سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی یک عمل تشخیصی است که به متخصص ارولوژی (urology ) کمک می کند  تا مثانه شما و لوله ای که جریان ادرار را از بدنتان خارج می کند(مجاری ادراری) را، مورد آزمایش قرار دهد.

یک لوله باریک (سیستوسکوپ) به همراه یک لنز وارد مجرای ادرار شما می شود و به سمت مثانه هدایت می شود.

مراکز انجام سیستوسکوپی

✅ سیستوسکوپی ممکن است در اتاق معاینه و به کمک بی حسی موضعی برای مجرای ادرار انجام می شود.

✅ در حالت دیگر این پروسه به صورت عمل سر پایی در کلینیک انجام می شود و به بیمار آرام بخش تزریق می شود.

✅ گزینه دیگر این است که این عمل در بیمارستان و با بی هوشی عمومی انجام شود.

نوع عمل سیستو سکوپی به تشخیص پزشک و شرایط بیمار و علت انجام آن وابسته است.

در سیستوسکوپی وسیله ای از راه مجرای ادرار وارد مثانه می شود. سیستوسکوپی اطلاعات با ارزشی از مجراری ادرار، پروستات و مثانه به پزشک می دهد.

تومور های مثانه از نوع مخملی شکل که با هیچ وسیله ای قابل تشخیص نیستند به راحتی بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند. بیمارانی که باید عمل پروستات شوند ، قبل از عمل حتما باید سیستوسکوپی شوند.التهاب های مثانه کاملا بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند.

چرا سیستوسکوپی انجام می شود؟

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر گذاشتند استفاده می شود. پزشک معالج شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد کند:

بررسی علل بروز نشانه ها و علائم:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

تشخیص یک پروستات بزرگ شده:

سیستوسکوپی می تواند تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را نشان دهد و در نتیجه بزرگی پروستات توسط آن مشخص می شود.

پزشک شما ممکن است از یک پروسه ثانوی به نام اورتروسکوپی به صورت همزمان به همراه سیستوسکوپی استفاده کند. اورتروسکوپی از یک اسکوپ کوچک تر برای آزمایش لوله هایی که ادرار را از کلیه شما به سمت مثانه منتقل می کنند استفاده خواهد کرد.

سیستوسکوپی

خطرات سیستوسکوپی چیست ؟

عوارض و مشکلات سیستوسکوپی می توانند شامل موارد زیر باشند:

عفونت

به شکلی بسیار نادر، سیستوسکوپی می تواند جرم هایی را وارد مجرای ادرار شما کرده که منجر به عفونت می شوند. برای جلوگیری از بروز عفونت، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید.

فاکتور های ریسکی برای ایجاد عفونت مجاری ادراری پس از سیستوسکوپی می تواند شامل سن بالا، سیگار کشیدن و آناتومی غیر نرمال مجرای ادراری شما باشد.

بیشتر بخوانید : عفونت بیضه

خون ریزی

سیستوسکوپی ممکن است منجر به وجود کمی خون در ادرار شما شود. خون ریزی شدید به ندرت در این حالت اتفاق می افتد.

درد

شما ممکن است در ناحیه شکم درد احساس کنید و یک حس سوزش در حین ادرار داشته باشید. این علائم عموما متعادل هستند و کم کم پس از پروسه درمانی ضعیف می شوند.

عوارض جانبی سیستوسکوپی

اگر هر کدام از موارد زیر را پس از انجام سیستوسکوپی تجربه کردید، خیلی سریع با پزشک خود تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین مرکز اورژانس خود مراجعه کنید:

 • ناتوانی در ادرار کردن پس از سیستوسکوپی
 • خون قرمز روشن و یا لخته های خون سنگین در داخل ادرار شما
 • درد شکم و حالت تهوع
 • تب و لرز
 • تب بیشتر از 38.5 درجه سانتی گراد
 • درد و حس سوزش در حین ادرار کردن که تا بیش از 2 روز طول می کشد

چگونه خودمان را آماده کنیم

ممکن است از شما خواسته شود تا:

 • آنتی بیوتیک مصرف کنید: پزشک معالج شما احتمالا تعدادی آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید، به خصوص اگر در مبارزه با عفونت ها با مشکل مواجه هستید.
 • مثانه خود را خالی نکنید: پزشک شما ممکن است قبل از این پروسه بخواهد یک آزمایش ادرار را انجام دهید. تا زمانی که به مطب دکتر نرسیده اید مثانه خود را خالی نکنید تا بتوانید نمونه ادرار در اختیار آن ها بگذارید.

برای مسکن ها و بی هوشی آماده باشید

از از یک مسکن درون وریدی (IV) یا بی هوشی عمومی در حین سیستوسکوپی استفاده می شود، برای دوره نقاهت و بهبود خود برنامه ریزی کنید. بهتر است از فردی بخواهید شما را بعد از انجام پروسه به خانه برساند، پس از رانندگی کردن خودداری کنید.

مراحل سیستوسکوپی

یک سیستوسکوپی ساده و سر پایی تا حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. وقتی که این کار در داخل یک بیمارستان به کمک مسکن یا بی هوشی عمومی انجام می شود، ممکن است این زمان به 30 دقیقه برسد.

سیستوسکوپی شما ممکن است شامل پروسه زیر باشد:

1) تخلیه مثانه

از شما خواسته می شود مثانه خود را تخلیه کنید: سپس باید بر روی یک میز خاص بر روی پشت خود دراز بکشید. شما در حالتی قرار خواهید گرفت که پاهایتان به کمک بند هایی در بالا قرار می گیرند و زانوهایتان خم می شوند.

2) بیهوشی یا بی حسی

ممکن است به مسکن و بی هوشی نیاز داشته باشید یا شاید هم خیر. اگر یک آرام بخش یا مسکن دریافت کردید، حس خواب آلودگی و ریلکس بودن در حین سیستوسکوپی خواهید داشت اما باز هم هوشیار خواهید بود. اما اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، از انجام پروسه درمانی مطلع نخواهید بود. هر دو نوع دارو به کمک رگ های درون دست شما وارد بدنتان می شوند.

3) ورود سیستوسکوپ

پزشک معالج سیستوسکوپ را وارد بدن می کند: یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار شما مالیده می شود تا از بروز درد در حین وارد شدن سیستوسکوپ جلوگیری کند.

پس از صبر کردن به مدت چند دقیقه برای بی حس شدن، پزشک معالج با دقت سیستوسکوپ را از نوک آلت تناسلی، وارد مجرای ادرار شما می کند، در اینجا از کوچک ترین سیستوسکوپ ممکن استفاده می شود.

اسکوپ های بزرگ تر ممکن است برای گرفتن نمونه بافت های درون بدن یا وارد کردن ابزار های جراحی به مثانه مورد استفاده قرار گیرند.

سیستوسکوپ

4) معاینه از طریق سیستوسکوپ

پزشک معالج مجرای ادرار و مثانه شما را آزمایش می کند: سیستوسکوپ دارای لنز در انتهای خود است که همچون یک تلسکوپ می تواند بخش درونی مجرای ادرار و مثانه را بزرگ کند. دکتر شما از یک دوربین فیلم برداری خاص در بالای لنز استفاده خواهد کرد تا بتواند تصاویر را بر روی یک صفحه ویدیویی نمایش دهد.

5) تزریق محلول استریل به مثانه

مثانه شما پر می شود از یک محلول استریل: این محلول منجر به بزرگ شدن مثانه شده و به پزشک این امکان را می دهد تا بهتر به داخل این ارگان نگاه بیاندازد. وقتی که مثانه شما پر می شود ممکن است حس ادرار کردن داشته باشید. پس از اتمام پروسه می توانید مثانه خود را خالی کنید.

6) نمونه برداری از بافت مثانه

نمونه های بافت مثانه ممکن است گرفته شوند: پزشک معالج ممکن است نمونه هایی از بافت بدن را برای آزمایش های خاص بگیرد و یا پروسه های خاصی را در حین سیستوسکوپی پیگیری کند.

سیستوسکوپی زنان

سیستوسکوپی در زنان تفاوت خاصی با مردان ندارد، در این عمل نیز سیستوسکوپ از راه مجرای ادراری در واژن وارد مثانه شده و بررسی های مورد نیاز پزشک صورت می گیرد.

سیستوسکوپی زنان

در زنان نیز بیماری های زیر از طریق سیستوسکوپی تشخیص داده می شود :

بررسی علل بروز نشانه ها و علائم:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

پس از سیستوسکوپی

ممکن است اجازه داده شود تا روتین معمولی و همیشگی زندگی خود را پس از این پروسه دنبال کنید. در صورتی که برای شما از آرامش بخش و یا بی هوشی عمومی استفاده شده بود، ممکن است از شما خواسته شود در یک اتاق باشید و منتظر بمانید تا تاثیرات دارو از بین برود و سپس می توانید مطب را ترک کنید.

همچنین ممکن است پس از انجام سیستوسکوپی، برخی عوارض جانبی خاص را تجربه کنید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون ریزی از مجرای ادرار که می تواند به رنگ صورتی روشن در داخل ادرار و یا دستمال توالت باشد.
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • نیاز بیشتر به ادرار کردن برای یک تا دو روز

تسکین درد سیستوسکوپی

شما می توانید برخی از این موارد ناراحت کننده را تا حدی تسکین دهید:

✅ یک پارچه تمیز، مرطوب و گرم را بر روی ناحیه بیرونی مجرای ادرار نگه دارید تا درد را کم کند. این کار را تا جایی که نیاز بود تکرار کنید.

✅ یک دوش آب گرم بگیرید. با این حال ممکن است پزشک معالج به شما اجازه رفتن به حمام را ندهد. در این مورد حتما با وی مشورت کنید.

✅ آب بنوشید. تخلیه کردن مثانه می تواند درد و ناراحتی آن را کم کند. سعی کنید در دو ساعت پس از عمل؛ هر ساعت 500 میلی لیتر آب بنوشید.

در صورت داشتن نگرانی و مشکلات خاص پس از پروسه سیستوسکوپی حتما با پزشک خود در تماس باشید.

نتایج سیستوسکوپی

پزشک شما ممکن است بتواند بلافاصله پس از انجام این پروسه درمانی در مورد نتایج و خروجی آن با شما و همراهتان صحبت کند.

شاید هم پزشک شما بخواهد در این زمینه در یک جلسه و وقت ملاقات دیگر به بحث و گفت و گو بپردازد. اگر سیستوسکوپی شما به همراه تست بیوپسی برای سرطان مثانه بوده باشد، نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و پس از این که تست آزمایشگاه تکمیل شد، پزشک شما نتایج را در اختیارتان قرار می دهد.

قیمت سیستوسکوپی

همان طور که در بالا اشاره شد، بسته به نیاز بیمار، محل و نوع سیستوسکوپی می تواند متفاوت باشد. به همین علت بسته به نوع عمل هزینه آن متغیر خواهد بود.

دکتر هوشنگ قوامی بورد تخصصی جراحی کلیه ، مجاری ادرار و ناباروری مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایرج دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سنگ کلیه و پروستات بزرگ دارم
  به مدت یک هفته ادرار به همراه خون و لخته خون دارم. داروی تاواسیدال 500 رو سه روز مصرف کردم اما همچنان خونریزی دارم. آیا به درمان ادامه بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   بايد سونوگرافي و سيستوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  حدود ۶ سال است که بعد از ادرار چند قطره خون کمرنگ دفع میشود و اگر آب بدنم کم باشد درد و سوزش هم دارد.
  اوایل بروز مشکل پیش چند دکتر اورولوژیست رفتم و همه جور ازمایش از جمله کشت ادرار.ادرار ۳ روزه .سونوگرافی انجام دادم و هرچی بود‌انجام دادم.گفتن چیزی نیس
  سیستوسکوپی هم انجام دادم و گفتن چیزی خاصی نیست و چند نوبت انتی بیوتیک مصرف کردم
  بعد هم دکتر گفت قرص ضد استرس بخور
  بعد مدتی درست میشه.
  الان هم نزدیک ۲ سال هست که ول کردم
  خودم حس میکنم بعد خودارزایی و جنب شدن کمی بدتر میشود
  امسال به توصیه دوستان حجامت انجام دادم و کمی از مقدار خون کم شده و خیلی دیده نمیشود اما درد و سوزش هنوز هست.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   دکتر تا چه زمانی مصرف شود
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   دو هفته

  4. تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   دکتر شیاف عوارض نداره و اینکه چه زمانی استفاده بشه
  5. تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر روی بیضه هام انگار پوست بعضی جاهاش نازک شده و قرمز رنگ .نقطه هایی قرمز رنگ. بدون درد .بدون سوزش و ....فقط مشاهده میشود
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   دو هفته عوارضي ندارد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دوسال پیش سنگ شگن انجام دادم با بیهوشی، بعد از عمل تا دو روز زمان ادرار از درد شدید دستمال میزاشتم تو دهنم که داد نزنم و اشکم درمیومد، خیلی بد بود، الان دچار مشکلی شدم که دکتر گفته برای بررسی باید تو مطب خودش سیستوسکوپی کنه که ببینه مشکلم چیه و فقط یه دیقه زمان میبره و با بی حسی موضوعی، آیا همان دردها و مشکل بعد از سنگ شکن برام بوجود میاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   مشكلي پيش نمي أيد

 • تصویر کاربر رامتین جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .من ۴۸سال دارم.از ۴۳ سالگی دچار بزرگی پروستات شدم ولی psa نرمال داشتم .از آبان ۹۷ psa مرتب بالا تر رفت و در بهمن ۹۷ با psa 4.3 در بیمارستان پیامبران ام آر اس شدم که بزرگی خوش خیم پروستات اعلام شد.آذر ۹۸ مقدار PSA 5 و اواخر بهمن ۹۸ مقدار psa 7شده است و PSA free 1میباشد چه دستور میفرمایید به نظر شما دچار سرطان پروستات شدم ؟سابقه فامیلی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 4 ماه پیش)

   مجددا نمونه برداري از پروستات انجام شود

 • تصویر کاربر رحیمی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.۶۵ساله هستم ۱۵سال پیش عمل پروستات انجام دادم.اسفندماه۹۸ آزمایش دادم که total psa ۴.۸بوده است فروردین ۹۹ مجددآزمایش تکرارکردم که ابندفعه ۱۰.۷گزارش شده است که پزشک معالج بیوپسی زیرگایدسونو پیشنهاد دادن هیچگونه علایم درد تب التهاب ندارم.ض باوضعیت کرونادربیمارستانها خواستم نظرجنابعالی رادررابطه بادرمان بدانم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   بيوپسي دقيق بايد انجام شود

 • تصویر کاربر جهفذ جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  ببخشید من پدرم بطور یکدفعه انسداد ادرار گرفت و رفت دکتر براش سوند گذاشتن و بعد از دفع ادرار سوند را درآوردن و به خانه آمد و صبح هم از درد انسداد ادرار مجدد به بیمارستان رفت و مجددا سوند گذاشت و دیگه سوند را در نیاورد و به دکتر متخصص مجاری ادرار مراجع کردیم که با انجام آزمایش و سونوگرافی گفتند التهاب پروستات (سایز پروستات رو زده بود 90cc) و عفونت مجاری ادرار دارند که سه روز بیمارستان بستری بود و با آزمایش بعدی گفتند عفونت مجاری ادرار خوب شده و سونو گرافی بعدی سایز پروستات رو زده بود 37 ، که روز بعد از مرخصی از بیمارستان رفتیم پیش دکتر متخصص کلیه دیگری که بعد از شنیدن شرح حال چند آزمایش براش نوشتند ، خواستم اگه زحمتی نیست جواب آزمایش هارو نگاه کنید سپاس فراوان ، فقط چند نکته پدرم کم خونی داره و بیست دقیقه قبل از انجام آزمایش ها سوند داشتند به مدت ۷ روز و این قرص هارو براشون نوشتند
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 6 ماه پیش)

   بايد عمل كنند

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۴ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو سه بار که سکس تجربه کردم،قبل دخول ،ارضا شدم،،الان دیگه سمت سکس نمیرم یه حالت نا امیدی بهم دست میده،لطفا راهنمایی کنید ،مجرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه يك عدد  قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر خانم پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير خانمى هستم كه سال گذشته عملى انجام دادم كه مجبور به استفاده از سوند بودم اما سوند توسط فرزند كوچكم كشيده شد و بعد از اين اتفاق دچار خونريزى شديد شدم كه دكتر سوند را خارج كرد اما هنوز هم يك درد خيلى كمى در ناحيه راست آلت احساس مى كنم چه اقدامى بايد انجام دهم؟آيا نياز به مراجعه و بررسى دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سیما پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر.آقای دکتر من از زمانی که یکماهه حامله بودم تا الان که بچم به دنیا اومده سوزش و تکرر ادرار دارم.انواع آنتی بیوتیک تجویز شد برام .البته در دو ماهه گذشته سه مرحله کشت ادرار دادم که جواب عفونت منفی بود ولی من هنوز سوزش دارم رفتم دکتر زنان گفتن عفونت نداری. واقعا نمیدونم چرا پس دیگه سوزش و تکرر دارم.آیا لازمه سیستوسکوپی بشم.میشه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   سيستوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر- زمان ادرار کردن درد دارم وهمچنین زمان جُنُب شدن در خواب درد شدیدی رو حس می کنم. دو بار عمل سیستوسکپی انجام دادم گفتن تنگی مجرای ادراری هست. بعضی مواقع زمان ادرار کردن دفع چرک یا دفع لخته خون به اندازه تار مو هم دارم. آیا درمانی دارد؟ با تشکر..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر