آیا سرطان پروستات کشنده است؟

 با افزایش سن، وزن پروستات افزایش می یابد و این بزرگی منجر به بزرگی خوشخیم پروستات یا سرطان پروستات می شود. در نتیجه احتمال بروز سرطان پروستات با افزایش سن بیشتر می شود.


علائم سرطان پروستات

برخی انواع کنسر پروستات، غیر تهاجمی هستند و به همین دلیل امکان دارد فرد هیچ گونه علامتی را تجربه نکند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب علائمی را ایجاد می کند.

در صورت ابتلا به هر کدام از علائم یا نشانه های زیر، نباید در تماس با پزشک درنگ کرد. برخی علائم سرطان پروستات می توانند توسط بیماری های دیگری به وجود آیند به همین دلیل فرد به معاینه نیاز خواهد داشت. علائم سرطان در پروستات مردان می توانند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی، درد و بی حسی شوند.

مشکلات ادراری

مشکل ادراری یک علامت رایج است زیرا پروستات در پایین مثانه قرار داشته و میزراه را احاطه می کند. به دلیل همین، در صورتی که یک تومور بر روی آن به وجود آید می تواند بر روی مثانه یا میزراه فشار آورده و سبب ایجاد مشکلاتی شود. مشکلات ادراری می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • نیاز مکرر به دفع ادرار
 • جریان ادرار آهسته تر از معمول
 • خونریزی در هنگام دفع ادرار (هماچوری)

مشکلات جنسی

اختلال نعوظ می تواند یک علامت سرطان پروستات باشد. این اختلال که ناتوانی جنسی نیز نامیده می شود توانایی نعوظ و حفظ آن را از فرد می گیرد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند یک علامت این سرطان باشد.

پروستات

درد و بی حسی

سرطان متاستازیک یا منتشر شده، سرطانی است که از محل اولیه خود به دیگر نواحی بدن منتشر شده است. هنگامی که سرطان پروستات متاستاز می کند اغلب به استخوان ها منتشر می شود. این وضعیت می تواند در نواحی زیر سبب ایجاد درد شود:

 • ناحیه لگن
 • کمر
 • قفسه سینه

در صورتی که سرطان به طناب نخاعی انتشار یابد، ممکن است فرد حس خود را در پاها و مثانه از دست دهد. برخی مردان می توانند بدون داشتن هر گونه علامت سال ها به سرطان پروستات مبتلا باشند.

علائم اولیه سرطان پروستات

در حالی که هر کدام از علائم بالا می توانند به عنوان اولین نشانه ابتلا به سرطان پروستات باشند، احتمال اینکه علائم ادراری نسبت به دیگر علائم زودتر پدیدار شوند بیشتر است.

در نظر داشتن این نکته ضروری است که اغلب این علائم می توانند توسط بیماری هایی ایجاد شوند که سرطان نمی باشند. این بیماری ها شامل بزرگی خوش خیم پروستات (BPH) و پروستاتیت (التهاب پروستات) می شوند. بنابراین در حالی که پایش هر گونه علامت ضروری می باشد، باید در نظر داشت که احتمال زیادی وجود دارد که این علائم در اثر سرطان به وجود نیامده باشند.

با این وجود، هیچ کدام از این بیماری ها سبب پیدایش خون در ادرار نمی شوند. در صورتی که به این علامت دچار هستید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

مطلب مرتبط: خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

سرطان پروستات

دلایل سرطان پروستات

تحقیقات وسیعی در دنیا در حال انجام است که ثابت کند علت اصلی سرطانی شدن پروستات ژنیتیکی است و تا حدودی در این زمینه به سرنخ هایی رسیده اند و آنچه امروزه به دلایل شناخته شده ای اعتقاد وجود دارد موارد زیر می باشد:

☑️ چاقی یا سندرمم متابولیک یا سندرم x

☑️ بی حرکتی و ورزش نکردن

☑️ مصرف بیش از حد لبنیات لبنیات

☑️ مصرف بیش از حد مواد پروتئینی

☑️ عمل جنسی بیش از حد

☑️ سابقه فامیلی سرطان در خانواده ابتلای پدر یا برادر و یا فامیل درجه ۲

☑️ کهولت سن

انواع سرطان پروستات

سرطان پروستات خوش خیم

با افزایش سن ،غده پروستات شروع به بزرگ شدن می کند که به آن هیپر پلازی خوش خیم پروستات یا bph می گویند و باعث تغییرات بدخیمی در سلولهای غده پروستات می شود که به آن سرطان پروستات گفته می شود بنابراین هیچ گونه سرطان خوش خیم در پروستات وجود ندارد.

سرطان بدخیم پروستات

دو نوع سرطان بدخیم پروستات وجود دارد: سرطان بدخیم نوع اول اگر چه در آزمایش psa بسیار بالا می باشد و سرطان بیشتر غده پروستات را گرفتار کرده و سلول ها بسیار بدخیم هستند ولی هنوز سرطان محدود به پروستات است و از پروستات خارج نشده و با درمان جراحی یا رادیوتراپی طول عمر طبیعی خواهند داشت . نوع دوم سرطان بدخیم تر زمانی است که سرطان پیشرفته بوده و از غده پروستات خارج و غدد لنفاوی ، کبد ،ریه و استخوان ها را گرفتار می کند.

 

سرطان پروستات در جوانان

از نظر تئوری تمام مردان شانس ابتلا به سرطان پروستات را دارند شیوع سرطان با افزایش سن بیشتر می شود.

با افزایش سن ریسک و شانس سرطان پروستات بالا می رود . در افراد زیر ۳۹ سال شانس ابتلا به سرطان پروستات ۱ نفر در ۱۰۰۰۰ نفر می باشد. در افراد بین ۴۰-۵۹ سال ۱ نفر در ۱۰۰ نفر و در سنین ۴۰-۷۹ سال ۱ نفر در ۸ نفر می باشد.

هر ۱۰ سال بعد از ۴۰ سالگی شانس سرطان پروستات دو برابر می شود. شانس ابتلا به سرطان در ۵۰ سالگی ۱۰ درصد می باشد و در ۸۰ سالگی شانس ابتلا ۴۰ درصد است.
در افرادی که سابقه فامیلی سرطان دارند شانس ابتلا ۵ برابر می شود.

تشخیص سرطان پروستات

تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی فرد بستگی دارد. این وضعیت بر طبق گفته مراکز پیشگیری و کنترل بیماری ها (CDC) عمدتا به این دلیل است که اغلب سرطان های پروستات به آرامی رشد کرده و هیچ مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کنند. علاوه بر آن، دلیل چنین موردی این است که نتایج آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) که می توانند بخشی از غربالگری باشند ممکن است به تشخیص نادرست سرطان منجر شوند. به همین دو علت غربالگری می تواند سبب نگرانی بی مورد و درمان غیر ضروری شود.

غربالگری سرطان پروستات

جامعه سرطان همگام با افزایش سن مردان توصیه هایی در ارتباط با غربالگری برای آن ها دارد. این جامعه توصیه می کند که در حین یک معاینه سالانه، پزشکان با مردان در سنین مشخص درباره مزایا و معایب غربالگری سرطان پروستات صحبت کنند. این گفتگوها برای سنین زیر توصیه شده اند:

۴۰ سالگی: برای مردانی توصیه می شود که در معرض خطر بالا قرار دارند. از جمله این موارد می توان به افرادی اشاره کرد که بیش از یک نفر از خویشاوندان درجه یک (پدر، برادر یا پسر) آن ها در سنی کمتر از ۶۵ سال به سرطان پروستات مبتلا شده است.

۴۵ سالگی: برای مردانی توصیه می شود که در معرض خطر بالا قرار دارند. از جمله این موارد می توان به مردان آفریقایی – آمریکایی و آن هایی اشاره کرد که یکی از خویشاوندان درجه یک آن ها در سنی کمتر از ۶۵ سال مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شده است.

۵۰ سالگی: برای مردانی توصیه می شود که در معرض خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات بوده و انتظار می رود حداقل ۱۰ سال دیگر به زندگی ادامه دهند.

ابزار های تشخیص

در صورتی که فرد و پزشک او بر مناسب بودن انجام غربالگری سرطان پروستات تصمیم گیرند، احتمالا پزشک یک معاینه فیزیکی انجام داده و در ارتباط با سابقه سلامتی بیمار با او گفتگو می کند. علاوه بر آن، پزشکان یک یا دو آزمایش نیز برای بیمار انجام می دهند که می توانند شامل موارد زیر باشند:

معاینه دیجیتالی مقعدی (DRE): در این معاینه، پزشک یک انگشت خود را که با دستکش پوشانده شده است به درون مقعد بیمار وارد کرده و پروستات او را معاینه می کند.

آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA): این آزمایش خون، سطح PSA را تشخیص می دهد. PSA پروتئینی است که به وسیله پروستات تولید می شود.

مطلب مرتبط: تشخیص سرطان پروستات با psa

بیوپسی (نمونه برداری) پروستات: پزشک می تواند جهت کمک به تایید تشخیص سرطان پروستات انجام یک بیوپسی را درخواست دهد. برای انجام یک بیوپسی، پزشک یا فرد متخصص قسمت کوچکی از غده پروستات را جهت آزمایش کردن برمی دارد.

دیگر آزمایش ها: همچنین، پزشک می تواند انجام یک آزمایش تصویر برداری مغناطیسی (MRI)، اسکن استخوان یا یک اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) را درخواست دهد.

آزمایش psa

آزمایش PSA

آزمایش PSA خون مقدار آنتی ژن اختصاصی پروستات موجود در خون فرد را بررسی می کند. بالا بودن سطح آن می تواند بیانگر ابتلای او به سرطان پروستات باشد. با این حال، دلایل زیادی برای وجود مقدار زیاد PSA در خون وجود دارد به همین ترتیب نتایج آزمایش می توانند به یک تشخیص نادرست و درمان غیر ضروری منجر شوند.

بنابراین، انجمن اورولوژی، دیگر همچون گذشته انجام آزمایش PSA را برای غربالگری سرطان پروستات پیشنهاد نمی کنند. با این حال، آزمایش PSA هنوز برای موارد مشخصی مانند مردان در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پروستات مناسب می باشد. همچنین، در صورتیکه تشخیص سرطان پروستات در فرد قبلا داده شده باشد، این آزمایش برای تعیین سطح یا مرحله سرطان پروستات می تواند کمک کننده باشد.

نمره گلیسون

در صورتی که فرد بیوپسی پروستات انجام داده باشد، یک نمره گلیسون دریافت خواهد کرد. پاتولوژیست ها (متخصصان آسیب شناسی) از این نمره برای طبقه بندی درجه سلول های سرطان پروستات استفاده می کنند. این درجه به معنای میزان شباهت سلول های غیر عادی به سرطان و میزان تهاجمی بودن رشد آن ها می باشد.

نمره گلیسون کمتر از ۶ به این معناست که سلول ها علائم سرطان را بروز نداده و به همین دلیل خطر کم می باشد. در صورتیکه نمره گلیسون ۷ یا بالاتر باشد، پزشک جهت ارزیابی سلول ها، نمره فرد و سطح PSA او را بررسی خواهد کرد.

برای مثال، نمره گلیسون ۷ به همراه سطح PSA بین ۱۰ تا ۲۰ نانوگرم بر میلی لیتر (ng/mL) به این معناست که سلول های سرطانی شناسایی شده اند اما سرطان احتمالا تهاجمی نبوده و سلول هایی با سرعت رشد آهسته دارد. نمره گلیسون ۸ یا بالاتر به همراه سطح PSA بالاتر از ۲۰ نانوگرم بر میلی لیتر نشان دهنده توموری پیشرفته تر می باشد.

آیا سرطان پروستات کشنده است؟

اگر سرطان پروستات در مراحل اولیه که سرطان محدود به پروستات می باشد تشخصی داده شود کشنده نیست و با درمان جراحی یا رادیوتراپی طول عمر ۹۵ درصد یا طول عمر طبیعی خواهند داشت ولی در مراحل دیررس که سرطان از پروستات خارج شده و غدد لنفاوی ، استخوان ها، کبد، ریه را گرفتار کرده باشد، طول عمر با درمان هورمون تراپی ۲ سال می باشد.

اختلالات جنسی

درمان سرطان پروستات

گزینه های درمانی سرطان پروستات به عوامل مختلفی بستگی دارند که از جمله آن ها می توان به سرعت رشد سرطان، میزان انتشار آن، سلامت عمومی فرد و مزایا یا عوارض جانبی روش درمانی اشاره کرد.

امکان دارد به درمان فوری نیازی نباشد.

در مردان مبتلا به سرطان کم خطر پروستات، ممکن است به درمان فوری نیاز نباشد. ممکن است برخی مردان هرگز به درمان نیاز نداشته باشند. در عوض، گاهی اوقات پزشکان مراقبت فعال را پیشنهاد می کنند.

در مراقبت فعال، آزمایشات خونی معمول و برنامه ریزی شده، معاینات مقعدی و احتمالا نمونه برداری ها می توانند برای پایش پیشرفت سرطان انجام شوند. در صورتی که آزمایش ها بیانگر پیشرفت سرطان باشند، فرد می تواند یک روش درمان سرطان پروستات را مانند جراحی یا پرتو درمانی انتخاب کند.

مراقبت فعال می تواند یک گزینه درمانی برای سرطانی باشد که علامتی را ایجاد نکرده، انتظار می رود که بسیار آهسته رشد کرده و به یک ناحیه کوچک از پروستات محدود می باشد. همچنین، انجام مراقبت فعال می تواند برای افرادی در نظر گرفته شود که بیماری جدی دیگری دارند و یا در سنینی قرار دارند که درمان سرطان پروستات برای آنها دشوار است.

جراحی پروستات

جراحی برداشت پروستات

جراحی سرطان پروستات شامل برداشتن غده پروستات (پروستاتکتومی رادیکال)، برخی بافت های اطراف آن و تعدادی از گره های لنفی می شود. پروستاتکتومی رادیکال می تواند به چندین روش انجام شود:

استفاده از ربات برای کمک در جراحی: در طول جراحی با کمک ربات، ابزارها به یک وسیله مکانیکی (ربات) متصل شده و از طریق چند برش کوچک به درون شکم وارد می شوند. جراح پشت یک کنسول (دستگاه هدایت کننده) نشسته و با استفاده از کنترل های دستی ربات را در حرکت دادن ابزار ها هدایت می کند. پروستاتکتومی رباتیک می تواند جراح را قادر سازد تا به وسیله ابزارهای جراحی نسبت به جراحی کم تهاجم سنتی حرکات دقیق تری را انجام دهد.

ایجاد یک برش بر روی شکم: در حین جراحی رتروپوبیک، غده پروستات از طریق برشی در ناحیه پایینی شکم از بدن خارج می شود.

در ارتباط با مناسب ترین روش جراحی برای خود، با پزشکتان صحبت کنید. پروستاتکتومی رادیکال خطر بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ را به همراه دارد. از پزشک خود بخواهید خطراتی را برای شما توضیح دهد که ممکن است بسته به شرایط، نوع فرایند جراحی، سن، گروه خونی و سلامت عمومی خود با آن ها مواجه شوید.

پرتو درمانی

پرتو درمانی جهت از بین بردن سلول های سرطانی از انرژی پر قدرت استفاده می کند. پرتو درمانی سرطان پروستات می تواند به دو روش انجام شود:

پرتو هایی که از خارج از بدن تابیده می شوند (جریان پرتویی خارجی): در حین پرتو درمانی به وسیله جریان پرتویی خارجی، فرد بر روی یک تخت دراز کشیده و یک دستگاه اطراف بدن او می چرخد. این دستگاه جریان های انرژی پر قدرت را مانند پروتون ها و اشعه های ایکس به سرطان پروستات فرد وارد می کند. فرد معمولا ۵ بار در هفته به مدت چندین هفته تحت جریان های پرتویی خارجی قرار می گیرد.

پرتو هایی که در درون بدن قرار داده می شوند (براکی تراپی): براکی تراپی شامل قرار دادن تعداد زیادی دانه های پرتو زا در بافت پروستات می شود که هر کدام از این دانه ها به بزرگی یک دانه برنج هستند. دانه های پرتو زا میزان کمی تشعشعات را در یک بازه زمانی طولانی مدت آزاد می کنند. پزشک با استفاده از یک نیدل (سوزن) به همراه هدایت تصاویر سونوگرافی دانه های پرتو زا را در پروستات بیمار قرار می دهد. دانه های کاشته شده در نهایت به پرتوزایی خود پایان داده و نیازی به برداشتن آن ها وجود ندارد.

عوارض جانبی پرتو درمانی می توانند علاوه بر علائم مقعدی مانند مدفوع سست یا درد در هنگام دفع مدفوع شامل ادرار دردناک، مکرر یا فوری نیز شوند. همچنین، امکان دارد اختلال نعوظ نیز بروز پیدا کند.

دارو

هورمون درمانی

هورمون درمانی، روشی درمانی برای پایان دادن به تولید هورمون مردانه تستوسترون توسط بدن می باشد. سلول های سرطان پروستات برای رشد خود به تستوسترون وابسته هستند. قطع کردن عرضه تستوسترون می تواند سبب مرگ یا رشد آهسته تر سلول های سرطانی شود. گزینه های هورمون درمانی شامل موارد زیر می شوند:

دارو هایی که به تولید تستوسترون توسط بدن پایان می دهند: داروهای شناخته شده به نام آگونیست ها از رسیدن پیام های مبنی بر تولید تستوسترون به بیضه ها جلوگیری می کنند. دارو هایی که معمولا در این نوع هورمون درمانی استفاده می شوند شامل لوپرولید (لوپرون، الیگارد)، گوزرلین (زولادکس)، تریپتورلین (ترلسار) و هیسترلین (وانتاس) می شوند. گاهی اوقات دیگر داروها شامل کتوکونازول و آبیراترون (زایتیگا) می شوند.

دارو هایی که از رسیدن تستوسترون به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند: دارو هایی که به ضد آندروژن شناخته می شوند از رسیدن تستوسترون به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند. نمونه های این داروها شامل بیکالوتامید (کاسودکس)، نیلوتامید (نیلاندرون) و فلوتامید می شوند. داروی انزالوتامید (اکستاندی) می تواند یک گزینه برای هورمون درمانی هایی باشد که دیگر همچون گذشته موثر نمی باشند.

جراحی برداشت بیضه ها (ارکیکتومی): برداشتن بیضه ها سبب کاهش سطح تستوسترون در بدن می شود.

هورمون درمانی در مردان مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات با هدف کوچک کردن سرطان و کاهش سرعت رشد تومورها انجام می شود. در مردان مبتلا به سطح اولیه سرطان، هورمون درمانی می تواند با هدف کوچک کردن تومور ها قبل از پرتو درمانی انجام شود. این کار می تواند احتمال موفقیت پرتو درمانی را افزایش دهد.

عوارض جانبی هورمون درمانی می توانند شامل اختلال نعوظ، گر گرفتگی، از دست دادن توده استخوانی، کاهش میل جنسی و افزایش وزن شوند.

انجماد بافت پروستات

کرایوسرجری یا همان کرایو ابلیشن شامل انجماد بافت جهت از بین بردن سلول های سرطانی می شود. در حین کرایوسرجری سرطان پروستات، نیدل های کوچکی با استفاده از هدایت تصاویر سونوگرافی به درون پروستات وارد می شوند. گازی بسیار سرد درون نیدل ها قرار داده می شود که سبب انجماد بافت های اطراف می گردد. سپس گازی ثانویه برای گرم کردن دوباره بافت درون نیدل ها قرار داده می شود. چرخه های انجماد و گرم کردن سبب از بین رفتن سلول های سرطانی و مقداری از بافت سالم اطراف آن ها می شود.

تلاش های اولیه برای استفاده از کرایوسرجری جهت درمان سرطان پروستات منجر به مقادیر بالایی از مشکلات و بروز عوارض جانبی غیر قابل قبولی شد. با این حال، تکنولوژی های جدید تر میزان عوارض را کاهش داده، کنترل سرطان را افزایش داده و تحمل این فرایند را آسان تر کرده اند. کرایوسرجری بیشتر به عنوان درمانی نجات بخش برای مردانی استفاده می شود که پرتو درمانی کمکی به آن ها نکرده است.

شیمی درمانی

شیمی درمانی جهت از بین بردن سلول هایی از جمله سلول های سرطانی که به سرعت در حال پیشرفت هستند از دارو ها استفاده می کند. دارو های شیمی درمانی می توانند از طریق یک ورید در بازو، به صورت خوراکی یا به هر دو روش به بیمار داده شوند. شیمی درمانی می تواند گزینه ای درمانی برای مردانی باشد که سرطان از پروستات آن ها به نقاط دوری از بدن انتشار یافته است. همچنین، شیمی درمانی می تواند یک گزینه برای سرطان هایی باشد که به هورمون درمانی پاسخ نمی دهند.

درمان سرطان پروستات بطور متداول در دنیا به دو روش جراحی و رادیوتراپی (براکی تراپی و اشعه درمانی) صورت می گیرد. طول عمر با این ۲ روش درمانی با درجه بسیار کم، طول عمر طبیعی می باشد. عمل جراحی در افراد مبتلا به سرطان پروستات در صورتی که سن آنها بیشتر از ۷۵ سال باشد، نباید صورت گیرد و روش دیگری را باید برای آنها انتخاب کرد.

پیشگیری از سرطان پروستات

سرطان پروستات عوامل خطر مشخصی مانند سن دارد که قابل کنترل نیستند. اما با این حال، دیگر عوامل خطر را می توان کنترل کرد. برای مثال، از آنجایی که تحقیقات نشان داده اند مصرف سیگار خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. علاوه بر آن، رژیم غذایی و ورزش کردن نیز عوامل مهمی هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

محافظت از پروستات

رژیم غذایی

یک مطالعه در سال ۲۰۰۵ نقش رژیم غذایی را در سرطان پروستات بررسی کرد. شواهد بدست آمده از این مطالعات بیان داشتند که برخی مواد غذایی می توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات کمک کنند. از جمله این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوجه
 • سبزیجات خانواده کلم مانند بروکلی، کلم بروکسل و کلم پیچ
 • ماهی
 • سویا
 • روغن های حاوی اسید های چرب امگا ۳ مانند روغن زیتون

این شواهد همچنین بیان داشتند که برخی مواد غذایی می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند. از جمله این مواد غذایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیر و محصولات لبنی
 • چربی های اشباع مانند مواردی که در محصولات حیوانی یافت می شود.
 • گوشت قرمز
 • گوشت کبابی

ورزش کردن

طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۰۶ بر روی ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، ورزش کردن می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و همچنین مرگ سرطان پروستات کمک کند.

ورزش کردن همچنین می تواند به کاهش وزن، که یک مورد کلیدی است نیز کمک کند. چنین گفته ای به این دلیل است که تحقیقات نشان داده اند چاقی یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان پروستات می باشد. با موافقت پزشک خود، ۳۰ دقیقه ورزش کردن را در اغلب روز های هفته هدف خود قرار دهید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

21+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دامون سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب آقای‌ دکتر پدر ۶۱ ساله من به علت بزرگی پروستات با حجم 80cc و psa ۸ به پزشکی مراجعه کردند و ایشان با جراحی بیوپسی ۶ نمونه از پروستات برداشتند که خوشبختانه بعد از پاتولوژی‌ خوش خیم بودن آنها تایید شد .
  ولی بعد از بیوپسی و مرخص شدن از بیمارستان در منزل با علایم تب و لز شدید و حالت تهوع و بیهوشی دوباره به بیمارستان بازگشتیم و این بار به علت تشخیص سپسیس با کشت خون مثبت ۴ روز دیگر در بیمارستان بستری و با دریافت انتی بیوتیک بهبود یافت و مرخص شدیم . ولی هم اکنون بعد از گذشت ۲ هفته دوباره تب و لرز آغاز شد ولی نه به شدت دفعه قبل ولی همراه با درد شکم و‌سوزش کردن هنگام ادرار .که مجددا طبق آزمایشات پیوست منجر به بستری شدن پدر من با تشخیص uti گردیده و اکنون دو روز است که در بیمارستان بستری است و انتی بیوتیک میگیرد . تنها خواهشی که دارم که چگونه ما میتونیم از این مشکلی که بی دلیل و با سهل انگاری هایی که در بیمارستانی در کرج براای پدرم به وجود آمده رهایی پیدا کنیم و به بهترین نحو زیر نظر جنابعالی و در کدام بیمارستان ادامه درمان شویم . و اصلا مشکل واقعا چیست ؟ سپسیس؟ uti? عفونت پروستات ؟
  چون حتی پدر من قبل از بیوپسی مشکل حادی نداشت و با مصرف امنیک رو به بهبود بود . ولی دکتر به علت psa8 و بدون معاینه از راه مقعد بیوپسی کردند . ونه قبل و نه بعد از بیوپسی انتی بیوتیک تجویز ننمودند که این بلا ها سرش اومد .
  آقای دکتر کمک و راه نمایی بفرمایید .
  این هم آزمایش هایی است که به تشخیص uti انجامید و هم اکنون بستری هستند.
  با سپاس فراوان .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 2 هفته پیش)

   داروي emipenem اگرمي هر ٨ ساعت ا گرم به ايشان داده شود به مدت ٥ روز

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم چه تفاوتی بین مقاربت و خودارضایی هست ک مقاربت بیش از حد سرطان میاره ولی خودارضایی نه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   مقاربت طبيعي است و سرطان زا نيست

 • تصویر کاربر سبحان پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقایه دکتر پسری ۲۱ساله هستم ..الان سه روزه که اسپرم به رنگه قهوه ای هست(منی)تاالان چنین چیزی پیش نیومده بود من واقعا نگرانم اگه میشه کمکم کنید..بایدچیکارکنم آزمایش چی بدم..اگه میشه کمکم کنید..راه درمانش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود نگران نباشيد

 • تصویر کاربر سبحان پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقایه دکترپسری ۲۱ساله هستم حدوده سه روزه منی قهوه ای رنگ هنگام رابطه دیده میشه ..تاالان اینجوری نشده بود من نگرانم بایدچیکارکنم؟چه آزمایشی بدم یاراه درمانش چیه؟کمکم کنید ..چیکاربایدکنم دقیقم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محمد132 سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده قبلا پیام ارسال کردم. 26 سالمه و از اندازه متفاوت بزرگ شده پروستات، درد و ورم بعد از انزال و باریکی ادرار نوشتم.
  حدود 6 ماه است تامسولوسین و سلکوکسیب 100 مصرف میکنم و حدود دوماه و نیم تاووانکس مصرف میکردم که پزشک تاووانکس را قطعش کرد. و شما هم حدود یک ماه پیش شیاف ایندومتاسین تجویز کردید و آب گرم.
  20 روز است که شیاف راقطع کردم و در زمان مصرف هیچ دردی در انزال و در طول روز نداشتم اما در باریکی ادرار زیاد تاثیر نداشت.
  و بعضی اوقات بعد از ادرار پهلو راستم درد میکنه و همچنین پهلو چپ ولی خیلی کمتر.
  1. تصویر کاربر محمد132 جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   نیاز به مصرف دوباره شیاف ایندومتاسین نیست چون احساس میکنم دوباره بر میگردم به حالت قبل؟
  2. تصویر کاربر محمد132 جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)
   آیا خودارضایی تاثیر منفی برام داره اگه فقط از روی نیاز باشه نه بیشتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   خود ارضايي را قطع كنيد و روزي يك عدد كپسول أمنيك ميل كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آزاده جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پدرم ۷۷ سالشونه psa۵/۳ هست چندین مرتبه هماچوری داشتند که بار آخر به صورت لخته سیاه بوده شاخص گلیسون ۳+۳=۶ است اما با این وجود در جواب بیوپسی نوشته شده که perineural invasion
  بنابراین تصمیم گیری در مورد روش درمان سخت شده
  از طرفی خودشون تمایل به جراحی ندارن و از عوارضش نگران هستند
  از طرفی متخصص اورولوژی بهشون گفتن عوارض رادیو تراپی زیاده اما رادیوتراپ انکولوژیست گفتند تکنیک IMRTدارن که با توجه به فوکوس عوارض کمه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 ماه پیش)

   راديوتراپي كنند

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر.من دو سه سال پیش رفتم سونی ودکترگفت پروستات شماکمی بزرگ شده که باسن شمامطابقت دارددرجواب سونی نوشته بود34میلی وازچندوقت دیگرش نمیتوانم ادرارم راخیلی نگه دارم یعنی وقتی احساس میکنم ادراردارم دیگر طاقت نگهداشتن ندارم واگردیر به دستشوئی برم خودراخیس میکنم بعضی مواقع اگه زیپ شلوارم کمی دیربازبشه خودم راخیس میکنم ودیگرهیچ ناراحتی ندارم وفقط حدودیکسال است که مشکل نعوظ دارم واگرهم نعوظ شودزودخالی میشه وشهوتم خیلی کم شده ویکساعت قبل ازنزدیکی یک پنجم قرص ویاگرا100میل میخورم وخوب است ضمناا یکماه قبل هم که رفتم سونی 35میلی شده بودلطفا مراراهنمائی فرمائید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  نامزدم علیرضا 27سالشه.تکرر ادرار داره.جدیدا به طور مکرر بعد از مدفوع متوجه میشه خون قرمز تازه از مقعدش خارج میشه گاهیم هنگام مدفوع این خونو میبینه.میخواستم بپرسم این سرطان پروستات هست یا ن وایا پیشرفته است؟بدون عمل و شیمی درمانی خوب میشه؟خطری جونشو تهدید نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   در اين سن سرطان وجود ندارد و براي خون در مدفوع به جراح عمومي مراجعه كنند

 • تصویر کاربر نادر شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  خواهش دارم جناب دکتر متن را کامل بخوانید چون واقعا خسته شدم از مشکلم
  یکسال و نیم پیش داشتم از سرجایم بلند میشدم که درد شدیدی گرفت زیردلم و تیر شدیدی تو مقعدم و از همان شب تکرر ادرار پیدا کردم و ادرارم کامل تخلیه نمیشد رفتم اولین متخصص اورولوژی گفت التهاب مثانه هست و داروهایی دادن که بهتر نشدم بعد رفتم متخصص دیگر که گفتن احتمال داره سنگ باشه افتاده پایین و رفتم سونوگرافی سنگ هم نبود بعد آزمایش ادرار و کشت هم دادم آزمایش هم عفونتی نشان نداد طی پنج ماه اول سه تا دکتر اورولوژی رفتم یه دوره چند روزه هم تو این پنج ماه سوزش ادرار گرفتم که گفتن یجورایی التهاب پروستات هست و یکسری داروهای گیاهی پروستات و چرک خشکن و شل کننده بهم دادن خیلی بهتر شدم و گفتن کم کم خوب میشی منم چند ماهی بیخیالش شدم تا اینکه سه ماه پیش باز دیدم خوب خوب نشدم و ته ادرارم زمانهایی که ادرار میمونه و فشار میدم یه ماده سفیدی مثل آب منی میاد بیرون و میچسبه به سر آلتم هر از گاهی تیر تو مقعدم میکشه مخصوصا مواقعی که زیاد میشینم موقع ادرار کردن هرجا ادرارم گیر میکنه آب داغ میریزم رو آلتم دوباره بیرون میاد خیلی مواقع ادرارم با فشار و کلفت بیرون میاد مخصوصا آب که خوردم خیلی مواقع هم گیر داره که با آب داغ مشکلی نداره و میاد بیرون بعد سه ماه پیش باز رفتم متخصص و گفت عفونته داکسی سایکلن و آمپول اسپکتینومایسین بهم دادن و زدم که فک کنم کمی بهتر شدم بعد کلا تو این یکسال و نیم رابطه جنسی هم داشتم و دوباره سوزش ادرار گرفتم و دوباره بهم همون داکسی سایکلن و آمپول اسپکتینومایسین بهم دادن زدم و دیگه هم رابطه جنسی را کامل قطع کردم و نداشتم باز رفتم سونوگرافی و باقیمانده ادرار دارم دوبار هم رفتم یکبار 65 سی سی و بار دیگر 14 سی سی باز من اون متخصص فرستاد پیش یکی دیگه متخصص رفتم پیش اون باز گفت التهاب پروستات هست و افلوکساسین و سلکوکسیب و پروستاباریج داد بعد خودم گفتم عکس هم بنویسید اون گفت نمیخاد که با اصرار من عکس رکتوگرافی نوشت و رفتم بیمارستان دولتی عکس برداشتم و آوردم پیش همین متخصص و گفت اشتباه کردم تنگی داری و باید بستری بشی و باز کنم و یک هفته سوند داشته باشی بعد خودم شک کردم رفتم پیش یه فوق تخصص دیگه گفت این عکس اشتباه برداشتن و ماده حاجب نرفته بالا چطور گفتن تنگی و گفت هم رادیولوژی الکی نوشته چون نرفته بالا الکی نوشته اون متخصص اشتباه گفته پیش یکی دیگه متخصص هم رفتم گفت این عکس اشتباهه و اگه ایستاده ادرار کنی و پرش ادرارت 80 سانت باشه اصلا تنگی نداری که رفتم امتحان کردم 80 سانت بود مشکلی که الان دارم خیلی از مواقع احساس ماندن ادرار دارم و هرجا ادرارم قطع میشه باید آب داغ بریزم ، مثانه پر که باشه با فشار و کلفت و پرش ادرارم میاد بیرون فقط چند سی سی تهش اذیت میشم
  آزمایش ، سونوگرافی،عکس هم فرستادم واستون
  واقعا دیگه خسته شدم میخام بدونم مشکلم چیه و نظرتون بدونم که چیکار کنم خوب بشم و آیا عکس که برداشتن واقعا اشتباه بوده یا تنگی هست یا نیست؟
  الانم مثلا مواقع نعوظ مخصوصا نشسته تیری میکشه تو مقعدم و آخرین دفعه که ارضا شدم موقعی که داشت میومد فک کردم با تاخیر ریخت بیرون البته واسه دفعه دوم بود در طول دو ساعت
  بعد دوباره دکتر فوق تخصص و متخصص دیگه بهم گفتن التهاب پروستاته حالا اصلا این التهاب پروستاته ، عفونته یا تنگیه؟
  خواهشا کمکم کنید واقعا روند زندگیمو مختل کرده
  ضمنا گاهی اوقات یه ذره اول شروع ادرارم که میاد بیرون بیاد دو سوراخه بیرون میاد و بعد پهن و خوب میشه بعضی مواقع هم ته ادرارم که میمونه یکم دو سوراخه میشه
  کلا هم زیاد مدفوع میکنم این احساس هم جدیدا بهم دست داده که هرموقع مدفوع هم دارم اینجور میشه ادرارم البته مطمین نیستم
  جناب دکتر فقط اینم اضافه کنم که من دو سالگی عمل بیضه هم داشتم که یکیش بالا بوده اما چون دیگه از بین رفته بوده کامل بیرون اوردن و الان یک بیضه دارم که البته همه پزشکا گفتن این ربطی نداره ولی گفتم بازم خدمتتون عرض کنم
  ممنون و شرمنده و سپاسگذار
  1. تصویر کاربر نادر پنجشنبه ۷ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)
   عکسهای مربوطه
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

  3. تصویر کاربر نادر شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام
   من ساکن یزد هستم
   نظر شما بیشتر رو چی هست؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سوال كوتاه و مفيد باشد تا جواب بدم

  5. تصویر کاربر نادر شنبه ۹ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)
   مشکلم از یکسال و نیم پیش شروع شده و گاهی خوبم و گاهی باز مشکل دارم ، الان مشکل که پیدا میکنم ادرارم کامل تخلیه نمیشه ، خیلی مواقع شدت ادرارم زیاده و تهش اینجوره صبحها اکثرا اولش شدت نداره با آب داغ کامل راحت هستم و بیرون میاد، گاهی مواقع تیر میکشه تو مقعدم حالت نشسته که هستم ، بعد گاهی که ادرارم تخلیه نمیشه ته ادرار مثل آب منی میچسبه به آلتم
   بیشتر دکترا بهم گفتن التهاب مزمن پروستات یکی دکتر هم گفته تنگی
   میخاستم با توجه به مدارک پزشکی که فرستادم ببینید التهاب پروستات هست یا عفونت یا تنگی یا مثانه عصبی؟
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   التهاب پروستات داريد روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مشهدی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پدرم 69 ساله هستند و هفت ماه پیش عمل پروستاکتومی به علت سرطان پروستات انجام دادند بعد از عمل ادرار به سختی و به صورت قطره قطره خارج میشد به پزشکشون مراجعه کردیم دیروز دیلاتاسیون انجام دادند سوند هم نذاشتند برای پدرم الان خونابه خارج میشه ولی به همان صورت قطره قطره و با سوزش به نظر شما باید صبر کنیم و بعد چند روز بهتر میشه یا اینکه دیلاتاسیون جواب نداده ؟ چکار باید انجام بدیم ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   بايد صبر كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر