خون در ادرار مردان نشانه چیست؟

ادرار خونی (HEMATURIA) به معنی دفع خون از سیستم دستگاه ادراری توسط ادرار می باشد. دفع خون توسط ادرار ممکن است دردناک و یا بدون درد باشد.

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟

وجود خون در ادرار به دو فرم می باشد. این ادرار قرمز یا توسط بیمار ادرار خونی قابل مشاهده است و معمولا رنگ آن شبیه چای و یا خون کامل می باشد. و فرم دیگر وجود خون در سیستم دستگاه ادراری توسط آزمایش ادرار است.

بنابراین دفع خون توسط ادرار همراه با علامت و یا بدون علامت است. ادرار کاملا خونی یا توسط بیمارقابل ملاحظه است و یا توسط آزمایش ادرار، نشان داده می شود. دفع خون، زودگذر و یا دائمی می باشد و می تواند تنها علامت سیستم دستگاه ادراری و یا همراه با دفع پروتئین توسط کلیه باشد.

در علم پزشکی ادرار خونی یا هماچوری، وجود گلبولهای قرمز در ادرار است و ممکن است علت آن ناشناخته باشد. در ادرار خونی از کلیه و سایر قسمتهای سیستم دستگاه ادراری مثل حالب ها، مثانه، پروستات و مجاری ادرار، خون وارد ادرار می شود.

آزمایش میکروسکوپیک ادرار

لذا با در نظر گرفتن سن، ادرار خونی واضح و یا وجود ادرار در آزمایش که به آن میکروسکوپیک می گویند، پزشک باید محل خونریزی در سیستم دستگاه ادراری را مشخص وبا توجه به علت، درمان صورت گیرد.

علت های ادرار خونی

علت خون در ادرار مردان چیست؟ مردم به دلائل خیلی جدی دچار ادرار خونی می شوند، در حالی که در بسیاری موارد، علت آن خوش خیم است. ممکن است علت ادرار خونی نامشخص باشد و یا ممکن است علت آن خوش خیم باشد مثل سنگ کلیه . علت دیگر آن می تواند بدخیم باشد مانند سرطان کلیه، حالب، مثانه، پروستات و یا مجرا.

بنابراین علت می تواند غیرقابل توجه تا مرگ آور باشد. اگر گلبولهای سفید همراه با  خون در ادرار باشد، در این حالت شانس وجود عفونت ادراری بسیار زیاد است. علت ادرار خونی در مردان می تواند موارد زیر باشد:

وجود خون در ادرار

سایر علل که کمتر شایع بوده و احتمال ادرار خونی کمتر است.

 • بیماری که در آن گلومرول موجود در کلیه خونریزی می کند وبنام بیماری نفروپاتی IGA نامیده می شود.
 • بیماری آلپورت
 • سرطان خونی سیکل سل
 • بیماری انگلی شیستوزوما که مثانه را گرفتار می کند
 • دیدن سیستم دستگاه ادراری با وسیله سیستوسکوپ
 • عفونت پروستات
 • عفونت مجرا
 • بیماری کلیه
 • وجود هموگلوبین که بعلت شکسته شدن(همولیز) گلبولهای قرمزوارد ادرار می شود که این حالت در بیماری هموگلوبینوری شبانه PAROXYSMALدیده می شود.
 • فشارخون بدخیم که در بیماری نکروز گلومرول کلیه دیده می شود.
 • آلرژی و حساسیت ممکن است بندرت در بچه ها باعث ادرار خونی شود.
 • فشارخون ورید کلیه چپ که باعث ادرار خونی می شود. این حالت را به آن بیماری  NUTCKER هم می گویند.
 • تنگی محل حالب به لگنچه کلیه (UPJO) بندرت باعث وجود خون در ادرار می شود.
 • ادرار خونی MARCH
 • بیماری نفریت کلیه در ورزشکاران بعلت فعالیت شدید
 • سندرم بیماری آلپورت
 • داروها مثل سولفونامید، ریفامپین، فنی توئین

 

مثانه نوروژنیک چیست و چه علائمی دارد؟
مثانه عصبی (نوروژنیک) به تعدادی از بیماری های ادراری گفته می شود که به دلیل مشکل در مغز، نخاع یا عصب، منجر به از دست رفتن کنترل مثانه می شوند. این آسیب عصبی می تواند نتیجه بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون یا دیابت باشد. همچنین می تواند در اثر عفونت مغزی یا نخاعی، مسمومیت با فلزات سنگین، سکته مغزی، آسیب نخاعی یا جراحی بزرگ لگن ایجاد شود.

خون در ادرار مردان همراه با سوزش نشانه چیست؟

خون در ادرار مرد نشانه چیست؟ معمولاً اگر بعد از سن 35 سالگی در ادرار مردان خون دیده شود، باید مورد بررسی قرار گیرند. به دو علت این حالت در مردان به وجود می­آید. در درجه اول عفونت مثانه و علت دیگر وجود سرطان مثانه می­باشد.

ادرار خون چه زمانی نشانه سرطان است؟

برای اینکه مشخص شود ادرار خونی نشانه سرطان است یا خیر باید پزشک با روش مورد نظر به بررسی بپردازد. این بررسی شامل دیدن مثانه با دستگاه می­باشد که به آن سیستوسکوپی گفته می ­شود، که حتماً به طور اورژانسی انجام شود.

تشخیص ادرار خونی

براساس  گرفتن شرح حال و امتحان بالینی بیمار توسط پزشک قابل تشخیص است. مثلا در جوانان که شانس سرطان در آنها نادر است با یک آزمایش ادرار عفونت نشان داده می شود و درمان با دادن دارو مسئله حل خواهد شد. در ادرار خونی به فعالیت های شدید فرد باید توجه کرد. اگر شک به وجود سنگ می باشد با سی تی اسکن می توان آنرا تشخیص داد.

در سنین بالا وجود خون در ادرار از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شانس وجود سرطان وجود دارد. برای بررسی تومور(سرطان) مثانه از دیدن مثانه یا سیستوسکوپی استفاده می کنیم. گاهی ادرار خونی همراه با درد پهلو می باشد که به آن سندرم LOIN PAIN HEMATURIA می گویند.

درمان خون در ادرار

درمان خون در ادرار شما بستگی به علت آن دارد. به عنوان مثال اگر به دلیل عفونت در ادرار خون دارید، پزشک ممکن است به شما بگوید که داروی آنتی بیوتیکی مصرف کنید. اگر به دلایل دیگری خون در ادرار دارید یا به سوزش ادرار دچار شده اید، ممکن است به یک نوع متفاوت از درمان نیاز داشته باشید.

برای اینکه بدانید چرا خون در ادرار دارید، پزشک ممکن است از شما نمونه ادرار بخواهد. از نمونه ادرار می توان برای آزمایش علائم عفونت، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات استفاده کرد. پزشک شما از نتایج آزمایش ادرار استفاده می کند تا تصمیم بگیرد که آیا به آزمایش های بیشتری نیاز دارید یا اینکه می توانید یک درمان را شروع کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر روح یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده سه سال که مبتلا به سنگ کلیه هستم و در اردیبهشت ۱۴۰۰ سنگ شکن نمودم که در پی ان پزشک معالج عنوان نمودند یکی از سنگها که ۹ میل میباشد حرکت و در هالب قرار گرفته و باید اتاق عمل اینکار انجام شود که انجام شد اما بعد ان احساس تیر کشیدن در کلیه داشتم که با دارو ارام می شد و بعد انجام سونو باز یک سنگ ۷ میل مشاهده و در ادرار هم خون دیده شد که باز پزشک در اتاق عمل نیاز دیدند معاینه صورت گرفته و ازمایش گرفته شود و بیان نمودند در اتاق عمل بعد معاینه همه چیز طاهرا خوب بودخه و ازمایش گرفته شده از شما بزرگوار درخواست تفسیر ازمایش و راهنمایی در این رابطه را دارم .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام أزمايش طبيعي است

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  عرض سلام

  لطفا بفرمائید چرا بعضی اوقات بعداز رابطه ودر صبح فردا مقدار زیادی خون به همراه زیادی لخته های خونی در ادرار من وجود دارد به حدی که احساس می کنم خون ادرار میکنم تا ادرار معمولی

  ۵۴ سال سن دارم ومتاهل هستم و این مشکل حدود دوسال هست که برای من ایجاد شده

  از راهنمایی و مشاوره حضرت عالی سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام براي تشخيص بايد سيستوسكوپي كنيد

 • تصویر کاربر کامران سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام بنده 56 سال سن دارم و کلیه هایم سنگ ساز هستند و هر از چند گاهی سنگ بدون سوزش دفع میکنم. مدتی است که بعضأ در ادرار خود خون زیاد مشاهده میکنم و پس از آن سنگ درشت از من دفع میشود و خونریزی قطع می گردد و چند روز رنگ ادرارم زرد کمرنگ میشود تا دوباره هنگام دفع سنگ همین قضیه تکرار میشود. آیا این خونریزی جای نگرانی دارد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   با سلام نگران نباشيد سونوگرافي كليه ها و مثانه گرفته شود و سيستوسكوپي هم انجام شود

 • تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید.
  تومور سطحی مثانه low grade داشتم که روی دریچه حالب بود و برداشته شد. بعد از یک ماه چیزی شبیه توده مشاهده شد در سونو و کلیه هیدرونفروز کرد. مجددا این ضایعه برداشته شد و دبل جی نصب شد و در پاتولوژی مشخص شد که ضایعه ورم بوده و از جنس تومور اولیه نبوده است.
  با گذشت یک ماه از نصب دبل جی بازهم چیزی شبیه توده ظاهر شده که احتمالا بازهم ورم هست به گفته پزشک و پاتولوژی و احتمالا تومور نیست که هنوز خارج نشده از مثانه.
  سوالم اینه که این ورم ها تا چه مدت ممکنه بازهم ایجاد شوند چون دریچه حالب را تنگ می کنند و کلیه تحت فشار هست. معمولا تا چندماه این ورم ها در محل تومور اولیه ظاهر میشوند؟
  و آیا نیاز به ب ث ژ هست الان؟ چون دکتر فرمودن که بخاطر سن پایین و بار اول بودن نیازی نیست ب ث ژ تزریق بشه اما نگران هستم که مجددا برگردد و وخیم تر شود گرچه هر ۳ ماه یکبار حتما سیستوسکوپی و ازمایش سلول و خون در ادرار انجام خواهم داد.
  ممنون از وقتی که برای کمک به مردم صرف می کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   ورم تا دو هفته معمولا بايد از بين برود ب،ث ،،ژ هم لازم نيست

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام، من خیلی زود به زود میرم دستشویی و وقتیم میرم دستشویی خیلی کم ادرار دارم بعد از ادرار هم مثانم کامل تخلیه نمیشه و باید دوباره بشینم برا ادامه تخلیه چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل شود يك ماه

 • تصویر کاربر شنتيا دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر وقتتون بخير من ٢٠ سالم هستش ، من حدود ١/٥ پيش ، تكرر ادرار داشتم و چون ابم زياد ميخوردم فكر ميكردم قند دارم ، ٢ بار ازمايش كلي دادم با فاصله بار اول همه چي خوب بود در بار دوم در ادارام خون بود ( rbc=7-8)بعد از اون سونو انجام دادم نشون از سنگ نبود ، علائم هم اصلا زياد نبود كه نشون دهنده عفونت باشه ، جواب كشت هم منفي بودش ، چون مقدار خون كم بود اولش به شن ريزه مشكوك بودم و بعدش احتمال دادم به خاطر ورزش بوده ، بعد از حدود يك ماه علائم به شدت زياد شد و مجبوري شدم برم دكتر اورلوژي ، دكتر اول تشخيص عفونت محاري ادرار دادن يا گير كردن سنگ داخل مجرا با توجه به سنوگرافي كه مثانه خوب تخليه نشده بود ، ١٠ قرص داكسي سايكلين دادن و به شدن علائم كم شد بعد از أون هم أنتي بيوتيك ها ديگه خوردم كه تو عكس اسمشون و مدت زمان استفاده رو براتون فرستادم ، موقع استفاده از أنتي بيوتيك ها به شدت علائم كم ميشه( درد در قسمت پروستات، فشار كم ادرار و ...) اما بعد از اون أدامه داره به پيشنهاد. دكترسیستوسکوپی كردم كه مشكلي وجود نداشت و همون التهاب پروستات رو تشخيص دادن ، به مدت ٨ ماه شبي يكدونه كورتيماكسازول خوردم با ترازوسين و باكلوفن كه ٩٠٪؜مواقع خوب بودم بعضي وقت ها درد داشتم به تازگي به اين دارو حساسيت پيدا كردم و قطع كردم به پيشنهاد خودم و موافقت دكتر در حال مصرف لوفلوكساين٥٠٠ هستم براي يك ماه چون خيلي خوب علائم رو يك با براي مدت زياد ازبين برد با مصرف ١٠ روزش و برابر اولين بار بعد از مصرف اين قرص بود كه مقدار خون كم شده بود (rbc=3-4) بعد از اون هم برنامه دارم كه أنتي بيوتيك رو قطع كنم ، و با انجام ورزش ، نشستن تو اب گرم تا حدودي جلو علائم رو بگيرم ولي مشكلي كه دارم اين هستش داخل ادرارم خون هستش و از بين نميره ولي با مصرف انتي بيوتيك ها خيلي وقت مقدارش كم ميشه ، اقاي دكتر بنظرتون با وجود اينكه من هم سونو گرافي انجام دادم چندين بار و هم سیستوسکوپی انجام دادم و مشكلي نبود نيازي به نگراني هستش براي وجود خون در ادرار ؟
  درمورد پروستات هم بنظرتون ميتونم بدون أنتي بيوتيك علائم رو كاهش بدم ، باتوجه به اينكه تو اين يكسال كلي أنتي بيوتيك خوردم كمي نگران اين هستم مشكلي ديگه برام پيش بياد ؟
  پيشاپيش از پاسخ شما ممنونم
  1. تصویر کاربر شنتيا جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   اقاي دكتر ازمايش psaهم انجام دادم به اصرار خودم كه نگران سرطان پروستات بودم كه جوابش 1/2بودش
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   چون سيستوسكپي كرديد و چيزي نبوده نگران خون در ادرار نباشيد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مظفر چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز
  سوالم بخاطر دیدن خون و لخته‌ی خونی بمقدار زیاد در ادرار پدرم هستش که حداقل در طول سال یک بار و برای چند روز دچار میشود ولی اخیرا زودتر از یک سال هم مشاهده کرده، هیچ گونه دردی نه در کلیه و نه در مثانه و حتی در دفع خون هم ندارد. بعداز چند روز که به این شکل است دباره به روال عاددی برمیگردد و خونی در ادرار مشاهده نمیگردد. جناب دکتر به نظر شما با مشکل خاصی درگیر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي كنند

 • تصویر کاربر Me سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام همسر من اقای 28سالشه حدود یک هفته اس ک دچار کلیه دردشده و دوسه روز در ادرارش خون وجود داشت و رنگ ادرارش ب رنگ قهوه ای شده بوددر حال حاضر دیگ در ادرارش خون وجود نداره دردشم فقط روز اول بود ولی بعد یک هفته درد خفیفی دوباره درقسمت کلیه هاش داشت و دوباره دردش قطع شد ممنون میشم راهنمایی کنید ممکنه علتش ازچی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سونوگرافي كليه ها انجام شود

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  از دیروز در ابتدای ادرار کردن خون بیرون میاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   ابتدا سونوگرافي انجام شود و سپس سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر اکبر پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام مردی هستم 55 ساله دیابت دارم فشار خون دارم دچار نارسایی شدید کلیه نیزمیباشم دفع پروتئین وکراتین نزدیک به 6ونیم کلیه هام کیست های زیادی داره دیشب ساعت 3بامداد که دستشوئی رفتم ملاحظه کردم که همه ادرارم خون خالی است ممکنه چه بیماری باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر