علت بوجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چه روش هایی برای درمان قطعی وجود دارد؟

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

درمان زگیل مقعدی

اگر زگیل برداشته نشود، می تواند بزرگتر شده و تکثیر یابد. اگر زگیل درمان نشود، ممکن است منجر به افزایش خطر سرطان مقعد در منطقه آسیب دیده شود. اگر زگیل های مقعدی با  داروهای موضعی درمان نشوند، ممکن است جراحی لازم باشد.

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

 

پماد

درمان زگیل مقعد با دارو

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

عوارض جانبی آن ها شامل خارش، سوزش و زخم دردناک پوست می باشد. در صورت بروز عوارض جانبی شدید، بلافاصله استفاده از کرم را متوقف کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

 

کرایوتراپی

 

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

پزشک نیتروژن مایع را بر روی زگیل و اطراف آن اعمال می‌کند. ابتدا بافت با نیتروژن مایع منجمد می‌شود. سپس، بافت اجازه ذوب شدن دارد. در صورت نیاز دوباره بافت منجمد می‌شود.

الکتروکوئتری زگیل 

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

جراحی زگیل مقعدی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

مراقبت پس از درمان زگیل مقعدی

احساس درد و ناراحتی خفیف تا چند روزی طول می کشد. داروهای مسکن ممکن است تجویز شود. بیماران که تحت درمان در کلینیک بودند می توانند بلافاصله به سر کار خود برگردند. اما کسانی که جراحی می کنند معمولاً یک روز دوره نقاهت دارند و می توانند روز بعد به محل کار خود بازگردند، در حالی که افرادی که جراحی گسترده تر و شدید تری داشتند ممکن است چند روز تا چند هفته در خانه بمانند.

زگیل ها ممکن است پس از جراحی موفقیت آمیز، به طور مکرر نمایان شوند. به دلیل اینکه ویروس HPV برای مدتی در بافتهای بدن غیر فعال می ماند. در این مواقع اگر زگیل برگشت معمولاً در مطب جراح قابل درمان است. ولی اگر تعداد زیادی زگیل های ایجاد شوند، ممکن است دوباره به جراحی نیاز داشته باشید.

نکته مهم این است که هر چند وقت یکبار نزد جراح خود ویزیت شوید. در طی این ویزیت ها، پزشک شما را معاینه می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام زگیل ها از بین رفته اند و موارد جدیدی ایجاد نشده است.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام. من ۳۹ ساله هستم ۴ سال است که مبتلا به روماتیسم مفصلی شده ام و روزانه داروهای هیدروکسی کلروکویین سولفات و متوترکسات و پردنیزولون مصرف می کنم تا به حال با نصف قرص لیواگرا مشکل نعوظ نداشتم ولی دیگه بی اثر شده خواهشمندم راهنمایی بفرمایید ضمنا کبد چرب گرید ۳ هم دارم و سیگار هم میکشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين٥٠ ميلي ميل كنيد

 • تصویر کاربر Reza.7 شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، این عکسی که خدمتتون ارسال کردم چه آزمایشی هست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام نسخه دارويي مي باشد

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام من خیلی زود حتی بعضی موقعه ها تو پیش نوازی ارضا میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند مدتیه زائده گوشتی کنار مقعدم بیرون اومده میخواستم ببینم نظرتون چیه آیا زگیل تناسلیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام زگيل نيست به متخصص جراح عمومي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سامان شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر بنده ۳۷ سالمه سایز آلتم خوبه ولی نعوظ کافی ندارم و خیلی زود به انزال میرسم.ممنون میشم که راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص ويزارسين٥٠ ميل كنيد و روزي يك عدد قرص قرص فلوكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام
  یک مدتیه که ست چپ پایین التم جایی که مو هست سفیدک زده مثل شوره وگاهی هم این سفیدی های روی پوست التم دیده میشه، هر وقت میشورم رنگش به حالت اولش بر میگرده ولی دوباره پدیدار میشه و گاهی هم سر التم خارش داره ولی هیچ ضایه ای نداره . این موضوع هر چند مدت یه بار برام اتفاق میفته .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ مرداد ۰( 2 روز پیش)

   با سلام بايد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر وفا جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام بنده 33 سالمه و مجرد - اختلال نعوظ دارم تا شش ماه پیش با دیدن فیلم خیلی راحت نعوظ داشتم و مشکلی نبود ولی الان شش ماهه که نعوظ ندارم و با دیدن فیلم نیز نعوظ پیدا نمیکنم و دو بار خودمو در نزدیکی با جنس مخالف تست کردم ولی نعوظ نداشتم. پیش دکتر اورولوژی رفتم. ایشون اول دارو برام نوشتن(تادالافیل، تستوسترون، آفرودیت و همچنین دو آمپول تستسترون) یک ماه مصرف کردم دو هفته اول تغییراتی در خودم حس می کردم و نعوظم بهتر شد ولی دوباره بهمون حالت برگشتم دوباره پیش دکتر رفتم آزمایش خون نوشت که دادم و نتایج آزمایش مطلوب بود برام تست سونوگرافی دامپر از عروق و کاورسولان نوشت که امروز (1400/05/02) ازمایش انجام دادم البته امروز موقع بیدار شدن در اتفاقی بی سابقه هنگام بیدار شدن بطور کامل نعوظ داشتم . قبل از آزمایش دکتر یک عدد قرص تادالافیل 20 داد اما نعوظ نداشتم ولی موقع ازمایش گفتن آلتم رو مالش بدم نعوظ خیلی کم بود. جواب آزمایش طبیعی بود و دیگه دکتر راهنمایی دیگه ای نکرده و الان من موندم با مشکلم. لطفا راهنماییم بفرمایید
  تمامی مدارک پزشکیمم پیوست میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)

   با سلام از أمپول تزريقي داخل ألت استفاده كنيد

  2. تصویر کاربر وفا جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)
   سلام من مجرد هستم آیا مشکل با پاپاورین حل میشه که بتونم ازدواج کنم، استفاده از آمپول تا چه وقتی لازمه؟ باید همیشه استفاده کنم؟؟؟
  3. تصویر کاربر وفا جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)
   بنده مجرد هستم و میخوام درمان قطعی بشم تا ازدواج کنم ایا استفاده از آمپول همیشگیه؟ راه حل من چیه ؟ ممنون
  4. تصویر کاربر وفا جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)
   دائمی باید استفاده کنم؟ مجردم من
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)

   با سلام مشكل شما جنبه فكري ،،، ذهني و روحي رواني است تزريق پاپاورين موقتي مي باشد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید من 42 سالمه چند ساله زود ارضایی شدید دارم البته خود ارضایی زیاد انجام میدادم زیر یک دقیقه ارضا میشم آلت من یه مدت هست که در حالت عادی به داخل خودش فرو میره ، خیلی باعث افسردگی من شده لطفا دستور بفرمایید چکار باید انجام بدم ، ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)

   با سلام اگر خود ارضايي را ترك نكنيد مشكلات زيادي در أينده پيدا مي كنيد

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من دوران مجردیم خود ارضایی داشتم و الان که متاهل شدم مشکل زود انزالی شدید دارم و حتی با استفاده از کاندوم و اسپری تاخیریم درمان نشد مدتی از پارکستین استفاده کردم یکم بهتر شد اما عوارض زیادی داشت و تمرین کگلم انجام میدم اما تاثیر خاصی نگرفتم فقط از دارو تاثیر گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ مرداد ۰( 3 روز پیش)

   با سلام روزي يك عدد قرص فلوكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر رها پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن ۳۶سالمه دوتا بچه ی شیره ب شیره دارم یکی دوساله یکی ۸ماهه.من چ قبل زایمان چ بعدش اصلا تمایلی ب رابطه داشتن نداشتم.مخصوصابعد ازدواج اصلا تحریک نمیشم و حتی وقتی شوهرم بطرفم میاد اعصابم بهم میریزه و دوست دارم خودمو کنار بکشم.هیچ مشکل اعصاب نداشتم.بزور توی رابطه میمونم بعدم حتما باید خودمو دست بندازم تا ب ارگاسم برسم.میخواستم بپرسم ایا این مشکل من درمان داره؟چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 روز پیش)

   با سلام به متخصص روانپزشك مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات