بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر مادر من ٥٧ سالشونه و تو آزمايش ادرارشون خون ديده شده بود سي تي اسكن دادن كليه راستشون كيست پيچيده داره. گزارش سي تي اسكن رو خدمتتون ارسال كردم با توجه به وضعيت كيست نياز به جراحي هست يا فقط چند ماه يك بار سونوگرافي بدن كه چك كنن بزرگ نشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   كيست درمان لازم نداردولي پيگيري شود

 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین من 28 سالمه رفتم سونو دادم این هم نتیجه اش هست.طول کلیهراست118 وچپ132 میلی .کیست کورتیکال 42 میلی وکیست پاراپلویک 25و22 میلی در کلیه چپ رویت شد توده یا هیدرونفروزدر کلیه ها رویت نشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر رشيدي چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر عزيز پدرم حدود يكماه است كه در بيمارستان بعلت سنگ كليه و عفونت ريه بستري است ريتم قلب هم AF مي باشد لطفا بفرمائيد با توجه به داشتن قند و آرتروز و كراتين 1.6 ، چه رژيم غذايي براي ايشان مناسب مي باشد.با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   با متخصص رژيم غذايي مشاوره كنيد

 • تصویر کاربر شانا جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام وقت بخیر .خانمی هستم 36ساله 4ماه پیش سونو دادم سنگ 2میلی داشتم. امروزبعد از 4ماه شده 3میل بااینکه اب میخورم.چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر عزیز جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام دکتر کیست کلیه به بزرکی5*5 در کلیه در کلیه چپ دارم دارم.درد خفیف در شکم و هر دو پهلو و کمر دارم,اکثرا ادرارم پر رنگ است و به ندرت بد بو میشود.
  راهنمایی بفرمائید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مايعات زياد خورده شود

 • تصویر کاربر مطلبی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  در آزمایشی که دادم (فایل تقدیمی پیوست) سطح کراتینین خون به 1.53 رسیده، لطفاً راهنمایی فرمایید چه مشکلی می تونه ایجاد کنه و راه درمانش چیه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   به نفرولوژيست مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  میخواستم بدونم سنگ کلیه به رنگ مشکی علت اش کم یا زیاد بودن چه چیز هایی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   به علت اوگزالات است

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم 67 سالشه در آزمایش خون کراتین خون 1.68 و در سونوگرافی کیست کورتیکال به دیامتر 32 میلیمتر و دیگری به دیامتر 37 میلیمتر مشاهده شده آیا مشکلی هست؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   اهميتي ندارد

 • تصویر کاربر محمدحکیمی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  سلام من سابقه سنگ ۱۲ میلی داشتم و سنگ شکن رفتم در قسمت تحتانی دفع کردم کلا بعد چندسال دوباره ۴ میلی باز در قسمت کالیس تحتانی بود دفع کردم این سری هم ۴ میلی دارم در قسمت کالیس تحتانی راست ۲۲ روزه روزی یساعت بعدظهر ورزش میکنم ۳ هزترتا طناب میزنم و ۸ لیتر اب میخورم و روزی ۳لیوان خارشتر و روزی ۳ بار ۶۰ قطره سنکل قبلا با همین روال بیست روزه دفع کرده بودم واین سری هفته ا ل درد شکم گرفتم بدجور بعد دوروز ناپدید شد ونتونستم دفع کنم ممنون میشم راهنماییم کنید هم اینکه سوال دارم برای ورزش خاص برای دفع سنگ های تحتانی هس و این که در بین طناب زدن اب بیشتر خورده بشه به دفع سنگ کمک میکنه یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   بله كمك مي كند

 • تصویر کاربر Mahdi.m سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 554 مشاهده پرسش
  Wbc 8.5<br>
  Rbc  3.54<br>
  Hgb 10.6<br>
  Hct 33.5<br>
  Mcv . Mch. Mchc. Rdw-cv نرمال<br>
  Bun 176<br>
  Creatinine 4.16<br>
  Cpk. Calcium. Phosphorus. Sodium. Potassium نرمال<br>
  _________________<br>
  Creatinine (24 hrs urine) 693<br>
  Protein (24 hrs urine) 703<br>
  Urine volume(24 hrs) نرمال<br>
  ________
  T4. Tsh نرمال<br>
  __________
  آقای دکتر سلام. ۶۵ سالمه. خدا اجرت بده. کم کاری کلیه و نارسائی قلب دارم. نتیجه ازمایشم نگرانم کرده. حالم خوبه و مشکل ندارم. وضعیت من با این آزمایش چطوره؟ ایا با دارو فاکتوهای بالا پایین میاد یا خیر؟ پرهیز غذایی رو هم دارم رعایت میکنم
  1. تصویر کاربر Mahdi.m پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   اوره خون هم ۱۸۰ هست جناب دکتر
  2. تصویر کاربر Mahdi.m پنجشنبه ۱۳ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   نتیجه آزمایش
   اوره ۱۸۰
   Wbc 8.5
   Rbc 3.54
   Hgb 10.6
   Hct 33.5
   Mcv . Mch. Mchc. Rdw-cv نرمال
   Bun 176
   Creatinine 4.16
   Cpk. Calcium. Phosphorus. Sodium. Potassium نرمال
   _________________
   Creatinine (24 hrs urine) 693
   Protein (24 hrs urine) 703
   Urine volume(24 hrs) نرمال
   ________
   T4. Tsh نرمال
   __________
   آقای دکتر سلام. ۶۵ سالمه. خدا اجرت بده. کم کاری کلیه و نارسائی قلب دارم. نتیجه ازمایشم نگرانم کرده. حالم خوبه و مشکل حاد و خاصی ندارم. وضعیت من با این آزمایش چطوره؟ ایا با دارو فاکتوهای بالا پایین میاد یا خیر؟ پرهیز غذایی رو هم دارم رعایت میکنم به شدت
   سپاس
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   بايد به نفرولوژيست مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر