آیا التهاب پروستات مزمن خطرناک است؟

پروستاتیت، التهاب پروستات است. می‌تواند ناگهانی و حاد باشد و یا طولانی مدت یا مزمن. ضمنا می‌تواند به علت میکروب و عفونی باشد.

پروستاتیت چیست؟

التهاب پروستات که همان پروستاتیت خوانده می شود،می تواند به صورت حاد و مزمن ظاهر شود که نوع مزمن آن به دو فرم دیده می‌شود. یکی پروستاتیت عفونی مزمن که به علت عفونت میکروبی مداوم و پایدار ایجاد می‌شود. نوع دوم سندروم مزمن درد لگنی یا به عبارتی به نام CPPS می‌باشد.

علت نوع دوم التهاب پروستات مزمن هنوز کاملا مشخص نشده است. التهاب پروستات مزمن معمولا باعث درد در ناحیه تحتانی لگن ایجاد می‌کند. درمان می‌تواند سخت باشد و با آنتی بیوتیک و سایر داروها صورت گیرد.

 غده پروستات فقط در مردان دیده می‌شود و زیر گردن مثانه قرار گرفته است. این غده چنانچه بزرگ شود مجرای خلفی را مسدود می‌کند و باعث علائم ادراری می‌شود. غده پروستات ترشحات انزال را افزایش می‌دهد و ۲۰ تا ۳۰ درصد حجم منی از ترشحات پروستات است و ترشحات آن در سرعت و فعال کردن نطفه‌ها دخالت دارد.

تشخیص التهاب پروستات

تشخیص التهاب پروستات مزمن

تشخیص پروستاتیت مزمن بر اساس علائم است که بیمار حداقل سه ماه باید این علائم را داشته باشد. در التهاب پروستات حاد علائم معمولا ظاهر می‌شود و سریعا ناپدید می‌گردد.

انواع التهاب پروستات مزمن

۱٫پروستاتیت عفونی مزمن

۲٫پروستاتیت مزمن/ سندرم درد لگنی مزمن (CPPS)

التهاب پروستات مزمن در بین مردان بسیار شایع است. تقریبا دو مرد از ده مرد در طول عمر و زندگی خود مبتلا به پروستاتیت مزمن دارای سندرم مزمن درد لگنی (CPPS) هستند. از هر ۱۰ نفر، ۱ نفر به پروستاتیت مزمن مبتلا می‌باشند که دارای پروستاتیت عفونی است.

ناحیه درد پروستات کجاست؟

التهاب پروستات علت میکروبی پروستاتیت مزمن، شبیه میکروب عفونت ادراری است. علائم پروستاتیت ممکن است زیاد شود یا از بین رود. وقتی بیماری تظاهر کند، به صورت درد و ناراحتی در فرد مبتلا ایجاد می‌شود و این درد را در ناحیه آلت، اطراف مقعد، در ناحیه پشت و بالاخره بالای استخوان پوبیس در فرد بیمار احساس می‌شود. دفع مدفوع ممکن است همراه با درد باشد و درد در بیضه‌ها منتقل شود.

علائم التهاب پروستات مزمن

علائم ادراری به شکل تکرر ادرار و دفع ادرار همراه با درد از مشکلات این بیماری می‌باشد. علائم ممکن است به مدت طولانی تداوم پیدا کند. اگر چه ممکن است علائم گاهی ظاهر و گاهی از بین رود و از نظر شدت متفاوت است. این علائم به صورت سوزش و تکرر ادرار می‌باشد. این علائم شبیه علائم مربوط به پروستاتیت حاد می‌باشد. به هر حال درد در مردان مبتلا به پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد در مشاهدات بالینی کمتر است. برای مثال در پروستاتیت مزمن در مقایسه با پروستاتیت حاد، بیمار تب ندارد یا پایین است و احتمال درد عمومی بدن و آلت کمتر است. وقتی پروستاتیت مزمن با دارو درمان شود، علائم عمومی از بین می‌رود. اگر چه دارو کاملا عفونت را از پروستات ریشه‌کن می‌کند ممکن است دوباره عفونت عود نماید.

التهاب پروستات مزمن/ سندرم مزمن درد لگنی (CPPS)

پروستاتیت مزمن و CPPS عبارت از درد و ناراحتی مداوم در ناحیه پایین لگن است. این درد در آلت و اطراف مقعد است. برای تشخیص، این علائم از سه ماه قبل باید شروع شده باشد. علت این بیماری ناشناخته مانده ولی عللی برای آن پیشنهاد کرده‌اند.

عوامل ایجاد کننده عفونت مزمن پروستات

 • عفونت پروستات با میکروبی که تاکنون مشخص نشده است.
 • مشکلات عصبی که پروستات را گرفتار می‌کند.
 • مشکلات سیستم دفاعی بدن
 • ورود ادرار به داخل پروستات هنگام زور زدن برای تخلیه ادرار

اصطلاح پروستاتیت مزمن به التهاب یا عفونت غده پروستات اطلاق می‌شود. علت واقعی پروستاتیت مزمن ناشناخته مانده است.

به همین علت بعضی پزشکان ترم و اصطلاح سندرم درد مزمن لگنی (CPPS) را به کار می برند.

علائم التهاب پروستات مزمن

— درد در ناحیه مقعد، آلت، پشت و بیضه‌ها، درد از نظر شدت روز به روز فرق می‌کند.

— علائم ادراری، درد موقع ادرار کردن، نیاز فوری به توالت رفتن برای تخلیه ادرار (urgency)

— کاهش فشار ادرار و زور زدن موقع ادرار کردن (hesitancy)

مشکلات جنسی، که به صورت اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی و انزال دردناک می باشد.

— احساس خستگی و درد عمومی آلت

دارو برای التهاب پروستات

درمان التهاب پروستات مزمن

درمان پروستاتیت مزمن بسیار سخت می‌باشد، ولی در بیشتر افراد مبتلا علائم بعد از ماه‌ها فروکش می‌کند.

درمان پیشنهادی شامل دادن آنتی بیوتیک به مدت ۴ هفته در صورتی که عفونت ادراری داشته‌اند یا حمله یا برگشت پروستاتیت در سال قبل وجود داشته باشد، ولی باید پزشک مطمئن باشد که عفونتی وجود داشته باشد. سایر داروهای تجویزی مسکن و ملین می‌باشند. پروستاتیت مزمن غیر میکروبی یک نوع دیگر از پروستاتیت است که باعث درد و التهاب در پروستات و قسمت سیستم تحتانی ادراری می‌شود. علائم این بیماری شبیه بیماری قبلی است. علت آن نامشخص است و یک مشکل در  حال پیشرفت می‌باشد. علائم بیماری باید در یک زمان و مدت طولانی تداوم داشته و وجود داشته باشد. هدف از درمان بهبود علائم است ولی استفاده از آنتی بیوتیک در این بیماری مورد بحث می‌باشد.

بسیاری عقیده دارند میکروب قابل شناسایی نمی‌باشد ولی آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. سایر مواردی که به درمان کمک می‌کند، خودداری از خوردن الکل، کافئین و مایعات اسیدی می‌باشد. یبوست باید با استفاده از ملین‌ها بهبود یابد. فعالیت آرام‌بخش نیز مفید است.

در آب گرم نشستن نیز به درمان کمک می‌کند. روی اجسام نرم باید نشست. از ماساژ هم می‌توان کمک گرفت.

بعضی بیماران به علت مصرف داروهای آزاردهنده طولانی مدت، دچار مشکلاتی به صورت اضطراب، افسردگی و ناامیدی می‌شوند. لذا گاهی لازم است از داروهای ضد افسردگی و پزشک روانپزشک استفاده کرد.

درد مزمن لگنی در مردان (Chronic pelvic pain in men)

اصطلاح پروستادی نیا (prostadynia) یا سندرم درد لگنی مزمن (CPPS) به منظور درد مزمن لگن که دلیل روشنی برای آن معلوم و مشخص نیست به کار می‌رود. این درد همراه با علائم تحریکی مثانه (تکرر و سوزش ادرار) می‌باشد. درد ممکن است در ناحیه کشاله ران، ژنیتالیا، پرینه و نشیمنگاه وجود داشته باشد. این علائم بدون وجود میکروب در کشت ادرار به وجود می‌آید.

ممکن است در ترشحات پروستات افزایش سلول‌های سفید (WBC) یا میکروب در کشت ترشحات دیده شود.

اصطلاح پروستادی نیا (Prostadynia) در پزشکی کاربرد دارد و استفاده آن تشویق نمی‌شود.

اگر به دنبال بهترین روش درمان بیماری پروستات هستید، بر روی درمان پروستات کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

17+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. خسته نباشید
  ببخشید
  من از چهارده سالگی متوجه میشدم
  که چه ادرار و چه منی بعد از هر بار تخلیه شدن
  اندازه ی یکی دو قطره میمونه
  بعضی مواقع دو دقیقه و گاها ده دقیقه بعد تخلیه میشه
  و همینطور آلت تناسلی خیلی حساس هستش
  وده ساله که ازدواج کردم و این حساس بودن و انزال زودرس ادامه داره
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 روز پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 روز پیش)
   تشکر خالصانه از وقتی که میذارید
   آقای دکتر جسارتا غلظت خون و کمی حالت سیکلسل هم دارم که برای سیکلسل آزمایش ندادم ولی زود خسته میشم و کم میارم مخصوصا تودویدن وسربالایی رفتن
   بنظرتون این دارو تاثیر نامطلوبی نداره
   ممنون بابت راهنماییتون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ خرداد ۹۹( 4 روز پیش)

   خير نداره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضام جمعه ۹ خرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر قوامی،
  بنده ۴۲ ساله و متاهل هستم. حدود یک ماه است درد در ناحیه لگن و گاهی کشاله ران دارم. الان درد خفیف آلت و درد در ناحیه بین مقعد و بیضه هم دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 6 روز پیش)

   روزي دو بار هر بار 15 دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر سهرابی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید اقای دکتر همسر من هفت ماه پیش به علت سنگ کلیه به بیمارستان مراجعه کردن دکتر عملutlبراشون انجام دادن بعد از عمل یه تکه گوشت به همراه خون دفع کردن و برای دو ماه علائم تکرر ادرار بی اختیاری ادرار دفع خون داشتند و ازمایش ادرارشونم باکتری و عفونت زیاد داشت به دکتر مراجعه کردیم ایشون شبی یک ربع نشستن در اب گرم قرص وزیکر و دیکلوفناک تجویز کردن علائم به نظر کم شده اما بعد از هر بار رابطه باز هم دچار سوزش ادرار و لخته خون میشن و دکتر هم گفتن مثانه ت پیش فعاله و دارو ی پروستاتیک هم تجویز کردن خواستم ببینم این علائم برای پروستات هست یا مثانه و ایا میتونه مشکل مغز و اعصاب باشه و این که این مشکل بعد ها روی باروری تاثیر داره ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   مغز و اعصاب نيست و روي باروري اثري ندارد دارو ها را يك بار ديگر تكرار كنيد

 • تصویر کاربر اهورا پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درود بر دکتر قوامی
  بنده ۴۰ سالمه و مجرد هستم و سالهایت که به خودارضایی به صورت هفته ای ۱ تا ۲ بار عادت دارم و یکساله هست که در بیضه هایم گاهی وقته درد دارد و تیر میکشد و همچنین در ناحیه بین مقعد و بیضه که دست میکنم درد خفیفی دارد و وقتی زیاد سر پا می ایستم درد در کمر و پشتم دارم ولی مشکل تکرر ادرار یا سوزش ادرار ندارم اگر امکان دارد راهنمایی بفرمایید که بنده مشکل پروستات دارم و برای درد زیر شکمم سمت راست بعد خودارضایی که شروع می‌شود اگر امکان دارد دارویی تجویز فرمایید سپاسگزار میشوم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ،،، كار سنگين انجام ندهيد ،،،،، روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکترحدود یک سال پیش من سنگ کلیه سمت چپ ۷ میل گرفتم باگرفتاری زیاد سنگ رو دفع کردم......اما بعد از دفع مشکل تکرر ادرارم حل نشد یه چند ماه گذشت رفتم پیش دکتر عمومی یه آزمایش پروستات و سنوگرافی واریکوسل نوشت.جواب پروستات ۶ واریکوسل گرید۱......یسری داروی برای التهاب پروستات نوشت سیپرفولکسین و پروترال ۴ گفت تو تشت بشینم و یسری غذا ها رو نخورم و هفته ۳ بار انزال داشته باشم....اما بعد از همه این کارها هم تکرر ادرارم زیاد شد هم درد کلیه.دوباره به دکتر مراجعه کردم گفت باید بری پیش دکتر اورولوژیست.تمال مراحل درمانی رو نوشت و من نوبت گرفتم رفتم پیش یه فوق تخصص به نام دکتر علی فتح الهی تو رشت هم ماجرا رو بهش گفتم ایشون یه معاینه از بیضه ها کردن و سونگرافی فتق نوشت جواب شد فتق هرنی اینگوینال سمت چپ.الان من سه تا اشکال دارم..... آقای دکتر فتح الهی هم یسری آنتی بیوتیک.پروترال۴ برای دو ماه نوشت گفت تو تشت هم هر روز نیم ساعت بشینم انزال هم داشته باشم.من به ایشون گفتم وقتی انزال انجام می دم درد کلیه می گیرم درد بیضه می گیرم تکرر ادرام خیلی زیاد می شه.باتمام این حرفها ایشون گفتن این کارها رو که گفتم انجام بدم.دو ماه تمام شد ومن پر ازدرد رفتم پیش ایشون در کشاله ران تکرر ادرار درد کلیه.ایشون دوباره منو معاینه کردن و تصمیم گرفتن منو عمل جراحی فتق هرنی اینگوینال کنن. الان ۳ هفته هست که عمل جراحی فتق هرنی اینگوینال سمت چپ انجام دادم. درد کشاله ران یه کمی کم شده.اما هنوز تکرر ادرار ودرد کلیه دارم ودر دوصورت هم تکرر ادرار ودرد کلیه سمت چپم زیاد میشه یک به هردلیلی که باعث بشه ادرارمو نگه دارم. دو وقتی که انزال داشته باشم.... اما در چه شرایطی حالم نرمال میشه ودرد ندارم ؟ اگه سرکار نرم و زود به زود به دستشویی برم و انزال نداشته باشم حالم خوب میشه......خواهشا راهنمایی بفرمایید چه کاری انجام بدم دیگه خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   درمان صحيح انجام شده ،، روزي يك عدد قرص ده ميلي گرم وزيكر ميل شود

 • تصویر کاربر Masoud جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من ۲۸ سالمه و تا الان از کودکی ۵ بار برای تنگی مجاری ادرار عمل کردم که آخرین بار ۲ سال پیش بوده ، در حال حاضر موقع ادرار با کمی تاخیر و قطره قطره شروع میشه و بعد فشار میارم فشار ادرار زیاد میشه و تکرر هم دارم ، چند وقت پیش مقداری خارش در نوک آلت احساس میکردم که آزمایش ادرار دادم و مشکلی نبود ، ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   عكس مجرا گرفته شود

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۴ سالمه و متاهل هستم ۳ ماه میشه بعضی اوقات بین مقعد و بیضه درد دارم موقع دفع هم این درد بعضی اوقات به سراغم میاد میل جنسیم هم خیلی کم شده آلتم هم یه وقتایی درد میکنه تو این مدت ۲ بار نزدیکی کردم بعد از نزدیکی دردش زیاد میشه آیا پروستات دارم؟ نگرانم چیکار باید بکنم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   التهابً پروستات داريد،،روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد

 • تصویر کاربر Hamid دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته
  خاستم بپرسم علت پرش عضلانی در ناحیه پرینه چیه جناب دکتر؟ آیا نگران کننده ست؟
  نیازه متخصص اورولوژی مراجعه کنم یا نه ؟
  هیچ دردی ندارم فقط در ناحیه پرینه پرش عضلانی دارم و ادمو کلافه میکنه
  بخصوص شب ها بیشتر میشه
  سنم سی و مجرد و سابقه استمنا دارم
  راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   نگران كننده نيست ،، عصبي است

 • تصویر کاربر رحمت چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  در سال ۷۴ که ۳۸ ساله بودم دچار عفونت پروستات شدم همراه با سوزش ادرار و خون در ادارار بود طی دو ماه از طریق انتی بیوتیک و سایر داروهای تجویزی درمان شدم ودیگر و تاکنون دچار عفونت نشدم . درسال ۹۵ ودر ۵۸ سالگی و در ۵۸ سالگی و بعد از دوچرخه سواری چند روزه دچار درد در ناحیه لگن و خصوصا در ناحیه پرینه شدم و پس از چند روز تقریبا خوب شدم اما سه ماه بعد و با سرعت کم حین نشستن روی کاناپه و یا رانندگی دچار درد در نشیمنگاه وزیر ران پای راست و باسن راست شدم که این درد در مواقعی که برای کاهش درد کمی کج بشینم و اجبارا نشستن طولانی لازم باشدبه سمت چپ لگن نیز هم منتقل میشود
  از سال ۹۵ تا تابستان ۹۷ به اشتباه به پزشکان ارتوپد و مغز واعصاب مراجعه میکردم ۴ بار ام ار آی کمر و لگن انجام دادم ودو بار اسکن استخوان انجام دادم غیر از دیسک کمر مختصر که گفتند ارتباطی با دردهای لگن ندارد نتیجه ای نگرفتم.
  از سال ۹۱ تاکنون به صورت سالانه و حتی هر ۶ ماه آزمایش پی اس آ برای پرستات دادم و شیب افزایش سالانه آن متناسب با سن بود و در آزمایشی که ۳ ماه بعد از دوچرخه سواری دادم شاهد رشد مقدار آن به صورت غیر نرمال بودم نزد اورولوژیست رفتم و برای اطمینان ازسلامت پروستات اقدام به نمونه برداری یا بیوپسی و بستری در بیمارستان کردم که جواب آزمایش از نظر سرطان منفی بودو طی مدت سه ماه آنتی بیوتیک تاوانکس مصرف کردم ولی در کاهش درد یا بهتر شدن وضعیت درد هیچ کمکی نکرد. مجدا در آبان ماه سال ۹۸ با مراجعه به پزشک دیگری دستور
  ام آر آی مخصوص پرستات را تجویز کردند که اقدام کردم و جواب نیز طبیعی بودو به مدت دو هفته دار‌وی کاهش التهاب پرستات مصرف کردم ولی باز هم هیچ کمکی به درد و بهبود شرایط نکرد.
  از نظر روانی بسیار حساس و زود رنج هستم و با توجه به مشکلاتی کاری طی ۵ سال گذشته که مصادف با همین درد بوده است و با ترکیب هم شرایط بسیار بد روانی را برایم ایجاد نمود و دچار اختلال خواب نیز هستم . و با استراحت کافی درد کلا از بین میرود و در نشستن و یا رانندگی به مدت کمتر نیم ساعت مجددا درد و سوزش باسن و ران پای راست پ گز گز کف پا آغاز میشود.
  با پوزش از تصدیع و طولانی شدن شرح فوق تقاضا دارم اگر کمکی یا توصیه ای و یا درمانی وجود دارد دریغ نفرمایید
  ضمنا الان ۶۳ ساله هستم و psa هم اکنون ۵/۳ میباشد و سوزش ادرار و نه خون در ادارار و هیچ علامت مشکوکی که در ارتباط با پرستات و مثانه باشد ندارم و فقط کمی بزرگی خوش خیم پرستات دارم و فقطدفع ادرار با فشار کم و کمی طولانی وجود دارد.
  با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دنقيقه در أب  گرم نشسته شود دو هفته

 • تصویر کاربر ناصر جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر من ۵۹سال دارم حدود بیست ساله که از مشکل بزرگی پروستات وتکرر ادراررنج میبرم سه سال پیش عمل تراش مجرای پروستات و نمومه برداری سرطان انجام دادم خوشبختانه سرطان نبوده ولی درد و تکرر ادار
  راهمیشه دارم ضمنا کپسول امنیک هرروز اسفاده میکنم
  ولی الان حدود یک ماه که بیضه هام به خصوص بیضه راستم وگاهی چپ گردشی بعد اداربه شدت دردمی کنه زماندرازکشیدن ونشتن حدودا۴یا۵،دقیقه به شدت دردمیگیره وبعد اروم میشه ضمنا وقتی میخوام بایستم دردشدیدی درکشاله رانم ایجاد میشه که بانشتن رفع میشه به دلیل ترس از کرونا دکتر نرفتم فقط مسکن مصرف میکنم ولی دردهمچنان ادامه داره ممنمون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر