علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعد مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند. در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند. رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد. در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی. این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری. در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر درمانی. لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تفاوت بین تراتوما و میکس تومور چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   درمان أنها فرق دارد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  به دستور جنابعالی قرص پاروکستین برای زود انزالی مصرف میکنم الان یک هفته است مصرف میکنم. میخواستم بپرسم دوره درمان چند روز است؟ من ۴۰ سال دارم و انزالم در مدت زمان کمتر از یک دقیقه انجام می شود. قرص پاروکستین جایگزین ندارد خیلی اذیت میکنه؟ قرص آسانترا هم قبلا مصرف کردم موثر نبود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   سه ماه  جايگزين ندارد

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  برای زود انزالی که دیابت هم داشتم داپوكسين تجویز کردید که خیلی تاثیر گذار نبود درمورد نعوذ و شق شدگی بیشتر چه قرصی صلاح می دانید مصرف کنم بنده مشکل اصلیم زمان خیلی کوتاه نعوذ وشقشدگی هست که در زمان های قبل زود انزالی بود ولی به علت نعوذ کامل خوب میتونستم چند بار نزدیکی کنم ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر مجید سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)
   سلام خسته نباشید
   برای زود انزالی که دیابت هم داشتم داپوكسين تجویز کردید که خیلی تاثیر گذار نبود درمورد نعوذ و شق شدگی بیشتر چه قرصی صلاح می دانید مصرف کنم بنده مشکل اصلیم زمان خیلی کوتاه نعوذ وشقشدگی هست که در زمان های قبل زود انزالی بود ولی به علت نعوذ کامل خوب میتونستم چند بار نزدیکی کنم ممنون با تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من من یک ماه است که آلتم نعوظ ندارد۶سال مصرف شربت متادون داشتم سه ماه است مصرف نمیکنم لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از سكس يك عدد قرص تادلافيل ميل كنير

 • تصویر کاربر کوچولو پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  اگه بچه یک ساله که عمل فتق داره واکسن یکسالگی mmr تزریق بشه هفته بعداز تزریق واکسن هم نوبت عمل فتق داشته باشه مشکلی داره؟؟؟؟
  فاصله بین عمل و تزریق واکسن یک هفته می باشد؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر ali پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر نظرتون درباره روش دکتر هندریکس برای بزرگ شدن الت مردانه طی شش ماه چیست واقعا ممنون میشم جواب بدید ایا حقیقت داره؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   اطلاعي ندارم

 • تصویر کاربر قاسمی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید آقای دکتر بعداز عمل پروستات که یک سال پیش انجام دادم حالت نعوض کم شده وآلت تناسسلی ازقسمت تحتانی حالت قیفی پیدا کرده لطف کنید جواب بدید راه درمان آن چیست باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگراميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید من یه ماهه که بیضه هام درد میکنه و دردش زده به کمرم نشتی هم دارم مدام نمیدونم باید چیکار کنم علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   علت بروستات است به بزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جعفر دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من ۵۳ سال دارم روزی یک عدد لوزارتان و یک عدد آملودیپین میخورم و فشارخونم عادیه چند مدته وسط رابطه دچار شلی آلت میشم و نمی تونم ادامه بدم واز این بابت خیلی نگرانم لطفا راهنمائی فرمائید باید چه کار کنم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   يك عدد قرص وياگرا يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد

 • تصویر کاربر هادی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.جوانی 32ساله نزدیکی میکنم زیر یک دقیقه ارضا میشم چه داروی بخورم .از اسپری تاخیری استفاده کنم عوارض ندارد .مشکل ناباروری دارم اسپرم زیر یک ملیونه واریکوسل ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   قرص پاروكستين روزي يك عدد سه ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر