علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یاسی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. تقریبا بیست روزی میشه که متوجه شدم یه دونه زگیل مقعدی دارم. خواستم با سرکه سیب و دارچین درمان شه که دچار سوختگی اطراف مقعد شدم که زخم ها بعدا زرد شدن و با پماد تتراسایکلین سوخگیها دارن خوب میشن. اما زگیل همچنان هست.دو تا عکس واستون فرستادم. شما راهنمایی میکنید بدونم واقعا زگیل هست یا نه؟ و اینکه لطف میکنید برای درمان راهنماییم کنید؟ سپاس گذارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)

   زگيل نيست

 • تصویر کاربر آرش یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  حدود ۲ هفته پیش در ناحیه بیرونی مقعد یک جوش یا تبخال در ناحیه مقعد به وجود امد که درد نداشت فقط یه کم سوزش داشت بعد از چند روز کوچک شد و الان به اندازه یک نخود هست، احساس میکنم زیگیل نیست و بیشتر به جوش زیرپوستی شبیه هست، خواستم راهنمایی کنید که آیا جوش هست و خودش خوب میشود با اینکه زیگیل هست و نیاز به درمان دارد، در صورتی که نیاز به درمان دارد به چه دکتری باید مراجعه کنم؟
  با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   صد در صد جوش است خوب مي شود

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  33 ساله هستم. دو سال ازدواج کردم. قبل از ازدواج خیلی خودارضایی داشتم البته بعد ازدواج هم خودارضایی داشتم. از اول ازدواج زودانزال بودم. خیلی داروها گیاهی و شیمیایی رو امتحان کردم اما فایده نداشت. قرص ویاگرا هم استفاده کردم در قدرت نعوض تاثیر داشت اما در زودانزالی تاثیر نداشت. ده ماه پیش عمل فتق انجام دادم و دو ماه بعد عمل نیز ضربه شدیدی به بیضه چپ وارد شد. بعد از این وقایع قدرت نعوض به مرور کم و کمتر شد. که حتی ویاگرا هم تاثیر چندانی نمیکند. دستگاه وکیوم هم استفاده کرده ام و اما نعوض ضعیفی دارم. و در قسمت فتق با اینکه مثل قبل عمل باد نمیکند اما هنوز کمی درد وجود دارد و گاهی کنار بیضه چپ درد میکند.

  در مورد وضعیت بدنی هم بگم که چند سال هست در آزمایشات چربی خونم از حد نرمال بالاتر است. سیگار و مشروب استفاده نمیکنم اما اضافه وزن دارم و بعد عمل وزنم بالاتر هم رفته.
  و مورد دیگر اینکه همیشه بعد از خودارضایی در قسمت مرکز سر حدود جایگاه غده هیپوفیز در سرم یه فشار و زق زق وجود دارد و همیشه بعد خودارضایی پرخوری میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   خود ارضايي را حتما بايد ترك كنيد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر Kokaby یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من به دلیل تکرر ادراری که فقط شب ها دارم دکتر زنان قرص وزی کیر برام نوشتن و من فقط ۱ قرص مصرف کردم چند ساعت بعد به شدت گلوم خشک شد و احساس میکنم اب دهنم رو قورت میدم انگار چیزی مثل تیغ ماهی دورن گلوم گیر کرده بیشتر این احسا رو سمت چپ گلوم و گردنم دارم ایا از عوارض قرص هست؟!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   بله عوارض قرص است

 • تصویر کاربر عبدالله جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام،خانمی ۲۸ ساله بدون بیماری زمینه ای که فقط قاعدگی نامنظم دارند که تحت درمان هستند.خانم متارکه کردند ولی غریزه جنسی بالایی دارند و امکان ازدواج هم ندارند برای حل این مشکل چه دارویی تجویز می فرمایید البته در مورد تغذیه هم مراعات می کنند ولی جواب نگرفته اند.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)

   دارويي موجود نيست

 • تصویر کاربر سمر دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،
  وقت بخیر، همسر من به مدت دو هفته است که دچار مشکلی روی آلت تناسلی شده است. ابتدا یک نقطه کوچک بود که گسترده شد و پوست آلت تناسلی ایشان رفت ( مثل سوختگی که بعد از پاره شدن تاول ها گوشت صورتی مشخص میشه )
  البته با مصرف یک سری پماد و شستشو با صابون گلیسرین و شامپو بچه که دکتر به ایشون داده بهتر شدند.
  الان سوال من این هست که علت این بیماری چی میتونه باشه؟ و آیا لازم هست آزمایشی در این خصوص داده بشه؟
  نگران مسائلی مثل رابطه خارج از ازدواج و HIV و .. هستم که باعث بروز مشکلاتی برای من بشه
  لطف میکنید بنده را راهنمایی کنید
  بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   Hiv و مسايل ديگر ربطي ندارد و به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Nike پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام. خدمت شما جناب قوامی با قبولی طاعات و عبادات. من 36سال سن دارم متاهل مشکل شدید زود انزالی بطوری که آلت اصلا به نعوظ نمیرسه وباتحریک دست ارضا میشم ویا به نعوظ که میرسه تا وارد واژن میشه کمتر از 15ثانیه ارضا میشم وباعث معضل شده واسم طبع گرمی دارم. کبدم چرب تحت نظر دکتر هستم دکترم میگه از دیابت ما ارثی دیابت داریم بابت مشکلم ی مدت عسل زیاد استفاده کردم قندم بالا رفت ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ خرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه استفاده كنيد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. بنده داخل معقدم زیگل درآورده یه مدت پیش رفتم دکتر گفتن باید عمل شه و هرکسی این عمل رو انجام نمیده و در کل عمل سخت و دردناکی هستش...من کلا از زندگی نا امید شدم.اگر شما راه حلی دارین یا این عمل رو انجام میدن خواهشن راهنماییم کنید....
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   به جراح عمومي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Abi پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده 34 سالمه و تقریبا از یکسال پیش دچار اختلال نعوظ شدم طوری که مثل قبل آلت سفت نمیشه یا اینکه خیلی زود از حالت نعوظ خارج میشه و همچنین هنگام ارضاع شدن منی کامل خارج نمیشه یا جهشی که قبلا داشته رو نداره، در مواقعی هم بعد از ارضاع شدن و اتمام رابطه منی خارج نشده حین رابطه به مرور خارج میشه، مدتیست برای بچه دار شدن اقدام میکنیم ولی موفق نشدیم در صورتی که برای بچه اول با یک بار اقدام همسرم باردارشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد براي بچه دار شدن أزمايش اسپرم بدهيد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ،سوالم این است که روی باسن همسرم یک برجستگی ایجاد شده که نمیدانیم جوشه یا زگیل درد نداره و حالت اویزان دارد عکس انرا ضمیمه میکنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   زگيل نيست به متخصص پوست مراجعه كنيد


    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر