تحرک اسپرم برای بارداری چقدر باید باشد؟

تحرک اسپرم به توانایی حرکت موثر اسپرم گفته می شود. از آن جایی که اسپرم برای رسیدن به تخمک و بارور کردن آن باید از مجرای تناسلی زن عبور کند تحرک اسپرم معیار مهمی در باروری به شمار می رود. تحرک کم اسپرم ها می تواند عاملی برای ناباروری مردان باشد. در این مقاله به اثرات، عوامل و اقدامات لازم در زمینه تحرک اسپرم برای بارداری پرداخته می شود.

تحرک اسپرم به نحوه حرکت کردن اسپرم اشاره داشته و بر باروری تاثیر گذار است. اسپرم ها دارای دو نوع حرکت پیش رونده و غیر پیش رونده هستند. تحرک پیش رونده گونه ای از حرکت است که اسپرم را در خطی مستقیم یا دایره ای بزرگ به پیش می برد.

 

چرا اسپرم شنا می کند؟

اسپرم های دارای حرکت غیر پیش رونده خطی مستقیم را در پیش نگرفته یا در دایره هایی بسیار کوچک شنا می کنند. اسپرم ها برای عبور از مخاط دهانه رحم و بارور کردن تخمک زنان باید حرکت پیش رونده ای به مقدار حداقل 25 میکرو متر در ثانیه داشته باشند. هنگامی که کمتر از 32 درصد اسپرم ها دارای حرکت موثر باشند فرد مبتلا به کم تحرکی اسپرم یا آستنوزوسپرمی تشخیص داده می شود.

شنا کردن اسپرم برای بارداری

عوامل کم تحرکی اسپرم ها

بیماری های مختلف بیضه ها می توانند سبب تحرک اندک اسپرم ها شوند. آسیب به بیضه ممکن است بر کیفیت اسپرم تاثیر گذار باشد. عوامل کم تحرکی اسپرم ها مختلف و در بسیاری از مواقع ناشناخته هستند. از جمله عوامل رایج آسیب بیضه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ عفونت

✔ سرطان بیضه

✔ جراحی بیضه

✔ مشکل مادرزادی

✔ عدم نزول بیضه ها

✔ آسیب فیزیکی

مصرف طولانی مدت استروئید های آنابولیک می تواند تعداد و تحرک اسپرم ها را کاهش دهد. دارو هایی از جمله کانابیس و کوکائین همچون برخی گیاهان دارویی می توانند بر کیفیت منی تاثیر گذار باشند. واریکوسل به بیماری تورم ورید ها در کیسه بیضه گفته می شود که با تحرک پایین اسپرم ها ارتباط دارد.

تأثیر سیگار و الکل بر اسپرم و باروری مردان
آیا مصرف سیگار به اسپرم شما آسیب وارد می کند؟ بله! همچنین می تواند از میزان باروری آن کم کند. مواد سمی درون سیگار، نه تنها ریه ها، بلکه تمام بدن را تحت تأثیر قرار می دهند. این امر، شامل دستگاه تولید مثل هم می شود. سیگار کشیدن مرد، از موفقیت IVF کاسته و خطر سقط ناخواسته ی جنین را افزایش می دهد. سیگار کشیدن در کنار مادر هم، می تواند از باروری مادر کم کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف سیگار، کیفیت منی را کم می کند. مردان سیگاری دارای تجمع، توان حرکتی کمتر اسپرم، ساختار اسپرم نادرست و آسیب DNA در اسپرم هستند.

تشخیص کم تحرکی اسپرم

آزمایش منی مفید ترین و پایه ای ترین تستی است که می تواند مشکلات باروری را در 90 درصد مردان تشخیص دهد. این آزمایش اطلاعات اسپرم و نحوه تعامل آن ها در مایع منی را ارزیابی می کند.

نمونه این آزمایش معمولا از طریق خود ارضایی به دست می آید. در این آزمایش از فرد خواسته می شود جهت افزایش حجم منی به مدت 2 تا 7 روز قبل از جمع آوری نمونه از برقراری رابطه جنسی خودداری کند.

جهت دستیابی به نتایج کامل آزمایش اسپرم، جمع آوری تمام مایع منی در یک ظرف استریل ضروری است. گاهی اوقات می توان از طریق رابطه جنسی نیز نمونه منی را تهیه کرد که در این زمان از کاندوم های مخصوص یا تکنیک بیرون کشیدن قبل از انزال استفاده می شود.

افراد باید از مصرف کاندوم های تجاری و متداول جهت جمع آوری نمونه اجتناب کنند زیرا بسیاری از این موارد حاوی مواد روان کننده یا اسپرم کش هستند. نمونه ها بنا بر دلایل متعددی از جمله مدت اجتناب از رابطه جنسی و بیماری متفاوت هستند.

بعد عمل واریکوسل چقدر احتمال بارداری هست؟
یک مطالعه اخیر 145 زوج را که به طور تصادفی واریکوسلکتومی ( عمل واریکوسل ) شده بودند در مقابل گروه شاهد (کنترل) مورد بررسی قرار داد. گروه کنترل دارای میزان باروری طبیعی 13.9٪ بود، در حالی که گروه مطالعه دارای میزان 32.9٪ با نسبت شانس 3.4 (فاصله اطمینان 95٪ ، 1.33-6.95) بود. مشخصات پایه هر دو گروه از نظر آماری مشابه بود. هیچ همپوشانی انجام نشده است.

مقدار طبیعی اسپرم در مایع منی

تعداد اسپرم ها و تحرک اسپرم برای بارداری موثر است. تعداد غیر طبیعی اسپرم ها می تواند بیانگر وجود یک مشکل زمینه ای باشد. تعداد طبیعی اسپرم ها 15 تا 200 میلیون اسپرم به ازای هر میلی لیتر منی است.

هر تعدادی کمتر از 15 میلیون اسپرم بر میلی لیتر یا 39 میلیون اسپرم در هر بار انزال پایین به شمار می رود. به تعداد پایین اسپرم ها اولیگواسپرمی گفته می شود. مقادیر بالا در تعداد اسپرم ها اعدادی بالای 200 میلیون اسپرم بر میلی لیتر هستند.

مقدار طبیعی اسپرم در مایع منی

اندازه گیری تحرک اسپرم در آزمایش تفسیر مایع منی

آزمایش منی شامل مقادیر زیر می شود:

 • تعداد اسپرم ها (حجم)
 • شکل اسپرم ها
 • تحرک اسپرم ها

نتایج آزمایش ها بسته به سن، جنسیت، سابقه سلامت، روش به کار رفته در آزمایش و موارد دیگر متغییر هستند. امکان دارد، نتایج آزمایش بیانگر وجود مشکل نباشند. افراد باید جهت تفسیر نتایج آزمایش های خود به پزشک مراجعه کنند.

مقادیر طبیعی برای هر فرایند به شرح زیر هستند:

حجم: 2 تا 5 میلی لیتر

زمان مایع شدن: این زمان 12 تا 20 دقیقه بوده و به مدتی گفته می شود که منی از حالت ژله ای به مایع تبدیل می شود.

PH یا اسیدیته: 7.2 تا 7.8

تعداد اسپرم ها: حداقل 20 میلیون در هر میلی لیتر

تحرک اسپرم ها: 60 تا 80 درصد دارای حرکت فعال

اندازه و شکل اسپرم ها (مورفولوژی): 70 تا 80 درصد دارای شکل طبیعی

در صورتی که نتایج فرد خارج از محدوده های ذکر شده باشند امکان کاهش قدرت باروری وجود خواهد داشت. البته، گاهی اوقات مردان دارای تعداد اسپرم اندک بارور بوده و مردان دارای تعداد اسپرم بالا نابارور هستند. افرادی که وازکتومی انجام داده اند برای بررسی موفقیت جراحی خود به انجام این تست نیاز دارند. وازکتومی یک فرایند جراحی است که در آن از ورود اسپرم ها به مایع منی جلوگیری می شود.

چرا تعداد اسپرم ها برای بارداری اهمیت دارد؟

در صورت تلاش برای بارداری به روش طبیعی، اغلب به مقادیر مناسبی از اسپرم ها مورد نیاز است. با این که تنها یک اسپرم و یک تخمک برای باردار شدن کافی است اما تحرک بیشتر اسپرم های سالم شانس بارداری را افزایش می دهند.

چرا تعداد اسپرم ها برای بارداری اهمیت دارد؟

حتی در صورت عدم تلاش برای باردار شدن، تعداد اسپرم ها می تواند برای سنجش سلامت کلی بدن موثر باشد. یک مطالعه دریافت که مردان دارای تعداد اسپرم پایین نسبت به دیگران دارای درصد چربی بیشتر و فشار خون بالا تری هستند.

درصد چربی بدن بر اساس شاخص توده بدنی و اندازه دور کمر به دست می آید. همچنین احتمال ابتلا به سندرم متابولیک، دیابت، بیماری قلبی و سکته مغزی در این افراد بیشتر است. به همین دلیل، در صورت تشخیص ابتلا به تعداد پایین اسپرم ها پزشک سطح تستوسترون، سبک زندگی و سلامت کلی بدن فرد را سنجش می کند.

تحرک اسپرم چه تاثیری بر باروری دارد؟

تحرک اسپرم ها بر باروی موثر است زیرا کاهش این تحرک احتمال باردار شدن را کاهش می دهد. مشکلات مرتبط با کیفیت اسپرم همچنین می توانند احتمال باردار شدن زنان را کمتر کنند. ناباروری مردان که اغلب در اثر تحرک پایین اسپرم ها به وجود می آید علتی رایج در ناکام ماندن تلاش زوج ها برای بارداری است. با این حال، امکان دارد زوج ها مشکلات دیگری را تجربه کنند که بر باروری تاثیر گذار است.

در برخی موارد، ناباروری می تواند در اثر عوامل زنانه همچون موارد زیر باشد:

✅ ذخیره تخمدانی اندک

✅ انسداد لوله فالوپ

✅ آندومتریوز

تحرک اسپرم چه تاثیری بر باروری دارد؟

کم تحرکی اسپرم چگونه درمان میشود؟

ناباروری یا تحرک پایین اسپرم می تواند در اثر عوامل متعددی از جمله موارد زیر به وجود آمده باشد:

✅ عوامل ژنتیکی

✅ جراحی های گذشته

✅ سلامت عمومی

✅ بیماری های منتقل شونده جنسی

پزشک می تواند تحرک اسپرم های فرد را ارزیابی کرده و درمان مناسبی به او پیشنهاد دهد.

گزینه های درمانی احتمالی شامل موارد زیر هستند:

جراحی

در صورت ابتلا به واریکوسل یا انسداد مجاری اسپرم بر، جراحی ترمیمی یا اصلاحی پیشنهاد می شود.

مصرف آنتی بیوتیک

در صورتی که یک عفونت باکتریایی تحرک اسپرم ها یا باروری را تحت تاثیر قرار دهد پزشک مصرف دارو های آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد.

دارو یا مشاوره

این موارد می توانند برای مشکلات جنسی همچون زود انزالی یا اختلال نعوظ استفاده شوند.

دارو ها و درمان های هورمونی

در مواردی که سطوح بالا یا پایین هورمون ها بر باروری تاثیر می گذارند، درمان هورمونی می تواند مفید باشد.

عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی
عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری با برگشت منی به داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد.

روش های بهبود تحرک اسپرم برای بارداری

در حالی که بسیاری از عوامل تحرک پایین اسپرم ها نیازمند مداخله پزشکی هستند، سبک زندگی نیز می تواند نقش داشته باشد. موارد زیر می توانند تحرک اسپرم برای بارداری را افزایش دهند:

1. کاهش وزن

چاقی یا اضافه وزن می توانند سبب کاهش تحرک اسپرم ها شوند. با رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم می توان وزن مناسب خود را حفظ کرد.

2. مصرف مکمل های ویتامینی

افراد باید تجویز آزمایش خون جهت بررسی کمبود ویتامین های بدن خود را از پزشک درخواست کنند. پزشک به افراد دارای کمبود ویتامین اضافه کردن مواد غذایی جدید به رژیم غذایی و مصرف مکمل ها را پیشنهاد خواهد داد.

روش های بهبود تعداد اسپرم ها

3. اجتناب از سو مصرف مواد از جمله الکل، دارو یا تنباکو

4. پوشیدن شورت های باکسر نخی و آزاد

راه های احتمال بارداری با اسپرم کم تحرک

عوامل متعددی از جمله سبک زندگی یا بیماری های زمینه ای می توانند بر تحرک اسپرم برای بارداری تاثیر گذار باشند. در صورت پایین بودن تحرک اسپرم ها، پزشک گزینه های درمانی را برای بهبودی این وضعیت ارائه داده یا فرد را به متخصص اورولوژی ارجاع می دهد. افرادی که تحرک اسپرم پایینی داشته و مایل به فرزند دار شدن هستند می توانند گزینه های درمانی مختلفی از جمله موارد زیر را امتحان کنند:

 • لقاح درون رحمی (IUI)
 • لقاح مصنوعی (IVF)
 • لقاح مصنوعی با تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI)

افراد می توانند درباره نگرانی ها و گزینه های درمانی پیش روی خود با پزشک مشورت کنند.

دکتر هوشنگ قوامی جراح کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر اصغر پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 704 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دچار ازو اسپرمی هستم ولی همه ازمایش هام نرماله از ژنتیک تا خون هورمونه همشون نرماله از بیضیه هم‌نمونه برداری کردن اونم نرماله بعد اومدم تهران رفتم سونوگرافی از طریق معقد که نوشته سیمنال وزیکول سمت راست مشاهده نشد وزدفران سمت راست مشاهده نشد ووزیکول سمت چپ نرماله وزدفران سمت چپ کوچکتر از حد معلومه بعد رفتم رویان اونجا ازمایش دادم مقدار اب منی من نصف استانداره خیلی کمه بعدwBc هم خیلی بالاست تو ازمایش اسپرم بعد دکتر تو معاینه حضوری با دست نشون داد بعد یه قرص داگسی ساکلین داد گفت بعد یه ماه بیا الان دوهفته است قرص ها رو میخورم الان شهوتم خیلی زیاد شده قبلا اینجوری نبودم ایا با مصرف داکسی راه درمان دارم یا نه دستون درد نکنه اگه دقیق منو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام تنها راه بچه دار شدن نمونه برداري از بيضه است

  2. تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   یعنی چی نمونه برداری ؟ یعنی نمیشه راه اسپرم باز کرد ؟
  3. تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   اگه با ای وی اف میشه یا ای یوای ؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام أ وي اف قابل انجام است

  5. تصویر کاربر اصغر دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   چرا نمیشه طبیعی بچه دار بشم‌دلیلش چیه؟ممنون میشم جواب بدید
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام چون أزواسپرم هستيد به طور طبيعي بچه دار نمي شويد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر محسننن پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 387 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  با این نتایج آزمایش اسپرم خوبه یا نه و اینکه آیا تقویتی نیازه بخورم یا نه هنوز اقدامی برای بچه دار شدن نکردیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام أزمايش طبيعي است نيازي به تقويت نيست

 • تصویر کاربر مرادی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 441 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وادب خدمت دکتر من نزدیک 13 سال هست ازدواج کردم بعد 3 یا 4 سال از ازدواج مان که گذشت دیدیم بچه دار نمیشیم رفتم آزمایش دادم دکتر تشخیص داد که باید عمل بشم عمل واریکوسل انجام دادم بعداز اون عمل بازم نتیجه نگرفتم تا خانم رفت پیش دکتر زنان اونم تشخیص داد تا ای وی اف بشه ای وی اف شد 3 قلو داشتیم بعد از 6 ماه از بارداری خانم فشار خانم زد بالا سه زارین کردن بچه ها هیچ کدوم نموندن دوباره بعد از دوسال خدا به بچه به ما داد الان بچم 6 سالشه دوباره 3 سالی هست که اقدام کردم برای بچه دار شدن بازم نتیجه نمیگیرم آزمایش هم انجام دادم دکتر میگه وضعیت اسپرمت خوب نیست باید دوباره ای وی اف بشی حالا میخواستم بدونم با دارو یا چیز دیگه مشکل من حل میشه که نیازی به ای وی اف نداشته باشه ممنون میشم راهنمایی کنید منو
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك گرم ويتامين c سه ماه و قرص زينك پلاس هم سه ماه روزي يك عدد ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیرعلی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 464 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. دکتر میخواستم جواب آزمایش شوهرم رو برام بگید خوبه یا نه؟ تعداد اسپرمش 12 میلیون هست با این وجود باردار میشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام شانس بچه دار شدن بطور طبيعي را داريد ولي روزي يك گرم ويتامين c سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 347 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. بنده از سال ۸۹ ازدواج کردم و آزمایشاتم نشون داده اسپرمم از لحاظ شکل و تعداد و تحرک مشکل داره. تو این مدت ۳مرتبه بیمارستان نازایی یزد رفتیم و فقط یه عمل واریکسل درجه۲خفیف داشتم که انجام دادن و قبل و بعد عمل هم دارو استفاده میکردم.خانمم آزمایشاتش مشکلی نداره سن خانمم۳۸و خودمم۳۶سال دارم. آزمایش ها بعد از عمل و مصرف دارو زیاد تغییری نداشت. بنظرتون آیا امید داشته باشم یا کلا بیخیال بشم. حاضرم الالن اگه شدنی باشه بگن ۳۰میلیون بده کارتو تا ۲هفته یا ۱ماه تمومش میکنیم بره. اما بنظرم فقط دارن آدمو سر میدوونن.
  لطفا راهنماییم کنید بفرمائید چیکارکنم.خانمم خیلی خیلی بچه دوست داره؟.
  باتشکر، کریمیان هستم از طبس گلشن
  ۰۹۱۳۷۲۳۳۸۶۴
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك گرم قرص ويتامين c سه ماه ميل كنيد 

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.
  آیا درمان واقعا موفقیت آمیزه یا نه؟
  و اینکه در صورت عدم موفقیت درمان آیا امکان دریافت اسپرم اهدایی بنا به درخواست زوجین هست یا نه؟
  از جایی میشه این درخواست رو پیگیری کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام شما بايد به مركز باروري و ناباروري مراجعه كنيد تا با روش ميكرو تسه بچه دار شويد

 • تصویر کاربر زهره سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام.من و همسرم 7 سال است که ازدواج کرده ایم.و از همان ابتدای ازدواجمان همسرم متوجه شد که هیچ گونه خروج مایع منی ندارد.یعنی در هنگام رابطه همه حالات و نعوظ صورت میگیرد ولی اگر ساعت ها رابطه ادامه پیدا کند هیچ گونه مایع منی از ایشان خروج پیدا نمیکند و همین مشکل باعث شده که روان ایشان تحت فشارقرار گیرد.به پزشک های متعددی در زمینه ناباروری مراجعه کردیم هم در اهواز و هم در تهران ودر نهایت عمل میکرو اینجکشن و ای وی اف را پیشنهاد دادند.که از طریق شکاف از بیضه همسرم اسپرم را برداشته و عمل انتقال را انجام دادند...ولی هر دوبار عمل میکرو بی نتیجه بود.و هیچ کدام از پزشکان تا کنون علت این مشکل را متوجه نشدند و همه میگفتند که همچین چیزی غیر ممکن است که کسی خروج نداشته باشدو برای انها هم یک بیماری نادر به حساب می امد.
  از شما پزشک محترم خواهشمندم در رابطه با این مشکل که همه از درمان ان عاجز و ناتوانند اگر راه حلی هست برای درمان به غیر از عمل ای وی اف و میکرو لطفا این بنده حقیر را راهنمایی بفرمایید.من و همسرم دیگر به فکر بچه دار شدن نیستیم.تنها ارزوی ما خوب شدن همسرم هست تا مثل یک مرد عادی بتواند زندگی کند .سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام متاسفانه من هم راهكاري را براي رفع اين مشكل ندارم

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 341 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بنده بعد از چندبار اقدام برای بچه‌دار شدن آزمایش اسپرم انجام دادم خواستم به بنده کمک کنید آیا دارای مشکل هست یا نه و اینکه اگر دارای مشکل هست باید چکار کنم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام أزمايش طبيعي است

 • تصویر کاربر سینا جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 233 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب آقای دکتر برای اقدام باروری آزمایش اسپرم انجام دادم لطفا بررسی تفسیر نماید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام حركت اسپرم كمتر از طبيعي است

  2. تصویر کاربر سینا جمعه ۲۱ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام عرض ادب آقای دکتر آیا با دارو تقویت می‌شود
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام با دارو هم مشكل حل نمي شود اگر واريكوسل داريد عمل كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ایلیالرنژاد دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب، باتوجه به فایلهای ارسالی، باتوجه به اینکه یک فرزند9ساله دارم ویکسال است، برای فرزند وم اقدام می کنیم وبی فایده بوده، به نطرشماچکارکنم.
  آیافتق بایدحتماعمل بشه درحالیکه برجسته نیست وفقط گهگاهی درد آیین شکم دارم

  ممنون باآرزوی سلامتی وعزت برای شماجناب دکترقوامی ارجمند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام عمل نياز نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر