بیماری هیدروسل

همه چیز درباره بیماری هیدروسل

هیدروسل عبارتست از مایع اطراف بیضه که باعث تورم در بیضه می شود. بیماری هیدروسل در بچه های زیر یک سال زیاد دیده می شود و معمولا بدون درمان در سال اول زندگی، خود به خود از بین می رود.

سایر کودکان و بالغین معمولا به دنبال التهاب و ضربه و تروما به بیضه مبتلا به هیدروسل می شوند، افراد مبتلا به سرطان بیضه ۱۰ درصد مبتلا به بیماری هیدروسل می شوند.

بیماری هیدروسل چیست ؟

هیدروسل یک ساختمان ایجاد شده از مایع آب مانند، اطراف یک یا دو بیضه می باشد، که باعث می شود اسکروتوم یا پوست بیضه یا ناحیه کشاله ران متورم شود. این بزرگی و تورم بدون علامت و ناراحت کننده می باشد. معمولا بدون درد است و بطورکلی خطرناک نیست، اگرچه در بچه های زیر یکسال بیشتر دیده می شود ولی درهر سنی در زندگی اتفاق می افتد.

علت بیماری هیدروسل

علت اکثر هیدروسل ها نامشخص است. هیدروسلی که در بچه های زیر یکسال بوجود می آید، به معنای باز بودن ارتباط شکم با اسکروتوم می باشد و قبل از یکسالگی و یا موقع تولد بطور طبیعی این ارتباط بسته می شود و هیدروسل خود به خود محو می گردد. هیدروسلی که بعدا”در طول زندگی بوجود می آید به علت ضایعه، ضربه و جراحی اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران می باشد، و ممکن است به علت التهاب یا عفونت اپی دیدیم یا بیضه بوجود می آید.

بیماری هیدروسل ممکن است ۱۰ درصد به علت سرطان بیضه یا سرطان کلیه بوجود  آید. این فرم از هیدروسل در هر سنی بوجود می آید ولی بیشتر در سن بالای ۴۰ سالگی بوجود می اید.

عدم خروج منی

علائم بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا” بدون علائم خاصی می باشد. هنگامی که هیدروسل بزرگ شود، از نظر شکل و ظاهر بدشکل و احساس سنگینی در فرد می کند و راه رفتن در فرد با اشکال روبرو می شود. گاهی باعث درد، تورم وقرمزی پوست بیضه شده وباعث فشار در قاعده آلت می شود.

راه های تشخیص بیماری هیدروسل

تشخیص بر اساس معاینه بالینی می باشد. در معاینه بیضه، بزرگی آن قابل مشاهده است و پزشک از پشت بیضه نور به پوست بیضه می تاباند که به آن (TRANSILLUMINATION) گویند. در این معاینه به منظور بررسی وجود توده در بیضه (سرطان بیضه) صورت می گیرد. وقتی نور به پوست بیضه تابیده می شود، مایع اطراف بیضه روشن می شود و وجود توده در این حالت رد می گردد. اگر توده یا سرطان وجود داشته باشد، نور از مایع رد نمی شود و مایع روشن نمی شود. تشخیص قطعی با انجام سونوگرافی بیضه می باشد.

درمان بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا”خطرناک نیست و درمان زمانی صورت می گیرد که باعث درد یا اضطراب، خجالت و در صورت کم کردن گردش خون بیضه درمان باید انجام شود. اگر هیدروسل از نظر اندازه تغییر نکند یا کوچک شود، چون بدن مایع را جذب می کند، درمان ضرورتی ندارد.

تخلیه مایع هیدروسل از فرم های درمانی نمی باشد، چون اگر با سوزن مایع کشیده و هیدروسل کاملا”تخلیه شود، مجددا”عود می کند. چند دهه قبل هر مقدار مایع را تخلیه می کردند به همان مقدار داروی تتراسیکلین وارد ساک بیضه می کردند، مجددا”مقدار دیگری تخلیه می شد و مجددا”تتراسیکلین تزریق می شد، ولی چون اثر درمانی بالائی نداشت و عود می کرد، این روش درمانی ادامه پیدا نکرد. روش استاندارد و رایج امروزه، باز کردن پوست بیضه و لایه های مختلف روی بیضه و تخلیه مایع و لایه ای که در ان مایع جمع شده انرا به دور بیضه می دوزند و سپس لایه های دیگر و پوست را می دوزند. دوره استراحت بعد از عمل ۲ روز بوده و عمل به طور سرپایی انجام می شود.

بیماری هیدروسل در افراد جوانتر از ۶۵ سال نیازی به درمان ندارد، اما در افراد مسن تر نباید از نظر درمان بی توجه گذشت . کشیدن مایع هیدروسل فقط در مردانی که از نظر جسمانی ضعیف اند و قادر به عمل جراحی نیستند، باید صورت گیرد. اگر هیدروسل بزرگتر شود و موجب ناراحتی بیمار گردد، عمل جراحی هیدروسلکتومی باید صورت گیرد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهلا جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۰( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.پسرم تقریبا 10 ساله است و دخترم 7 سال و هر دو شب ادراری دارند . تا الان برای این مشکل پیش دکتر نبردم ولی هر دفعه که به دلایلی مثل سرما خوردگی بچه هارو دکتر می بردم موضوع را مطرح میکردم ولی متاسفانه جوابی نمی گرفتم و میگفتن صبر کنید درست میشه . من باید چکار کنم . البته خودم تا سوم دبستان این مشکلو داشتم ولی بعد یک بیماری سخت مشکلم برای همیشه رفع شد.آیا این مشکلو همسرم داشته یا نه اطلاع ندارم چون هیچوقت چیزی نگفت
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۵۰( 1 هفته پیش)

   شبي يك عدد قرص ايمي پرامين ٢٠  ميلي گرم داده شود 

 • تصویر کاربرپوریا سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام... بنده ۲۷ سال سن دارم و لاغر با وزن ۶۰ کیلو با قد ۱۷۵.رنگ منی اینجانب سفید شیری نیست و یه جورایی بی رنگ میباشد تقریباً به رنگ آب و به نسبت رقیق اما چسبندگی دارد.میزان آن هم بسیار کم میباشد به حدی که برای بار دوم و سوم آب منی از من خارج نمیشود... آیا من مشکل خاصی دارم؟ لطفاً راه حل چیست؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۱( 1 ماه پیش)
   هر دو مورد طبيعي است
 • تصویر کاربربرآمد پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من چند روز پیش با تشخیص دکتر به سونوگرافی رفتم. هیدروسل و واریکوسل خفیف داشتم. یک نقطه کوچک روی التم بود مثل نخود.البته زیر پوستی بود. دکتر گفت غدد لنفاوی هست که در صورت نعوظ مشخص میشد. ولی الان نقطه بزرگتری اون هن به صورت زیر پوستی هست که هم موقع نعوظ مشخص هست و هم سایر مواقع. لطفا بفرمایین مشکل چی میتونه باشه. ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۹( 1 ماه پیش)
   غده زير پوست چربي است
 • تصویر کاربرمهدی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۲( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خوب هستید من مشکل دیر انزالی دارم علتش چی می‌تونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۲( 1 ماه پیش)
   مشوكل فكري - ذهني
 • تصویر کاربرمیلاد جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۱۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  بنده 23 سال دارم و قبلا خود ارضایی می کردم اما تصمیم گرفتم خودارضایی نکنم و به مدت 80 روز خود ارضایی نکردم و بعد از این مدت که تحت فشار خیلی شدید بودم دست به این عمل زشت زدم سوال من از شما اینکه بعد از این 80 روز که خود ارضایی نکردم و یک بار این عمل زشت رو انجام دادم ایا بر روی جسم من تاثیر زیادی گذاشته ؟! اگر تاثیر زیادی گذاشته چه کاری انجام بدم که اثرش رو تا حد زیادی برطرف کنم ؟ چون الان خودم تاثیرشو زیاد در خودم نمی بینم می بینم اما خیلی زیاد نیست کمکم کنید که این مقدار اسپرم از دست رفته رو چگونه جبران کنم ؟ من این عمل رو دیگر انجام نمی دم ؟ چه کار هایی رو بنده انجام بدم که حافظه ام تقویت بشه ؟! قوای جسمیم بهتر بشه ؟!
  خیلی ممنومم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۱۶( 1 ماه پیش)
   اثر بدي نگذاشته و اسپرم ساخته مي شود
 • تصویر کاربرنعیماوی جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر من بعد از خودارضایی سر آلتم تا یک روز سوزش داره و بالای التم چهار انگشت زیر نافم درد دارم این عادیه یا یک بیماری خواهشا توضیح لازم را مبذول فرمایید و اگه بیماریه به کدام دکتر متخصصی برم؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۹( 1 ماه پیش)
   به اورولوژيست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرمحسن یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۴( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر قوامی
  من چند وقت پیش هم مزاحمتون شدم درباره زود انزالی من 23 سالمه خودم دلیلی که الان زود انزال شدم رو خودارضایی میدونم البته من هنوز ازدواج نکردم و نزدیکی نداشتم فقط زمانی که دست به خودارضایی میزنم زود اسپرم از من خارج میشه و من این رو زود انزالی میدونم چون قبلا اینجوری نبود حال من از این سن به بعد قصد چنین کاری مثل خودارضایی ندارم و کاملا ترک میکنم و همه ترس و استرس من از این هست که آیا مثلا تا 5 سال دیگه که من ازدواج میکنم این زودانزالی به حالت قبل بر میگردد شما گفتین حل میشه میخواستم ببینم کاری هم هست که برای بهبود اون انجام بدم یا خوراکی یا ورزش که البته ورزش میکنم....
  یا سوال دیگه آیا واقعا من الان زود انزال هستم یا تو رابطه مشخص میشه؟
  ممنون خیلی ممنون بابت توجهتون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۵:۵۴( 2 ماه پیش)
   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد
 • تصویر کاربرعلی شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت 3 سال بود با هم زندگی میکردیم ..در دوران زندگی تعداد همبستری به 4 بار در هفته میرسید ..مدت 4 -5 ماهی هست که از هم جدا شدیم .....بعد از این مدت متوجه خون با منی شدم .....بعد چند بار انزال در چند روز که تایم های نزدیک به هم داشتن دوباره پاک بود و نرمال ...اگه تایم همبستر شدنم طولانی بشه دوباره خون همراه منی هست و اگه به قضیه تحیرک شدنم نسبت به سکس هم بی تفاوت میشم و به تحیرک شدن اهمیت نمیدم دوباره منی همراه به خون هستش ...تضخیص شما و راه چاره ؟....سپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۲۲( 2 ماه پیش)
   خون در مني درماني ندارد خود به خود خوب مي شود
 • تصویر کاربروحيد یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۲( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آلت تناسلي حالت نعوظ كامل رو نداره مشكل چيه اقاي دكتر و الان چند وقته برأي بچه دار شدن اقدام ميكنم ولي نميشه لطفا راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۱۲( 2 ماه پیش)
   يك ساعت قبل از نزديكي قرص وياگرا ميل كنيد
 • تصویر کاربرمهدی دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من التم دچار خمیدگیهدباید چطورربفهمم چند درجه خمیدگی دارم لطفا برام توضیح بدین ممنون
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۱۱( 2 ماه پیش)
   به پزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات