علت درد کلیه چیست؟

درد کلیه کجاست؟ چرا درد کلیه و درد کمر با هم اشتباه گرفته می شوند؟ علائم اصلی درد کلیه چیست؟ چگونه میتوان این درد را درمان کرد؟ در این نوشتار به سوالات فوق پاسخ خواهیم داد.

درد در کلیه ها چیست ؟

مردم معمولا درد کلیه ها را با درد کمر خود اشتباه می گیرند. برخلاف درد کمر، که معمولا در ناحیه پایین کمر پدیدار می شود، درد کلیه عمیق تر و بالاتر است. کلیه های انسان در پایین تر از قفسه سینه قرار دارند و در هر سمت ستون فقرات یک کلیه وجود دارد.

درد در کلیه ها در دو پهلوی فرد احساس می شود و یا ممکن است در نواحی میانی کمر آن را حس کنید (معمولا در زیر دنده ها به سمت چپ یا راست ستون فقرات). همچنین این احتمال وجود دارد درد فرد به سمت سایر نواحی پیشرفت داشته باشد که از جمله آن ها می توان به شکم یا ناحیه کشاله ران اشاره کرد.

درد کلیه کجاست

درد کلیه ها در نتیجه ورم و یا انسداد کلیه و یا مجاری ادرار به وجود می آید. از جمله دیگر علائم آن نیز می توان به تب، حالت تهوع، ادرار دردناک و دیگر نشانه هایی که خبر از مشکلات کلیوی می دهند اشاره داشت.

علائم و نشانه های درد کلیه

درد کلیه معمولا همچون یک خارش کند و نسبتا آرام در یکی از دو سمت کمر است. البته این درد در پایین کمر حس نمی شود و بیشتر در میانه آن پدیدار می شود.

این درد معمولا در پهلوی افراد یا کمر آن ها حس می شود. نکات مهم در مورد درد کلیه از قبیل میزان شدت آن، تکرر پدیدار شدنش و این که به یک ناحیه منحصر می شود یا خیر در افراد مختلف فرق دارند. این موارد می توانند به پزشک معالج در تشخیص علت اصلی درد بیمار کمک کنند. از جمله دیگر علائم مرتبط با درد کلیه می توان به این سه مورد اشاره داشت:

علت درد کلیه راست

علت درد کلیه راست می تواند ناشی از خود کلیه، ارگان ها، ماهیچه های مجاور و یا سایر بافت های بدن باشد. از جمله علل شایع میتوان به:

 • عفونت مجاری ادراری
 • سنگ های کلیوی
 • ترومای کلیه
 • بیماری کلیه پلی کیستیک
 • ترومبوز ورید کلیوی
 • سرطان کلیه

اگر در ناحیه کلیه راست درد دارید، می تواند ناشی از یک مشکل نسبتاً شایع کلیه مانند عفونت ادراری یا سنگ کلیه باشد.

درد در ناحیه کلیه راست شما نیز ممکن است به دلیل یک بیماری غیرمعمول مانند ترومبوز ورید کلیوی (RVT) یا بیماری پلی کیستیک کلیه (PKD) ایجاد شود.

اگر درد مداوم در کلیه راست دارید، یا اگر درد به طور فزاینده ای شدیدتر شد، یا فعالیت های روزمره شما را مختل کرد، برای تشخیص و گزینه های درمانی به پزشک مراجعه کنید.

علت درد کلیه راست

علت درد کلیه چپ

در بسیاری از موارد  درد مداوم در کلیه چپ و پایین شکم ناشی از دیورتیکولیت است. دیورتیکول کیسه های کوچکی است که از فشار روی نقاط ضعیف روده بزرگ ایجاد می شود. دیورتیکول شایع است و حتی بعد از 40 سالگی بیشتر است. در صورت پارگی کیسه، تورم و عفونت می تواند باعث دیورتیکولیت شود.

 

سمت چپ و پایین شکم شما قسمت آخر روده بزرگ و برای برخی از خانم ها تخمدان چپ است. درد جزئی در این ناحیه معمولاً جای نگرانی نیست و ممکن است طی یک یا دو روز خود به خود برطرف شود.

علائم درد کلیه چپ

در صورت داشتن موارد زیر از کسی بخواهید تا به شما کمک کند تا به مراقبت های فوری یا اورژانس برسید.

 

 • تب
 • حساسیت شدید در ناحیه آسیب دیده
 • تورم شکم
 • مدفوع خونین
 • حالت تهوع و استفراغ مداوم
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • پوستی که زرد به نظر می رسد (زردی)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درد در زیر شکم سمت چپ، علت ایجاد آن و زمان مراجعه به پزشک خود ادامه مطلب را مطالعه کنید.

کلیه کجاست؟

کلیه ها دو اندام کوچک به شکل لوبیا هستند که در دو طرف بدن قرا دارند. اندازه هر کدام به اندازه مشت شماست. آنها در زیر قفسه دنده شما در دو طرف نخاع قرار دارند.

کلیه ها وظایف مهمی بر عهده دارند. آنها آب، اسیدها و مواد زائد خون شما را پاک می کنند. اگر کلیه هاا به نوعی بیمار یا آسیب دیده باشند، نمی توانند کار خود را برای حفظ تعادل سالم نمک ها ، مواد معدنی مانند کلسیم و آب در خون انجام دهند.

کلیه ها همچنین هورمون هایی تولید می کنند که در کنترل فشار خون، استحکام استخوان ها و تولید گلبول های قرمز خون به شما کمک می کنند. بنابراین مهم است که مراقب علائم بیماری کلیوی یا آسیب هایی مانند درد کلیه باشید.

علل احتمالی درد کلیه چه هستند؟

از آن جایی که کلیه ها خون را تصفیه می کنند، ادرار را شکل می دهند و آن را به کمک لوله هایی به نام یوریتر (یا همان حالب) از بدن خارج می کنند، به وجود آمدن مشکل در هر یک از این مراحل و نواحی می تواند منجر به بروز درد در فرد شود.

🛑 بیشتر بدانید: رنال کولیک، دردی است که به علت گرفتگی مجاری ادراری توسط سنگ های ادراری اتفاق می افتد. مجاری ادراری شامل کلیه، مثانه، میزنای و مجرای ادرار می شود.

از جمله رایج ترین علل بروز درد کلیه را در ادامه آورده ایم که با هم مرور خواهیم داشت:

سنگ های کلیه

سنگ های کلیوی از طریق مواد معدنی و شیمیایی که در داخل بدن انباشته می شوند به مرور زمان شکل می گیرند. سنگ ها ممکن است کوچک و به اندازه شن ریزه بوده و یا همچون یک مروارید بزرگ باشند. در صورتی که سنگ کوچک باشد احتمال دفع طبیعی آن از طریق جریان ادرار وجود دارد.

با این حال، سنگ های بزرگ تر ممکن است در مجاری ادرار فرد گیر کرده و از خارج شدن مایع ادرار از بدن جلوگیری کند. در هر صورت، فرد مورد نظر با درد بسیار شدیدی روبرو می شود.

عفونت های مجاری ادراری

عفونت در هر بخشی از مجاری ادراری ممکن است در اثر باکتری ها پس از ادرار فرد ایجاد شود. از جمله علائم آن نیز می توان به تب، ادرار دردناک، ادرار ابرگونه و خستگی عمومی فرد اشاره کرد.

عفونت کلیه ( پیلونفریت)

عفونت کلیوی ممکمن است زمانی رخ دهد که باکتری های مربوط به عفونت مثانه به خود کلیه ها برسند. افرادی که بیماری دیابت دارند و یا مجاری ادرار آن ها مسدود شده باشد ممکن است با عفونت کلیوی مواجه شوند.

در موارد مزمن، برخی مشکلات در مجاری ادراری منجر به برگشت ادرار به مثانه و سپس کلیه ها می شود. در نتیجه شاهد عفونت های مکرر و آسیب های دائم کلیوی خواهیم بود.

بیماری کلیه پلی کیستیک

این یک مشکل وراثتی است که در آن کیست های پر از مایع در داخل کلیه ها به وجود می آیند. با بزرگتر شدن کیست ها، کلیه بزرگ شده و در نهایت، توانایی خود در کارکرد را از دست می دهند.

علت درد کلیه

آسیب دیدگی و حادثه

هر گونه تاثیر مهم و ویژه یا فشار روی نواحی که کلیه در آن ها قرار دارد (به عنوان مثال برخورد های حین ورزش و یا داشتن تصادفات رانندگی) ممکن است منجر به بروز آسیب فیزیکی به کلیه ها شود. این گونه رویداد ها ممکن است در جریان خون عادی کلیه ها نیز تاثیر بگذارند. نارسایی کلیوی حاد (ناگهانی) ممکن است در اثر آسیب دیدگی فیزیکی و حادثه رخ دهد.

سرطان کلیه

کارسینومای سلول های کلیوی یکی از رایج ترین انواع سرطان های کلیه به حساب می آید. این مشکل معمولا افرادی در بازه سنی ۶۰ تا بالای ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و به ندرت ممکن است در افراد زیر ۵۰ سال دیده شود.

اگر این مشکل رخ دهد، از جمله علائم آن می توان به وجود خون در ادرار، درد ادامه دار در ناحیه کمر یا پهلو دقیقا زیر دنده ها، و یک برآمدگی یا ورم در بدن فرد اشاره کرد.

درد کلیه ها چگونه درمان می شود؟

درمان مشکل درد کلیه در بیماران به این موضوع بستگی دارد که عامل اصلی آن چه باشد. برای مشخص کردن یک علت، تعدادی ابزار های خاص در دسترس هستند که به کمک در انجام تشخیص نهایی کمک می کنند:

آنالیز ادرار

در این پروسه، ادرار به جهت بررسی برای تشخیص وجود خون، سلول های خونی سفید بیش از حد (که نشان دهنده وجود عفونت است)، پروتئین ها و برخی مواد شیمیایی خاص که مرتبط با مشکلات کلیوی هستند بررسی می شود.

آزمایش های تصویری

سونوگرافی و یا سی تی اسکن می توانند تصاویری از ساختار فیزیکی کلیه ها و مجاری ادراری را تولید کنند تا پزشکان بتوانند به کمک آن ها، وجود سنگ و همچنین میزان گردش خون در این بخش و کافی بودن آن را بررسی کنند.

 

10 راهکار برای درمان خانگی درد کلیه

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرم؟

در صورت داشتن درد ادامه دار در ناحیه کلیه ها و همچنین داشتن درد کمر به همراه هر کدام از این علائم حتما با پزشک معالج خود تماس حاصل کنید:

مقایسه درد کلیه با درد کمر

بسیاری از افراد که با مشکل درد کمر مواجه هستند بر این باورند که این درد مرتبط با کلیه آن ها می شود. اما در بیشتر موارد ، این موضوع درست نیست.

بیشتر درد های کمر تنها مربوط به همین ناحیه هستند و نه بیشتر.

بیشتر درد های کمر ربطی به کلیه ها ندارند و صرفا اسکلتی عضلانی هستند. بدین معنا که مشکلی برای عضله و یا استخوان های فرد در آن ناحیه رخ داده است.

علت درد کمر

از جمله علل رایج درد کمر در افراد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

درد کلیه معمولا عمیق تر بوده و در اثر تغییر وضعیت و جابجا شدن فرد بهتر یا بدتر نمی شود. دیگر علائم مربوط به کلیه ها می توانند به شما در تشخیص بهتر کمک کنند اما هیچ کدام ۱۰۰ درصد دقیق و قطعی نیستند.

بهترین راه این است که آزمایش های تصویری از کلیه فرد گرفته شود. به عنوان مثال سونوگرافی کلیه ها و یا آزمایش ادرار. به کمک این آزمایشات و بررسی های پزشک می توان احتمالات مختلف را رد کرد و به پاسخ درستی رسید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص کلیه و مجاری ادراری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر پالی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 388 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر سمت امروز چپ کلیه م درد گرفت و ورم کرده چند وقتی هم هست که تخمدان سمت چپم صدا میده صدای وز وز ادرارم هم پشت یر هم و زرد رنگه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي كليه ها انجام شود و روزي يك عدد قرص ألفن ايكس ال ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر آوین چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام من الان ۴ روز کلیه سمت چپم درد میکنه ۳ ماه پیشم سونو دادم اما گفت سالمه ولی الان ۴ روز درد دارم و الان ۱ ساله ک دسشویی میرم ادرارم بعضی وقتا درد دارع و بعد ادرار احساس میکنم هنوز ادرار هس
  و حالت تهو هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي جديد كليه ها انجام شود و روزي يك عدد كپسول امنيك يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر پروین دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  سلام. خانمی ۴۴ ساله هستم سالهاس درد هر دو کلیه دارم گاهی تکرر ادرار هم دارم مخصوصا وقتی هوا سرده
  هر سال هم بخاطر درد آزمایش و سونو گرافی دادم میگن سالمه. اخیرا گاباپنتین تجویز شد کمی بهتر شدم ولی دوباره درد دارم. سونو از تمام شکم هم دادم گفتن همه چی سالمه. پس درد از چیه خسته شدم بخدا درد و سوزش باهمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  من بعد از فوتبال ادرارم به رنگ قرمز یا سیاه می شود وبعد از آن دوباره به حالت عادی برمیگردد مشکل از چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳۱ خرداد ۰( 3 سال پیش)

   با سلام اين حالت طبيعي است 

 • تصویر کاربر انصاری پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداقای دکتر.۲۰سالم مجردم دردکلیه سمت چپ بعضی وقتامیزنه پشت کمرم وزیرشکمم واحساس میکنم ی لوله ای ک ازپهلوم ب صورت خمیده ب زیرشکمم متصل میشه دردمیکنه سوزش ادرارم دارم حالت تهوع واینکه بعضی وقتاغذاچیزی میخورم احساس میکنم معدم درست هضمش نمیکنه ولی بیشترین دردم همون دردی ک گفتم ازپهلو ب صورت خمیده ب زیرشکمم دردکلیه وکمرم بعضی وقتاس فقط. امیدوارم منظورم متوجه شده باشین ممنون میشم پاسخگوسوالم بشین خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 3 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي از كليه ها انجام شود و هر ٨ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۸ خرداد ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . خانم ۳۹ ساله هستم. مدت هشت ماه است که دچار درد پشت و پهلوی سمت راست شدم . یکسال قبل بعد از چکاپ سالیانه کشت ادرارم مثبت بود و با مصرف آنتی بیوتیک و آزمایش مجدد بر طرف شد . اما درد پشت و پهلو ادامه داره . تغذیه سالم دارم ورزش میکنم . و دردم جوری نیست که مسکن مصرف کنم قابل تحمل است و از خواب بیدارم نمیکند . سوزش ادرار یا تکرر ادرار ندارم . در این چند ماه تقربا هر ماه سونو گرافی دادم و مشکلی نبوده همه چیز نرمال . سی تی اسکن هم دادم و نرمال بود . با تحرک دردم بیشتر میشه مخصوصا هنگام کوهنوردی . اما گاهی هنگام استراحت هم درد دارم . ام ار ستون فقرات هم دادم مشکل جدی دیده نشده از نظر ارتوپد .اما در آزمایش آخری که دادم داخل ادرار خون دیده شده . دکتر ارولوژ به من گفتن ممکن چون روز بعد از کوهنوردی آزمایش دادم میتونه دلیلش باشه چون ۴روز قبل یک آزمایشگاه دیگر تست دادم و خونی داخل ادرار نبود و به دلیل داشتن درد و اطمینان به آزمایشگاه معروفی مراجعه کردم و تست دادم به هر روی گفتن یک هفته آنتی بیوتیک سیپروفلوکساسین مصرف کنم . اما همچنان درد هست و کیفیت زندگی رو پایین میاره . حتی از ریه عکس انداختم و مشکلی نبوده لطف بفرمایید با تجربه بالایی که دارید بنده رو راهنمایی کنید سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ خرداد ۰( 3 سال پیش)

   با سلام درد شما از عضلات كمر مي باشد

 • تصویر کاربر فیروزه پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 460 مشاهده پرسش
  سلام، با درد سمت چپ شکم که می گیره و ول می کنه پزشک عمومی سونوگرافی دادند نتیجه سونو گرافی کلیه ها اندازه طبیعی کمی کلیه چپ متورم LK=97 و Rk=107 ضخامت و اکوکورتیکال کلیه ها نرمال، کلیه چپ دارای هیدرونفروز متوسط حالت دیلاته چپ دنبال شد بررسی کامل میسر به دلیل پرگازی شکم و fatyبودن میسر نبود. سنگ و کیست و توده در کلیه ها مشاهده نشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 621 مشاهده پرسش
  سلام. وقت بخیر. مونث و 43 سالمه. در جواب سونو نوشته :ابعاد و اکوی کورتیکومدولاری و ضخامت پارانشیم کلیه ها طبیعی است. نفرولیتیاز واضح مشهود نیست. اتساع خفیف در سیستم پیلوکالیسیل راست و فولنس در سیستم پیلو کالیسیل چپ مشاهده می شود. ممنون میشم بفرمایید مشکل و راه درمان رو چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   سي تي اسكن شكم و لگن با ماده حاجب گرفته شود

 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید شب شما بخیر ازسال ۱۳۹۰ دچار سنگ کلیه شدم و یک سالی است که از درد های دو طرف کلیه شکایت دارم درد به صورت سیخ سیخ شدن هر چند وقت یک بار اگر راهنمایی بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   با سلام سونوگرافي از كليه ها انجام شود تا مشخص شود درد از كليه است يا از عضلات كمر

 • تصویر کاربر ایهان شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر، وقت بخیر
  بنده چند سال پیش عفونت و سنگ کلیه داشتم که سیستوسکوپی شدم، تقریبا سالیانه چک آب میشم و کشت ادرار هم میدم، الان چند مدتی است که درد پهلو و مبهم دارم هر دو سمتم حس میکنم ولی سمت راستم بیشتر، حالت درد تیز، همچنین وقتی دیر به دستشویی برم سوزش ادرار دارم، ولی با مصرف مایعات و به موقع رفتن به دستشویی این علائم سوزش از بین میره، تکرر ادار ندارم. چند سال پیش هم آزمایش پی اس ا هم دوبار دادم طبیعی بود، بنظرتان چیکار کنم. درد عین یه نقطه است که بدنم به هر سمتی فشار میاره اون سمت احساس میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   درد شما عضلاني است مسكن مصرف كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر