بیماری سوزاک چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری سوزاک یک بیماری مقاربتی (STD) نسبتا شایع است. بیماری سوزاک معمولا نواحی مرطوب و گرم بدن را درگیر می کند. در این نوشتار به بررسی علائم سوزاک در زنان و مردان، عوارض آن و همچنین درمان بیبماری سوزاک می پردازیم.

اندام هایی که در بیماری سوزاک درگیر می شوند عبارت اند از:

 • مجرای اداری
 • گلو
 • واژن
 • دستگاه تولید مثل خانم ها
 • مقعد
 • چشم ها

بیماری سوزاک چیست؟

بیماری سوزاک یک بیماری شایع و منتقل شونده از راه جنسی است که گاهی اوقات با نام گنوره نیز شناخته می شود. این بیماری هر ساله ده ها هزار زن و مرد را در ایران به خود مبتلا می کند.

به طور جهانی، هر ساله نزدیک به 78 میلیون مورد جدید ابتلا به بیماری سوزاک تشخیص داده می شود. با این حال، تمامی موارد ابتلا تشخیص و گزارش داده نمی شوند.

سوزاک به آسانی درمان شده اما می تواند عوارضی جدی و گاهی دائمی را ایجاد کند. بیماری التهابی لگن هنگامی ایجاد می شود که عفونت سوزاک رحم یا لوله های فالوپ را در زنان آلوده می کند. جدی ترین عارضه مرتبط با بیماری التهابی لگن، ناباروری است. عوارض سوزاک در مردان شامل اپی دیدیمیت و نا باروری هستند. اپی دیدیمیت، التهاب لوله اسپرم بر می باشد.

علائم بیماری سوزاک

امکان دارد در عین فعال بودن عفونت سوزاک، علائمی وجود نداشته باشند. علائم می توانند در هر زمانی از روز اول تا چهاردهم قرار گیری در معرض عفونت بروز دهند. مردان و زنان علائم را با اندکی تفاوت تجربه می کنند. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

علائم بیماری سوزاک در مردان

علائم بیماری سوزاک در آقایان

مردان ممکن است تا چند هفته علائم قابل توجهی نداشته باشند. اولین علامت قابل توجه در آقایان اغلب سوزش یا احساس درد در هنگام ادرار کردن می باشد.  برخی از علائم بیماری سوزاک در آقایان شامل موارد زیر است:

✳ ترشحات ادراری سفید، زرد یا سبز که بیانگر عفونت هستند.

✳ التهاب و تورم پوست آلت تناسلی

✳ درد در بیضه یا کیسه آن

تکرر ادرار و دردناک

✳ خارش، درد، خونریزی و ترشحات مقعدی و یا درد در هنگام دفع مدفوع

✳ خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی

✳ درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.

✳ قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

علائم بیماری سوزاک در زنان

علائم بیماری سوزاک در زنان

بیماری سوزاک در زنان ممکن است علائمی شبیه به قارچ واژن یا عفونت های تناسلی و بیماری های باکتریایی باشد. برخی از علائم بیماری سوزاک در خانم ها شامل موارد زیر است:

✳ درد در هنگام مقاربت جنسی

✳ تب

✳ ترشحات زرد یا سبز رنگ از واژن

✳ تورم در ناحیه فرج

✳ خونریزی در بین عادات ماهیانه

✳ خونریزی های شدید ماهیانه

✳ خونریزی پس از مقاربت

✳ ادرار مکرر یا دردناک

✳ گلو درد، خارش، بلع دشوار یا تورم گره های لنفاوی گردنی

✳ درد چشم، حساسیت به نور یا ترشحات چشمی که بیانگر عفونت هستند.

✳ قرمزی، تورم، گرمی و درد مفاصل

 عامل درد بالای ناحیه تناسلی مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم سوزاک مقعدی

علائم سوزاک مقعدی شامل موارد زیر می شوند:

✳خارش، خونریزی یا درد در هنگام دفع مدفوع

✳ترشحات مقعدی

احساس خارش یا سوزن در چشم ها می تواند نشانه ای از ورم ملتحمه یا کنژکتیویت باشد. در صورتی که منی یا دیگر مایعات آلوده با چشم ها تماس پیدا کنند، امکان دارد فرد به کنژکتیویت مبتلا شود.

درمان بیماری سوزاک

درمان بیماری سوزاک 

آنتی بیوتیک ها بخشی از درمان سوزاک را تشکیل می دهند. 

پس از ظاهر شدن علائم، پزشک می تواند علاوه بر انجام آزمایش جهت تشخیص دیگر بیماری ها، انجام آزمایش سوزاک را توصیه کند. آزمایش سوزاک می تواند با استفاده از یک نمونه ادرار یا برداشت یک سواب (مانند گوش پاک کن) از ناحیه عفونی انجام شود. نمونه های سواب معمولا از آلت تناسلی مردانه، دهانه رحم، میزراه، مقعد و گلو گرفته می شوند.

کیت های خانگی نیز برای زنان در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به سواب های واژینال اشاره کرد. این کیت ها به یک آزمایشگاه ارسال شده و نتایج مستقیما به بیمار گزارش داده می شود. در صورتی که جواب این آزمایش برای عفونت سوزاک مثبت باشد، فرد و شریک جنسی او نیاز دارند تا تحت درمان قرار گیرند.

این درمان معمولا شامل موارد زیر می شود:

درمان دارویی با آنتی بیوتیک ها

برای اغلب افراد که درگیر بیماری سوزاک می شوند ممکن است سوال پیش بیاید که چه قرصی برای سوزاک خوبه؟

آیا آزیترومایسین برای سوزاک خوبه؟ یا قویترین انتی بیوتیک برای درمان سوزاک چیست؟ پزشکان اغلب هر دوی داروهای تزریقی (سفتریاکسون) و خوراکی (آزیترومایسین) را برای بیمار تجویز خواهند کرد.

اجتناب از داشتن مقاربت جنسی

تا زمانی که درمان پایان نیافته است خطر ابتلا به علائم و انتشار عفونت وجود دارد.

تکرار آزمایش در برخی موارد

همواره جهت اطمینان از موثر بودن درمان نیازی به انجام دوباره آزمایش نیست. با این حال، مرکز کنترل بیماری ها انجام دوباره آزمایش را به برخی بیماران توصیه می کند. پزشک در ارتباط با الزامی بودن این مورد تصمیم گیری می کند. انجام دوباره آزمایش باید 7 روز پس از درمان صورت گیرد.

در صورتی که یک زن باردار بوده و به سوزاک ابتلا داشته باشد، به نوزاد یک پماد چشمی داده می شود تا از انتقال سوزاک به او جلوگیری شود. با این حال، در صورت ابتلا به عفونت چشمی امکان دارد به مصرف آنتی بیوتیک ها نیاز باشد.

درمان سوزاک چند روز طول میکشد؟

بعد از درمان علائم، عفونت تا چند هفته درون بدن باقی خواهد ماند. در موارد نادر، ادامه یافتن سوزاک میتواند به دیگر اندام های بدن مانند مجرای ادراری و بیضه ها آسیب بزند. همچنین ممکن است درد به رکتوم (انتهای روده) نیز انتشار یابد.

عوامل ایجادکننده بیماری سوزاک در آقایان و خانم ها

عوامل ایجادکننده بیماری سوزاک در آقایان و خانم ها

سوزاک یک عفونت است که به وسیله باکتری نایسریا گونورآ ایجاد می شود. این باکتری تنها مجاری تناسلی را تحت تاثیر قرار نداده و می تواند غشاهای مخاطی دهان، گلو، چشم ها و مقعد را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

این عفونت از طریق ارتباط جنسی با فردی مبتلا منتقل شده و می تواند آلت تناسلی مردانه، واژن، مقعد و دهان را آلوده کند. مردان جهت انتقال یا ابتلا به سوزاک نیازی به انزال منی ندارند. سوزاک می تواند در حین زایمان از یک مادر آلوده به نوزاد او منتقل شود. با اینکه تمامی افراد فعال از نظر جنسی در معرض خطر ابتلا به سوزاک قرار دارند اما بالا ترین میزان ابتلا در نوجوانان، بالغین جوان و آمریکاییان آفریقایی تبار وجود دارد.

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بیماری سوزاک

 

 

تست تشخیص سوزاک

تست سوزاک برای تشخیص این که فرد به عفونت سوزاک مبتلا است یا خیر انجام می گیرد. این تست برخی مواقع به همراه تست کلامیدیا (نوع دیگری از عفونت های مقاربتی) انجام می شود. سوزاک و کلامیدیا علائم مشابهی دارند و هر دو اغلب هم زمان فرد را درگیر می کنند. تمام خانم  و آقایان زیر 25 سال که فعالیت جنسی دارند باید سالانه تست سوزاک را انجام دهند.

بیشتر اوقات می توان از ادرار برای تست تشخیص سوزاک استفاده کرد. با این حال، اگر رابطه جنسی دهانی و یا مقعدی داشته اید ممکن است از سواب برای جمع آوری نمونه از گلو استفاده شود. در برخی موارد، ممکن است از سواب برای جمع آوری نمونه از مجرای ادرار مرد (کانال ادرار) یا دهانه رحم زن (باز شدن به رحم) استفاده شود.

علت بوجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چه روش هایی برای درمان قطعی وجود دارد؟

 آزمایش ادرار برای تشخیص سوزاک 

اگر به عفونت واژن یا مجرای ادرار مبتلا باشید، در ادرار نشان داده می شود، اما عفونت در سایر قسمت های بدن ظاهر نمی شود. اگر رابطه جنسی مقعدی یا دهانی داشته اید، آزمایش سواب برای تست و تشخیص سوزاک ضروری است.

بیماری سوزاک چگونه منتقل میشود؟

مهم ترین سوالی که از سوی افراد پرسیده می شود این است که چرا به این مبتلا می شوند. در پاسخ به این سوال می توان گفت، یک باکتری ای وجود دارد به نام نیسریا گونورا. این باکتری خاصیتی که دارد این است که در نواحی مرطوب تکثیر می شود و تمام مناطق اطراف را آلوده می کند.

همانطور که گفته شد این بیماری از طریق تماس با مایعات بدنی دیگری می تواند ما را آلوده کند و زمانی که این باکتری در بدن شخصی ایجاد شود بیماری رو به گسترش است.

❇ سوزاک توسط یک باکتری به نام نایسریا گنورآ ایجاد می شود.

❇ سوزاک می تواند در حین زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود.

❇ امکان دارد فرد به صورت همزمان به سوزاک و کلامیدیا دچار شود.

❇ در صورت عدم درمان، سوزاک می تواند خطر ابتلای اکتسابی فرد به ویروس ایدز را افزایش دهد.

اکثر آزمایشات  در طی 5 روز تا 2 هفته پس از مواجهه، عفونت را تشخیص می دهند. اگر زمان کوتاهی از قرار گرفتن در معرض ابتلا به بیماری سوزاک آزمایش داده باشید و جواب آن منفی باشد، پزشک ممکن است 2 هفته بعد آزمایش مجدد را توصیه کند، به خصوص اگر شخصی علائمی هم داشته باشد. علائم سوزاک معمولاً از 1 روز تا 2 هفته پس از مواجهه با بیماری ظاهر می شود و این زمان برای تست تشخیص سوزاک مناسب تر می باشد.

پیشگیری از انتقال سوزاک

راه های بسیاری جهت پیشگیری از ابتلا یا انتقال سوزاک وجود دارد. این راه ها شامل موارد زیر می شوند:

⚜ اجتناب از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده به سوزاک

⚜ استفاده از کاندوم در ارتباط جنسی از راه واژن یا مقعد

⚜ استفاده از کاندوم ها یا پوشش های دهانی در ارتباط جنسی دهانی

⚜ مبتلا نبودن و داشتن تنها یک شریک جنسی و همچنین داشتن یک شریک جنسی که خود شریک جنسی متعدد نداشته و آلوده نمی باشد.

⚜ در صورتی که فرد یا شریک جنسی او در معرض سوزاک قرار گرفته باشند و یا هر گونه علائم سوزاک را تجربه کرده باشند، باید با پزشک خود صحبت کنند.

عوارض بیماری سوزاک

عوارض بیماری سوزاک

عوارض احتمالی جدی و متعددی وجود دارند که نیاز به یک تشخیص و درمان زود هنگام (در صورت بروز علائم) را پر رنگ می کنند.

اگر بیماری سوزاک درمان نشود منجر به عوارض عمده ای از جمله موارد زیر شود:

✅ ناباروری در زنان

سوزاک می تواند به رحم و لوله های رحم گسترش یابد و باعث بیماری التهاب لگن  شود. در صورت زخم شدن لوله های رحم، خطر ناباروری در پی دارد که باید سریعا درمان شود.

✅ ناباروری در مردان

سوزاک می تواند باعث التهاب یک لوله کوچک و پیچ خورده در قسمت عقب بیضه ها شود که مجاری اسپرم در آن قرار دارد (اپیدیدیم). اپیدیدیمیت درمان نشده می تواند منجر به ناباروری شود.

✅ انتقال عفونت به مفاصل

باکتری عامل سوزاک می تواند از طریق جریان خون پخش شده و سایر قسمت های بدن شما از جمله مفاصل را آلوده کند. تب، بثورات پوستی، زخم های پوستی، درد مفاصل، تورم و سفتی از عوارض احتمالی است.

✅ افزایش خطر ابتلا به ایدز (HIV)

در افرادی که مبتلا به بیماری سوزاک هستند به دلیل نقص ایمنی بدنی که منجر به ایدز می شود، ممکن است هم مبتلا به سوزاک و هم اچ آی وی شوند و هر دو بیماری را با سرعت بیشتری به شریک زندگی خود منتقل کنند.

✅ انتقال بیماری به نوزادان

نوزادانی که در هنگام تولد مادرانشان سوزاک دارند، ممکن است در معرض کوری، زخم در پوست سر و عفونت شوند.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر نظام دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام. میشه بفرمایید این زاعیه ها چه نوع بیماری هستند(اسم بیماری)
  1. تصویر کاربر نظام جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   اینم هم عکسش هست
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   احتمالا قارچي است به متخصص پوست مراجعه كنيد

  3. تصویر کاربر نظام جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   وارت تناسلی نیست؟؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   خير وارت نيست

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سیروس جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید
  من حدودا سه سال هست که از بیماری پارگی دیسک کمر رنج میبرم و دکتر متخصص هم به من گفته باید عمل کنی یک سال و نیم پیش ازدواج کردم و با وجود درد زیادی که بخاطر مشکل کمرم داشتم رابطه زناشویی مداوم و خوبی داشتیم که و به طور میانگین در هفته سه بار رابطه داشتیم اما از حدود دو ماه پیش دچار مشکل شدید نعوظ و به طبع اون کاهش میل جنسی شدم قرص ex adبرای افزایش میل جنسی و قرص تادالافیل هم برای نعوظ مصرف کردم اما مشکلم رفع نشد با توجه به اینکه شهرستان هستم ممنون میشم راهنماییم کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   از أمپول تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر سامان پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۰ روز قبل نزدیکی داشتم و ۳ روزیه مایع شیری رنگی قبل از ادرار ازم ترشح میشه سوزش هنگام ادرارم خیلی کم دارم ۱ عدد آزیترومایسین خوردم با فنازوپریدین شما چی تجویز میکنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عددشياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

 • تصویر کاربر هستی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  حدود یک ماه پیش در ناحیه واژن دچار خارش شدید شدم که چند روز بعد سوزش شدید هم اضافه شد با تکرر ادرار و درد شدید لگن ، داروهای مترانیدلزول و کلیندومایسین و فلوکونازول مصرف کردم به مدت 18 روز ولی به محض اینکه دارو ها تمام شد دوباره درناحیه زیر شکم و لگن درد دارم و سوزش در ضمن من خانم هستم 41 ساله که نارسایی کلیه دارم خواهش میکنم دارویی معرفی کنید تا مصرف کنم خیلی زجر میکشم با تشکر فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر پ.ام پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .نامزد سابقم از من سوزاک گرفت.رفت دکتر ودرمان شد.منم رفتم پیش پزشک و فقط ازیترومایسین برام تجویز کردن.خواستم ببینم آیا فقط همین دارو کافیه و درمان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   بله كافيه

 • تصویر کاربر سهند یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  با سلام من تقریبا یک سال پیش به بیماری سوزاک مبتلا شدم و طی یک دوره درمانی با داکسی سایکلین و آمپول اسپکتیتومایسین خوب شدم متاسفانه در طی دوره درمان به علت نا آگاهی یک بار رابطه دهانی با همسرم داشتم و بعد از چند ماه همسرم باردار شد و در ماه پنجم بار داری همسرم سقط جنین کرد بعد از سقط همسرم پریود های نا منظم داره و در مراجعه به دکتر ایشون برامون آزمایش کشت ادرار دادند و هر دو به آزمایش رفتیم .در زمان بعد از سقط نیز چندین بار با هم رابطه داشتیم که بعد از ۱۰ روز من فقط سوزش بعد از ادرار و ان هم هر از گاهی پیدا میکنم.در جواب آزمایش من همه موار سالم بودنمو نشون میداد و در جواب آزمایش همسرم باکتری به میزان کم و نتیجه کشت رشد باکتری به صورت نرمال فلئور بود .حالا میخوام بودونم که ما بازم به سوزاک مبتلا هستیم یا نه خیلی نگرانی دارم.سوزش بعد ادرار خیلی حس بدی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   خير سوزاك نداريد

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 344 مشاهده پرسش
  وقت بخیر جناب دکتر
  چند ماهیه دچار مشکل سوزاک شدم چندین مرتبه هم پیش پزشک رفتم و دارو هایی که مصرف کردم :
  آمپول ها: سفتریاکسون ، سفازولین ، پنی سیلین ، اسپکتینو مایسین
  قرص ها: لووفلوکساسین، سیپروفلوکساسین ، داکسی سایکلین و سفیکسیم
  اینارو مصرف کردم و کاملا علائم برطرف میشد اما فقط برای چند روز.
  آیا راهی وجود داره که کاملا درمان شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز وروزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 439 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من ۲۲ سالمه چند روز پیش رابطه نزدیکی از طریق مقعد داشتم و از کاندوم استفاده نکردم.و فردای ان روز موقع ادرار سر التم میسوزه و در موقعی که ادرار ندارم سر التم یه مقدار میسوزه.
  و ترشح سفیدی از التم بیرون میاد. باید برای جلوگیری چه دارویی مصرف کنم.
  و من هنوز به دکتر مراجعه نکردم.مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد كپسول داكسي سيكلين ميل كنيد 

 • تصویر کاربر mr جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  من ٤٣ساله هستم دوماه كه پريودم نامنظم شده و بين پريودم لك بينى داشتم گاهى احساس سوزش هم دارم ولى موقع نزديكى درد ندارم ترشحمم زياد نيست طبيعيه خيلى نگرانم ممنون ميشم كمكم كنين
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه شود

 • تصویر کاربر ahmad پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من 32 سالمه و از 15 سالگی به تشخیص پزشک متخصص غدد با تستوسترون پایین و lh=0.1 و fsh=0.1 دکتر تشخیص به هیپوگنادیسم ثانویه داد و تستوسترون تجویز کرد تا اینکه سال 94 به دکتر ارولوژی مراجعه کردم و گفتن درمانت اشتباه بوده و hcg و hmg تجویز کردند و پس از 18 ماه مصرف اسپرم به حد نرمال رسید اما پس از اتمام درمان گفتن همون تستوسترون رو ادامه بده میخام بدونم راه درمان دیگه ای نیست؟ نمیشه همون hcg رو ادامه داد چون تستوسترون باعث اضافه وزن و ژنیکوماستی ام شده یا اینکه دارویی مصرف کرد همزمان با تستوسترون که این عوارض را کم کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   روش درماني ديگري وجود ندارد

  2. تصویر کاربر ahmad چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   ببخشید آقای دکتر چه دوز و مقداری باید تستسرون استفاده کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 4 سال پیش)

   ماهي يك عدد أمپول ٢٥٠ ميلي گرم با كنترل تستسترون خون

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر