بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما استاد عزیز. اقای دکتر این نتیجه سونو امروزم است. خیلی درد و تهوع دارم . الان10روز است . به نظرتون بازم صبر کنم یا tul انجام دهم؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   تا ٣٠ روز مي توانيد صبر كنيد
 • تصویر کاربر باقر جمعه ۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  بیضه دیروز سنگ کلیه داشتم که افتاد الان بیضه سمت چپ من درد میکنه علایمش چیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   درد زود گذر است
 • تصویر کاربر جبارنعامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده درمورد مادرسوال دارم دوروز قبل مادرم را انژوگرافی کردیم ودکتر اعلام کرد که کراتین کلیه ها۲می باشد الان ۲ روز است که ادرارهمراه باسوزش دارد به حدی که نمتواند مقاومت کند ایشان قند هم دارند ممنون می شم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازوپيريدين ميل كنند
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  کراتین خون بعداز عمل بالا رفته چگونه کاهش می یابد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   حداقل تا سه هفته بعد از عمل بايد بر گردد
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۴ ساله هستم و هر ساله ازمایش خون میدم در محل کارم و کارمندم وزنم ۹۰ و قدم ۱۸۶پارسال تو ازمایشاتم کراتین ۱.۴ بود و اوره ۲۹ ولی امسال کراتین ۱.۴ولی اوره رفته رو ۴۹ علت چیست علائم خاصی ندارم تعغیر رنگ ادرار ندارم ولی قبلا در حدود دوهفته سوزش خفیف داشتم که رفع شد سمت چپ پایین بعضی وقت سوزش دارم که اب میخورم برطرف میشه قند خونم ۹۷هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   هر دو آزمايش طبيعي است
 • تصویر کاربر موسوی دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  با سلام
  مادرم 60ساله هستند وسابسقه سنگ کلیه دارند که طبق آزمایشات سنگ کلیه ا00 درصد اسیدی بود دکتر قرص لیپوفیکس وآلوپورینول تجویز کرده و پودرا سیترات پتاسیم تا الان مشکلی نداشتند امروز یه درد بسایر خفیف که مثل حرکت سنگ در پهلوی چپ (همان کلیه سنگ ساز ) احساس کرده الان باید چکار کنند که دوباره به مشکل نخوره وسنگ تو حال گیر نکنه دفعه قبل در حالب بود دفع شد وپارسال هم با عمل تی یوال دفع شد ممنون میشم راهنماییم بفرمایید که داروها رو هم ادامه بدهدچون این نسخه رو به اتمام هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   سونوگرافي انجام شود
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم سال 90 دچار سرطان خون نوع all_b شده که سال 93 در بیضه بیوبسی که کردیم دوباره 2.5 سال دیگه دوره درمانی جدید را شروع کردیم . الان چند روزی است که ادرار پسرم خون دفع می کند . وسونوگرافی و سی تی اسکن کردیم توده ای در کلیه هست که احتمال انفیلتراسیون های لوکمیک مطرح شده است. راه درمان چیست . پسرم 19 ساله است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   درمان لوسمي
 • تصویر کاربر سیداحمدی شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام اگر تومور کلیه خیلی زود وبه طور اتفاقی در یک چکاب ساده تشخیص داده شود و جراحی شده و عضو درگیر از بدن خارج شده باشد ولی در نتیجه آزمایش پاتالوژی بدخیم تشخیص داده شود آیا قابل درمان است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   درمان فقط در آوردن كليه مي باشد
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  بیمار خانم 70 ساله ای که دارای سنگ کلیه به ابعاد 2 میلی متر هست جهت درمان چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   سنگ شكن انجام شود
 • تصویر کاربر الناز پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  با سلام.من وقتی بچه بودم طی یک عمل اشتباه مثانه من دستکاری شد و کوچیک شد و طی عمل دوم عمل سیتوپلاست انجام دادم و مثانه من حس نداره و از سوند استفاده میکنم و الان که ۲۹ سالمه نزدیک ۲۱ سال از عمل من میگذره میخواهم باردار بشوم آیا مشکلی نداره؟آزمایش دادم رحمم سالمه.درضمن یکی از کلیه های من از نظره اندازه کوچیکتر از اونیکیه و کراتین کلیه ام هم یکم بالاس در حد خطرناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ مهر ۹۶( 6 سال پیش)
   حاملگي خطري ندارد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر