سیستوسکوپی چیست ؟

سیستوسکوپی یک عمل تشخیصی است که به متخصص ارولوژی (urology ) کمک می کند  تا مثانه شما و لوله ای که جریان ادرار را از بدنتان خارج می کند(مجاری ادراری) را، مورد آزمایش قرار دهد.

یک لوله باریک (سیستوسکوپ) به همراه یک لنز وارد مجرای ادرار شما می شود و به سمت مثانه هدایت می شود.

مراکز انجام سیستوسکوپی

✅ سیستوسکوپی ممکن است در اتاق معاینه و به کمک بی حسی موضعی برای مجرای ادرار انجام می شود.

✅ در حالت دیگر این پروسه به صورت عمل سر پایی در کلینیک انجام می شود و به بیمار آرام بخش تزریق می شود.

✅ گزینه دیگر این است که این عمل در بیمارستان و با بی هوشی عمومی انجام شود.

نوع عمل سیستو سکوپی به تشخیص پزشک و شرایط بیمار و علت انجام آن وابسته است.

در سیستوسکوپی وسیله ای از راه مجرای ادرار وارد مثانه می شود. سیستوسکوپی اطلاعات با ارزشی از مجراری ادرار، پروستات و مثانه به پزشک می دهد.

تومور های مثانه از نوع مخملی شکل که با هیچ وسیله ای قابل تشخیص نیستند به راحتی بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند. بیمارانی که باید عمل پروستات شوند ، قبل از عمل حتما باید سیستوسکوپی شوند.التهاب های مثانه کاملا بوسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند.

چرا سیستوسکوپی انجام می شود؟

از سیستوسکوپی برای تشخیص، بررسی و درمان مشکلاتی که بر مثانه و مجرای ادرار تاثیر گذاشتند استفاده می شود. پزشک معالج شما ممکن است این روش را برای موارد زیر پیشنهاد کند:

بررسی علل بروز نشانه ها و علائم:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

تشخیص یک پروستات بزرگ شده:

سیستوسکوپی می تواند تنگ شدن مجرای ادرار در جایی که از غده پروستات می گذرد را نشان دهد و در نتیجه بزرگی پروستات توسط آن مشخص می شود.

پزشک شما ممکن است از یک پروسه ثانوی به نام اورتروسکوپی به صورت همزمان به همراه سیستوسکوپی استفاده کند. اورتروسکوپی از یک اسکوپ کوچک تر برای آزمایش لوله هایی که ادرار را از کلیه شما به سمت مثانه منتقل می کنند استفاده خواهد کرد.

سیستوسکوپی

خطرات سیستوسکوپی چیست ؟

عوارض و مشکلات سیستوسکوپی می توانند شامل موارد زیر باشند:

عفونت

به شکلی بسیار نادر، سیستوسکوپی می تواند جرم هایی را وارد مجرای ادرار شما کرده که منجر به عفونت می شوند. برای جلوگیری از بروز عفونت، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید.

فاکتور های ریسکی برای ایجاد عفونت مجاری ادراری پس از سیستوسکوپی می تواند شامل سن بالا، سیگار کشیدن و آناتومی غیر نرمال مجرای ادراری شما باشد.

بیشتر بخوانید : عفونت بیضه

خون ریزی

سیستوسکوپی ممکن است منجر به وجود کمی خون در ادرار شما شود. خون ریزی شدید به ندرت در این حالت اتفاق می افتد.

درد

شما ممکن است در ناحیه شکم درد احساس کنید و یک حس سوزش در حین ادرار داشته باشید. این علائم عموما متعادل هستند و کم کم پس از پروسه درمانی ضعیف می شوند.

عوارض جانبی سیستوسکوپی

اگر هر کدام از موارد زیر را پس از انجام سیستوسکوپی تجربه کردید، خیلی سریع با پزشک خود تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین مرکز اورژانس خود مراجعه کنید:

 • ناتوانی در ادرار کردن پس از سیستوسکوپی
 • خون قرمز روشن و یا لخته های خون سنگین در داخل ادرار شما
 • درد شکم و حالت تهوع
 • تب و لرز
 • تب بیشتر از 38.5 درجه سانتی گراد
 • درد و حس سوزش در حین ادرار کردن که تا بیش از 2 روز طول می کشد

چگونه خودمان را آماده کنیم

ممکن است از شما خواسته شود تا:

 • آنتی بیوتیک مصرف کنید: پزشک معالج شما احتمالا تعدادی آنتی بیوتیک را تجویز می کند تا قبل و بعد از سیستوسکوپی مصرف کنید، به خصوص اگر در مبارزه با عفونت ها با مشکل مواجه هستید.
 • مثانه خود را خالی نکنید: پزشک شما ممکن است قبل از این پروسه بخواهد یک آزمایش ادرار را انجام دهید. تا زمانی که به مطب دکتر نرسیده اید مثانه خود را خالی نکنید تا بتوانید نمونه ادرار در اختیار آن ها بگذارید.

برای مسکن ها و بی هوشی آماده باشید

از از یک مسکن درون وریدی (IV) یا بی هوشی عمومی در حین سیستوسکوپی استفاده می شود، برای دوره نقاهت و بهبود خود برنامه ریزی کنید. بهتر است از فردی بخواهید شما را بعد از انجام پروسه به خانه برساند، پس از رانندگی کردن خودداری کنید.

مراحل سیستوسکوپی

یک سیستوسکوپی ساده و سر پایی تا حدود 15 دقیقه به طول می انجامد. وقتی که این کار در داخل یک بیمارستان به کمک مسکن یا بی هوشی عمومی انجام می شود، ممکن است این زمان به 30 دقیقه برسد.

سیستوسکوپی شما ممکن است شامل پروسه زیر باشد:

1) تخلیه مثانه

از شما خواسته می شود مثانه خود را تخلیه کنید: سپس باید بر روی یک میز خاص بر روی پشت خود دراز بکشید. شما در حالتی قرار خواهید گرفت که پاهایتان به کمک بند هایی در بالا قرار می گیرند و زانوهایتان خم می شوند.

2) بیهوشی یا بی حسی

ممکن است به مسکن و بی هوشی نیاز داشته باشید یا شاید هم خیر. اگر یک آرام بخش یا مسکن دریافت کردید، حس خواب آلودگی و ریلکس بودن در حین سیستوسکوپی خواهید داشت اما باز هم هوشیار خواهید بود. اما اگر از بیهوشی عمومی استفاده شود، از انجام پروسه درمانی مطلع نخواهید بود. هر دو نوع دارو به کمک رگ های درون دست شما وارد بدنتان می شوند.

3) ورود سیستوسکوپ

پزشک معالج سیستوسکوپ را وارد بدن می کند: یک ژل بی حس کننده به مجرای ادرار شما مالیده می شود تا از بروز درد در حین وارد شدن سیستوسکوپ جلوگیری کند.

پس از صبر کردن به مدت چند دقیقه برای بی حس شدن، پزشک معالج با دقت سیستوسکوپ را از نوک آلت تناسلی، وارد مجرای ادرار شما می کند، در اینجا از کوچک ترین سیستوسکوپ ممکن استفاده می شود.

اسکوپ های بزرگ تر ممکن است برای گرفتن نمونه بافت های درون بدن یا وارد کردن ابزار های جراحی به مثانه مورد استفاده قرار گیرند.

سیستوسکوپ

4) معاینه از طریق سیستوسکوپ

پزشک معالج مجرای ادرار و مثانه شما را آزمایش می کند: سیستوسکوپ دارای لنز در انتهای خود است که همچون یک تلسکوپ می تواند بخش درونی مجرای ادرار و مثانه را بزرگ کند. دکتر شما از یک دوربین فیلم برداری خاص در بالای لنز استفاده خواهد کرد تا بتواند تصاویر را بر روی یک صفحه ویدیویی نمایش دهد.

5) تزریق محلول استریل به مثانه

مثانه شما پر می شود از یک محلول استریل: این محلول منجر به بزرگ شدن مثانه شده و به پزشک این امکان را می دهد تا بهتر به داخل این ارگان نگاه بیاندازد. وقتی که مثانه شما پر می شود ممکن است حس ادرار کردن داشته باشید. پس از اتمام پروسه می توانید مثانه خود را خالی کنید.

6) نمونه برداری از بافت مثانه

نمونه های بافت مثانه ممکن است گرفته شوند: پزشک معالج ممکن است نمونه هایی از بافت بدن را برای آزمایش های خاص بگیرد و یا پروسه های خاصی را در حین سیستوسکوپی پیگیری کند.

سیستوسکوپی زنان

سیستوسکوپی در زنان تفاوت خاصی با مردان ندارد، در این عمل نیز سیستوسکوپ از راه مجرای ادراری در واژن وارد مثانه شده و بررسی های مورد نیاز پزشک صورت می گیرد.

سیستوسکوپی زنان

در زنان نیز بیماری های زیر از طریق سیستوسکوپی تشخیص داده می شود :

بررسی علل بروز نشانه ها و علائم:

از جمله این علائم می توان به وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، مثانه پر کار و ادرار دردناک اشاره کرد. سیستوسکوپی همچنین می تواند در تعیین علت بروز عفونت های مجاری ادراری به پزشک کمک کند. با این حال سیستوسکوپی عموما در حالی که شما عفونت مجاری ادرار فعال داشته باشید انجام نمی شود.

تشخیص بیماری ها و شرایط خاص مثانه در افراد:

از جمله مثال های آن می توان به سرطان مثانه، سنگ های مثانه و التهاب مثانه (سیستیتیس) اشاره داشت.

درمان بیماری ها و مشکلات مثانه:

ابزار های خاصی به کمک سیستوسکوپ وارد بدن می شوند تا برخی شرایط خاص را در داخل مثانه درمان کنند. به عنوان مثال تومور های مثانه بسیار کوچک می توانند به کمک سیستوسکوپی حذف شوند.

پس از سیستوسکوپی

ممکن است اجازه داده شود تا روتین معمولی و همیشگی زندگی خود را پس از این پروسه دنبال کنید. در صورتی که برای شما از آرامش بخش و یا بی هوشی عمومی استفاده شده بود، ممکن است از شما خواسته شود در یک اتاق باشید و منتظر بمانید تا تاثیرات دارو از بین برود و سپس می توانید مطب را ترک کنید.

همچنین ممکن است پس از انجام سیستوسکوپی، برخی عوارض جانبی خاص را تجربه کنید که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون ریزی از مجرای ادرار که می تواند به رنگ صورتی روشن در داخل ادرار و یا دستمال توالت باشد.
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • نیاز بیشتر به ادرار کردن برای یک تا دو روز

تسکین درد سیستوسکوپی

شما می توانید برخی از این موارد ناراحت کننده را تا حدی تسکین دهید:

✅ یک پارچه تمیز، مرطوب و گرم را بر روی ناحیه بیرونی مجرای ادرار نگه دارید تا درد را کم کند. این کار را تا جایی که نیاز بود تکرار کنید.

✅ یک دوش آب گرم بگیرید. با این حال ممکن است پزشک معالج به شما اجازه رفتن به حمام را ندهد. در این مورد حتما با وی مشورت کنید.

✅ آب بنوشید. تخلیه کردن مثانه می تواند درد و ناراحتی آن را کم کند. سعی کنید در دو ساعت پس از عمل؛ هر ساعت 500 میلی لیتر آب بنوشید.

در صورت داشتن نگرانی و مشکلات خاص پس از پروسه سیستوسکوپی حتما با پزشک خود در تماس باشید.

نتایج سیستوسکوپی

پزشک شما ممکن است بتواند بلافاصله پس از انجام این پروسه درمانی در مورد نتایج و خروجی آن با شما و همراهتان صحبت کند.

شاید هم پزشک شما بخواهد در این زمینه در یک جلسه و وقت ملاقات دیگر به بحث و گفت و گو بپردازد. اگر سیستوسکوپی شما به همراه تست بیوپسی برای سرطان مثانه بوده باشد، نمونه گرفته شده به آزمایشگاه فرستاده می شود و پس از این که تست آزمایشگاه تکمیل شد، پزشک شما نتایج را در اختیارتان قرار می دهد.

قیمت سیستوسکوپی

همان طور که در بالا اشاره شد، بسته به نیاز بیمار، محل و نوع سیستوسکوپی می تواند متفاوت باشد. به همین علت بسته به نوع عمل هزینه آن متغیر خواهد بود.

دکتر هوشنگ قوامی بورد تخصصی جراحی کلیه ، مجاری ادرار و ناباروری مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید

  بنده ۴۰ سال دارم در ناحیه پشت بیضه سالهاست که سوزش دارم جدیدا به درد کمر شدید و سوزش مثانه مبتلا شدم که درد تا کلیه راست ادامه پیدا میکنه ، معمولا بعد از نزدیکی سوزش بیشتر میشه و خواب شبانه از دست درد و سوزش ندارم . دکتر عزیز ازتون راهنمایی میخواستم .

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سونوگرافی انجام دادم به دلیل اینکه چند روزی موقع ادرار کردن ادرار قطع میشد و مقداری باقی میماند.قطره پرستانان خوردم خیلی بهتر شدولی در سونوگرافی نوشته یک غده به قطر ده میلیمتر در گوشه سمت چپ مثانه وجود دارد.در ضمن هیچگونه سوزش و درد و خونریزی و تکرر ادرار ندارم..به اورولوژ مراجعه کردم فرمودند باید سیستسکوپی انجام شود.
  آیا راه دیگری وجود دارد که با دارو درمان شود یا شما راه بهتری مد نظرتان هست.
  لطفاً راهنمایی کنید.
  ممنون و تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر محمدی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام
  با عرض پوزش
  بنده پس از رابطه زناشویی سوزشی در وسط آلت تناسلی حس کردم تخلیه کردم و بعد از آن مقداری خون با ی مایع لزج هم خارج شد .این خروج خون چند مرتبه بود.
  فردا ان روز هم همینطور ادامه داشت
  سوزش سر آلت دارم فقط .هیچ علائم دیگری ندارم .
  دستور شما چیست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام. 21 سال سن دارم و از حدود 9 سالگی تا الان به صورت شدید و روزانه و پشت سرهم متاسفانه خودارضایی انجام می‌دادم که سه سال پیش بعد از خودارضایی دچار احتباس ادراری میشدم و سوزش و تکرر و مشکل در ادرار داشتم دکتر رفتم تا الان فقط امنیک و افلوکساسین و سیپروفلوکساسین و پروستاتان نوشتن و تزریق وریدی جنتامایسین و سیستوسکوپی ولی آزمایش ادرار عفونتی مشخص نمیکنه و علایم عفونتی سرماخوردگی هم ندارم و در این سه سال چند ماه به طور کامل خوب شدم و بعد از قطع دارو دوباره علایم برگشت و الان سوزش موقع انزال و ادرار و تکرر ادرار و فشار برای ادرار کردن معمولا در اخر ادرار دارم و امنیک مصرف میکنم ولی باز هم تکرر و سوزش دارم ولی وقتی در اب گرم می‌نشینم بعد از ادرار در ان روز تکرر کمی رفع می‌شود و بعضی مواقع مانند بعد از مدفوع کردن دچار تکرر و سوزش و نیاز به فشار در ادرار میشدم و همچنین همراه مدفوع ترشحات خارج می‌شود و در مدفوع کردن هم مشکل دارم و واریکوسل دو طرفه هم عمل کردم
  دکتر دیگری رفتم پرمیکسون و دیفلوکناک تجویز کردند ولی مصرف نکردم هنوز. ممنون میشم شما راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص ده ميلي گرم وزيكر ميل كنيد يك ماه و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد استعمال كنيد ده روز ،، روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر عبدالله دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من خط ادراری ام باریک بود که پس از سونوگرافی ‌مراجعه به متخصص مشخص شد مجرای ادراری ام در سه قسمت گرفته که پس از عمل سرپایی درمطب ۲تای ان برطرف شد و یکی برطرف نشد دکتر بهم گفت باید برید اتاق عمل با لیزر
  بی حسی هم می‌شود؟ اگه بیهوشی نخوایم؟ و اینکه آیا روش دیگر برای برطرف شدن گرفتی مجرای ادراری وجودداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   خير راهكار ديگري وجود ندارد

 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر من یکساله که مشکل تکرر ادرار دارم و روزی تقریبا ۱۴ بار دستشویی میرم و بعضی وقت ها هم ۱۰ بار.. الان هم بعضی وقت ها پهلو درد دارم.
  چه دارویی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد ،،، سيستوسكوپي هم انجام شود

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.یه مدته در ناحیه ی ناف تا الت تناسلی تیر میکشد هر از گاهی.لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام، ببخشید من چند سال پیش مشکل بدخیمی مختصری در مثانه داشتم که رفع شد. اما بهمن سال گذشته سونوگرافی از مثانه کاملا پر ضخامت 7 میلیمتر رو گزارش کرد. یکی از پزشکان توصیه کردن سیستوسکوپی و بیوپسی بشم اما من نرفتم که همه گیری کرونا تموم بشه ولی شدیدتر شد. الان حدود 9 ماهه صبرکردم آیا خطری نداره بازهم صبر کنم سال دیگه پیگیری کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سريع اقدام كنيد

 • تصویر کاربر ازیتا سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ..خسته نباشید ...خانمی هستم ۳۶ساله ..الان به مدت چندساله خیلی عذرمیخوام وقتی تخلیه ادرارمیکنم وبلندمیشم تابیام بیرون انگار یک چیزی یامایعی حرکت میکنه ومیاد پایین وروی قسمت تخلیه من میمونه...من چکه رونمیبینم ...به این موضوع حساسیت زیادی دارم وفکرمیکنم نجس هستم واون قطره بول هست ووسواس گرفتم ..روزی دهبارتابیست باردسشویی هستم وتوخونه هم که یانشستم یاراه میرم یابیرونم همش اون قطره یامایع میاد رو اون قسمت میمونه ...دارم دیوونه میشم ...کمکم میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده ۶۲ سالم هست. یک سنگ با قطر ۲.۶ سانتی در مثانه دارم که گاها اذیت کننده ست. پروستات پس از عمل سیستوسکوپی بزرگ تشخیص داده شده و قرار به عمل باز شده است.
  سوال بنده اینجاست که عمل جراحی باز تنها راه حل هستش؟ یا اعمال دیگه ای که منجر به جراحی نباشد وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   عمل باز بايد انجام دهيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر