اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ ، ناتوانی در گرفتن یا نگه داشتن نعوظ به اندازه کافی مناسب برای مقاربت جنسی است. گاهی از آن به عنوان ناتوانی جنسی یاد می شود، اگرچه این اصطلاح اکنون کمتر استفاده می شود.

اختلال نعوظ گاه به گاه غیر معمول نیست. بسیاری از مردان زمانی که استرس دارند آن را تجربه می کنند. با این وجود اختلال نعوظ مکرر می تواند نشانه ای از مشکلات سلامتی باشد که نیاز به درمان دارد. همچنین می تواند نشانه ای از مشکلات عاطفی یا روابطی باشد که ممکن است لازم باشد توسط یک متخصص حل شود.

در زندگی پر استرس و فشار امروزی، برای بسیاری از مردان ناتوانی در رابطه جنسی یا از دست دادن نعوظ در حین رابطه جنسی ممکن است اتفاق بیفتد. اما عامل اختلال نعوظ چیست و نشانه چه مشکلاتی می تواند باشد؟

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ آلت یعنی عدم توانایی در نعوظ یا نگه داشتن نعوظ سفت است که منجر به ناتوانی از رابطه جنسی با شریک جنسی بشود. اختلال نعوظ گاه به گاه نسبتا رایج است و می تواند به دلایل مختلف از جمله خستگی ، استرس، بی علاقگی و بیماری های مختلف جسمی اتفاق بیفتد. اما اگر این اختلال تکرار شود می تواند نشانه بیماری هایی باشد که نیاز به مراجعه به متخصص درمان نعوظ دارند.

اختلال نعوظ نشانه چیست؟

اختلال نعوظ (Erectile Dysfunction) بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری در فرد می‌باشد، به عبارتی فردی که سال‌های متمادی مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی باشد مبتلا به اختلال نعوظ می‌گردد.

با بهبودی بیماری قلبی یا دیابت بسیاری از این بیماران بدون مصرف دارو بهبود می‌یابند.

48 درصد افراد مبتلا به اختلالات خواب، دچار اختلال نعوظ می‌شوند. در حالیکه افرادی که نعوظ‌ های شبانه در آنها کاهش یافته دارای اختلال خواب هستند، لذا اصلاح سندروم آپنه (اختلال در تنفس شبانه) باعث درمان اختلال نعوظ می‌شود. نقش اختلال نعوظ و بیماری عروق کرونر بر خلاف آنچه تصور می‌شود، با توجه به سن و جنسیت بیشتر از معمول است.

اختلال نعوظ با افزایش سن و چند فاکتور مساعد کننده آترواسکلروز عروق همراه می‌باشد که شامل: استعمال دخانیات و دیابت می‌باشد. هر فردی که هر کدام از این فاکتورها را داشته باشد 4 برابر بیشتر شانس ابتلا به اختلال نعوظ را خواهد داشت.

علل اختلال نعوظ

محققین بسیاری عقیده دارند که اختلال نعوظ از نوع واسکلوژنیک (اختلال عروق) نشانه بیماری ایسکمی قلبی بدون علامت می‌باشد. اختلال نعوظ شدید در افرادی که جهت بررسی عروق کرونر کاندید آنژیوگرافی می‌شوند، بیشتر است. در افراد مبتلا به بیماری قلبی با انسداد یک شریان کرونر اختلال نعوظ خفیف ولی در مواقع گرفتاری چند شریان، اختلال نعوظ شدیدتر است.

عامل اختلال نعوظ با ریسک فاکتورهای ایجاد کننده بیماری قلبی نظیر آترواسکلروز (بسته شدن عروق) ارتباط مستقیم دارد. چاقی و در نتیجه هیپرلیپیدمی (افزایش کلسنرول سرم) با ته نشست روی اندوتلیال عروق بدن، از جمله عروق کرونر قلب و عروق آلت باعث تنگی شریان‌ها شده و در نتیجه خون‌رسانی به اورگان‌های قلب یا آلت را کاهش داده باعث اختلال نعوظ می‌گردد.

اکثریت افراد مبتلا به ناتوانی جنسی که در آن آلت سفتی مناسب را برای عمل دخول و عمل جنسی موفقیت‌آمیز ندارند، گمان می‌کنند بیمار هستند در حالی که اختلال در نعوظ آنها ناشی از بیماری دیگری می‌باشد.

عامل اختلال نعوظ میتواند مشکلات مختلفی مثل فشار خون و بیماری قلبی و پر کاری و کم کاری تیروئید وچاقی و پرولاکتین بالا و کاهش تستوسترون در ارتباط باشد.

 • در نعوظ ضعیف از نوع واسکلوپاتی (عروقی)، علت اختلال ،عدم تولید NO (نیتریک اوکساید) می‌باشد و در نتیجه cGMP مختل گردیده و نعوظ پدید نمی‌آید.
 • بعد از مصرف مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع 5، نیتریک اوکساید تولید گردیده و در نتیجه cGMP تولید شده باعث آرکشن می‌شود. در دو سوم مردان بعد از مصرف مهار کننده‌های فسفوی استراز نوع 5 (ویاگرا) با دوز اولیه دارو، پاسخ درمانی دیده می‌شود و بقیه نیز پاسخ درمانی را بعد از 6 تا 8 روز به دست خواهند آورد.

دو داروی سیلدنافیل و وردنافیل تقریبا دارای ساختمان شیمیایی مشابهی هستند ولی تادالافیل با دو ترکیب دیگر متفاوت است.

علائم اختلال نعوظ

علائم و نشانه‌های این مشکل عبارتند از:

 • مشکل در نعوظ آلت
 • مشکل در حفظ آلت در حالت نعوظ
 • کاهش میل جنسی

چه عواملی باعث اختلال در نعوظ می شود؟

اختلال نعوظ می تواند به دلیل مشکلات در هر مرحله از فرآیند نعوظ ایجاد شود. نعوظ نتیجه افزایش جریان خون در آلت تناسلی شما است. جریان خون معمولاً توسط افکار جنسی یا تماس مستقیم با آلت تناسلی شما تحریک می شود.

هنگامی که یک مرد از نظر جنسی هیجان زده می شود، عضلات آلت تناسلی مرد شل می شوند. این موضوع امکان افزایش جریان خون از طریق شریان های آلت تناسلی را فراهم می کند  و دو محفظه داخل آلت تناسلی را پر می کند و در نتیجه آلت تناسلی مرد سفت و محکم می شود. نعوظ زمانی منقبض می شود که عضلات منقبض شده و خون انباشته شده از رگهای آلت تناسلی خارج شود.

دلایل احتمالی زیادی وجود دارد و می تواند شامل شرایط عاطفی و جسمی باشد. علل شایع عبارتند از:

 • بیماری قلب و عروقی
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • چاقی
 • سطح پایین تستوسترون یا عدم تعادل هورمون های دیگر
 • بیماری کلیوی
 • افزایش سن
 • فشار
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات رابطه
 • داروهای تجویز شده خاصی مانند داروهای مورد استفاده در درمان فشار خون بالا یا افسردگی
 • اختلالات خواب
 • استفاده مواد مخدر
 • مصرف بیش از حد الکل
 • استفاده از محصولات دخانیات
 • برخی از بیماری ها، مانند بیماری پارکینسون یا بیماری ام اس (MS)
 • آسیب به ناحیه لگن
 • بیماری پیرونی، که باعث ایجاد بافت اسکار در آلت تناسلی می شود

اختلال نعوظ می تواند تنها توسط یکی از این عوامل یا توسط چندین عامل ایجاد شود. به همین دلیل بهتر است که علائم را با پزشک خود در میان بگذارید.

آزمایش های اختلال نعوظ

آزمایش برای اختلال نعوظ می تواند مراحل مختلفی را شامل شود، از جمله معاینه فیزیکی و سابقه جنسی. آزمایشات اضافی نیز ممکن است انجام شود تا مشخص شود که علائم شما به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد شده است یا خیر.

آزمایش های اختلال نعوظ

معاینه بدنی

شما باید آمادگی لازم برای معاینه فیزیکی قلب و ریه را داشته باشید، پزشک فشار خون شما را بررسی کند و بیضه ها و آلت تناسلی شما را معاینه کند. همچنین برخی از پزشکان ممکن است معاینه مقعدی را برای بررسی پروستات نیز توصیه کنند.

مشاوره روانی – اجتماعی

پزشک از شما سوالاتی را در غالب یک پرسشنامه درباره علائم، سابقه سلامتی و سابقه جنسی می پرسد. پاسخ ها می تواند به پزشکان در تعیین شدت اختلال نعوظ کمک کند.

برخی از سسوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود عبارتند از:

 • اختلال نعوظ شما ناگهان به وجود آمده است یا به تدریج؟
 • آیا در احساس میل جنسی، انزال یا رسیدن به ارگاسم مشکلی دارید؟
 • چند بار رابطه جنسی برقرار می کنید؟ آیا این فرکانس اخیراً تغییر کرده است؟
 • نعوظ شما چقدر محکم است؟ آیا این تحت تأثیر شرایط خاص یا انواع تحریکات متغیر است؟
 • صبح یا نیمه شب با نعوظ از خواب بیدار می شوید؟
 • رابطه فعلی شما چگونه است؟ شما و همسرتان چه انتظاراتی از یکدیگر دارید؟ آیا تغییری ایجاد شده است؟
 • آیا اخیراً استرس زیادی را تجربه کرده اید؟

آزمایشات تکمیلی

پزشک ممکن است آزمایش های اضافی را برای کمک به تشخیص عامل اختلال نعوظ انجام دهد. آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی: با استفاده از سونوگرافی می توان رگ های خونی آلت تناسلی را بررسی کرد تا مشخص شود آیا از نظر جریان خون آلت تناسلی مشکلی وجود دارد یا خیر.

تست (NPT): برای ارزیابی کیفیت نعوظ های شبانه شما از یک دستگاه قابل حمل و باتری مجهز به ران استفاده می شود. داده ها در دستگاه ذخیره می شوند که بعداً پزشک می تواند به آنها دسترسی پیدا کند.

تست تزریق: در طول این آزمایش، دارویی به آلت تناسلی شما تزریق می شود تا نعوظ را تحریک کند. این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا سفتی نعوظ و مدت زمان آن را ارزیابی کند.

آزمایشات ادرار: از آزمایش ادرار می توان برای بررسی دیابت یا سایر بیماریهای زمینه ای استفاده کرد.

آزمایش خون: از آزمایش خون می توان برای بررسی شرایطی مانند دیابت، بیماری های قلبی، مشکلات تیروئید و سطح پایین تستوسترون استفاده کرد.

این آزمایشات می تواند به پزشک در نحوه درمان اختلال نعوظ کمک کند و همچنین تعیین کند که آیا یک بیماری زمینه ای ممکن است باعث اختلال نعوظ شما شده باشد یا خیر.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ به علت اصلی و عامل اختلال نعوظ بستگی دارد. ممکن است لازم باشد شما از ترکیبی از روش های درمانی، از جمله دارو یا مشاوره درمانی استفاده کنید.

داروهای خوراکی

داروهای خوراکی برای درمان اختلال نعوظ بسیاری از مردان موفقیت‌آمیز هستند. این داروها شامل:

 • سیلدنافیل (Viagra)
 • تادالافیل (Cialis)
 • واردنافیل (Staxyn)
 • آوانافیل(Stendra)

قبل از مصرف هر دارویی برای اختلال نعوظ، از جمله مکمل های بدون نسخه و داروهای گیاهی، پزشک خود را در جریان بگذارید. داروها برای اختلال نعوظ در همه افراد موثر نیستند و ممکن است در شرایط خاص، مانند بعد از جراحی پروستات یا اگر دیابت دارید  اثر کمتری داشته باشند. برخی از داروها همچنین ممکن است خطرناک هم باشند.

درمان دارویی اختلال نعوظ

کدام دارو برای درمان مناسب است؟

در مورد استفاده از 3 داروی زیر دو سئوال مطرح است:

1. کدامیک از سه دارو را برای درمان باید استفاده کرد؟

2. آیا بین دو داروی جدید در مقایسه با سیلدنافیل سیترات از نظر اثر درمانی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

اگر چه پاسخ درمانی با سیلندنافیل سیترات قابل قبول در سطح بالا می‌باشد ولی با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای که باعث اختلال نعوظ شده‌اند، در حدود 30 تا 40 درصد در این افراد پاسخ درمانی دیده نمی‌شود.

12 درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا دو سال) درمان با دارو را قطع ‌کنند. هنوز هم مشخص نشده که قطع دارو به علت فقدان اثر دارو می‌باشد یا علت بیماری زمینه‌ای است. در مطالعات کنترل شده کلینیکی قطع دارو فقط 1/2 درصد پس از سه سال گزارش شده و 1 تا 2 درصد به علت عوارض جانبی دارو بوده است. نوع درمان اختلالات نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و فارماکوکنیتیک آن و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

انتخاب دارو موضوع بسیار مهمی می‌باشد. به هر حال آنچه در خصوص ریسک فاکتورهای ایجاد کننده ناتوانی جنسی باید مورد بحث قرار گیرد، شناسایی این ریسک فاکتورها توسط پزشک اورولوژیست می‌باشد زیرا درمان بر اساس مشخص کردن ریسک فاکتورها باید صورت گیرد. ریسک فاکتورهای ایجاد کننده اختلال نعوظ شامل: واسکولار، نرولوژیک، اندوکرین، سایکوژنیک و اورگانیک می‌باشند.

جراحی برای درمان اختلال نعوظ

در افرادی که به درمان های قبلی پاسخ نداده اند از اعمال جراحی استفاده می شود مثل پروتزهای آلت.  از جراحی های دیگر جراحی عروق است که بیشتر در افراد جوان غیر سیگاری و فاقد بیماری زمینه ای (دیابت) که بیشتر در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی و اختلال در خونرسانی به آلت شده اند، استفاده می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام اقاي دكتر بنده بعلت محدوديت هاي لازم در استخدام و صرف مجرد بود از هرگونه رابطه جنسي در مدت طولاني خوداري مي كردم كلا هم زندگي سالمي دارم ورزش مرتب و عدم استعمال دخانيات برنامه روتين زندگيمه طي چند هفته گذشته با خانمي وارد رابطه شرعي شدم و در ارتباط اول متوجه شدم دچار زود انزالي هستم به توصيه يكي از دوستان براي تاخير در انزال از يك دوم قرصي به اسم بي ٢استفاده كردم كه متاسفانه در مرتبه اول مصرف دچار اختلال در نعوظ هم شدم و اينبار اصلا انزال هم نداشتم همينطوري پس از مصرف دچار تهوع و سردرد شديد شدم كه بلاجبار يك روز كامل رو هم مجبور شدم در خونه استراحت كنم🙏فلذا از اينرو خواستم از محضر جنابعالي بپرسم ايا اين اختلال در نعوظ مقطعيه يا ناشي از مصرف اين دارو؟و همچنين خواهشمندم بهترين دارو و روش براي رفع زود انزالي و نحوه مصرفش رو بفرمائيد🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ به مدت سه ماه ميل كنيد  و اختلال نعوظ ربطي به دارو ندارد

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  دکتر مشکل نعوذدارم آلتم سفت نمیشه و زود ارضا میشم در حدود یک دقیثه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين صد ميل كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام دکترمن38سالمه 12سال ازدواج کردم مشکل زودانزالی تقریبا ازاول داشتم گاهی قرص تادنافیل مصرف میکردم ولی فردای مصرف سردردمیگرفتم الآنم یه مدتی مشکل نعوظ هم پیداکردم وخلاصه اوضاع خوبی ندارم لطفاً کم کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ويزارسين صد

 • تصویر کاربر S.a جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 820 مشاهده پرسش
  عرض سلام و احترام.و خسته نباشد...
  پسری ۲۰ ساله هستم و طی دوره ای داروی سرترالین برای کنترل استرس مصرف می کردم.اما بعد از قطع بدون مشورت با دکتر و مصرف خودسرانه‌اتفاقی برای انزال و احتلام شبانه من افتاد.الان مشکل این هست که در خواب رویای منجر به انزال می بینم ولی انزال صورت نمی‌ گیرد و منی خارج نمی شود.گاهی هم که دو سه هفته این احتلام شبانه رخ نمی دهد . بر اثر فشار جنسی .به صورت ناخداگاه تحریک میشوم و در بیداری انزال صورت می گیرد ..لطفا راهکاری بفرمائید برای درمان...البته الان قرص سرترالین را به یک چهارم واحد رساندم و میخواهم قطع کنم مصرف را دوباره.ممنون از شما دکتر عزیز.لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد

 • تصویر کاربر م سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۲۰ سالم هست و از همون دوران بلوغ مشکل نعوذ داشتم و من مطمعنم مشکلات روحی ندارم دکتر هم نرفتم التم نعوذ کامل نمیشه تقریبا ۶۰ درصد نعوذ پیدا میکنه اصلا نمیدونم چیکار کنم بعد از استمنا هم سریع به حالت خواب درمیاد قرص سیدلدنافیل هم خوردم ولی شاید ۱۰ درصد تاثیر داشته نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   استمنا را ترك كنيد مشكل حل مي شود

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام و عرض ادب.بزرگوار لطف کردید به حقیر دستور مصرف پاروکستین 20و تاداگرا20دادید.اقای دکتر مصرف سه ماهه.
  اقای دکتر جسارتا از دوتاش روزی یک عدد بخورم؟یا فقط موقع نزدیکی استفاده کنم؟ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   تاداگرا موقع رابطه

 • تصویر کاربر امان شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۵۱ ساله مدتیست که احساسی بر رابطه جنسی ندارم و نعوظ ضعیف و همچنین در مواقعی سوزش در قسمت قبل خروج ادرار یا منی هم دارم و ادرار بسیار ضعیف و اون فشار قبلی رو نداره لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداكرا ٢٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص ترازوسين ٥ ميلي گرم ميل كنيد براي هميشه

 • تصویر کاربر اشکان دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 339 مشاهده پرسش
  جناب دکتر بنده چند سال است که مشکل دارم در اوایل مشکل عدم ماندگاری نعوذ و شل شدن در هنگام نزدیکی داشتم و بعد تبدیل به زود انزالی شد و مدتی است که به سختی به نعوذ میرسم از قرص تادالافیل هم استفاده میکنم تاثیر زیادی ندارد لطفاً راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   از أمپول تزريقي داخل ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت خدمت شما دکتر
  من ۳۳ سالمه موقع رابطه آلت من بعد چند لحظه سفتی شل میشه این مشکل نعوظ باعث سردی در رابطه میشه و بعد رابطه تا چند روز آلتم بیحال و سست هست . آیا دارو یا درمانی داره
  سپاس ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص ويزارسين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص ويزارسين ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 888 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر من 30 سالمه عمل تعویض دریچه قلب کردم و عضله قلبم هم کمی ضعیف شده به گفته دکتر.دچار عدم نعوظ و بی میلی جنسی هستم بیشتر موقع ها.قرص فشار هم مصرف میکنم برای قلبم.چند ماه پیش هم رفتم دکتر اورولوژی ازمایش دادم همه چی خوب بود فقط گفت واریکوسل داری.باید یه ازمایش دیگه بدی که دنبالش نرفتم.بهم کپسول جنسالین نوشت و تاثیر گذار بود تا حدودی.کپسول رو پیدا نمیکنم.الان شما چه پیشنهاد میدین؟واریکوسل تاثیر گذار هست رو عدم نعوظ و بی میلی؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ يك ساعت قبل از رابطه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر