علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب و سلام
  محترما به عرض میرسانم اینجانب 54 ساله مدت 15 سال به مشکل خیلی عجیب مربوط به جمع شدن منی در بیضه ها مواجه گردیده ام به اینصورت که علی رغم میل باطنی و بدون علاقه جنسی مجبورم بعد از 4 روز نزدیکی کنم تا مواد منی تخلیه گردد چونکه اگر این عمل صورت نگیرد درد شدید پشت چشم :یبوست شدید:سردرد و ناراحتی عصبی شدید:تخیله کم ادرار همراه است ضمنا تمام ازمایشات از قبیل سیستوسکوپی :ازمایشات ادرار:عکس از تمام مجرای ادرار :عکس از کلیه وتمام ازمایشات ادراری از نظر دکتر خوب بوده و اخرین قرصی که دکتر به من پیشنهاد داد تامسولوسین بود ولی متاسفانه نتیجه نگرفتم لذا عاجزانه از شما درخواست دارم راه جدیدی به من پیشنهاد دهید
  چون دکترها میگویند مشکل عصبی است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   جنبه فكري ،،ذهني دارد

 • تصویر کاربر B پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  زود ارضایی یک مشکل اساسی بنده هست حتی قرصهای تاخیری هم تاثیر بر زود ارضایی در حین برقراری رابطه ندارد
  دلیل اینکار چه چیزی می تواند باشد؟
  ممنوناز پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد سه ماه

 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر بنده هیدروسل داشتم وتازه عمل کردم و؛ورزش بدنسازی میرم ایا ورزش های سنگین باعث میشه دوباره هیدروسل برگرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخير
  اقاي دكتر بنده مشكل زود انزالي شديد دارم سه ماه پيش دكتر مراجعه كردم قرص فلوكستين 20 به مدت يك ماه تجويز كردند ولي بعد يك ماه خوب نشدم به نظر جنابعالي من بايد مراجعه حضوري داشته باشم يا قرص ديگري معرفي مينمايد . باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 7 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر عرفام جمعه ۸ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آیا قرص کلومیپرامین برای درمان زودانزالی موثر است?
  در صورت مثبت بودن دوز مصرفی و مدت زمان مصرف چقدر است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 6 ماه پیش)

   فلوكستين روزي يك سه ماه به خوريد

 • تصویر کاربر جاوید یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود بر شما
  غرض از مزاحمت من در انگلستان زندگی میکنم من مدتی هست که در نعوظ مشکل پیدا کردم البته عرض کنم خدمتون که بیماری واریکاسل داشتم قبلا عمل کردم اما مجددا وقتی حشری میشدم بیضه هام درد میکرد و دکتر گفت واریکاسل داری یه مدت هم قرص برا ریزش مو استفاده کردم که الان دقیق اسمش یادم نیست اما بعدا که سرچ کردم دیدم یه دارویی هست که برا بیماران سرطان پروستاتی هست که بعد از دوماه سریع قطعش کردم و در اینترنت یه قطره گرفتم بعنوان روغن مار که فکر میکنم متاسفانه روغن مار نبود چون اختلال بوجود اورد در سکس من اونم قطع کردم در ضمن پارسال کلیه ازمایشات از قبیل قلب و عروق و کلیه و... چکاپ کامل کردم دکتر گفت مشکلی نداری . لطف کنید منو راهنمایی کنید شماره انگیسم و زدم سایت قبول نکرد واتس اپ من به شماره انگلیسم هست 00447450287509 لطف کنید جواب منو به واتس اپ بفرستید. با سپاس از شما.
  روزتون خوش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر عسگر یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.مهر۹۶ ازارتفاع سقوط کردم وکمرم آسیب دید وجراحی شدم ودركمرم پلاتین گذاشتن وازاون زمان تاحالا حدود یکسال وهشت ماه بی اختباری ادرار ومدفوع گرفته ام ودرقسمتی ازآلت وبیضه بی حسی دارم ۳۰جلسه هم فیزیوتراپی کف لگن رفته ام پزشکان میگن رشدعصب کنده به نظرتون آیا با گذشت این مدت بهبودی حاصل میشه یا با دارو وممکنه جراحی دیگه ای لازم باشه درضمن نصف قرص تولترودین۲ رو درروز میخورم که کارسازنیست سن ۴۶سال لطفأراهنمایی بفرمایید باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر رز پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  دکتر من یه دختر28ساله هستم واحساس میکنم خیلی بیشترازاطرافیانم احتیاج به دستشویی پیدامیکنم تقریبا 7تا8بار در طول شبانه روز شایدهم بیشتر حتی اگه مایعات مصرف نکنم وبه شدت گلو م خشک میشه دیابت ندارم کلیه هام مشکل ندارن وعفونت ادراری هم ندارم ولی هم پلی کیستیکم هم ibs چیکارباید بکنم؟
  وسوال مهم اینکه توی مسافرت به شدت اذیت میشم آیادارویی هست که مصرف کنم که موقتاتکرر ادرار کنترل بشه چون مسافر هستم لطفا با اسم داروجواب بدید ممنون میشم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   قرص وزيكر يك عدد روزانه

 • تصویر کاربر کسری چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.وقت بخیر
  من ۲هفته پیش زمین خوردم .ودرد دنبالچه دارم.
  تو این مدت میل جنسی دارم .نغوظ هم انجام میشه ولی زود نغوظ از بین میره.
  میخاستم ببینم این مشکل با اسیب دیدن دنبالچه ارتباط داره؟
  چون درد دنبالچه به زودی خوب نمیشه.برای مشکلم باید چیکار کنم؟

  ممنون از شما...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   ارتباطي ندارد و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پیرو سوال قبلی که شما فرمودید آزمایش غیرطبیعی است، میتونم خواهش کنم از شما دکتر عزیز و فداکار که اشکال کار در کجاست و راه حل چیست؟ با تشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   أزمايش كامل نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر