عدم نزول بیضه در نوزادان چگونه است؟

عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بسیار شایع است. عدم نزول بیضه  عبارتست از عدم نزول بیضه یکطرفه یا دوطرفه به داخل کیسه بیضه یا اسکروتوم. عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بطور شایع درآینده همراه با ناباروری و ابتلا به سرطان بیضه همراه است.

بیشتر اوقات یک نوزاد متولد شده اگر بیضه اش نزول نکرده باشد، در نه ماهگی نزول خواهد کرد. البته نزول در همه در ۹ ماهگی صورت نمی گیرد، فقط در درصدی از این نوزادان بیضه نزول می کند.

عدم نزول بیضه شایع ترین مشکل در بچه هاست. علی رغم تحقیقات فراوان انجام شده در زمینه عدم نزول بیضه ، علت آن به خوبی مشخص نشده است. در صورتیکه پایین آوردن بیضه که درمان اصلی ان می باشد، صورت نگیردکار و عملکرد بیضه دچار اخلال می گردد. بنابراین تشخیص و درمان یک مسئله مهم می باشد.تشخیص رادیولوژیکی (تصویری) در سن ۹ نه ماهگی باید انجام شود.

پایین آوردن بیضه موفقیت آمیزترین روش درمانی می باشد و نیازی به هورمون تراپی نمی باشد و باید عمل در سن مناسب ۹ ماهگی که هنوز ضایعه ای در بیضه ایجاد نشده صورت گیرد. پایین آوردن بیضه در طولانی مدت ، مانع از شانس ابتلا به سرطان و ناباروری در آینده نمی شود، بنابراین پیگیری طولانی مدت و مشاوره، اساسی است.

تشکیل بیضه ها

اولین بارعمل پایین آوردن بیضه  ( ORCHIOPEXY ) در سال۱۷۸۶ توسط  HUNTER  توضیح و توصیف شده است و سپس در سال ۱۸۲۰ نیز این عمل انجام شده است. رشد نرمال بیضه ها در موقع لقاح انجام میگیرد.فاکتور تعیین کننده بیضه با SRY GENE مشخص می شود.

تشخیص بیضه نزول نکرده

سونوگرافی جنین در رحم در ۲۸ هفتگی نزول بیضه ها را نشان نمی دهد ولی حرکت بیضه از شکم به داخل رینگ اینگوینال را نشان می دهد. نزول بیضه ها تحت کنترل اثرات هورمونی می باشد و در ۲۸ تا ۴۰ هقتگی لقاح اتقاق می افتد. نزول بیضه به داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) در آخر حاملگی اتفاق   می افتد. نزول بیضه ترانس ابدومینال رشد مهره ولگن را تا ۲۳ هفتگی لقاح نشان می دهد، بعد از ان کیسه بیضه ها، عروق کورد، پروسسوس واژینالیس و گابرناگولوم موثر هستند.

 ۷۰ درصد بیضه های نزول نکرده به روش معاینه بیمار قابل تشخیص می باشد. بهترین روش تشخیصی انجام عکسبرداری MRI که قادر است بیضه های نزول نکرده در کانال اینگوینال و بیضه های خارج کانال و داخل شکم را مشخص کند.

آیا تمام بیضه های نزول نکرده قابل لمسند؟

هشتاد درصد بیضه های نزول نکرده قابل لمس هستند و بیست درصد غیر قابل لمس هستند. بیضه های غیر قابل لمس ممکن است داخل شکم باشند. بیضه های قابل لمس ممکن است نزول نکرده، اکتوپیک یا ERECTILE و فیزیولوژیک باشند. در بیضه های فیزیولوژیک یا ارکتال، بیضه بالا و گاهی به داخل کیسه بیضه وارد می شود. بیشتر بیضه های داخل شکمی در چند سانتی متری رینگ داخلی پیدا می شوند. فقدان بیضه ها ممکن است به دلیل داخل رحمی یا حوادث عروقی دوران حاملگی باشد.  فقط ۲۰ تا ۴۰ درصد بیضه های غیر قابل لمس در حین عمل جراحی وجود ندارند.

شیوع و شانس ابتلا به بیضه نزول نکرده

بطور کلی ۳ درصد نوزادان مبتلا به عدم نزول بیضه هستند و ۱ درصد در شش ماهگی تا ۱ سالگی پایین می آیند. در نوزادان نارس اين احتمال ۳۰ درصد است.

علل عدم نزول بیضه

 • نارس بودن نوزاد
 • وزن کم نوزاد
 • اندازه کوچک سن لقاح
 • در معرض قرار گرفتن نوزاد به استروژن خون مادر
 • دو قلویی
 • فاکتور اصلی نامشخص است
 • فامیلی

نزول خودبخودی در سال  شایع نیست. بچه های دو قلو ۷ درصد مبتلا به بیضه نزول نکرده هستند.در امریکا شانس  و شیوع عدم نزول بیضه ۷ /۳ درصد موقع تولد است و ۱/۱ درصد از یک سالگی تا جوانی دیده می شود.

عوامل دیگری که در عدم نزول بیضه دخالت دارند، وزن موقع تولد است، که فاکتور مشخص شده‌ای است و مسئله فامیلی قابل ذکر است، بطوریکه فامیلها سه تا شش بار بیشتر مبتلا هستند. دو قلوها ۹/۶ درصد دچارعدم نزول بیضه می شوند، و اگر پدر گرفتار بوده فرزند ۶ / ۴ درصد شانس ابتلا به عدم نزول بیضه را خواهد داشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۵ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام، ارادت و تشکر ازینکه اینقدر دلسوز و مهربانید. 49 سال دارم، مقیم انگلستان، من سعی میکنم با دسته بندی ناراحتیهام هم کمتر مزاحم بشم و هم یه تصویر جامع دراختیارتون تقدیم کنم. شروع مشکلات: سه سال پیش،
  A/ وجود خون در ادرار، درد کلیه، کم فشار شدن ادرار، درد هنگام نزدیکی، درد شدید اطراف آلت بعد از ادارار کردن،درد در ناحیه پشت پای چپ دقیقا" مثل درد سیاتیک که یه دفعه حمله میکنه، طولانی شدن تخلیه مثانه بهنگام شب با تکرر و احساس باقی موندن ادرار، درد کشاله ران(این علام کلی رو از شروع دارم و علایم دسته B را چند ماه اخیر تجربه میکنم.
  B/پی بردن به وجود واریکوسل در ناحیه چپ بعد از چکاپ با اولترا سوند، تشخیص هرنیه که هیچ بر آمردگی دیده نمیشه و حتی جراح گفت شاید دلیل دردهام این نباشه چون فقط کمی در دیواره طرفین پایین شکم احساس ضعیف بودن کرد، نداشتن اشتیاق به عمل جنسی و نداشتن نعوظ، درد در ناحیه دنبالچه، احساس اینکه هر چه شکمم خالی تر باشه دردم کمتره یعنی اگر مشکل یبوست داشته باشم این باعث درد بیشتر و مشکل داشتن در عمل ادرار خواهدشد، درد در نواحیه رون پا و پشت پا یا همان نواحی شروع رگهای سیاتیک، وجود یه کیست کوچک روی هر بیضه که روی راست کمی بزرگتر هست، درد بیضه راست که گاهی خیلی درد آور هست که این باعث شده اغلب با شلوار ورزشی میرم بیرون که حتی اگر کوچکترین اشاره ای به غلاف Epidiymis بشه درد وحشتناک خواهد بود، گاهی بزرگی شکم که به ورم کل شکم شبیه هست که گاهی خیلی کمتر بنظر میرسه، خارج شدن بیضه راست از نوع قرار گرفتن در کیسه بیضه یعنی به پایین کشیده شده وبه حالت افقیست که دکتر چک کرد و گفت چیزی نیست ولی دکتر عمومی بود و بعید میدونم اون لحظه متوجه شده باشه، کم اشتهایی طوریکه حتی بعضی وقتها در طی روز چیزی هیچی جز دارو چیزی نمیخورم و درد در نا حیه شکم که ظاهرا" زمانی که بیضه راست درد میگره به بالا میزنه بخصوص زمانی که بعد از حمام گرفتن خودمو خشک میکنم.
  داروهایی که استفاده شده:
  دو سری Ciprofloxacin که حتی زحمته آزمایش ادرار را دکترها بخود ندادند، تجویز Doxycycline 100 روزی یه عدد برای شش هفته فقط روز اول 200 میل تجویز شد(این تجویز بعد از ماساژ پروستات توسط متخصص بود که بعد از 10 دقیقه نمونه ادرار گرفتند واسه آزمایش که نتیجش وجود باکتریه:Staph haemolyticus که حدود 3 ماه پیش تمام شد و هیچ تغییری صورت نگرفت در ضمن اخیرا" یه آزمایش دیگه داشتم بدون ماساژ پروستات که نرمال نشون داد)، تجویز Tamsulosin 400 که هنوز استفاده میکنم روزی یه عدد که تکرر ادرار در شب کم شد و اگر متوقف کنم سریعا" با درد کلیه روبرو خواهم شد، مسکنهایی که میخورم: دی هایدرو کدئین، دایکلوفناک و سلبرکس، ضمنا" من زمان شروع بیماریم با درد در کلیه ها شروع شد که گفتند تو هردو کلیه سنگ ریز بوده که دفع شده، نا گفته نمونه که من بمدت 6 سال شدیدا"تحت استرس زیاد بودم و آب خیلی کمی میخوردم وحتی تغذیه بدی داشتم و تقریبا" آخرین درد از قست B دردیست که حدود 6 ماهست تجربه میکنم که از ناحیه زیر آلت یعنی ریشه آن نزدیک به رکتوم یه دفعه شروع میشه و به طرف ماهیچه هایه بالا انتشار پیدا میکنه مثل رعدو برق یه دفعه میاد که مثل پاره شدن ماهیچه هاست( اگر بخوام به خانمم کمک کنم مثلا" از جارو برقی استفاده کنم یا جسمی سنگین رو بلند کنم امکان اینکه این درد و تجربه کنم هست) در ضمن فکر میکنم زمانی که میرم استخر(جهت آب درمانی واسه دیسک کمرم) درد هام کمتر میشه بخصوص در ناحیه کشاله ران، در نتیجه این بیماری میشه گفت من عقیم شدم چون نعوظ ندارم و وجود درد باعث شد مغازه ام که نتیجه یه عمر زحمتم بود رو ارزان بفروشم الآن هم از خانمم در حال جدا شدن هستم که خلاصه این بیماری من و داره نابود میکنه و اینکه یه روز خوب بشم یک رویای بزرگ هست و بس. جناب دکتر امیدوارم منو ببخشید اگر توضیح زیاد دادم، من سه ساله رنج میکشم و نمیخوام مسدع اوقات شما بشم، هر زمان تونستید لطفا" زحمت بکشید و از طریق ایمیل آدرسم راهنماییم کنید، شماره تلفنی که بهتون دادم متعلق به مادر خانمم هست که نمیخوام ایشون ناراحت بشن، مجددا" سپاسگذارم ازینکه اینقدر با محبت هستید(خوب بودن تا این حد توفیق میخواد).
  قربان شما: کاشانی(ضمنا" اگر عدد 40 در ایمیلم به فارسی درج بشه ایمیل پاس نخواهد شد).
  majidkashani40@ yahoo.co.uk
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   لطفا مشكل خود را در ٥ قسمت مطرح كنيد چون جواب سوال شما سخت مي باشد
 • تصویر کاربر کمال پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام در سونوگرافی در بیضه راست واریکوسل درجه ۱و بیضه چپ درجه ۲ مشاهده شده یک بار در ۴۰ روز و بار دوم در ۳ماهگی همسرم سقط کردن دکتر اورولوژی گفتن یکی از دلایل سقط همینه و باید عمل بشم در ضمن آزمایش اسپرم دادم مشکلی نداشت فقط حرکت کند بود میخواستم بدونم عمل جراحی ضروریه و دلیل سقط هست؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   دليل سقط نيست ولي اگر حركت پايين است بايد عمل كنيد
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام در بالا بیضه من اپیدیم بصورت نخود میباشد کمی بزرگتر از نخود دردی هم حس نمیکنم این عفونت در بیضه من بدلیل این است که صبح داشتم جنب میشدم جلوشو گرفتم بطوری که اسپرما برگشت ب داخل بیضه خودم دلیل عفونتم را به این دلیل میدانم دکتر به دکتر مراجعه کنم ؟؟؟ ایا ناباروری رخ میدهد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   هيچ دليلي براي ناباروري وجود ندارد و عفونتي هم در كار نيست
  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۲ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   ببخشید اخه موقعی ای ک تحریک میشم در بیضه هام احساس درد میکنم ی حس پیچ خوردنه مشکلم چیه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   اين حالت طبيعي است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .پسرم 3 سالشه و سال گذشته تحت عمل جراحی در ناحیه هرنی چپ و راست قرار گرفت.ولی مجددا امسال مجدد همان مشکل سال قبل البته بدون درد پیش امده.و دکتر معالج تشخیص عمل داداند. با توجه به کوچک بودن پسرم دوست ندلرم مجدد تحت عمل قرار بگیره ِ ایا شما راهکاری را پیشنهاد میفرمایید؟ منون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   فتق در بچه ها اوژانس است
 • تصویر کاربر Amir جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشين.
  من چند روز پيش متوجه يه غده خيلي سفت و كوچك اندازه عدس رو بيضه راستم شدم.
  داخل اينترنت سرچ كردم و در همه سايت ها نوشته بود كه سرطان بيضه است
  علايم ديگه هم مثل بزرگي بيضه درگير و درد شكم هم بود.
  اما من هيچ كدوم رو ندارم.فقط وجود غده.
  تنها تو سايت شما بود كه توجه خاصي به غده نشده بود.
  من سوال هاي ديگرو خوندم و گفته بودين در سرطان بيضه خود بيضه بزرگ ميشه.
  اومدم شخصاً بپرسم.
  من سرطان بيضه دارم؟
  ايا لازمه به دكتر براي اطمينان بيشتر مراجعه كنم؟
  من هيچ كدوم از علائم رو ندارم فقط غده رو دارم.
  اگر به نظرتون سرطان نيست چيه؟
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ شهریور ۹۶( 1 سال پیش)
   مبتلا به سرطان نيستيدوكيست اپيديديم داريد .
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر گرامی.بنده دو ماه میشه که شدیدا از گرمی شدید و درد بالای بیضه راست رنج میبرم و در طول روز همش بالای بیضه راستم و پشت رگهای بیضم میسوزه و قسمت راست مثانه من هم گاهی اوفات درد و سوزش داره ولی بیشتر از همه بیضه راستم میسوزه و انگار داره آتیش میگیره سیپرو فلوکساسین 500 هم خوردم ولی اصلا خوب نمیشه احتمالا عفونت اپیدیمی بالای بیضه دارم برام لطفا داروی ضد عفونت و ضد میکروب تجویز کنید ممنون و سپاسگزار میشم.اجرکم عندالله
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   دو هفته دارو را ادمه دهيد ٫ در إب گرم بنشينيد٫عمل جنسي داشته باشيد واز انجام كارهاي سنگين خود داري كنيد .
 • تصویر کاربر مودب یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر همسر بنده طی یک آزمایش خون متوجه شدن که 31.62 :(FSH(EHISA.
  26.66:(LH(EHISA و Prolactin: 56.36
  مقادیر این هورمون ها خیلی بالاست و دچار نارسایی بیضه است ،میشه بگید با دارو نتیجه ای میگیریم ،ما چهار ساله ازدواج کردیم و هنوز بچه ای نداریم .اسپرم همسرم هم صفر است .خیلی نگرانم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام و تشكر از اينكه مرا براي سوال خود انتخاب كرديد . أزواسپرمي كه شوهر شما به أن مبتلا مي باشد علت هاي زيادي دارد مراجعه حضوري لازم است.
 • تصویر کاربر بینام شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشد من بیضه ی سمت جپم بزرگ تر از بیضه ی سمت راستمه و من از این موضوع میترسم وقتی خودم بیضه هامو معاینه کردم دردی نداشت و رفتم پیش دکتر دکتر هم معاینه کرد دردی نداشت ایشون گفتند برید سونوگرافی کنید من سونوگرافی کردم و هنوز وقت نشده برم پیش دکتر میشه لطف کنید سونوگرافیمو ببینید بگید مشکلاش چیه

  و اگه مشکلی نداره به چه دلیل یکی بزرگ تر از دیگری هست

  قبلا هم این پیمو فرستاده بودم ولی کامل نبود لطف کنید جوابمو بدید

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سونوگرافى شمااحتمالا غير طبيعى است در صورت تمايل به مطب اينجانب مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربر بینام یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   غیر طبیعی از چه لحاظ ؟

   به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی رو نشون دادم ایشون گفتند همه چیش نرماله بزرگ و کوچیک بودن بیضه هاشم به خاطر سن بلوغه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   اگر توسط پزشك معاينه شديد حتما طبيعى است
  4. تصویر کاربر بینام دوشنبه ۲۲ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   بله معاینه شدم سونوگرافیم را هم گفتند طبیعی هست
   نوشتع ی سونوگرافی رو هم براتون فرستادم گفتید طبیعیه
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   طبيعى است
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۱ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر سروش دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من 32 ساله و مجرد هستم. آیا ضرورتی به ویزیت و چکاپ هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   خير
 • تصویر کاربر سمیه سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من یک پسر 5 ساله دارم که مدتی هست بیضه چپش ورم میکنه ولی دردی نداره، سونوگرافی هم انجام داده و موردی مشاهده نشده، اما هنوز ورم ادامه داره به طوری که بیضه راستش کاملا کوچک میشه و ورم سمت چپ غالب میشه، لطفا راهنمایی فرمایید، با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   ممكن است فتق مادرزادى داشته باشد و توسط جراح عمومى ويزيت شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر