علت جمع شدن دستگاه تناسلی مردان چیست؟

جمع شدن دستگاه تناسلی مردان می تواند به دلایل مختلف تا حدود 2.5 سانتی متر کاهش یابد. داشتن آلتی اندک کوتاه تر، توانایی فرد را برای داشتن یک زندگی جنسی فعال و رضایت بخش مختل نمی کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره عوامل کوچک شدن آلت تناسلی و نحوه مدیریت این علامت به خواندن مطلب ادامه دهید.

آلت تناسلی در طول زمان تغییر کرده و کوتاه شدن آن واقعی است. متخصصان اورولوژی بیان دارند که همگام با افزایش سن آلت در هنگام نعوظ کوچک تر شده و سفتی کمتری خواهد داشت. با این که هیچ راه حلی جهت پیشگیری از کوچک تر شدن آلت وجود ندارد، اما موارد متعددی می توانند این روند را بدتر کنند.

عوامل جمع شدن دستگاه تناسلی مردان

عوامل جمع شدن دستگاه تناسلی مردان

عوامل متداول کاهش طول آلت تناسلی شامل موارد زیر می شوند:

✅ افزایش سن

✅ چاقی

✅ جراحی پروستات

✅ انحنای آلت: با نام بیماری پیرونی نیز شناخته می شود.

افزایش سن

همگام با افزایش سن، امکان دارد آلت تناسلی و بیضه ها اندکی کوچک تر شوند. یکی از دلایل این پدیده، تجمع رسوبات چربی در شریان های خون رسان به آلت و کاهش جریان خون رونده به این اندام است. این وضعیت می تواند به سلول های عضلانی موجود در لوله های اسفنجی بافت راست شونده درون آلت آسیب برساند. این بافت با جذب کردن خون آلت را به نعوظ می رساند.

با گذشت زمان، زخم های ناشی از آسیب های کوچکی که در حین رابطه جنسی یا فعالیت های ورزشی به آلت تناسلی وارد شده اند می توانند سبب تجمع بافت جای زخم در آلت شوند. این تجمع در غلاف منعطف دور بافت های اسفنجی درون آلت ایجاد شده و با محدود کردن بافت های درون خود طول آلت را در حالت نعوظ کاهش می دهند.

چاقی

در صورت افزایش چربی بدن مخصوصا در نواحی پایینی شکم، آلت تناسلی کوچک تر به نظر خواهد رسید. در این وضعیت، آلت تناسلی در بین لایه های چربی اطراف خود مدفون می شود. در مردانی که به چاقی مفرط دچار هستند، لایه های چربی قسمت زیادی از آلت تناسلی را در خود پنهان می کنند.

جراحی پروستات

تا 70 درصد مردانی که تحت جراحی برداشت پروستات مبتلا به سرطان قرار گرفته اند، کوتاه شدن خفیف تا شدید آلت تناسلی را تجربه می کنند. این فرایند با عنوان پروستاتکتومی رادیکال شناخته می شود.

متخصصان از علت کاهش طول آلت تناسلی پس از جراحی برداشت پروستات آگاه نیستند. یک علت احتمالی آن می تواند انقباض های عضلانی غیر طبیعی در ناحیه کشاله ران باشد که آلت را به سمت داخل بدن می کشند.

مشکل در دستیابی به نعوظ پس از این جراحی سبب نرسیدن اکسیژن کافی به بافت راست شونده آلت شده و سلول های عضلانی موجود در این بافت اسفنجی آسیب خواهند دید. در نتیجه این آسیب ها، یک بافت زخم با انعطاف کمتر در اطراف بافت راست شونده پدیدار می شود.

کاهش طول آلت تناسلی پس از جراحی پروستات معمولا بین 1.5 تا 2 سانتی متر است که در حالت های خوابیده یا راست متغییر است. کاهش طول آلت پس از این جراحی در برخی مردان بروز نداده یا مقدار آن بسیار اندک است. مقدار این کوتاه شدن در تعدادی از مردان بیشتر از حد معمول است.

بیماری پیرونی

در بیماری پیرونی، آلت تناسلی دچار یک انحنای شدید شده که رابطه جنسی را دردناک یا غیر ممکن می کند. بیماری پیرونی می تواند طول و قطر آلت تناسلی را کاهش دهد. جراحی برداشت بافت اسکار عامل این بیماری می تواند به کاهش طول آلت تناسلی منجر شود. اسکار نام دیگر بافت جای زخم است.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

علت جمع شدن آلت تناسلی مردان با افزایش سن

کیسه بیضه

وظیفه آن مدیریت دمای بیضه ها است. این کیسه دارای عضلات صافی است که با انقباض و استراحت خود جهت افزایش یا کاهش دمای بیضه ها آن را به ترتیب به بدن نزدیک یا از آن دور می کنند. همگام با افزایش سن، این عضلات عملکرد مناسب خود را از دست داده و کیسه بیضه بیشتر در حالت استراحت باقی می ماند. همچنین، روند طبیعی کاهش انعطاف پذیری پوست نیز این افتادگی را تشدید می کند. مردان بالای 40 سال ممکن است به دلیل ابتلا به هیدروسل به افتادگی کیسه بیضه دچار شوند. هیدروسل هنگامی بروز می دهد که مایع در اطراف یک یا هر دو بیضه تجمع می یابد. علت تجمع مایع می تواند تولید بیش از حد یا عدم توانایی تخلیه مناسب آن باشد. هیدروسل معمولا دردناک نیست. با این حال، در صورت مشاهده تورم یا احساس هر گونه ناراحتی باید به پزشک مراجعه کرد.

علت جمع شدن آلت تناسلی مردان با افزایش سن

عملکرد آلت

همگام با افزایش سن، حساسیت اعصاب آلت تناسلی کاهش می یابد. این پدیده می تواند سبب دشواری دستیابی به نعوظ یا ارضای جنسی شود. با افت سطح تستوسترون در بدن، احتمال ابتلا به اختلال نعوظ بیشتر می شود. با این که امکان کاهش سفتی آلت وجود دارد اما این موضوع الزاما به معنای عدم توانایی برقراری رابطه جنسی نیست. رایج ترین علت بروز این مشکلات عدم توانایی حفظ خون در آلت تناسلی است. در این موارد، دستیابی به نعوظ ممکن اما حفظ آن دشوار است.

تغییر در اندام ها و تمایلات جنسی بخشی طبیعی از فرایند پیری هستند. در صورتی که تغییرات مرتبط با افزایش سن زندگی یا روابط عاطفی فرد را تحت تاثیر قرار دهند، باید با مراجعه به پزشک از درمان های موثر بهره مند شد.

ابعاد پروستات سالم چقدر است؟

در جمع شدن آلت تناسلی مرد چه موقع با پزشک تماس بگیریم؟

درمان کوچک شدن آلت تناسلی مردان

با انجام موارد زیر می توان عملکرد نعوظ خود را از عوارض افزایش سن حفظ کرد:

  • حفظ فعالیت فیزیکی
  • مصرف یک رژیم غذایی مقوی
  • عدم مصرف سیگار
  • اجتناب از مصرف مقادیر زیاد الکل

درمان کوچک شدن آلت تناسلی مردان با ترک سیگار

حفظ عملکرد نعوظ آلت اهمیت دارد زیرا با دستیابی به نعوظ، آلت تناسلی از خون غنی از اکسیژن پر شده و از کوتاهی آلت پیشگیری می شود.

در صورت کوتاه شدن و جمع شدن دستگاه تناسلی مردان پس از برداشت پروستات، باید شکیبایی به خرج داد. در بسیاری از موارد، طول آلت پس از 6 تا 12 ماه به حالت قبل باز خواهد گشت. امکان دارد، پزشک پس از جراحی درمانی به نام بازتوانی آلت را به بیمار پیشنهاد دهد.

در این روش درمانی، بیمار دارو های درمان اختلال نعوظ را مصرف و از دستگاه مکشی (وکیوم) برای افزایش جریان خون به آلت تناسلی استفاده می کند. از جمله این دارو ها می توان به سیلدنافیل (ویاگارا) یا تادالافیل (سیالیس) اشاره کرد.

اغلب مردان پس از جراحی پروستات در دستیابی به نعوظ با دشواری مواجه شده و بافت آلت از خون غنی پر اکسیژن محروم می شود. تغذیه این بافت های حساس با خون تازه می تواند از آسیب دیدن آن ها پیشگیری کند. با این که همه مطالعات بر موثر بودن بازتوانی آلت تناسلی موافق نیستند اما بیمار می تواند این روش را امتحان کند.

در بیماری پیرونی، درمان بر روی کاهش یا برداشت بافت جای زخم در زیر سطح آلت تمرکز دارد که این اقدام به وسیله مصرف دارو، انجام جراحی و روش های دیگر انجام می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا یک دارو را جهت درمان بیماری پیرونی تایید کرده که کلاژناز نام دارد.

کوتاهی آلت ناشی از بیماری پیرونی قابل بازگشت نیست. نگرانی اصلی فرد در این بیماری کاهش انحنای آلت جهت احیای زندگی جنسی است. آلت تناسلی از 3 لوله تشکیل شده که 2 مورد از آن ها عروقی بوده و جهت داشتن عملکرد و راست شدن به جریان خون وابستگی دارند.

سومین لوله برای بیرون ریختن ادرار است. همگام با افزایش سن، آلت تناسلی همچون دیگر نواحی بدن مقداری از کلاژن و انعطاف پذیری خود را از دست داده و در نتیجه آن سلول های بیشتری می میرند.

تمامی این تغییرات بر جریان خون در سرتاسر بدن از جمله آلت تناسلی تاثیر گذاشته و طول و سفتی آلت را در حالت نعوظ کاهش می دهند. بدن مردان با افزایش سن تستوسترون کمتری تولید کرده که در نتیجه آن اندازه بیضه ها و اسپرم های تولیدی آن ها کاهش می یابد. در برخی موارد، که در اثر بیماری هایی همچون سرطان پروستات تعادل هورمونی به هم می ریزد، افراد می توانند با قرار گرفتن تحت درمان هورمونی دوباره به عملکرد قبلی خود دست یابند.

درمان کوچک شدن آلت تناسلی مردان

شوک درمانی با هدف باز کردن گرفتگی ورید ها و عروق خونی درمانی دیگری است که دانشمندان جهت درمان اختلال نعوظ و کوتاه های ناشی از پیری آن را پیگیری می کنند. متخصصان بر این باورند که داشتن انتخاب های درست در سبک زندگی موثر ترین روش جهت محدود کردن کوتاهی آلت تناسلی است.

از جمله این انتخاب ها می توان به ورزش کردن، رعایت رژیم غذایی مناسب، محدود کردن مصرف الکل و عدم مصرف سیگار اشاره کرد. بزرگ شدن شکم معمولا علت تجربه کوتاهی بیشتر آلت تناسلی در بسیاری از مردان است. هر چه چربی شکمی بیشتر باشد، آلت تناسلی کمتر نمایان می شود.

بهترین توصیه به مردان در زمینه پیشگیری از کوتاهی آلت، ورزش کردن و اجتناب از داشتن چربی شکمی است. موردی دیگری که مردان باید به آن توجه داشته باشند این است که اندازه آلت به گونه که فکر می کنند مخصوصا در روابط عاطفی بلند مدت برای زنان اهمیت ندارد.

در صورتی که اندازه آلت در سن 30 سالگی زنان برای آن ها اهمیت نداشته باشد، احتمال مشکل ساز شدن آن پس از چندین دهه زندگی مشترک و رضایت بخش بسیار پایین است. تا زمانی که مردان تندرستی خود را حفظ می کنند، آلت آن ها نیز عمکردی مناسب خواهد داشت.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر