آقایان با اختلالات جنسی خداحافظی کنید!

اختلالات جنسی طیف وسیعی از بیماری های جنسی را شامل می گردد. در این مقاله به بررسی بیماری پیرونی، زود انزالی، پریاپیسم و اختلال نعوظ و راه های درمان آن ها می پردازیم.

بیماری پیرونی

بیماری پیرونی ( Peyronie’s disease ) نوعی بیماری اکتسابی آلت تناسلی مردانه است که موجب انحراف و کوتاهی آن می‌شود و  یکی از اختلالات جنسی می ­باشد. آماری که نشان دهد شیوع این نوع از اختلالات جنسی بطور دقیق چند درصد است، وجود ندارد ولی شیوع این بیماری ۹% – ۴% گزارش شده است. بیماری پیرونی در افراد مبتلا به دیابت و اختلال نعوظ بیشتر دیده می شود.

سن ابتلا به این بیماری ۵۵ الی ۶۰ سالگی است. علت این بیماری ناشناخته است، به هر حال آسیب عروقی به تونیکا آلبوژینه (لایه پوشاننده آلت)، از قابل قبول­ ترین علت این بیماری می باشد.

 در بیماری پیرونی یک پلاک در پوشش آلت تناسلی ایجاد شده و سبب کوتاهی و کجی آلت تناسلی و در نهایت ناتوانی جنسی می شود.

ریسک فاکتورهای موثر در ایجاد بیماری پیرونی

✳ دیابت

✳ فشارخون

✳ افزایش کلسترول خون

✳ بیماری های ایسکمی قلبی

✳ سیگار

✳ الکل

افراد مبتلا به بیماری پیرونی در ۵۰ درصد موارد، از افسردگی رنج می ­برند و همسر آنها نیز درگیر اضطراب و استـرس است.

اهداف اولیه تشخیص فراهم نمودن اطلاعاتی در خصوص علائم، طول مدت آنها (درد ضمن نعوظ، پلاک فیبروز، انحراف، سفتی و میزان انحراف آلت ) می باشد. وقتی بیماری ثابت گردید، ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی پیدا کند، به خصوص اگر  به درمان های دارویی پاسخ داده نباشد.

باید توجه کرد انحراف و کجی آلت هیچگونه ارتباطی به اندازه پلاک فیبروز ندارند. اندازه­ گیری طول آلت در حین نعوظ در تصمیم­ گیری درمان بسیار حائز اهمیت می­ باشد، که این حالت با تزریق داروهای وازو اکتیو بداخل آلت در کلینیک قابل اندازه گیری است. بیش از ۵۰ درصد افرادی که از بیماری پیرونی رنج می­ برند، قادر به انجام عمل جنسی نیستند.

درمان ­های دارویی بیماری پیرونی

✳ VIT E

✳ POTABA

✳ TAMOXIFEN

✳ PENTOXIFYLIN

✳ PDE-5 INHIBITORS

داروهای تزریقی بداخل پلاک فیبروز

✳ استروئید

✳ VERAPAMIL

✳ INTERFERON

✳ CLOSTRIDIUM COLLAGENASE

داروهای موضعی

✳ VERAPAMIL

✳ TRACTION DEVICES

✳ VACUUM DEVICES

✳ ESWL

اختلال نعوظ

از آنجایی که یک فرد درمان نشده در زمینه اختلالات جنسی خود را درمانده، کم قدرت و پایین­ تر از مردان دیگر احساس می­ کند، در نتیجه نه تنها اعتماد بنفس خود را از دست می­ دهد، بلکه روابطش با دیگران دچار مخاطره می ­شود. زنان نیز دچار اضطراب، تغییر خلق و خو و افسردگی می­ شوند که در ایجاد روابط صحیح با دیگران تاثیر بسیاری دارد.

اختلال نعوظ (ED) بیماری نیست، بلکه علامت بیماری است. تخمین زده می­ شود ۱۵۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا باشند. مشکل این نوع از اختلالات جنسی فراگیر در سطح جهان بوده و هر ساله به مبتلایان آن اضافه می­ گردد. پیش بینی می­ شود در سال ۲۰۲۰ میزان آن دو برابر شود.

اختلال نعوظ زمانی است که فرد قادر به ایجاد نعوظ کامل و کافی برای عمل جنسی نبوده و در نتیجه باعث اضطراب فرد و اختلال بین فردی گردیده و این حالت حداقل باید از سه ماه قبل بوجود آمده باشد.

در مقاله علل اختلال نعوظ را بشناسید بیشتر با دلایل آن آشنا شوید.

شایع­ترین علت اختلال نعوظ یا (ED) ، بیماری دیابت نوع ۲ می ­باشد که نوع خفیف تا شدید اختلال نعوظ بدلیل این بیماری می ­باشد.

دیابت ۴۰% از بیماریهای ارگانیک ایجاد کننده اختلال نعوظ را تشکیل می­ دهد. مکانیسم ­های ایجاد کننده اختلال نعوظ در دیابت، بیماری عروق آلت، اختلال در عملکرد سلول­ های پوششی عروق و اعصاب می ­باشد.

زمانی که یک فرد مبتلا مورد بررسی کامل قرار گرفت و هیچگونه علتی برای آن شناخته نشد، باید به فکر اختلالات روانی (افسردگی)، اضطراب، استرس، درگیری­ های ذهنی و کارهای  طاقت ­فرسای روزانه شد. لذا عوامل ایجاد کننده اختلال نعوظ به دو دسته بیماری­ های اورگانیک و غیر اورگانیگ تقسیم می شوند.

عوامل موثر در اختلال نعوظ

بیماری های اورگانیک شامل موارد ذیل می­ باشند:

✳ سن

✳ دیابت

✳ فشار خون

✳ بیماری های قلبی

پیش بینی می­ شود که ۶۰% مردان با سابقه انفارکتوس مبتلا به اختلال نعوظ هستند. باید توجه داشت افراد مبتلا به این نوع از اختلالات جنسی که تحت درمان با داروهای مهارکننده فسفودی استراز نوع ۵ (PDE-5) مثل ویاگرا هستند و پاسخ درمانی در آنها دیده نمی­ شود، باید احتمال بیماری­ عروق کرونر در آنها بررسی شود.

 • انفارکتوس = نوعی از نکروز یا مرگ در بافت است که بر اثر انسداد در مسیر خون‌رسانی ایجاد می‌شود.

دیگر عوامل موثر در ایجاد اختلال نعوظ

✳ کشیدن سیگار

✳ چاقی

✳ اختلال چربی­ های خون

✳ کم کاری و پرکاری تیروئید

✳ نارسایی کلیه

❇ اختلال هورون های جنسی پرولاکتین، استرادیول، تستسترون

✳ التهاب پروستات و علائم ادراری ناشی از آن

✳ ممکن است فرد بعد از عمل پروستات دچار اختلال نعوظ شود.

✳مصرف داروهای  تیازید، آترو واستاتین، سایمتیدین، استروژن

✳ عوامل نروژنیک سکته مغزی، الزایمر و پارکینسون

✳ جراحی و ترمای لگن

✳ COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی)

✳ آپنه و اختلال خواب

✳ هیپوگونادیسم (کم کاری غدد جنسی )

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ معمولا قدم به قدم صورت می ­گیرد. داروهای خوراکی در مرحله ی اول و در صورت عدم پاسخ، تزریق داروهای وازوکتیو بداخل کورپورا و در نهایت عمل جراحی و گذاشتن پروتز در آلت صورت می پذیرد.

اختلال نعوظ

زود انزالی

وقتی صحبت از زود انزالی می­ شود، فوراً معانی از قبیل عدم کنترل، عدم رضایت جنسی و آشفتگی در مغز خطور می­ کنـد. زود انـزالی (PE) شایـع­ترین اختلالات جنسـی در مــردان می ­باشد.

آمار مختلف است، ولی تخمین زده می­ شود که ۲۵- ۴۰ درصد مردان به آن مبتلا می­ باشند. یعنی از هر سه نفر یک نفر در دنیا به این نوع از اختلالات جنسی مبتلاست.

آخرین تعریف عملی ارائه شده عبارت است از انزال دائمی و تکرار شونده که با کمترین تحریک جنسی قبل یا بعد از دخول واژن رخ می دهد که فرد کنترلی بر آن نداشته و نیز مایل به انجام آن نیست و باعث رنجش بیمار و اختلال و اضطراب وی می شود و تشخیص قطعی زمانی است که زمان دخول مهبلی زیر یک دقیقه و تشخیص احتمالی زمانی است که زیر  ۱٫۵ الی ۱ دقیقه صورت گیرد. زمان دخول مهبلی یا یک عمل جنسی طبیعی ۲ تا ۷ دقیقه می­ باشد.

انزال زودرس یا زودانزالی یکی از اختلالات جنسی می‌باشد. هنگامی که مرد، قبل از آنکه شریک جنسی‌اش ارضا شود، دچار انزال شده و از او منی خارج شود، گفته می‌شود مرد دچار انزال زودرس است. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی از مسایل جنسی به وجود می‌آید. انزال زودرس دائمی، مشکلی جدی بوده و به عدم رضایت خود شخص یا شریک جنسی‌اش منجر می‌شود. منبع: ویکیپدیا

عوامل ایجاد انزال زودرس

 • عوامل روانی بازدارنده

عواملی مانند اضطراب در حین عمل زناشویی، احساس گناه یا افسردگی می توانند موجب زودانزالی شوند.

 •  فاصله زیاد بین روابط جنسی

وقتی که احساسات جنسی بین زوجین متراکم می شود، معمولا کنترل یکباره آنها سخت می شود و منجر به انزال زودرس می شود.

 •  تجربه جنسی کم

بیشتر افراد در اوایل زندگی زناشویی دچار این مشکل می شوند و به مرور زمان با تجربه بیشتر مشکلشان رفع می گردد.

 • عوامل پزشکی بازدارنده

عواملی نظیر آسیب جسمی، تداخلات دارویی در هنگام درمان بعضی بیماری ها و مشکلات هورمونی از جمله عوامل پزشکی هستند که منجر به زود انزالی می شوند.

ریسک این بیماری در افراد دیابتیک که تحت درمان دیابت هستند، کاهش می­ یابد و نیز در بیمارن مبتلا به فشارخون غیرطبیعی، بیمــاران قلبی، هیپروکلسترومی و نروپاتی مرکزی یا محیــطی دیده نمی­ شود.

درمان انزال زودرس

با وارد شدن داروهای SSRIS به صورت روزانه یا به صورت استفاده در موقع نیاز گامی بزرگ در درمان انزال زود رس برداشته شد. درمان روزانه بین ۶ الی ۱۲ هفته و در موقع نیاز ۳ الی ۴ ساعت قبل از عمل جنسی دارو باید استفاده شود.

کنترل انزال معمولا ۵ روز بعد از مصرف دارو حاصل می­ گردد. گروه ­های دارویی SSRIS که برای درمان انزال زودرس استفاده می­ شوند، عبارتند از:

✳ Citaloporam

✳ Fluoxetine

✳ Paroxetine

✳ Sertraline

✳ Fluvoxetine

دارو

بیماری پریاپیسم ( نعوظ دائم)

نعوظ دائم (Priapism) به نعوظ طولانی مدت آلت تناسلی گفته میشود. در این وضعیت، نعوظ ساعتها طول می کشد و عامل آن تحریک جنسی نیست.

در اکثر مواقع مشکل نعوظ دائم با درد زیادی همراه است. به طور کلی نعوظ دائم یک بیماری غیر معمول است. بیماری پریاپیسم معمولا در گروه‌های خاصی از افراد، مانند مبتلایان به بیماری کم‌خونی داسی شکل رخ می‌دهد.

درمان فوری نعوظ دائم برای جلوگیری از آسیب به بافت ضروری است، زیرا این آسیب میتواند منجر به عدم نعوظ و یا حفظ نعوظ گردد.

در افراد جوان اکثراً این نوع از اختلالات جنسی به علت بیماری­ های خونی نظیر سیکل سل یانئوپلاسم دیده می شود و در بعضی مواقع ممکن است با نعوظ­ های شبانه دیده­ شود، در حالی که در سنین بالاتر اغلب به علت مصرف برخی از دارو ها به وجود می­ آید.

این بیماری اولیه یا ثانویه و یا ایدیوپاتیک (بدون علت) می­ باشد و از نظر همودینامیکی به دو نوع ایسکمیک و غیر ایسکمیک (شریانی) تقسیم می­ شود. نوع ایسکمیک بسیار شایع و معمولاً دردناک است. به هرحال هر نعوظی که بیش از ۴ ساعت به طول انجامد و به حالت عادی برنگردد، دخالت درمانی نیاز دارد.

عوامل موثر در بیماری پریاپیسم

داروهای ذیل ممکن است در ایجاد این نوع از اختلالات جنسی دخالت داشته باشند:

✳ داروهای ضد افسردگی شامل ترازودن، فلوکستین، سرترالین

✳ داروهای اظطراب شامل هیدروکسی زین

✳ داروهای ضد انعقاد شامل هپارین، وارفارین

✳ الکل و کوکائین

✳ GRLH که برای تولید اسپرم و تستستـرون به کار می­ رود.

✳ داروهای ضد بیماری­ های عصبی شامل پرفنازین، مزودازین

برای درمان بیماری های  : پریاپیسم ، زود انزالی ، اختلال نعوظ ، بیماری پیرونی نیاز هست به متخصص ارولوژی مراجعه کنید و از درمان هایی که توسط تبلیغات ارائه می شود اعتماد نکنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 37 سالمه با همسرم تصمیم گرفتیم برای فرزند دوم اقدام کنیم من مشکل زود انزالی دارم خدمت حضرتعالی رسیدم دو تا قرص معرفی کردین (داپوکستین 30-اکسیر برای تاخیر در انزال وویزارسین 100 برای کمک به نعوظ) ایا این دوقرص ضرری برای جنین یا نوزاد ایجاد نمکند چو مشکلم حل نشده وباید از هردو قر استفاده کنم چون بار اول مدت 10 روز تجویز کرده بودید برای رفع مشکل به دلیل استفاده نکردن مرتب از قرصها مجبورم دوباره به مدت ده روز استفاده کنم ممنون میشم اگرجواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   اثري روي جنين ندارد

 • تصویر کاربر وکیلی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکترقوامی
  ۴۷ سالمه و به تازگی دچار انحنای الت تناسلی شدم تقیبا یکسال واندی بدون درد درناحیه و بدون اختلال در نعوظ ومشکل دخول هم ندارم اما درروحیم تاثیر گذاره هست به مدت سه ماه مداوم با نظر پزشک اورولوژویتامین ای مصرف کردم اما بی نتیجه بودمنم رهاش کردم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   كاري لازم نيست

 • تصویر کاربر بنده جمعه ۸ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلامعلیکم.خسته نباشید. اعیادتون مبارک. برای درمان خود ارضائی در مردان آیا باید به اورولوژیست مراجعه کرد یا به متخصص مغز و اعصاب .آیا استفاده از قرص ها و داروهای عصبی اختلال آور نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   رواتپزشك

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر وقتتون بخیر . در صورتیکه بعد از تزریق پاپاورین هیچگونه نعوظی صورت نگیرد . آیا امیدی به درمان هست ؟ چند درصد شانس بهبودی وجود داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر نويد یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده دچار عدم نعوظ هستم طوري كه قرص سيلدنافيل حدود ٥٠ درصد در نعوظ تاثير ميگذارد . دكتر رفتم ازمايش ورمون هم دادم كه ميفرستم من رو راهنمايي كنيد لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   هورمون ها طبيعي است

 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عصرتون بخیر من دچار بیماری اگر اسمشو بذاریم زود انزالی هستم و قبلاً به پزشک متخصص اورولوژ مراجعه کردم ایشان درمانی که برای من پیشنهاد کردم پراپرانول و سیتالوپرام بود و مدتی خوب بود از اون وقتی که تحریم‌ها باعث شد دیگه سیتالوپرام کمپانی هگزال وارد ایران نشه من دوباره به این مشکل برگشتم مجدداً به دکتر مراجعه کردم قرص پکسیل را به من پیشنهاد دادند پس از مصرف به لحاظ روانی دچار مشکل شدم کامل خواب ازم گرفته بود خواستم ببینم شما پیشنهادی دارین آیا با مراجعه به مطب شما این مشکل قابل حل است ؟؟دوم اینکه آیا میشه یه روزی امیدوار بود که دیگه داروی نخواهیم مصرف کنیم ممنون میشم اگر پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر عبدالعزیز سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من پسری ۱۹ساله هستم از استان گلستان گرگان . من مشکل جنسی دارم کیرم راست نمیشه وا کوچیک هسته میتونی راهنمای کنی تا مشکلم هل بشه🖐🖐🖐
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   بايد به اورلوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وتشکر از راهنمایی جناب دکتر اینجانب به حضور دکتر در مطب آمدم و از راهنمایی های آقای دکتر کمال استفاده را نمودم و به من شادابی و طراوت تازه ای داده است و متشکرم حال یک سوال دادم که آیا قوص در آلت همان کج بودن آلت محسوب می شود اگر چنین است . راه حل چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   اگر زياد باشه عمل جراحي

 • تصویر کاربر سروش پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آزمایش های اچ ای وی الایزا و هپاتیت hbs_ag بعد از گذشت ۶ ماه و ۵ روز از رابطه پر خطر منفی بودنش معتبره؟؟؟


  و اینکه روبروی آزمایش هپاتیت ب ک دادم عددهایی نوشته ک بصورت زیر نوشته شده میخواستم بدونم معنیش چیه؟؟

  result: 0.26(negative)
  unit:Ratio
  reference interval:
  negative:<0.9
  borderline:0.9-1.1
  positive:>1.1

  میخاسم بدونم این عبارات و اعداد ک روبروی آزمایش هپاتیتم(hbs_ag)نوشته ینی چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   در رشته من نيست

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  بنده مشکل زودانزالی دارم‌که قبلا با خوردن زولفت ۱۰۰حل شده بود پس از اتمام‌این دارو وپیدا نکردن ان جهت خرید مجدد مجددا با مشکل مواجه شدم،میخاستم ببینم داروی جایگزین‌چی میتونم‌استفاده کنم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 7 ماه پیش)

   قرص پاروكستين

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر