بیماری کیست کلیه خطرناک است؟

در این مقاله سعی شده است در ارتباط با بیماری کیست کلیه اطلاعات جامعی در اختیار مردم قرار گیرد. لطفا مارا همراهی کنید.


کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه ، یک بیماری ارثی است که در آن تعداد زیادی کیست در کلیه ها بوجود می آید. این کیست ها سرطانی نیستند و به صورت ساک های گردی پر از مایع آب مانند می باشند.

اندازه کیست های کلیه

اندازه کیست کلیه مختلف است و هرچه مایع در آن بیشتر شود، اندازه آنها نیز بزرگتر می شود. کیست ها گاهی یک یا دو عدد در کلیه بوجود می آیند و اندازه آنها کوچک می باشند و بندرت ممکن است عارضه ای به کلیه برساند. این نوع کیست ها را کیست های ساده می گویند.

آیا کیست های کلیه خطرناک است؟

این کیست ها معمولا در سنین بالا بوجود می آیند. 50 درصد افراد بالای 40 تا 50 ساله، دارای این کیست ها هستند. معمولا” کیست ها هیچگونه درمانی نیاز ندارند، مگر اینکه کیست بزرگ شود و باعث درد یا آسیب کلیه شود، در غیر اینصورت تخلیه کیست، ضرورت پیدا می کند.

بیشتر اوقات این کیست ها را با سونوگرافی، هر سه ماه باید پیگیری شود و اهمیت خاصی ندارد و بیمار نباید نگران این کیست ها باشد. اگرچه معمولا” کلیه ها بیشتر به این کیست ها دچار می شوند ولی در ارگانهای دیگر بدن مثل کبد نیز ممکن است بوجود آید.

علائم کیست کلیه

کیست های ایجاد شده در کلیه، دو نوع آن ژنتیکی بوده و یک نوع آن اکتسابی می باشد. درمان قطعی برای بیماری کیست کلیه، وجود ندارد ولی درمان ها فقط قادر به کنترل علائم بیماری می باشد.

این بیماری ممکن است باعث اختلال در عملکرد کلیه ها شود و سرانجام منجر به نارسائی و از کار افتادن کلیه ها شود. این بیماری، چهارمین علت از کار افتادن کلیه ها و یا نارسائی کلیه می باشد.

برخی از کیست ها نیز در خارج از کلیه تشکیل می شوند و به انها کیست کورتیکال کلیه گفته می شود.

اندازه کیست‌های کلیه و معنی هر کدام از آنها

بعضی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و بدون میکروسکوپ دیده نمی‌شوند. بعضی دیگر به اندازه یک توپ تنیس رشد می‌کنند. با بزرگ شدن کیست‌های کلیه، این ضایعات می‌توانند بر اعضای مجاور فشار وارد کنند و موجب ایجاد درد شوند.

کیست‌های کلیه به طور معمول گرد هستند، دیواره ظریف و شفافی دارند و در ابعاد مختلفی یافت می‌شوند. معمولا قطر کیست‌ها از ابعاد میکروسکوپی تا پنج سانتی متر متغیر است.

این کیست ‌ها ممکن است به واسطه مشکلات جدی سلامتی ایجاد شوند، مسائلی که می‌توانند به اختلال عملکرد کلیه بیانجامند، با این حال در بیشتر موارد کیست‌ها مشکلات سلامتی حاد به همراه ندارند.

علائم کیست های کلیه

بسیاری از افراد مبتلا به کیست کلیه، سالها ممکن است بدون علامت باشند. کیست باید به حدی بزرگ شود که باعث علائم زیر شوند:

 • درد و حساسیت در شکم
 • خون در ادرار
 • تکرر ادرار
 • درد پهلوها
 • سنگ کلیه
 • درد و یا احساس سنگینی در پشت
 • خستگی
 • درد مفاصل
 • فشارخون
 • عفونت کلیه

کیست کلیه

عوامل ایجادکننده کیست کلیه

یک نوع ارثی آن که اتوزومال می باشد و بعضی اوقات کیست کلیه جوانان نامیده می شود و 90 درصد، از این نوع کیست هستند. فردی که پدر یا مادر وی مبتلا به بیماری کیست کلیه باشد، 50 درصد شانس ابتلا به این نوع کیست را خواهد داشت.

معمولا علائم در 30 یا 40 سالگی خود را نشان می دهد، به هر حال در بعضی، علائم در دوران جوانی تظاهر می کند. نوع دیگر ارثی این بیماری (RECESSIVE) کمتر دیده می شود و هر دو پدر و مادر باید ژن این بیماری را داشته باشند. دارای علائم نمی باشند.

کیست کلیه در کودکان

کيست کلیه در کودکان

چهار نوع از بیماری کیست کلیه دربچه ها دیده می شود. یک فرم که موقع تولد تشخیص داده می شود، فرم یا نوع دوم که در ماه اول تشخیص داده می شود و نوع سوم که از 3 تا 12 ماهگی تشخیص داده می شود و نوع چهارم در سال اول دیده می شود.

کیست های اکتسابی معمولا در سنین بالا بوجود می آیند و ارثی نیستند و در افرادی که قبلا مشکلات کلیوی دیگری داشته اند، بوجود می آید. بطور شایع و فراوان در افرادی که نارسائی کلیه دارند و یا تحت درمان با دیالیز هستند بوجود می آید.

تشخیص بیماری کیست کلیه(PDK)

چون این بیماری ارثی می باشد، پزشک موظف است که از بیمار شرح حال فامیلی این بیماری را بپرسد. آزمایش خون باید برای بررسی کم خونی و آزمایش ادرار برای وجود عفونت یا پروتئین در ادرار انجام شود. آزمایشات تصویری برای وجود کیست های کلیه و کبد باید صورت گیرد. آزمایشات تصویری با انجام سونوگرافی، سی تی اسکن و MRI می باشد.

عوارض بیماری کیست کلیه

این کیست ها عوارض بسیار جدی متعددی برای کلیه ها بوجود می آورد. شایع ترین و بیشترین عارضه ای که بوجود می آورند فشارخون است و در درجه دوم نارسائی کلیه یا از کار افتادن کلیه می باشد. عارضه و عوارض ایجاد شده، بستگی به شدت و بزرگی کیست ها دارد.

درمان باعث کاهش ضایعه به کلیه می شود. از سایر عوارض کیست های کلیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن جدار شریانها که به آن آنوریسم گفته می شود و در شریان مغز و آئورت دیده می شود.
 • کیست در کلیه
 • کیست در بیضه ها و پانکراس
 • وجود حفره در روده که به آن دیورتیکول گفته می شود.
 • کاتاراکت و کوری
 • بیماری کبدی و نارسائی دریچه قلب
 • کم خونی و کاهش گلبولهای قرمز خون
 • خونریزی در کیست
 • فشارخون
 • از کار افتادن کبد
 • سنگ کلیه
 • بیماری قلبی عروق

درمان کیست کلیه

درمان بیماری کیست کلیه

هدف از درمان کیست های درون کلیه، کنترل علائم و جلوگیری از بوجود آمدن عوارض می باشد. مهم ترین اصل درمان، کنترل فشارخون می باشد.

درمان ها شامل:

 • تجویز داروی ضد درد
 • تجویز داروی ضد فشارخون
 • تجویز دارو برای کنترل فشارخون
 • رژیم کم نمک
 • تجویز داروهای زیاد کننده ادرار
 • جراحی تخلیه کیست ها برای تسکین درد

وقتی بیماری پیشرفت کند، منجربه از کار افتادن کلیه ها می شود و دراین صورت درمان، پیوند کلیه خواهد بود.

در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با راه های درمان این بیماری داده شده است.

اگر کیست های کلیه هیچ علائم یا مشکلی ایجاد نکند و با عملکرد معمول کلیه تداخلی نداشته باشد، فرد ممکن است به درمان نیاز نداشته باشد. در این شرایط، پزشک معالج ممکن است برای فرد تصویر برداری‌هایی نظیر سونوگرافی پیشنهاد کند و از وی بخواهد این تصویر برداری‌ها را به صورت دوره ای تکرار کند تا از بزرگ نشدن کیست ها اطمینان حاصل شود.

اگر کیست کلیه تغییر کند و موجب علائم و مشکلات دیگر شود، احتمالا فرد به درمان کیست نیاز پیدا می‌کند. در بعضی مواد کیست‌های ساده کلیه به صورت خود به خود محو می‌شوند.

درمان کیست‌های دارای علائم و مشکل

اگر کیست در بدن بیمار علائمی ایجاد کند، پزشکان معمولا استفاده از روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کنند. گزینه‌های در اختیار افراد عبارتند از:

1- سوراخ و تخلیه کردن کیست و سپس پر کردن آن با محلول الکل.

در بعضی موارد، پزشکان یک سوزن باریک و بلند را از طریق پوست وارد بدن بیمار می‌کنند و سوزن را از دیواره کیست عبور می‌دهند. در ادامه این فرآیند پزشک مایع موجود در درون کیست را تخلیه می‌کند. پزشک می‌تواند درون کیست را با محلولی الکلی پر کند تا از شکل گیری مجدد کیست جلوگیری کند.

2- جراحی برای برداشتن کیست.

کیست‌های بزرگ یا علامت دار ممکن است برای تخلیه و برداشتن نیاز به جراحی داشته باشند. در این حالت برای دست یابی به کیست، جراح چندین برش کوچک بر روی پوست ایجاد می‌کند و ابزارهای ویژه ای را به همراه یک دوربین فیلم برداری کوچک وارد بدن می‌کند.

پزشک ضمن تماشای فرآیند بر روی مونیتور اتاق جراحی، ابزارها را به سمت کلیه هدایت می‌کند و از آنها برای تخلیه مایع درون کیست استفاده می‌کند. در ادامه دیواره‌های کیست سوزانده یا بریده می‌شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر مهرناز چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر پدرم 66 سالشه 40 ساله که سیگار میکشه و تریاک مصرف میکرده و الان 5 ساله که از شربت تریاک استفاده میکنه،بیشتر اوقات بدنش به خصوص پاها و زیر چشماش ورم میکنه ، مدتیه قرص های ادرار آور مصرف میکنه که باعث شده ورمش کمتر شه ، طبق آزمایش های جدیدش دکتر گفته بره پیش متخصص کلیه، لطف میکنید نظرتون رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   قرص ادرار آور را قطع كند كليه خوب كار مي كند
 • تصویر کاربر محمدعلی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  راه کنترل کراتین واوره چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   كنترل رژيم غذايي و ورزش
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۲ دی ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 1402 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من یه دوره بدنسازی شروع کردم که نیاز به مصرف یک سری مکمل ها دارم. پروتئین و آمینو و کراتین مصرف میکنم. مشکلی که دارم اینه که بعد از مصرف کراتین دردی (زیاد شدید هم نیست اما قشنگ حسش میکنم و نگرانم کرده) در دو طرف شکم که دقیقا فک کنم ناحیه کلیه ها هست رو حس میکنم که فردای اون روز بر طرف میشه و فقط 2-3 ساعت بعد مصرف این درد وجود داره. میخواستم بپرسم این مشکل از چی میتونه باشه. مقدار مصرف کراتینم هم روزانه 6 گرم
  باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲ دی ۹۶( 6 سال پیش)
   علت را نمي دانم
 • تصویر کاربر زهرانجفي پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام پسرم سه سالشه از بدنيا اومد كليه سمت راتش ورم داشت م با مصرف دارو و عكس و اسكن خوب شد.و بعد دو سال مصرف دارو دكتر گفت دارو قطع و ازمايش كشت ادرار بگيريد هر ماه.الان س سالشه و تو اين يك سال ك دارو قطع شد مشكل نداشت تااينكه الان چن روزيست ميگويد پهلو راست و پاي راستش ميگيرد من ازمايش كشت ادرار دادم و اين جوابش لطفا راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   اسكن كليه كه اول انجام داديد تكرار شود
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ممنونم از لطفتون من سوزش و کمی درد در ادرار کردن و حین مقاربت دارم؛ سنو گرافی دادم یک سنگ سه میل در کلیه چپ قسمت کالیس میانی دارم و در ازمایش ادارا هم خون و عفونت دیده نشده بنظر شما مشکل من چی هست خیلی مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   سنگ مهم نيست و براي درد روزي دو بار در آب گرم بنشينيد و عمل جنسي داشته باشيد
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  میخواستم بدونم تغذیه بیماران کلیوی که میزان creatinine آنها 3.7 میباشد به چگونه باشد؟و از مصرف چه غذاهایی باید پرهیز کنند؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
 • تصویر کاربر A.sh دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشد سونوگرافي پدرم رو خلاصه با تصويرش برات ارسال كردم خواهشا سريع راهنمايي كنيد ممنون
  هردو كليه داراي اندازه و شكل و اكوزنسيته پارانشيمي طبيعي مياباشد
  در هر دو كليه سنگ و توده ديده نشد.
  يك كيست كورتيكال به ابعاد8*10ميليمتر در كليه راست رويت ميگردد.
  هيدرونفروز شديد در كليه چپ مشهود است
  ديواره مثانه ضخيم بوده،ترابكولاسيون در ديواره مثانه مشهود است.
  اندازه پروستات نرمال ميباشد
  در بررسي كانال اينگويينال راست علايم فتق مشهود است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   فورا بايد مراجعه شود
 • تصویر کاربر سلام. یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  Toufigh Khazdoozi:
  سلام. دکتر جان. مرد هستم 51 ساله که 20 سال پیش دیسک کمر گرفتم. وحدود 10 ساله روماتیسم مفصلی دارم ودارو مصرف می کنم. حدود 2 ساله بیشتر در فصل سرما تکرر خیلی شدید ادرار دارم. وآزمایش ادرار وسونوگرافی و خون دادم که عفونت دیده نشده و مثانه ام سنگریزه دارد ویک سنگ یک سانتی. که بر اثر آن در ادرارم ردی از خون هست. یک ماهی میشود که تکرر ادرارم زیاد شده و همچنین احساس سوزش درحال آمیزش که ارزا میشوم و چه در حالت عادی. واحساس میکنم چیزی در آلتم هست که احساس سوزش میکنم. خسته نباشید.اگر زحمت نیست بگید که چکار بکنم که از این درد خلاص شوم. ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   اگر سنگ در مثانه داريد بايد معاينه شويد شايد نياز به عمل پروستات داشته باشيد
 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده بیست سال هست که دیالیز میکنم و چهار ساله که اختلال نعوذ پیدا کردم

  ضمنا شش ماه هست که به بنده گفتند پرکاری تیروئید پیدا کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   شبي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد
 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  شوهرم سرطان کلیه داره خودش هم بدخیمه اندازه تومور در پاتولوژی2سانت است اقای دکتر احتمال عود ش چقدر است ازغصه دارم دق میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   عود بسيار نادر است نگران نباشيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر