علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من18 سال دارم از چند ماه پیش متوجه شدم ک نعوظ کامل پیدا نمیکنم و سفت نمیشود التم به دکترم مراجعه کردم گفتن چیزی نیست الان یه ماهه ک اصلن نعوظ پیدا نمیکنم و موقعه نزدیکی و خود ارضایی شاید بتونم فقط به زور حدود چند ثانیه نعوظ پیدا کنم اونم خیلی کم و شل و سری از بین میرود خیلی ذهنمو درگیر کرد چیکار باید بکنم ازقرص کینگ دول و یه قرص تاخیری دیگ ک بخاطر نمیارم هم استفاده کردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فریبرز شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر اقایی دکتر.خواستم بپرسم که سمت چپ الت تناسلیم رگهاش باد کرده یعنی تورم داره اما خیلی وقته و اصلا هم درد نمیکنه.از طرفیم سمت راستش اصلا همچین تورمی نیست و صاف صاف هست.لطفا راهنماییم کنید .از اردبیل هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من اسمم علی هست وسی و یک سال سن دارم سه ساله که ازدواج کردم و هیچ مشکلی در رابطه جنسی نداشتم .ولی الان چهل روز میشه که دچار ناتوانی جنسی شدم و موقع رابطه جنسی آلت تناسلیم شل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد

 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چند وقته از معقدم خون میاد .و بغله معقدم زگیل هایی کوچک دیده میشه .باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   ليزر شود

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .بنده ۳۶ سال سن دارم و حدود ۸ ساله متاهلم وفرزند ۵ ساله دارم.من از همون اوایل بلوغ متوجه مشکل نعوظ خودم بودم چون در هیچ شرایطی نعوظ نداشتم (هیچ شرایطی)تا اینکه با قرص سیلد نافیل آشنا شدم و دیدم که تا حدودی مشکل منو حل میکنه
  قبل از اینکه ازدواج کنم مشکلم رو با متخصص اورولوژیست شهر خودمون(سنندج)در میان گذاشتم که ایشون فرمودن اگه با استفاده از این قرص مشکلت حل میشه استفاده کن .من حدود ۸ ساله که ازدواج کردم و ۲ سال اول این موضوع رو فقط خودم میدونستم و بعدش باهمسرم در میان گزاشتم ولی چون راه دیگه ای نداشتم مجبور به استفاده از این قرصهای لعنتی هستم
  آقای دکتر لطفا من رو کمک کنبد
  آقای دکتر مشکل من خیلی جدیه و فکر جداشدن از همسرم رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   به متخصص روانپزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من مدتی هست که از داروی سیلدنافیل استفاده می کنم که باعث سوزش شدید معده ام میشود
  لطفا داروی جایگزینی اگه هست معرفی کنید که باعث درد معده نشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   تاداگرا٢٠ را استفاده كنيد

 • تصویر کاربر کورش یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عرض ادب و احترام.عذر تقصیر به واسطه بی ادبی.چند ماه پیش در ناحیه اتصال زیر کلاهک الت تناسلی قسمتی که پوست نازکی از زیر کلاهک به تنه وصل میشه،دو نقطه ریز به شکل زخم کوچک ایجاد شد که با پمادکلوتریمازول با یکبار مصرف کردن رفعش کرد.هفته پیش شلوارک دوستی رو پوشیدم و از استخرشون استفاده کردم.که از چند ساعت بعد دوباره همین مشکل برام پیش اومده و به شکل قبل هم درد داره و هم یه مقدار تورم و التهاب پوستی.که توی عکس ارسالی دو نقطه قرمز مشهوده.هر چقدکلوتریمازول معمولی و واژینال و ویتامین آ+د استفاده میکنم اصلا تغییری نمیکنه.یعنی نه بیشتر شده نه کمتر.موقع لمس اون قسمت هم به شدت درد سوزنی داره.لطفا راهنمایی بفرمایید.چون از لحاظ اخلاقی امکان معاینه پزشکی رو ندارم به واسطه خجالت.ضمنا رفتار پرخطر هم اصلا نداشتم.ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر قوامی عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه
  بنده ۱۷ سال و یک ماه دارم و میشه گفت آدم کم مویی هستم و فقط مقداری ریش دارم
  دکتر بنده متاسفانه بدلیل رفاقت با دوستان بد و ناباب اسیر این عمل ناشایست خود ارضایی شدم و واقعا دوست دارم ترک کنم ولی ۵ سالی هست به صورت شدید درگیر شدم
  حدود ۶ ماه پیش بیضه راستم تورم پیدا کرد و با مراجعه به دکتر مشخص شد مشکلی نیست و بیضه چپ کمی واریکوسل دارد
  ۳ ماه پیش با توجه به اینکه زیر بیضه چپم رگ هایی حس میشد باز به دکتر مراجعه کردم و با معاینه گفتن خفیف روبه متوسط هست
  از زمانی که بیضه راستم بزرگ شده ۶ ماهه کل فکر من شده بیضه هام همش فکر میکنم بیضه چپم کوچیک هست و... سانت هم که گرفتم متوجه شدم سمت چپ که این حس رو دارم ۴ سانت هست شاید یکی دومیل کمتر مطمن نیستم ولی هر بار اندازه گرفتم ۴سانت بود ولی شاید به خواطر پوست و این داستانا یکی دو میل کمتر طبیعی هست؟
  و اینکه می‌خوام بدونم این رنگ اسپرم طبیعی هست؟

  البته دکتر روز قبل این عکس هم من خودارضایی انجام دادم ولی همیشه همین هست شاید بعضی اوقات که غذای خوبی بخورم کمی سفید تر بشه
  1. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   جناب دکتر بابت سوال قبل خیلی خیلی عذر میخوام
   و این عکس هم مربوط به بیضه چپم هست که فکر میکنم کوچیک شده درضمن دکتر توی این عکس پایین بیضه به اندازه یک میلی متر رگ هست که بجز اون نظرتون چیه در مورد بیضه و اینکه دکتر من به دلیل اینه هر روز خودارضایی میکنم تا حالا جنب نشدم اگر ترک کنم درست میشه؟
   خیلی خیلی شرمنده دکتر من کمی سوالام طولانی هست 😭⁦❤️⁩
  2. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   خدمت شما دکتر جان⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩⁦❤️⁩
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جلال جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،آقای دکتر من ۶۶ سالمه.هنگام نزدیکی نعوذ کامل صورت نمیگیرد و وسط کار کلا از بین می‌رود.حدود یک ماهه که در منی خون میبینم. به پزشک مراجعه کردم آزمایش داده که خدمتتان فرستادم. حدود پنج سال پیش عمل استند قلب انجام دادم و از داروهای ضد فشار خون بالا استفاده می‌کنم.که فشار خون ام نرمال است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود و لي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميلي يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 24 سالمه و مجردم. متاسفانه چند سالی درگیر خودارضایی شدید بودم و 5 ماهی میشه که ترک کردم. الان موقع نزدیکی با جنس مخالف میل جنسی خیلی پایینی دارم و اونجور که باید تحریک بشم اصلا نمیشم. شاید تا چند دقیقه ی اول نزدیکی یکم تحریک بشم و نعوظ نصفه نیمه داشته باشم ولی خیلی زود از بین میره و حتی لمس آلتم توسط شریکم هم تحریکم نمیکنه. شاید به سختیییی یکبار فقط ارضا بشم که اونم تو حالت نعوظ کامل نیست. کلا میل جنسیم موقع نزدیکی خیلی خیلی پایینه. چند روز پیش باز امتحان کردم یبار واس خودارضایی دیدم موقع خودارضایی اوکیم تقریبا، هرچند انزالم خیلی زود اتفاق میفته. حس میکنم بدنم به ارضا شدن از طریق دیدن فیلم های پورن و خودارضایی عادت کرده و نزدیکی برام جذابیتی نداره و تحریکم نمیکنه.
  روزای عادی معمولا نعوظ اول صبح دارم، حتی موقع پیام دادن و صحبت کردن راجب مسائل جنسی هم تقریبا تحریک میشم و نعوظ واسم اتفاق میفته.
  تو خواب هم معمولا هرچندوقتی ارضا میشم.
  اگه بیشتر از یکی دو هفته ارضا نشده باشم موقع ادرار میبینم منی دفع میشه!
  از دیگر مشکل هایی که دارم دو سه سالیه دچار کم خوابی شدید و استرس هم شدم.
  قندم اوکیه ولی کلسترول خونم یکم بالاست
  تو تغذیم مصرف سبزی اصلا ندارم و میوه هم تقریبا کم میخورم
  تا 1سال قبل ورزش مداوم هم داشتم ولی 1سالی میشه ورزش نمیکنم و فعالیتم خیلی پایینه و غذاهای سرخ کردنی و فست فود زیاد میخورم این مدت، ولی خب از لحاظ اندامی اوکیم و اضافه وزنم خیلی کمه
  نتایج ازمایش خون و ادرارم که تازه دادم رو میذارم تو فایل پیوست.
  خواهش میکنم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكل شما فكري ،، ذهني است يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

  2. تصویر کاربر امیر شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   دکتر این مشکل فکری و ذهنیم رو چطوری باید برطرف کنم؟
  3. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   ببخشید جواب سوال دومم رو ندادید!؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   به روانپزشك مراجعه كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر