علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  من مدتهاست درون اسپرمم رشته هایی چسبناک وجود داره و خیلی نگرانم در موردش.
  مدتی داروهایی مثل آسنترا و دپاکین و هالوپریدول،رسپریدون و اس‌سیتالوپرام مصرف میکردم که الان همه‌شون رو قطع کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   نگران نباشيد رشته هاي پروستات است

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دکتر عزیز. بنده ۳۳ سالمه تقریبا چند ماهی میشه که گاهی اوقات اختلال نعوظ دارم و بعضی موقعا در هنگام مسائل زناشویی نیز نعوظ کامل از بین میرود.نمیدانم اصظراب باعث میشه یا دلیل دیگه.الان ۳ سری پشت سر هم هستش که کلا اختلال نعوظ دارم.دارم کلافه میشم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر آرمین پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲۵ سالمه از ۱۶ سالگی متوجه شدم فشارخون بالا دارم و داروی لوزار و متورال هرروز مصرف میکنم تقریبا از همون زمان به بعد میل جنسیم کاهش پیدا کرد فکر میکردم طبیعیه و دوران بلوغ رو رد کردم ولی ۲سالی میشه که خیلی شدید شده به صورتی که اصلا نعوض کامل ندارم و وسط رابطه جنسی نعوظ کاملا از بین میره.
  من ۲ساله که بخواطر استرس زیاد اسنترا هم مصرف میکنم.
  راه حل من چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا. ٢٠ ميلي ميل كنيد

  2. تصویر کاربر آرمین سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   کسی پاسخگو نیست؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل ميل كنيد دو هفته

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل ميل كنيد دو هفته

  5. تصویر کاربر آرمین چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)
   برای فشار خونم مضر نیست؟
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   خير خطري ندارد

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  همسر من ۳۰سالشه نزدیک به ۳سال تمایل جنسی از دست داده یعنی حتی دستشم بهم نمیخوره بعد از بچه دارشدنمون قبلش خوب بود قبل از بارداری هفته یه بار رابطه داشتن بعداز بچه دار شدن کلا نعوظ نداشت و تمایلش و از دست داد چند بار به اصرار من دکتر رفتن ولی خوب نشد یا قرص ویاگرا بود یا از این قبیل حسش بر نگشته واقعا نمیدونم چکار کنم لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   از أمپول تزريقي در ألت استفاده كنند

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و ادب خدمت آقای دکتر ، من ۵۷ ساله هستم واز همان اوایل ازدواجم تا کنون گرفتار زود انزالی هستم و با عرض معذرت کارم به دخول نمی رسد و همچنین سه سال میشه فشار خون و دیابت گرفته ام البته خدا را شکر کنترل میکنم (فشار معمولا ۱۴ و قند ناشتا معمولا بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ می‌باشد و روزی دو عدد متفورمین ۵۰۰ ویک عدد لوزارتان ۲۵ مصرف میکنم ) یه مدتی نیز آستارا ۵۰ استفاده نمودم و تا زمان مصرف بهتر میشدم الان هم که قرص مورد نظر گیر نمیاد خواستم جهت مشکلم و تجویز دارو راهنمایی بفرمایید متشکرم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر32 0ساله هستم دو سال پیش بابت مشکل زود انزالی که بعد از دخول زیر یک دقیقه طول می‌کشید به پزشک مراجعه کردم که دوتا قرص امنیک4درصد و ویرا برام تجویز کردن که بعد دو هفته مصرف از عوارض یوبوست و هموروید گرفتم و داروها رو دیگه نخوردم و درمانی حاصل نشد و حالا بعد دو سال باز به متخصص مردان بابت زود انزالی مراجعه کردم که دوتا قرص پاروکستین20میلی و کلومیپرامین10برام تجویز کردن حالا من رفتم توی سایت بابت مصرف این دوتا دارو کلی عوارض زکر شده و هنوزم از ترسم قرصهارو مصرف نکردم خواستم ببینم راه درمان درسته واین داروهای پاروکستین 20میلی وکلومیپرامین 10منو دچار مشکلات بعدی نمیکند سپاسگزارم هستم اگر بنده را اهنمایی کنید لطفاً جواب رو بهشمار ذکر شده پیامک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   قرص را ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مشکلی رابطه جنسی دارم که مخم به من در این موضوع کمک کنید مشکل من این است که اصلان میل رابطه جنسی ندارم ولی وقتی یک چیزی به نظرم خوب بیا به کمتر ین نظر زایات دارم متاهل هستم اگر لطف کنی برام رای درمان بیماری برام بگوی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما .بنده 39 سالمه بیضه سمت چپم یک سوم سمت راسته.با توجه به اینکه ورزش میکنم و با وجود تغذیه خوب رشد عضلانی کمی دارم رفتم متخصص ارولوژی برام آزمایش تست نوشت بعد از اخذ نتیجه برام 3 تا آمپول تستسترون 250 نوشت ماهی 1 عدد .خواستم بدونم استفاده از آمپول عوارضی نداره.ضمنا بنده هفته ای 200 میل ناندرلون استفاده میکنم با تجویز متخصص غدد.استفاده همزمان تستسترون و دکا ناندرلون مشکلی نداره ؟تصویر آزمایشها پیوسته .ممنون از شما
  1. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   آقا دکتر لطفا پاسخ سوال بنده رو هم بدین
  2. تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   آقای دکتر لطفا پاسخ بدین
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   نيازي به تستوسترون نداريد

  4. تصویر کاربر سعید شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام پیام اومده که پاسخ دادین ولی پاسخی در انتهای سوال نیست لطفا پیگیری نمایید
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   تزريق تستسترون را قطع كنيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  عرض سلام خدمت آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  راستش آقای دکتر کوتاهی آلت من خیلی ذهنمو درگیر کرده و واقعا نمی‌دونم چیکار کنم و همین موضوع خیلی اعتماد به نفسم رو پایین آورده. ۲۴ ساله هستم. قدمم ۱۸۶ سانته. گفتم بیام از شما بپرسم که اگه امکانش هست کمکم کنین🙏⁦♥️⁩
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده 23 سالمه و الت کوچکی دارم و نمیتونم با کسی در میون بذارم میخاستم نظرتونو درباره قرص های افزایش سایز مثل ویگرکس پلاس بدونم..خوبه ایا؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   اثري ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر