بیماری هیدروسل

همه چیز درباره بیماری هیدروسل

هیدروسل عبارتست از مایع اطراف بیضه که باعث تورم در بیضه می شود. بیماری هیدروسل در بچه های زیر یک سال زیاد دیده می شود و معمولا بدون درمان در سال اول زندگی، خود به خود از بین می رود.

سایر کودکان و بالغین، معمولا به دنبال التهاب و ضربه و تروما به بیضه مبتلا به هیدروسل می شوند. افراد مبتلا به سرطان بیضه، ۱۰ درصد در خطر ابتلا به هیدروسل قرار دارند.

بیماری هیدروسل چیست؟

هیدروسل یک ساختمان ایجاد شده از مایع آب مانند، اطراف یک یا دو بیضه می باشد که باعث می شود اسکروتوم، پوست بیضه یا ناحیه کشاله ران متورم شود. این بزرگی و تورم، ناراحت کننده و معمولا بدون درد است و بطور کلی خطرناک نیست. اگر چه هیدروسل بیشتر در بچه های زیر یکسال دیده می شود، ولی در هر سنی از زندگی ممکن است اتفاق افتد.

علت بیماری هیدروسل

علت اکثر هیدروسل ها نامشخص است. هیدروسلی که در بچه های زیر یکسال بوجود می آید، به معنای باز بودن ارتباط شکم با اسکروتوم می باشد و قبل از یکسالگی و یا موقع تولد بطور طبیعی این ارتباط بسته می شود و هیدروسل خود به خود محو می گردد.

هیدروسلی که بعدا در طول زندگی بوجود می آید به علت ضایعه، ضربه و جراحی اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران می باشد و ممکن است به علت التهاب یا عفونت بیضه یا اپی دیدیم بوجود می آید.

بیماری هیدروسل ممکن است ۱۰ درصد به علت سرطان بیضه یا سرطان کلیه بوجود  آید. این فرم از هیدروسل در هر سنی بوجود می آید ولی بیشتر در سنین بالای ۴۰ سالگی بوجود می آید.

عدم خروج منی

علائم بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا علامت خاصی ندارد. هنگامیکه هیدروسل بزرگ شود، از نظر شکل و ظاهر بدشکل می شود و احساس سنگینی در بیضه فرد ایجاد می کند و راه رفتن فرد را با اشکال مواجه می کند. گاهی باعث درد، تورم و قرمزی پوست بیضه شده و باعث فشار در قاعده آلت می شود.

راه های تشخیص بیماری هیدروسل

تشخیص بر اساس معاینه بالینی می باشد. در معاینه بیضه، بزرگی آن قابل مشاهده است و پزشک از پشت بیضه نور به پوست بیضه می تاباند که به آن (TRANSILLUMINATION) گویند. این معاینه به منظور بررسی وجود توده در بیضه (سرطان بیضه) صورت می گیرد. وقتی نور به پوست بیضه تابیده می شود، مایع اطراف بیضه روشن می شود و وجود توده در این حالت رد می گردد. اگر توده یا سرطان وجود داشته باشد، نور از مایع رد نمی شود و مایع روشن نمی شود. تشخیص قطعی با انجام سونوگرافی بیضه می باشد.

عوارض هیدروسل

بطور کلی هیدروسل خطرناک نیست و معمولا بر باروری تأثیر نمیگذارد. با این حال، ممکن است هیدروسل با یک بیماری زمینه‌ای در بیضه مرتبط باشد و منجر به عوارض جدی شود. بیماری‌های زمینه‌ای بیضه عبارتند از:

# عفونت یا سرطان بیضه

در هر دو صورت ممکن است تولید اسپرم کاهش یابد.

# فتق مغبنی

اگر بخشی از روده در دیواره شکم گیر کرده باشد، می‌تواند به عوارض مهلک و کشنده‌ای منجر شود.

جراحی پروستات

درمان بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا خطرناک نیست و درمان زمانی صورت می گیرد که بیماری باعث ایجاد درد، اضطراب و خجالت شده باشد. در صورت کم کردن گردش خون بیضه نیز درمان باید انجام شود. اگر هیدروسل از نظر اندازه تغییر نکند یا کوچک شود، درمان ضرورتی ندارد.

تخلیه مایع هیدروسل از فرم های درمانی نمی باشد، چون اگر با سوزن مایع کشیده و هیدروسل کاملا تخلیه شود، مجددا عود می کند. چند دهه قبل هر مقدار مایع را تخلیه می کردند به همان مقدار داروی تتراسیکلین وارد ساک بیضه می کردند، ولی چون اثر درمانی بالایی نداشت و عود می کرد، این روش درمانی ادامه پیدا نکرد.

روش استاندارد و رایج امروزه، باز کردن پوست بیضه و لایه های مختلف روی بیضه و تخلیه مایع و لایه ای که در آن مایع جمع شده است می باشد. دوره استراحت بعد از عمل ۲ روز بوده و عمل به طور سرپایی انجام می شود.

بیماری هیدروسل در افراد کمتر از ۶۵ سال نیازی به درمان ندارد، اما در افراد مسن تر نباید از نظر درمان بی توجه گذشت. کشیدن مایع هیدروسل فقط در مردانی که از نظر جسمانی ضعیف اند و قادر به عمل جراحی نیستند، باید صورت گیرد. اگر هیدروسل بزرگتر شود و موجب ناراحتی بیمار گردد، عمل جراحی هیدروسلکتومی باید صورت گیرد.

مراقبت‌های بعد از هیدروسلکتومی

پس از جراحی هیدروسل، شما احتمالا به مدت چند روز نیاز به درناژ و تخلیه مایع و پانسمان خواهید داشت. برای تسکین درد و ناراحتی، پزشک ممکن است این موارد را به شما توصیه کند:

❇ استفاده از محافظ بیضه

❇ برای کمک به کاهش تورم، اعمال بسته‌های یخ بر منطقه تحت درمان

پزشک معمولا معاینه بعدی را به شما توصیه می‌کند، زیرا هیدروسل ممکن است مجددا برگردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من آلتم از موقع که ختنه شدم احساس میکنم بد ختنه شدم و پوست اضافه رو آلتم هست بنظر شما این پوست عادی ینی نرماله یا باید عمل بشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   عمل لازم نيست

 • تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من 5 ابان عمل جراحی هیدروسل داشتم .الان 6روز از عمل گذشته هنوز بیضه هام خیلی تورم باد داره از شکل معموای بزرگتره چقدر طول میکشه به شکل عادی برگرده؟قبل عمل هفته ای 1 یا 2 بار در خواب ارضا میشدم به نظرتون ربطی به هیدروسل داره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   بعد از عمل هيدروسل بيضه نبايد بزرگ شود 

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مردی ۴۲ساله هستم بیضهام بزرگتر شده اند سونوگرافی گرفتم گفتند هیدروسل خفیف است باتوجه به گزارش سونوگرافی زیر چه توصیه ای دارید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   قابل اغماض است كاري لازم نيست انجام شود 

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر من 3 ساله است و یک برآمدگی روی کشاله ران مشاهده کردیم با مراجعه به دکتر گفتند که هیدورسل است و باید عمل بشه. گفتند که وسط کانال بین شکم و بیضه بسته نشده ولی هیچ مایعی در بیضه و برآمدگی جای دیگری بجز کشاله ران نیست. میخواستم بدونم گه عمل کردن ضروریه باتوجه به اینکه هیچ درد و علاعمی نداره اگه عمل نکنیم چه اتفاقی میوفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   بله بايد عمل شوند 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 18 سالمه و هیدروسل دارم و مادر زادی هستش نه دردی دارم نه چیزی تورمش هم خیلی زیاد نیست مشکلی هم نداشتم تا حالا به نظر شما دکتر برم یا خوب میشه البته اینم بگم اسپرمم زرد شده آیا ربطی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ارش چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سوال قبلی ک گفتید باید شیاف دیکلوفناک استفاده کنید
  میخاستم بدونم پیش چ دکتری باید برم برا معاینه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)

   دكتر مجاري ادرار

 • تصویر کاربر بوتچ شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر بنده در هنگام نغوض، وقتی سر آلتم به هرچیز برخورد میکنه، احساس درد دارم و ادامه سکس برام مشکل هست. علت چی هست؟ و راه درمان چه چیزی هست؟
  جهت اطلاع من 2 سال پیش عمل واریکوسل دوطرفه انجام دادم و الان بیضه سمت راستم هیدروسل شده و دکتر گفته باید عمل کنم همچنین دیفکت 12 میلیمتری در ناحیه راست دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر پوریا شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه نقطه سفت کوچک در زیر بیضه خود دارم ولی این نقطه روی بیضه نیست و چسبیده به کیسه بیضه هست ایا این مشکلی دادره به نظر من قده چربی زیر پوستی باشه داخل کیسه بیضه درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   چيز مهمي نيست نگران نباشيد

 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر من 34سالمه بتازگی درد قابل تحملی دربیضه راستم پدید اومده که نشستن راه رفتن خوابیدن واسم مشکل شده به پزشک مراجعه کردم بعد از انجام سو نو تشخیص هیدروسل دادن اما فرمودن بمدت 2هفته از قرص سیپروفلوکساسین500 استفاده کنم ولی تاثیر نداشته
  البته سال85 بعلت تشخیص واریکسل در حین خدمت معافم کردن سپس جراحی شدم واب دور بیضه راستم رو تخلیه کردن
  در حال حاضر 1فرزند دختر10ساله دارم
  میخوام بدونم اگه دوباره جراحی بشم در باروریم مشکلی رخ میده یا نه؟
  اگر جراحی نکنم آیا این درد به مرور برطرف خواهدشد؟
  درمان موقت گذاشتن کمپرس یخ+دوش آب سرد پیشنهاد کردن
  اما قبلا خودم با دوش آب گرم بمدت زمان کم دردرومهار میکردم
  نظر شما چیه...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   در باروري اثري ندارد،، بله به مرور برطرف مي شود كمپرس اثر خوبي دارد

 • تصویر کاربر آرش شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من 40 سالمه حدود 20 سال پیش عمل هیدروسل انجام دادم. چند سالیه که شبها موقع خواب دقیقا زمان ریلکس شدن درد شدیدی روی عضله پشت ران حس میکنم به طوری که با فشار دادن یا حرکت کششی عضله به طور موقت آرووم میشه. میخواستم بدون راه درمان خلاصی از این دردها چیه. و آیا به بحث هیدروسل مربوطه یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۳ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   ارتباطي به هيدرسل ندارد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 1 ماه پیش)

   به هيدروسل ربطي ندارد و علت درد را نمي دانم

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات