عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی رامیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد. این بیماری علاوه بر مسئله و مشکل حاملگی باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • ضایعات رکورد- نخاع که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا ۲۰-۱۰ میلی گرم نیفیدین زیر زبانی پاسخ درمانی می‌گیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد. اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

13+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۶ سالمه و منی در خواب با سوزش و درد خارج میشه و خیلی هم دیر و خیلی هم کم ب طوریکه تشخیص خارج شدنش برام سخته .مشکل من چیه ایا جدیه ؟ لطفا جوابمو همینجا بدید به شمارم ارسال نکنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   جدي نيست گاهي پيش مي أيد

 • تصویر کاربر شهریار چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 52 ساله مدت 30 ساله تریاک مصرف میکنم مدت 3 هفته هست که دچار غلظت منی شدم ضمن اینکه آلتم بحدی شق میشه که حتی هرآن احساس میکنم که پوست آلتم پاره بشه و لذت هنگام ارگاسم قبل را نمیبرم و به علت غلظت زیاد مقدار خروجی منی هم خیلی کم شده ممنون میشم اگر راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر آریا چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر با عرض ادب و احترام حدود دو ماه است که به علت سوزش ادرار و پروستات خوش خیم با داروهای فینوپروست و امنیک تحت مداوا هستم. سورش ادرار کاملا.رفع شده است. در اولین بار پس از شروع مداوا منوجه شدم هیچ منی حارج نمی شود . ممکن است ناشی از.داروها باشد؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   به علت أمنيك است

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۱۹ سالمه من در خوا ب جنوب میشوم ولی نمی توانم اصلا خود ارضایی کنم ینی اصلا هرچه تلاش میکنم مایع منی خارج نمی شود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   شما بايد خود ارضايي را ترك كنيد

 • تصویر کاربر .. چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من مدتی هست که درد خفیف و طولانی در بیضه هام احساس میکنم.گاهی اوقاتم مایع بی رنگ و بی بو و چسب ناک شبیه منی از آلتم بیرون میاد.هر وقت که تحریک میشم ترشح مایع با دردم بیشتر می شود.راهکار چیست خیلی اذیت کنندست.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر بهرام جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود من مدتی خود ار ضایی می کردم و این اشتباه با عث اسیب بز رگی شد به طوری که هنگام انزال خروج منی دیگه هیچ احساسی ندارم و متو جه نمی شم لطفا راهنمایی کنید ایا در مان پذیر هست و علت چیست ؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   1. نظري ندارم
 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر .18 سالمه آب منی از من خارج نمیشود ن با نزدیکی ون با خود ارضائی فقط ترشحات خیلی کمی به صورت قطره قطره خارج میشود تو رو خدا کمکم کنید خیلی نگرانم همه ی فکرم همین موضوعه .کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   خود به خود ميشويد

  2. تصویر کاربر Ali دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   یعنی چه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۷ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  دوماهی هست که احساس میکنم کیسه بیضه هام خالی از منی و مایعی هست و کیسه بیضه کاملا روی بیضه نشسته و خشک شده انگاری
  یعنی بیضه ها منی تولید نمیکنن یا مشکل دیگه ای هست؟ (1 ماه هست که هیچگونه نزدیکی ندارم و شکل ظاهری بیضه ها سالم و مقداری کوچک شده)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   شما اشتباه فكر ميكني بيضه ها در هر شرايطي ترشح مي كند

 • تصویر کاربر Sajjad پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۹ سالمه
  از زمانی که یادمه مایع منی من کم بوده مثلا در حد ی قاشق چایخوری حداکثر شایدم کمتر ، با چسبندگی خیلی کم . شنیدم الان برای آزمایشات قبل ازدواج آزمایش منی هم انجام میشه توسط استمنا ، با این مقدار و کیفیت من باید چکار کنم؟ راهی هست برای افزایش؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر ياور پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد
  بنده متاسفانه چند ساله خودارضايي ميكنم اما اين اواخر مثل اوايل جهش مني ندارم حالا خواستم ببينم ب مرور خوب ميشم با ترك اين كار يا بايد به پرشك مراجعه كنم دارو مصرف كنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   با ترك خوب مي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر