ندارم به نظرتان امکان سرطان وجود دارد تو این شرایط .

   اقای دکتر من از شما بی نهایت سپاس گزارم
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   خواهش مي كنم سوال نكنيد سرطان نيست

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر سهراب جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  برای التهاب و درد بیضه پسر12 ساله ام به دکتر مراجعه کردیم پس از سونوگرافی تشخیص اورکیدواپیدمیت داده شد، بزای درمان شربت سفکسیم هر 12 ساعت 3 سی سی (وزن پسرم 37 کیلو) تجویز کردن، الان که حدود 48 ساعت از اولین مصرف دارو میگذره تورم و درد بیضه پسرم هیچ فرقی نکرده، لطفأ راهنمایی بفرمایید تجویز نوع دارو و میزان مصرف درست بوده؟ داروی دیگری نیاز نیست؟ تورم عارضه ای براش ایجاد نمیکنه؟. ممنون
  1. تصویر کاربر سهراب سه شنبه ۳ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   آقای دکتر فرهیخته ، من سوالم رو 28 آذر مطرح و وجهش رو پرداخت کردم ،تازه از امروز تا 72 ساعت دیگه شما جواب میدی؟؟؟
   خاک بر سر خودت و سایتت و پاسخگوئیت
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ميل كنند و شياف ايندومتاسين بچه هر ١٢ساعت يك عدد استعمال شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سپهر پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز خسته نباشید می گم بنده حدود دوساله که در قسمت بالای بیضه چپ که بسیار کوچکه و دردی هم نداره و از بیضه جدا هست و حس می کنم با حالت نخ مانندی به بیصه وصل است و توده سفت است و مشکل و دردی هم در پایین شکم و کشاله ران نداشته ام و دردی نبوده لطفا پاسخ منو بدین که سرطان است یا بیماری دیگر یا کیست ساده؟ ممنون که لطف می کنید و پاسخ می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

   كيست ساده است

 • تصویر کاربر lind جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر، مدتی طولانی که از بی حسی کشاله ران چپ که بیضه و آلت تناسلی را با خود در گیر کرده بود رنج می بردم چون دیسک کمر دارم با مراجعات مکرر مشخص شد علت از دیسک نیست من سونوگرافی از بیضه و مراجعه به جراح عمومی هم داشتشتر شده م فتق هم ندارم. الان ناحیه بی حسی در آلات بیشتر شده که در نزدیکی با مشکل مواجه هستم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   روزی یک عدد شیاف ایندومتاسین استعمال کنید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام؛ ببخشید آقای دکتر بنده و همسرم چند ماهی است که برای بچه اقدام کردیم، همسرم مشکل نداشتن، دکتر برای بنده آزمایش اسپرم نوشتند، که بعد از آزمایش گفتند اسپرم‌ها ضعیفه، و بعد از اون یه مقدار داروی تقویتی به همراه سونوگرافی تجویز کردن، که جواب سونوگرافی مشخص شد یه کیست در داخل بیضه چپ بنده وجود داره و یه مقدار هیدروسل ضعیف تا متوسط در این بیضه مشاهده شد بقیه موارد نرمال بودن، شرمنده آقای دکتر میخواستم بدونم مشکلی برای باروری بنده وجود داره یا نه و برای این کیست چه اقدامی میشه انجام داد.
  ببخشید آقای دکتر امکان داره واریکوسل در سونوگرافی مشخص نباشد ولی در معاینه مشخص باشد.
  نتایج آزمایش و سونوگرافی رو هم خدمتتون فرستادم
  بسیار ممنون از لطف و محبت شما بابت وقتی که میذارید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   آزمایش طبیعی است شانس بچه دار شدن داری

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. پسرم ۶ ماهه شده و هر دو بیضه هاش نزول نکرده. یکیش داخل حفره شکمی اه و دیگری در بالای بالای کانال و همچنین کیسه هاشم کوچک اه.
  به نظر شما بهترین زمان برای عمل چه سنی اه؟
  و اینکه هورمون درمانی براش پیشنهاد میدید یا نه؟
  دکتر غدد( دکتر مودب) گفتند ضرر داره و تاثیری در بهبودش نداره ولی دکتر جراح(دکتر رفیعی) معتقدن توی ۹ ماهگی تزریق کنیم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   عمل يكسالگي است هورمون تراپي هم موثر است

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سونو دادم گفتن که یک کیست 8×5میلی متر در اپیدیم چپ داری مقداری هم درد دارم 30سالمه مقداری نگرانم کرده و فکرم روشه باید کار خاصی براش انجام بدم دکتر.هنوزم ازدواج نکردم و این موضوع باعث استرس زیادی در من شده.آیا ورزش کردن براش ضرر داره؟کارای خاصی باید انجام بدم یا ندم از لحاظ تغذیه باید رژیم خاصی رعایت کنم ممکنه باعث بیماری بدی بعدا در بیضه بشه این موضوع.دکترذاگه میشه یکم توضیح بدین از استرسم کاسته شه سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   استرس نداشته باشيد كيست اصلا اهميت ندارد ولي از انجام كار سنگين خودداري شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر