عدم نزول بیضه در نوزادان چگونه است؟

عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بسیار شایع است. عدم نزول بیضه  عبارتست از عدم نزول بیضه یکطرفه یا دوطرفه به داخل کیسه بیضه یا اسکروتوم. عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بطور شایع درآینده همراه با ناباروری و ابتلا به سرطان بیضه همراه است.

بیشتر اوقات یک نوزاد متولد شده اگر بیضه اش نزول نکرده باشد، در نه ماهگی نزول خواهد کرد. البته نزول در همه در 9 ماهگی صورت نمی گیرد، فقط در درصدی از این نوزادان بیضه نزول می کند.

عدم نزول بیضه شایع ترین مشکل در بچه هاست. علی رغم تحقیقات فراوان انجام شده در زمینه عدم نزول بیضه ، علت آن به خوبی مشخص نشده است. در صورتیکه پایین آوردن بیضه که درمان اصلی ان می باشد، صورت نگیردکار و عملکرد بیضه دچار اخلال می گردد. بنابراین تشخیص و درمان یک مسئله مهم می باشد.تشخیص رادیولوژیکی (تصویری) در سن 9 نه ماهگی باید انجام شود.

پایین آوردن بیضه موفقیت آمیزترین روش درمانی می باشد و نیازی به هورمون تراپی نمی باشد و باید عمل در سن مناسب 9 ماهگی که هنوز ضایعه ای در بیضه ایجاد نشده صورت گیرد. پایین آوردن بیضه در طولانی مدت ، مانع از شانس ابتلا به سرطان و ناباروری در آینده نمی شود، بنابراین پیگیری طولانی مدت و مشاوره، اساسی است.

تشکیل بیضه ها

اولین بارعمل پایین آوردن بیضه  ( ORCHIOPEXY ) در سال1786 توسط  HUNTER  توضیح و توصیف شده است و سپس در سال 1820 نیز این عمل انجام شده است. رشد نرمال بیضه ها در موقع لقاح انجام میگیرد.فاکتور تعیین کننده بیضه با SRY GENE مشخص می شود.

تشخیص بیضه نزول نکرده

سونوگرافی جنین در رحم در 28 هفتگی نزول بیضه ها را نشان نمی دهد ولی حرکت بیضه از شکم به داخل رینگ اینگوینال را نشان می دهد. نزول بیضه ها تحت کنترل اثرات هورمونی می باشد و در 28 تا 40 هقتگی لقاح اتقاق می افتد. نزول بیضه به داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) در آخر حاملگی اتفاق   می افتد. نزول بیضه ترانس ابدومینال رشد مهره ولگن را تا 23 هفتگی لقاح نشان می دهد، بعد از ان کیسه بیضه ها، عروق کورد، پروسسوس واژینالیس و گابرناگولوم موثر هستند.

 70 درصد بیضه های نزول نکرده به روش معاینه بیمار قابل تشخیص می باشد. بهترین روش تشخیصی انجام عکسبرداری MRI که قادر است بیضه های نزول نکرده در کانال اینگوینال و بیضه های خارج کانال و داخل شکم را مشخص کند.

آیا تمام بیضه های نزول نکرده قابل لمسند؟

هشتاد درصد بیضه های نزول نکرده قابل لمس هستند و بیست درصد غیر قابل لمس هستند. بیضه های غیر قابل لمس ممکن است داخل شکم باشند. بیضه های قابل لمس ممکن است نزول نکرده، اکتوپیک یا ERECTILE و فیزیولوژیک باشند. در بیضه های فیزیولوژیک یا ارکتال، بیضه بالا و گاهی به داخل کیسه بیضه وارد می شود. بیشتر بیضه های داخل شکمی در چند سانتی متری رینگ داخلی پیدا می شوند. فقدان بیضه ها ممکن است به دلیل داخل رحمی یا حوادث عروقی دوران حاملگی باشد.  فقط 20 تا 40 درصد بیضه های غیر قابل لمس در حین عمل جراحی وجود ندارند.

شیوع و شانس ابتلا به بیضه نزول نکرده

بطور کلی 3 درصد نوزادان مبتلا به عدم نزول بیضه هستند و 1 درصد در شش ماهگی تا 1 سالگی پایین می آیند. در نوزادان نارس اين احتمال 30 درصد است.

علل عدم نزول بیضه

 • نارس بودن نوزاد
 • وزن کم نوزاد
 • اندازه کوچک سن لقاح
 • در معرض قرار گرفتن نوزاد به استروژن خون مادر
 • دو قلویی
 • فاکتور اصلی نامشخص است
 • فامیلی

نزول خودبخودی در سال  شایع نیست. بچه های دو قلو 7 درصد مبتلا به بیضه نزول نکرده هستند.در امریکا شانس  و شیوع عدم نزول بیضه 7 /3 درصد موقع تولد است و 1/1 درصد از یک سالگی تا جوانی دیده می شود.

عوامل دیگری که در عدم نزول بیضه دخالت دارند، وزن موقع تولد است، که فاکتور مشخص شده‌ای است و مسئله فامیلی قابل ذکر است، بطوریکه فامیلها سه تا شش بار بیشتر مبتلا هستند. دو قلوها 9/6 درصد دچارعدم نزول بیضه می شوند، و اگر پدر گرفتار بوده فرزند 6 / 4 درصد شانس ابتلا به عدم نزول بیضه را خواهد داشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من ۳۰سالمه و واریکوسل درجه۲ دارم و ۴۳درصد جلو رونده است اسپرم هام.خاستم ببینم با قرص میشه درست شد این بیماریم یا عمل حتما انجام بدم؟
  و اینکه عمل واریکوسل خطرناک نیست؟بعدا دچار مشکل نمیشم؟
  ممنون میشم سوالامو جواب بدین سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   عمل كنيد خطري هم ندارد

 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  ۱۷ سالم هست و چهار سالی هست خیلی زیاد خود ارضایی میکنم و بیضه راستم تورم پیدا کرد و سونوگرافی کردم و دکتر سونوگراف گفتند که هردو سالم هست و کمی رسوب کلیه سمته راست داشتم جواب ازمایش رو به دکتر اورولوژی که نشون دادم مشخص شد بیضه چپم واریس خفیف داره و قرص سلکوسیب ۲۰۰ دادن و ۱۵ روز استفاده کردم و تاثیری نداشت بعد از ۱۵ روز ایر کشیدن کاملا رفت ولی بعد ۲ ۳ روز برگشت الانم حدود ۱ هفته ای هست که اصلا دردی نداره ولی حس میکنم زیر بیضه سمت راستم تعدادی رگ گشاد بوجود اومده و بعضی وقت ها بیضه سمت چپ اندازش بزرگ و کوچیک میشه البته خیلی کم ولی در کل حس میکنم بیضه سمت چپ کمی کوچک شده
  ۲- من تا حالا جنب نشدم عادی هست؟ یا به دلیل خود ارضایی زیاد هست و دکتر من واقعا میخوام ترک کنم ولی واقعا نمیتونم لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر آرش یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)
   و دکتر ممکنه که چون بیضه راستم تورم پیدا کرده و بزرگ شده این حس که بیضه چپم کوچک شده روانی باشه چون از چند نفر هم سوال کردم گفتن که روانی هست و زیاد تو فکرش نرو
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   براي بيضه چپ نگران نباش

  3. تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)
   ممنون بابت راهنمایی درضمن دکتر من وقتی که ارضا میشم مایع منی سفید رنگی دارم ولی توش رنگ شفاف هم دیده میشه بعد از ۱ دقیقه به رنگ شفاف در میاد حدودا و آبکی میشه
   ۲-ممکنه دلیل اینکه هنوز در خواب جنب نشده باشم خود ارضایی باشه و با ترک اون هم مایع منی درست بشه هم جنب شم من ۱۷ سالم هست
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   ترك كنيد همه چيز طبيعي مي شود

  5. تصویر کاربر آرش یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)
   خدا خیرتون بده دکتر فقط همین و میخواستم بشنوم ❤️
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 4 سال پیش)

   خواهش

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر آسمان سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،
  همسرم حدود یکماه افلاکساسین با دوز ۸۰۰ دریافت کردند (بدلیل Epididymo-orchitis که داشتن) و بعد یک دوره کو آموکسی کلاو. یکماه بعد از اتمام دارو ها تست بارداریم مثبت است. خیلی نگرانم از اینکه قرصها بر روی جنین یا فرزندم اثر داشته باشند. لطفا بفرمایید اثر دارد یا خیر؟ اگر اثر دارد منجر به سقط میشود یا ممکن است بعد از تولد مشکل ایجاد کند؟ توصیه شما چه هست؟ بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   هيچ مشكلي ايجاد نمي كند

 • تصویر کاربر بهاری پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر پسرمن ۵ ماهشه چند روزی هست ک به خودش می‌پیجه و شیر هم نمیخوره وار دیشب متوجه شدم ک بیضه سمت چپش نیست رفته به سمته بالا ولی هر چی به آرامی ماساژ دادم به سمت پایین نیومد
  چیکار باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   اگر بالاست و پايين نمي أيد بايد عمل شود

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  با سلام.بچه من الان 7 روزه هستش و یکی از بیضه هاش هنوز پایین نیومده.به گفته دکتر تو 6 ماه خودش میاد پایین.سوالم اینه که اگه طی این 6 ماه نزول بیضه صورت گیرد احتمال ناباروری و سرطان نیز در آینده به همراه خواهد داشت؟؟خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   خير نه سرطان و نه ناباروري در أينده وجود خواهد داشت

 • تصویر کاربر علی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.پسرم پنج سالش هست و یکی از بیضه سمت چپ توی کیسه بیضه نیست الان باید چکار کنیم .توی اینترنت جستجو کردم میگن باید قبل از یک سالگی عمل میشده.البته چند بار به متخصص کودکان مراجعه کرده بودیم می گفتن مشکلی نداره .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   باید یک سالکی عمل می شد ولی الان عمل شوند

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلا اقای دکتر من ۱۸ سالمه از چهارده سالگی خود ارضایی میکردم الان بیضه هام کوچک شده رفتم سونوگرافی بیضه راست ۱۵×۴۱و بیضه چپ ۱۷×۴۳بود به نظر شما بیضه های من کوچک است ایا با این ابعاد بیضه میشود بارور دارشد هنوز جای رشد واسه بیضه ها هستش
  1. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   سایز های بیضه بر اساس میلی متر هستش
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   بهتون بگم اقای دکتر من حدود دو سال است جنب نشدم ولی در یک هفته حدود ۵ بار خود ارضایی میکردم
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   اقای دکتر من قبلا ۱۵ ساله بودم خیلی جنب میشدم الان ۲ سال است که جنب نشدم ایا عقیم شدم و مشکل ناباروری دارم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   بیضه ها طببعی است

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر نجبا سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  خواستگاری دارم که در کودکی مشکل بیضه نزول نکرده داشتند و عمل کردن . آزمایش دادند و تعداد اسپرم ها از حد طبیعی خیلی کمتره . میخواستم بدونم احتمال ناباروری چند درصده؟ آیا قبول کردن این موضوع ریسک بزرگیه؟ (چون من عاشق بچه ام
  )
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   شانس باروري كمتر از فرد نرمال است

 • تصویر کاربر زارع شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  آقای دکتر من چند مدت پیش بیضه هام درد میکرد به دکتر مراجعه کردم و گفت پروستاتت یه خورده ورم کرده و به بیضه ها منتقل شده و به بهم دارو دادن و مصرف کردم و هنوز هم مصرف میکنم و به شما هم گفتم هم شما و هم دکتری که پیشش رفتم گفتن توی آب ولرم بشین همین کارم کردم و الان هر از گاهی درد میکنه ولی الان دو روزه خیلی ببخشید یهویی سوراخ باسنم یه ذره سوز میزنه دلیل چیه مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   علت نا مشخص است مهم نيست

 • تصویر کاربر ارین پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  من باردارم ۳۴ هفته هستم سونوگرافی اخرمو دادم دکتر گفت بیضه های پسرم هیدروسل خفیف دو طرفه مشهود خطر ناکه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   خطرناك نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر