نعوظ صبحگاهی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

نعوظ صبحگاهی وضعیتی برای آلت تناسلی است که عموم پسران و مردان آن را تجربه می کنند. در این مقاله در رابطه با این وضعیت توضیح داده شده است.

نعوظ صبحگاهی که اسم علمی آن توماسنس آلت تناسلی در هنگام خواب (NPT) است، یک اتفاق معمول برای بسیاری از پسران و آقایان است. گاهی اوقات، مردان ممکن است با حالت نعوظ آلت تناسلی ( بلند شدن آلت تناسلی ) از خواب بیدار شوند.

این مساله بیشتر در مردان جوان شایع است، اگر چه مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. بسیاری از افراد تصور می کنند که نعوظ صبحگاهی نشانه ی تحریک جنسی است، اما همیشه هم این طور نیست.

نعوظ صبحگاهی به احتمال زیاد واکنشی است که بدن شما نسبت به یکی از چندین اتفاق طبیعی نشان می دهد.

علت نعوظ صبحگاهی چیست؟

دلیل رخ دادن نعوظ صبحگاهی احتمالا به چند عامل بستگی دارد. طبق نظریه ی برخی از پزشکان، دلائلی وجود دارد که باعث می شود مردان هر از گاهی صبح ها با حالت نعوظ از خواب بیدار شوند. ولی هیچ یک از این نظریه ها به صورت ملموس و با شواهد پزشکی اثبات و پشتیبانی نشده اند.

به این نظریه ها در ادامه ی مطالب اشاره شده است:

تحریک جسمی

اگرچه چشمان شما بسته است و شما در خواب هستید، ولی بدن شما هنوز از آنچه در اطراف شما رخ می دهد آگاه است.

اگر شما به طور تصادفی آلت خود را لمس کنید و یا شریک زندگی شما به طور تصادفی در خواب آلت شما را لمس کند، ممکن است تحریک شوید و دچار نعوظ شوید. بدن شما تحریک را حس می کند و با نعوظ به آن واکنش نشان می دهد.

تحریک جسمی از دلایل نعوظ صبحگاهی

شیفت های هورمونی

در هنگام صبح و در زمانی که از خواب بیدار می شوید، سطح تستوسترون شما در بالاترین حد ممکن است.

و این سطح درست بلافاصله در حین بیدار شدن (که چشم ها سریع حرکت می کنند و به اصلاحا به آن مرحله ی REM در خواب می گویند) است.

افزایش این هورمون به تنهایی می تواند برای رخ دادن حالت نعوظ کافی باشد، حتی در صورت عدم تحریک جسمی. با افزایش سن در مردان و در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی، سطح طبیعی تستوسترون کاهش می یابد.

با کاهش این سطح، ممکن است نعوظ صبحگاهی نیز کاهش یابد.

ریلکس کردن مغز

در طی مدت زمانی که بیدار هستید، بدن شما برای سرکوب کردن نعوظ، هورمون هایی را آزاد می کند و در زمانی که خواب هستید، بدن شما هورمون های کمتری از این مدل را آزاد می کند.

این واقعیت را با دلایل دیگری که ممکن است باعث شود تا نعوظ در خواب را تجربه کنید ترکیب کنید و ببینید که احتمال رخ دادن نعوظ چقدر بیشتر می شود.

می توان گفت که چیزی که کاملا واضح و مشخص است این است که چه چیزی باعث نعوظ صبحگاهی نمی شود. به عنوان مثال، نیاز به دفع ادرار باعث ایجاد نعوظ صبحگاهی نمی شود.

برخی از افراد بر این باورند که نعوظ صبحگاهی باعث می شود که آنها در خواب ادرار نکنند، ولی این یک باور کاملا غلط است. همچنین نعوظ صبحگاهی همیشه نشانه ی تحریک جنسی نیست.

در بسیاری از موارد، نعوظ صبحگاهی به وسیله ی رویا پردازی یا تفکرات جنسی و سکسی ایجاد نمی شود.

نعوظ صبحگاهی

چه افرادی دچار نعوظ صبحگاهی می شوند؟

مردان در هر سنی ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. رخ دادن این مساله در هر سنی نشان دهنده ی سلامتی فرد است و نشانه ی عملکرد صحیح خون و سیستم عصبی در آلت تناسلی مرد و اطراف آن است.

پسران در سنین ۶ تا ۸ سالگی نیز ممکن است نعوظ صبحگاهی را تجربه کنند. این مساله همچنین ممکن است در مردان ۶۰ تا ۷۰ ساله نیز رخ دهد. 

با شروع بروز مشکلات ED (اختلال نعوظ)، رخ دادن نعوظ صبحگاهی کمتر خواهد شد و این نوع مشکلات (مشکلات اختلال نعوظ) با افزایش سن بیشتر می شوند.

مردان ممکن است هر شب بین سه تا پنج بار نعوظ را تجربه کنند. نعوظ هیچ ربطی به آنچه که در خواب می بینید ندارند و ممکن است تا ۳۰ دقیقه و یا حتی بیشتر هم طول بکشد.

بعضی از مردان حتی ممکن است نعوظ را تا دو ساعت در طول خواب تجربه کنند. در اغلب اوقات، حالت نعوظ تا چند دقیقه پس از بیدار شدن از بین می رود.

دلایل ایجاد نعوظ صبحگاهی

اگر نعوظ صبحگاهی برای شما اتفاق نیوفتد، نشانه ی چیست؟

هنگامی که با نعوظ صبحگاهی از خواب بیدار می شوید، این نشانه ی سلامت گردش خون و سلامت اعصاب در آلت تناسلی شما است.

رخ دادن نعوظ صبحگاهی همچنین می تواند نشان دهنده ی این باشد که شما از نظر جسمی و در هنگام بیداری قادر به نعوظ و حفظ این شرایط هستید.

اگر نعوظ صبحگاهی دیگر برای شما اتفاق نیوفتاد و متوجه شدید که در هنگام بیدار شدن از خواب حالت نعوظ ندارید، این مساله می تواند نشانه ی اولیه ی یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

به احتمال زیاد، این مساله می تواند نشانه ای از اختلال نعوظ جسمی (ED) باشد. ممکن است اتفاقی در بدن شما رخ داده باشد که از تامین خون کافی یا عصبی برای عملکرد نعوظ مناسب جلوگیری کرده باشد.

اگر شرایط ذکر شده در زیر را داشته باشید، احتمال اینکه اختلالات نعوظ را تجربه کنید بیشتر است:

برخی از معلولیت های جسمی نیز ممکن است احتمال بروز اختلالات نعوظ را افزایش دهد.

مصرف برخی از داروها نیز ممکن است بر توانایی شما در تجربه ی نعوظ صبحگاهی تاثیر بگذارد.

مصرف مسکن ها و برخی داروهای ضد افسردگی ممکن است از بروز اختلالات نعوظ جلوگیری کنند.

ممکن است با افزایش سن، نعوظ صبحگاهی کمتر رخ دهد.

ولی اگر جوان هستید و نعوظ صبحگاهی را تجربه نمی کنید یا نعوظ شما ناگهان متوقف می شود، ممکن است زمان مراجعه به پزشک باشد!

مراجعه به پزشک برای نعوظ صبحگاهی

چه موقع نیاز به مراجعه به پزشک است؟

تجربه کردن نعوظ صبحگاهی نشانه ی سلامتی است و نیازی نیست که برای آن به پزشک مراجعه کنید. با این حال، در صورتی که دو وضعیت ذکر شده در زیر را داشتید، حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید:

دیگر نعوظ صبحگاهی را تجربه نکنید

اگر شما اغلب نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنید و اکنون اصلا آن را تجربه نمی کنید و یا نعوظ کمتری دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

اگر چه کمتر شدن نعوظ صبحگاهی با افزایش سن یک مساله ی کاملا طبیعی است، ولی قطع شدن یک دفعه ی این مساله می تواند نشانه ی وجود یک مشکل پزشکی و اساسی باشد.

اگر نعوظ را همراه با درد تجربه می کنید

بیشتر نعوظ های صبحگاهی ظرف ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب برطرف می شوند. اگر نعوظ شما بعد از بیدار شدن بیش از یک ساعت طول کشید و یا اگر دردناک شد، باید برای ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید.

 

وقتی صحبت از نعوظ صبحگاهی می شود، مشخص کردن اینکه تجربه کردن این حالت به چه مقدار لازم است، سخت می شود! بعضی از مردان هر روز نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند. 

برخی از مردان فقط کمتر از یک بار در هفته این حالت را تجربه می کنند.  در طول معاینه جسمی سالیانه، با پزشک خود در مورد اینکه چقدر و چند بار نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنید صحبت کنید. 

اگر به اندازه کافی آن را تجربه نمی کنید، ممکن است پزشک در صدد تشخیص یک دلیل برای شما تلاش کند.

آیا نعوظ صبحگاهی با اختلال نعوظ ارتباط دارد؟

ما می دانیم که اختلال نعوظ چند عاملی است و موارد زیادی بر روی آن تأثیر می گذارند. عملکرد عصبی کاهش یافته، مسائل عروقی و مسائل آناتومیکی یا ساختاری گاهی باعث اختلال در نعوظ می شوند.

علاوه بر همه این دلایل جسمی، گاهی دلایل روانی نیز وجود دارد. گاهی اوقات تعیین علت ایجاد آن دشواراست.

نکته آخر

نعوظ صبحگاهی یک حالت بسیار شایع است. تجربه ی این حالت نشانه ی خون رسانی طبیعی به آلت تناسلی مرد و سلامت اعصاب این ناحیه است. 

بیشتر مردان جوان هفته ای چند بار نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند.  با افزایش سن، مردان این حالت را کمتر تجربه می کنند.

اگر به یک باره نعوظ صبحگاهی دیگر اتفاق نیوفتاد، بهتر است با پزشک خود ملاقات کنید، چرا که این مساله ممکن است نشانه ی اولیه یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد. 

توجه داشته باشید که نعوظ صبحگاهی را چقدر و چند بار در هفته تجربه می کنید و اگر متوقف شد و یا کاهش پیدا کرد حتما با پزشک خود صحبت کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشيد من چند روزي هستش صبحها كه از خواب بيدار ميشم در حالت نعوظ
  درددارم ولي وقتي دستشويي ميرم بهترم ميشم ممنون ميشم راهنماي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 هفته پیش)

   اين حالت طبيعي مي باشد درماني ندارد

 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان
  موردی بود میخواستم باهات مشورت کنم من یک چند وقتی است دچار اختلال نعوظ الت هستم این حالت به تناوب برام ظاهر میشود البته از نظر بیماریهای داخلی مرتبط بررسی کردم که مشکلی ندارم و چون در خواب هم حالا نعوظ را دارم بنظر نمیرسه از نظر خونرسانی و مشکلات الت موردی داشته باشم یک‌مدت از سیلدنافیل استفاده میکردم که پاسخ نسبتا خوبی میداد ولی جدیدا متاسفانه جوابش کم است میخواستم راهنمایی کنی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 5 روز پیش)

   از قرص تاداگرا٢٠ استفاده كنيد

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،بنده45سالمه ودرحدود2سال هست که نعوظ صبحگاهیم قطع شده،درحین رابطه هم نعوظ ندارم،وزودانزال هم هستم ،ضمنا غلظت خون بالا هم دارم،هر4ماه خون میدم،یاحجامت میکنم.همسرم مدتی است منو ترک کرده ،ازتون تقاضامیکنم کمکم کنید،راه هم دورهستش من قزوین زندگی میکنم،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
  بنده حدودا ۶۰ساله هستم. از سالها قبل و از اوایل ازدواج اکثرا مشکل زود انزالی داشته و به همین دلیل کم کم نسبت به امور جنسی سرد شدم و بتدریج دچار اختلال نعوظ شده و الان حدود پنج شش سال هست که دچار عدم نعوظ هستم. دچار بیماری فشار خون و دیابت نیز میباشم و قرص های (لوزامیکس اجتماعی ۵۰،آملوپرس۵،سینوریپا۵۵۰۰وزیمپت۵۰/۵۰۰)مصرف میکنم. چون با همسرم حدود۱۵سال اختلاف سن دارم این مساله سالهاست باعث یجادنارضایتی در زندگی زناشویی من شده است.تا اینکه چندسال قبل نزد دکتر اورولوژیست رفتم و ایشان قرص تادالافیل۲۰و کپسول پاورگل و آمپولها ی تستسترون تجویز کردند که بسیار موثربود ولی وقتی داروها تمام شد و خواستم به نزد ایشان مراجعه کنم متوجه شدم متاسفانه به خارج از کشور مهاجرت کردندوچون بیماری فشار خون داشتم از مصرف خودسرانه این داروها خودداری کرده و بعد از مدتی به نزد دکتر اورولوژیست دیگری رفتم که ایشان داروها را برایم تعویض و قرص (ایرکتو۱۰۰سیلدنافیل و سیتالورامین ۲۰)تجویز کردند که نه تنها موثر نبود بلکه بعد از مصرف دچار حالت تهوع میشدم و به همین دلیل دیگر مصرف را اصلا ادامه ندادم. الآن چند سالیست که عدم نعوظ کامل و رابطه جنسی نداشتم .حال جناب آقای دکتر میخواستم بدانم امیدی به بهبود هست یا نه.از راهنماییهای دلسوزانه و بی دریغ شما بدون هیچ چشمداشتی کمال تشکر و قدردانی را دارم. امیدوارم سالم و تندرست باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر م دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام ۵۳ ساله، چند سالی از تخلیه ادرار رنج می برم ببخشید ادرار میگیره چنان احساس میکنم الان برم کلی تخلیه میشه اما همین که میشینم کمی میاد، بایدانقدر بشینیم وبا دست الت را فشار بدم راه کنم تا کمی دیگر تخلیه شود ضمنا بیضه سمت چپ رگهای زیرش بعضی وقتا آنقدر بزرگ میشه وخیلی درد میکنه،خصوصا زمانی که تحریک میشم تازمانی که تخلیه نشم درد دارد وبعضی وقتا زیردلم درد میکنه، لطفا راهنمایی کنید چکار کنم وچه داروی مصرف کنم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد براي هميشه

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر آلت من هنگام نعوظ انحنای رو به پایین داره مثل عکسی که ارسال می کنم، آلت وسطی عکس خیلی شبیه آلت من هنگام نعوظ هست. این مشکل ساز هست یا خیر برای آمیزش؟ درمان می خواهد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكل ساز نيست نيازي به درمان نيست

 • تصویر کاربر ایوب جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  آقای دکتر فرمودین این آمازیشات رو انجام بدم و قبل از سکس یک عدد قرص تاداگرا20 مصرف کنم
  ولی دکتر من مجردم حتی با قرص سیلدنافیل نعوظ کامل نداشتم
  آزمایشات رو انجام دادم نتیجه رو به شما اعلام کنم؟
  آیا این آزمایشات در همه ی استان ها انجام میدن؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 1 ماه پیش)

   منتظر جواب أزمايشات هستم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر