آقایان با اختلالات جنسی خداحافظی کنید!

اختلالات جنسی طیف وسیعی از بیماری های جنسی را شامل می گردد. در این مقاله به بررسی بیماری پیرونی، زود انزالی، پریاپیسم و اختلال نعوظ و راه های درمان آن ها می پردازیم.

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی ( Peyronie’s disease ) نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه است که موجب انحراف و کوتاهی آن می‌شود و  یکی از اختلالات جنسی می ­باشد. آماری که نشان دهد شیوع این نوع از اختلالات جنسی بطور دقیق چند درصد است، وجود ندارد ولی شیوع این بیماری ۹% – ۴% گزارش شده است. بیماری پیرونی در افراد مبتلا به دیابت و اختلال نعوظ بیشتر دیده می شود.

سن ابتلا به این بیماری ۵۵ الی ۶۰ سالگی است. علت این بیماری ناشناخته است، به هر حال آسیب عروقی به تونیکا آلبوژینه (لایه پوشاننده آلت)، از قابل قبول­ ترین علت این بیماری می باشد.

 در بیماری پیرونی یک پلاک در پوشش آلت تناسلی ایجاد شده و سبب کوتاهی و کجی آلت تناسلی و در نهایت ناتوانی جنسی می شود.

ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد بیماری پیرونی

✳ دیابت

✳ فشارخون

✳ افزایش کلسترول خون

✳ بیماری های ایسکمی قلبی

✳ سیگار

✳ الکل

افراد مبتلا به بیماری پیرونی در ۵۰ درصد موارد، از افسردگی رنج می ­برند و همسر آنها نیز درگیر اضطراب و استـرس است.

اهداف اولیه تشخیص فراهم نمودن اطلاعاتی در خصوص علائم، طول مدت آنها (درد ضمن نعوظ، پلاک فیبروز، انحراف، سفتی و میزان انحراف آلت ) می باشد. وقتی بیماری ثابت گردید، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا کند، به خصوص اگر  به درمان های دارویی پاسخ داده نباشد.

باید توجه کرد انحراف و کجی آلت هیچگونه ارتباطی به اندازه پلاک فیبروز ندارند. اندازه­ گیری طول آلت در حین نعوظ در تصمیم­ گیری درمان بسیار حائز اهمیت می­ باشد، که این حالت با تزریق داروهای وازو اکتیو بداخل آلت در کلینیک قابل اندازه گیری است. بیش از ۵۰ درصد افرادی که از بیماری پیرونی رنج می­ برند، قادر به انجام عمل جنسی نیستند.

درمان ­های دارویی بیماری پیرونی

✳ VIT E

✳ POTABA

✳ TAMOXIFEN

✳ PENTOXIFYLIN

✳ PDE-5 INHIBITORS

داروهای تزریقی بداخل پلاک فیبروز

✳ استروئید

✳ VERAPAMIL

✳ INTERFERON

✳ CLOSTRIDIUM COLLAGENASE

داروهای موضعی

✳ VERAPAMIL

✳ TRACTION DEVICES

✳ VACUUM DEVICES

✳ ESWL

اختلال نعوظ

از آنجایی که یک فرد درمان نشده در زمینه اختلالات جنسی خود را درمانده، کم قدرت و پایین­ تر از مردان دیگر احساس می­ کند، در نتیجه نه تنها اعتماد بنفس خود را از دست می­ دهد، بلکه روابطش با دیگران دچار مخاطره می ­شود. زنان نیز دچار اضطراب، تغییر خلق و خو و افسردگی می­ شوند که در ایجاد روابط صحیح با دیگران تاثیر بسیاری دارد.

اختلال نعوظ (ED) بیماری نیست، بلکه علامت بیماری است. تخمین زده می­ شود ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا باشند. مشکل این نوع از اختلالات جنسی فراگیر در سطح جهان بوده و هر ساله به مبتلایان آن اضافه می­ گردد. پیش بینی می­ شود در سال ۲۰۲۰ میزان آن دو برابر شود.

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب فرد و اختلال بین فردی گردیده و این حالت حداقل باید از سه ماه قبل بوجود آمده باشد.

در مقاله علل اختلال نعوظ را بشناسید بیشتر با دلایل آن آشنا شوید.

شایع­ترین علت اختلال نعوظ یا (ED) ، بیماری دیابت نوع ۲ می ­باشد که نوع خفیف تا شدید اختلال نعوظ بدلیل این بیماری می ­باشد.

دیابت ۴۰% از بیماریهای ارگانیک ایجاد کننده اختلال نعوظ را تشکیل می­ دهد. مکانیسم ­های ایجاد کننده اختلال نعوظ در دیابت، بیماری عروق آلت، اختلال در عملکرد سلول­ های پوششی عروق و اعصاب می ­باشد.

زمانی که یک فرد مبتلا مورد بررسی کامل قرار گرفت و هیچگونه علتی برای آن شناخته نشد، باید به فکر اختلالات روانی (افسردگی)، اضطراب، استرس، درگیری­ های ذهنی و کارهای  طاقت ­فرسای روزانه شد. لذا عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ به دو دسته بیماری­ های اورگانیک و غیر اورگانیگ تقسیم می شوند.

عوامل موثر در اختلال نعوظ

بیماری های اورگانیک شامل موارد ذیل می­ باشند:

✳ سن

✳ دیابت

✳ فشار خون

✳ بیماری های قلبی

پیش بینی می­ شود که ۶۰% مردان با سابقه انفارکتوس مبتلا به اختلال نعوظ هستند. باید توجه داشت افراد مبتلا به این نوع از اختلالات جنسی که تحت درمان با داروهای مهارکننده فسفودی استراز نوع ۵ (PDE-5) مثل ویاگرا هستند و پاسخ درمانی در آنها دیده نمی­ شود، باید احتمال بیماری­ عروق کرونر در آنها بررسی شود.

 • انفارکتوس = نوعی از نکروز یا مرگ در بافت است که بر اثر انسداد در مسیر خون‌رسانی ایجاد می‌شود.

دیگر عوامل موثر در ایجاد اختلال نعوظ

✳ کشیدن سیگار

✳ چاقی

✳ اختلال چربی­ های خون

✳ کم کاری و پرکاری تیروئید

✳ نارسایی کلیه

❇ اختلال هورون های جنسی پرولاکتین، استرادیول، تستسترون

✳ التهاب پروستات و علائم ادراری ناشی از آن

✳ ممکن است فرد بعد از عمل پروستات دچار اختلال نعوظ شود.

✳مصرف داروهای  تیازید، آترو واستاتین، سایمتیدین، استروژن

✳ عوامل نروژنیک سکته مغزی، الزایمر و پارکینسون

✳ جراحی و ترمای لگن

✳ COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)

✳ آپنه و اختلال خواب

✳ هیپوگونادیسم (کم کاری غدد جنسی )

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ معمولا قدم به قدم صورت می ­گیرد. داروهای خوراکی در مرحله ی اول و در صورت عدم پاسخ، تزریق داروهای وازوکتیو بداخل کورپورا و در نهایت عمل جراحی و گذاشتن پروتز در آلت صورت می پذیرد.

اختلال نعوظ

زود انزالی

وقتی صحبت از زود انزالی می­ شود، فوراً معانی از قبیل عدم کنترل، عدم رضایت جنسی و آشفتگی در مغز خطور می­ کنـد. زود انـزالی (PE) شایـع­ترین اختلالات جنسـی در مــردان می ­باشد.

آمار مختلف است، ولی تخمین زده می­ شود که ۲۵- ۴۰ درصد مردان به آن مبتلا می­ باشند. یعنی از هر سه نفر یک نفر در دنیا به این نوع از اختلالات جنسی مبتلاست.

آخرین تعریف عملی ارائه شده عبارت است از انزال دائمی و تکرار شونده که با کمترین تحریک جنسی قبل یا بعد از دخول واژن رخ می دهد که فرد کنترلی بر آن نداشته و نیز مایل به انجام آن نیست و باعث رنجش بیمار و اختلال و اضطراب وی می شود و تشخیص قطعی زمانی است که زمان دخول مهبلی زیر یک دقیقه و تشخیص احتمالی زمانی است که زیر  ۱٫۵ الی ۱ دقیقه صورت گیرد. زمان دخول مهبلی یا یک عمل جنسی طبیعی ۲ تا ۷ دقیقه می­ باشد.

انزال زودرس یا زودانزالی یکی از اختلالات جنسی می‌باشد. هنگامی که مرد، قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود، دچار انزال شده و از او منی خارج شود، گفته می‌شود مرد دچار انزال زودرس است. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به وجود می‌آید. انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی بوده و به عدم رضایت خود شخص یا شریک جنسی‌اش منجر می‌شود. منبع: ویکیپدیا

عوامل ایجاد انزال زودرس

 • عوامل روانی بازدارنده

عواملی مانند اضطراب در حین عمل زناشویی، احساس گناه یا افسردگی می توانند موجب زودانزالی شوند.

 •  فاصله زیاد بین روابط جنسی

وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یکباره آنها سخت می شود و منجر به انزال زودرس می شود.

 •  تجربه جنسی کم

بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد.

 • عوامل پزشکی بازدارنده

عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به زود انزالی می شوند.

ریسک این بیماری در افراد دیابتیک که تحت درمان دیابت هستند، کاهش می­ یابد و نیز در بیمارن مبتلا به فشارخون غیرطبیعی، بیمــاران قلبی، هیپروکلسترومی و نروپاتی مرکزی یا محیــطی دیده نمی­ شود.

درمان انزال زودرس

با وارد شدن داروهای SSRIS به صورت روزانه یا به صورت استفاده در موقع نیاز گامی بزرگ در درمان انزال زود رس برداشته شد. درمان روزانه بین ۶ الی ۱۲ هفته و در موقع نیاز ۳ الی ۴ ساعت قبل از عمل جنسی دارو باید استفاده شود.

کنترل انزال معمولا ۵ روز بعد از مصرف دارو حاصل می­ گردد. گروه ­های دارویی SSRIS که برای درمان انزال زودرس استفاده می­ شوند، عبارتند از:

✳ Citaloporam

✳ Fluoxetine

✳ Paroxetine

✳ Sertraline

✳ Fluvoxetine

دارو

بیماری پریاپیسم ( نعوظ دائم)

نعوظ دائم (Priapism) به نعوظ طولانی مدت آلت تناسلی گفته میشود. در این وضعیت، نعوظ ساعتها طول می کشد و عامل آن تحریک جنسی نیست.

در اکثر مواقع مشکل نعوظ دائم با درد زیادی همراه است. به طور کلی نعوظ دائم یک بیماری غیر معمول است. بیماری پریاپیسم معمولا در گروه‌های خاصی از افراد، مانند مبتلایان به بیماری کم‌خونی داسی شکل رخ می‌دهد.

درمان فوری نعوظ دائم برای جلوگیری از آسیب به بافت ضروری است، زیرا این آسیب میتواند منجر به عدم نعوظ و یا حفظ نعوظ گردد.

در افراد جوان اکثراً این نوع از اختلالات جنسی به علت بیماری­ های خونی نظیر سیکل سل یانئوپلاسم دیده می شود و در بعضی مواقع ممکن است با نعوظ­ های شبانه دیده­ شود، در حالی که در سنین بالاتر اغلب به علت مصرف برخی از دارو ها به وجود می­ آید.

این بیماری اولیه یا ثانویه و یا ایدیوپاتیک (بدون علت) می­ باشد و از نظر همودینامیکی به دو نوع ایسکمیک و غیر ایسکمیک (شریانی) تقسیم می­ شود. نوع ایسکمیک بسیار شایع و معمولاً دردناک است. به هرحال هر نعوظی که بیش از ۴ ساعت به طول انجامد و به حالت عادی برنگردد، دخالت درمانی نیاز دارد.

عوامل موثر در بیماری پریاپیسم

داروهای ذیل ممکن است در ایجاد این نوع از اختلالات جنسی دخالت داشته باشند:

✳ داروهای ضد افسردگی شامل ترازودن، فلوکستین، سرترالین

✳ داروهای اظطراب شامل هیدروکسی زین

✳ داروهای ضد انعقاد شامل هپارین، وارفارین

✳ الکل و کوکائین

✳ GRLH که برای تولید اسپرم و تستستـرون به کار می­ رود.

✳ داروهای ضد بیماری­ های عصبی شامل پرفنازین، مزودازین

برای درمان بیماری های  : پریاپیسم ، زود انزالی ، اختلال نعوظ ، بیماری پیرونی نیاز هست به متخصص ارولوژی مراجعه کنید و از درمان هایی که توسط تبلیغات ارائه می شود اعتماد نکنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و ارادت
  جناب دکتر من متولد سال 1360 هستم. حدود 20 روزی هست که با مشکل نعوظ روبرو شدم و بعضی مواقع حتی تا برای گذاشتن کاندوم اماده میشوم ایرکشن خود را از دست میدهم. البته قبلا مدام نعوظ صبحگاهی را هم داشتم. سکس را هک تقریبا هفته ای یکبار را داشته ام . البته بعضی مواقع دیرتر هم میشد.از لحاظ روحی یکم ادم حساسی هستم . بطور مثال موقع رانندگی حرص میخورم.
  رژیم غذایی بنده هم تغییری نکرده. میل جنسی ام هم کم نشده .
  سه روزی هم هست که یک حالت انقباض انبساط را در ناحیه مقعدم حس میکنم .
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   مشكل شما فكري است يك ساعت قبل از نزديكي يك قرص تادلافيل ميل كنيد 

 • تصویر کاربر آزادی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مدت یکماه است که د رمقاربت باهمسرم ارضاء نشده وانزال صورت نمیگیرد حتی باخودارضایی هم به سختی انزال صورت گرفت.لطفا دلیل آم وراه درمان روبفرمایید.ممنونضمنا داروهایی ازقبیل پرونده . نورتریتپلین.دپاکین . فلووکسامین وگاباپنتین برای میگرن ولیپوفیکس برای درمان چربی بالا استفاده می نمایم.وقبل ازاین اتفاق(عدم انزال )خودسر ازقرصپروستاتان استفاده نمودم به مدت یکماه که احساس کرم به خاطرمصرف آن باشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   دارويي ندارد زود گذر است

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دكتر جباري🍃

  ٣٠ سال سن دارم و مجرد هستم مدت ٧ ماه است كه نعوظ مناسبي ندارم البته هيچ رابطه جنسي نداشته ام فقط همچون قبل هنگام تحريك نعوظ ندارم به متخصص اورولوژي مراجعه كردم گفتند احتمال دارد مسائل روحي رواني يا نشت وريدي باشد...

  به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كردم و براي ٦٠ روز قرص بوپروپیون ١٥٠ نوشتند ولي تاثيري نديدم

  متخصص ارولوژي هم براي من قرص تادالافيل تجويز كردند زماني كه اين قرص رو ميخورم تا ٤ روز نعوظ بسيار بسيار خوبي دارم و بعد از ٤ روز رفته رفته مثل قبل ميشود...

  با توجه به اينكه من با قرص تادالافيل به نعوظ خوبي ميرسم و نعوظمم دوام دارد بنظرتون اختلال نعوظ من نشت وريدي است؟و اگر نشت وريدي نيست لطفا راهنمايي بفرماييد باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   نشت وريدي نداريد

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. ببخشید همسر من انزال ندارند یعنی خیلی دفعات کمی انزال دارند. نعوظ طولانی دارن بدون انزال. شاید از هر چند رابطه (طولانی)،یکبار انزال دارن. انزال در خواب هم ندارن. در دوران مجردی هم خودارضایی خیلی دفعات کم داشتند.
  ببخشید ما الان باید چکار کنیم؟ ما بچه دار میشیم با این مشکل همسرم؟درمانش چطوری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   بچه دار مي شويد هر ١٢ ساعت يك عدد قرص ايمي پرامين ميل كنيد

 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر دکتر من باوجود کجی الت مشکل انزال زودرس و نعوظ هم دارم طوری که وسط رابطه میخابه چه کنم؟ تا حالا دارو مصرف نکردم چی پیشنهاد میدین؟29 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

 • تصویر کاربر ارمین پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من عکس ارسال کردم گفتید با عمل اصلاح میشه میخواستم بدونم ایا باید حتما عمل بشه؟واینکه عمل در سایز الت تاثیری داره؟درمان دارویی نداره؟ و هزینه عمل چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   درمان دارويي ندارد ،. عمل به شما بستگي دارد و هزينه پنج ميليون و كوتاه نمي شود 

  2. تصویر کاربر ارمین یکشنبه ۲ دی ۹۷( 1 سال پیش)
   برای مشکل نعوظ و انزالم چه راهکاری دارید؟ اگر لطف کنید ممنون میشم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهزاد سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام
  ضمن عذرخواهی از طرح موضوع - بنده حدود 40 روز قبل سرماخوده و با سوزش ادرار و تکرر آن مواجه شدم و به دکتر مراجعه و فرمودن که سونوگرافی انجام شود و بعد مشخص شد که بنده غوفنت منی دارم و ( لینوکین 500 - تامسولوسین) خوردم و امروز متاسفانه منی کامل خارج نشد - سوال اینکه از این اتفاق نگرانم و برای درمانش چه باید انجام دهم - باز عذرخواهی می کنم تشکر - نیک
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما بنده برای درمان زود انزالی دکتر اورولوژی رفتم و داروهای زیر را تجویز کردن
  پروستاتان و کلومیپرامین
  میخواستم بپرسم نظر شما راجع به این داروها چی هست
  من در یکی از چشمام مشکل شبکیه داشتم و لیزر کردم ایا ممکن است داروی کلومیپرامین روی چشم عوارض داشته باشد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   درمان صحيح است و روي. چشم اثري ندارد

 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی خدمت اقای دکتر
  اقای دکتر قرص ال ارزنین برای نعوظ خوبه؟ یا قرص x-ade که به صورت گیاهیه
  من یه مدت نعوظم خوبه یه مدت بد
  برای اینکه استرسم کم بشه چی پیشنهاد میدید من 31 سالمه قد 185 وزن 86و ایا ال ارزنین مصرف میکنم ضرر نداره چون میخورم سرحالم اما نعوظ زیاد فرقی نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   هيچ كدام اثري ندارند يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد 

  2. تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۳ آبان ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون این قرص بدون نسخه به من میدن؟
   بعد عوارض جانبی نداره این قرص
   همیشه باید مصرف کنم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   براي مدت كوتاهي ميل كنيد عارضه اي ندارد بدون نسخه هم مي دهند 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آیا لیک وریدی خفیف برای یه پسر ۲۴ساله مشکل ایجاد می‌کنه فعلا سکس نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   بله ممكن است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر