راه‌های تشخیص سرطان پروستات چیست؟

درمان سرطان پروستات پیش از اینکه شیوع پیدا کند راحت‌تر است. با این حال، در برخی موارد روند رشد سرطان‌ به قدری کند است که معمولاً به درمان نیازی نیست. پزشکان توصیه می‌کنند که غربالگری سرطان پروستات در 50 سالگی یا زودتر برای مردانی که در معرض ریسک ابتلا به سرطان پروستات هستند، انجام شود.

تشخیص سرطان پروستات با غربالگری

“غربالگری” به معنای آزمایش در مورد یک بیماری است؛ حتی اگر هیچ علائمی نداشته باشید. آزمایش خون آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) و آزمایش دیجیتال رکتوم (DRE) دو آزمایشی هستند که برای غربالگری سرطان پروستات استفاده می‌شوند. هر دو برای تشخیص زودهنگام سرطان کاربردی هستند. با این حال، این آزمایشات کامل نیستند. نتایج غیرطبیعی هر دو آزمایش حتماً به معنای سرطان نیست و ممکن است به دلیل بزرگ شدن خوش‌خیم پروستات (BPH) یا عفونت باشد.

انجمن اورولوژی آمریکا (AUA) توصیه می‌کند با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید غربالگری شوید یا خیر صحبت کنید. 

غربالگری با آزمایش خون PSA

 

PSA پروتئینی است که فقط توسط غده پروستات تولید و ترشح می‌شود. آزمایش خون آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) یکی از راه‌های غربالگری سرطان پروستات است و سطح PSA را در خون اندازه‌گیری می‌کند. 

در شرایط نرمال، PSA بسیار کمی در خون مردی با پروستات سالم یافت می‌شود؛ در واقع PSA پایین نشانه سلامت پروستات است. سرطان پروستات جدی‌ترین علت افزایش PSA است. البته یکی دیگر از دلایل PSA بالا می‌تواند بزرگ شدن خوش‌خیم (غیر سرطانی) پروستات باشد. پروستاتیت (التهاب پروستات) نیز می‌تواند باعث نتایج PSA بالا شود.

افزایش سطح PSA، نوع سلول‌های سرطانی موجود را به ما نمی‌گوید بلکه وجود یا عدم وجود سرطان را مشخص می‌کند.

توجه داشته باشید افزایش سریع PSA ممکن است نشانه‌ای از اشتباه بودن نتیجه آزمایش نیز باشد.

غربالگری با معاینه دیجیتال رکتال یا DRE

معاینه دیجیتال رکتوم (DRE) به پزشک کمک می‌کند تا مشکلات پروستات را پیدا کند. در این معاینه، بیمار یا خم می‌شود یا به پهلو روی تخت دراز می‌کشد. سپس پزشک انگشت خود را که با دستکش پوشیده و چرب شده، وارد راست‌روده می‌کند. در طول معاینه، پزشک شکل یا ضخامت غیر طبیعی پروستات را بررسی می‌کند. آزمایش DRE ایمن و آسان است اما به خودی خود نمی‌تواند سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهد و باید با تست PSA انجام شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

پرسش از دکتر