ورزش خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد

فعالیت بدنی؛ عامل پیشگیری از سرطان پروستات

محققان با استفاده از روشی جدید در رابطه با ارزیابی عوامل خطر سرطان پروستات، ارتباط جالبی بین کمبود فعالیت بدنی و افزایش خطر ابتلا به این بیماری پیدا کردند.

سرطان پروستات دومین نوع سرطان شایع در بین مردان است. بر اساس اطلاعات مؤسسه ملی سرطان امریکا (NCI)، تا پایان سال 2019، 174650 مورد ابتلا به سرطان پروستات تنها در ایالات متحده یافت شده است.

عوامل مختلفی ازجمله سن، سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان ، میزان ویتامین E ، کلسیم و فولیک‌اسید در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند. البته سبک زندگی افراد نیز از دیگر عوامل ابتلا به‌شمار می‌آید.
یافته‌های جدیدی که در مجله بین‌المللی اپیدمیولوژی انتشار منتشر شد، نشان می‌دهند محققان از روشی به نام «تصادفی‌‌سازی مندلی» استفاده کرده‌اند. تصادفی‌سازی مندلی به پژوهشگران این امکان را می‌دهد تا تغییرات ژنتیکی را بررسی کرده و از این طریق، عوامل خطرناک و پیشرفت سرطان پروستات را ارزیابی کنند.

تمرینات هوازی برای بهبود پروستات

 

فعالیت بدنی، خطر سرطان پروستات را تا پنجاه درصد کاهش می‌دهد

محققان در تحقیقات خود، خطر احتمالی سرطان پروستات را از طریق بررسی منظم شواهد، شناسایی کرده‌اند. آنها همچنین پرونده پزشکی ۷۹.۱۴۸ نفر از شرکت‌کنندگان مبتلا به سرطان پروستات و همچنین ۶۱.۱۰۶ شرکت‌کننده که سرطان نداشتند را به‌عنوان جمعیت نمونه مورد بررسی قرار دادند.

نتیجه‌ این تجزیه و تحلیل اینگونه بود که افرادی که دارای تنوع ژنتیکی هستند و فعالیت‌های بدنی خود را افزایش می‌دهند، در مقایسه با آنهایی که تغییر ژنتیکی ندارند، ۵۱ درصد کمتر به سرطان پروستات دچار می‌شوند. به عبارتی منظور از فعالیت بدنی، اشکال گوناگون فعالیت‌هاست، نه صرفاً ورزش کردن.

در پایان این تحقیق تأکید شد که ترغیب مردان به افزایش میزان فعالیت بدنی، آنها را از ابتلا به سرطان پروستات حفظ می‌کند. این مطالعه، در نوع خود، بزرگترین مطالعه‌ای است که با روشی نسبتاً نوین، مشاهدات فعلی را تکمیل و علت ابتلا به سرطان را کشف می کند. تا به حال، تنها شواهد محدودی در رابطه با تأثیر فعالیت بدنی بر سرطان پروستات وجود داشته است. این مطالعه جدید به بررسی ۲۲ عامل تأثیرگذار در سرطان پروستات پرداخته اما نتایج مربوط به فعالیت بدنی چشمگیرترینِ آنها بود.

یافته‌های این مطالعه «راه را برای تحقیقات بیشتر هموار می‌کند. روش‌های مشابه را می‌توان در سایر عوامل سبک زندگی به کار برد تا ما را در شناسایی روش‌هایی که خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد، یاری کند».

منبع:  medicalnewstoday

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

پرسش از دکتر