ادرار خونی

خون در ادار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد، یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا” رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یابدون علامت است و یا ادرار کاملا” خونی که توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، خون نشان داده می شود. دفع خون زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا می تواند همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی سیستم دستگاه ادراری از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود. لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه و یا علت آن  بدخیم مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا باشد. بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است.

علت های ادرار خونی

 • عفونت سیستم دستگاه ادراری
 • سنگ های کلیه، مثانه، حالب
 • بیماری ژنتیکی کیستیک کلیه
 • سرطان کلیه، سرطان پروستات و مثانه
 • بزرگی خوش خیم پروستات بخصوص در مردان بالای ۵۰ سال
 • وجود سوند در مجرا
 • فعالیت های بسیار شدید مثل مسلبقات دو میدانی ۱۰۰ متر
 • بدون علت

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

معمولاً اگر بعد از سن ۳۵ سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد. بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیتوسکپی گفته می­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا” در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرهاد چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ... 37 سال سن دارم برای اولین بار امروز موقع ادرار خون مشاهده کردم که به صورت لخته خونی به همراه سوزش و درد خارج شد طی چند وقت اخیر هیچ اتفاق خاصی تو زندگیم نیفتاده فقط دیروز مقداری آبجو با درصد الکل خیلی کم مصرف کردم به اضافه اینکه احساس میکنم سرماخردگی هم دارم چون دیشب وسط خواب سردم شد و از خواب بیدار شدم و یه خرده هم خون در دماغم خشک شده بود . نگرانم از این موضوع .. لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر
  حدود ۵ روز است قرص فیناستراید ۱ رو برای جلوگیری از ریزش مو مصرف میکنم. در توضیحات این قرص درخصوص مشکل در اردار نکاتی بود.
  میخاستم بدونم خروج این ماده طبیعی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   بله طبيعي است

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما جناب دکتر . بنده 38 ساله هستم امروز بعد از ادرار چند قطره خونریزی داشتم البته انگار خون تازه بود و کمی هم بعدش سوزش داشتم. ضمن اینکه من حدود 2 هفته است که ورزش شروع کردم و بعد از تقریبا 12 روز امروز، ورزش رو شدت دادم. ممکنه بنده رو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   خون ريزي به علت التهاب پروستات است  در أب گرم بنشينيد و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بنده 24 سالمه و حدودا 9 ساله موقع ادرار سوزش دارم.بنا به مشکلاتی نشد دکتر برم تا حدودا 3 ماه پیش که دکتر تشخیص دادن التهاب پروستات دارم.الان 5 روزه که ابتدا و انتهای ادرارم در چند قطره اول و آخر خون به صورت لخته و رقیق میبینم.سوزش ادرار واقعا اذیتم میکنه اقای دکتر.آیا التهاب پروستات قابل درمانه؟
  دوره درمان چقدر طول میکشه؟
  تست psa هم ندادم.تصویر از مثانه و مجرا هم دکتر گفت لازم نیست.فقط آزمایش ادرار و سنوگرافی دادم.تا الان دو دوره قرص افلوکساسین مصرف کردم ولی هیچ تاثیری نداشت واقعا.آیا امکانش هست تشخیص پزشکم اشتباه باشه؟ممنون میشم پاسخ بدین و راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   التهاب پروستات داريد دوره  درمان ٤ هفته مي باشد

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  پدرم 60 ساله هستند و 3 سال قبل حدود 96 به علت کانسر پروستات عمل جراحی شدند و 30 جلسه هم بعد عمل رادیو تراپی شدند و وضعیتشون تا یک ماه پیش خیلی خوب بود ولی نزدیک به یک ماه هست که تو ادارشون خوشن مشاهده شده که چند بار ازامایش دادند که ازمایش اولی چیزی نشان نداده ولی در ازمایش بعدی مقدار کمی خون نشان داده و ازمایش خون هم طبیعی هست و مقدار psa هم قبلا 0.07 بوده که تو ازمایش جدید 0.04 نشان داده و hgb هم 14 هست و نکته دیگر اینکه خون قطع و وصل میشه تو ادرار دو روز هست یک روز نیست یا بر عکس دکتر رادیوتراپی گفته احتمالا خشکی ایجاد شده از رادیوتراپی میتونی باشه و جای هیچ نگرانی نیست با توجه به psa و یه قرص داده ده روز بعد باید مراجه کنیم بعد پزشک ارولوژی هم سونو گرافی و ازمایش نوشته که تو سونو گرافی نوشته نواحی شبیه هماتوم در مثانه و ازمایش چیزی مشخص نشده که ایشون چند تا قرص داده و گفته سه هفته بعد باید دوباره سونوگرافی و سی تی اسکن بشه اگه خون ریزی ادامه داشته باشه که متاسفانه به همون شکل قطع و وصل میشه خون ریزی و همچین دکتر جراح گفته اند اگه با دستگاه مثانه برسی شود احتمال داره کنترل ادارار داشته باشن شاید برای همیشه از شما خواهشم میکنم بگین ایا این موضوع خیلی خطرناکه یا از بیماری قبلی هست و اینکه اگه برسی بشه مثانه با دستگاه کنترل ادراشون از دست میره؟
  سال 94 تو سونوگرافی کیله ها سنک سه میلیمتری هم بود که الان دیده نشده تو کلیه ها لطفا راهنمایی کنید
  ببخشین که زیاد نوشتم و خسته میکنم شما با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شوند

 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  استلد محترم اقای دکتر قوامی من داروی coryiol میحورم از عوارض جانبی ان دفعات ادرار شبانه و اختلا ل در خواب است جنابعالی توصیه خاصی دارید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مهر ۹۷( 2 ماه پیش)
   توصيه اي ندارم
 • تصویر کاربر پروین سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم ۴۲ساله به مدت یک ماهه که پهلو چپش درد میکند و زیر شکمش هم درد دارد، ادرار سخت دارد و خونریزی همراه با ادرار دارد، سی تی اسکن کرده گفتند کلیه مشکل ندارد و مثانه عفونت دارد، حالت تحوع و درد شکم و زیر شکم دارد، خواهشا شما بگید چکار باید کرد؟ سپاس از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 2 ماه پیش)
   بايد سيستوسكوپي شوند
 • تصویر کاربر طه دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده حدود ۳ سال است که بفضی وقت ها وقتی می خوابم یشار روی مثانه ام زیاد میسود و نمی تونم ادرارم رو کنترل کنم به دکتر مراجعه کردم و چند مرتبه هم آزمایش دادم ولی چیزی نشان نداد فقط گفت باید آب زیاد بخورم تا کلیه هایم سنگ ساز نشوند ولی با وجود اینکه آب زیاد خرودم ولی افاقه نکرد الان چکار باید بکنم?
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   ادرار خود را زود به زود تخليه كنيد
 • تصویر کاربر آکو دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لرز همراه با تکرر ادرار و سرگیجه و حالت تهوع
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 4 ماه پیش)
   قرص factive روزي يك عدد
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر دکتر قوامی عزیز، 39 سال سن دارم، تقریبا از 2 سال پیش دچار تکرر ادرار شدم و درد خفیفی رو در ناحیه مثانه احساس میکردم، از چند مدت قبل این درد شدید تر شده، آزمایش PSA هم دادم مشکلی نبود، البته در حالت نشستن روی صندلی دردم بیشتره و موقع راه رفتن یا دراز کشیدن درد کمتری دارم، ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 5 ماه پیش)
   درد مثانه وجود ندارد شايد علت چيز ديگري باشد
درحال دریافت اطلاعات